Schip botst tegen trein Leidse jeugd bouwt „Vlietville" aan Groot aantal runderen op de Leidse veemarkt L F DE NIEUWE SK0DA1000 MB f5495 Afstammelingen van zes K.I. -stieren Prof. dr. A. Kampman naar Saoedi-Arabië Zeldzaam ongeluk bij Vinkbrug: Films van deze I week in Leiden Girl happy OPRUIMING LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 JULI TWEEDE BLAD 7 In de week van 2 t/m 6 augustus komt er een andere groep kinderen naar het dorpje om het verder uit te breiden. En daarna gaat ..Vlietville", zo werd ons vanochtend verteld, in vlammen op Op het terr tencentrum „Korte Vliet" Voorschoterweg, is een „jeugddorp' verrezen. Een dertigtal jongens en meisjes in de leeftijd van tien tot vijftien Uitlaatgassen bedwelmen 7 havenarbeiders Zeven havenarbeiders zijn giste ren onwel geworden bij het lossen van vlees uit het ruim van een Libe- riaans schip, dat in de IJsselhaven in Rotterdam lag. Bij deze werkzaam heden werd op het tussendek een vorkheftruck gebruikt, die op gas liep. Het is vrijwel zeker dat de uit laatgassen de mannen hebben be dwelmd. Met ambulances werden zij naar de verbandpost van de rivier politie gebracht. Na enkele uren observatie kan worden vastgesteld dat de havenarbeiders geen nadelige gevolgen hadden opgelopen. (Advertentie) gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wllhelmlna J. B., d.v. T. C. A. Over- diik en W J. T. M. Overdevest. Jolan- da d.v. H. H. van Strien en M. Hou ders. Linda, d.v. C. J. Verbruggen en i. Ro- met groot enthousiasme aan de tot standkoming van het dorp gewerkt, De kinderen, onder wie enkele uit het woonwagenkamp, zijn daartoe ir staat gesteld dank zij de zorg var het Leidse Volkshuis, dat deze va kantiebezigheid voor de jeugd, even als vorig jaar in Valkenburg, op touw heeft gezet. Er stond de meisjes en jon< een grote voorraad hout en karton ter beschikikng, waaruit „Vlietville" is opgebouwd. De jongens vooral zijn hard aan het timmeren geslagen, de meisjes hebben de „huisjes", waarvan som mige zelfs een zolder bevatten, leuk ingericht. Er werd ook een heuse herberg in elkaar gespijkerd! De jongens zijn van maandag avond af druk in de weer geweest, maar vanavond is voor hen het feest afgelopen. Document gevonden GAAT VIETCONG TERUG NAAR HETNOORDEN? Volgens het persbureau Vietnam- Presse zou op het lichaam van een Vietcong-commandant, die woensdag bü een aanval op Xoeyen Moe in de provincie Phoeoc Toey sneuvelde, een geheime boodschap zijn gevon den, die getekend zou zijn door pre sident Ho Tsji-minh van Noord- Vietnam. Hierin zou Ho Tsji-minh de lei ding van de Vietcong verzoeken haar troepen naar het noorden terug te trekken, waar de toestand op het ogenblik zeer ernstig is en verwoes tingen van Vietcong-installaties door vyanüe lyke bombardementen moge lijk zouden zijn. 'De provincie Phoeoc Toey ligt 80 km ten noord-oosten van Saigon). In Amerikaanse kringen in Sai gon staat men zeer sceptisch tegen- Nieuwe uitgaven Onbewoonbaar verklaard, door B. Meyer. Uitg.: Heynis, Amsterdam. De Adelaar van het Negende, door R. Sutcliff. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Mevrouw Bridge uit Kansas City, door Evan S. Connell. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Literair labo. door Willy Rogge man. Uitg.: Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. De onbekende twintigste eeuw. door F. de Vree e.a. Uitg.: Nijgh en van Ditmar, Den Haag. Wachtwoord dood, door Yael Dayan. Uitg.: Wereldbibliotheek. Amsterdam. Over Clare Lennart. door Fré Dommisse. Uitg.: Nijgh en van Dit mar, Den Haag. Advertentie over het document. Volgens de j Amerikanen zijn in Paril verschei- dene van dergelijke „boodschappen" gevonden met een zelfde inhoud. Toen was er echter niets gebeurd. Het Amerikaanse ministerie van j Buitenlandse Zaken heeft verklaard j dat de ambassadeur zonder vaste standplaats Harriman en de Russi sche premier Kosigin hebben ge sproken over handel, wetenschappe- lijke uitwisselingen en andere aan- gelegenheden, toen zij elkaar af ge- lopen woensdag in Moskou ontmoet- j ten. Tijdens een vorige vergadering waren grote internationale aangele genheden behandeld. De perschef van het ministerie zei gisteren toe verslaggevers dat Har riman geen onderhandelingen over Vietnam had gevoerd en dat er al leen maar een uitwisseling van standpunten had plaatsgevonden. Het Noord Vietnamese persbureau heeft vandaag een foto overgeseind van twee Amerikaanse piloten, die j gevangen werden genomen toen hun vliegtuigen op 18 juli jl. in Thanh Hoa werden neergehaald. Er is niets gezegd omtrent de toestand van de twee mannen of waar zij worden vastgehouden. 120 km/u; 0-80 km/u in ±14 sec. „vingertop'-pookschakeling laag zwaartepunt groot remoppervl.:770 cmJ slaapbanken, laadvloer. nu met luxueuze kunstlederen bekleding SXODA-DEALERSAutobedrijf V. A. REYS. Hoge Rijndijk 55. Zoeterwoude. telefoon 22381 Automobielbedrijf L. C. 0TT0. Herenweg 21. Noordwijk Binnen, tel. 2820 Si/ zotulere keuring (Van i De bespiering kon gemiddeld royaler, de benen zijn niet te sterk en de uiers zijn normaal. Van Bertus van Suyt Maesland werden 51 melkvaarzen voortge bracht. Deze vertoonden een goede diepte en sprekende koppen, doch I waren in de kruisen wat slordig af- I gewerkt .De uiers konden vaster en deskundige medewerker) Diamant van Rutten. Van deze stier I de achterbenen waren gewoon. De is de melkbaarheid krap en de pro- melkvererving lijkt gewoon en het duktie normaal voor melk en vet. J vetgehalte heeft hij iets verhoogd. De Het ondereind was wat groot en daar j melkbaarheid is echter slechts 1.6" Twee jaar gevangenis voor directeur N.V. Arch Overeenkomstig de eis van de of ficier van Justitie heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen de 49-jarige directeur van de faillerende N.V. Arch in Wassenaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarest. De rechtbank achtte de ten laste gelegde verduis tering niet bewezen, wel de subsidiair ten laste gelegde meermalen gepleeg de oplichting alsmede het meermalen doen plegen van valsheid ln ge schrifte. De rechtbank overwoog bij het bepalen van de strafmaat de ernst van de gepleegde feiten en om standigheden, zowel persoonlijke als zakelijke waaronder verdachte zijn teak moest vervullen. Evenals bij de behandeling van zijn zaak voor de rechtbank 14 dagen ge leden, zei verdachte, na de veroor deling van 2 jaar te hebben verno men, dat hij niet schuldig was. Eervolle uitnodiging voor Leidenaar Onze stadgenoot, prof. dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands historisch-archaeologisch instituut in Istamboel, heeft een vererende uitnodiging ontvangen. Hij is namelijk als eerste Nederlander uitgenodigd om gastcolleges te geven aan de uni versiteit van Saoedi-Arabië in Riyadh, waarbij hij de monumen ten der Timurieden in Centraal-Azië, gelegen in de Sowjet-repu- blieken Uzbekistan en Turkmenistan zal behandelen. Eerste Nederlander Prof. Kampman, die vanaf 1939 lei ding heeft gegeven aan het Ned. In stituut voor het Nabije Oosten in Leiden, aanvaardde enige tijd geleden een buitengewoon hoogleraarschap in de algemene geschiedenis aan de uni versiteit te Is tan boel, waar hij college geeft in de diplomatieke betrekkingen tussen het Turkse rijk en West- Europa. en waar het mede door hem gestichte Nederlands instituut een centrum vormt voor Turkse en an dere studenten in de archaeologie, assyriologie, geschiedenis en kunstge schiedenis. Dit in 1958 door Prins Bernhard geopende instituut bezit momenteel reeds een boekerij van circa 10.000 delen. Prof. Kampman is, zoals gezegd, de eerste Nederlander, aan wie de eer te beurt valt uitgenodigd te worden col leges te komen geven in dit streng Wahhabietische koninkrijk Saoedi- Arabië. Dit Arabische koninkrijk be gint onder zijn in 1964 opgetreden nieuwe koning Faisal, een jongere zoon van Ibn Saud I de stichter van het rijk, op voorzichtige wijze weten schappelijke en culturele banden te leggen met buitenlandse universitaire milieus. Er zijn in Riyadh reeds verschei dene hoogleraren benoemd, die hun studie aan Westerse universiteiten, in Nederland, hebben afgesloten ie in deze Arabisch-Islamietische wereld de methoden van Westers-we- tenschappelijk onderzoek en publice ring, onder aanpassing aan de be- salina H. ~mTm. 'spaargaren. Jan P., z.v. C. Zuijderduijn en J. Zwannen- burg. Luella C., d.v. R. Ros en T. Hoog. Angela W. M„ d.v. J. Keljzer en J. Koot Erik, z.v. -H. J. Mol en W. Mul der. Saskla H„ d.v. O. Schreuder en M. J. H. Haslinghuis. ONDERTROUWD: M. Clere en H. G. de Boer. C. Over devest en T. M. M. van der Klaauw. T. J. Hoogeboom en P. A. M. van Brus sel. R. R. de Fisser en W. E. A. Louèt Feisser L. M. V. van der Mee en C. E. L. Woortman. T. J. van den Berg. L. i Wijk. J. Prins T Beutrelsuim. r. i der Walle en E.' W. Hokké. W. F. Vissoher en M. van Meizen. R. A. J. Ruivenkamp en M. Eradus. H. J. L. Heiimans en J. de Bolster. J. F. W. Truljers en J. Oli vier. J. J. M. Bakker en A. M. J. Mank. J. Suurland en A. M. de Graaf. GETROUWD: J. J. M. Padberg Bossoher 1 Heyns. H. C. Engeliberts. S. W. J. Wetering en M. W. Slingerland. A. Schouten. A. Stlg- r en M. J. Blok. G. P. J. Beijer i E. Boon. G. A. Silvester en J. M. W. Stapper. H. de Kloet en N. Blanken- B Erades, 64 jr.. i Een uniek ongeluk, een bot sing (of aanvaring?) tussen een trein en een binnenvaartschip, heeft zich vanochtend afge speeld bij de Vinkbrug in Lei den. Resultaat: een trein die van Amsterdam onderweg was naar Rotterdam mist aan één kant elf treeplanken Omstreeks acht uur zag de brug wachter het Rynschip „Pieternella", dat op de Oude Rijn voer, langzaam naderen. Het lag hoog op het water, want de 483-tonner (onderweg van Katwijk naar Rotterdam) was niet geladen. Aan het roer stond de schipper en voorop stond een jongeman met de trossen in de handen. Alles wees erop, dat het schip, in afwachting van het openen van de brug, zou gaan afmeren. Waarschijnlijk is het toch te dicht de spoorbrug genaderd („binnen het profiel van de vrije ruimte gekomen", zoals het in spoortermen heet, want toen de trein uit Amsterdam de brug passeerde, werden aan één kant elf treeplanken door de steven van het schip afgegrist. Het ongeluk was, volgens de Spoor wegen, waarschijnlijk mede een ge volg van het feit, dal het ongeladen schip hoog op het water lag. Het schip liep enige schade op aan de voorsteven. De trein kreeg ook enige plaatschade. Op de Leidse veemarkt heerste gis teren een grote bedrijvigheid. Er wa ren ongeveer 250 runderen bij el kaar gebracht, die afstamden van 6 K.I.-stieren van Vita Nova. Deze stieren moesten op afstammelingen gekeurd worden, hetgeen een pro vinciaal voorschrift is voor stieren van 4 jaar en ouder. Het bijzondere was hier het grote aantal, want het is nog nimmer voorgekomen, dat er zoveel stieren tegelijk gekeurd wer den. Tot voor kort geschiedde deze keuring altijd op het terrein van de K.I.-vereniging. Dit terrein is nu te klein geworden en daarom moest men zijn toevlucht nemen tot de vee markt. Er was zeer veel belangstel ling, zowel uit Zuid-Holland als uit Utrecht en zelfs Groningen. Er waren afstammelingen van drie blaarkopstieren en van drie zwartbonte stieren. Ir. M. M. Veld man gaf na elke keuring het oor deel van de jury weer. Marlus van Suttema, de nationale kampioen stier was eerst aan bod. Er werden 38 melkvaarzen van hem voorgebracht. De melkbaarheid van zijn dochters is goed, het vetgehalte j laat zich goed aanzien en de melk- hoeveelheid wordt gehandhaafd, zo- dat de bruikbaarheids- en produktie eigenschappen bevredigend zijn. Wat de exterieurvererving betreft, de hoogtemaat is normaal en de rug I recht. De bespiering had vlotter kun- nen zijn. Tot aan het kruis lieten zij een aardig beeld zien. Dit was nogal eens iets wisselend. Een plus- I punt was de kwaliteit van het uier en het gebruik van het beenwerk. Hierna volgden de afstammelin gen van Dietman. Van deze stier werden 49 melkvaarzen voorge bracht. De melkbaarheid is goed, en de melk- en vetvererving laten zich goed aanzien. Zij vormden een uni form geheel gevulde dieren met op vallende exemplaren er tussen. De hoogtemaat en de ontwikkeling zijn goed. De uiers konden er iets vaster onder zitten, terwijl wij ook het beenwerk gaarne iets droger hadden gezien. Het gehele beeld was beter dan bij Marius. Hierna volgden de afstammelin gen van de derde blaarkop stier nl. liet de bespiering veel te w Er zaten slechts enkele aardige die ren tussen. Het geheel was niet vol doende uniform en er moest vooral een aanmerking gemaakt worden op hals en borst. De uiers maakten een normale indruk. Voorzichtigheid is met deze stier geboden. Zwartbont Van de zwartbonte stier Reinder werden 52 afstammelingen getoond. De melkbaarheid is vot goed, het vetgehalte heeft hij verhoogd en de melk iets verlaagd, hetgeen misschien kan mee vallen, daar het hier cijfers betreft van de natte zomer 1963. Hij levert een redelijke gebruikskoe met in doorsnee een goede ontwikkeling. Benoemingen Leidse Universiteit Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mej. J. C. Lorrier, arts. wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bü de Microbiële Ziekten met ingang van 1 juli 1965 tot we- tenschappely k hoofdmedewerker mej. drs. Tan Hong Nio, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tüde- lyke dienst by de Analytische en Farmaceutische Chemie, met ingang van 1 mei 1965 in vaste dienst. „Leiden bestudeerd" verlengd De fototentoonstelling „Leiden be studeerd" in De Lakenhal, die 27 juli sluiten, is mede in verband met de grote belangstelling verlengd tot i met 12 september. Zoals bekend bestaat deze tentoon stelling, welke is georganiseerd naar aanleiding van het 78ste lustrum van de Leidse universiteit, uit vier delen: „Fotografie en Wetenschap", „Ge schiedenis der Fotografie". „Eigen Werk" van cives, en de fotowedstrijd „Leiden—Universiteitstad". onvoldoende, zodat deze stier in ons huidige bedrijfsbeleid niet meer past. Van Arnold zag men 51 melkvaar zen. De melkbaarheid van zijn doch ters is goed. de produktie zit op een goed niveau en het vetgehalte heeft hij niet verlaagd. Zyn dochters vorm den van de zwartbonte de meest uni forme groep. Het kruis was wel eens afwykend en de benen konden ster ker. Er zat wel ruimto in. De uiers waren goed ontwikkeld, doch de voorspenen stonden soms iets wyd. Wat exterieur betreft zaten er rede- lijke gebruikskoeien in. De organisatie was prima en een woord van hulde tot het bestuur, de inseminatoren en de inzenders is zeker op zijn plaats. Een volgende keer nog wat stro onder de dieren en een laag zand in de keurings- baan en het zal nog een stuk beter worden. (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiniiniiinininiiiiiiiifliiiiinn Beklemmende uren Winnetou terug c Spannend "11 Dank zij Elvis Middenstandsdiploma In Leiden behaalden het midden standsdiploma: J. de Vogel, Oegst- geest; G. Vollebregt, Zoetermeer; J. v. Voorst, Lisse;Ch. v. d. Voorst. Lei den; D. v. d. Voort, Leiden; J. Voort man, Langeraar; D. de Vries, Bode graven: N. Waasdorp, Warmond; P. v. d. Wiel, Noordwyk; W. de Wolf, OegStgeest; M. de Wolf. Lisse; J. v. d. Zee. Leiden; A. Zierikzee, Wasse naar; W. Zoutman, Alphen a/d Rijn; P. Zuyderduyn, Katwijk aan Zee; H. Zuydwijk. Koudekerk a/d Rijn; J. Koppers-Koek, Warmond. CAMERA Camera brengt deze week at film „Beklemmende uren", naar de bekende roman van Joseph Hayes, terug in Leiden. Jaren gele den is van ditzelfde boek ook een hoorspelbewerking uitgezonden. De film is tenminste even spannend als het boek. Het verhaal is bekend: drie be ruchte misdadigers zyn ontsnapt uit de gevangenis en nemen hun intrek in het huis van een tot dat ogen blik gelukkig gezin. De gezinsleden worden gedwongen het leven-van-el- ke-dag gewoon voort te zetten. Zy worden met de dood bedreigd als één van hen ook maar iets aan de politie zou durven meedelen. De politie komt de uitbrekens echter langzamer hand toch op het spoor en weet de één na de ander te liquideren. Wie deze menselyk-spannende fitn alsnog of weer wil zien, kan alleen 's avonds in Camera terecht, 's Middags speelt Charlie Chaplin in „Eén tegen allen". ,Mad, madworld' TRIANON Stanley Kramers onstuimige gooi- en smytfilm „Mad, mad world" is geheel volgens de verwachtingen weer geprolon geerd. Dit vrolüke en uitbundige verhaal over de jacht op een ergens verborgen schat zal nog wel enkele weken in het theater aan de Bree- straat blijven. LUXOR Wie heeft niet in zyn jonge jaren (en misschien nog wel op gevorderde leeftijd) de boeken van ae onvergetelyke Karl May ge lezen? Zijn werk dwingt temeer be wondering af. daar het nog lang niet zeker is, of deze Duitse schrij- ver ooit wel in het wilde westen is geweest. Dooi de verfilming van zyn werk zün de epossen over Winnetou en Old Shatterhand nóg levendiger geworden en daardoor wellicht aantrekkelyker wat wel blykt uit het feit dat „Winnetou keert terug" voor de tweede week in Luxor draait: een zeldzaamheid voor een wild-west film. Doelwit voor 2 revolvers LI DO Met de Leidse school jeugd heeft ook Elvis Presley vakan tie. Hij houdt deze vakantie echter in een zonniger omgeving dan zijn Nederlandse fans gewend zijn. Dat blijkt namelylc uiit de prmtbrief- kaartkleuren, waarin zijn nieuwste film is opgenomen. „Girl Happy" is trouwens ook in ander opzicht een typisch Ameri kaans produkt. Aan klatergoud geen gebrek en aan suikerzoete romantiek evenmin. In deze droomwereld zingt de zwartgelokte Elvis, kennelyk nog heel populair, een reeks (liefdes)- liedjes, het een wat minder senti menteel dan het andere. Elvis raakt daarbij in een amoureus avontuur verwikkeld, maar na heel wat onge lukkige misverstanden maakt hü aan het eind van het verhaal één van de hem omringende meisjes, geheel overeenkomstig de filmtitel toch ge lukkig. Het verhaal doet er eigenlijk weinig toe, Elvis' liedjes vormen de hoofdzaak. En die zyn er in deze vrolijke vakantiefilm in overvloed! „LIEVE JOHN" Zevende week Voor de inrichting van uw woning bespaart U honderden guldens, als u nu koopt in de Meubelen tegen sterk verlaagde prijzen. Smyrna karpetten 200 x 300 van f245 voor f188.--. 225 x 315 van f310 voor f238.—. Zeer sterke kwaliteit BOUCLÉ TAPIJT 100 cm breed, van f 24,75 voor f 18.90. Gang- en traplopers extra voordelige aanbiedingen. Gordijnstoffen, grote coupons 30 tot 50% korting. Bulthuis Botermarkt 23 Kerkelijk Leven Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Emmen (vac. C. Smit) (toez.) W. Reezigt te Franeker. te St. Ann al and J. C. Schuurman te Schoon- Buurmalsen D. van Krugten. laatstelijk predikant te Soest, Hj_ De steeg. Aangenomen i achtig 1 Dorgelo adir Gen. STUDIO De Zweedse film ..Kare John" (Lieve John) draait nu al voor de zevende week in het thea ter aan de Steenstraat. Het is een openhartig werk naar een even open hartig boek, dat vüf jaar geleden REX Yul Brynner speelt in „Invitation to a gunfighter". die merkwaardig genoeg is vertaald in de nietszeggende kreet „Doelwit voor 2 revolvers". Kale Yul is de water- vlugge. mysterieuze en onheilspel- nogal wat stof lend kykende scherpschutter, die waaien. Ofschoon de Intieme omgang door een machtig man wordt ge- tussen een kapitein van een kust- huurd om een recalcitrante vent neer vaarder en een jonge ongehuwde te schieten Dit gebeurt na veel eige- j moeder een belangrüke passage in naardigheden echter niet. Nee, hetboek en film vormen, is de hoofd verhaal pakl heel anders uit. Wij j zaak de menselijke toenadering tus- zeggen dat de film over- j sen deze twee „kneusjes in de noem 1 lig Driebergen dr. E. ""un. Bedank Zuid land. nen G. J. Voortman te Dussen. Geref. Kerken. Beroepen te Vlagtwedde T. Loopers te Kootwijkerbroek. Bedankt voor Zeist (vac. J. van Leeuwen) G. Rang te Haarlem-zuid. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noordeloos C. Bos, kand. te Nunspeet. VrUe Evang. Genieenten Bedankt voor Utrecht-C.. P. J. Mie- test te Zeist. Ds. B. N. B. Bouthoorn overleden In de ouderdom van 75 jaar is plot seling overleden te Bennenkom ds B. N. B. Bouthoorn. Ds B. Bouthoorn was hervormd predi- I liefde". Zweden deed op- kant in Wapenveld, Zeist, Putten, Renkum Huizen, Hardewijk en Ben- nekom De teraardebestelling zal morgen middag om 1.00 uur plaatsvinden op de nieuwe begraafplaats te Benne- kom, na afloop van een rouwdienst in de hervormde kerk aldaar om 12.00

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3