Opengewerkt is mode Zonnen met z'n allen Anders dan anders MET DE MODE NAAR BED iterdag 24 juli 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Kleur en smaak Ieder weet, dat de zintuigen el kander beïnvloeden. Rokers zullen opmerken, dat zij in het donker net meer het volle genot hebben ran hun sigaret, sigaar of pijp. Zij tullen ook veel sneller gaan roken om de smaak als het ware te ach terhalen. Tot het normale rookge- ïot draagt blijkbaar behalve maak een visuele factor bij. ïen in Amerika gehouden proef «wijst, dat ook de kleur een rol peelt by het bepalen van de maak. Men nam daar de volgen- Ie proef. Een aantal huisvrouwen ■erd uitgenodigd, een oordeel uit i spreken over koffiesoorten. Tot lat doel kregen ze elk een kopje n een viertal kannetjes, resp. rood. lauw- bruin en geel gekleurd, aarin naar zij dachten vier ver- chlllende soorten koffie werden eschonken. Omstreeks 75 pro ent van de 200 huisvrouwen, die an de test deelnamen vond de offie uit het bruine kannetje lek- er sterk en vol aroma. In de af latende reeks bleek de koffie uit ;e gele kan het minst te worden ewaardeerd. Daar in alle kannetjes - precies dezelfde koffie werd ge- crveerd. moet men wel aannemen at van de kleur van de kannetjes >n sterk suggestieve werking uit ng. Tandenborstel voor buitenshuis Een „weggooi" tandenborstel is Ihans in de Verenigde Staten ver- irijgbaar. Hij bestaat uit een huls- e van kunststof dat over de vin ger kan worden geschoven. De op- >ervlakte aan één zijde is enigzins uw en geïmpregneerd met een oort tandpasta, kunt deze tan- ienborstel makkelijk in zak of tas- |e meenemen. Na de maaltijd bui- enshuis gebruikt u hem en vervol- ;ens werpt u hem weg. De prys in Amerika is vijf dollarcents en dat gezien de Amerikaanse loon- landaard eigenlijk niet meer dan stuiver in Nederland, al is de faarde volgens de officiële koers ichttien cent. Een zuiver wollen gebreid deux- pièces, versierd en afgewerkt met een gehaakt piquotje. Dit model is uitgevoerd in pasteltinten. Een zomer japon van zuiver wol len witte stof. Het honingraatmo tief is bereikt door zwarte wollen doorgeregen draden. Deze structuur suggereert een netbreisel. Armsga ten, halsuitsnijding en voorsluiting zijn afgebiesd met zwart band. De rok is klokkend. (W)ETENS WAARD Wie het in deze tijd wat gemakkelijk wil heb ben met de warme maaltijden, zal af en toe de aardappelen eens vervangen door spaghetti, ma caroni of rijst of door een voedzame sla die op mooie zomerse dag de warme hoofdschotel kan vervangen. Voor zo'n sla kan vlees, vis (b.v. ha ring) of kip genomen worden. Wie een geheel koude maaltijd niet zo prettig vindt, kan een kop bouillon of soep vooraf geven en/of een lekker kopje koffie als besluit. Macaroni of spaghetti We/ tomaten en rook)worst 500 g macaroni of spaghetti, een tukje ui en wortel, een paar tak- peterselie, een rookworst of stuk oterhamworst van 250 g, 250 g len, 500 g tomaten, plm. 50 g boter margarine zout, peper. De uien schoonmaken, fijnsnijden in boter of margarine licht ruiten. De tomaten wassen, ont- ellen, in stukken snijden en een minuten meeverwarmen. (De ookworst zachtjes gaar laten vor en in ruim water.) De rookworst boterham worst in blokjes snij- i en aan de tomaten toevoegen. De macaroni of spaghetti opzet- en met ruim kokend water met out, een stukje ui, wortel en pe- erseliestengels en een klontje bo- of margarine. De macaroni of paghetti gaarkoken in plm. 10 mi- luten, laten uitlekken en vlug met oud water afspoelen. De macaroni •f spaghetti en het tomatenmeng- frl dooreen mengen en nog even n door warm laten worden. Kip-sla Als hoofdgerecht van een zomer- maaltijd. plm. kg kippepoelet, een stukje ui. wortel, peterseliestengels, een laulierblaadje of stukje foelie, 1 kg aardappelen, 2 a 3 appelen, 1 groe ne paprika, 1 dl slaolie, dl azijn, 5 eetlepels slasaus zout, peper (ui), komkommer, tomatenpuree of pa prikapoeder. Het kippepoelet (wassen en) op zetten met ruim kokend water met zout en de verse en gedroogde krui den. Het poelet in plm. 2 uur gaar koken en laten afkoelen. De aard appelen eveneens koken en laten afkoelen. Een sausje maken van de olie, azijn, slasaus, zout, peper (en geraspte of fijngesnipperde ui). De appelen schillen, van het klok huis ontdoen, in blokjes snijden en meteen met de slasaus vermengen. De paprika wassen en van steel, zaad en zaadlijsten ontdoen. De paprika, het kippevlees en de aardappelen in kleine stukjes snij den. De peterselie wassen en fijn- snijden. De paprika, kip, aardappe len peterselie met de slasaus ver mengen en de sla op smaak afma ken. De sla overdoen in een schaal Halverwege deze winterse zomer vier hoeden foto's: eerlijk verdeeld, twee zomerhoeden en twee modellen voor de komende winter. De laatste ziet u links. Het zijn beide ontwerpen van de Pariise Jean-Charles Brosseau. Ge heel links een model van grijze astrakan met broche in zwart, groen en roze. Daarnaast een wit astrakan bontkapje, iets voor een winterbruidje. Boven de zomerhoeden: een elegante breedgerande en rechts het succes van de Franse stran den: zijkanten van stof en bovenop een sierlijk gevouwen voile, u kunt er al uw haar onder kwijt. Groen-rose tweed gebruikte Horst Mandel voor dit kostuum. De zon schijnt en deelt met gulle stralen gezondheid, pigmentvor ming en levensvreugde uit. Alten die de moeite hebben genomen dui zend kilometer te reizen, die de ri sico's van de autobanen hebben aanvaard, die het hele jaar hard gewerkt hebben om hun vakantie te verdienen, hebben op die zonne stralen hetzelfde recht. De hang buik en de kromme rug, de stake rige beentjes en omvangrijke dijen hebben evenveel behoefte aan rust, warmte en verkwikking (dikwijls zelfs méér) dan de soepele jonge ledematen van de jonge goden. Het is kinderlijk, te eisen dat vakantiegangers die niet schoon van lichaamsboiao zijn, hun le lijkheid bedekken met hinder lijke kledingstukken. Het is kin derlijk om boos te worden over een uitgezakte maag, een scheve schouder of een litteken. Toege geven: 't is geen fraaie aanblik, maar wie het niet wil zien moet dan maar voor zich kijken en zijn ogen vakantie laten vieren bij het vele verleidelijks dat op elk zonnig strand in groten ge tale aanwezig is. Geloof me: zij die lelijk zijn, zijn dat niet voor hun genoegen. Zij, die tobben met spataren, moe dervlekken, vetzucht, opgezette le ver en reumatische vergroeiingen hebben het al moeilijk genoeg het hele Jaar. Mogen zij in die paar vrije weken, ver van huis, ver van het moordende klimaat der Lage Landen géén verkwikking zoeken? We miskennen de zon en diens goddelijke onpartijdigheid wan neer we ons ei-geren. Met wat meer verdraagzaamheid zouden we ons de heerlijkheid van de zonnestra len beter waardig tonen. THEA BECKMAN De crochet-look viert deze zomer hoogtij. De open wollen zomerstoffen zijn gebreid (met de hand of machinaal) of ge haakt in zeer fraaie en soms zeer ingewikkelde patronen. Opengeweven wollen stoffen maken vaak de indruk breisels te zijn. Zowel sportieve als geklede mo dellen worden gemaakt van dit mo dieuze materiaal in dezelfde open gewerkte structuren. Er zyn vele toepassingsmogelijk heden: er zijn behalve de zuiver wollen japonnen en deux-pièces die geheel opengewerkt zyn, ook com binaties van gladde breisels met kraagjes of mouwen of voorpan den in de crochet-look. Bij de tekening: Boven, van links naar rechts: Een zwart zuiver wollen model, geheel gehaakt in een rosettemo- tief. Het jasje heeft een knoopslui- ting middenvoor, een ronde hals en 3/4 mouwen. De pijpen van de pan talon lopen wijd uit. Jasje en pan talon zyn geheel gevoerd. (Peter Jongmans). Een gebreide zuiver wollen zo mer japon zonder mouwen. De hals uitsnijding en de zoom zijn gegar neerd met gehaakte rosetten in de zelfde kleur als de japon (pastel tinten) Een japon van zuiver wollen wit te zomer jersey, waaroverheen een wit netwerk eveneens van zuiver wol. In voor- en achterpand door geregen wollen lint in een contras terende kleur (zwart of blauw). Middeneen gehaakte deux- pièces van zuiver wol o.a. in zwart. Door het schulpmotief ontstaat een fraaie afwerking van de onderkant van het jasje en de rok. Het jasje heeft een knoopsluiting middenvoor en de rok is recht. Het model is geheel gevoerd (Peter Jongmans Am sterdam. In de Middeleeuwen beston den er geen nachthemden. Iedereen sliep naakt of, (als hij het koud had in zijn gewone kleren. Later werd nachtkle ding alleen gebruikt als men ergens ging logeren, maar niet thuis. Omstreeks de 16de eeuw droegen zowel mannen als vrouwen een soort nachthemd van batist, dat veel leek op het daghemd. In de regel werden de nachthemden geparfu meerd en dat was ook wel nodig, omdat men in die dagen niet vaak een bad nam. In de 17de eeuw waren de nachthemden royaal afgezet met kant. Ze waren toen ook langer dan een ge\voon hemd en gewoon lijk vervaardigd van linnen. In Frankryk droegen de vrouwen er zelfs een soort bed jasje bij. Gedurende de 19de eeuw begon nen de nachtponnen van de dames charmanter te worden. Aan de halslijn en de manchetten versche nen geplooide strookjes. Geplooide mutsen van dezelfde stof die als babymutsjes onder de kin werden vastgebonden, vervingen de oude slaapmutsen. In 1851 kwam de eerste confec- tie-nachtkleding in de handel. De voorliefde voor opschik bleef. Zelfs de rugpanden en schouderstukken van de tot de enkels reikende nachtponnen en de nachthemden, die slechts tot de knie kwamen, werden rijk geborduurd en opge vuld. Men begon ze ook van fou lard te vervaardigen en deze zeer dunne stof gaf de oudere genera tie aanleiding om van „ontaar ding" te spreken. De pyjama's kwamen pas laat in gebruik. De mannen begonnen ze te dragen omstreeks 1890, maar de meeste vrouwen bleven de lange nachtjaponnen met kantjes en strookjes trouw. Zijde ivas de meest geliefde stof en roze de meest geliefde kleur. Enkele stoutmoediger jonge vrouwen evenwel combineerden nachtpon en pyjama. De nachtponnen werden in het Edwardiaanse tijdperk steeds door schijnender en vrouwen uit de Amerikaanse deftige kringen schokten de oudere generatie door zich in zwarte zijde of gaas te hullen. Nog tot de eerste wereldoorlog gaven vrouwen de voorkeur aan een nachtpon met lange mouwen boven een pyjama. De stoffen wa ren witte of gekleurde zyde of fla nel. Na de oorlog werden de pyjama's steeds meer populair en de laatste paar jaar zijn de vrouwen te ver delen in die. welke altijd nacht japonnen dragen en die, welke meer van pyjama's houden. Wat de nachtponnen betreft, zijn zowel lange als korte in de gunst en in pyjama's preferen vele dames korte broeken. Ook zijn er. die zijn teruggekeerd tot de opvat ting van de 16de eeuw: alleen maar een kort hemd voor de nacht. En om te bewijzen dat er niets nieuws is onder de zon, heeft een Newyorks ontwerper onlangs een kanten babymuts voor dames ge toond, welke ze 's nachts kunnen dragen om de lelijke krulspelden te verbergen. cule zwembroekje of de uit drie bandjes bestaande bikini te veel is. Wij: dat zijn ook de bedaagden, die vergaten tegelyk met de hond. de preutsheid bij de buren onder te brengen en die de zon aanbid den in lange pantalons en bloe men jurken. De anderen dat zijn de lelijkerds. Zs hebben spataderen of een hang buik ze hebben dikke benen, een opgezette maag, een kale schedel of grijs haar op de oude borst, ze hebben stakerige beentjes en ei- dunne armpjes, een stierenek of drieduizend rimpels, ze hebben lit tekens van operaties en verwon dingen, moedervlekken op onoog lijke plaatsen, wratten op de schou der. een kromme rug of hardige dijen. En al dat lelyks stellen ze onbekommerd ten toon: ze zonnen net al wij: in zwembroek of bikini. De mooie meisjes met hun uit dagend figuurtje flaneren er langs en trekken minachtend de bovenlip op. De jonge mannen met hun sportlichamen rennen er vloekend voorbij of schateren het uit. Zy-die-wel-wyzer zijn en hun lichaamsgebreken bedekt houden, spreken het luidste kwaad. „Zo kun je er op je vijf tigste toch niet meer bijlopen. Moet je die vent daar zien, die weegt, zeker tweehonderdtwintig pond, hij is enkel buik. 't Is géén gezicht". We ergeren ons omdat men sen hun onesthetische lichaam aan onze blikken blootstellen, let terlijk! Onze argumenten om anderen te verbieden van de zon te genieten zijn bijzonder steekhoudend. Vóór alles beroepen we ons op ons be ledigd schoonheidsgevoel. Daarna op onze fatsoensnormen. „Zoiets doet men toch niet, 't is gewoon schandalig". Ten slotte verwijzen we naar ons gezond verstand: „Als ik zo n figuur had zou ik wijzer we- Zoals altijd wanneer we veront waardigd zyn. zyn we ook bitter onrechtvaardig. Want de zon (en voor en om en vanwege die zón gingen we toch naar het Zuiden) de gezegende zon is onpartydig en koestert dikken en dunnen, mooien en Jeiyken. De zon vraagt niet naar nationaliteit of leeftyd, naar li chaamsbouw of portefeuillekracht. of op een schotel en desgewenst garneren met schyfjes kom kom er en tomatenpuree of paprikapoeder. Vruchtensla van grape fruitbessen en banaan 250 g rode bessen, 1 grapefruit, 2 bananen, plm. 80 g (8 eetlepels) suiker (Citroensap). De bessen wassen, rissen en met suiker bestrooid enige tyd wegzet ten. De grapefruit doormidden sny- den. Het vruchtvlees uit de schil nemen en van de witte schil en vliesje ontdoen. De grapefruit in stukjes snyden. De bananen in plakjes snyden. De bessen, grape fruit en banaan dooreenmengen en verder op smaak afmaken. Vers fruit kan op vele manieren worden verwerkt, b.v. tot: T oespijs yoghurt of gruel met vruch ten, vruchtenmoes of sap van aardbeien, kersen, frambozen en/of bessen; vla of pudding van melk of karnemelk met vruchtencom pote, vruchtenmoes of vruch- tensapsaus; flensjes of flensjestaart, na het bakken gevuld met b.v. rode bessen, aardbeien of frambozen beschuit of gebakken beschuit- bollen met b.v. aardbeien, frambozen, kersen en/of rode bessen. Drank yoghurt met aardbeien, fram bozen of rode bessen: gezeefde rode bessen met spuitwater en suiker; bowl van verschillende verse vruchten en spuitwater. Gebak soezen met vruchten of vruci. tenmoes gevuld: zandtaart of zachte taart met vruchten —plakken cake met verse vruch ten en slagroom. Nu is 't weer zover: in lange rijen stormen we op vier wie len naar de grenskantoren. Tussen de wielen zitten we in duizenderlei verschijningsvor men: jong, oud, pa. ma, tante, oom. de kleintjes en de pubers, de ouden van dagen en jongen van harten. Allen zijn we be zield door één verlangen en kennen we slechts één doel: ons lichaam paneren met zand en dan in de zonneoven een bruin korstje laten stoven. Leve de vakantie! De eerste dag in het paradys zien we alleen de zon in het water von ken. We houden ons uitgebreid bezig met het doorsmeren van de gewrichten en het olieverversen op onze bleke huidjes, zodat we voor niets anders oog hebben. Maar de tweede dag zyn we reeds geaccli matiseerd. beschouwen we de zon als ons persoonlyk eigendom en nemen we kritisch notie van „de anderen" die precies al wy ge vlucht zijn naar het Zuiden, waar 't geluk woont. En al naar gelang Moederlijke ons temperament lachen we sma lend of schudden mispryzend het hoofd. Want het is verschrikkelyk, wat je ziet We vergeten dat we met vakan tie zijn en gaan ons uit alle macht liggen ergeren. Wy: dat zyn de jonkies met harde bodies, soepele ledematen en brede schouders, de jonge goden, wie zelfs het minus-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9