Clark klasse apart in Zandvoort Fortuna'54 ronde verder Kus voor vrijgezel Zd. Afrika en Spanje Europese finale Jim Clarks manager werd gearresteerd SVL illusie armer Feijenoord op 8 en 22 september tegen Real INTER TOTOCOMPETITIE LEiDSCH DAGBLAD MAANDAG 1» JLLi Er zal een ivonder moeten gebeuren om Clark zijn wereld titeldie hij in 1964 aan John Surtees moest afstaan, te ont nemen. Slechts Hill kan de hereboer uit de Schotse hooglan den onttronen. Dan moet Hill alle vier resterende Grand Prix-races winnen en mag Clark geen tweede plaatsen voor zich opeisen. (Van een speciale verslaggever) lane van negen en Sarah van zeven jaar oud, dochters van de teamleider van de Lotus-stal, hebben zevintig van de tachtig ronden, die de formule-1-wagens gierenr langs de pits op het circuit van Zandvoort kwamen, rustig zitten lezen. Hun vader en moeder hadden in diezelfde tijd hun aandacht nodig bij de rondetijden, die 's-werelds snelste autocoureur van dit moment, Jic Clark, maakte. Dat was rustig werk, want de 29-jarige Schot was in de Grote Prijs van Nederland duidelijk veel sneller dan de andere coureurs. Pas na de finish van Clark, die slechts door een wonder nog van het wereldkampioen schap kan worden afgehouden, kwam er ent housiasme in de Lotus-pits, waarin behalve de familie Chapman ook Erna Deinum uit Aerden- hout een plaatsje had. Zij was gedurende an derhalf jaar kindermeisje bij de Lotus-man. Monica Vitti, de Italiaanse filmster die in Nederland verblijft voor filmopnamen, kuste na de overwinning van Clark de Schotse vrijgezel, die zich overigens opmerkelijk snel van het gebruikelijke overwinnings- i de -krans ontdeed, om te verdwijnen Snel ontdaan Clark had zich tijdens de race ook snel ontdaan van zijn concurrenten. Hij was overigens niet de snelste ge- tijdens de training. Zaterdag had Graham Hill met zijn BRM een ron detijd van 1.30.7 gemaakt en daarop was Clark 0.3 sec. achtergebleven. Ook ging Clark niet als snelste weg na de start. Die sensatie nam Richie Ginther in zijn Japanse Honda voor zijn rekening. De witte Honda werd gevolgd door de BRM van Hill en pas als derde ging Clark door de Tarzanbocht. De ronde daarop ging Hill in die zelfde Tarzanbocht binnendoor langs Ginther en Clark imiteerde dat niet alleen met betrekking tot Ginther maar ook met Hill. Daarna, vanaf de vierde ronde, heeft de Schot zijn wa gen (eigenlijk de Lotus die bestemd was voor Mike Spence) op voortref felijke wijze over het Zandvoortse circuit gereden. Zijn voorsprong bouwde hij geleidelijk aan op en was met 10 seconden afdoende. Vinnig De aandacht van de 50.000 toe schouwers ging dan ook niet zozeer uit naar de groene Lotus van Clark als wel naar de strijd om de tweede, derde en vierde plaats, die in de eerste helft van de wedstrijd bijzon der vinnig was. Graham Hill speelde de kleinste rol in dat geheel. Hij moest eerst Ben Gurney laten pas seren en later ook ziln 21-Jarige stal- genoot Jackie Stewart. Het was die ook al Schot die een schitte rende prestatie ging leveren, want ook Ben Gurney moest in een ron- denlang gevecht de krachten van Stewart erkennen. Toen dat overigens eenmaal was gebeurd, bleef de situatie aan de kop verder ongewijzigd. Richie Ginther kon er na zijn voortreffelijke start niet meer aan te pas komen, aange zien hij tot tweemaal toe de Hunze- rug uitkoos voor een pirouette, die wel goed afliep, maar hem kostbare tijd kostte. Ginther raakte er ook door achter op Denis Hulme, die zich een goed vervanger toonde van de uit het Grand Prix-werk terugge trokken Brabham. Hij kwam in het gezelschap van de rode Ferrari van John Surtees, die met Ginther strijd ging leveren en dat beloond zag met een tijdelijke zesde plaats. Hij moest die positie toch weer prijsgeven toen Ginther aan het slot tot het uiterste ging om zijn Honda voorbij Surtees te brengen. Rokend Er ging nog een coureur tot het uiterste: Lorenzo Bandi .1, die zijn Ferrari rokend over de eindstreep bracht, zonder overigens een rol van betekenis te hebben gespeeld. Met Clark eindigden slechts Stewart, Gurney en Hille in dezelfde ronde. Hulme verspeelde de kans daarop, doordat hij op driekwart van de race een pitstop moest maken wegens motorpech. Jackie Stewarts strijdlust knap won hij metertje na metertje in de eerste helft van de strijd op Gur ney en Hill, zodat hij hen van de tweede en derde plaats verdrong heeft het aanzien van de Grand Prix bepaald. Clark was voor hem nog te snel. Deze Schot (eerder werd Filmster Monica Vitti mocht winnaar firn Clark de overwin- ningskus geven. Op de voorgrond de bolide van Jim Clark. Graham Hill zit hier nog dicht achter de Schot, maar zou uiteindelijk op de vierde plaats eindigen. hij al winnaar van de grote prijzen van Zuid-Afrika. België, Frankrijk en Engeland» was doodeenvoudig te snel voor de anderen en daardoor was de Grand Prix weinig enerve rend. of het moest zijn, dat het op vallende bewijsmateriaal werd gele verd. dat Honda zich nog niet kan mengen in de strijd op het voorste plan en dat Ferrhari, met top-cou- reur Surtees (vorig jaar nog wereld kampioen» is achtergeraakt op de overige fabrieken. Tounvagens Vóór de Grand Prix hadden, tij dens nationale tourwagenraces. Ed Swart en Rob Slotemaker hun klasse laten zien. Ed Swart won met een Fiat Abarth 1000 Berlina een wed strijd voor wagen tot 850 cc en 850 tot 1000 cc oppermachtig, door in de laatste van de twaalf af te leggen ronden ver weg te lopen van zijn naaste concurrenten, Jan van Osch (Fiat Abarth 1000 Berlina) en Maar ten Jonker met DKW S 11 (die win naar werd in de klasse tot 850 cc). Daarvoor had hy wat gestoeid met zijn concurrenten. In de tweede race voor wagens in de klassen van 1000 tot 1300 cc en 1300 tot 2000 cc was Rob Slotemaker met een Austin Cooper van de Dowton Engineering Limited de beste, al moest hij enkele ronden de l f Beste debutant f Ter nagedachtenis aan de l Nederlandse coureur Carel Go- I f din de Beaufort werd dit jaar l voor de eerste maal tijdens de f f Grand Prlx een wisselbeker be- i schikbaar gesteld voor de beste I debutant. Dat was de jonge l Schot Jackie Stewart. De beker f t is beschikbaar gesteld door de f t moeder van Carel, de douarière f f Godin de Beaufort. BMW 1800 TSIA van Hans Koster voor laten gaan. Koster kreeg ech ter moeilijkheden met zijn versnel lingsbak en moest de strijd met Slo temaker opgeven. CIJFERS VAN ZANDVOORT GRAND PRIX 1. Jim Clark (GB) met Lotus, 335.44 km (80 ronden) in 2 uur 3 min. 59.1 sec. (gemiddeld 162.326 km/u), nieuw record, oude record Clark 1964 2.0735.4; 2. Jackie Stewart (GB) met BRM 2.04.07.1 (gem. 162.156 km/u); 3. Dan Gurney (VS) met Brabham 2.04.12.1 (gem. 162.048 km/u); 4. Gra ham HUI (GB) met BRM 2.04.44.2 (gem. 161.351 km/u). Op 1 ronde: 5. Dennis Hulme (NZ) met Brabham; 6. Ritchie Ginther (VS) met Honda; 7. John Surtees (GB) met Honda; 8. Mike Spence (GB) met Lotus; 9. Lorenzo Bandini (It.) met Ferrari; Op 2 ronden: 10. Innes Ireland (GB) met Lotus-BRM. Op 3 ronden: 11. Frank Gardner (Austr.) met Brab ham; 12. Richard Attwood (GB) met Lotus-BRM. Op 25 ronden: 13. Jo seph Siffert (Zwits.) met Brabham - BRM. Snelste ronde: Jlm Clark in 1.30.6 (gem. 166.608 km/u), nieuw re cord. Het oude record stond op naam van Dan Gurney met Brabham in 1964 131.1. Stand wereldkampioenschap: 1. Jim Clark (GB) 45 pnt; 2 .Graham HUI (GB) 26 pnt; 3. Jackie Stewart (GB) 25 pnt; 4. John Surtees (GB) 17 pnt; 5. Bruce McLaren (NZ) 8 pnt; 6. Mike Spence (GB) en Loren zo Bandini (It.) beiden 6 punten. Nationale races (50.316 km). Klasse tot 850 cc: 1. Marten Jonker met DKW F 11 24 min 29,9 sec. (gem. 123.222 km/u); 2. Hans Koster met BMW 700 cs; 3. Van Ede met SAAB 93; 4. Gerard van Lennep met Steyr Daimler Puch. Snelste ronde: Koster in 2.00.1 (gem. 125.685 km/u). Klasse 850—1000 cc 1. Ed Swart met Fiat Abarth 1000 Berlina 24.19,2 (gem. 124.134 km/u)2. Jan van Osch met Fiat Abarth 1000 Berlina; 3. Philip KeUer met Fiat Abarth 1000 Berlina 4. Dick van Yperen met Fiat Abarth 1000. Snelste ronde: Swart in 1.55.4 (gem. 130.804 km/u). Klasse 1000—1300 cc: 1. Rob Slote maker met Austin Cooper S 22 min. 59.8 sec (131.282 km/u); 2. Ab Bogert met Morris Cooper S; 3. Klaas Nlerop met Morris Cooper S; 4. Ina van Kooten met Glas 1204 TS. Snelste ronde: Slotemaker in 1.53.6 (gem. 132.876 km/u). Klasse 1300—2000 cc: 1. Henk van Zalinge met Alfa Romeo 1600, 23 min 26.2 sec (129.324 km/u); 2. Hans Kos ter met BMW 1800 Tisa; 3. Ton Strous met Ford Lotus Cortina; 4. Chiotakis met Ford Consul Cortina GT. Snelste ronde: Koster in 153.2 (gem. 133.346 km/u). 111 Tennisoverzicht Zuid Afrika en Spanje hebben zich geplaatst voor de Europese Da- viscup-finale. die op 30 en 31 juli en 1 augustus in Barcelona wordt gespeeld. De Zuidafrikanen versloegen in Pa rijs Frankrijk met 41; de Spanjaar den bereikten in Praag dezelfde score tegen Tsjecho-Slowakije. Mexico plaatste zich voor de finale van de Amerikaanse zone door tegen Nieuw-Zeeland een 30 voorsprong te nemen. Wimbledonkampioene Margaret Smith zegevierde zaterdag in het toernooi van Hoylake (GB.). Ze won met 64 64 van haar landgenote Judy Tegart. Bij de heren versloeg Mike Sangster (GB.) met 64, 63 Bob Hewitt. In de finale van het he ren dubbel nam Hewitt wraak. Samen met Bob Howe versloeg hij Sangster en Wilson met 86, 62. Bij de internationale kampioen schappen van Essex zegevierden Owen Davidson en Lesley Turner. De Australische representanten ver sloegen in de finale resp. Tony Roche 6—4, 8—6 en mevr. Lloyd 6—4 6—3. Collectie Roy Emerson breidde zijn kam pioenscollectie zaterdag nog wat uit door in de finale van de internatio nale kampioenschappen van Wales met 36 63 62 te winnen van zijn landgenoot Fred Stolle. In de fi nale van het dubbelspel werden de beide Australiërs verrassend versla gen door de gelegenheidscombinatie Fletcher/Terry Ryan. Deze won met 36 63 63. By de dames zegevier den Annette van ZUl met 26 64 6—1 over Christine Truman. De Chileen Ribeiro Rodriguez heeft in Gstaad voor een grote ver rassing gezorgd door in de finale van het herenenkel de als nummer 1 ge plaatste Braziliaan Thomas Koch in vier sets: 2—6, 6—3, 6—2, 6—2 te verslaan. Ook in het damesenkel viel een onverwachte overwinning te noteren. Frangoise Durr (Frankryk) zege vierde met 108. 61 over de drie voudige Wimbledonkampioene Maria Esther Bueno (Braz.) Politieman geslagen (Van onze correspondent) De manager van de winnaar van de Grand Prix van Nederland, Jim Clark, de Engelsman Chapman .di recteur van de Lotus-stal, is heden morgen voorgeleid voor de officier van Justitie in Haarlem. De En gelsman wordt eenvoudige mishan deling van een politieambtenaar ten laste gelegd. Chapman was voor de start van de formule 1-wagens, by bet ingaan van de laatste twee minuten, tussen de bolides vandaan gekomen en door een üverige politieman onmid dellijk verwüderd, aangezien hij geen armband droeg zoals vereist wordt voor de aanwezige officials. Chapman verzette zich tegen de politieman en raakte hem in het gezicht. Enige andere politiemensen trachtten daarop de snel naar de 1 pits rennende Chapman vast te 1 pakken, maar dat lukte niet, mede ook omdat de omroeper de Engels man herkende en hem via de mi crofoon in bescherming nam. Het publiek reageerde met boeh ge roep op de activiteiten van de po litie; de microfonlst ging verder met zyn spüt te betuigen over het incident, dat echter besloten leek toen Chapman verklaarde dat het zyn eigen schuld was, omdat hij geen armband droeg. Daarmee was de zaak evenwel niet afgedaan. Want verontschuldigin rest gesteld. De Engelsman weiger de om onmiddeliyk mee te gaan. Door tussenkomst van de byna 70- jarige wedstrijdleider van de Grand Prix, de heer Van Haaren, werd de Engelse manager meegenomen naar het tydwaarnemershuisje, waar werd toegestaan dat Chapman zich pas om half acht 's avonds op het bureau zou moeten melden. De heer Van Haaren deelde ons gis teravond mede de Indruk te heb ben. dat al gistermiddag tydens de race het bevel tot in arrestneming was gegeven. Hij zei: „de gehele avond alles gedaan te hebben om hem eruit te kragen, maar dit schijnt by de wet onmogeiyk te Behalve de heer Van Haaren is het voltallige bestuur van de autoren- vereniging gisteravond op 't Zand voortse politiebureau geweest. Daar was ook de Schotse coureur Jim Clark. Van een prijsuitreiking is niets gekomen. SIR STANLEY MANAGER? Sir Stanley Matthews, die in het afgelopen seizoen afscheid nam van gen tegen de beledigende party, de het competitie-voetbal, zal wellicht geslagen politieman, bleven uit. j algemeen manager de Engelse De 17-jarige Hagenaar Richard Kasten en de twee jaar oudere Am sterdamse Hetty Baas zyn zaterdag in Doetinchem kampioen by de oude re jeugd geworden. Richard Kasten versloeg in de finale zyn stadgenoot Peter Soeters (64, 64)Hetty Baas won (64, 75) van de 16-jarige Judith Salome, die eerder deze week kampioene bij de jongere jeugd was geworden. Tom Okker is winnaar geworden het jubileum toernooi van Gooi land, dat de afgelopen week in Hil- :rsum is gespeeld. Hy versloeg in de finale de Zuid afrikaan Saul: 62. 63. Trudy Groenman werd winnares by de da mes. In de eindstrijd versloeg zy Els Spruyt met 6—2, 64. Honkbalcompetitie Verzwakt door een drietal vakan tiegangers trad het eerste team van SVL zondag aan voor de belangrijke thuiswedstrijd tegen Neptunus Rotterdam. Het werd een matte ver toning, die SVL het eigen publiek voorzette. Doordat de gerenommeer de slagploeg (vorige week 15 honk- slagen) ditmaal volledig faalde tegenover de zeker niet imponerende Neptunuswerper, werd het een ver diende nederlaag tegen de Rotter damse ploeg (25) Neptunus sloeg meteen in de eerste innings haar slag. Een ongrijpbare stootslag en eenmaal vier-wijd bracht twee man op de honken. De derde slagman kon daardoor met een fraaie 2-honkslag de score op 20 brengen. Het Rotterdamse kruit bleek hiermee verschoten, maar enige kostbare fou ten van de SVL-defensie bezorgden Neptunus in deze eerste slagbeurt een, naar later zou blyken beslissen de, 40 voorsprong. In de gelykmakende slagbeurt toonde SVL zich letterlyk wat uit het veld geslagen. De Leidenaren brachten het niet verder dan één tegenpunt, gescoord door Neher en dan nog dankzy veldfouten. In de volgende 7 innings kwam in de stand geen verandering. SVL- pit cher Koppert, nu goed gesteund door zyn velders, stond Neptunus geen verandering. SVL-pitscher Kop pert, nu goed gesteund door zyn vel ders, stond Neptunus geen honksla- gen meer toe. Maar ook de SVL- aanval zag geen kans de bal goed te raken, al zou het recordaantal van 4 stukgeslagen knuppels anders doen vermoeden. Het publiek is dan ook wat betreft het „vuurwerk", dat een honkbalwedstryd zo attractief kan maken, bepaald tekort gekomen. Rest te vermelden, dat Danz en Veen (SVL) met twee honkslagen nog iets goed maakten, genoeg voor een punt, te weinig om Neptunus nog te bedreigen, want ook de Rotter dammers scoorden nog eenmaal. Zo zag SVL haar kampioensaspi raties in rook opgaan, want dat lei der Wassenaar (33 tegen The Hawkshaar voorsprong vierde divisieclub Port Vale worden. Dit werd zondag althans door deze club bekendgemaakt. Sir Stanley zelf liet zich thuis in Blackpool niet zo positief uit. „Het is allemaal nogal plotseling gegaan. Ik zal het aan bod nog eens goed van alle kanten moeten bekijken, vooral in verband met myn verplichtingen voor het spelen van exhibitie-wedstryden". Sir Stanley zal in de komende maanden demonstratie-wedstryden spelen in IJsland, Duitsland, Zuid- Slavië. Egypte en Malta. Hy hoopt met dit soort ontmoetingen nog en kele jaren door te gaan. Misschien is het voor hem echter mogelyk dit te combineren met de betrekking, die Port Vale hem heeft aangeboden. ZWEMMEN Wiegand breekt Europees record Frank Wiegand, de Oostduitser, die in Tokio drie zilveren medailles won verbeterde zondag in Beriyn het Europese record op de 800 meter vrye slag met een tyd van 9 min. 3.9 sec. Het oude record stond met 9.5.4 op naam van de Rus Seinjon Belits- Geiman en dateerde van oktober vo rig Jaar. Na de tweede ronde van het open golfkampioenschap van Neder land, op de Golfclub Taxandria, heeft de Spaanse professional Angel Mi guel de leiding. punten op SVL nog zal afstaan, is niet waarschyniyk. Hoewel, by honkbal weet men nooit Haunk (Neptunus) werd winnen de pitcher met 11 maal 3-slag, vier keer 4-wyd en 2 honkslagen tegen. Koppert (SVL) liet 89—3 noteren. Neptunus maakte 3, SVL 6 veldfou- vier ten. Feyenoord en Real Madrid hebben beide speeldata voor de stryd om de Europacup vastgesteld. De eerste wedstryd vindt plaats op woensdagavond 8 september in Rotterdam. De returnwedstrijd zal woensdag 22 september in Madrid worden gespeeld. eventuele beslissingswedstrijd te houden op r deze gespeeld zal worden, zal dan nader Voorts is afgesproken 29 september. De plaats worden bepaald. Fortuna '54F. C. Kaiserslau- tern 2-0, rust 0-0, Jacobs 1-0, Coe- nen 2-0. Scheidsrechter Van Ravens. Toeschouwers 10.000. Fortuna is een ronde verder in de in tertotocom petitie. In Geleen be haalde de club zaterdag een verdien de 2-0 zege op de naaste concurrent in groep 2, het Duitse F. C. Kaisers- lautern. Voor de rust, toen zeer hard werd gespeeld, had de thuisclub reeds een overwicht. Maar talryke scorings kansen van o.a. Jacobs en Gambassi werden niet benut. In de tweede helft zou de beslissing vallen. Aanvanke lijk kregen de Duitsers de beste kan sen. In de negentiende minuut schoot Reidecker tegen de lat. Hij kreeg de terugspringende bal weer voor de voe ten en schoot vervolgens net naast. Fortuna nam daarop het initiatief weer in handen. Rechtsbuiten Coe- nen passeerde in een van zyn voor- treffeiyke solo's linksback Rostrewa, gaf een voorzet naar de toestormen de Jacobs die de bal vla de grond in het doel kopte. De wedstrijd werd na een half uur spelen beslist door een afstandschot van Coenen, die van ze ker 20 meter langs de verraste doel man Finken schoot. In de resterende tyd bleef Fortuna '54 6terker. Elntracht BraunschweigSpar ta 1-2, rust 0-0, Ulsass 1-0 (straf schop), Pruisen 1-1, Laseroms 1-2. Scheidsrechter Malka. Toeschouwers Door een 2-1 zege op E in tracht Braunschweig heeft Sparta zijn on geslagen record in de in tertoto com petitie, behouden. Met nog één wed stryd voor de boeg hebben de Rot terdammers een redelijke kans de eerste ronde van het toernooi te over leven. De 3000 toeschouwers in Brunswijk zagen een vooral van de kant van Sparta vrij harde wedstrijd waarin de goede eerste helft zonder doelpunten werd afgesloten. Acht minuten na de hervatting viel het eerste doelpunt toen rechtsbinnen Ulsass een strafschop onberispelyk inschoot. Sparta werd iets in de ver dediging gedrongen, maar dankzy twee snelle uitvallen kwamen de Rot terdammers binnen vier minuten op 2-1. Eerst maakte linksbuiten Prinsen in de 66ste minuut geiyk waarna linkshalf Laseroms, die met doelman Doesburg en spil Eykenbroek tot de beste Rotterdammers behoorde, in de 70ste minuut het winnende doelpunt scoorde. Regen (1) Eintracht FrankfurtPSV 4-2, Huberts (strafschop) 1-0, Lechner 2-0, Friedrich 3-0, Hoefer 4-0, rust, Koenen 4-1, Koens 4-2. Toeschou wers 3000. Scheidsrechter Schmidt. PSV, dat tot zaterdag jl. eerste stond in groep 4 verloor in Frank furt van het plaatselijke Eintracht. De beslissing viel in feite reeds in de eerste drie kwartier, toen de Eind- hovenaren met 4-0 achter kwamen. De wedstryd werd gespeeld in stro mende regen. PSV kwam met 1-0 achter doordat Huberts een tegen Solz met een strafschop bestrafte overtreding in een doelpunt omzette. Pas na de hervatting, toen het in middels 4-0 was geworden, vocht PSV terug. Linksbuiten Koenen en Koens scoorden beiden eenmaal te gen. By de Nederlanders speelde stopper Schryvers een opvallende rol. Goed op dreef waren ook rechtshalf Giesen en mid voor Koens. Regen (2) Sleohts 2000 toeschouwers hadden de stromende regen in Homburg ge trotseerd om Borussia Neunkirchen en ADO in hun intertoto-duel aan het werk te zien. De Hagenaars, die in Homburg voor hun laatste kans vochten, behaalden een ruime 3-0 zege op een onsamenhangend en sy steemloos spelend Borussia, dat vooral aanvallend niets had in te brengen. Na een half uur had ADO al een rui me voorsprong, toen eerst De Zoete en kort daarop Houwaart de stand op 2-0 brachten. Na de hervatting hadden de Hagenaars opnieuw het beste van het spel, en vier minuten voor tyd scoorde rechtsbinnen Van der Burg, de beste speler van het veld, het derde Haagse doelpunt. Groep 1: Lugano 6 pnt.; ADO 5; Borussia Neunk. 5; Malmö 4. Groep 2: Fortuna '54 8; DJurgaarden 5; Kalserslautern 5; Grasshoppers 2. Groep 3: IFK 7; PSV 6; Eintracht Fr. 4; Chaux de Fonds 3. Groep 4: Oergryte 7; Sparta 7; Eintr. Braun- schw. 3; FC Luzern 3. Alle clubs hebben vyf wedstryden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6