Het Bulletin Polders gul met brasems Koeperinaif Diagrammen Kom er ACHT-er J speelse Zaterdag 24 juli 1965 Pagina 4 Wekelijks bijvoegsel Uw Werel hM >-"r **r,; Bridgevraag van deze week: Noord gever, NZ zwtsbaar, parenwedstrijd. Zuid heeft: B 6, 9 7 4 J, O A H 8 4 4b H 10 5 3 Noord één harten oost twee schoppen (zwakke jump-overcall) wat moet zuid bieden? Antwoord elders op deze bladzijde. BRIDGE gematerie, bewijst het volgende probleem, dat door hem gepubli ceerd werd in The Bulletin, het of ficiële blad van de American Con tract Bridge League: Eén van de interessante facetten voor de deelnemers en de overige belangstellenden by een internatio naal bridgetoernooi, is het dagelijks Bulletin. Nederland begon hiermee in 1955 tijdens de in Amsterdam ge houden Europese kampioenschap pen; de redacteuren waren de En gelsman Alan Truscott (thans medewerker aan de New York Ti mes) en Herman Filarski. Overdag vergaarde men de stof die des nachts werd uitgewerkt; de lezer ontving aan het ontbijt een over zicht van de gebeurtenissen van de vorige dag. Iedereen was er gewel dig tevreden over zelfs de redac teuren, die na veertien dagen ieder ongeveer vjjf kilo waren afgevallen! 4 B 6 9 H 9 O 10 8 6 5 4 A A V B 10 AV 10 95432 9 B 4 2 A A 4 tweede heeft. Het gaat erom zó te spelen, dat oost alleen maar bij de eerste hartenslag met de vrouw of aas aan slag kan komen. Een bij zonder fraai praktijkprobleem! H. W. FILARSKI Zuid speelt vier schoppen OW niets. West komt uit met ruitenheer en oost speelt ruiten twee bij. Hoe moet zuid spelen? Hieronder de op- Oplossing: De speelwijze die bijna honderd procent zekere winst geeft, is even origineel als (aan de tafel) moeilijk te vinden. Zuid moet kla ver naspelen en het aas nemen op tafel; daarna harten negen spelen uit noord. Neemt oost de ratenslag pese- en wereldkampioenschappen, met vrouw en aas, dan hebben NZ Wanneer in september a.s. in Os- een vaste hartenslag over. NZ ver- tende de Europese kampioenschap- liezen dan niet meer dan twee har pen zullen worden gehouden, zal tens en één schoppen. Wanneer oost het evenmin ontbreken. De Belgi- cp harten negen laag bijspeelt, mag sche Federatie slaagde erin een west de slag goedkoop maken, maar Antwoord op de bridge- vraag: Een vorige maal ver telde ik u reeds van het „Spoetnikdoublet", aangeven de algemene kracht, doch geen redelijke kleur. In dit geval zal zuid, zonder con ventioneel bod. niet veel an ders kunnen doen dan drie klaver of drie ruiten bieden (of drie harten??). Alles is nogal misleidend. Zou men „Spoetnik" spelen, dan kan zuid doubleren het belooft géén la-acht in schippen, doch een aardig all-round spel, zonder bepaalde lange kleun- en zónder goed e troef- steun voor partners geopende kleur. Zelfs als u de conven tie niet wilt spelen, is het goed te weten dat deze in omloop is. Bekijken wij eens de stelling van diagram I. Wat is de eerste indruk? Zwart maakt een goede kans dit te winnen gezien de behoorlijk verge vorderde pion f 3, die nog gesteund kan worden door 'zijn collega op c5. Maarde tweede overweging is: wit heeft toch een toren! Kan dit machtige wapen het gevaar niet meer keren? Wanneer we weten, dat deze stelling een compositie is van de gebr. Platow en de opgave luidt: „Wit aan zet, maakt remise" dan gaan we eens nauwkeuriger de zaken bekijken. En dan blijkt deze compositie een van die prachtige voorbeelden te zijn van wat er, zelfs met een zo gering aantal figuren, in het schaakspel wel mogelijk is. SCHAKEN dat de witte koning nergens heen kan en dus „pat" staat! kundig redacteur voor dit bijzonder moeilijke en slopende werk aan te trekken. Paul Lukacs, een voorma lig Hongaar, thans staatsburger van Israël, zal de redactie waarnemen en men kan er verzekerd van zijn dat deze bij hem in goede handen is. Zij die belangstelling hebben zo'n bulletin te ontvangen, wenden zich voor inlichtingen tot de admi nistrateur van de Nederlandse Bridge Bond. Welk een voortreffelijk inzicht Lukacs heeft in de moeilijke brid- west kan nu géén troef (schoppen) inspelen, zonder de schoppenheer te offeren. Zou west bijv. harten tien maken en schoppenheer derde heb ben, dan kan west éénmaal troef spelen. zuid wint en vervolgt met harten OW maken hartenaas, maar zijn verder machteloos. Waarom is het niet goed. vraagt u, harten uit de hand te spelen en op tafel bijv. de negen te leggen? Als oost de slag met harten tien wint en troef naspeelt, gaat zuid down indien west schoppenheer- Kom er ACHT-er 1. schoen man rechts langer 2. noot links onder 3. broek jongetje 4. trompet 5. raampje minder 6. stok vlaggetje langer 7. broek man links 8. neus man rechts 1. Kb7-c6, e5-e4 (op f3-f2; 2. T f6. Kg2; 3. Kd5, flD; 4. T x fl. K x f 1 5. K x d5 en wit wint gemakkelijk) 2. Kc6-d5, e4-e3; 3. Kd5-e4, e3- e2 (f2 dan weer Tf6 enz.) 4. Ke4 x f3. e2-elD; 5. Td6—hr6t Kh2-gl; 6. Th6-hlt, Kgl x hl en nu blijkt Diagram II geeft de stelling weer zoals die voorkwam in een partij tussen Witt en Seifert in een club- match in Leipzig 1960. Daar de zwarte toren wegens het dreigende mat door g2-g3 de 3e rij niet verlaten mag, lijkt de winst voor wit nogal eenvoudig. En toch 1. c4-c5, Tc3-h3t!; 2. Kh2-gl (op g x h3 is 't pat) 2 Th3-hlt; 3. Kgl-f2, Thl-fl en we zien, de witte koning blijft achtervolgd door de toren, want zodra deze geslagen zou worden, staat de zwarte koning pat. Ook een poging om achter de pion te ontsnappen, mislukt: 4. Ke3, Telt; 5. Kd4, Tdlt; 6. Kc4, Telt; 7. Kb5, T x c5t enz. Zet duizend brasemvissers op een rijtje en vraag hun naar ideaal water voor hun visserij. Bijna zonder uitzondering zal het ant- looord luiden: voor brasem T Lekker diep water. En met een harde bodem. Nu wil het geval, dat er in de we ken, die samen tot dusver het nieuwe seizoen vermen, bijzon der veel brasem is gevangen. En grote brasem. Op de Kager- plassen en de Westeinder, in vele kanalen, op Vinkeveen en zelfs in de Amstel. Bij Muiden, in de Vecht dus, was het grootste ex emplaar, een i>is van 79 cm. Een brasem, hoewel ze nog groter worden gevangen, die toch altijd tot een minuut of drie eerbiedige stilte inspireert. Laserstraal als vlakgom voor typefouten Dat universiteiten zich bezighou den met het zoeken naar een op lossing voor het snel en onzichtbaar herstellen van typefouten, ligt niet direct in de lijn der verwachtingen. En in wat voor dwaze situatie(s) de Stanford University in Califor- nië misschien ten gevolge van een typefout is geraakt, blijft een ge heim, maar klaarblijkelijk is zij ernstig genoeg geweest om dr. A. L. Schlawlow aan te sporen tot een grondig onderzoek. Dat resulteer de in de mogelijkheid de type-inkt met behulp van een laserstraal te verdampen. Een dergelijke laser-„uitwisser" zou in een schrijfmachine kunnen worden ingebouwd. Door even op de knop te drukken komt een flits laser-energie vrij die de foutieve letter verdampt zonder op het pa pier enig spoor achter te laten, waarna de juiste letter kan worden ingetikt. Maar de beste vangsten werden toch wel gemaakt in de polder. Daar kan men van opkijken en men kan dat laten, het blijft een feit. Zeer beste vangsten werden ge maakt iu sloten van nauwelijks tien meter breed, met krap zeventig centimeter water boven hun prutbodems. Grote brasem werd gevangen in weteringen die ternauwernood vier meter maten en waarin iets meer dan een halve meter water stond. Misschien komt dat wel door de koude zomer; misschien zoekt de brasem het ondiepe water wel op omdat ze het daar lekkerder vindt. En misschien is het kuitschieten wel zoveel verlaat, dat ze nog in de krappe kraamsloten rond- ïummelen. Maar hoe dan ook, het is wel een wetenswaardigheid die door geen brasemvisser aan de laars gelapt mag worden. En spor tief gezien levert een en ander nog een aardig winstpuntje op. Strijd De brasem, we weten het, is geen sterke vechter. Maar aan een dun draadje nylon, kan hij voor een aardige sensatie zorgen. In diep water, waar heel wat ruimte is. kan de strijd met een flinke vis minuten duren en die strijd speelt zich goeddeels af onder water. Het is weinig spectaculair, al moet ik zeggen dat een diep door gebogen hengel, die schokt en veert en wipt, een enerverende aanblik vormt. De brasem die op ondiep water is gehaakt, heeft veel méér pijlen op zijn boog. Hij mag dan wat lui zijn in het vluchten en weinig kracht op het materiaal uitoefenen, zonder overdrijving kan worden gezegd, dat hij zo'n stil, ondiep water knap op stelten kan zetten en vele vierkante meters schuim weet te brouwen. Ik geloof daarom dat ik u rustig kan adviseren de polder eens in te gaan om op brasem te vissen. Maar doe het dan anders dan gebruike lijk is, want de omstandigheden zijn hier enigszins anders dan in diep water. De grootste omzichtigheid en zorgvuldigheid is geboden bij het i aderen van de oevers. De lande rijen zijn zacht en drassig en iede re zware voetstap plant zich voort en verjaagt de vis. Vis met een zo lang mogelijke opslag, ook al is het water ondiep. Neem het tuig even lang als de hengel en vis ver van de kant. Aas-aanslaan en scheppen van de vis kan nu gebeuren zonder de hen gel uiteen te halen. En de veer kracht van die hengel-op-volle- lengte plus het lange tuig, kunnen prachtig de schokken en stoten op vangen die een aan de oppervlakte vechtende vis kan weggeven. Vis met een liggende haak, maar zó, aat het lood niet op de bodem komt. U bereikt dat, door het tuig zo uit te loden, dat de pen net blyft drijven. Alleen het puntje van de (korte) pen moet boven wa ter steken. Wanneer het eerste loodje nu zo'n vijfentwintig centi meter van de haak vandaan zit, is het mogelijk met het aas liggend op de bodem te vissen, terwijl het lood aan de lijn daar boven zweeft. Licht vissen is noodzakelijk. Noodzakelijker nog dan in diep water. Zo'n polder is stil en intiem het water rimpelt nauwelijks en het moet door ondiepte en hel derheid vrij licht zijn daar be neden. Grens Met 15/100 mm nylon bent u wel tot de uiterste grens gevorderd en als haak lijkt my een Lime rick nummer 12, uit de serie 202 de enig juiste. Als pen kan alleen maar een vry kort geval voldoening geven; wij gebruikten een lichte Franse pen van 12 cm lengte en met een uiterst dun puntje, Ook het voeren en de wijze van voeren moet anders zijn dan op groot water. Met de ballen, die wy gewend zyn in de vaarten en ka nalen te plompen, zouden we de hele polderwetering tot een leeg viswater maken. Nog afgezien van het feit, dat dit zware voer waar schijnlijk zou wegzakken in de bo dem. Om effect te hebben met lok- voer en vis inderdaad te lokken en bijeen te houden, is het noodzake lijk luchtig voer te gebruiken. Geen nat en klef en bryig voer, maar voer dat bijna droog is en amper zinken wil. Dat gaat zo: Week een tarwe- broodje en knijp het vocht er uit. Tarwebrood is rul en laat zich niet tot deeg kneden, althans, zover moet men niet gaan. Door dit geweekte tarwebrood mengt men wat havermout en pa neermeel, maar zonder te kneden. Roeren of hutselen zou een betere naam zijn voor de manier waarmee we de luchtige lekkernij versieren. Voer vaak maar uiterst weinig. Ik bedoel dit. De eerste keer mag een flinke hoeveelheid te water worden gebracht. Laten we zeggen, de hoeveelheid die in een jampot past. Maar met kleine snuifjes te gelijk. gepakt tussen duim en wijs vinger. Voer nu regelmatig bij, door steeds weer een snippertje voer te water te brengen. Het maakt geen kabaal, spat met een licht ge rucht uiteen en gaat dodelijk lang zaam naar beneden: bijna zoals pen scheutje melk zich met koffie vermengt. Vis het liefst met maden, die in 'n hoeveelheid van twee of drie stuks op de haak worden gezet, licht en luchtig ingeprikt, met de voorzichtigheid alsof ze familie van ons zijn, maar met geen ander doel voor ogen dan ze levend en lerendig te houden. Is er een vis vastgeslagen, dril hem dan met zachte hand. Zet geen maximale spanning op de lijn; laat de vis zwemmen waar hij wil Onder de geringe, maar zeer constante en besliste druk van de hengel die wij net zo ver en not zo mooi rond kunnen trekken op de vis als wij zelf maar willen. Lelijk Het is geen mooie brasem, daar in de polder. Om eerlijk te zijn: het zijn een beetje vieze vissen. Ze zyn nog al zwart langs de buik zijde en hun kleur is vrij vaal. Clochards in vergelijking met de fonkelende ruisvoorn. Maar ten slotte vangen wijze niet om ze naar schoonheidswedstrijden uit te zen den We vangen ze omdat het om hoog komen van een brasempen zo'n fyn gezicht is. En omdat we zo erg graag in de landelijke rust van een polder ver toeven. En omdat we zo graag scheppen naar grote vissen die op hun zijde liggen. Daarom zullen wij, zeer binnen kort weer, voor dag en dauw ver trekken. Naar de polders. Met lich te tuigen en luchtig voer, de vlag in top, schallende klaroenen en zeker bijna zeker van de overwinning! JAN SCHREINER Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande teKeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. KOEPERMAN DAMMEN Gul lachend hield oud-wereld kampioen Isar Koeperman de Cup d'Europe in de hoogte. Even gul was het' applaus van de vele aan wezigen voor deze 43-jarige over winnaar van het eerste toernooi om de Europese beker. Met één punt verschil had hij zijn 20 jaar jongere landgenoot Tsjegolew achter zich gelaten. Eén keer was hem dit eerder ge lukt. Een aamital jaren geleden in een toernooi in zijn woonplaats Kiew. Bui/ten zijn spelkennls en speltechniek dwingt tevens zijn enorme harde werken achter het bord voor een iedere grote bewon dering af. Ook in het smoorhete Bolzano heeft hij gewerkt als een paard en moest zelfs een paar keer in een zes uren durend gevecht de punten binnenhalen. Tegen de Fransman Hisard lukte hem dit net niet. Het verschil met zijn land genoot Tsjegolew die even hard werkt is, dat hij de punten in 'n toernooi moeilijker verovert. Wij vinden Koeperman een groot kam pioen. Iemand met zeer hoge op vattingen over zijn sport. Met deze eerste wedstrijd om de Europese beker werd wederom een belangrijke mijlpaal in onze sport geschiedenis bereikt. Hiervoor zijn we de Italiaanse dambond en de organisatie E.N.A.L. dank verschul digd. Een wedstrijd die uitstekend was georganiseerd en waarbij de wedstrijdleiding van Pierre Lucot, secretaris van de Internationale Dambond, met de Italiaan Oreste Persico zonder mankeren was. Terug in Nederland besef je dan weer dat er voor de Nederlandse dammers (nog?) geen plaats is in de Nederlandse Sportfederatie. Voor ons Nederland op zijn smalst. Maar we blijven hopen dat alle sportmen sen eens wordenSPORTMENSEN In de laatste ronde van de Cup d'Europe had Koeperman het, met een punt meer dan zijn landgenoot Tsjegolow, danig aan de stok met de Kongolees Fidéle Nimbi. Deze stand was ontstaan na: 35. 45-40. Zwart moest winnen om een punt voor te blijven, want aan genomen mocht worden dat Tsje golew van de Fransman Raoul Del- kom zou winnen. Dat gebeurde dan In bovenstaande diagramst heeft zwart natuurlijk niets aan f 21 of 17-22. Hij koos daarom 15-20; verhinderd is nu 41-37 gens 17-22. Op 36-21 kan zwart B 29, 17-21, 11x42. Wit vervolgde met: 36. 40-34, (sterker vinden 27-21) 24-29; 37. 33x15, 17-21; 26x17, 11x44; 39. 25-20; 14x25; 15-10, 44-50. Het volgende zal z^ed verrast hebben: 41. 34-29, 23x34; 32-28. 50x31; 43. 36x27, zwart hi.j wel drie schijven meer maar is ver van de winst af. 43. -. 25' x 44. 35x24, 19x30; 45. 10-4, 12-17; 38-33, 7-12; (om op 33-28 met 22 te kunnen vervolgen) 47. 16 LJ 34-40; 48. 11x22, 40-45; 49. 30-35; 50. 4-9, (hier kon wit waLg schijnlyk een remise-eindspel reiken door: 29-23, 18x29; 4x34, 50; 34x1, 50x11; 27-21 en dit ons niet meer te winnen.) 50r, 13x4; 51. 22x2, 45-50; 52. 2-16, 17; 53. 29-23, 35-40; 54. 16-2, 40- 55. 2-30, 45-50; 56. 41-36, 17-44; 30-2, 44-17; 58. 2-35, 17-26 19, 4-9; 60. 35-49, 50-11; 61. 49^1 26-48; 62. 35-40, (35-49 kon meer wegens: 48-43 en 9-13) 11- 63. 40x1, 16x10; 64. 1-18, 10-32; 18x4, 32-27; en wit gaf op. het, dit had nog al wat voeten in c aarde. Beeldrecordei spoedig ook ons lam in di Voor het eerst is thans in Eu een „videocorder" getoond i aantal mannen der wetiit schap, die in Rome by een wa -e voor een congres. q( In Japan en de Verenigde Sta e is dit instrument al in gebr e maar een uitvoering die in Eur je bruikbaar is, laat nog even op wachten. Tape-recorders die geï chroniseerde weergave van en beeld mogelijk maken, zyn hier te lande al enige tijd in bruik in de studio's van organisaties. Dit zijn echter ap]j/| raten die door omvang en prijs e in aanmerking komen voor houdelijk" gebruik. De videocorder, die door Sréti Corporation, de bekende Ja pa e pionier op radio- en t.v.-g wordt vervaardigd, maakt het i ieder mogelijk, eigen, met belui i van een speciale camera opgei fc men tapes op het t.v.-toestel in huiskamer te vertonen. Eén tfc maakt opnamen gedurende 75 I nuten mogelijk: de installatie wei)] 67 kg, heeft een front van 43 breedte bij 45 cm hoogte en nee j, dus veel minder plaats in dan ni(,j verwachten. Spoedig zal ook in Nederland videocorder haar entree mala d Niet alleen particulieren maar Q onderwijsinstellingen zullen, men mag aannemen, grote belai jg stelling hebben voor dit apparaat K tx

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10