„Nomaden" strijken neer bij Nieuwkoopse plassen Tegeltjes, die zomaar uit de muur vielen Rumoer verdringt rust een weeklang J eho dit jaar op een woensdag LEIDSCH DAGBLAB WOENSDAG li JUU TWEEDE BLAD Nationaal waterkamp geopend ..Origineel als padvinders zijn", be sloot mr. Klaasesz ietwat ironisch, .hebben ze me gevraagd een lint door te knippen." Wat hij vervolgens deed. waardoor het doek wegviel voor het embleem van het Nationaal Water kamp 1965 Nieuwkoop. Het kamp was officieel geopend. Voorbereidingen Als gast van de S.b.N. Doorman- groep in Noordwijk hebben wij een deel van de voorbereidingen mee gemaakt. Maandagochtend vertrok ken wij met de motorboot „Us Lytje Bent" (Schiermonnikoog* voor: onze kleine bootuit de jachthaven Sas- senheim, met vier zeilboten op sleeptouw. Bii Oude Wetering kwam er nog een vijfde boot. bij van een zeventienjarige verkenner, die het de avond tevoren het stormde toen terecht niet had aangedurfd de woelige Braassem over te steken. Zes uur duurde de tocht, die ons via de Kagerplassen. Ringvaart. Braassem. Rijn en Zindertvaart bij het Kwakelbruggetje tussen Nieuwkoop en Mije bracht, waar de Noordwykers werden begroet door verkenners die ..allang" waren ge acclimatiseerd. Zaterdag waren na melijk reeds de eerste groepen aan gekomen, onder meer Waingunga uit Leiden, waarvan de leden vorig jaar en masse zijn overgestapt van de padvinderij op de zeeverkennerij ..er viel voor ons niks meer te vin den in Leiden, we kunnen er alle plekjes wel dromen") en die in hun enthousiasme voor het nieuwe te on geduldig waren om ook maar een dag te kunnen wachten. (Van één onzer redacteuren) Alsof er een nomadenvolk is neergestreken dat is de aan blik die het Nieuwkoopse plassengebied op het ogenblik biedt. Op de langgerekte eilanden even ten noorden van het Meijepad, eens vuilnisstortplaatsen van de gemeente Amsterdam, is in een paar dag entijd een indrukwekkend, opvallend fleurig tentenkamp verrezen. Ze staan er in alle kleuren en formaten: groene, grijze, blauwe, witte, gele en oranje tenten, bescheiden sheltertjes en villagrote bouwsels. Nauwelijks minder indrukwekkend is de vloot die door deze nomaden" op de been is gebracht: een verzameling van de meest uiteenlopende motor-, zeil- en roeiboten. Lely-vletten en Lely-schou- wen 'zijn echter in de meerder heid en daaraan herkent men dit watervolkje. Kortom: het Na tionaal Waterkamp 1965 is be gonnen, vandaag officieel, maar in feite het afgelopen weekeinde al. Tot volgende week donder dag heeft de vaak geroemde rust op de Nieuwkoopse Plassen plaats gemaakt voor het rumoer van vijftienhonderd zeeverken - j ners. waterpadvindsters en wa-1 tergidsen uit vele delen van het land. tot zelfs Groningen en j Roermond toe. Het dorp Nieuwkoop heeft inmid dels al kennisgemaakt met dit jeug dige legioen. In het centrum traden vanmorgen honderden verkenners en padvindst'ers in vol ornaat aan voor de officiële opening van het kamp. Op het bordes van het pittoreske Oude Eaedthuys stonden de commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. J. Klaasesz. en zijn echtgenote, burgemeester A. II. van Montfoort met zijn vrouw en de kampcommandant, de heer H. A. W. Goossens. Na een muzikale inleiding door de padvindersband uit Boskoop en een kort welkomstwoord van de heer Goossens, die het regende waar de komende dagen ook wel de meeste plaatselijke buien zullen val len", begon c\ commissaris der Ko ningin zijn toespraak, die vervolgens ernstiger werd dan we van hem ge wend zijn. Hy doelde kennelijk op het rumoer rond het conflict in de topleiding van de padvinderij, toen hü zei: „Ik ben verheugd, dat zo- velen uit zoveel verschillende groe peringen hier bijeen zün om te tonen, dat het goed gaat met de padvinderij. De beste stuurlui, die natuurlek aan wal staan, zeggen, dat er nogal wat deining is in de padvinderswereld Logisch dat je deining htót, als je vaart. Die stuurlui aan wal zeggen ook, dat het scheef gaat. Natuurlijk ga je scheef, als je met een flinke wind te maken hebt." Drukte De grote stroom kwam echter maandag. De hele dag door arriveer den grote en kleine groepen, van dichtbij en van ver, per boot of per auto, soms met de boten op vracht wagens gpladen. De drukte bij de laad- en los plaats in het Nieuwkoopse Zuidein de was enorm. Maandagavond waren er naar schatting al duizend deelne mers gearriveerd. Motorsloepen voe- Een 49-jarige Leidse granietwerker woonde in een huis, dat wel eens opgeknapt mocht worden. Vandaar de civiele huurprüs van goed tien gulden per week. De granietwerker bleek een braaf huurder te zyn; hij ging hard aan het werk om het huis op te knap pen. Er werden nieuwe vloeren ge legd, nieuwe deuren aangebracht, er werd ook een provisiekast inge richt en een douchecel gemaakt. Maar een ergernis voor de graniet werker was. dat met de regelmaat van 'n klok uit de muur in de gang tegeltjes vielen. Hü had wel zoveel verstand van antiek, dat hü ont- Inhoud Welkom volgde mr. Klaasesz, ,dat wij onszelf van die mooie namen hebben gege ven: verkenner, padvinder, gids, pio nier, voortrekker. Wij moeten die na men ook inhoud geven. Gids zijn be tekent anderen de weg wijzen, de weg naar de padvinderij bijvoorbeeld. W'ü moeten niet alleen paden voor onszelf vinden. Denkt daaraan, als je weer thuis bent uit Nieuwkoop." Tussen de eilanden wens niet alleen baarzen, er waren ook mof dige verkenners die demon streerden hoefeer zij aan het (frisse) water zyn verknocht. Zeilboten vormen in Nieuw koop een vertrouwd beeldMaar een hele vloot, bemand door vijftienhonderd padvinders, is slechts écn week in de vier jaar te zien. (Foto Leldsch Dagblad) „^p^plunus" De nieuwelingen bü Rüswü- kers, ook al zaterdag aangekomen, moeien het overigens gistermorgen ontgelden. Neptunus („Nepneptunus" werd er geroepen, maar men had moeite in de ruig uitgedoste zeegod de bedaagde schipper van de groep te herkennen) arriveerde om de „groentjes" te dopen. Zij werden eerst ingezeept en (met een pollepel) „geschoren". Vervolgens kregen zij een blinddoek voor en moesten zü „knollen van de zeebodem" (rauwe aardappels) en „zeemeerminne- drank" (een mengsel van koffie, thee, chocolademelk, limonade en veel zout) consumeren. Daarna wer den zij in een hoop „prettig vette" (aldus Neptunus) modder gerold en tenslotte met emmers water afge- scorld. De groentjes waren gedoopt. Het is een ritueel dat door vrüwel alle groepen in ere wordt gehouden, al is hel niet overal hetzelfde. Kampkrant Lr was nog een verslaggever die de doopplechtigheid bywoonde, een van de redacteuren namelijk van „AUemansendje", een kamp krant die dagelyks verschijnt en vandaag voor het eerst is uitgekomen. 1 Het Nationaal Waterkamp is trouwns van alles voorzien: er zyn waterlei - dingen aangelegd naar de diverse I terreinen, er is een kamparts, er is 'een vcimaakscentrum Aquatarium), er is zelfs een radio- en telefoon centrale. die wordt verzorgd door voortrekkers van de Van der Werff- stam uit Leiden. De jongens gaan vroeg naar bed 'toen wy 'savonds om tien uur met i enkele schippers en een groot aantal muggen in de kajuit van „Us Lytje Beut" rond de vruchtenwijn bij de petioleumlamp zaten, was het al op- nterkelyk stil in het kamp: er mag trouwens 's avonds na negenen geen draaien), maar ze zijn dekte dat de tegeltjes waarde had- I den. „Wat geef je er voor", zo informeerde i hü bü een kennis, die de tegels eens bekeek en er f 750 voor bood. De i vraagprijs van de granietwerker was duizend gulden, maar hü liet de tegels voor f 750, mits de kennis de tegeltjes zelf uit de muur zou I Dat was een heel karwei en er sneu velden nogal wat exemplaren. Het bleken in totaal 900 tegeltjes te zijn. i De tegels leverden de kennis van de granietwerker een aardig winstje op, want hij verkocht ze voor f 1600. En de nieuwe koper verkocht de I tegels ook weer met winst Volgens deskundigen hadden de te- I geitjes een waarde van wel vier duizend gulden. Toen echter op zekere dag de make- i laar, die voor de eigenaar van het I huisje nu en dan de huurpenningen kwam innen, de kale gang in de woning zag. kreeg hü de schrik van zijn leven. „Daar kun je wel j eens een hoop narigheid door krij gen". luidde zijn waarschuwing. En de granietwerker kreeg er een hoop narigheid mee. Want toen de I huiseigenaar, die in Noordwijk woont, rapport werd uitgebracht, waarschuwde deze onmiddellijk de politie. Vandaar dat de graniet werker wegens de verduistering van de tegels terecht moest staan. „U dacht zeker, dan heb ik tenmin ste wat geld van mijn gemaakte on kosten terug", luidde de voor de hand liggende veronderstelling van de Haagse politierechter. De gra nietwerker knikte hierop instem mend. „Daar kan ik inkomen, maar zoiets mag toch niet", stelde de rechter vast. De makelaar uit Leiden zette overi gens uiteen, dat het huis een ware verliespost voor de eigenaar vormt, vanwege de herhaalde en dure reparatiekosten. „De tegeltjes vormden een substantieel element in de waarde van het huis", zo luidde de conclusie van de officier van Justitie. „Maar ze vielen zomaar uit de muur", w ierp verdachte tegen, „ik vond het zo'n rommelig gezicht". Alles goed en wel. maar dat gaf verdachte nog niet het recht om de tegeltjes voor een appel en een ei te gaan verko pen, vond de officier, die een week gevangenisstraf eiste. De politierechter tilde het alles blijk baar minder zwaar en liet ook het nog blanco strafblad van verdachte als tegenwicht gelden. Hij legde f50 boete op en twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk. ioekt U SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Optimistisch De vc. kenners zyn onverbeterlyk optiiiui-cisch. Toen wy ons gister morgen tijdens een miezerrege-ntje huiverend in de vaart wasten en tegen een van de jongens zei den: ..Koud weer", antwoordde hü lakoniek: „Maar gelukkig veel wind. We zyn niet gekomen om te zonnen, maar oin te zeilen." „En als er geen wind zou staan?" „Ach. dan schynt de zon wel". Op de terugweg naar Sassenheim kwamen we in de schutsluis van de Zindertvaart nog een paar Katwyk- sf groepen tegen. Trouwens, gister morgen hadden de transportsloepen alweer druk werk. Vier jaar geleden waren de water- verkenners en waterpadvindsters ook al in Nieuwkoop. En over vier jaar hopen zy hier weer een Nationaal Waterkamp te houden. Het gaat er op lüken. dat Nieuwkoop een belang rijke en plezierige traditie begint te worden voor de zeeverkenners. 15 september De Leidse V.E.B.O. houdt haar grote fokveetentoonstelling en zu dit jaar op 15 september. Deze datum valt niet op een vrijdag een woensdag. Als bijzonderheid kan «orden vermeld, dat op deze (neEenent«intieste) Vebo-tentoonstelhng de blaarkoppen uit geheel het westen worden verwacht De burgemeester van Leiden, mr. G. C. v, d. Willigen, heeft zich bereid verklaard deze tentoonstelling te openen. Geen Steentje, maar Zaalberg nam afscheid een aanrijding Een student uit Leiden gaf voor de j Haagse politierechter toe. dat hij iets had gehoord. „Maar ik dacht dat het een steentje was", zo vervolgde hy. i Het was echter geen steentje maar i een aanrijding. Erger was nog. dat de student met de door hem bestuurde auto rustig dooi-reed. De politierech- I ter was in ieder geval byzonder boos. „Het zyn onbehoorlijke en laffe manieren, om een ander met de schade te laten zitten", zo toornde hü. De aangerichte schade bleek niet groot te zyn, maar dit maakte voor i de officier weinig verschil: hy eiste i t 25 boete voor de aanryding en f 100 boete en zes maanden voorwaardelyk j ontzeggen der rybevoegdheid voor I het doorryden. De rechter vonniste conform deze Vaste bron van inkomsten Reeds tien maal in één maand had een losarbeider uit Leiden geld ge stolen ten nadele van zyn kostbaas en uiteindelyk werd hy betrapt, ter- wyl hy uit een vestzakje geld haalde. „Dat was op die manier een vaste bron van inkomsten voor verdachte", zo stelde de officier vast en hy eiste f 100 boete, benevens twee weken gevangenisstraf voorwaardelyk. van pres.-coimmssaris Na de uitvoerige toelichting, die commissarissen en directie van ae N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens v h J. C. Zaalberg «Sc Zoon hadden gegeven in het jaarverslag over 1964, bleef er op de gisteren in Restaurant Van der Heyden gehou den aandeelhoudersvergadering wei nig stof tot discussie over. Van de door de president-commissaris, mr. J H. B. Kergjcamp, geboden gelegen heid om opmerkingen te maken over het jaarverslag, de verlies- en winst rekening er was over 1964 een verlies van f 254.415 en de balans over 1965, maakte geen der aandeel houders gebruik. Alle stukken werden goedgekeurd. Meer aandacht kreeg in deze ver gadering het afscheid van de presi dent-commissaris. Bij monde van de heer H. M. Burghard werd mr. Kern kamp lof toegezwaaid voor zyn be leid, sinds 1951 als commissaris en sedert 1957 als president-commissaris. In een veelal moeilyke periode hebt u. aldus spreker, de goede weg voor onze vennootschap weten uit te stip pelen. Wy zyn u daarvoor oprecht dankbaar. In de plaats van mr. Kern kamp werd als commissaris benoemd mr. J. Keuning, directeur van de Ne derlandse Overzee-bank. De heer H. M. Burghard werd als commissaris herkozen. Omdat het geld terugbetaald is, legde de Haagse politierechter f50 boete op. plus de twee weken voor waardelyk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3