LEIDSCH DAGBLAD Politie bracht klaarheid vier doodslagzaken in Powell concurrent van Heath en Maudling VECHTPARTIJ TILBURG MET MES BESLECHT MARINER IV ONDER DOUCHE GESTIKT Luclitdoelraketten in Noord-Vietnam DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING Onderzoek naar dood van kindje Bulldozers tegen naaktheid (£)uc/ QCteuwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 JULI 1965 No. 31623 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Moordenaar in Rotterdam na klopjacht gegrepen Vier doodslagzaken zijn het afgelopen weekeinde opgelost. De Rotterdamse politie greep gisteren, na een klopjacht, een pakhuisknecht, die nog in de politie-auto bekende, vrijdag de 52-jarige Wilhelmina Maria de Tombe met een strijkijzer om het leven heeft gebracht. Door middel van reconstructie is de Eindhovense politie tot in de finesses bekend, hoe een 23-jarige kraanmachinist een 47-jarige man met een flaubertgeweer neerschoot. En de politie in Zürich vond een van huis weggelopen Hilver- gumse jongen (19), die, tot verbazing van de Zwitsers, bekende een vrouw in Frankrijk te hebben gewurgd. In Tilburg heeft zich zaterdagmiddag een nieuw drame afge speeld. Daar heeft een 49-jarige man tijdens een vechtpartij, zijn -jarige kostganger, E. G. Timmermans, met een broodmes ge dood. De gehele zaterdagochtend hadden [de onder drankinvloed verkerende lurgse mannen onenigheid. Nadat kostbaas rond half één een bood- „lichap had gedaan, wachtte de kost ganger hem op met een kapot bier glas in de hand. Daarmee en later ig met een bierglas, sloeg hy de istbaas in het gezicht. Tijdens het Igevecht, waarbij de gehele inventa ris van de woning kort en klein werd geslagen, greep de kostbaar op zijn |beurt een broodmes en daarmee iracht hij zijn kostganger fatale teken in het hart toe. De kostbaas, die zware verwondin- in het gezicht en aan zijn han- had opgelopen, ging zelf bij de n vragen de politie te waar- :huwen. Een andere kostganger in woning, had zich buiten ge- echt gehouden, wetende dat het lachtoffer een gevaarlijke vechter Het slachtoffer was daarvoor al leermalen met de politie in aan raking geweest. De kostbaas, die na behandeling het ziekenhuis werd ingesloten, 'erklaart zich van het gebeurde niets Jte herinneren. Hem zal doodslag, dan wel zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend ten laste worden inwonende zoon had verhoord en een bejaard familielid, die beiden over een waterdicht alibi beschik ten, viel de verdenking op de pak huisknecht. Een buurman gaf na melijk de tip, dat hij vrijdagmiddag de knecht uit de woning had zien komen. De pakhuisknecht, die vakantie had, heeft eerst gezellig een kopje thee by zijn tante, zoals hij haar noemde, zitten drinken. De vrouw zei tegen hem: „Mijn zoon is de boel aan het vertimmeren. Het wordt heel mooi, wil je het even zien?" De pak huisknecht ging mee naar het vlie- rinkje en plotseling moet deze vrij gezel de drang in zich hebban ge voeld, zich aan de 52-jarige vrouw te vergrijpen. Zij vluchtte voor hem en de knecht rende achter haar aan. De knecht bang voor ontdekking, greep op een gegeven moment een strykijzer, waarmee hij de vrouw op het hoofd sloeg. Tevens stopte hij een stuk kussensloop in haar mond om haar het gillen te beletten. Toen zij stil was, waste hij zijn handen in de gootsteen. Door de voordeur is de knecht naar buiten gegaan, hij stak nog zijn hand op als groet tegen de buren, stapte op zijn groene brommer en reed weg. Nog geen half uur later kwam een 29-jarige nicht op bezoek, die het misdrijf ontdekte. De Mariner IV is gisteren gereed gekomen met alle 21 Marsfoto's die men liad gehoopt te krijgen. Als verrassing kwam er nog een stukje van een 22ste foto over, waarop overigens bijna niets te zien was. Als alles goed gaat moet de Mari ner nu automatisch terugspoelen en de foto's nogmaals zenden. Van de negentiende foto af werden de opna men gemaakt in toenemende sche mering van Mars. Toen het zenden van de foto's was voltooid, was de Mariner bijna 230 miljoen km van de aarde verwijderd. (Van onze Venloze correspondent) Nauwelijks teruggekeerd van va kantie werd de 19-jarige Tinie Van huisknecht, die niet was thuisgeko- jHaeff zaterdagavond in de ouderlij- men. Bij een buurtonderzoek werden ke woning in Venlo gedood door een zondagochtend in een hooischelf gebrekkige gasafvoer in de badruim- Ontredderd Bases bij Hanoi operationeel schoenen gevonden, die de knecht had aangehad. Naarstig zocht men verder; de gehele omgeving werd af gezet. Toen de politie de knecht in het oog kreeg, trachtte deze te vluchten door in een sloot te sprin gen. Hij werd desondanks gegrepen. De verdachte was totaal ontredderd. Hij had in twee dagen niet gegeten en was geheel vervuild. Hij gaf ge dwee antwoorden op de vragen en al in de surveillancewagen bekende hij de misdaad. Hy gaf tevens toe on zedelijke handelingen te hebben wil len plegen. IJ 1 O Ue Vervolg op pag. Z\ gekomen. te. Mevrouw van Heaff ging eens poolshoogte nemen, toen haar doch ter wat al te lang bleef douchen. Tot haar grote schrik zag zij toen haar dochter dood op de grond liggen. Een ontbode arts probeerde de le vensgeesten nog op te wekken door middel van mond-op-mond-ademha ling, doch dit was tevergeefs. De douchruimte was niet gekeurd door het gemeentelijk gasbedrijf. De ruimte was namelijk voorzien van een flessengasinstallatie. Mej. Van Heaff is door gebrek aan zuurstof ener zijds en door opeenhoping van kwa- I de gassen anderzijds het leven Voor het eerst zijn dit week einde in Noord-Vietnamu Rus sische luchtdoelraketten van het type „Sam" gebruikt 65 km van Hanoi is er een Amerikaans jachtvliegtuig mee neergescho ten, zo is van Amerikaanse zijde meegedeeld. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie deel de mee, dat er nooit zekerheid had bestaan dat de vijf raketbases bij Hanoi operationeel waren, wel dat ze in betrekkelijk korte tijd operatio neel konden worden gemaakt. De bases bevinden zich naar verluidt op ongeveer 25 km de Noordviet- hoofdstad. De raketten heb- ben naar men gelooft een bereik van Rotterdam i56,1™1, Amerikaanse vliegtuigen President Johnson heeft in een in terview met het blad „Newsweek" ge zegd dat hy in totaal dertien „vre- des-offensieven" heeft ondernomen om met de communisten in Noord- Vietnam tot een gesprek te komen. Alle pogingen waren mislukt. De VS zullen blijven doen wat nodig is om Zuid-Vietnam te behouden. Ame rika kan zich niet zo maar uit Viet nam terugtrekken. Wy zullen een po litiek blijven volgen waarbij de ver liezen zo laag mogelijk worden ge houden. een zo groot mogelijke zelf beheersing wordt getoond en waar bij kracht zonder roekeloosheid wordt gebruikt, aldus de president volgens „Newsweek". Op de Amerikaanse helikopterba sis Soc Trang ten zuiden van Sai gon, is een Vietnamees wasmeisje ge arresteerd, omdat zy springstof- Strijd om conservatieve leidershap De Rotterdamse politie greep gis terochtend een 31-jarige pakhuis knecht, uit Bergschenhoek, die ervan wordt verdacht vrijdagmiddag de ,52-jarige Wilhelmina Maria van Ee- de Tombe in haar woning in Rot terdam om het leven te hebben ge bracht. De pakhuisknecht is neef van de onlangs overleden man met wie het slachtoffer, nadat zij bij haar echtgenoot was weggegaan, nüm tien jaar heeft samengeleefd. Nadat de politie eerst een 19-jarige hebben dit weekeinde een bombardement uit gevoerd op een fabriek van explosie ven, 85 km ten noordwesten van Ha noi. Dit was de eerste aanval op de Noordvietnamese bewapeningsindu strie. Er werden 33 ton bommen op de fabriek afgeworpen. Een groot ge bouw werd verwoest en zes andere beschadigd. Nog Valkenburgs paartje begluurd en bedreigd De rijkspolitie in Valkenburg heeft nog een verloofd paartje verhoord, dat in het begin van de maand juli door de 30-jarige arrestant uit Schaersberg, de moordenaar van Piet Kryns uit Schimmert, werd bedreigd. dit paartje eiste de man onder bedreiging van hetzelfde pistool dat zij in zijn byzyn onoirbare han delingen zouden doen. De verloofde van het meisje dacht met een nozem [te doen te hebben en joeg de kerel op de vlucht. Zy deden hiervan geen aangifte by de politie. De moorde naar had ook dit paartje op de in Valkenburg begluurd Het reddingsvlot van de ge zonken KW 219 Jacominaop het dek van de KW 110, het schip, dat de bemanning van de Jacominanaar I] muiden bracht. Voor meer bijzonderheden over deze redding zie men elders in dit blad. (Van onze Londense correspondent) In de strijd om het conserva tieve leiderschap is gisteren plot seling een nieuw en opwindend element gebracht, door Enoch Powell, de apostel van nagenoeg negentiende eeuwse economische vrijheid met de wet van vraag en fen in haar gordel vervoerde. Zij zal aanbod voor goederen en ar- waarschijnlijk terechtstaan voor een beidskrachten als de allesheer- militaire rechtbank. Indien Zg 1 sende factor Hj hee(t ,jjn hand_ schuldig wordt bevonden aan Viet- cong-sabotage is de kans groot dat schoen m de arena geworpen, zy wordt geëxecuteerd. Er werd rekening gehouden met de Noord-Vietnam heeft verklaard, j mogelykheid dat Powell zich, indien dat het 40 Amerikaanse vliegtui- de eèrste ronde tussen Maudling cn gen heeft neergeschoten en vele Heath onbeslist bleef, in de tweede Amerikaanse piloten gedood, gewond ronde kandidaat zou stellen. Hij heeft of gevangen genomen tussen 5 aug. echter besloten om Maudling en 1964 en 24 juli 1965. Heath reeds in dc eerste ronde uit Drie inwoners van Holten in Overijssel een jonge man, een jonge vrouw en een kind zijn vanmorgen om het leven gekomen by een ver keersongeluk op de weg van Holten naar Raalte. Even buiten Holten is de auto, waarin zij zaten, op onverklaarbare wijze op de linkerweghelft gekomen, waar de wagen frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. te dagen. Daardoor zal deze zo goedis weer tégen collectieve arbeidscon- als zeker geen beslissing brengen Ook Powell is in sommige opzich ten vooruitstrevend. Hy was minister van Gezondheidszorg toen Macmillan heenging en weigerde onder sir Alec Douglas Home te dienen, omdat hy tegen de gevestigde machten in de conservatieve partij in opstand kwam. Bovendien was Powells aftreden een protest tegen de merkwaardige ma nier waarop Home tot het premier schap was geroepen. Powwll wil dat de conservatieve party een werkeiyk alternatief zal vormen tegen Labour. Daarom moet de partij op economisch gebied scherp tegenover de socialisten worden af gebakend. Hy is tegen economische planning en vindt dat menselyke ar beid een doodgewoon handelsartikel is, een stelling waartegen reeds in het begin van deze eeuw de Ameri kaanse president Theodore Roosevelt in opstand kwam. De komende strijd gaat daarom dankzy Powels interventie meteen al rechts. tracten. Hij beschouwt het denkbeeld dat regeringen de kennis en macht zou den bezitten om positief in het eco nomisch proces in te grypen als een hallucinatie. Kortom, hy is een vol komen individualist. In Nederland trekt de politie vrouwen aan wegens gebrek aan mannelijke arbeidskrachten, in Zuid-Vietnam moet zij vrouwe lijke agenten werven omdat de mannen in dienst zijn of moeten vanwege de oorlogstoestand. Hier leidt er een vastberaden het verkeer. HEIMWEE Ierse padvinder vlucht uit kamp Graadmeter Dat Powell een gooi naar het lei derschap doet zonder enige kans te maken, bewijst echter dat hy in deze tijd van politieke verwarring, in eigen kring voortdurend bekeerlingen maakt. Het aantal stemmen dat Powell op zich zal verenigen kan dan ook wor den beschouwd als de graadmeter voor het nieuwe conservatieve den ken. Powell Ls een romanticus cn een mysticus. Hy is ook een excentriek. Soms reist de welgestelde 's ochtends vroeg, uitgedost in een roze jachtkos tuum op een werkmanskaartje hy gaat een dagje jagen Dichter WEERBERICHT MINDER KOEL De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: voornamelyk in de avond en nacht nog plaatselyk buien, morgen overdag ook enkele opklarin- overwegend matige wind tus sen noordwest en west. Iets minder koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING Morgen nog kiel strandweer, echter \rrlmeer opklaringen en nog een kleine 'i buienkans. Matige, meest zuidweste- 'Jj Hjke wind. Overdag 16 a 17 graden, ^leewater 16 graden. Vooruitzichten: Boven Engeland stijgt de luchtdruk. Hierdoor een langzame verbetering met stabieler strandweer. 27 JULI Zon op: 4.54 uur; onder 20.38 nr Maan op: 2.56 uur; onder: 203$ uur jHoogwater te Katwyk te 1.42 en i4.17 uur; laagwater te 9.54 en uur. bestaut uit 14 pagina's Overigens is ook Powell (dichter en vroegere professor in het Grieks) een leerling van de vooruitstrevende Ri chard Butler, die samen met Maud ling, Heath, Macleod e.a. de tegen woordige generatiewisseling hielp voorbereiden. Powell is een onafhankelyke den ker en is de fynste en best-geoefende geest in het lagerhuis genoemd. Zyn rechtlynige logica dreigt echter soms naar het absurde te voeren. Hy trekt samen met de progressieven op vóór de afschaffing van de doodstraf en van de lyfstraffen, vóór de humani sering van het strafstelsel en van de verzorging van geesteszieken, vóór de afschaffing van de strafbaarheid van homosexuele omgang tussen daarin toestemmende volwassenen. Maar hy Het plotseling, zonder aanwysbare ooi-zaak, overlyden van het 21 maan den oude meisje is zaterdag voor de Amsterdamse politie aanleiding geweest het stoffelijk overschot in beslag te nemen om sectie te kunnen laten verrichten. Het kind zou ge- i storven zyn na een val van een j stoel in het huis van haar ouders i in Amsterdam-noord. De huisarts j ^e^nWiiT Beukenwoud was niet in staat de doodsoorzaak vast te stellen. Hij trof op het lichaam van het meisje een groot aantal blauwe plekken aan. correspondent). De 11-jarige Ierse padvinder David Charles Blake - die zaterdagavond uit een padvinderscentrum bij Lage Vuursche vluchtte - is terecht. Hy werd gisteravond om half negen door een 13-jarige Amsterdamse jongen - Tony de Mik - die voor zyn huis speelde herkend. Tony had een foto van een padvindei in het N.T.S.-jour naal gezien. Politiemannen van Baarn en Hilversum hadden de ge hele dag lopen speuren naar de Ier jongen in de bossen by het pad- by La- De -politie van de Franse bad plaats St Tropez heeft gisteren bulldozers laten aanrukken om het strand van Pampelonne te „zuiveren" van plekjes waar zonnebaders zich geheel ont kleed plachten neer te vlijen. Bosjes en rotsen werden verwij derd om het strand even naakt te maken als de baders die ja renlang van de stille, verborgen plekjes gebruik hebben kunnen makeii zonder moeilijkheden van de zijde van de autoriteiten te ondervinden. De anti-naakt heidscampagne begon verleden week nadat vier politiemannen door woedende baders van het strand waren gejaagd. Na dit incident maakten de autoritei ten bekend dat zij de wet in zake de naaktheid in het open baar kracht bij zouden gaan - uit, zetten. Het ziet er niet dat de betrokken baders zich zonder slag of stoot gewonnen zullen geven. Van een uittocht naar het lie du Levant of an dere plaatsen waar nudisme is geoorloofd, ivas gisteren nog geen sprake. Volgens een politiefunctionaris die speciaal voor deze kwestie uit Parijs is overgekomen is de actie niet in de eerste plaats te gen de „echte nudisten" ge richt. De autoriteiten maken zich naar zijn zeggen meer be zorgd over de ongewenste ele menten die zich te Pampelonne onder de nudisten mengde. Hij schatte dat slechts ongeveer 30 procent van degenen die nu van hun geliefde plekjes beroofd zijn iverkelijk nudisten waren. ge vuursche. De inschakeling een speurhond had geen resultaat. De korpsschef van de Baarnse poli tie, hoofdinspecteur G.J. Backer was juist van plan om assitentie te vragen van een honderd militairen, die de bossen zouden kunnen uit kammen, toen het verlossende tele foontje binnenkwam. De jongen die uit heimwee was gevlucht (hy was al een week in het kamp samen met 37 andere Ierse padvinders» werd naar Lage Vuursche teruggebracht. Hy is op een uur na een etmaal spoorloos geweest. Uit het Leidsch Dagblad van a 27 Julij 1865: J J Op de hoogte van Zanzi- bar is door een Engelsch oor- t J logsschip, na een hardnek- t a kige tegenstand, een Arabi- t J sche slavenhaler prijs ge- t J maakt. Er bevonden zich 283 J slaven aan boord. f De Nederlandsche Specta- i tor wijdt een droeve klacht a i aan het treffend verlies van a i een der bekwaamste mede- f t werkers van dat weekblad n.l. t Dr. R. C. Bakhuizen van den j j Brink. j>

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1