Flying Scot Jim Clark vestigt in Zandvoort nieuw baanrecord 'Hilversum' heeft opnieuw STERK deelnemersveld Sleutelstad behoudt ongeslagen status Krantenbezorger ONDANKS STRIEMENDE REGENVLAGEN Davis Cup Open tenniskampioenschappen LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JULI De tijd waarnemers konden hun ogen nauwelijks geloven. Eén minuut 31.0 seconden voor Jim Clark, een nieuw baanrecord met 165.876 km per uur, ondanks de striemende regenvlagen, ondanks de stormachtige wind. SPECIALIST Het werd nauwelijks voor moge lijk gehouden. Vorig jaar verbaasde Dan Gurney met een Brabham for- mule 1 wagen bij de training van de Nederlandse Grand Prix alle ken ners door onder ideale omstandighe den 'n snelste ronde te draaien van 1.S1}1, Jim Clark, specialist op natte circuits, bewees vrijdagmorgen, toen de coureurs voor het eerst oefenden op het circuit van Zandvoort voor de Grote Prijs van Nederland 1965, dat de renwagens in twaalf maanden tijd aanzienlijk snéller zijn gewor den. Het herfstweer ten spijt zorgde de Flying Scot voor een nieuw record. Indien het vandaag als de rijders op nieuw hun trainingsronde rijden, of zondag tijdens de race zelf droog en Tijdens de middagtraining raak te Innes Ireland met zijn wagen van de baan, In het helm wacht hij op hulp. niet al te winderig weer is, ziet het er dan ook naar uit, dat de snelste bolides beneden de 1 min. 30.0 sec. zullen komen en dat ze een gemid delde van bijna 168 km per uur zul len halen. De cracks zouden zelfs wel eens be neden de officieuze tijd van 1 minuut 28.3 sec. (170.9 km/uur» waarvoor Graham Hill enkele weken geleden met een BRM zorgde, kunnen komen. Problemen Al smeken de organisatoren, den kend aan de bijna f. 250.000.die de Nederlandse wedstrijd tellend vooi het wereldkampioenschap, gaat kos ten, om goed weer, toch zou eer weersverbetering hen wel eens voor problemen kunnen plaatsen. Om te gelden voor het wereldkampioenschap moet een grand prix-race immers tenminste twee uur duren. Vorig ji won Jim Clark de wedstrijd in 2 uur 7 min. 35.4 seconde. Indien de snel ste rijder er echter in zou slagen in alle ronden beneden de anderhalve minuut te blijven, wordt de vereiste limiet van twee uur juist niet r bereikt. Erg tragisch behoeft de wedstrijdleiding dat nu ook weer niet te nemen. Immers, enkele jaren gele den, toen zich onverwacht in Reims bij de Grote Prijs van Frankrijk dergelijk geval voordeed, toonde de internationale sportcommissie van de FI.A. zich na maanden van twijfel opvallend mild. Honda Het ging ongelooflijk snel op Zand voort, waar slechts de allerdapperste vakantiegangers hun wandeling op de verlaten boulevards durfden maken. Richey Ginther evenaarde met de in Nederland debuterende Honda het baanrecord. Die prestatie is zeker voor een belangrijk deel te danken In Parijs en Praag zijn vrijdag de wedstrijden begonnen voor de halve finales van de Europese zone van het Daviscuptoernooi. Spanje nam in Praag tegen Tsjecho-Slowakije in de eerste enkelspelen een voorsprong van 20. Juan Gisbert versloeg Milan Holecek met 63, 61, 64 en Ma nuel Santana won met 63, 64, 64 van Jirl Javorski. Bij de ontmoeting FrankrijkZuid-Afrika in Parijs was de stand na de eerste dag gelijk: 11. Cliff Drysdale (Z.-A.) won met 64, 62, 62 van Pierre Barthes en Pierre Darmon (Fr.) maakte de stand gelijk door met 70, 62, 64, 4—6, 6—4 te winnen van Keith Diepraam. GEVRAAGD. Leeftijd 1650 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden aan de omstandigheid dat de Honda- renstal gedurende het Europese sei zoen in Nederland domicilie houdt en dat Ginther dus veel op het cir cuit heeft getraind. Dat de Honda inderdaad snel is, is echter boven alle twijfel verheven. Ondanks de verrichting van Richie Ginther had het bestuur van de organiserende Nederlandse Autoren- sport Vereniging vrijdag weinig reden vriendelijk te denken over de Japanse fabriek. Onverwacht kondigde de chef d'equipe van de Honda renstal in strijd met de contractuele ver plichtingen aan, dat slechts één van de twee Japanse wagens zondag zal starten. Naar het heette had Richie Ginther geëist, dat hij beide wagens ter beschikking zou krijgen, maar waarschijnlijker is dat men in middels ook bij de fabriek in Tokio beseft, dat een Grand Prix, zelfs met snelle wagens, niet gewonnen kan worden, als een rijder van het for maat van de Californiër Ronny Bucknam aan het stuur zit. Hoe het ook zij, de jeugdige Amerikaan had weinig waardering voor de oplossing van multi-miljonair Soiv Iva Honda. Het eerste vliegtuig naar de nieuwe wereld, heeft de man uit Californië dan ook als passagier. Voorzichtig In de middaguren, toen de baan ge vaarlijk nat was, bleven de coureurs voorzichtig, hetgeen niet wegnam dat velen bij het nemen van de Hun- zerug in moeilijkheden kwamen. Richie Ginther draaide een halve slag om en Clark en Graham Hill kwamen bijna met elkaar in botsing. Tijdens die middagtraining was het Jim Clark met zijn Lotus op het circuit van Zandvoort. overigens Graham Hill die het beste voor de dag kwam. De flegmatieke Brit kwam tot 1.52.0 en daar bleven de overigen allen boven, 's Morgens had hij al met zijn B.RM. overigens nog 1.31.8 gedraaid. De coureur John Surties hij ontvangt als wereld kampioen f. 16.000.alleen voor aan de start te komen was nog niet zo snel tijdens de training, 's Mor gens 1.33.4. Henk van Zalinge mocht, nadat de grote coureurs de baan hadden vrij gemaakt, gisteravond de Nederlandse DAF-formule renwagen aan het Ne derlandse publiek tonen. Dat was de eerste kennismaking op eigen bodem met het Eindhovense produkt. De DAF bleef boven de 2 minuten en was niet eens veel hoger dan de for mule 1-wagens (die rond 1.54 noteer den). T ijden De tijdens van de morgentraining: 1. Jim Clark (GB) met Lotus 1.30.0 (gem. snelheid 165.876 km/u), 2. Richie Ginther (VS) met Honda 1.31.2, 3. Jackie Stewart (GB) met BRM 1.31.6, 4. Dan Gurney (VS) met Brabham 1.31.7, 5. Graham Hill (VS) met BRM 1.31.8, 6. Joseph Siffert (Zwits.) met Brabham-BRM 1.33.1, 7/8. Mike Spence (GB) met Lotus I.33.4 en John Surtees (GB) met Fer rari z.t., 9. Denis Huize (NZ) met Brabham 1.34.3, 10. Joakim Bonnier (Zwe.) met Brabham Climax 1.34.6, II. Bruce Mclaren (NZ) met Cooper 1.34.8, 12/13. Lorenzo Bandini (It.) met Ferrari 1.35.1 en Frank Gardner (Austr.) met Brabham-BRM z.t., 14. Nochen Rindt (Oostenr.) met Coop- per 1.413, 15. Innes Ireland (GB) met Lotus-BRM 1.41.7, 16. Bob Anderson (GB) met Brabham Climax 1.41.8, 17. Richard Attwood (GB) met Lotus- BRM 1.45.0. ZILVEREN BAL (Van onze correspondent) Voor de jaarlijkse wedstrijden om de Zilveren Bal, die op 4 en 5 sep tember op het terrein van HVV in Den Haag zullen worden gespeeld is het programma als volgt: eerste dag: CVVHVV, Quick— Spartaan '20, LugdunumDe Mus- schen en VUC—Roodenburg. Kampioenschap springen Tjeerd Velstra weer vooraan (Van onze correspondent) Regen, wind en lage temperaturen j waren er de oorzaak van dat gister- middag de tribunes tijdens de eerste onderdelen van de strijd om het kam- I pioenschap van Nederland springen, I slechts door weinig belangstellenden j werd gevolgd. De tribunes waren zelfs geheel leeg. Alleen de gelukkigen die in het be-1 zit waren van speciale autotoegangs kaarten konden de strijd van dichtbij volgen. Het was mogelijk de wagens tot aan de rand van het strijdtoneel te brengen. Het handjevol toeschouwers dat op deze manier de zo erbarmelijk slechte waarsomstandigheden kon weerstaan, zag kampioen Tjeerd Velstra met Good Luck opnieuw na de onderde len jachtspringen en puissance de leiding nemen. Alleen A. Timmer, met Istro, vormt momenteel een di recte bedreiging. De overige zes(!) geklasseerde deelnemers zijn welis waar niet kansloos maar toch voor lopig in ieder geval wel naar het tweede plan verwezen. Het jachtspringconcours was de grote scherprechter. Van de 16 naar de titel dingende combinaties, vielen Nederland-Canada zwemmen in Leiden De officieuze zwem-interland Ne derlandCanada wordt zaterdag 21 augustus definitief in Leiden gehou-j den. De Sportstichting heeft „De Vliet*] voor deze wedstrijden beschikbaar ge. steld, zodat voor het organiserende De Sleutelstad de grootste moeilijk, heid betreffende de organisatie uit dtj weg is geruimd. De wedstrijden len beginnen om vier er niet minder dan 8 af. Voor h( was het parcours te zwaar. Uitslagen Jachtspringconcours: 1. j. Maat huis met Fliegette 111.9 sec., 2. aJ Timmer met Istro, 112.8 sec., 3. Mj Bagchus met Lyciska, 122.5 sec., 4j T. Velstra met l'Espoir, 123.5 sec., 5] T. Velstra met Good Luck, 128.7 sec] 6. R. Kouwenberg met Springtime,; 129 sec. Springconcours puissance: 1. T, Velstra met Good Luck 3 strafpun- ten, 2. ex aequo T. Velstra met l'Es poir, Timmer met Istro en Brugman met Sky-High 4 strafpunten, 5. Maat- huis met Fliegette en Brugman me Erbach. Na twee onderdelen is de stand 1. T. Velstra met Good Luck 341/i punt, 2. A. Timmer met Istro 32W punt, 3. Velstra met l'Espoir Sllj punt, 4. Brugman met Sky-High 261» punt, 5. Maathuis met Fliegette 26 3/1 punt. Restantjes waterpolo (Van onze waterpolomedewerker). In de zomercompetitie waterpolo van de KNZB zjjn gisteravond weer enkele restantjes opgeruimd. Restan tjes, waarbij niets meer op het spel btond. In De Vliet bleef De Sleutel stad, dat reeds verleden week het kampioenschap en de promotie naar de eerste klasse veroverde, ook tegen het Alkmaarse DAW ongeslagen: 41. LZC ging in een sfeerloze wed strijd tegen Polar Bears ten onder (13). De Zijl legde in Haarlem bij HVGB met 13 op de volle winst be slag. In het kille De Vliet hebben de schaarse toeschouwers niet van be hoorlijk waterpolo kunnen genieten. Omdat de beslissingen reeds zijn ge vallen, was er voor de spelers in het frisse water geen aardigheid meer Zonder zich overmatig in te span nen sleepte het Edense Polar Bears tegen een ongeïnteresseerd spelend LZC nog twee puntjes in de wacht. De Leidenaars deden qua zwemsnel- heid en baltechniek weinig voor hun tegenstanders onder. De grotere rou tine van de Edenaren gaf echter de doorslag. Polar Bears nam in de eerste pe riode door Wim Kok de leiding (01). Maar nadat Roland Koedoder (LZC) en Cees Vermeulen en Epi La ge we y (P.B.) achtereenvolgens door scheidsrechter Eradus uit het water Zeven dagen Voor de derde keer gaan maandag a.s. de Internationale Ten niskampioenschappen van Nederland van start, opnieuw met een zeer sterk deelnemersveld. De Hilversumse Lawn Tennis Club heeft zich in de loop der jaren door de organisatie van dit wereld- toernooi ook in het buitenland een uitstekende naam verworven en dat niet alleen door de goede bezetting. Het is vooral de bij zondere sfeer rond het „Melkhuisje" aan de Bussumergrintweg, de gezellige gemoedelijkheid, die kenmerkend is voor de „Inter nationale". De hele organisatie berust bij be stuur en leden van de Hl.T.C. Alle spelers worden bij particulieren on dergebracht, en zy zien dit als een welkome afwisseling van het maan denlange onpersoonlijke hotelleven, zoals ze dat bij andere toernooien kennen. Er ls een Informatiebureau, dat de deelnemers de hele week op de meest uiteenlopende gebieden ten dienste staat. Zij kunnen er hand doeken lenen, dinerbonnen halen, telegrammen verzenden, vuile was af geven, terwijl er ook de meest ge compliceerde overzeese reizen worden voorbereid. Maar er wordt ook getennist, zeven dagen lang, en er zijn wedstrijden te zien die voor Wimbledonfinales in geen enkel opzicht onderdoen. Dat kunnen we ook van 19 tot en met 25 juli weer verwachten; de lijst van deelnemers staat daar borg voor. Bo vendien kunnen wij zelf sinds vele jaren weer eens een team op de been brengen, dat voor prettige verrassin gen kan zorgen, ook al zullen wij bij üe verdeling van de pryzen niet op de voorste ry kunnen staan. Met name Tom Okker heeft op Wimble don in zyn wedstryd tegen de Frans man Bathès veel indruk gemaakt, ook ai werd het een (eervolle) nederlaag. Zyn eerste tegenstander wordt waar- schynUjk de Indiër Misra; mocht hy die klip omzeilen, dan komt hy tegen wy vele yzers in het de winnaar van Dell (VS)—Saul ZA). Dan staat de Australiër Roche klaar om onze landgenoot de toegang tot ae halve finale te ontzeggen. Op pa pier zal Newcombe het by de laatste acht moeten opnemen tegen Buding; diens landgenoot Kuhnke krygt het heel moeiiyk tegen Hewitt, de Aus traliër die in Zuid-Afrika woont, ter- wyi de watervlugge Amerikaan Fox, die altyd met een handdoek in zyn broekriem speelt, met Neale Fraser zal moeten afrekenen, of... met Jan Hajer, als die zyn „dag" heeft. Tegen Onze meisjes moeten iets goedma ken. Hun prestaties op Wimbledon vielen tegen, na de vele successen die zy op buitenlandse toernooien in het voorseizoen hebben behaald. Mis schien waren het de grasbanen, in Nederland onbekend, waardoor ze hun beste vorm niet konden vinden. In ieder geval bestaat er in Hilver sum gelegenheid te over voor een ievanche, al zyn Lesley Turner, An nette van Zyl, Franqoise Duit en Judy Teg art speelsters van de eerste garnituur. Maar by de dames hebben Lijst De lijst van buitenlandse deelne mers ziet er als volgt uiit: Australië: heren: Neal Fraser, John Newcombe, Tony Roche, Bill Bowrey, Owen Davidson, Ray Ruffels, John Cooper, Bob Hewitt, Brenton Higgins, Bruce Larkham en de dames Lesley Turner, Robin Les en Judy Tegart. Canada: Keith Carpenter en Henry Fauquier. Argentinië: Norma Bay Ion. Duits land: Ingo Buding en Christian Kuhnke. Frankrijk: Francoise Durr, Janine Lief frig, Anninck Larue-Rou- chon en Johanne Venturino. India: Premjit Lall, Shiv Prakosh Misra en Jaidip Mukerjea. Mexico: Luis Gar cia en Miguel Osuna. Amerika: Al len Fox, Donald Dell, Jim Parker, Chuck Rombeau, David Sanderliv, Roger Werksman en de dames Carol Ann Castell en Mary Habicht. Zuid- Afrika: Dave Phillips, Clive Brebnor, Robert Maud. Frew Mcmillan, Jack Saul en de dames Annette van zyl, Esme Emanuel, Vivien Viggill en Glenda Swan. Het kampioensteam van dtc Sleutelstadstaande v.l.n.r. Hanijj Hilkhuyzen, Jan Bredeveld,Q Wim van Rooyen, Wim vant Zijl, coach Bert van Hooidonk, knielend: John Bekkering, -Aat^ Kapaan, Cock van der Wilki$ Cees van Hooidonk. (Foto LD./Holvast) waren gestuurd, zorgde Joop Kuypei voor de Leidse gelijkmaker: 11. In het laatste gedeelte viel de be-1; slissing. De Edenaren voerden hetv tempo iets op en trokken door Ruudr van der Vee (2x) aan het verdiend# i langste eind: 13. \v Ongeslagen; De Sleutelstad heeft ook tegen hetb A.lkmaarse DAW de ongeslagen status® behouden. De Leidenaars hoefden zich niet al te druk te maken om de Alkmaarse ploeg naar een kansloze 41 nederlaag te spelen. Nadat een verrassende doorslagbal van de Alkmaarse mldvoor De Vries buiten bereik van de Leidse doelman Van Rooyen tegen de paal was geko men, zag het er naar uit dat De Sleu telstad op volle toeren zou moeten gaan draaien om de eerste nederlaag te ontlopen. Niets was echter minder waar. Van zyi gaf de Leidenaars de leiding (1—0) en van dat ogenblik of zyn de Alkmaarders niet meer ge-! vaariyk geweest. Hilkhuyzen voerde de voorsprong tot 20 op toen scheidsrechter Van der Byi, De Vries (DAW) en Van der Wllk (S'.stad) naar de kant had gestuurd. In de resterende speeltyd geloofde De Sleu-| telstad het wel. Bekkering (2) en De Vries (strafworp) behaalden de eind stand op 41. Na afloop werd in de cantine van De Vliet het kampioens team van De Sleutelstad een receptie aangeboden. De zyi kwam ln Haarlem tegen HVGB goed voor de dag. De Haar lemmers ln eigen water nog zon der puntenverlies moesten na een spannende wedstryd met 1—3 hun meerderen erkennen in de technisch betere Leidenaars. Van Kampen opende in de tweede periode voor De Zyi de score toen Boom uit het water was gestuurd Wel kreeg HVBG daarna de kans om de achterstand weg te werken toen Eoom van scheidsrechter Van der Scheer een strafworp kreeg toegew maar zyidoelman Bodt stopte het harde schot. In de derde speeltyd nam Rol het tweede Leidse doelpunt voor zyn rekening. Nadat Boom kort or de laatste wisseling de Haarlem achterstand tot 1—2 had verkleind, stelde de schotvaardige Rol in de erde periode de zyi-overwinning. veilig: 1—3.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4