Wiskundige lijn van Courreges heeft sporen achtergelaten arijse herfst- en lintershows begonnen Een wonder op wasdag Kapsels en schoenen 40 JAAR OPENLUCHTSPEL IN „SCHWABISCH 'ARIJS André Courrèges »{t de eerste modeslag gewon- De collecties van de drie [werpers, die de spits afbeten, raadden min of meer de in- ed van zijn wiskundige stijl. cques Esterel bleek het sterkst de ban geraakt van de gedurfde werpen. Dat ging soms zelfs zo dat het woord plagiaat niet rdreven is. Eigenlijk is het geen der. Esterel staat bekend als een warhoofd. Hij barst van de Zijn modellen stampt hij vol vondsten en vondstjes. Het re- j&t is navenant: chaotisch en gig. De klare fijnheid en orde, die bet brein van Courrèges komen, $jt iten we hem daarom wel bijzon- aanspreken. Hy blijkt overigens slechte "afkijker". grote visie, die de modellen van trègcs beheerst, ontbrak bij hem al. Het decor was overigens ori- jeL De show speelde zich af in kunstgalerie met impressionisti- doeken aan de wand. de roklengte ging Esterel niet tmaal mee met Courrèges. De rok- reikten bij hem slechts 5 centi- boven de knie. Als lievelings had hij deze keer een lelijk jroen gekozen, maar gelukkig im daarnaast ook heel veel wit jurkjes vertoonden een rkante lijn. Niet door biezen, zo- ij zijn grote voorbeeld, maar 'ierkante stiksels op voor- en Herpand. De aangeknipte korte iwtjcs hadden een diep armsgat, urns stak er onder uit zijn jurkjes soort slobbroek - meestal geruit, tij de mantels waren er twee mo- had een hoog uit taille golvende rok. het lijfje was empire styl. Het andere mo- volgde de Courrègeslün op de let was vierkant met ver uit staande rijen knopen tot op dij. De mouwen waren smal of Veel mantels waren ook aan twee t draagbaar, bijvoorbeeld licht- van buiten, wit van binnen, grappige noot waren hierbij de Ijes, die de vorm hadden van driekante steek. Er werd bijzon weinig bont gebruikt als garne- De cocktail- en avondtoiletten Ïtten uit door gewaagde décolle- Overigens ook weer niet zo ge- d of er ging wel een enorme h of cape met capuchon over. Efterel had zijn gebruikelijke stunt II :r het laats bewaard. Mannequin I elot - in omvangrijke avondtoi- 4 - verscheen met een witte pruik Mozart op het plankier. In elk was het een gewaardeerder jpje dan de kale schedel, waarmee een paar jaar geleden half Parijs de achterste benen zette. Louis Fcrand hield In het middag- T rremière. Zijn salon is recht te- de ambtswoning van De »ulle, het Elysée. Voor de paleis- ichters is die show elk jaar een rdig verzetje. Met enig leedver- lak zien ze die ry mensen aan, nu ook eens ervaren wat wach- betekend. Tweed mantelpakje met lage intuur. Kraag en sluiting ge sneerd met bever. Boutique- lodel van Schiaparelli. Péraud ontwerpt voor de lieve jeugd. Hij presenteert zijn show al tijd tegen de achtergrond van een figuur die hoog op de hitparade ge noteerd staat. Deze keer waren het de Beatles. De kleertjes van Féraud worden elk jaar beter. Steeds Jon ger cok. Wie de 25 is gepasseerd, kan er al niet meer mee lopen. Maar overrompelend was het. Hij opende met een paar tweedjasjes, die heel grappige gebreide rol kraagjes hadden. De taille stijgt en daalt met elk model. De rokken blijven onge veer 5 centimeter boven de knie. Iedereen veert opeens rechtop, als een manneqrin met een groen jas je binnenwandelt, waaronder een paar snoezige slobkousjes worden ge dragen met een sluiting van bolle zwarte knoopjes. De rok danst uit. De lievelingskleur van Féraud is tomaatrood. Door zijn collectie loopt deze keer ook een streepje. En als het geen streepje is dan is het wel een bies. Soms steekt hij zyn mannequins in zwartwitte zebra- manteltjes, dan weer volgt er een rits jurkjes die met ingeweven kleu rige biesjes zijn versierd. Veel model - Par ijs is in de greep van de stijl van André Courrèges. Dit vierkante' jurkje met motor helm van Tiktiner is er het be wijs van. len hebben ook de invloed van Cour règes ondergaan. Vierkante stiksels tekenen een vierhoek of trapezium op het model. Een aparte noot vormei de hoedjes. Bij zijn rechte linnen regenjas sen laat hy platte vliegenierspet ten c'ragen in hetzelfde materiaal of felgekleurde plastic zuidwesters. De apotheose van zyn show is een ry zwartwit gestreepte cocktail- en avondtoiletjes met een uitsny- dlng in de vorm ran een druppel op de rug. DE RAUCH Madeleine de Rauch ontwerpt vrouwen van de degelijke soort. Haar collectie is zeer klassiek en erg vervelend. Ze gebruikt veel zwart voor haar japonnen en haar man tels zijn niet minder somber:bruin en grys. Haar mantels zijn weinig flatteus. Ze wikkelt haar mannequins in dikke sweaggers, die zoveel mogelyk het figuur verstoppen. Afgezien daar van maken deze modellen ook uit gesproken dik. Haar pakjes zijn byna allemaal valse deuxpieces. ze bestaan uit jurk en jasje. Het ïyfje is dan in contrasterende kleur met de rok. Ook heeft ze enkele modellen die geïnspireerd zyn op Courrèges. De mantels zyn doorgestikt en vaak ook aan twee kanten draagbaar. Ondanks het aefilé van beeldschone avond toiletten, biyft de indruk achter dat Madeleine de Rauch byzonder zwaar aan de wmter tilt. Op die manier is er geen doorkomen aan. komt by hem dan ook op de eerste plaats Balmain hield zyn collectie ook dit keer weer in gedekte kleuren. Voor overdag gebruikte hy veel bruin - in alle tinten van camel tot kastanje -,grys, donkerblauw en als uitschieters wit en tomatenrood. Avonds was er veel zwart, maar ook frisse tinten als hardroze, rood, turqoise en goud. De meetkundige lijn - het spook van Courrèges waar de hier ook rond - speelde een grote rol in de collectie. Bij de tailleurs was dat het duide lijkst te zien. Op de rechte rokken gingen heuplange jasjes, waarvan de ryen knopen een trapezium vormden. De buste werd gemarkeerd door driehoekige stiksels, die vanuit zoom naar het armsgat hepen. Ook de hoeden hadden een wiskun dige tik meegekregen: ze waren vier kant en werden recht op het hoofd gedragen. Veel pakjes waren by Bal- a valse deuxpieces: het lyfje in contrasterende kleur was aan de rok astgestikt en byna altyd voorzien 'an een ceintuur. Bij de japonnen veel tunieken met het accent op de rug, die helemaal doorgeknoopt en aan de zoom afgerond. De wyde mantels met hun stiksels en biezen kregen als garne ring vaak een bontkraag mee. Op het gebied van geborduurde avondtoiletten heeft Balmain een re putatie. Hy maakte ook die nu weer Byzonderheidveel lange zwarte japonnen van velours met dito mantel en met applicaties of bont garnering. Een jeugdig gekapte Marlène Die trich in een marineblauw Chanel- pak speelde gisteren verstoppertje bij Pierre Balmain. De show was al 5 minuten aan de gang, toen de ster zich met gebogen hoofd uit de kleed kamer van de mannequins naar haar plaats repte. Niet in de grote salon, maar in een met gordijnen afgeschermde an- ti-chambre was een stoeltje voor haar klaargezet. Vanuit die schuil plaats - onttrokken aan nieuwsgie rige blikken - keek zy toe. Haar keus moet niet moeilyk zyn geweest. Aan het slot van de show bruisten een aantal avondtoiletten voorbij, waarmee de vrouw met de legendarische mooie benen alle eer werd aangedaan. Deze lange, sluike japonnen waren heel pikant van knie tct enkel gespleten. Het was overigens de enige ge waagde noot in deze collectie. Als er al sprake is van raffinement by Balmain, dan schuilt die in de klas sieke eenvoud van zyn modellen en in de voortreffelyke coupe. Balmain heelt veel vorstelyke klanten - het bruiüstoilet van prinses Irene was van zyn hand - en dat legt uiter aard verplichtingen op. De distinctie Het modehuis Réal in de Foubourg Saint Ilonoré, dat onder meer het ye-ye-zangeresje Sylvie Vartan en Brigitte Bardot kleedt, verwierf vo rig jaar het predikaat haute couture. Nu liet de 26-jarige ontwerpster Arlette Nastat weten, dat men voor deze onderscheiding heeft bedankt. Het huis wil voortaan alleen nog maar kleren maken tegen pryzen die voor veel jonge mensen betaal baar zijn. Réals ambitie is het de mode op straat te brengen. Overigens heeft nooit iemand in het Paryse mode wereld jt begrepen waaraan Réal die haute couture eer verdiend heeft. Er komen by zonder leuke kleren vandaan, maar met haute couture heeft het niets uit te staan. Je zou het hoogstens voortreffelyke confec tie kunnen kunnen noemen. De leeftydsgrens is ongeveer 25 jaar. Ar lette Nastat pakte in haar winter collectie warmpjes uit. Ze opende met een rits grappige redingotes van bont: vos, veel konyn, nerts. On ver- anderlyke accessoires: gryze kuitlaar zen en fluwelen petten schuin op het oor a la Jackie Coogan,. Trouwens m haar collectie grijpt juffrouw Nastat wei meer terug naar de oude tyd .Zo kwam ze met een stel beel dige tweedmanteltjes voor de dag, die een golvend pelerientje hadden, afgezet met bont. Er by ging een roodkapjesmutsje. De pakjes en jurk jes voor de tieners en twens, want daarvoor worden ze ontworpen, zyn by zonder seks. De borstjes worden opgepept met een cmpirelijn. De rokken golven vanuit die hoge taille weg. De kleine tailleurs hebben de jasjes met knoop- cn lussluiting, die rond weglopen. Geen kraag of manchet of er loopt wel een bontrand langs Veel jurkjes hadden etagerokken. Biezen, strikken en pompoenen zyn de lieve details Bij de cocktailtoiletjes veel mous seline met zilver of gouddraad door gestikt. De décolleté s lieten weinig te raden over. De meisjes die bij Ar- leite Nastat kopen zijn ongetwijfeld heel liei en romantisch, maar ook vrleidstertjes in de dop. Expositie Raad van Europa Gewijd aan Kjoningin Christina De grote culturele tentoonstelling die jaarlyks onder auspiciën van de Raad van Europa in een der lidsta ten wordt ingericht, zal in 1966 in Stockholm worden gehouden en ge wijd zyn aan Koningin Christina. De tentoonstelling zal deze Zweed se Koningin uit de 17de eeuw eren voor haar invloed op de ontwikke ling van het Europese culturele le ven in haar tyd. De expositie, die eind Juli 1966 zal worden geopend, zal om. een deel van de kunstschat ten byeenbrengen die zy verzameld heeft en die na haar dood verspreid raakten. Bredase Muziekschool dagvaardt gemeente Opnieuw ls de spanning gestegen tussen de Stichting Bredase Muziek- en Balletschool en de gemeente Bre da. Ditmaal heeft de particuliere mu ziekschool, die, doordat de gemeente een eigen gemeentelyke muziekschool heeft opgericht, met de ondergang bedreigd wordt de gemeente Breda doen dagvaarden. De zaak zal voor de Arrondissementsrechtsbank in Breda dienen op dinsdag 10 augustus. In een 37 punten tellende dagvaarding wordt de gemeente be schuldigd van een onrechtmatige daad jegens de Stichting. Het Stich tingsbestuur eist van de gemeente vergoeding van de door de Stichting opgelopen schade en de kosten van het geding. Voorts wordt een opsomming ge geven van alle handelingen die vol gens de Stichting als onrechtmatig kunnen worden aangemerkt. Met na me wordt genoemd het prae-advies van B. en W. van Breda op 7 no vember 1962, waarin wordt voorge steld subsidieverlening aan de parti culiere scholen te staken, de huur van het schoolgebouw op te zeggen, geen medewerking te verlenen aan nieuwbouw en een gemeentelyke mu ziekschool op te richten. Door de da ling van het leerlingental van 1085 in augustus 1964 tot 225 in 1965 en van de inkomsten uit lesgel den met f31.000, lydt de Stichting ernstige schade, zo staat in de dag vaarding. Benoemingen bij het Concertgebouworkest Met ingang van het seizoen 19651966 is de heer Joel Water man benoemd tot tweede concer- meester van het Concertgebouwor kest. De heer Waterman werd ge boren in 1934 en is sedert 1957 lid van het orkest. De heer Jan Keessen, sedert 1943 tweede concertmeester, zal met in gang van dezelfde datum deel gaan uitmaken van de groep der altvio- Op 1 september zullen de volgen- musici hun intrede in het orkest doen: de heer Johan Kracht (eerste viool), mej. Masako Fujii en de he- C. H. W. Hendrikse en J. de Wit (tweede viool), mej. E. H. Neu- violoncel), de heer F. Nyen- huis (contrabas) en de heer P. Ver- hey (fluit). Twee leden van de groep der twee de violen zyn met ingang van 1 sep tember geplaatst by de eerste violen, A. Stuurop-Kamer- de heer J. Nicolai. De heer G. Beths, die reeds vroeger enige jaren lid van het Concertgebouwor kest is geweest, zal van 1 september af deel uitmaken van de groep der eerste violen. Rott. Philh. Orkest krijgt meer subsidie Het Rott. Philh. Orkest over schreed de subsidie over het seizoen 1964—1965 ten bedrage van 1.360.600 gulden. Als gevolg van onvoorziene uitgaven en een mindere opbrengst van uitkoopsommen zal een tekort van 217.000 gulden op de exploitatie rekening ontstaan. B. en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad nu voor het Rot terdamse orkest dit bedrag als aan vullende subsidie te verlenen. au\eri«iuie De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Vraag het maar eens aan •mevrouw Af. Hendrix, Hoogakker- laan 26, Apeldoorn. Zij dacht stel lig dat haar was niet witter kon. Toch liet een Sunil team het zien: haar was wérd witter, enkel en alleen omdat er met Sunil gewassen werd. Een wonderzei mevrouw Hen drix, "zelfs mijn was is witter En uw was? Probeer zelf Sunil! U zult 't zien. Sunil met ultra-was- werking geeft het hóógste wit De grootste twee kappers van Parijs, Alexandre en Carita, hebben hun plannen ontvouwd. Winter 1965 wordt het seizoen van de blote en koude halzen. Want het haar moet omhoog. De kappende gezusters Carita lanceren de Ligne Oeuf. Het haar wordt opgeborsteld naar boven en getoupeerd. Het hoofd krijgt op die manier de vorm van een ei. Mooi is het niet, wel mode. Alexandre houdt het dit seizoen op driehoekige kapsels. Aan weerskan ten van het hoofd wordt het korte haar, liefst platinablond, gekruld. Een Ujn, die geinspireerd is op de goudharige sexbom uit de dertiger Jaren, Jean Harlow. Trouwens nog een fraai wezen speelt een grote rol in de schoonheidsindustrie. Dat is het befaamdt Engelse fotomodel Jean Shrimpton, kortweg „the face' genaamd. Deze rondoogige covergirl geeft de toon aan in de cosmetica. De nieuwe make-up mode schrijft dan ook ronde, bolle ogen voor. Hoe dat kan? Door wenkbrauwen en kunst kaleiöos'caoD oogleden zo rond mogelijk te beüjnen met potlood en stift. Zo zyn er nu valse wimpers te koop die alleen het uiteinde van het oog bedekken. Een ander nieuwtje, dat mascara over bodig maakt, zyn gekleurde valse wimpers in de tinten blauw, groen en grijs. Van top naar teen. Roger Vivier, die aan tal van Paryse modehuizen schoenen levert, liet gisteren zyn collectie zien. Zyn schoenen zijn sterk beinvloed door Courrèges. De witte kuitlaarsjes die de ontwerper heeft gelanceerd zyn er nu in een enkel versie. Uiteraard is het materiaal glim mend vinyl. Er zit een hakje onder van 2 centimeter. De sluiting is af gekeken van voetbalschoenen. Trou wens heel de laarsenmode heeft een sterk sportief accent. Sommige iy- ken op hockeyschoenen met leren stootgaten aan beide kanten. Het al lernieuwste op laarzengebied zyn witte slobkousen van vinyl, die met bolle knopen worden gesloten en die boven zwarte lakschoentjes worden gedragen. De lange laarzen zyn er uit. De kuitlaarsjes zyn in. By de schoenen is het meest gebruikte ma teriaal krokodillenleer. In alle tin ten: bruin, beige, zwart en wit. Die witte schoentjes van glanzend lak leer hebben een gesp. De hakken biy- ven vry laag en breed. Alleen het ge klede schoentje is hoger: tot 5l2 cm. De bandjesrage van vorig jaar heeft zichzelf overleefd. Het meeste schoeisel ls vry hocg opgesneden en heeft een klep met gesp. Voor de avond komen de gouden schoentjes er weer in: met bandjes en hakken Geen invochten geen natte persdoeken rp stoom strijkijzer Jaarlijks vinden er 's zomers in de kleine middeleeuwse zoutstad Schwabisch Hall grote openlucht toneelvoorstellingen plaats. Dit stadje telt slechts 20.000 inwoners en toch hoort het tot de belang rijkste onder de meer dan hon derd Westduitse openluchtspel en festivalplaatsen. Op het impo santste bordes van Duitsland, voor de St.-Michaelkerk, spelen nu sedert 40 jaar grote toneelspe lers van vermaarde Duitse toneel gezelschappen. Schiuabisch Hall is zeker al sinds enige eeuwen Festivalstad. Waar nu toeristen uit de gehele wereld samenstromenontmoet ten in de middeleeuwen de zout- zieders elkaar om in de handels metropool hun „witte goud" te verkopen" en daarna hun volks feesten en dansfestijnen te hou den. De zoutziederdans in de vuurrode originele klederdracht voor de stadspoort is ook nu nog een attractie, die de toeristen zich niet graag laten ontgaan. Maar de vv -vr-n*te gebeurte nis in onze tvd is, zoals gezegd, het brengen van toneelvoorstel lingen op het grote bordes, dat door de toneelcritici het mooiste toneel van West-Duitsland wordt genoemd. In het jubileumjaar 1965 is het seizoen geopend met het opnieuw ingestudeerde werk van Hugo von Hofmannsthal „Je- dermann". „Het proces van Jean ne d'Arcvan Thierry Maulnier en Wallensteinvan Friedrich Schiller staan verder op het pro gramma en zullen afwisselend tot 21 augustus worden opgevoerd. Hierboven een scène uit „Jeder- man".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13