Al duizend concerten voor de schooljeugd Shepherds: hoogtepunt in Snip en Snap-revue LEA DE BOER: ZINGEN EN SPELEN MET HARP Ook een atheïst kan Canadees worden SCHOONHOVEN VERLIEST ZIJN GARNIZOEN en cfióteren LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JULI DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Nederlander wint strijd (Van r.t.v.-medewerkster) Lea de Boer, zangeres en harpiste, viert binnenkort een jubileum: ze geeft zingend en spelend haar duizendste school- concert. Ze is er zelfs nauwelijks van onder de indruk, gewend als ze is aan haar drukke leven, dat behalve uit schoolconcerten ook nog bestaat uit optreden in het gehele land en werken voor radio en televisie. Vroeg begonnen Ze ls een enorme doorzetster. Gebo ren in een groot gezin, ging haar be langstelling al vroeg uit naar de ziek. Ze begon met de piano. Geld voor lessen was er niet, maar tij" ijver wel. Op een gegeven moment ontdekte ze dat ze een stem had, Ze ging hard werken als kapster en met dat geld kon ze zanglessen be talen lessen bij Gertrud Mal ten, Greet je Koeman, Corrv Bijster, Aal tje Noordewier, mevr. Zweers en bij Henk Angenent, de man die haar werkelijk leerde wat zingen is. Na haar in ijltempo behaalde staats examen solozang en zangpedagogie kwam zij bij het Omroepkoor terecht. Na drie weken was ze daar al soliste met een ongeloofelijk groot en breed repertoire. Zelf geleerd Ze trouwde met Jaap Cats, kreeg een dochter en kwam door allerlei toevalligheden op het idee harp te gaan spelen. Een maand lang nam ze Advertentie De 43-jarige, uit Nederland naar Canada vertrokken emigrant E. Bergsma die thans als metaalarbei der werkzaam is in Caledonia, in de Canadese provincie Ontario, had in 1954 bij de bevoegde instantie in zijn woonplaats een aanvraag ingediend om voor zichzelf, zijn vrouw en zijn kinderen het Canadese burgerschap te verwerven. Deze aanvraag was door rechter Leach afgewezen, omdat Bergsma en zijn echtgenote atheïsten zijn, waardoor zij niet in staat waren bij de aanvaarding van het burger schap de voorgeschreven eed op de bijbel af te leggen, waarin de woor den voorkomen „Zo helpe mij God, almachtig". Bergsma ging in beroeip, doch een rechter in Ontario onderschreef het oordeel van zijn ambtgenoot in Cale donia. Hij lichtte hierbij toe, dat hij zich niet uitliet over het atheïsme van de appellant, doch dat hij zijn oordeel grondvestte op de bestaande wet, waarin de eed op de bijbel, met de aangehaalde woorden, was vast- I gelegd. Het hof van beroep in Onta- I rio heeft thans echter de betrokken instantie in Bergsma's woonplaats Caledonia opgedragen de minister voor Burgerschap en immigratieza ken mee te delen, dat de leden der familie-Bergsma geacht moeten wor- 1 den het Canadese staatsburgerschap waardig te zijn „Het loutere feit, dat een aanvrager van het Canadese bur gerschap atheïst is, vormt geen grond voor afwijzing van de aanvraag", aldus het hof in zijn motevering. De heer Bergsma betoonde zich zeer voldaan over de uitspraak van het hof. Hij zal nu onverwijld een nieuwe aanvraag voor het verkrijgen van het Canadese burgerschap voor hem en zijn gezin indienen. De aanvankelijke afwijziging van de aanvraag van de heer Bergsma had tot een storm van protest in het Canadese Lagerhuis en van de zijde van Canadese en Amerikaase „groe peringen ter propagandering van de burgelijke vrijheid" geleid. NEDERLAND 1 NCRV Weer getuigenverhoor in Ausehwitz-proces Onverwacht is men gisteren in het Auschwitzproces te Frankfort weer begonnen met het horen van ge tuigen. hoewel requisitoir en plei dooien al achter de rug zijn. De rechtbank willigde desbetreffende verzoek van het Openbaar Ministerie en de verdediging in, maar wees een verzoek van advocaat Hans La- ternser voor een nieuw verzoek aan het concentratiekamp Auschwitz af. Volgende week vrijdag zullen de be klaagden „het laatste woord krijgen. De president van de recht bank maande hen, die laatste kans waar te nemen om hun geweten te ontlasten en de waarheid te zeggen. les daarna oefende ze zelf verder. Eigenlijk wilde ze orkestharpiste wor den, maar het kwam er niet van: eerst uit liefhebberij, na dei-hand uit volle overtuiging en geheel professio neel, ging ze doen wat ze nog steeds doet: harp spelen en zingen tgelijk. Thuis, in haar buitenhuisje in Kor- tenhoef, bouwde ze in een half jaar een klein repertoire op. Toen kwam voor haar het grote moment: een proefopname bij de A.V.R.O. Het werd een succes, temeer daar dit een door niemand beoefend genre was. Op deze uitzending volgden er meer: zowel ra dio als televisie hadden haar gevon den. Er werden grammofoonplaten gemaakt, de stichting „het School- concert" nam haar Cp in haar gele deren, overal in het land werd ze gevraagd, aan alle bekende acties, zoals „Red een kind" en „Open het dorp" deed ze mee en tenslotte be landde ze ook op de buitenlandse po dia: Duitsland, Suriname en de Ne derlandse Antillen en Amerika. Nieuwe tournee Het succes dat ze met haar over zeese reis heeft geboekt, is zo groot, dat Lea de Boer in 1966 een nieuwe tournee gaat maken. Max Tak zal dan een reis voor haar uitstippelen langs de Nederlandse kolonies in Noord-Amerika en Canada. Haar liefste wens: „Ik zou zo graag eens een televisieprogramma willen maken, waarin ik alles zou kunnen doen: het spelen en zingen met de harp, het zingen met orkest, piano spelen, zingen met koor alles, van liederen van Brahms en operafrag menten tot volksliederen toe." 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Liedjes. 23.10 Zij die van de zon leven, klank beeld. 23.40 Lichte gram. 23.55-24.00 Lichtbaken, lezing. 19.00 Act. 19.30 Omroepork.: klassieke i door gedroomde en werkelijke werel den. 21.50 Lichte gram. 22.20 Act. of Strop voor middenstand Het Schoonhvense gemeentebe stuur beraadt zich op he togenblik op een brief, die het heeft ontvan gen van de staatssecretaris voor de Landmacht, waarin wordt aangekon digd, dat het garnizoen „eerlang" uit deze stad zal verdwijnen. De on derminister schryft, dat het instruc tiebataljon van het infanterieregi- ment Van Heutsz „te zijner tijd" zal worden opgeheven en dat het bij - het bataJjon werkzame beroepsper- soneel zal worden overgeplaatst. In defensiekringen verwacht men, dat deze zaken tegen het einde van dit jaar hun beslag zullen krijgen. „Een vervelende zaak" noemde bur gemeester J. Ate gisteren dit voor nemen van Defensie. „Het is een strop voor Schoonhoven. In zakelijk opzicht, omdat de middenstand noch de ongeveer 500 dienstplichtige sol daten noch de ongeveer honderd ge- :icn van het beroepspersoneel graag ziet vertrekken. Maar ook voor de sfeer in de stad is het een slag. Juist de militaire brachten ons al lerlei activiteiten, die het leven in Schoonhoven fleur geven. Ik noem de ouderdagen, sportwedstrijden, marsen door de stad en andere." Burgemeester Ate is dan ook niet van plan zich zonder verweer bij de gang van zaken neer te leggen. Hij hoopt in Den Haag gehoor te vin den voor zijn bezwaren en misschien voor Schoonhoven een ander mili tair onderdeel te kunnen veroveren. Staatssecretaris Peijnenburg is tot zijn besluit gekomen in het kader van het oïgemene streven bij Defen sie naar grotere doelmatigheid en lagere kosten. Reeds lang deed het zich als een bezwaar gevoelen, dat de Schoonhovense havenkazerne ver van militairre oefenterreinen ver wijderd ligt en ook overigens niet meer beantwoordt aan de eisen die tegenwoordig aan een opleidingsin stituut in het leger worden gesteld. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 licht en donker, overweging 22.55 Nwe klass. gram. 23.55-24.00 Nws. de X'roegdlenst. 9.00 Plechtige Hoogmis. 11.1 J. cornpon' vandaag Nèd. componisten. 12.10 De Holland Festival 1965: Omroep Orkeet, ploeg, lez. 15.05 Marathon: Mu- i sport. 16.30 Rep uitzendingsplechtigheid sionarlssen. Convent kerkdienst. NCRV: 18.00 Negro Spirituals. 18.10 Orgel, altstem en viool: mod. muz. 18.40 Gesprek In de Pastorie, klankb. 19.00 Omroeporkest moderne muz. 19.15 Het Christ in het wereldgebeuren, lezing. Geestelijke lle<" leven en samenleve; 1 Muziek kent geen grenzen. 20.50 Voor- (Van één onze redacteuren) Hoewel de traditie wil, dat de eer ste voorstellingen van elke Slees- wijk-revne in Hilversum worden ge geven, wordt het eerste optreden in Carré ieder jaar weer als de echte première beschouwd. Gisteravond werd daar de 28ste show officieel ten doop gehouden. In Hilversum zijn in de afgelopen weken de laatste on- effenheidjes glad gestreken, zodat het Amsterdamse premièrepubliek precies kreeg voorgeschoteld, wat het in de loop der jaren van René Sleeswijk is gewend geraakt: een feilloos draaiende show vol variatie en in een enorm hoog tempo ge bracht. Steunpilaren Advertentie Zoals Sleeswijk zei in zijn dank woord na de bloemrijke huldiging door Carré-directeur Karei Wun- nink: hij zou het niet willen en kun nen doen zonder steunpilaren, die al jarenlang zijn revue dragen, Piet Muyselaar en Willy Walden. Ook nu zyn zij weer present in telrijke schetsjes, waarin Walden als van ouds het miezerige mannetje speelt, dat niets begrijpt. Succes verzekerd, ook al zijn teksten niet altyd even spiritueel. Het stramien, waarop zij al zo vele jaren borduren, blijkt nu nog niet versleten. Trouwens, het re cept volgens welke Sleeswijk deze revue bekokstoofde, wijkt in maar weinig af van de oude beproefde wij ze, waarop in de vele voorafgaande jaren tewerk is gegaan. Zijn kostuums zijn ook nu weer tot in de puntjes verzorgd. Joop Geesink en Wim Eymoer ontwierpen de mach tige decors, waartussen door de Lon don Starlets en de Westend Debo- nairs fladderen volgens het spoor, dat choreograaf George Carden met meesterhand voor hen heeft uitgezet. De veelzijdige Donald Jones treedt vaak op als een zeer bekend solo danser. En dan zyn daar natuur lijk v/eer de „ouwe trouwen" als Diana Floodgate, Aase Rasmussen en Louis Dusee, zonder wie een snip en Snap-revue langzamerhand ondenk baar wordt. Gasten Strijken kan nog gemakkelijker m stoom AfclJ strijkijzer Slechts de gastartiesten geven een nieuw en vaak zeer persoonlyk ge zicht aan de revues. En wat dat be treft heeft René Sleeswijk dit jaar 'n bijzonder gelukkige hand gehad. La ten we Anneke Grönloh het eerst noemen, omdat vele zich zullen af vragen, hoe deze platenmiljonaire, dit idool van talloze vooral jonge Nederlanders, die de laatste tyd toch iets in de vergetelheid was ge raakt, zich zal handhaven in dit voor dracht. 21.00 Muziek kent geen gren zen (verv.). 21.30 Klass. gram. 2225 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. dansmuz. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws., postduivenberich- ten. sportmededen soc. strijdlied. 8.18 Ned. Herv. kerkdienst. 11.30 Vraag progr. dat alle kanten opgaat. 16.30 Sportrevue. 17.00 Muz. onthaal, bont muz. progr. VARA: 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws. en sportultsl. 18.05 Marathon: sportprogr. 18.30 Walsork. 19.00 Klass. gram. 19.40 Franse chan sons. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Omroep- 23.00 Engels-romantische te Broek op Langedijk, ge houden zondag 13 Juni 1965. 4 u ds. B. Wentsel. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. 7.20 Sportultsl. van zaterdag. gram 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. 9.00 Ver- zoekprogr. v. d. zieken. 9 35 Water- 12.00 Touring-club: buitenlanders. klass liederen. 1600 Bljbeloverd. 16.30 Gewijde muz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Kinderkoor. 17.30 Lichte gram. 17.50 OverheldsvoorlSuriname Journ. Spr AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Ochtendgvm. 7.20 Belaardconc. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (Om 8.25 De grr.rnteman. praatje). 8.45 Morgenwij ding. 8.55 Oude muz. 9.00 Lichte gr. haai zo geheel andere milieu. Het moet gezegd dat Anneke zich met allure door die niet gemakkelijke taak heenslaat Haar optreden is charmant er. van een onverwachte persoonlijkheid. De Wama's kunnen wij zonder voor behoud een aanwinst voor deze revue noemen. De kolder, die zij al meer dan een kwart eeuw brengen past precies in het kader, wat ook wel b'ykt uit de grote bijdragen, die zij in de schetsjes mogen leveren. Maai de grootste troef van deze show is voor ons toch het optreden van The Shepherds (Helen, John en Nico Schaap uit IJmuiden), die in -jüj- De Wama's in een passende entourage in de Sleeswijk-show. twee jaar tijds grote populari teit hebben verworven met hun mo derne en gedurfde arrangementen van oude volksliedjes. Hun optre den wordt gekenmerkt door een hartveroveiende muzikaliteit, René Sleeswyk heeft hen letterlijk en fi guurlijk in een prachtige omlijsting geplaats. Voor ons waren zy altijd het hoogtepunt in deze als altijd j tot in de kleinste puntjes verzorgde j show, die ditmaal de titel „Van tyd tot tijd" heeft meegekregen. orkmuziek. 12.27 Meded. voor i land- en tuinbouw. 12.30 Wat ls er aan de rode?: act. van het platteland. 12.37 j Lichte ork.muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.25 Beursber. 13 30 Tosca. opera. 15 30 Lichte gram. (16.00 Nws.). 16.30 Van, voor en door amateurs: Licht ork. en accordeon-ork 17.00 De wel- TELEVISIEPROGRAMMAS 'derland I: NTS: 19.00 Nieuws ln berry Hoxtnd. tekenfilm. 20.00 Journ duivelse uitvinding tiques). film (beide keuringen 14 Ir) 21.55 Karl Zeman's toverwereld, film. 22.10 De Eerste Wereldoorlog - The Great War. fllmdocumentaire. 22.35- 22 40 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 Nul Eén - Ze venjarig jongetje weggelopen. TV-film. 20.25 Vlta Romana, fllmdocumentaire. 21.45 Traglcxis tegen wil en dank. dia loog. 22.05 Bijbellezing. 22.10 Einde. 7.00 uur I» 10.25 i 10.35 i 10.40 i Onder de loep, postzegelrubriek Kom er maar eens voor, tienertalent Achter het stuur, autoprogramma Kinderprogramma Sluiting het kort. NTS Barend de Beer, voor de kleuters Ivor het locomotiefje Lassie, film Morgen is het zondag NTS-joumaal De Henry Dunant vaart weer Attentie, actualiteiten Acht plus de zee Kerkelijk programma NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 VARA 4.00 uur Tennis. Hilversum 5.30 uur Sluiting 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Wassenaars Dierenpark 8.20 uur De schavuiten, film 9.10 uur Van alle landen thuis 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten 10.10 uur Paardesport 10.55 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA 1 Hilversum 1 8.30 uur Drie van elk wat wils Hilversum 2 NEDERLAND 1 AVRO 1.30 uur Tennis uit Hilversum 3.30 uur Sluiting 7.00 uur Kerkelijk programma 7.06 uur Kentucky Jones, film H 7.30 uur Opspraak, kerkelijk programma 8.00 uur NTS-journaal 8.05 uur Sport in beeld 8.30 uur De vermoeide Theodoor, klucht 10.15 uur Kunstgrepen 10.40 uur NTS-journaal §e 10.45 uur Sluiting NEDERLAND 2 NTS 7.30 uur Kapitein Zeppos 8.00 uur NTS-journaal 8.05 uur Margie 8.30 uur Tokio, filmimpressie 9.20 uur Met de zwaarden, documentaire 10.00 uur Sport in beeld 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Documentaire over het huis Krupp „Wie es dem Vaterlande geht, so geht's auch Krupp" luidt een apocrief Duits spreekwoord. Met West-Duitsland gaat het weer prima, en dus gaat het ook met het huis Krupp en met de heer des huizes, Alfried Krupp, uitstekend. Gisteravond kregen we, dankzij een documentaire van de Engelse commerciële tv, een fraai overzicht van „de op komst en val van het huis Krupp", zoals de titel oorspron kelijk luidde, een verwijzing wellicht naar de titel van een van Edgar Allan Poe's huive ringwekkendste verhalen (The fall op the house of Usher) die niet eens zo ver gezocht zou zijn We kregen te zien en te horen hoe het huis Krupp, via Alfried (1812—1877), Friedrich, Bertha (naar wie in de eerste wereld oorlog een kanon „Dikke Ber tha" werd genoemd), haar man Gustav (naar wie in de tweede wereldoorlog een kanon „Dikke Gustav" werd genoemd) en hun zoon Alfried uitgroeide tot een in de praktyk onaantastbaar ge bleken industrieel koningshuis. Alfried is nu de alleenheerser over dit ryk ter waarde van 4 miljard gulden, hij heeft een 28-jarige zoon Arndt, die voor bestemd is zijn opvolger te wor den. En wij hopen dat er geen behoefte zal zyn aan een „Dikke Arndt", in de nabije of verre toekomst. Krupp is typisch zo'n geval waarvan men zich lichte lijk vermoeid afmaakt met een schouderophalend: „Het zal wel zo moeten zijn". Twee wereld oorlogen werden gevoed door Krupps oorlogsmateriaal, in de laatste oorlog maakte hy gebruik van dwangarbeiders, Alfried (die in 1943 enig firmant van de firma werd) werd als oorlogs misdadiger tot 12 jaar gevange nisstraf veroordeeld, maar kreeg in 1951 weer gratie na drie jaar te hebben gezeten, ongeveer de normale tijd voor iedere door snee bunkerbouwer. De ontman teling van zijn staalfabrieken is al zes jaar achtereen opgeschort, kortom: 't gaat goed met West- Duitsland dus gaat het goed met Krupp! En het is zinloos er verontwaardigd over te doen, want zelfs de Russen hebben Krupp geschrapt van de lijst van oorlogsmisdadigers en doen zulke goede zaken met hem dat hij al een eigen kantoor heeft in Moskou. Daar komt nog bij dat Krupp aan 5 miljoen men sen in het Ruhrgebied de hoog ste levenstandaard van Europa ueeft bezorgd (althans volgens deze documentaire), en dat Al fried als naaste medewerker Berthold Beitz heeft aangetrok ken die in de oorlog niet al te onaardig tegen de Polen schijnt te zijn geweest, wat hem achter het IJzeren Gordijn een grote populariteit zou hebben bezorgd. Het zal (zoals gezegd) allemaal wel zo moeten zijn, maar aan het slot van deze documentaire (waarin wel alles ter sprake kwam, echter zonder dat het al te beledigend werd voor onze bevriende s taaimagnaat) kon men toch van harte instemmen met de opmerking dat „alles po litiek en economisch wel zal kloppen, maar moreel een aan fluiting is". Interviews Geen Brandpunt-post gister avond, maar een volwaardig Brandpuntprogramma met twee opvallende onderdelen. Ben Sies interviewde in Londen me vrouw Wisbey, wier man, als een van de treinrovers, tot 30 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. (Thomas William Wisbey, van beroep bookmaker, geboren in 1930, twee dochters)De twee de opmerkelijke bijdrage betrof de „Nijmeegse slag by Water loo", cke zoals men weet in een fiasco is geëindigd, vooral voor enkele leveranciers die geld te vorderen hebben. Carel Briels, die verklaarde na de débacle een jaar lang .stille arme met allure' te zyn geweest, maar die blijk baar goede hoop had volgend jaar „vorstelijke arbeid" te mo gen verrichten, was van mening dat de regering op schuldeisers (waaronder hij zelf, voor f 80.000) zou moeten helpen, om dat een late beslissing van mi nister Visser indertijd had be let dat de militairen konden deelnemen aan het stadionspel, hetgeen de oorzaak van de mis lukking zou zyn geweest. Brand punt wees er toen op, dat oppo sitieleider Vondeling vorig jaar nog om aandacht van de rege ring voor deze zaak had ge vraagd. maar dat hij, als minis ter van Financiën, verklaard heeft dat de huidige regering geen verantwoordelijkheid draagt voor deze kwestie. Zo ziet men weer: in oppositie wegen de las ten minder zwaar dan in positie. Zomercaroussel Tenslotte Zomer carrousel. Dat bleek een aaridg program ma, al was het wat eenzijdig ge richt op de goochelarij. Teddy Scholten goochelde, Iets minder behendig dan haar Belgische Knokke-collega, het Frans, Duits en Nederlands door elkaar, Fred Kaps was weer de primus interpares, maar ook de anderen mochten er zijn iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5