LEIDSCH DAGBLAD Oudenrijn 1 gisteravond RUSTIGER dan normaal Zware overstromingen in midden-Duitsland Vele gebreken bij lesauto's BETOGINGEN IN ATHENE KERMIS De Grote Uittochtging (nog) niet door Achttal doden Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 JULI 1965 No. 31618 Directeur: E A E vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 I jsr. w pam De leiding van de Utrechtse verkeerspolitie heeft gisteravond om kwart over negen de zes agenten, die dienst deden op het ver keersplein Oudenrijn, naar huis gestuurd. Er was geen sprake van een buitensporige vakantiedrukte op dit verkeersknooppunt. Integendeel, het was er zelfs rustiger dan p een normale vrijdagavond. En dat, terwijl politie en A.N.W.B. zo nadrukkelijk rekening hadden gehouden met een overstelpenle drukte, omdat gisteravond toch de „Grote Uittocht" moest beginnen. Gistermiddag immers gingen de bouwvakar beiders met vakantie. Dat zou volgens de berichten betekenen, dat honderdduizenden gezinnen op stap zouden gaan. Maar waarschijnlijk zijn het juist -j leze berichten geweest, die velen er- hebben gebracht om het begin hun vakantie nog even uit te Sitdlen. En voor hen, die nog geen be- ilissing hadden genomen, was het fbtermiddag beslist niet moeilijk om beluit te komen. De plenzen- regen weerhield de meesten ervan biezen te pakken. Verbazing |De politie, die op het verkeersplein Idenrijn met grote opstoppingen ning had gehouden, stond dan isd. De veertien in reserve |ouden agenten behoefden niet te hijnen. De zes man, die een i 't zeil hielden, hadden ook al s te doen. Er was niets te regelen, ïstreeks zes uur niet. En uren later f niet. Toen konden ze naar huis Wel is het verkeer de gehele nacht oorgegaan. En vandaag in de loop de dag is de toeristenstroom zuidwaarts toch wel goed op gang gekomen. In de morgenuren was er nog wel geen hevige drukte, maar overal kon men toch zien, dat de va kantie van de bouwvakkers was be gonnen. Rond de stations stonden reiswagens. Op de uitvalswegen van de steden reden hoogbepakte en zwaar beladen auto's. De lucht was in onze omgeving nog wel dreigend bewolkt, maar de weerprofeten voor spelden wat zonniger weer. Treinen Nieuwe regering beëdigd Vol goede moed gingen velen op weg. Met bus, auto of trein. De trei nen hadden vanochtend overigens ook nog geen bijzondere drukte te verwerken Ze reden in grotere sa menstelling, maar het had er veel van weg, dat het niet nodig was ge weest. Onverwachte moeilijkheden deden zich echter gistermiddag voor op de stations van Rotterdam en Roosen daal. Zonder gereserveerd te hebben wilden daar ineens enkele honderden Spaanse arbeiders in de trein naar Parys stappen. Ze moesten genoegen nemen met een staanplaats. De NS probeerde nog een extra trein in te leggen of extra rijtuigen aan te ha ken, maar daarmee namen de Bel gische spoorwegen geen genoegen. Volgens de NS had het niet zover behoeven te komen. Zij heeft aan alle bedrijven met buitenlanders in dienst een brief geschreven met het verzoek voor hun personeel tijdig te reserve- f De foto geeft nog een triest f f beeld van hoe het was, toen de f f vakantie gistermiddag voor de f f bouwvakkers een feit werd: re- f f gen, regen, regen. (I f De laatste dag van de eerste f f zomerhelft heeft gisteren ten zui- f f den van de lijn Coevorden, Fle- f f voland. Zaanstreek zelfs vrijwel f f de hele dag regen gebracht, f f Zuid-Limburg kreeg in 24 uur f f 45 milimeter neerslag. f Maar volgens onze weerkun- f f dige medewerker is er nu toch f f wat beter weer op komst. De f f noordoosten wind voert drogere f f en warmere lucht van ruim f f 20 graden aan. In het hele noor- f f den van ons land was het van- f f morgen vroeg al geheel onbe- f f wolkt. In de middag zal ook het f westen en zuiden van ons land f f zonnig en warmer worden. f f De wind, die uit het noord- f f oosten komt en vrij krachtig is, f f neemt morgen iets af en zal de f f komende dagen uit oostelijke f f richting nog wat warmere lucht f aanvoeren. De tweede helft van f f de zomer, die vandaag begint, f zal een zomers en hoopvol begin t f krijgen. J Koning Constantijn van Griekenland heeft gisteren een nieuw Grieks kabinet van vijftien ministers beëdigd, dat in een dag was samengesteld door de nieu we premier, Athanasiades No vas. in een poging de bitterste politieke crisis sinds de commu nistische burgeroorlog op te lossen. Naast premier is Athanasiades Novas ook minister van Onder wijs. Ook Papandreoe, de vorige premier, was in het bezit van deze portefeuilles. Het nieuwe kabinet, uitsluitend samengesteld uit parlementariërs, bevat vijf ministers van de vorige regering, de zesde, Toembas, was en kele maanden geleden uit de regering getreden. De premier verklaarde gisteravond, dat zijn kabinet „in beginsel" de poli tiek van de vorige regering zal vol gen. „De vrijheden van het volk" zul len worden gewaarborgd en er zal niet worden afgeweken van de de mocratische lijn, aldus de eerste mi nister. Koning Constantijn keerde in de loop van de avond terug naar Korfoe, waar zijn echtgenote en zijn vorige week geboren dochter verblijven. Hij was kennelijk in de overtuiging dat de crisis voorbij was, maar na zijn vertrek braken er in Athene demon straties uit. Er werden spandoeken meegedragen, waarop stond: „Weg met de verrader Athanasiades Novas, democratie, democratie". De betogers bekogelden de politie met stenen, waarna de agenten met traangas een eind aan de demonstraties poogden ta maken. Bij de schermutselingen wer den 108 personen gewond, onder wie talrijke agenten. Ook ln andere plaatsen werden betogingen gehou den. Kamerlid vraagt naar onderzoek bij „Televizier" Het Tweede-Kamerlid de heer Berkhouwer heeft de minister ran Justitie schriftelijk gvraagd, of de officier van Justitie in Den Haag het initiatief tot de vervolging van „Televizier" heeft genomen in op dracht van de minister dan wel na of in overleg met de minister. De heer Berkhouwer wil voorts weten, wat er bij de huiszoeking in beslag werd genomen. Hij vraagt of de minister ook niet vindt, dat deze strafrechtelijke ver volging en uitzondering vormt op 't bestaande gebruik, volgens hetwelk door het openbaar ministerie niet door middel van een strafvervolging tussenbeide wordt gekomen in civiele procedures betreffende rechtsgeschil len als de onderhavige aangaande zaken van industriële en intellectuele eigendom of aanverwante aangele genheden. „Moet de minister niet erkennen, dat aldus de indruk wordt gewekt en de mening post vat, dat ten deze andere motieven al dan niet van politieke aard hebben geleid tot het instellen ener strafrechtelijke vervolging dan overwegingen van uitsluitend justitieel beleid, zulks tot schade var het aanzien der justitie de gelijkheid der rechtsbedeling", aldus de heer Berkhouwer. NOODTOESTAND AFGEKONDIGD fibot Lodge, de nieuwe Ameri- aanse ambassadeur in Zuid- hetnam. en McNamara. minis- ir van Buitenlandse Zaken in tsprek met het Zuidvietnamese laatshoofd Van Thieu en pre" mier Ky. WEERBERICHT VRIJ ZONNIG Ook het K.N.M.I. was vanmorgen to tien uur optimistisch over de kansen voor het weer van morgen. Bet voorspelt, dat de wind geleide lik oostelijker zal worden. Overdag kunnen flinke perioden met zonne schijn worden verwacht. Misschien salt er in het zuiden nog een lokaal buitje, maar verder blijft het droog iet een by na zomerse temperatuur. STRANDVERWACHTING De droge en warmere noordweste lijke luchtstroom doet vandaag nog bewolking verdwijnen. Morgen »n weer iets warmer. Tempe- overdag van 20 tot 22 graden, ater 16 graden. VooruitzichtenHogedrukgebied •m ®ven de Noordzee geeft de komende togen zonnig en nog iets warmer 18 JULI Zon op: 4.41 uur; onder: 20.50 urn- Maan op: 23.16 uur; onder: 9.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.00 en 18.23 uur, laagwater te 1.51 en 14.08 uur. (19/7 hoogwater te 6.36 en 18.59 uur, laagwater te 2.28 en 14.42 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een bijvoegsel Controle in Amsterdam Een controle van de Amster damse politie op een aantal les auto's heeft zeer grote misstan den aan het licht gebracht. Op een avond deze week werden 26 esauto's gecontroleerd. Veertien hiervan vertoonden gebreken. Vier auto's moesten naar het hoofdbureau worden gesleept, )mdat verder rijden niet verant woord was. In gevallen werd pro verbaal opgemaakt wegens technische gebreken en in de vier gevallen werd een waarschuwing gegeven. Slechts twee van de ry-instructeurs bleken het rijles-geven als vak te beoefenen. Een kleine selectie uit de gebreken die geconstateerd werden: een kapot ontkoppelingsmechanisme, een losse bestuurderszitplaats, defecte hand- en voetremmen en volkomen versleen banden. Van diverse auto's waren de papie ren niet in orde of niet aanwezig. Onder de instructeurs, die niet de ge hele dag werkten, waren een metse laar en betonvlechter, andere bouw vakarbeiders, kantoorbedienden en een pompbediende. De resultaten van de controle zijn voor de Amsterdamse politie aanleiding meei van derge lijke onderzoekingen in te stellen. Enige tjjd geleden bracht een onder zoek van het Consumenten Contact- Orgaan ernstige gebreken aan het licht bij de auto's die in de hoofd stad worden verhuurd. Treinrovers naar andere gevangenis De Britse gevangenisautoriteiten hebben om nieuwe ontsnappingspo gingen tegen te gaan besloten, de tien „nog" in de gevangenis zittende leden van de bende die de gerucht makende overval op een posttrein pleegde naar andere gevangenissen over te brengen. Twee van hen, Dou glas Goody en Robert Welch die bei den tot dertig jaar veroordeeld zijn, zijn al ir« het geheim overgebracht naar een speciaal gebouw van de strafgevangenis van Durham by Newcastle, waar de wanden van de :ell«ai mpt plaatijzer zijn bedekt, via televisiecamera's het doen en laten van de gevangenen wordt gadegesla gen en een speciaal alarmsysteem is I aangebracht. I Mr. M. v. d. Stoel staatssecretaris Buitenl. Zaken Binnenkort is de benoeming te ver wachten van het socialistische Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel tot staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken. De heer Van der Stoel zal zich voornamelijk met niet-E.E.G.-aangelegenheden gaan bezig houden .zoals de Verenigde Naties, de NAVO en de Westeuro- pese Unie. De heer Van der Stoel is veertig jaar Hij studeerde in de rechten en in de z.g. vrjje studierichting rechten aan de Leidse Universiteit. Van 1953 tot 1958 was hjj medewerker van dr. Wiardi Beckmanstichting, daarna was hij internationaal secre taris van de Party van de Arbeid. Van 1960 tot 1963 was hy lid van de Eerste Kamer. De verkiezingen van 1963 brachten hem aan de an dere zijde van het Binnenhof. De benoeming van mr. Van der Stoel betekent de bezegeling van een lange strijd. Na de vergeefse po ging van dr. Vondeling om zelf het departement aan het Plein te gaan beheren is van PvdA-zijde hard nekkig geprobeeerd, alsnog enige invloeci te krjjgen op het buiten lands beleid. Deze pogingen stuitten aanvankelijk op ernstig verzet bjj mr. Luns. Naast mr. Bot als minister voor ontwikkelingshulp en mr. De Block ils staatssecretaris voor Europese aangelegenheden duldde hij aan vankelijk geen derde man op zjjn ministerie Maar de minister is ge- I leidelyk aan gezwicht. In hetgebied van Paderborn in de Westduitse deelstaat Noord- rijn-Westfalen, verkeerden vannacht naar verluidt zeker twee honderd personen in „acuut gevaar" als gevolg van zware overstromingen. Behalve dit gebied werden vrijdagavond ook de Westfaalse distr icten Warburg en Büren tot rampgebied ver klaard. Ook in delen van Nedersaksen er Hessen hebben onweer en zware langdurige regenval tot een noodtoe stand geleid. Zeker acht personen zijn om het leven gekomen. Westduitse en Britse troepen zijn bij het aanbreken van de dag groot scheepse reddingsacties begonnen. Gisteren maakten helikopters van het Westduitse leger tot het vallen van het duister tal van reddingsvluchten boven het zwaar getroffen district. Een woordvoerder van het Britse Rijnleger deelde vannacht mee, dal de verbindingen met het gebied var Sennelager, waar duizenden militai ren uit diverse NAVO-landen zijn ge legerd, zijn verbroken. De telefoon draden waren by een zware storm tegen de grond gegaan. Van de daken Met helikopters zijn tal van mensen van de daken gered. Politiemannen, rode-kruiseenheden, brandweerlieden zinnen ln veiligheid gebracht nadat» de rivieren buiten him oevers waren getreden en uitgestrekte gebieden onder water hadden gezet. Omstreeks middernacht was het peil van het water in Paderborn aanzienlek ge daald, maar volgens de politie werd een nieuwe stijging verwacht. In het nabijgelegen Büren brachten vele ge zinnen de nacht door op de daken van hun huizen. Een groep Nederlandse vrijwilligers is intussen in Paderborn de reddings ploegen komen versterken. Advertent!* V.V.V. WARMOND - KAAGWEEK 1965 WARMOND Attractieve kermis op de gemeentehaven ln Warmond van VRIJDAG 16 JULI t/m WOENSDAG 21 JULI a.s. ('s Zondags gesloten). Warinoiidse str«tonloop ATLETIEKWEDSTRIJDEN op ZATERDAG 17 JULI ts 19.30 uur. Neger hoofd van politie in Georgia In het stadje Crawdfordville, ln de Amerikaanse staat Georgia, Is een neger. Jesse Meadows, aangesteld als hoofd van politie. Dit is nog niet eerder gebeurd in Georgia. In Craw- fordville zyn al twee maanden lang rasscnonlusten aan de gang. Er was geen onmiddellijke uitleg van de keuze van Meadows als chef van de politie. „Wij hadden er geen", zo luidd- het duistere commentaar van de sheriff. De burgemeester was niet voor commentaar te bereiken, evenmin als Meadows zelf, van wie weinig bekend is. In Greensboro, in de Amerikaan se staat Alabama, zyn gisteren veer tien negers gewond toen de politie, geholpen door met stokken en werptuigen gewapende blanken, bij hot gerechtsgebouw ongeveer 75 be toger? voor betere arbeidsvoorwaar den en snellere inschrijving op de kiezerslijsten uiteenjoeg. Vier van de gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 (9uct tylte. t Uit het Leidsch Dagblad van 19 Julij 1865: f J De droogte in Australië is J zoo groot, het water zoo J schaars, dat aan de kinderen J J thans wijn en bier moest i J worden gegeven om hun J i dorst te lesschen. f f (Advertentie) Holl. Spoor- weg. Goedkoope volkstrein J van 's Gravenhage en Leiden f naar Haarlem en Amsterdam, op Dingsdag 25 julij 1865 J f Prijs heen en terug in de 3e J J klasse: één gulden. J

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1