LEIDSCH mDAGBLAD ZOMER VALT IN HET WATER Brutale roof Noord wijk R.E.M. - affaire geseponeerd STAKING MISLUKT DE VRIES Centramarkt Regen Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 JULI 1965 No. 31626 srecteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 goofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, 10,83 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Twintig procent Langs de kust Voor de boeren Kampeerders weg minder toeristen veel kamers vrij reden tot klagen van „Inhalen verboden"staat J er tamelijk overbodig, want geen auto kon op dit gedeel- 9 te van Rijksweg 15, tussen 9 Gorkum en Hardinxteld rij- 9 den en geen schip varen, 9 want er stond slechtseen f meter water. 9 De zomer van 1965 is tot nu toe één van de slechtste drie sinds bijna 125 jaar. Het lijkt waar- .„Jchijnlijk dat De Bilt tot 1 augustus maar drie zomerse dagen met temperaturen boven de 15 graden zal meten. De periode juni-augustus is daarmee even slecht als in de zomers van 1956 en 1962, die tot de allerslechtste zomers behoren sinds het begin van de waarnemingen In 1848. Van 'l juni tot nu waren 45 dagen kouder dan normaal. Honderd uren zon te weinig De koude en de forse regenval van de afgelopen vakantieperiode doen tlch sterk voelen in de Nederlandse toeristencentra langs dekust. In de badplaatsen aan de Noordzee zijn in tegenstelling tot andere jarenmei Leen ïllllSlCS tame in tegenstelling tot vorig jaar, vele kamers vrij. In Zandvoort. icheveningen en Noordivijk is de toeristeninvasie ingedamd, het aantal toeristen is twintig procent minder dan vorige jaren. En de horeca vreest nog vel eannuleringen als het weer zich niet plotseling verbetert. j En daarop is weinig kans. Van Schiermonnikoog tot Katzand houden zes waarnemers dagelijks aantekeningen van het strandweer. Hier komt men op slechts 10 a 12 dagen met goed tot fraai strandweer. De overige 45 dagen waren matig, of vaak slecht. De regenval is bijzonder groot. Maar dit is niet iets van de laatste weken. Deze afwijking is in april al begonnen. De periode van 1 januari tot 1 augustus is in grote delen van ons land zeker in 200 jaar niet zo Modderstroom De hevige regenval van het arge- jpen weekeinde heeft vele kampeer- ers langs het Veluwemeer verdre- en. Zesduizend van hen zijn in de an gisteren vertrokken. Rijks- eg 15 bij Hardinxveld werd giste- \fen overspoeld door een modder- Itroorr en was geruime tijd voor het Irerkeer onbruikbaar. Ook voor boeren en tuinders is er [eden tot klagen. De kersenoogst is mislukt. De oogst van aardappelen, yj uikerbieten, hooi en rogge heeft teinig opwekkende vooruitzichten. &ngs de IJssel hebben vele bedrij- 'cn wateroverlast. De landbouworga- lisatics zullen zich tot de minister Landbouw wenden met het ver- j toek om renteloze voorschotten en t°un voor getroffen boeren. 100 uren zon tekort De drie maanden, mei, juni en f Juli hebben een tekort van 100 uren on gebracht. Verleden jaar scheen Ie zon in mei, juni en juli 630 uur n De Bilt, nu 525 uur. Ook de tem- ieratuur is bijzonder ongunstig ge ureest. Van 1 juni tot nu (57 zomer- iagen) bleven 45 dagen kouder dan ïormaal. regenrijk geweest. De Bilt komt op ruim 600 millimeter (normaal 400 millimeter). Het record stond op naam van Hoofddorp waar 556 milli meter viel in het jaar 1756. Voor augustus mogen wy statis tisch gezien, geen illusies hebben. In de laatste 100 jaar kwam het slechts tweemaal voor, dat na een slechte juni- en julimaand, augustus plotse ling warm, zonnig en zomers werd. Dooi- middel van informaties bij enkele Nederlandse toeristencentra, verkregen wij vanmorgen het volgen de beeld: de hotels en pensions in Scheveningen en Den Haag zijn re delijk bezet. Campings, hotels en pen sions aan de kust van Zeeland heb ben een bezetting van 95 procent. Er zijn zelfs vakantiegangers bij parti culieren ondergebracht. Verder het Zeeuwse binnenland in, verminderd Buit f. 10.000 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiuiiiiiii Waar kwaliteit voordelig is. Haarlemmerstraat 164 - Leiden Deze week gesloten wegens vakantie. milllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. De- teifde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 JULI Zon op: 04.55 uur; onder 20.37 uur. Maan op 04.13 uur; onder 21.14 uur. r in Katwijk te 02.36 en Laagwater te 10.50 en 23.21 STRANDVERWACHTING Storingen van Schotland en de Oceaan blijven het strandweer koel w wisselvallig houden. Morgen op klaringen maar tegen de avond weer m storingsfront. Matige zuidwesten- Overdag 16 17 graden. Tem- iratuur zeewater 16 graden.. Vooruitzichten: nog steeds onsta- j Onbestuurde auto reed van helling: militair gedood Een soldaat is vannacht gedood en drie anderen werden licht gewond bjj een ongeval, dat zich op een der steUingen van de derde groep gelei de wapens van de Koninklijke Lucht macht in Duitsland heeft voorge daan. Het ongeval ontstond bij de wacht aflossing op de stelling, die op een heuvel is gelegen. Het afgeloste personeel was reeds in de wagen ge stapt, toen de chauffeur zich nog niet in de cabine bevond. De wagen, die vermoedelijk niet goed op de handrem heeft gestaan, is toen met negen inzittenden achterwaarts de heuvel afgereden. De dienstplichtige soldaat A. Ahoud (21 jaar) uit Eist r> t i kwam om het leven, toen hij uit de Bij een even brutale, als snelle inbraak is uit de etalage van wagen sprong Drie andere soldaten, een Noordwijkse juwelier voor een bedrag van circa tienduizend 1 die eveneens uit de wagen sprengen, gulden aan gouden ringen ontvreemd. Omstreeks half vier van nacht wierpen onbekenden een trottoirtegel door de etalageruit van de winkel van juwelier Bruggeman aan de Noordwijkse Hoofdstraat. Het is de derde maal binnen enkele jaren, dat deze juwelier op een dergelijke wijze wordt beroofd. Diverse omwo nenden werden vannacht gewekt door een harde klap, gevolgd door glasgerinkel. Ook een op korte afstand opererende pa trouille van de Noordwijkse politie werd gealarmeerd en was binnen één minuut ter plaatse, maar toen was er van de dader(s) al geen spoor meer. De trottoirtegel vernielde de gehele etalageruit en beschadigde diverse kostbare sieraden. De gouden ringen, die werden ont vreemd, waren op plateaus bevestigd. De Noordwijkse recherche, die bij het onderzoek onder meer van een speurhond gebruik maakt, heeft tot nu toe geen enkele aanwijzing over een mogelijke dader. de drukte sterk. De directeur van de provinciale VVV in Middelburg ver wacht de gevolgen van het slechte weer pas volgend jaar. Vele mensen zullen nu al het plan koesteren om dan diep het zuiden in te trekken. In Zandvoort is het slechter. Daar is het minder druk dan vorig jaar. De grotere plaatsen bij de vakantie centra profiteren in sterke mate van het weer. Bioscopen en horecabedrij ven in de binnensteden kunnen de drukte bijna niet aan. De zwaarst ge dupeerden zijn de eigenaars van ty pische buitenbedrijven, zoals de strandpaviljoens. I Een straat in Oldebroek op - 9 de Veluwe, waar het water over de trottoirs staat. Het f J fietsen wordt er voor de 9 9 jeugd wel leuker door, maar f J de weggebruiker rijdt toch 9 liever daar, waarvoor een f auto gebouwd is. 9 werden licht gewond. De soldaten die niet uit de wagen sprongen, bleven ongedeerd. Bij Bad Segeberg. op de Bondsweg naar Kiel. zijn in korte tijd tien personen om het leven gekomen als gevolg van verkeersongelukken. De ver keersdienst in Ncder-Saksen heeft nu langs het beruchte weg gedeelte tien krui. en geplaatst als een beklemmende waarschu wing. Invalide geslagen AGENT WORDT NIET VERVOLGD (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker, zal geen vervolging instellen tegen de hoofdagent van politie die op maan dag 12 juni de 34-jarige kleermaker A. F. van Kinsbergen uit de hoofd stad twee klappen gaf met een gum miknuppel. De heer Van Kinsbergen die aan een been gehandicapt is, hep daarbij een gebroken neusbeentje op. Hij had aangifte gedaan van mis handeling. Uit het onderzoek dat is ingesteld, is mr. Hartsuiker geble ken, dat de heer Van Kinsbergen die naar een brand stond te kijken, niet had voldaan aan een bevel om door te lopen en een verzetshouding heeft aangenomen. Een proces-ver baal dat in verband met het niet opvolgen van het bevel om door te lopen tegen de kleermaker was op gemaakt, is geseponeerd. Als installatie niet meer wordt gebruikt de REM in Nederland niet meer zal kunnen worden gebruikt, zal algezien worden van verdere vervolging in de zogenaamde REM-zaak. Dit heeft de officier van Justitie en hoofd van het Ar rondissementsparket in Amster dam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, van ochtend meegedeeld. Hij heeft zjjn besluit genomen naar aanleiding van een namens de ver dachten in deze strafzaak inge diend verzoek tot het seponeren van de zaak. Daarbij hebben de verdachten (elf buitenlanders en een Nederlander) plechtig ver klaard, dat zij zich in het vervolg zullen onthouden van het uitzen den naar Nederland en voorts heb ben zij hun volle medewerking toegezegd bij het uitoefenen van toezicht bij het demonteren en wegvoeren van de installatie. suiker vanochtend heeft uitgege ven, somt hjj de overwegingen op, die tot zijn besluit hebben geleid, llij meent, dat herhaling van de iliegaie uitzendingen niet behoeft te worden gevreesd. De zendin- stallaties zijn opgericht op een tijdstip, dat dit niet strafbaar was- In alle openbaarheid is slechts vier dagen illegaal uitgezonden. De verdachten zijn vreemdelingen, die in diverse landen buiten Ne derland wonen. Het onderzoek zou dus veel tijd en moeite gaan kos ten en de zaak zou voorkomen lang na het plegen van het straf baar feit. Een bijkomstige om standigheid is ,dat de verdachten gedurende de gehele duur van het onderzoek door het beslag op on derdelen van de installatie naar verhouding hoge kosten van on- dtrhoud en bewaking hebben ge dragen en nog zullen dragen. Griekse regering verbiedt personeel van nutsbedrijven mee te doen De Griekse regering heeft vandaag de algemene staking uitge roepen door het linkse vakverbond, zo goed als zeker doen mislukken. In hetgebied van Athene, waar op 150.000 arbeiders een beroep gedaan werd om in staking te gaan voor 24 uur als ..waarschuwing" tegen de regering, was zo goed als niets te mer ken van een verlangzaming van het werk. In het gehele land zijn politie en leger in staat van alarm voor het geval van uit barstingen. De fabrieken en de haveninstallaties werken zonder onderbre king. Alle openbare nutsbedrijven en telecommunicaties functio neren normaal. i te fris. De meeste stadsbussen volgens de vakbonden 70% rijden op tyd en zo goed als alle hotels, winkels, café's en restaurants zijn open. I Het enige teken van staking was af en toe een vrachtauto van het I leger die dienst doet als bus voor het passagiersvervoer. De staking had oorspronkelijk de 1 vorm van een demonstratie pro-Pa- j pandreoe, de premier die onlangs te- midden van veel rumoer en verwar- ring tot aftreden gedwongen werd. Enkele uren voor de staking begon 1 werd echter van vakbondszijde ge- j meld, dat de actie niet voor Papan- J dreoe is uitgeroepen, maar omdat „extreem rechtse elementen door de j regering zijn opgetrommeld om ons aan te vallen en de leiding van onze federatie over te nemen". Verbod Dat de staking niet al te zeer in het openbare leven heeft kunnen in grijpen is het gevolg van een besluit van de regering-Novas, die het per soneel van de openbare nutsbedrij ven verboden heeft aan de staking 1 deel te nemen. Het eenheidsfront van dc arbeiders liep daardoor enkele forse scheuren op. voorziening normaal, terwijl ook bij de PTT gewoon werd gewerkt. De minister van Arbeid heeft de sta king vanochtend „een enorme mis lukking" genoemd. Het verloop van deze stakingsdag wordt beslissend ge acht voor de „parlementsdag" (don derdag) als Novas het vertrou wen van het parlement zal vragen. Het fenomeen van een algemene sta king heeft zich in Griekenland in geen 29 jaar voorgedaan. Toen, in 1936 volgde er binnen korte tijd de dictatuur-Metaxas op. Een tweede aanloop er toe, in december 1944, leidde tot de burgeroorlog. Deze staking geldt dus voor de or ganisatoren niet al een demonstratie voor Papandreoe. Zy wordt echter door de regering natuurlijk wel zo geïnterpreteerd en als opstandige handeling verboden. Dat de staking, die aanvankelijk alleen rondom Athene was geprojec teerd, by nader inzien ook in noor delijke steden wordt gehouden, zou kunnen wijzen op uitbreiding van de verzetsgeest in het vanouds al weinig royalistische noorden. Hier wonen voor meer dan 50 procent vluchte lingen uit Turkije, die al sinds de eerste wereldoorlog zeer Venizelis- tisch, d.w.a. liberaal gezind zijn. Hier ook vestigde zich in die oorlog de tegenregering van Venizelos. Koning ziek Er was gisteren nog een bericht dat de Grieken lichtelijk in verwar ring bracht. De op Korfoe verblij vende Koning Constantyn en zijn zuster, Prinses Sophia, echtgenote van Prins Don Juan Carlos, hebben gisterer een lichte voedselvergifti ging opgelopen. Vernomen werd dat hij en Prinses Sophia gisteravond aan maag- en darmstoornissen leden, maar vandaag werd meege- Vakbonden dat b"d"1 weCT **"*- \(9«d teuivï bestaat uit 12 pagina's j Echte vakbondsactiviteit was onder het bewind van Karamanlis tot 1964 zo goed als nihil. Ex-premier Papan dreoe heeft de vakbeweging willen democratiseren, maar kwam daarbij 9 Uit het Leidsch Dagblad van vaak in moeilijkheden, als bleek dat j 28 Julij 1865: consequent bewandelen pad leidde tot het doordringen van communisten op hoge posten. Van daar dat het huidige bestuur van de vakbeweging die de staking organi seert voorlopig is en dat aan de lin kerzijde ervan nog een groep van 115 kleine beroepsvakbonden opereert, die het syndicalisme in Griekenland veel radicaler willen maken. Aan de Onze kermis wordt opge- luisterd door een menajeryx van den heer J. Renes. Grootsch en stout mag de worstelstrijd van den dieren- i temmer met den grooten t Russischen beer genoemd 9 worden. rechterzijde bestaan nog de restan- T - By de verkiezing voor le het oude paternalisn het is juist tegen een dreigende rugkeer van wat smalend de „i beidsvaders" wordt genoemd dat va daag wordt gestaakt. den van den Gemeenteraad t 9 werden thans 730 stembrief- jes ingeleverd. 9 INHALEN OB0DEN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1