Angst voor vreemdelingen Luns irriteerde de Kamer opnieuw bezoek, flauwe Gering en gedrukte handel Vele vakarbeiders i KAMER GEKLAPT- LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JULI 'Zwitserland telt op bevolking van ^j5*Z2 miljoen 800.000 buitenlanders buitenlanders De kreet „xenophobie" is in Zwitserland aan de orde van de dag. In elk gesprek valt dit vreemde woord en elke dag staat het >|n een vette krantekop. Xenophobie betekent: angst voor de vreemdelingen en het merendeel ziet hen liever gaan dan komen. J Sedert de oorlog is het aantal buitenlanders in Zwitserland inderdaad 5 angstwekkend toegenomen. Er zijn op het ogenblik ruim 800.000 buiten- Ik andse arbeiders in dit betrekkelijk kleine land met een bevolking van 5,5 miljoen zielen. Het overgrote gedeelte wordt gevormd door vakarbei- j ders uit Italië en Spanje (er komen er de laatste tijd meer en meer uit I Turkije en Algerije i J 'ver&eti den wou Moeilijkheden Het is vooral in het Duitse ge- »elte van Zwitserland dat men ^jandig tegenover de vreemdelingen i de vreemdelingen haat komt tegenstelling tot Frans-Zwit- erland, in alle lagen van de bevol- Misschien omdat de Duits- alize Zwitsers wat hun geaardheid («treft sterker van de zuiderlingen ferschillen dan de Franstalige Zwit- Misschien ook omdat men in jpuits-Zwitserland behoudender en Zwitserse vaders vinden het niet ittig dat hun dochters niet meer jóver straat kunnen lopen zonder links pn rechts door buitenlanders te wor- aangesproken. Zwitserse huis- luwen vinden het evenmin prettig ^Mdat ze niet meer zoals vroeger hun ^Beur aan kunnen laten staan als ze ^Hven een boodschap moeten doen. ^Htleine en grote inbraken zijn aan de ^Hrde var. de dag in dit vroeger zo ^Bustige land. Niet verwonderlijk Toch is het niet zo wonderlijk dat Be buitenlanders voortdurend achter os meisjes aan zitten. De seizoenar- r8le Jjeiders (en dit zijn er zeer velen) ogen hun vrouwen niet meebren- de Zwitserse autositeiten. erwijt hen verder dat zij hun jeld niet hier besteden maar sparen naar huis sturen. Maar zij zyn :h hier gekomen om hun gezinnen ibeil6 kunnen onderhouden? Ook wordt hen verweten dat ze de taal vaak na x; tien jaar nog niet spreken. Dit komt uchfoordat 2e altiJd samen optrekken lerirfn geen contact met de Zwitsers kun- 'HJkften krijgen. Door de sociale zorg fc 6 hordt hier wel aandacht aan be id. maar het is lang niet voldoen- Onbehagen Al deze wrijvingen hebben tot een igemene wrevel, een soort onbeha- gevoel van niet meer eigen in huis te zyn, bij de Zwitsers Het resultaat was dan ook plat naar aanleiding van het lande lijke referendum dat eind februari kleden dit jaar gehouden werd, besloten Is dat vóór het einde van 1965 de werkvergunning van 10 procent van de buitenlandse arbeiders ingetrok- zal worden. én| Deze niet geringe maatregel houdt Jn dat de produktie in overeenkom- ebfclige mate zal dalen met alle gevol- r; %en van dien. In deskundige krin- gen ziet men de nabije toekomst, ook 'el door de zojuist ingevoerde krediet- inperking, allerminst rooskleurig in. jr pegenen die de zaken niet emotio- 30, peel maar rationeel benaderen en pe buitenlandse arbeiders als een on- ijke consequentie van deze vragen zich af hoe het zo kunnen komen. Men is bang ijjvoor de gevolgen als men op de in- "enfeeslagen weg doorgaat en men vreest enlcok de concurrentie van de West- jEuropese landen (ook Nederland!), meer en meer buitenlandse ar- rcJbeiders en dienstpersoneel aantrek- ,tW Kwaad bloed In Genève liggen de zaken weer landers, omdat de vreemdelingenhaat Sjhier niet alleen tegen de buitenland- arbeiders gericht is, maar ook ïsjtegen de buitenlanders die bij de ^Verenigde Naties en de andere in- 1 ^ternationale organisaties werken. id*iDeze ambtenaren genieten faciliteiten x>ttdie by menige brave burger kwaad ^ybioed zetten. opi De stad Genève heeft destijds de ïoplterreinen aan de Volkerenbond en ^andere organisaties geschonken om- .dat men bewust deze stad tot het ^Internationale centrum van de we- neoreld wilde maken. En de ambtena ren die bij deze organisaties werken, e\0 werden van de belastingplicht ont- «heven. Sedert de vestiging van de inter nationale organisaties is de stad Ge nève uitzonderlijk ryk geworden. De winkeliers, de artsen, de advocaten, ue uuiiciuj bek-ermijdelij io M Ver is kur (Advertentie) S5«tgtf gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. '8 Maandags de gehele dag kortom de meesten verdienen geld als water. Kleine strubbelingen zijn echter niet te vermyden: de secretaresse bijv. die by de internationale orga nisaties werken verdienen (ook al door de belastingvryheid) meer dan ergens anders. Het is voor de Zwit serse, jazelfs voor de Amerikaanse firma's die hier zijn gevestigd, soms moeilijk om er tegen te concurreren. De salarissen van de internationale organisaties liggen weliswaar hoger dan die van de Zwitserse bedrijven, maar de kosten van huisvesting zijn voor de buitenlanders weer veel ho ger dan voor de Zwitsers. De buiten landers mogen alleen in de pas ge bouwde, zij het vrij luxueuze huizen, wonen. De oudere, eveneens mooie woningen, die minder dan de helft aan huur moeten opbrengen, mogen alleen door Zwitsers worden be woond. Samenklitten Jubileum L. D. (lattin Op maandag 26 juli zal het feit worden herdacht, dat het 25 jaar ge leden is, dat de heer L. D. Cattin bij Peek Cloppenburg in het veran- deratelier als kleermaker in dienst trad. De heer Cattin, die mede belast is .net het pompcoupeurswerk, is thans assistentleider wan dit atelier. sers over het algemeen redelijk.begrip voor de Zwitsers die het ware Dankzij hun kennis van de Franse karakter van stad en land verloren taal is het contact gemakkelyker ge- zien gaan en door de verscheiden- maakt. Wanneer het initiatief van de heid van talen moeite hebben te ge- buitenlander uitgaat, vindt hij tot loven dat zij in hun eigen land en zijn grote verrassing by na altijd een taalgebied wonen. Zwitser die voor hem openstaat. De Zwitser benadert zelf vrijwel nooit een buitenlander, hij denkt dat ze liever onder elkaar willen zijn, om dat 2e inderdaad ook vaak samen- klitten. Dit samenklitten wordt natuurlijk ook in de hand gewerkt door het samenwonen in de grote flatgebou wen. Bijna alle naambordjes verra- aen namen uit de verste hoeken van de wereld. Een Zwitserse bankiers dochter trouwde met een Zwitser en het toeval wilde dat zij als enig Zwitsers echtpaar in een gebouw met uitsluitend buitenlanders waren te rechtgekomen. Hoewel ze vrij waren van iedere vreemdelingenhaat, wa ren ze toch niet aangenaam getrof fen toen op enkele deuren bordjes verschenen met als opschrift „Hier wordt geen Frans gesproken". Dit mag wel een uitzonderlijk ge val heten maar het wekt toch wel Frankel van alle nazi-blaam gezuiverd Dr. Wolfgang Frankel, oud pro cureur-generaal van de Duitse Bondsrepubliek, is gisteren gezuiverd van alle blaam ten aanzien van zyn optreden in de oorlogsjaren. Door vermoedens daarover werd hij drie iaar geleden uit zyn ambt ontzet. Frankel, die onder het nazi-be wind juridisch ambtenaar in Leipzig was, werd verweten dat hij onvolle dige verklaringen over zijn oorlogs verleden had afgelegd, toen hij begin- 1962 zijn hoge ambt aanvaardde. Op 2 juli van datzelfde jaar werd hij ontslagen. Het communistische persbureau ADN verklaarde toen, dat Frankel voor een speciale afdeling van het juridische nazi-apparaat had gewerkt die doodvonnissen voor zelfs de kleinste vergrypen gaf. De rechtbank, die de zaak achter gesloten deuren behandelde, heeft gezegd, dat het de vraag was of de thans 60-jarige Frankel zich al die gebeurtenissen nog volledig kon her- Nieuwe uitgaven Gemini roept Mercury Martin Caidin, geen onbekende in de ruimtevaart-publicistiek, heeft onder de titel „Gemini roept Mer cury" een boek geschreven over een denkbeeldige reddingsoperatie in de ruimte, waarin Amerikanen en Rus sen broederlyk samenwerken. Hiel en daar wordt de thans voorstelba re werkelijkheid wel enigszins ge weld aangedaan, maar ongetwijfeld zullen zich in de toekomst drama's als dit afspelen. Laten we hopen dat het dan even gelukkig afloopt, want de ontwikkeling van de ruim tevaart wordt beslist niet gediend door drama's, waarmee men zich niet temin zal moeten leren verzoe- Het boek werd uitgegeven bij de uitgeversmaatschappij West Fries land te Hoorn. Leidse Universiteit in verleden en heden Onlangs kondigden wij reeds de verschijning van het boekje „De Leidse Universiteit in verleden en heden" van de hand van dr. J. J. Woltjer aan, een uitgave van de Universitaire Pers Leiden. Het eer ste exemplaar werd aan Prin ses Beatrix overhandigd nadat zij de lustrumtentoonstelling Univisie 65 had geopend. Het boekje pretendeert niet, een volledige geschiedenis van de uni- teit te geven: in tegendeel. Er zijn grepen gedaan uit het rijke ver leden en het levende heden, doch daarin is tevens een historische lijn vastgehouden die van dit boekje meer maakt dan fragmentarische tijdsbeelden. Er staan talloze inte ressante zaken in, het is vlot ge schreven, niet onaardig geïllustreerd derhalve een aanwinst voor de lange reeks verhandelingen, die over Nederlandse oudste universiteit in de loop der jaren zyn verschenen. Mogen wij nog anti-Duits zijn Vijf schrijvers hebben zich op de vraag geworpen, of we nog anti- Duits mogen zyn: dr. W. Drees, L. Aletrino, J. B. Charles, Hans Keil- son en H. Wielek. Scheltema en Hol- kema bundelde deze beschouwingen in het boekje „Mogen wij nog anti- Duits zijn?" dat min of meer uitge geven werd naar aanleiding van de herdenking van de inval in mei 1940, onlangs een kwart eeuw geleden, en de bevrijding, 20 jaar geleden. Het boekje heeft onlangs nieuwe actuali teit gekregen toen de discussies los barstten naar aanleiding van de ver loving van Prinses Beatrix. De in het boekje samengebrachte overpeinzin gen en herinneringen lopen zeer sterk uiteen: vanzelfsprekend haast, nu 't om zo persoonlijke gevoelskwesties gaat, in sterke mate gevormd door zeer uiteenlopende persoonlijke er varingen. Over het algemeen blijft men rancuneuze gevoelens af te keu ren en bereid te zijn thans anders tegenover de Duitsers te staan dan j een kwart eeuw geleden, maar toch niet zonder enige reserve. Een belangwekkend boekje, dat echter geen oplossing van het pro bleem geeft, zelfs niet kan geven. Die oplossmg kan alleen door de tijd ge bracht worden, nooit door vijf schrij- 1 vers. STEWART NAAR S0WJET-UNIE De Britse minister van Buitenland se Zaken, Stewart, zal voor het einde van het jaar een bezoek aan Moskou brengen. Officiéél zal dit een tegen bezoek zyn voor de diplomatieke vi site die zijn Russische collega Gro- miko, in maart aan Londen heeft ge bracht, maar Stewarts reis wordt als een verheugende aanwijzing be schouwd dat de Russen, ondanks Vietnam, de dioloog tussen oost en west gaande willen houden. Het onderhoud dat premier Kosi- gin en de Amerikaanse reizende am bassadeur Harriman donderdag in Moskou hadden, was belangwekkend j toond was. dat Frankel zich tegen maar heeft geen wijzigingen in de het nationaal-socialisme had verzet, reeds bekende standpunten of een j nieuwe ontwikkeling te zien gegeven. Deze verklaring is door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven naar aanleiding van speculaties dat de Russische hou- j ding aangaande het Vietnamese vraagstuk mogelijk was gewyzigd. De regering Zuid-Vietnam j teren Voor Frankel het ambt van procu reur-generaal aanvaardde was reeds bekend, dat hy op het ministerie van Justitie van het Derde Ryk had gewerkt. Hij had verteld van gebeur tenissen. die hy zich uit die tijd nog herinnerde, aldus de rechtbank. Het communiqué van de rechtbank be sloot met de mededeling dat aange- Zaak-Trabucchi in behandeling Het Italiaanse parlement heeft gis- ■Jr De Koningin heeft gisteren I jongerenorganisatie Jong Gelre'. in Barneveld het ..Eurofest '65 Jeugdorganisaties uit diverse bijgewoond. Dat is de landdag Europese landen van de algemene plattelands- deze bijeenkomst deel. Twee jonge Schotten boden de Koningin een mand met zui- velprodukten aan (zie foto). LEIDSE VEEMARKT: (Van een deskundige medewerker) De zomer laat nog steeds verstek gaan. De slechte weersom standigheden doen zich zo langzamerhand in alle sectoren van de veehandel duchtig gevoelen. Zo ook gisteren op de veemarkt, welke bij een gering marktbezoek en kleinere aanvoer nog steeds een flauwe en gedrukte handel te zien gaf. Dank zij de korte aan voer konden de prijzen zich nog wel handhaven. Totaal aangevoerd 2615 dieren. zijn zeldzame gecsa- I nog steeds Gebruiksvee: Als gevolg van de wisselvallige weersomstandigheden, waardoor ook de hooibouw niet vlot- wil, gaf de handel in gebruiksvee heeft de Amerikaanse minister van j menlijke vergadering van senaat Defensie. McNamara, die zich in Sai- kamer gehouden om te bespreken of gon bevindt, officiéél gevraagd om J de voormalige christendemocratische uitbreiding van de Amerikaanse minister van Financiën Tra- ütrijdkrachten in Zuid-Vietnam. Van i bucchi voor de rechter moet worden haar kant heeft zij toegezegd de Viet- gedaagd wegens misbruik van zijn ambt. Verwacht wordt dat het debat verscheidene dagen zal duren en dat tenslotte in een geheime stemming zai worden bepaald of Trabucchi vrijuit gaat of voor 't constitutionele hof zal moeten verschijnen. He: Italiaanse wetboek van straf recht stelt tot twee jaar gevangenis straf op deze overtreding, wanneer zy is bewezen. Een parlementaire commissie van onderzoek, bestaande uit tien sena toren en tien leden van de Kamer van Afgevaardigden, heeft Trabuc chi met drievijfde meerderheid vrij gesproken van de beschuldiging dat hij zijn ambt voor particuliere doel einden, speculeren en smokkelen zou hebben gebruikt. Evenmin achtte de commissie hem schuldig aan mis bruik van zijn ambt. maar met klei nere minderheid. 11—9. Hierdoor kon een meerderheid van parle mentsleden een volledig debat aan vragen. del te Familieberichten (overgenomen uit andere bladen). Geboren: Flip J. A., z. v. Jansen Buttinger, Maarten M„ z. v. Hes Van Voolen, Zaandam. Hendrik N. N. F., z. v. VerloopSandberg, Abcoude. Getrouwd: Ir. mr. P. E. C. Guise en G. D. van Ameron, Shivrajpur (India). D. Kopelman en M. Brusse, Farys. OverledenGerard W. Schut, 80 jr., Den Haag. Robert W. J. Hughan, 54 jr., Hermanus Blom. 75 jr., Den Haag. Frederika L. J. M. Oosten Beekman Dankmeijer, 66 jr., Bloemendaal. Dr. Hilderikus Engelkes. 73 jr., Haren. David Keetbaas, 78 jr., Bakkum. Ger- r:t Das, 76 jr., Willem Hoed, 70 jr., Amsterdam. echte hooibouw han n normale aanvoer en een rustige handel bleven de melk- en kalfkoeien prijshoudend. De handel in varekoeien echter bleef een lui verloop houden. De korte aanvoer bestond voornamelijk uit middenklasse dieren. Notering: melk- en kalfkoeien van f1075 tot f1350 en f 1550, vare koeien van f675 tot f 1000 en f 1350. Vette koeien: Het gaat in de vlees- handel, vooral volg van de slechte zomerbezetting, zeer kalm toe. De handel in vette koeien verliep gisteren dan ook zeer kalm, doch de pryzen konden zich in verband met de korte aanvoer wel handhaven. Notering in kg geslacht gewicht: Vette koeien van f 3.50 tot f 4 en f 4.40, enkele luxe dieren tot f 4.70 en f 4.80, worstkoeien van f 3.30 tot f 3.50. Vette kalveren: Evenals vorige week gaven de vette kalveren een grote aanvoer te zien. Door de ruime export-mogelykheden was er vol doende vraag en had de handel een goed tot vlot verloop. De prijzen bleven stabiel in verge- Notering: van f2.60 tot f3 en f 3.20 per kg levend gewicht. Prima dieren tot f 3.25 a f 3.30 per kg. Nuchtere kalveren: geringe aan voer en rustige handel. Beste mest- kalveren iets hoger in prys. waar door de belangstelling iets terughou dend was. Notering: mestkalveren van f 130 tot f 160. en f 200. extra beste dieren tot f260. Wc wel npTw7fa^"£ pr«s. deed de handel in vette schapen het niet best. Ook de handel in vette lammeren (overhouders), hoewel iets beter, had een stug verloop. Zuiglammeren wer den echter goed verkocht en noteer den zelfs, in verband met de geringe tot f5 hoger dan vorige veek. Mulo -I f examens I Voor het mulo-diploma A zyn ge- slaagd de dames L. v. Baaren, I. v. Heijningen, A. Valentgoed, P. de Wolf, I allen te Leiden; C. F. L. Bolland, Kaag; S. Jansen. V. J. Kwist, W. S. F. Schouten, B. W. Smit. I. H. La- I bree, L. I. Segaar, J. Sloos, E. v. d. Vijver, allen te Leiden; J. A. A. M. j Weststeyn, Oude Wetering; C. Stolp, Notering: vette schapen van f95 tot f 110 en f120, vette lammeren 'overhouders) van f100 tot f135 en f 145 met wol tot f 160 zuiglammeren van f100 tot f115 en f125 enkel prima dieren tot f 130. De handel in fokschapen en wei- delammeren gedroeg zich nog steed6 zeer rustig en de weidelammeren no teerden zelfs iets lager. In verhou ding tot de prijzen van schapen en overhouders zijn de weidelammeren steeds te duur geweest, waardoor er ook veel aan verloren is en daarom ook wel in prfjs moesten zakken. Notering: fokschapen van f130 tot f 155, weidelammeren f 75 tot f 95 en f 110. Varkens: Mede als gevolg van de kortere aanvoer gaf deze sector by vorige week vergeleken weinig ver andering te zien en bleven de prij zen ook stabiel. Handel en stemming waren echter maar matig en er viel een neiging tot iets lagere pryzen, vooral voor de biggen, waar te ne- Notering: drachtige zeugen: van f 325 tot f 425 en f 450, schrammen van f 90 tot f 95 en f 105, biggen van f56 tot f60 en f66. Slachtvarkens (buiten de markt) De handel in slachtvarkens verliep in de afgelopen week vrij redelijk met iets hogere pryzen van f 1.95 tot f 1.98 en f2 per kg levend gewicht. De slachtzeugen bleven nog wel stabiel in prijs van fl.50 tot f 1.55 en f 1.60 per kg levend gewicht, doch met een tendens van iets lage re prijzen. (Van onze parlementaire redactie) „Ik ben een goed democraat, maar er moest geen Kamer bestaan". Het zat mr. Joseph Luns (53). aan wie deze verzuchting wordt toege schreven, deze week in de Tweede Kamer weer eens niet mee. Gein- terpelleerd over de crisis in Viet nam. drukte de minister van Bui tenlandse Zaken zich wat onge lukkig uit, hetgeen hem een ern stige parlementaire reprimande op leverde. Daarmee deed de populai re bewindsman opnieuw afbreuk aan zijn toch al niet meer zo ste vige positie in de vaderlandse po litieke verhoudingen. Mr. Luns, die de laatste tijd als geen ander de kunst verstaat de Kamer op de een of andere manier te ir riteren, verscheen woensdag voor het forum van het parlement met een pose van: „Wie maakt me wat?" Hy had zich duidelijk slecht op het debat voorbereid en nam pas tijdens de zitting kennis van de stukken, die zijn ambtenaren ter beantwoording van de interpel latie hadden voorbereid. Tot zyn verdediging moet worden opge merkt, dat de bewindsman juist was teruggekeerd uit Parijs, waar hij drie vermoeiende dagen van intensief politiek overleg had door gebracht. Op vingers getikt Hoewel nog de vorige maand by de behandeling van zyn Europees be leid ernstig door de Kamer op de vingers getikt, bewees mr. Luns opnieuw, dat hy ondanks zyn der tienjarige ervaring als bewinds man nog altyd niet weet wat hy wel en niet kan zeggen in het par lement Gevraagd of de Zuidviet- narnese regering zich door de uit latingen van de Vietnamese pre mier ever de „heldendaden van Hitier" niet heeft gediscrediteerd, zei mr. Luns, dat aangenomen dat de premier juist is geciteerd claarmoe nog niets is bewezen over de politieke instelling van zyn re gime. Dat was in het licht van onze betrekkingen met Zuid-Viet nam wellicht een diplomatiek antwoord, maar in de Kamer viel deze uitspraak duidelyk verkeerd. Niet alleen de communist Bakker, die de bewindsman interpelleerde, begon van leer te trekken, ook an dere volksvertegenwoordigers lie pen rond de katheder te hoop. Het was vooral jonkvrouwe Wt te waal van Stoetwegen <CH> die de alge- UIT mene gevoelens vertolkte toen zy minister Luns boos van repliek diende. „Het is onbegrypelyk, dat een Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken zich zo heeft uit gedrukt; zei zy. „Ik hoop, dat het een vergissing is". Ook de socialis tische fractieleider Nederhorst wees de bewindsman beheerst maar scherp terecht door zich van diens uitlating te distanciëren. De minister, geschrokken van de reac ties, koos in .weede instantie snel eieren voor zyn geld en trachtte de zank te sussen door te verkla ren, dat hy de uitspraken van de Speculaties Hoewel het incidentje met een sisser afliep, heeft ook deze onhandige manoeuvre mr. Luns wederom wei nig goed gedaan. Het wordt met de dag duidelyker dat 's lands po pulairste minister, die by de jong ste kabinetsformatie al ernstig op de politieke wip heeft gezeten, de langste tyd aan het Plein in Den Haag heeft gezeten. Het parlement, dat zich al jarenlang ergert aan de nonchalante houding van de be windsman in de Kamer, zien hem langzamerhand ondanks zyn onmiskenbare verdiensten liever gaan dan komen. De enkelen, die hem nog de hand boven het hoofd houden, nemen snel in aantal af. Reeds nu wordt er in parlementaire kringen druk gespeculeerd over mogelyke opvolgers van mr. Luns na de verkiezingen in 1967, waar uit biykt dat niemand meer se- lieus rekening houdt met zyn terugkeer in het volgende kabinet, hoe dat er ook mag gaan uitzien, nihankeiyk van de verkiezingsuit slagen circuleren er reeds drie na men: die van de huidige vice-pre miers Vondeling en Biesheuvel en die van de katholieke minister van Defensie De Jong. Deze laatste bewindsman bleek deze wt.ek in de Tweede Kamer inder daad over diplomatieke gaven te beschikken, toen hy by de verde diging van een wetsontwerp een politieke tegenstander toevoegde, een uitgebreid debat over diens be zwaren weinig zinvol te achten. „Als het ons zou gelukken elkaar van ons gelyk te overtuigen, wa ren we nog niets opgeschoten", zo was zyn bescheid. hoog, D. de Geus, B. ten Have. allen te Leiden; C. Zwaan te Oegstgeest; J. G. de Graaf te Leiderdorp. En de heren: A. M. Gouw, P. G. Schouten, W. de Wolf, J. Wortman, C. P. Ar- bouw, W. F. H. Huisman, G. Koren- dyk, D. Graveland. P. Rysbergen, J. H. Schroder, allen te Leiden; J. Minnaard te Zoeterwoude; B. Vis te Katwyk; P. Briër, M. J. F. v. Es, te Leiden; G. Steenwyk, te Haarlem mermeer; D. J. Boot, K. Veen vliet te Leiden. De kandidaten met een behaal den tevens het middenstandsdiploma. Afgewezen 8 kandidaten. Geslaagd voor eindexamen HTS Aan de Hogere Technische School in Haarlem zyn geslaagd voor het eindexamen afdeling bouwkunde: A. Bekker. Katwyk a, d. Rijn, C. H. van Dyk, Leiden, mej. J. G. de Graaf, Leiden, L. Moolenaar, Lisse, C. Slin gerland. Alphen a. d. Ryn, J. Zeil maker, Hillegom. Afdeling weg- en waterbouwkunde: J. H. M. van Beek, Lisse, A. van Na- dort. Leiden. Afdeling werktuigbouwkunde: J. van der Blom, Nieuw Vennep, J. J. H. Huysman, Katwyk aan Zee, F. B. M. Koppers, M. van Hartingsveldt. Oegstgeest. G. A. den Heijer. Ryns- burg, G. G. de Jager, Kaag, J. E. Mooy, Leiden. A. J. R. Zon, Leimui- den. L. A. Pieters, Leiden, C. Ver does, Katwyk aan Zee. J. M. M. de Wit, Alphen a. d. Ryn. Afdeling elektrotechniek: E. de Jong, Leiderdorp. D. Kleijn, Noord- wyk, P. A. M. Meiman, Sassenheim, L. J. Ch. A. van der Voort, Noord- wyk, D. Kroon, Abbenes, N. F. Nieu- wenhuis, Lisse, C. G. van de Poll. Hillegom. H. N. van Reeuwijk, Hoofd dorp, F. A. M. Zwartjes, Hazerswoude. Afdeling scheepsbouwkundeJ. E. de Josseling de Jong, Wassenaar, J. H. van der Poel, Voorschoten, W. E. de Ruyter, Noordwyk. BEVRIJDINGSKERK HEEFT EEN ORGEL Als morgen in de Bevrijdingskerk (Z.W.) de gereformeerde en her vormde kerkdiensten worden gehou den, zal de gemeentezang voor het eerst met orgelspel worden onder steund. In een kleine kring er waren geen officiële uitnodigingen rondgezonden is donderdagavond het nieuwe (achtstemmige) kerkorgel in gebruik genomen. De voorzitter van de orgelcommissie uit de Geref. ker- keraad. de hee.r J. Mulder, heeft het orgel (f. 22.500.deze avond over gedragen aan de tweede scriba van wyk III, de heer G. H. Hogenkamp. De heer Chr. Hanegraaff gaf daarna een technische uiteenzetting over de mogelijkheden van het orgel. DS. D. J. V0SSERS 1 NOV. EMERITUS Het breed-moderamen van de Pro vinciale Kerkvergadering van Zuid- Holland heeft thans aan ds. D. J. Vossers. hervormd predikant alhier, met ingang van 1 november a.s. eer vol emeritaat verleend. Ds. Vossers, die onlangs 65 jaar werd, aanvaardde veertig jaar geleden de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te WUUge-Langerak P. Koeman, kand. te Hulzen (N.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Boornbergum-Korte- hemmen A. v. d. Woude te Borne te Garrelsweer C. Bruning te Nieuw- lande te Haarlem-Zuid (vac. dr O. Jager) drs. R. Spijker te Dieren. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Naarden en te Schiedam C. Boe, kand. te Nunepeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St.-Annaland dr». P. Honkoop. kand. te Kloetlnge. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Rotterdam (vac. Th. Scharten) A. K. v. d. Meij te Den Haag. CHR. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid E. du Marchle van Voorthuysen, Oud Geref. pred. te Leersum.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3