Paula y. Duyl en Cor v. Oei exposeren in Nieuwkoop Auteur Jan de Hartog tijdelijk in ons land Werelds mooiste vrouwen Q@|l HEI Hulde gebracht aan Hollands landschap „Het Hemelbed" in de herfst als musical LMD6CH DAGBLAD MAANDAG M JUM DERDB BLAD vandaag In de specifieke expositieiuimte in het aloude Reghthuysin Nieuwkoop exposeren thans de kunstenares Paula van Duyl met keramiek en de schilder Cor van Oei met een aantal van zijn werken. Voorzitter dokter Bremer van de Nieuwkoopse Kunstgemeen schap onder wiens auspiciën deze expositie weer wordt ge houden verheugde zich in zijn welkomstwoord over de grote be langstelling. Voorts dankte hij voor de medewerking die bij deze expositie werd ondervonden van de verscheidene gemeentebestu ren, die werken van de schilder van Oei hiervoor hebben will n afstaan. Een der fraaie werken van Cor van Oei ..Grachtje" bezit van de gemeente Kamerik. (Foto Leidsch Dagblad) brug" in Amsterdam en „De Lek bij Nieuwpoort". Bijzonder fraai en zuiver is ook het hierbij afgebeelde „Het Grachtje" in Kamerik een bezit van deze gemeente en het „Woerdense Verlaat". Ook het werkstuk „Bloeiend fluitekruid" mag Paula van Duyl toont op deze expo sitie een bijzondere selectie van haar met de hand vervaardigde keramiek- produkten zoals kruiken, vazen en schalen. Deze kunstenares die al deze werkstukken vervaardigd zonder ge bruik van de bekende draaischijf woont in de Bodegraafse Meije, waar zij tevens haar studio heeft. Cor van Oei ontving zijn lessen van de kunst schilder Bongers. Zijn aanvankelijke bouwkundige opleiding verwisselde hij in 1920 voor een opleiding decora tieve kunst aan de Haagse Academie. Hij maakte om. studiereizen naar Italië, Frankrijk en Oostenrijk. Bouwde in 1927 een eigen drijvende woning „Sormevaart" en een atelier waarmee hij zich steeds verplaatst op het Nederlandse water. Reeds voor vele gemeenten mocht Cor van Oei opdrachten tot grote tevredenheid uitvoeren. Zowel Paula van Duyl als Cor van Oei zal het met deze expositie die tot en met 3 augustus a.s. is geopend, on getwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Constance Bennett overleden De Amerikaanse filmactrice Con stance Bennett is zaterdagavond op 59-jarige leeftijd overleden. Zij had vooral in de jaren dertig en veertig veel succes. Bekend werd zij met name door haar „topper" films waar in zij de rol van een aantrekkelijk spookachtig wezen vertolkte. Van deze films werd later een televisie serie gemaakt. In de eerste film van deze reeks, gemaakt in 1937, speelde zij naast Gary Grant. Dick v. Ruler neemt vrijaf bij televisie (Van onze Utrechtse correspond.) Dick van Ruler, presentator van t.v.-programma's voor de NCRV, zal het komende seizoen geen seriepro gramma's doen. De laatste twee jaar presenteerde hij George Noord- hofs „Hoe bestaat het", dat in augustus voor de laatste keer op het scherm komt. en in het laatste jaar ook nog „Eén tegen allen", dat wordt vervangen door een geheel andere formule. De Utrechtse journalist Dick van Ruler zal slechts af en toe op het scherm komen in een enkel los programma. Voor deze «tijdelijke) verdwijning kan men in NCRV-krin- gen enkele argumenten horen, die erop neer komen, dat men Van Ruler niet kwijt wil en dat men hem dus wil beschermen tegen de zogenaam de vergrijzing: als we hem volgend jaar weer in een paar series zetten lopen we de kans. zo zei NCRV's Dick van Bommel, dat het publiek na het derde seizoen voor eeuwig genoeg van hem heeft. Het „vrije jaar" dient ter bestrijding van wat Dick van Ruler zelf aardappelmoe heid noemt: de programma's van Noordhof hebben hem bij dat deel van het publiek, dat geen begrip had voor het spelkarakter van de domme vraag en het wijze antwoord, de in druk van de „domme jongen" be zorgd. Dit negatieve beeld zal, naar Van Ruler hoopt, in het rustjaar verdwijnen. Op de Baltische Zee bij Gdynia heeft de Tsjech Vejvoda gisteren de derde race in de strijd om de Finn Gold Cup gewonnen voor de Oost duitsers Cordshagen en Mier. De Tsjech nam daardoor de leiding in het klassement over van Dehmel (Oost-Duitsland), die mi tweede is voor Mier. de stad. Een voorbeeld: Het kenvervoer is er in handen van be- Burgemeester Van der Vvijck van i Paula van Duyl toont Cor van grafenisondernemingen. Ze luisteren Kockengen een persoonlijk vriend I Oei een van haar lievelingsvazen de politieradio af. en als er een on- van de schilder Van Oei, gaf een kort j ,Foto Leidsch Dagblad) j geluk op de weg is, racen ze erheen, overzicht van het werk van de kun- j Wat ze dan het eerst weghalen, zijn stenaar. waaruit valt op te maken aan hij een hulde brengt, worden ge- i de doden. Daar verdienen ze het welke een grote liefde hij heeft voor j noernd. Zijn eerste liefde gold echter meest aan. Hot gebeurt wel eens dat de natuur op het platteland. Van Oei de grote rivieren, die hij vanuit zijn de chauffeurs ervoor gaan vechten ka ndan ook een specifiek schilder I drijvend atelier heeft geschilderd. ze tegelijk zijn aangekomen. Een kan dan ook een specifiek schilder I Daarvan getuigen o.a. de „Magere politieman, die dit vervoer wilde re- I gelen, kreeg te horen dat dit inbreuk Na het schrijven van The hospital Na twee jaar niet in Nederland te zijn geweest, is zaterdag-1 morgen aan boord van de ..Rotterdam" de schrijver Jan de Har tog aangekomen. Terug vol verhalen over de Amerikaanse stad Houston en over de ziekenhuizen daar, die hij tot hun schande in het boek ..The hospital" vereeuwigde. In 1962, na een tocht van vijf jaar. legde Jan de Hartog zijn woonboot in Houston aan. Hij ging er dramaturgie doceren aan de universiteit, een vak dat 1 daar. in tegenstelling tot ..commercial playriting", ..created play- writing" heet. Al snel kwam hij met zijn vrouw op de vrije onderneming was. Toen Marjorie Mein en nog iemand als de man met een bi":'; in het z:e- vr ij willige verpleger in aanraking met kenhuis lag, werd het ziekenhuis te- de bijzonder slechte ziekenverzorging lefonisoh bedreigd da t het opgebla- i werden als men de politie- minuten buiten i had gezet. 'huwelijke toestanden De toestanden in de ziekenhuizen ra ren afschuwelijk, cm dat de pat'ën- en meestal armlas t ge negers zijn. De An ja Schuit vijfde De achttienjarige Thailandse Apasra Hongsakoela is gisteren in Miami Beach. (Florida) tot ..mooiste vrouw ter wereld" ge kozen. Tweede was de negen tienjarige Finse studente Virpir Miettienen, derde de twintigja rige Amerikaanse Sue Ann Downey, vierde de 22-jarige Zweedse Ingrid Norrmann en vijfde de Nederlandse An na Christina Maria Schuit. Deze „eerste vijf" werden gekozen uit vijftien semi-finalisten, die weel waren uitverkoren uit 56 in de ge hele wereld aangewezen schoonheids koninginnen. die wilden meedingen naar de titel „Miss Universe". De Thailandse winnares van de wereldtitel krijgt tienduizend dollar contant, terwijl haar contractueel nog eens tienduizend dollar wordt toegezegd voor verschijningen in de gehele wereld in het komende jaar. Mej. Hongsakoela is de dochter van een kolonel van de Thailandse luchtmacht. Het is voor het eerst sinds vele jaren dat een Thailandse JAN DE HARTOG act'.e, waarmee Jan de Hartog en de zijnen vrijwillige verplegers wierven, werd begonnen op de kansel. Hij sprak ruim honderd keer tijdens kerk diensten voor of na de preek over het ziekenhuiswezen met als resultaat da<t er thans 620 vrijwilligers zijn. Te kenend detaü: het feit, dat ook de County Church «een soort Commis sar van de Koningin) zaterdags- nachts in het ziekenhuis werkt wordt door iedereen (inclusief de pers en televisie) verzwegen. Men doet net of het niet zo is. De situatie in de twee ziekenhuizen resp. 430 en 250 patiënten, van wie 80": negers) is verbeterd. Maar enig uitzicht op een politiek mildere houding ten opzichte van de negers is er beslist niet. Twee maanden blijft Jan de Har tog in ons land voor familiebezoek, dan keert hij terug naar Houston om er zijn activiteiten als verpleger af te ronden. Daarna wil hij in elk ge val elke zomer in Nederland komen om zich hier tezijnertijd blijvend te vestigen. Of hij hier ook dramaturgie zal j doceren? j Jan de Hartog: „een h.bs.-meisje uit Den Haag schreef me eens dat ze van haar leraar geen opstel over I mij mocht schrijven omdat ik geen literatuur maak. Vroeger had i'k dat I niet leuk gevonden. Toen wilde je al les hebben. Nu ben ik het ermee eens en daarom zal ik hier wel niet do- NEDERLAND 1 NTS 9.55 i 10.10 i 10.35 1 10.40 i Nieuws In het kort, NTS Barend de Beer, voor de kleuters De plaggenhut, kinderfilm Huckleberry hound, tekenfilm NTS-journaal De wonderbaarlijke reizen van Jules Verne Een duivelse uitvinding, film Karl Zemanns toverwereld, film De Eerste Wereldoorlog NTS-journaal Sluiting NEDERLAND 2 NCRV Nieuw in het kort, NTS Nul één, tv-film Vita Romana. film Tragicus tegen wil en dank Bijbelvoorlezing door H. Tiemeyer Sluiting I UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 2 8.05 en gióteren NCRV-avond Zaterdagavond had de NCRV een NCRV-avond geprogram meerd, met Heintje Davids, Mie- ke Bos, Herman Emmink, de Pico's en het kwartet Harry de Groot aan boord van het hos- pitaalschip „J. Henry Dunant". Later op de avond zagen we een programma dat „acht plus de zee" heette. Aan boord bevonden zioh: Ab Hofstee, Aart Brouwer, René Frank, Marco Bakker, John van Heumene Dick Rien- stra. Perry Cavello, Robert Smit en Bert Buitenhuis. Op him reis ontmoeten zij (deze tekst haal ik uit „TeleVizier", in de KRO- gids wordt gesproken van: „In verre landen ontmoeten wij...") Corrny van Bergen, Philippine Ackerlin, Carla Meyer, Louise Rettich, de Hi-Five, Eddie Christiani en Jaap Valkhof. De koers werd bepaald door Kitty Knappert. Soms is het opsom men van een programma de wel sprekendste kritiek. Als hartig hapje had „Attentie" een inter view met een zuidafrikaanse af gezant van onze vroegere, nu in Zuid-Afrika woonachtige land genoten die verontrust of ver ontwaardigd zijn over de „ton van Luns". Hij wilde van geen „slachtoffers van de apartheid" weent („die bestaan niet", zei Theodoor en l'ierrc Gisteravond bood de AVRO op Nederland I een Duitse klucht spel in de trant van „Drie is te veel" en „Potasch en Perlemcer" aan. De kwaliteit van ..De vei-- moeide Theodoor" lag overigens j iets hoger dan by de genoemde J Nederlandse succesnummers, zo ongeveer tussen „Drie is teveel" i en de Franse kluchten van Fey- deau („Meneer gaat op jacht" etc.» in. Er werd bovendien, in stijl, goed gespeeld door de vol- j tallige bezetting, zodat men kon spreken van een klucht cp ni veau. Verrassend was daarna Pierre Janssen', die ouderwets begon bij Velasquez, maar toen oversprong op Francis Bacon, een van dè, zoniet dè belang rijkste Engelse schilder van het ogenblik. Diens pausen-serie (enkele exemplaren ervan zijn ook in het stedelijk museum te zien geweest, een kleine twee jaar geleden), geschilderd naar analogie van Velasquez' befaam de schilderij van paus Innocen- tius, bewoog Pierre Janssen tot een hartstochtelijk pleidooi voor Bacon. Dat was zoals gezegd een aangename verrassing, omdat Janssen zich daarmee voor het eerst sinds tijden weer eens in zette voor een hedendaagse kun stenaar. Moge hij op deze voet voortgaan! Hij heeft zijn trouwe televisievolgelingen nu afdoende geleerd de oude kunst met liefde te bezien, het tijdstip is nu aan gebroken hen ook de zoveel moeilijker te vatten hedendaagse kunst te leren liefhebben en ver staan. Ontvlambaar Athene Zaterdagavond moest de uit zending van de International Horse Show vervallen, een jobs tijding die omroeper Joop Smits niet moe werd te annonceren. Dat dient overigens gewaardeerd te worden, al was het uit een oogpunt van tactiek (ook als iets extra's vervalt voelen de mensen zich bekocht) toch nog maar be ter geweest zijn een flut-filmpje in te lassen, als pleister op de wonde. De uitzending van „Ach ter het nieuws" vergoedde ove rigens alles. Na een reportage over het brandbare stadje Rid derkerk. kregen we eigen beel den te zien u;t het ontvlambare Athene. Vooral de begrafenis was zeer suggestief verfilmd. Verder was het knap werk om Papan- dreou's zcon (een van de minis ters en de nieuwe premier No vas voor de microfoon te krijgen. De uithuizigheid van „Achter het nieuws" heeft ons het laat st; half jaar al veel voortreffe lijke reportages opgeleverd, die in geen enkel opzicht onderdoen vcor de buitenlandse reportages. I'lllllilllllillllllll !lll!llllllllllllll|l|||ll!l|j|||||||||||il!IH NCRV18.00 Kerkorgelconc. Illversum 2. 298 m. VRO: 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten 20.00 Nws 20.05 Muziek-n praatje. 19.10 Radiokrant. Lichte gr.muz. 20 50 Hildebrandmlni'a- turen: III. De charmante van der Hoo- gen, hoorspel. 21.30 Vocaal-ensembh 1.00 una, Iiwrsptl. -Z.ÓV NWS 2.40 Actualiteiten. 23.CO Bonsoir de In slaap Apasra Hongsakoela zei, dat zU haar overwinning te danken heeft aan Koningin Sirikit van Thailand, die haar les heeft gegeven in bewe gingsleer en make-up. De Nederlandse An ja Schuit ver klaarde dat zfj blij was dat het schoonheidsconcours was afgelopen. Zij hoopte via Nigeria naar Neder land terug te reizen. „Ik wil in Ni geria een Fransman ontmoeten, van wie ik veel houd. Hij zit op een post in het oerwoud", zei ze. De vijf mooiste vrouwen ter wereld. Van links naar rechts Virpi Miettineu (Finland). Sue Ann Downey (VS.). Miss Uni verse. Ingrid Norrman Zwe denen Anja Schuit (Holland). Wel schrijven. Plannen voor nog een boek, nog een toneelstuk of nog een film zijn vaag. Wel wordt in Amerkia thans van het „Hemelbed" een musical gemaakt. De muziek ervan is al klaar; de première gaat in de herfst. Het boek over de Houston toestanden („The hospital") in oktober 1964 verschenen, loopt zo wel in Amerika (24.000 verkocht) als in Nederland (12.000) goed. Maar in Amerika weet men toch niet goed wat men ermee aan moet. Het pu bliek was een beetje gepikeerd; de pers was lovend. Typerend Is dat in de perskritieken altijd zoiets staat als: „zulke toestan den komen bij ons gelukkig niet voor". Daarmee sust men zich in an dere steden in slaap Naar Veronica en REM Met vissersboot de Noordzee op (Van onze Haagse correspond.) „Ik maak voortaan elke dag zo'n tocht naar het REM-eiland". Dit zei schipper C. den Heijer nadat hij de Dolfijn, de voormalige SCH 180, na een zeetrip van anderhalf uur weer in de Scheveningse haven heeft aangelegd. Het enthousiasme voor deze Noordzeetrips. een initiatief van de rederij Frans Vrolijk, js groot. „We varen", zegt schipper Den Heijer, die met hetzelfde schip veel kantjes haring heeft gevangen, „tot windkracht vier". Tijdens de tochten naar het schip Norderney, waarop Radio Veronica is gevestigd, en naar het REM-eiland wordt aan de schipper en de beman ning zoveel gevraagd over het leven op zee en het vissen, dat zij er weer plezier in hebben gekregen en hon derduit vertellen. Voorlopig zijn er trips om elf, twee. vier en zeven uur naar het radio schip Veronica. Op woensdag en vrijdag vaart men om zeven uur niet naar Veronica, maar naar het REM- eiland en op donderdag zijn er spe ciale vuurwerktrips, om 9 uur naar Veronica en terug langs het vuur werk. Nws. 8.40 Lichte gram. vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 V. d. Jeiigd. 10.00 Sextuool: gevar. muziekprogram ma. (10.30 Weeroverz 11.50 Volaan... vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Popul. gram. 12.20 V. d. boeren. 12.27 tuinb. 12.30 12 ang 13.30 Lichte g.„ tieners. 14.00 V. d. plattelandsvi 14.10 Drie van Elck wat wils Z-progr. 15.10 Lichtbaken, lezing 1 15.20 Musiëeta progr. 16.00 16.30 Onderweg: progr idere luisteraars. 17.00 Voor de Jeugd Hilversum II, 298 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening AVRO: 8.00 Nws. 8 10 Lichte gram iOm 3 25 De groenteman, praat- Je i 8.45 Morgenwijding 8 55 Klass gram. 9.00 V. d. zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte gram (Om 11.00 Jeugd I I I l ISIEPROGR Ierland I: NTS: 19.00 Nieuws in 19.01 Barend de Beer 19 06 Journaal voor gehoorgestoorden, herinneringen: progr. ipatie van de vrouw 20 IRO. 20.20 Harten vijf: vakantie van de Zonnebloem 20.25 Zo- •rousel: gevar. muz.progr. 21.05 Samenzijn: Vrijetijdsbesteding van Jonge mensen 21.45 Bonanza: TV- Wild-West filrr NTS: 20.00 Jour- 2.35-22 40 Jour- eclerla II: AVRO: D.OO Nws. .01 Cara Williams... getrouwd ;mee»rouwd. TV-fllm 20.25 Van gunst r recht, film over de be tekenis van Algemene Bijstandswet. 21.10-22 00 De Verdedigers, TV-fllm. j RKK: 22.10-22.35 Bonlfatlus, documen- I taire van de zender Radio Bremen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5