Hoog water in de polder Uruguay is te democratisch REGERINGSSYSTEEM TE VER DOORGEVOERD IN DE KLEINSTE ZUIDAMERIKAANSE REPUBLIEK Zwitsers voorbeeld Twee partijen Regering Novas heeft maar weinig kansen Kinderfeesten in Julianakwartier Auto stond na aai ijding te schudden AUTO BOTST TEGEN ZEUG A. A. v. d. Jagt Geoefend Man SCHADE VOOR AKKERBOUW, VEETEELT EN TUINBOUW Met bijzondere moeilijkheden zitten de boeren, die hun graslanden geheel of gedeeltelik in de ondergelopen uiterwaarden langs de IJssel in Gel derland en Overijssel hebben liggen. In Lemelerveld by de Lemelerberg hebben boeren de dyk van het Over ijssels kanaal doorgestoken, om het water dat van de berg naar hun land vloeide kwijt te raken. In de tuinbouw staan late zomer groenten en herfstgroenten er zeer slecht voor. Voor de komende twee maanden zal daarom gerekend moe ten worden op verminderde produktle van, en dus hogere prijzen voor pro- dukten als bonen, andijvie en sla. Catastrofe Het consulentschap voorde Zeeuw se eilanden zegt: „Als we vandaag of morgen de laatste bui krijgen valt het nog wel mee, maar als het slechte weer aanhoudt wordt het een cata strofe". Aanwijsbare schade is er al voor graszaad, een voor Zeeland be langrijk gewas. Zorgen ook in de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland, met name over de aardappelen. Door de combi natie van vochtige grond en soms op lopende tempera timen werden knol len door schimmel en rotting aange tast. In dit gebied is de aardappel ziekte de laatste tijd zeer toegenomen. De komende weken kunnen nog veel goedmaken, maar rooskleurig is de toestand niet. Landbouwschap Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft besloten de ernst van de situatie onder de aandacht van de minister van Landbouw en Visserij te brengen en hem te ver zoeken als eerste maatregel een in ventarisatie te laten maken van de omvang van de schade. Nader inzicht hierin is noodzakelijk om te bepalen welke maatregelen genomen kunnen worden ten behoeve van de ernstig gedupeerde bedrijven. (Van onze correspondente) De kleinste Zuidamerikaanse republiek, de vreedzame ontwik kelde welvaartsstaat llruquay (drie miljoen inwoners) is door de vluchtige bezoeker doorgaans voor een verwerkelijkt utopia aan gezien. Uruquay's bewind is het meest democratische in Latijns- Amerika en is geïnspireerd op het Zwitserse voorbeeldhet land wordt door een uit negen leden bestaande nationale raad gere geerd. Toch mankeert er iets aan het zo prachtig lijkende democratische regeringssysteem: het is te ver doorgevoerd en werkt daardoor ver lammend. Uruguay, dat het twee-partijen- systeem kent van de z.g. Blanco's n Colorado's, had al in de jaren ijftig en onder het bewind van de Colorado's met grote economische moeilijkheden te kampen. Deze lalse leidde tot sociale en politieke onrust, waardoor het eind 1958 de (in het algemeen) vrije handel staande Blanco's gelukte na negen tig jaar de verkiezingen te win Vertrouwensvotum in parlement De regering van de Griekse pre mier Athanasiadis Novas heeft gis teren haar eerste storm doorstaan sedert zij dertien dagen geleden werd gevormd. Het kabinet maakt zich nu op voor de Lesiissende ronde: het vertrou wensvotum in het parlement. Mor gen beginnen de parlementaire de batten over de nieuwe regering. Het ziet er naar uit dat Novas weinig kans heeft als overwinnaar uit de bus te komen. Nova's actie tegen de staking in Athene, die als een nachtkaars uit ging, mut' geslaagd worden genoemd. De staking kwam neer op een be proeving van de kracht van de rege ring door de linkerzijde. De premier moet nu in het parlement het hoofd bieden aan de pro-communistische aan de woede van oud-premier Pa- pandieoe. Papandreoe heeft in de afgelopen twee weken steun trachten te ver zamelen door relletjes, massademon- traties en stakingsdreiging. Het schynt echter dat zjjn invloed aan het afnemen is. Aan het begin van de crisis verloor hy reeds de steun van dertig ran de 170 parlements leden van zyn centrum-unie door de kabinetsformatie van Novas, die zyn gehele kabinet uit afgevaardig den var deze party samenstelde. Na een week van pro-Papandreoe- demonstraties schynt de steun van de bevolking aan de oud-premier weg ie ebben Leuzen te zynen gunste worden minder gehoord en de de monstraties trekken minder belang stelling. Verwacht wordt dat alle 140 af gevaardigden die hem aan het be ging van de crisis steunden, morgen als een blok tegen de nieuwe rege ring zullen stemmen. Papandreoe heeft de leden van de nieuwe rege ring verraders genoemd, zy mogen de fractievergadering, waar de stra tegie zal worden bepaald, niet bywo- Geruchten De geruchten worden chter steeds I sterker dat na het ten al brengen van de regering ongeveer honderd parlcmentairiërs van de Unie van het centrum zich zullen uitspreken voor een nieuwe premier, maar niet voor Papandreoe. De naam die het meest wordt genoemd als compromis-kan didaat tet oplossing van de crisis is die van Stephanopoelos, die onder Papandreoe vice-premier is geweest Hij heeft eerder deze week verklaard dat hy bereid is als premier op te treden De grote vraag blyft of Papan- dre.* bereid is zyn plaats af te staan aan een ander, of dat hy tot het bittere einde wenst te vechten voor zyn terugkeer als eerste minister en als onbetwist leider van de Unie van het centrum. Als ny niet vrywillig gaat, kan hy worden geplaats tegenover een rebel lie in de partyfractie. Dit kan er toe leiden dat er naar een extra parlementair kabinet zal worden ge streefd om de periode tot de dan te organiseren algemene verkiezin gen te overbruggen. Industrialisatie Te grote nadruk op de lokale in dustriële ontwikkeling leidde ertoe, dat vele boeren en landarbeiders naar de hoofdstad trokken, waar nu ongeveer een derde van de totale be volking leeft. Kapitaaltekort voor het binnenland was een ander gevolg van die industriële ontwikkeling, waardoor op aanschaffing van nieuwe landbouwmachinerieën, be- mestingsprodukten etc. werd bezui nigd en akkers van lieverlee werden verwaarloosd. De F.A.O., dc Voedsel en Landbouworganisatie der Verenig de Naties, berichte in 1963, dat deze laatste maar een derde van hun po tentieel opbrachten. Stakingen Overigiens bracht de bankfraude •n soort van stakings-epidemie met zich mee. Van dokwerkers tot vlieg- havenpersoneel protesteerde tegen zowel te lang uitgestelde betalingen, als tegen uitkeringen in gedevalueer de valuta. Ferm aangepakt Psychologisch gezien had het totaal van deze ongunstige ontwikkeling echter zijn goede zin: het effect was n.l. dat van een shocktherapie. Ener- zyds werd een onderzoek naar het bankschandaal en de daarbij betrok kenen onmiddeliyk en ferm aan gepakt - en ferm en onmiddellijk zfjn twee begrippen die niet bepaald ka rakteristiek zyn voor 's lands be wind en onderzyds kregen de (min der dan 5 linkse extremisten de schrik te pakken en matigden hun op de vakbonden gerichte agitatie, uit vrees voor een mogelyke militaire reactie. ('Een militaire staatsgreep is echter volgens de huidige president Beltran uitgesloten, daar de „eer bare traditie van Uruguay's mili tairen wil dat zy zich buiten de po litiek houden. Intussen heeft de hele gang van zaken dit overduideiyk ge maakt: Er mankeert iets aan het de mocratische regeringssysteem van Uruguay. De nationale raad van ne gen leden (gevormd door zes leden VIERDAAGSE - c voor de bran.de :de blar van de meerderheids- en drie leden der minderheidsparty) wordt elk Jaar door een ander lid van de meerder heidsparty gepresideerd. Maar deze president heeft nooit méér macht dan zyn acht collega's in de raad. Machtsverdeling Het gevolg van deze brede machts verdeling, die het hele systeem ken merkt, zijn niet alleen te veel ein deloze discussies en te weinig actie, maar ook een te royaal uitsmeren der verantwoordeiykheid. Ontsnap ping aan die verantwoordeiykheid wordt hierdoor vergemakkeiykt, het geen corruptie in de hand werkt. Vandaar dat de huidige presi dent Beltrén al direct na zijn ambts aanvaarding in maart zei: „Ik ben beslist voorstander van een consti tutionele hervorming. Ons huidige stelsel is ongeschikt. Het dateert uit 1934, een tijdperk, waarin men niet dacht aan ontwikkelingsconcepten en economische plannen ons rege ringssysteem is niet efficiënt, lang zaam en verlammend. Het stimuleert verdeling en onderverdeling. Regeren onder deze voorwaarden wordt een gigantische taak. Ieder der raadsle den is een president." Beltran pleit voor een systeem waarbij één president vier jaar lang rr macht kan regeren. Deze grondwetsverandering wordt n.i .eci en het volgend jaar zal er een volksstemming over wor den gehouden. ..Dank je wel jongens, het is fantastisch". Dit schreeuw de de Amerikaanse zangeres Eartha Kitt, barrevoets en ge huld in regenkledingten af scheid tegen de gevangenen op de binnenplaats van de Lang- holmen gevangenis in Stockholm Na het concert regende het zo overvloedig, dat Eartha door het water woest waden. Zaterdagmiddag is op en rondom het Julianaplein in Boskoop een grote bedrijvigheid te verwachten. Door het bestuur van de buurtvereniging „Het Zuiden" wordt op deze laatste dag van juli een groot kinderfeest georga niseerd. Door deelneming aan deze wedstrijden kunnen de kinderen in het bezit komen van mooie pryzen. Bovendien kunnen zij deelnemen aan speurtochten. De heer P. Witteman uit Hoog- made is geslaagd voor het examen boekhouden m.o. De veilingen voor augurken zyn aan de Coöp. Groenteveiling in Ter Aar voorlopig vastgesteld op dinsdag en vrij dagmorgen om 11.30 uur. Volgens een 35-jarige straatmaker uit Waddinxveen had hy er nieta van bemerkt dat hy in het Noord- einde in Roelof arendsveen met de J door hem bestuurde vrachtauto een geparkeerde bestelauto had aanger den. doch getuigen hadden geconsta teerd. dat laatstgenoemd voertuig stond te schudden, zodat het nogal i raak was geweest. En daarom vond de Haagse poli- i tierechter voor wie de straatmaker zich had te verantwoorden het on- I begdypelyk, dat verdachte volgens zyn zeggen niets van de aanryding had bemerkt. Dat was dan gebeurd toen hy zyn auto wilde parkeren en al kon de rechter zich wel indenken, dat je met een vrachtauto niet zo spoedig iets van een aanryding bemerkt als I in een licht autootje, doch de klap I was door omstanders wel gehoord. Bovendien had een inzittende van de vrachtauto verdachte neg gewaar schuwd dat hy de geparkeerde auto had geraakt. luidde de repliek 1 hy reed weg. onbehoorlyk". stelde Als gevolg van deze situatie kwa men de Blanco's, die ook in 1962 de verkiezingen wonnen, te zitten met het probleem, dat de landbouwpro- duktie. mede door verouderde metho des. geen gelyk tred hield met de aanwas der bevolking. Daardoor en (loor de aanhoudend passieve han- delsbalans bleef het economische to taalbeeld weinig bemoedigend, on danks agrarische hervormingen, het invoeren van een eerste inkomsten belasting, het opheffen van import quota en de standaardisering van de invoerrechten. De onrust werd steeds zichtbaar der. Vorig jaar ondervond de beurs gevoelige terugslag van een drie weken lange makelaarsstaking, welke i reactie was op enige kras- iegeringsmaatregelen met betrek- kmg tot de markthandel. Byna ge- lyktydig dreigden de ryksambtena- i - die ongeveer de vierde man van I lands totale arbeidsmarkt vor- n - met een staking tenzy hun salarissen met 35 werden ver hoogd. waarby het in vyf jaar tyds de vierde substantiële loonsver hoging ging. De inflatie vertoonde daarby niet de minste neiging tot afneming. Ai in '63 stegen kosten levensonderhoud met 45 en het vorige Jaar was dat niet veel j minder. Schandaal j De waardevermindering van Uru- guay's peso droeg weer by tot grote 1 problemen met betrekking tot de te- rugbetaling van de bankleningen. Op gegeven ogenblik kwamen boven dien verduisteringen aan het licht in bankschandaal van zodanige om vang, dat vyf banken moesten wor den gesloten. Liefst elf prominente figuren uit de bankwereld werden wegens frau- corhruptie aangeklaagd en alle bank-activiteiten lagen 26 dagen lang stil, daar het personeel van de niet by de zaak betrokken banken ook staakte. Dat bü een en ander politici betrokken waren verwonder de niemand, omdat het allang be kend was dat vooraanstaande leden beide partyen reeds eerder te maken hadden gehad met corruptie rond het fondsenbureau voor het staatpensioen. .Dat kan ni( van verdachte „Dat is laf er de rechter vast „Dat is het", stemde verdachte in. De officier eiste f25 voor de aan ryding en f75 boete, benevens zes maanden intrekking van het ry'oe- wys, waarvan vier maanden voor- waardeiyk, voor het doorryden. De rechter legde resp- f 25 en f 75 boete op en zes maanden ontzegging der rybevoegdheid geheel voo.waar- deiyk. In de nacht van maandag cp dins dag reed de hear Spek u t WaJ.Knx- veen met zyn vrij nieuwe auto cp het Noordeinde. richting Kerkweg. Plot seling stond een grote zeug midden op de weg. Het d er ontsnapte na de botsing, doch na en ge tyd zooken werd het dood in een sloot terugge vonden. De auto hod aanzienlijke materiële schade opgeilopen. TER AAR In de raadzaal van het gemeente huis had maandagavond de uitrei- reiking plaats van het diplo ma Geoefend Man by de Reserve Rijkspolitie aan de heer A.A.v.d.Jagt- Loco-Burgemeester wethouder H.a. volgerlng reikte op verzoek van de Algemeen Inspecteur van de Ryks- politie Uit diploma uit. Hy feliciteerde de heer v.d. Jagt met het bereikte resultaat en over hand.gde hem het diploma en daar bij behorende speldje. Wachtmeester eerste klas G.J. Wy- zenbrock, instructeur van het corps reserve-rijkspolitie was biy met het behaalde diploma, waaruit biykt dat het genoten onderricht niet vruchte loos was geweest. Namens de collega's voerde reser ve-wachtmeester M. Heyns het woord. Hy feliciteerde de heer v.d. Jagt namens de overige reservisten en hoopte dat hy ook het volgende examen met goed gevolg zou kun nen afleggen. Akkerbouw, veeteelt en tuin bouw ondervinden de lasten van het bijzonder slechte, natte weer, dat het voorjaar en tot nu toe ook de zomer, kenmerkt. In de akkerbouw hoopt men voor de gewassen, waarvoor de oogst tijd pas over enige weken aan breekt, nog op een wending ten goede. In enige streken zijn de vooruitzichten voor de aardap pelen heel somber en in Gronin gen weet men nu al, dat de oogst van karijzaad en conserven- erwten is mislukt. In de rundveehouderij heeft het slechte weer een nadelige invloed op de melkgift: de weiden zyn te nat. het gras is van slechte kwaliteit, de dieren verkeren in ongunstige con ditie. De grootste moeilykheden ver wacht men echter in het wintersei zoen, omdat er nu weinig en slecht ruwvoer wordt gewonnen. ■fa Hoogwater op de weilanden in Twente. kunnen maar moeilijk i Bij Markelo staan veel weilanden blank: de koeien ■en droog stukje grasland vinden. Den Haag wil 1.5 miljard investeren in tien jaar (Van onze Haagse correspondent) De gemeente Den Haag heeft een investeringsplan voor tien jaar op- gesteld. Het totaal van de investe ringen in deze jaren beloopt een be drag: van ruim 1.5 miljard gulden, exclusief de woningbouw. Met behulp van dit richtplan wil Den Haag op meer verantwoorde wijze de jaariykse investeringsplan nen (uitvoeringsplannen) samenstel len. Bovendien wil Den Haag: met de nota aantonen, dat deze gemeente binnen het keursiyf van de tegen woordige financiële verhoudingen zeer noodzakelijke projecten niet kan uitvoeren. Het plan is dan ook toegestuurd aan de minister va nanciën. Zo is de gemeente van oordeel, dat het leningplafond voor Den Haag aanzienlijk moet worden verhoogd, ook al omdat Den Haag volgend Jaar tal van grote projecten moet uitvoe ren. Daartoe behoort het kostbare project van de lozing van rioolwater in zee. De investeringen voor 1966 belopen dan ook volgens het plan 200 miljoen gulden. In een toelichting op het plan heeft wethouder mr. W. A. Schou ten meegedeeld, dat de gemeente slechts in uiterste financiële nood over zal gaan tot verkoop van ge- meenteUjke eigendommen. Het laat ste Jaar is onderhandeld over koop van een complex woningen de gemeente, maar B. en W. hebben besloten voorlopig niet te verkopen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4