EIDSCH DAGBLAD Nederland komt alleen staan in E.E.G.-crisis Moordenaar viel eerder een jong paartje lastig m ,e nauw keurslijf i Luns cloor de Tweede Kamer Goldberg (56) volgt Adlai Stevenson op Pyromaan kwam niet Ontsnapte koe zet Tilburg op stelten STOP 'N TIJGER IN UW TANK! teuiüó pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 JULI 1965 No. 31621 «cteur: E. A. E. van Dishoeck Dofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) Nederland dreigt in een geïsoleerde positie te geraken als zij ijft bij haar eis, dat de E.E.G. reeds in 1967 over eigen middelen oet kunnen beschikken onder de gelijke controle van het Euro- se parlement. Haagse regeringskringen bestaat de indruk, dat het front tegenover aal De GaüUe, die de gemeenschap niet vóór 1970 van eigen in- ten wil voorzien, niet zo stevig in elkaar zit als aanvankelijk werd •ondersteld. Niet zonder enige zorg constateert men onder de overige staten een zekere bereidheid om Frankrijk, al dan niet in ruil voor enigszins in haar eisen tegemoet te komen. gen is van een marktordening voor een serie belangrijke produkten geen sprake meer. Het zal wel niet voor de herfst zjjn, dat er spijkers met koppen worden geslagen. Maar inmiddels is wel dui delijk, dat ons land alleen staat in zijn starre houding. Dit Nederlandse standpunt In het E.E.G.-conflict wordt echter niet in gegeven door financiële, maar juist door democratische overwegingen. Minister Luns betoogde in juni in de Tweede Kamer met alle kracht te RUK OVERLEG [et drukke bilaterale overleg, dat tussen de Europese hoofdste- wordt gevoerd om de crisis in de LG. het hoofd te bieden, heeft voor w land nog weinig vruchten afge- pen. Hoewel minister Luns bij- aotief bezig is het Nederland- indstandpunt uit te dragen, wordt i Haag met de dag meer in het ement gedrongen. De regering in JE m zal als het er op aan komt de democratisering van de ge nschap nog wel even op de lange i willen schuiven, in ruil voor douane-unie. De Italianen zijn wÉd wel voor uitstel te pon-en als dat geen windeieren oplevert e" Voorstellen ederland komt duidelijk alleen te haar opvatting, dat tegelijk de afbouw van de gemeenschap- tjke landbouwmarkt in 1967 de idbouwheffingen regelrecht in de ropese pot dienen te vloeien, om Lruit onder controle van het Euro- Ie parlement, de gemeensohappe- le uitgaven te financieren. In hoe- k p-e de regering in Den Haag dat jndpunt zal kunnen handhaven, hgt in grote mate af van de nieuwe IJrstellen, die de Europese commis- aan het uitbroeden is. verwachting bestaat, dat de com- isie, die zich thans nog in de na- kale hoofdsteden oriënteert, genoe- i zal nemen met de belofte, dat Tniet per 1 juli 1967, maar per 1 luari 1970, over eigen inkomsten {kunnen beschikken en haar voor- llen dienovereenkomstig zal wij- p« Voorlopig gered het altijd de vraag blijft Frankrijk, ondanks de daartoe in I gemaakte afspraken, in 1970 zal meewerken aan de democra- ring van de gemeenschap, lijkt dat uitstel de gemeenschappe- landbouwmarkt, die al zo goed voltooid is, voorlopig gered. Als de crisis niet tijdig een halt dt toegeroepen, loopt die agra- !he markt het gevaar dit najaar ;n complete chaos te ontaarden. alleen zal voor een serie laatste dukten het gemeenschappelijk speil uitblijven en komen de on- handelingen in de Kennedy-ronde gevaar, maar ook kunnen ver kende gemeenschappelijke rege- en, die binnenkort aflopen, niet den verlengd. Zonder die regelin- VEERBERICHT ■Opklaringen? let KNMI verwacht van heden morgenavond enkele- buien, maar ir toenemende kans op opklarin- Zwakke tot matige wind tussen en west. Weinig verandering in iperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING >e zwaarste onweersbuien tot nu in dit seizoen waargenomen in kustgebied passeerden gistermid- Bergen aan Zee kreeg 32 mm, ordwijk 25 mm, en Katwijk 15 mm en. Morgen opnieuw enige regen slechts enkele opklaringen. Zwak- tot matige zuidwestelijke wind. ^•srdag temperaturen van 18 tot 20 den. Zeewater 16 graden. Een lagedrukgebied 'en West-Europa veroorzaakt on- "ttiel weer. Weinig wind en onge- f dezelfde temperaturen. 22 JULI 4.46 uur; onder: 20.45 uur. op: uur; onder: 14.14 uur. water te Katwijk te 8.56 en 21.23 laagwater te 4.26 en 16.49 uur. it nummer bestaut uit 14 pagina's zullen streven naar grotere bevoegd heden voor het Europese parlement, die alleen maar zijn te verwezenlij ken als de Europese commissie eigen middelen ter beschikking krijgt. Eigenlijk gingen de betreffende voor stellen van de Europese commissie Nederland nog niet ver genoeg. De kamer dwong minister Luns indertijd voor het Europese parlement ook het budgetrecht op te eisen, daarmee de bewindsman dwingend bi een keurs lijf waarmee hij, naar thans blijkt, maar weinig uit de voeten kan. In elk geval is het thans zonne klaar, dat Nederland, wil het niet in de kou komen te staan, met demo cratisering van de gemeenschap op een later tijdstip dan 1967 genoegen zal moeten nemen. Minister Biesheu vel (Landbouw) was zich dat kenne lijk al bewust toen hij de vorige week bij de opening van de Wehate stelde, dat ons land tot concessies bereid zal moeten zijn. Of hij met die mening het gehele kabinet achter zich heeft, wagen politieke kringen vooralsnog te bewijfelen. Nog altijd is er een groep ministers en kamer leden, die meer wordt aangesproken door onverwijlde democratisering de gemeenschap, dan door de verre gaande consequenties van het Neder landse standpunt. Lahr in Nederland Hp De Westduitsc staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. Rolf Lahr is nog vorige week in Den Haag ge weest voor een gesprek over de Euro pese crisis. De staatssecretaris, die ook de andere Westeuropese hoofd steden heeft bezocht, kwam zich vol gens een mededeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken oriënte ren over het Nederlandse standpunt en had daartoe een gesprek met staatssecretaris mr. L. de Block. Over het verloop en de resultaten van het gesprek kon het departement niets meedelen. Aangenomen kan echter worden, dat de Duitse staatssecreta ris vergeefs heeft getracht de Neder landse regering over te halen tot t Frankrijk. Jr r-""V If Washington verrast Het drama van alkenburg j President Johnson heeft gis- I teren de 56-jarige Arthur Gold- berg, lid van het Amerikaanse hooggerechtshof, benoemd tot permanent gedelegeerde van de V.S. bij de Verenigde Naties. I Goldberg volgt de verleden week I overleden Adlai Stevenson op. Gold- I berg was onder Kennedy minister i van Arbeid en heeft de afgelopen drie jaar zitting gehad in het hoog gerechtshof. (Van onze Maastrichtse correspondent) De gemaskerde aanrander, die zondagnacht de 21-jarige Val- kenburgse jongeman Piet Frijns voor de ogen van diens ver loofde met vier revolverschoten van het leven beroofde, was vanmorgen nog niet gevonden. Wel bereikte de politie na de stroom van tips, die in de loop van de afgelopen twee dagen al uit alle de len van het land waren binnenge komen nog een verklaring van een jongen en een meisje, beiden 15 jaar oud, die zich sinds enkele dagen realiseren, hoezeer zij diezelf de avond op de rand van leven en dood hebben gebalanceerd. Vroeger op zondagavond namelijk was dit paartje, op de wandelweg achter het viaduct over de Steen straat in Valkenburg, door dezelfde gemaskerde man lastig gevallen. Hij bracht daarbij soortgelijke bedoelin gen onder woorden als tegenover Piet Frijns en zijn verloofde Bertha Geurt». Gelukkig waren in het geval van de twee 15-jarigen die aanvan kelijk over het voorval hebben ge zwegen omdat hun ouders niets van hun omgang mochten weten juist op tijd **en paar wandelaars gepas seerd. hetgeen de aanrander ertoe had bewogen ijlings te verdwijnen. De identiteit van de man werd door wee kinderen omschreven op een wijze, die geheel overeenkwam met het signalement, dat Bertha Geurts de politie heeft verstrekt. Team 27 man Twee dames, die de vorige week mei vakantie in Valkenburg waren, hebben verklaard eenmaal tijdens een vandeling te zijn lastig gevallen door een man tussen de 25 en 35 jaar. Deze en vele andere mogelijke aanwijzingen worden door het team van 27 man, dat de Valkenburgse Rijkspolitie speciaal voor het oplos sen van deze gruwelijke moordzaak heeft gevormd, onderzocht. De Schaesberg, die maandag geheel voor het publiek was afgezet, mocht gis teren weer worden betreden, hetgeen vooral werd gedaan door vele vakan tiegangers, die de plaats van de mis daad in ogenschouw kwamen nemen. Opwinding ontstond gistermiddag omstreeks een uur rond de St.-Pie- tersoerg in Maastricht, waar de Rijkspolitie, marechaussee en 70 le den van de Belgische Rijkswacht, de genele omgeving meter voor me ter uitkamden, een operatie waarbij ook een helikopter werd ingescha keld. Deze actie werd ondernomen, nadat vlak bij de berg op Belgisch grondgebied een man was waargeno men. wiens signalement sterk over eenkwam met dat van de gezochte. Het zoeken was vergeefs. In het ge hele land, en in het bijzonder aan de grensposten, wordt scherp naar de moordenaar uitgekeken. Vanmor gen werd overwogen ook de interna tionale politie-organisatie Interpol in te scha,kelen. Nog een schot Intussen is nog komen vast te staan, dat de aanrander, die tijdens het gesprek met Piet Frijns nog een sigaret van deze had opgestoken, on geveer 10 minuten na de moord nog een schot heeft gelost. Dat moet zijn geweest op het moment, dat de wan hopige Bertha Geurts met een te hulp geschoten omwonende op weg was naar de plaats, waar zij haar neergeschoten verloofde tien minu ten tevoren bij de aanrander had achtergelaten. De politie neemt ech ter aan, dat dat laatste schot niet gericht was, maar dat de moordenaar zijn wapen opnieuw heeft geladen en wiide proberen of het zonodig weer te gebruiken zou zijn. ■fo Het magazijn van de papier fabriek N.V. Proost en Brandt aan de Grote Wittenburgerstr. in Amsterdam is gisteravond ge deeltelijk uitgebrand. De politie vermoedt, dat kinderen in de af- valschuit aan de achterkant een vuurtje hebben gestookt. De grootte van de schade is nog niet bekend. (Van onze R'damse correspondent) Komt-ie-wel komt-ie- niet Ridderkerk wachtte vanacht gelaten op de dingen die deze nacht zouden gebeuren. Weer een brand? En waar nu? Hij is niet gekomen, de pyromaan, die nu al wekenlang het dorp, elf kilometer buiten Rotterdam, in zijn ban heeft. Heeft hij zich laten af schrikken door de verscherpte politie controle en de verhoogde waakzaam heid? Of zal hij in de komende nacht zijn uur van helse beleving hebben in ce gloed van vernietigend vuur, dat zijn hand heeft gemaakt? Ridderkerk weet het niet. De bevolking haalde aan de ene kant verlicht adem om dat er niets gebeurde. Aan de andere kant had men misschien gehoopt dat de pyromaan opnieuw, waar dan ook, zou toeslaan. Want alleen als hij zich bloot geeft, kan men hem vangen. Gok Er fs één gok. Steeds stichtte de onbekende zijn brand in de nacht van dinsdag op woensdag of van woensdag op donderdag. Steeds, vier maal sloeg hij toe in hetzelfde uur: tussen kwart over twaalf en even De pyromaan is niet gekomen. Is de cyclus doorbroken? vraagt inspecteur F. Kooy zich af. Pas in de komende nacht zal hij het antwoord weten. ..Het kan best zijn dat hij zich hele maal niet meer vertoont, dat het af gelopen is", meent hij. „Het kan ook, dat hij op een totaal ander tijdstip een nieuwe verrassingsaanval doet". Vannacht staat Ridderkerk weer op scherp. Komt-ie welkomt-ie niet ARTHUR GOLDBERG De benoeming van Goldberg komt als een grote verrassing. Het gebeurt zelden: dat een lid van het Ameri kaanse hooggerechtshof een rege ringsfunctie krijgt. Do rechters van het hof worden voor het leven be noemd. In 1942 deed zich een der gelijk geval voor als nu. James Byr nes nam toen als rechter op verzoek van president Roosevelt ontslag om de leiding op zich te nen departement voor economische stabi lisatie. Later werd hij minister Buitenlandse Zaken. Onder de diplo maten bij de VN geniet Goldberg weinig bekendheid. Wel weet met dat hij goed kan debatteren en doorgaans een liberale houding inneemt. Loopba; -fa Bob Patton. die Het Kanaal al eens is overgestoken in een kanoeen bed en een ton, heeft het gisteren gepresteerd in een soort fles. Hij had er ruim acht uur voor nodig. De fles is meter lang en voorzien van een motor. Patton landde bij Kaap Gris Nez, waar drie Franse tie ners hem met de grootste achter docht bekeken en weigerden na derbij te komen. Kamerlid bepleit wettelijk regelen autorijscholen Het Tweede-Kamerlid Van der Peijl acht een wettelijke regeling voor het autorijschoolwezen in Ne derland noodzakelijk. Hij herhaalt dit verlangen, dat - zo zegt hij - al meermalen door de Stat-en-Generaal naar voren is gebracht, in de schrif telijke vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. In dit ver band herinnert hij aan berichten over een onderzoek van de verkeers politie in Amsterdam, waarbij meer dan de helft van de lesauto's gebre ken vertoonde en van de 26 instruc teurs slechts twee beroeps waren. Hij wil weten of de controles elders soort gelijke resultaten hebben opgeleverd. Tenslotte bepleit hij maatregelen tegen rijscholen, die zich bedienen van ongediplomeerde of niet erken de instructeurs, zowel ter bevorde ring van de verkeerveiligheid als te* bescherming van de bonafide auto- rijschoolhouders. De in 1908 geboren Arthur Gold berg was de jongste van acht kinde ren van een arm joods echtpaar, dat uit Rusland naar Amerika emi greerde. Zijn eerste baantje kreeg hij op zijn twaalfde jaar: loopjongen. In de jaren die volgden, bezocht hij twee scholen en werkte een groot ge deelte van de nacht om in zijn onderhoud te voorzien. Hij promo veerde tenslotte aan de juridische faculteit van de Northwestern Uni versity. In de tweede wereldoorlog kreeg Goldberg een functie bij de strategische diensten. Hij organi seerde een enorm spionage-netwerk van anti-nazi gezinde transportar beiders achter de vijandelijke linies. F TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA (9uc/ Qlü (Van f Bossche correspondent) Een koe. die ter slachtbank werd geleid, maar zo handig was om op haar gerichte kogels te ontwijken, heeft de Tilburgse politie heel wat hoofdbrekens bezorgd. Het dier zette het op een lopen, weldra achter volgd door tientallen nieuwsgierige mensen. In de vlucht beschadigde het. beest drie auto s. Met het oog op de enorme mensenoploop durfde de politie het dier niet dood te schieten. Daarom moest er een deskundige bij komen om de koe met. de nodige omzichtigheid te benaderen en haar daarna met een keelsnede te doden. De politie had daarna nog druk werk met het regelen van de plotseling ontstane verkeersdrukte. De brandweer had handen vol werk om de straatwaar de koe uiteindelijk de doodsteek kreeg, bloedvrij te maken. Uit het Leidsch Dagblad van f 22 Julij 1865: l De gemeenteraad van Am- j sterdam heeft benoemd aan de H.B.S. tot leeraar in de f lagere wiskunde S. de Vries j te Leiden. i De vier personen, die in a 1 Amerika als medepligtig aan a 1 den moord op Lincoln te f dood veroordeeld waren, zijn f opgehangen. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1