eldelijke hulp te weinig voor ontwikkelingslanden Negenduizend bollenbedrijven zijn kleiner dan een hectare JiFinancieel weekoverzicht chrijnende armoede door lage prijzen Moordenaar wordt maandag voorgeleid Meer Amerikanen naar Vietnam Financiëel beheer in n ijverheidsonderwijs nog niet feilloos Bedrijfsvergroting moeilijkmaar toch noodzakelijk (Van onze financiële medewerker) Vergroting van de hulp aan de ontwikkelingslanden was een i de wensen op het verlanglijstje bij de kabinetsformatie. Al at nog lang niet vast waar alle middelen vandaan moeten men. die de uitvoering van het regeringsprogramma mogelijk ieten maken, toch wordt uitvoering aan het hulpverleningsplan geven. Bij suppletoire begroting van het ministerie van Buiten- idse Zaken is er ten laste van hcc dienstjaar 1965 nog eens [ra 33 miljoen gulden voor uitgetrokken. Het is er de tijd van t jaar nog niet voor, anders zou gezegd kunnen worden ,,Sin klaasje kom maar binnen met je knecht". [et de knecht kan dan de belas- Westen bereid was meer voor de pri- m [betaler zijn bedoeld. Die moet per pi/ o de last van de vrijgevigheid ;en. De last is gemakkelijker te ien als bedacht wordt dat hulp, •al de hulp aan ontwikkelingsge en, lang niet altijd een onbaat- itig karakter draagt. „Wie een ;r helpt, helpt zichzelf", kan gel voor de Westerse wereld, die er t belang bij heeft dat het alge- e welvaartspeil in de landen van I-Oost Azië, Afrika en Zuid-Ame- wordt opgetrokken. Een lange weg it ontwikkelde landen is meer iel te drijven dan met de landen, de bevolking in de meest primi omstandigheden leeft en niet in is gebruik te maken van de Is grotere verscheidenheid van Ierse industrieprodukten. Helaas nog een lange weg worden af- 1. De armoede is zo groot dat net onze 33 miljoen gulden ts een zeer kleine bijdrage leve roor al hetgeen er nodig is. ch is de omvang van de hulp ver - ig groter dan uit het bei geveer de helft ervan is d om de aan de ontwikkelings- tn verstrekte leningen goedkoper j aken. Van het gevoteerde bedrag 33 miljoen wordt 15 miljoen be- i om de Nationale Investerings in staat te stellen leningen te •ekken tegen 3%. De bank moet leel wat meer rente betalen voor peld dat zij moet opnemen. De te door deze instelling uitgege- obligatieleming in oktober van orig jaar bedraagt een rente van n op het ogenblik zou eerder aan moeten worden gedacht als er ve middelen zouden worden op men. Gebukt onder juk 'li Et. LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JULI liever in goud uitgedrukt nog lager wel op zich laten wachten, want van z%ds gaan vele ontwikkelingslan- gebukt onder de rentelast van het verleden opgenomen lenin- want de meeste hulp, die zjj tot ^Hr ontvingen bestond uit een op de toekomst. De Wereld- die in de loop der jaren vele rden dollars heeft verstrekt, na verloop van tjjd met de wis- Ya®or de deur. Om als goede debi- te boek te blijven staan, moet gd worden dat de wissel op tijd Jt gehonoreerd, ook al betekent jp staling een ernstige belasting de zwakke betalingsbalans, ïeinde de rentelast op voor ten van Nederlandse kant te 49 ihten zal het Rijk op te garande- i i eningen van de Nationale Inves- 11. jsbank een voorschot geven door de rente tot 3% wordt ver- Het gevraagde bedrag is ge- om op die manier voor 150 mil- gulden tienjarige leningen te ■ekken tegen de schappelijke van 3%. Menig jong echtpaar door de woningmisère gedwon- een flatje te kopen zou dolge- zijn tegen een dergelijke rente innen lenen. maire produkten te betalen. De mees te ontwikkelingslanden zijn aangewe zen op de opbrengsten van hun land- of mijnbouwprodukten. Doorgaans drijven zij op een monocultuur: ve zels (Tanganjika), cacao (Ghana en Nigeria), koffie (Brazilië), of grond- noten, kopra en allerlei andere tropi sche produkten. Het zijn de zwakke produkten van de wereldmarkt, die beheerst wordt door de wet van vraag en aanbod. Veel lagere prijzen voor produkten Behalve in de periode van grote in ternationale politieke spanningen, zoals tijdens de Koreaanse oorlog en de Suez-crisis, hebben de produkten- prjjzen al sinds jaar en dag te wen sen over gelaten. Een paar jaar gele den zag het er naar uit dat er een kentering ten goede zou komen, maar sinds 1963 is het weer bergafwaarts gegaan. De door het Engelse blad „Financial Times" berekende index de produktenprijzen bereikte deze week het laagste peil sinds twee ja- De daling van de metaalprjjzen paf daartoe de voornaamste aanlei ding. Koper is op het ogenblik bijna 20% goedkoper dan een maand gele den en de lood-, zink-, en tinprjjzen daalden 10%. De cacaoprjjzen bedra gen nog nauwelijks de helft van die een jaar geleden, de sisalprjjzen brokkelen steeds meer af en vooruitzicht van een overvloedige cogst van sojabonen in de VS zijn de prijzen van plantaardige oliën ten omlaag getuimeld. De suikerprijs heeft op de wereldmarkt een niveau bereikt als zelden of nooit is voorge komen. Verhoging goudprijs? Bij de beoordeling van het prijs niveau dient, in aanmerking te wor den genomen dat do noteringen doorgaans in ponden sterling luiden. Aangezien het pond o'.e laatste tijd onder druk staat, komen de opbreng sten van de exportprodukten der ont- De ponden sterling brengen steeds minder dollars, resp. goud op. Op de Londense goudmarkt is de prijs van het edel metaal deze week weer krachtig gestegen, al is de prijs nog niet zo als tijdens de sterling- crisis van het begin van het jaar. De stijging is veroorzaakt door het feit dat Washington de voelhoorns heeft uitgestoken om tot een wereldconfe rentie over valutaproblemen te ko men. In de financiële wereld is het allang de algemene opinie dat er iets moet gebeuren om het wereldbeta- lingsverkeer in goede banen te hou den. Sommigen koppelen daaraan de gedachte van een verhoging van de goudprijs door de Amerikanen. Goud en goed De geschiedenis leert dat goederen- prijzen de neiging hebben om op wat langere termijn bezien op te trekken naar het gewijzigde niveau van de goudprijs. De mutaties van voor de oorlog hebben dit aangetoond al was het een kwestie van lange adem. Of dit echter een factor is die bij de Amerikaanse overwegingen ten aan zien van de goudprijs meespelen is punt twee. Voor de ontwikkelings gebieden ziet het er daarom niet naar uit dat zij ten aanzien van een inkomstenvermeerderingen door be tere grondstof fenpr ij zen veel veran deringen aan het valutafront te ver wachten hebben. Het overleg over het internationale betalingsverkeer zal overigens nog Franse zijde Is al te kennen gegeven dat er weinig voor wordt gevoeld als zo'n conferentie niet terdege is bereid en de deskundigen niet zekere mate van overeenstemming hebben bereikt over de noodzakelijk geachte wijzigingen. Sterke stijging van de goudprijs In afwachting van de dingen die zullen komen, is behalve een rush op de goudmarkt aan de Londense effectenbeurs een merkbare vermeer dering van de vraag naar goudmijn- waarden te constateren. Ook de aan de Amsterdamse beurs verhandelde participatiebewijzen van het beleg gingsfonds „Goldmines" zijn de laat ste tijd in koers gestegen. In maart was de prijs f 641, in mei werd f 672 betaald, medio juni gold f 690, maandag j.l. f 722 en woensdag bedroeg de koers f735. Als de Ame rikanen nu maar de goudprijs willen veranderen, anders moet door de tijd de weg terug worden ingeslagen Advertentie Van der WERFF 5 HUISRECHT Posthui 446, Amsttrdam-C hitjoon: 020-222035' Beursoverzicht no. 381 BUHRMANN/TETTERODE „Effectenbescherming" contra Arch-accountant De Vereniging „Effectenbescher ming" (V.E.B.) heeft het Ned. In stituut voor Accountants (NIVA) verzocht passende tuchtmaatregelen te nemen tegen een harer leden, die is opgetreden als accountant en me de-ondertekenaar van de jaarstuk ken van de in staat van faillissement verkerende N.V. Arch. De V.E.B. deelt hierbij mede, dat het algemeen belang eist, dat aan deelhouders, geldschieters en credi teuren van een N.V. recht hebben op een juiste en objectieve berichtge ving. Een controlerende accountant heeft h.i. de plicht, zodra hy onoor bare of onjuiste financiële praktijken tegenkomt, deze te signaleren of in ieder geval zich daarvan te distan tiëren door de verbintenis op tijd te verbreken. Dat is in dit geval niet geschied en het wordt van princi pieel belang geacht eens en vooral vast te leggen hoe de Juiste verhou dingen zijn, aldus de Vereniging. De heer J. J. Cars tens uit Oegst- geest is aan het N.O.I.B. in Breuke- - len geslaagd voor het examen twee- wikkelingslanden in dollars, of nog jarige cursus. Zuid-Afrika scoort 280 runs Zuid-Afrika is er op de tweede dag van de eerste test-match tegen Enge land op Lord's in geslaagd door hard nekkig batten van de „staart" het to taal van 280 te bereiken. Door de re gen werd bijna drie uur te laat be gonnen. Dit oponthoud deerde de Zuidafrikanen niet, zij trotseerden de Engelse aanval gedurende anderhalf uur, na te zijn begonnen op 227 voor acht. Het was een goed herstel na hun instorting op 178 voor zeven de dag tevoren. Geoff Boycott en Bob Barber hiel den het vol tot de tweede onderbre king, toen de spelers 25 minuten eer der dan was vooralen van het veld gingen. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geborenr Ottilia H.. d.v. O. H. Da- broek en W. C. OudShoom. Ondertrouwd: C. de Koning. 28 Jr. en G. H. W. Plant, 25 Jr. J. van Wezel. 24 en M. Rljtnöburger, 21 Jr. Getrouwd: G. C. Aniker, 28 Jr. en van der Boon. 28 Jr. VOORSCHOTEN I Kortebaandraverij maandagmiddag Maandagmiddag om 2 uur wordt in Voorschoten de jaarlijkse kortebaan draverij verreden op de Prins Bern- hardlaan. Er is een totaal bedrag van f 2.000,- aan prijzen. Er zijn thans 36 dravers ingeschre ven. waaronder Donna Fabiola. Don na Fez, Dorita H. Dibbels W, Crom well W, Buick Margowan, Akino K. Blido, Antoinette van Rehoboth. Benjamin, Bijou van 's Gravenhof, Anja Kitty, Armada Marijke. Zee, Valk S., Zébulan, April Love, Vlieger D„ Zephyrus B. Wings, Zonnestraal tje. Zessetien Hanover,, Y Zella en Xylon S. Feestprogramma Het vermaakcentrum op het MOC- terreln in Voorschoten is vandaag van 13 tot 24 uur geopend. Het ver dere feestprogramma luidt: Maandag: 14 uur kortebaandraverij op Prins Bemhardlaan13 tot 24 u. verm aakcentrum op het MOC-ter- rein. Dinsdag: 's middags worden de be jaarden en de kinderen van Nieuw Voordorp onthaald door de exploitan ten van het vermaakcentrum op het MOC-vermaakcentrum, dat daarna geopend is tot 24 uur. Woensdag: 10 uur opening van de paardemarkt op de Voorstraat door loco-burgemeester G. Schrama; 15 uur op het schoolsportterrein aan de J. W. Frisolaan optreden van de be kende ponyclub uit Waddlnxveen; 10 uur bespeling van een rijdend caril lon door mr. Romke de Waard, stad- beiaardier van Amsterdam. Het ca rillon zal op een aantal plaatsen in Voorschoten worden bespeeld; 15 uur voetbalwedstrijd op het MOC-terrein tussen ploeg Van der Helm en de fa milie Den Hollander: 10 tot 24 uur vermaakcentrum op het MOC-ter- rein. Meer dan honderd tips kwamen bij Valkenburgse politie binnen (Van onze Maastrichtse correspondent) De moordenaar van Valkenburg wordt maandag voorgeleid aan de of ficier van Justitie in Maastricht. Thans verblijft hij nog in een cel in het Heeriense politiebureau. Tijdens het verhoor, dat vrijdag uren duur de. hield hij vol. dat de vRjf schoten uit het pistoal tijdens de worsteling met Piet Fryns per ongeluk waren afgegaan. Hü beweerde niet de be doeling te hebben gehad het slacht offer te hebben willen doden. Zijn vrouw, zo verklaarde zij aan de politie, had direct al een bang vermoeden, dat haar man de dader was. Het signalement in de kranten klopte vrij nauwkeurig. Maar zij wilde het niet geloven. In de nacht van de moord was haar man niet thuis gekomen. Dat gebeurde wel eens vaker. De verhouding was niet zo best en de werkloze ex-mijnwerker zwierf wel eens nachten rond. Hij stond bekend als een gluurder en hield van schieten met een pistool. Hij oefende soms met het wapen in het bos in de omgeving van Schaes- berg. Voor de Indonesische-Nederlan- der zich in het politiebureau in zijn woonplaats meldde, was hy bij de kapper in het dorp geweest. Hij liet zijn golvend haar kort knippen en zijn snor afscheren. Tijdens het eer ste verhoor, dat vijf uur duurde, gaf de man een vals alibi op. Dit alibi werd nagegaan, maar klopte niet. Een confrontatie met een bij deze zaak nauw betrokken persoon, wees uit dat de man de dader was. Daar- President Johnson overweegt meer dienstplichtigen op te roepen ten einde meer troepen naar Vietnam te kunnen sturen, zo deelt het Witte Huis mee. Aan de chefs van de drie strijdmachtonderdelen in Zuld-Viet- nam is gevraagd dit weekeinde te laten weten hoeveel manschappen zRj denken nodig te hebben. Johnson heeft gisteren met oud president Eisenhower over de toe stand in Vietnam gesproken. Ko mende week zal hij ook de leiders van het Congres raadplegen. Een woordvoerder van het Witte Huls zei dat er voor volgende week geen be langrijke besluiten te verwachten zijn. Zuidvietnamezen van twintig tot dertig jaar zijn opgeroepen, zich met spoed te melden voor het vervullen hun. militaire dienstplicht. Dienstplichtigen van Chinese af komst mogen bij uitzondering kiezen bij welk wapen zy willen die nen. Het is tot dusver moeiiyk geble ken om deze mensen onder de wape nen te krygen. Intussen worden 39 Jonge Zuid vietnamezen vermist, die gisteren van een schip sprongen waarmee zy wer den overgebracht naar een militair opleidingskamp. Het vaartuig was met 300 dienstplichtigen op weg naar een kamp ten oosten van Saigon, toen op drie kilometer van de Zuid- vietnamese hoofdstad vyfttg man overboord sprong. Elf van hen kon den worden gepakt. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren in Noord-Vietnam weer bruggen en andere strategische pun ten gebombardeerd. Acht toestellen lieten bommen vallen op een ver keersweg op 40 kilometer ten noord oosten van Dien blen Phoe en 80 kilometer van de grens met China. Intussen zijn op de vliegbases Da Nang en Blen Hoa in Zuld-Vietnam de veiligheidsmaatregelen verscherpt By Da Nang is begonnen met de eva cuatie van 5000 burgers naar een dertien kilometer verder gelegen ge bied. De Amerikanen willen rond de basis een brede veiligheidsgordel scheppen. In de buurt van <te basis Blen Hoa. niet ver van Saigon, is gisteren een afdeling van ongeveer duizend Viet- cong-stryders waargenomen. Men houdt rekening met een mortier aanval. op bekende hy pas. Ook bleek hy de onbekende persoon te zyn geweest, die op de Betsy-perkbank had geze ten die zondagavond, samen met Limburgse dagjesmensen en de twee meisjes, die er foto's gemaakt had den. Dageiyks volgde de dader de verhalen in de krant over de opspo ringsactie van de politie. De politie kwam de moordenaar op het spoor dank zij de tips. die in een kaart systeem werden verwerkt. Ruim hon derd tips uit alle delen van Neder land kwamen binnen op het politie bureau van Valkenburg. Daarby wa ren twee tips, die elkaar kruisten. Het waren allebei tips uit Schaes- berg. Een mynwerker liet de politie maandag weten „dat hy met zo'n vent. die aan het signalement vol deed. vroeger in de mijn had ge werkt". Een tweede informatie uit Schaesberg kwam donderdag van een inwoner, die een Indonesisch- Nederlander kende in Schaesberg in bezit van een pistool. Op deze gege vens trok de politie in de nacht van donderdag op vrydag het net dicht over de moordenaar van Valkenburg. Guatemala meldt samenzwering Het militaire bewind in Guatemala heeft gisteren bekend gemaakt, dat men een communistische samenzwe ring had ontdekt, die georganiseerd was door Cuba. Volgens officieuze gegevens zyn in de afgelopen dagen ongeveer vyftig mensen aangehouden. By een huiszoeking in twee wonin gen in Guatemala stad werden wa pens gevonden. By een vuurgevecht werden twee .guerrillastrijders" ge dood en verscheidene andere aange houden. Er werd ook communistisch propagandamateriaal in beslag ge nomen. Oorlogsmisdadigers veroordeeld Acht voormalige bewakers van het nazi-vernietigingskamp Kulmhof in west-Polen zyn gisteren door een rechtbank in Bonn tot gevangenis straffen van zeven tot dertien jaar veroordeeld. Drie beklaagden werden vrijgesproken. De mannen maakten van 1941 tot 1944 deel uit van de kampbewaking en werden ervan be schuldigd in die periode meegewerkt te hebben aan het vermoorden van 152.000 joden uit Oostenrijk. Polen, TsJeoho-SlowakJje en Duitsland. Hoofdbeklaagden waren de 63-jarige Gustav Laabs, de 69-Jarige Walter Bormelster, de 72-jarige Alois H&fele, de 53-jarige Kurt Heinl en de 70- jarige Kurt Möbius. De heer W. Friestra tót Voor schoten ls aan het N.O.I.B. in Breu- kelen geslaagd voor het examen twee-Jarige cursus. NV. Internationale Beleggmgs Unie „Interunie Postbus 617. Den Haag Drijven op monocultures dit geval is echter het hemd niet dan de rok en het nationaal 1 smc brengt met zich mede dat vet itwikkelingsianden eerder wor- wa ;eholpen dan de woningzoeken Of alle financiële hulp uiteinde 3ta e uitredding uit de maatschap e nood zal brengen, is echter irJie vraag. 'es 1 meer gebaat zouden de ont- gej lingsgebieden zyn indien het ™Mars-foto's Nasa, het Amerikaanse bureau ucht- en ruimtevaart, zal begin S tus de laatste achttien foto's paleren die de Mariner-4 van heeft gemaakt. De eerste drie t (jde reeks van 21 werden twee nadat zy waren gemaakt, ter- eI klring van de pers gesteld. n sens de Nasa zullen de acht- D foto's duideiyker zyn, doordat 5 i llen worden behandeld met een we onische rekenmachine. Men dertig tot vyftig maal zoveel ie4derheden van het Marsopper- 111 op kunnen waarnemen dan de in die de sterkste kleurver- in in het oppervlak kunnen De overseining van de 21ste fo- vanmiddag zaterdag zyn vol- Daama zal van de aarde laI ignaal naar de Mariner-4 wor- aatlponden om de gehele reeks nog over te seinen. Dit zal tot 2 tus duren. De Algemene Rekenkamer maaktbestuur op de hoogte van de door Uit jaarverslag Produktschap voor Siergewassen blijkt ook in haar verslag over 1964 weer melding van een aantal „meer of minder ernstige tekortkomingen in het financiële beheer" van instellin gen van nijverheidsonderwys, die van rijkswege worden gesubsidieerd. De directeur van één van die scho len werd aanvankelijk geschorst en later ontslagen wegens onregelmatig heden. In dit geval deed het school bestuur op verzoek van het departe ment van Ondenvys, Kunsten en Wetenschappen aangifte by de offi cier van Justitie. De onregelmatighe den bestonden uit onjuiste facturen. Enkele firma's hadden facturen aan geboden voor goederen, die andere firma's hadden geleverd. By onder zoek bleken, een fototoestel, een ver- rekylaer, een gereedschapskist met inhoud en diverse kledingstukken niet aanwezig te zyn. Op diverse fac turen waren goederen vermeld lie niet geleverd waren. Soms waren an dere goederen geleverd. In één geval waren stoelen in een aula bekleed ln plaats van de vermelde goederen geleverd. Eigen bate Een administratief beambte van een andere school bleek 4.000 gulden van de school ten eigen bate te heb ben gebruikt. De man stelde uit eigen beweging de direct ie en het school- hem gepleegde onregelmatighedenDe beambte zuiverde het ontbrekende bedrag na zyn bekentenis onmiddel- ïyk aan. vyf maanden nadat zijn malversaties aan het licht waren ge treden, werd hy ontslagen. Subsidie De Algemene Rekenkamer keert zich in haar rapport tegen manipu laties, die ten doel hebben uitgaven onder subeidieverband te brengen die daar onder krachtens de gestelde re gelen niet vallen. De subsidiërende overheid moet er op kunnen en mogen vertrouwen, dat de overgelegde bescheiden ter be paling van het te verstrekken subsi die naar waarheid zyn opgemaakt, daar anders de fundamentele grond slag voor het subsidiebeleid komt te vervallen. In een aantal gevallen is gebleken, dat de betrokkenen zich niet voldoen de hebben gerealiseerd, dat hun han delingen onrechtmatig waren. Zy be schouwden het min of meer vanzelf sprekend, dat een in het belang van de school verkregen goedkeuring wordt gecorrigeerd. Het euvel van de fictieve facturen heeft zich ook in 1964 weer by verscheidene scholen tot niet anaanzieniyke bedragen voorgedaan, aldus het rapport. Het iaarverslaq 1964 van het om rendabel bloembollen te kunnen p tnlnn Uil hnnfl hot (TOnroton Vttrl#. Produktschap voor biergewassen heeft weer een lawine van cijfers gebracht over de teelt en handel van siergewassen. Vooral de bloembollenmensen zitten met een zekere verbijste ring te kijken naar het aantal kwekers, dat jaar op jaar maar groter wordt Ze vragen zich daarbij af, hoe dit te rijmen is met allerlei uitlatingen van be zorgde mensen, die voortdurend hameren op bedrijfsvergroting. Er zijn meer dan twaalfduizend kwekers, dat is vijftig procent meer dan in 1948, geregistreerd. Toch zijn er maar 10.500 bedrij ven. Dat betekent dat er nog een potentieel is van vijftienhonderd tweeduizend minuscule be drijfjes. Er zijn er al negendui zend. die minder dan een hectare betelen. ,,En zetten ze daar nog eens tien tot vijftien rassen op", verzuchtte een wanhopige expor teur eens. P. J. Stadhouders, Rijkstuin- bouwconsulent in Hoorn, is een moe dig man. Hy durfde jaren geleden te zeggen, dat de bedrUven over hetEr zyn negenduizend kwekers dus, geheel genomen veel te klein waren i die nog geen voetbalveld met bloem- telen. Hy heeft het geweten. Verle den jaar kon hy toch weer niet zUn mond houden en gaf de toehoorders bij een eindles van de tuinbouw school daar te horen, dat ze druk doende waren zich een lading moei- lykheden op het lyf te halen door wel de be teelde oppervlakte uit te breiden zonder er mee te rekenen of er wel voldoende personeel ls om al les te verwerken en ook of men wel voldoende ruimte heeft om de oogst op te bergen! Indien men de cyfers wat nader beschouwt kan men niet anders con cluderen, dan dat er in feite geen grootse projecten aan te pakken zyn. Er wordt veel geschreven over andere afzetkanalen, zoals zelfbedieningsza ken, warenhuizen, supermarkets, waar tienduizenden mensen dageiyks doorstromen. Daar zouden we die paar bloembolletJes toch wel kwyt kunnen? Daarby wordt echter ook gezegd, dat die zaken geen klachten wensen en een uniforme kwaliteit eisen. Het wordt echter een enorm gescharrel om flinke hoeveelheden by elkaar te krygen om by voorbeeld een warenhuisconcern geheel volgens de wensen te leveren. Men zal eens een miljoen tulpen nodig hebben en zelf geen kwekery bezitten. Voetbalveld bollen betelen. Er zyn verleden jaar eigenaardig ls, dat de gemiddelde op- gemiddeld 243.000 tulpen van een hectare geoogst. Als men die hoe veelheid dan nog eens splitst in tien of meer rassen, risicospreiding noemt men dat, dan bUjven er maar ake lige partytjes over, die helemaal niet zjjn aangepast aan een snelle door stroming door moderne verkoopka nalen. De andere vyf tienhonderd bedrij ven kunnen we weer onderverdelen in twee groepen. Een kerngroep van de vereniging van oud-leerlingen van de R.M.T.S. in Lisse heeft uitgere kend, dat een bedryf ongeveer drie hectare groot moet zyn wtl het GS verantwoorde wyze het werk gaan mechaniseren. Er zyn onder de drie hectare tot 1 hectare nog drijven. Op zyn minst gezegd heerst hier veel verkapte werkloosheid, als er uitsluitend bloembollen worden ge teeld, of er moet veel te veel werk warden uitbesteed ln de arbetdspie- ken. Een andere oplossing ls, dat zy een teeltplan maken, waarin het werk elkaar opvolgt. Dat betekent wel een versnippering van de produktie- eenheden. Dit gebeurt dan ook veel. Meestal hebben ze veel tulpen, een beetje hyacinten en een beetje nar cissen. De groep daarboven begint gemak - keiyker ln het jasje te zitten. Dit zijn 146 bedrijven die tussen de drie en vijf hectare betelen. Utt de gemiddeld beplante oppervlakten van het be dryf blykt echter, dat er veel meer tegen de drie hectare aanleunen dan tegen de vjjf. Het gemiddelde ligt nameiyk op 374 are. Twintig procent Dan komt de belangrijkste groep van bloembollenkwekers, bestaande uit 129 bedryven, die meer dan vijf hectare betelen. Ze hebben met hun kleine groepje, dat iets meer is dan een procent van het aantal bedryven. maar liefst twintig procent van de beplante oppervlakte in handen. Zeer pervlakte per bedryf drie maal groter is dan van de voorgaande groep. Het ligt op tien hectare! Onder hen zyn bedryven waar men met hectaren re kent, waar een andere kweker uit de groep kleinen met Rijnlandse roeden (1 tx. 1/700 ha.) aardig tót de voeten denkt te komen. Onder invloed van de openheid van het bloembollenvak is de invloed van de groten uitgedrukt in percentages meer en meer aan het tanen. In 1960 kwamen ze aan byna 23%. De op bouw van het patroon in de bloem- bollenbedrijven geeft echter precies dezelfde verschuivingen te zien als by de verkiezingen, soms eens een prooentje naar die kant, dan weer eentje naar de andere kant. Een wer kelijke doorbaak naar grote eenheden is tót deze cyfers niet te vinden. Fusies W« weten, dat er twee fusies op stapel staan, die uit vier nu grote zaken twee nog grotere zullen maken. Deze zullen echter de cyfers dit Jaar nog niet beïnvloeden. „Het biyft te klein, te bekrompen van oppervlakte en daardoor ook van denken. Ieder een geeft je gelyk als je over gro tere projecten begint, maar als je moet gaan door by ten trekken ze zich terug." Dat vertelde ons een wat moedeloos geworden jonge exporteur, die zich gedoemd voelt om met klei ne hoeveelheden te biyven werken. Want het bovenstaande verhaal van de kleine bedryfjes en de paar groten is precies hetzelfde te schrij ven voor de exporteurs van bloem bollen, waarvan er zeshonderd zyn. Nog geen zeventig van hen hebben een export van meer dan een miljoen gulden. Negenentwintig komen boven de twee miljoen gulden. Al die men sen. ondergebracht in getalletjes, met hun personeel, moesten geheel of ge- deelteiyk leven van een export van f 314.000.000 in 1964.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11