I Van SPORTSMAN aaBrimo Maderna introduceerde Baarens pianoconcert kunst kaleiöosc^gp MISSIE-DA VIES NIET GESLAAGD HUNTER echt een lekkere Amerikaan r,'t Ilse Hollweg in Mozart-aria's LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JULI VIJFDE BLAD Rehabiltatic Mendehsohn (Van onze kunstredactie) nas De Italiaanse dirigent Bruno Maderna heeft in korte tijd zijn Maats in het Nederlandse concertleven gevonden. Hij dirigeert geregeld onze orkesten en zo ook stond hij gisteravond als Hol- >Nic|and Festival-dirigent voor het Concertgebouw Orkest. Hij had —-laarvoor een uiteenlopend programma samengesteld, met werken tan Arnold Schönberg, Kees van Baaren, Mozart en Mendelssohn. Mendelssohn's „derde", bijgenaamd de Schotse Symfonie. Deze wordt de laatste jaren niet meer zo dikwijls gespeeld. Men prefereert de Italiaan se, die eveneens gebaseerd is op Men- delssohns' reisherinneringen, maar naar de aard van het Italiaanse volk toch meer bel canto-aspecten heeft. De Schotse Symfonie is soms iets te programatisch, met muzikale kantte keningen dat de winden over de dor re weiden loeien, waarop een geheim zinnig gemurmel der golven volgt. Maar men ervaart het nog wel eens bij moderne dirigenten dat ze het graag opnemen voor een wat in on genade geraakte compositie. Bruno Maderna heeft deze reha bilitatie bewezen met een byzonder enthousiaste vertolking. Hij maakte dit werk in zijn Italiaanse visie zelfs bijna dramatisch, waarbij vooral het Adagio een lyrisch-ontroerende weer gave kreeg. Toch kon Maderna de symfonie niet geheel redden, al geven de melodische thema's nog zulk een charmerende Indruk. 1 BRUNO MADERNA ,jj Voor de concertbezoeker die niet op H muziek van Schönberg en Kees Baaren is afgestemd een vrij 3 rare opgave, maar hij kon zijn on- remde voldoening vinden in de iarna gezongen concert-aria's van "^^'ozart door de sopraanzangeres Ilse )llweg, ten besluite van de avond in Bronzen beeld „Het steekspel" n twee nationale cultuur- mmenten in Haarlem, de Grote Sint Bavokerk en de Vleeshal bij Grote Markt is gistermiddag een ïzen beeld van Erik Claus ge ëtst. Het beeld voorstellende „Het LAfeekspel" is aangekocht door de ge- fcente Haarlem. Het herinnert er- Nllr' t'Üdens de middeleeuwen de "tinhe Markt in Haarlem toen „Het Sant" genaamd als looiveld werd gebruikt. Het l stelt twee kampvechters voor het moment, dat een van de twee de druk begint te wijken. Het is n hoog en staat op een bijna meter hoge sokkel. Wagner-muziek met zijn ideologie en wij tasten met hem naar de over gang der klankimpressie. Aloys Contarsky bewonderenswaardig Bij Schönberg leefde dit wel in een bedachte formule, maar heel wat simpeler, dan het pianoconcert van Kees van Baaren, dat zo veel vernuft verraadt, dat men als cijferaar de muziek beluistert en allerminst ge makkelijk de weg kan vinden naar de essentie van deze toonconceptie, die naar onze indruk meer aan een for mule dan aan de muziek zelf ten grondslag ligt. Bewonderenswaardig dat de pianist Aloys Contarsky de solo-partij zo met élan speelde, voor al ook omdat hij te elfder ure deze taak van de ziekgeworden Theo Bruins moest overnemen. De concert- aria's van Mozart werden door Ilse Hollweg prachtig van toon en voor dracht gezongen. Dit was geen een voudige opgave want de scene „Ah, lo previdi" en de aria „Vorrei Spie- garvi" zijn twee composities van sterk vocaal virtuose aard. Ook in dit opzicht wekte Ilse Hollweg alle res pect! Edo de Waart een jaar assistent-dirigent in New York De 23-jarige Nederlandse dirigent Edo de Waart zal een jaar lang als assistent-dirigent van het Philhar- monisch orkest van New York op treden. Dit is een uitvloeisel van de prjjs die de dirigent gewonnen heeft in het in december te New York ge houden internationale Dimitri Mitro- poulos-muziekconcours. Zoals bekend, is Edo de Waart met ingang van 1 september van het volgend jaar benoemd tot assistent dirigent bij het Concertgebouworkest I in Amsterdam. Dezer dagen zijn in New York de namen bekendgemaakt van drie jonge Europese dirigenten die een jaar lang als assistent-dirigent bij een Amerikaans of Canadees sym fonie-orkest zullen werken. Interessante Schönberg Zondermeer interessant was het om Schönbergs' „Filnf Orchesterstücke" tc horen, die deze componist in het voorportaal van zijn carrière in de moderne muziek schreef. Hij gevoelt zich beklemd tussen de benaming, die er aan wil geven, dacht aan „Vörgefühle", liet deze weer weg ar breekt baan het was in 1909 met de gedachte aan een melodie méér betekenis te geven, door aan eenzelfde toon wisselende klankbeel den te verlenen. Het is een primair begin van de huidige moderne muziek met „klank- vlakken", waarbij nu de melodie nau welijks meer een kans krijgt. Indien we ons voor ogen houden dat deze „Fiinf Orchesterstiscke" de voorafgaande compositie van Schön bergs' mono-drama „Erwartung" was, dan ontstemt zij ons niet, integendeel, wij ervaren zijn losmaking van dé 25.600 bezoekers op Antiekbeurs De oude kunst- en antiekbeurs In iet Stedelijk Museum Het Prinsen hof in Delft zal volgend jaar worden jehouden van 23 juni tot 13 juli en op woensdag 22 juni 's avonds wor den geopend. Als voorzitter van de Stichting zal dan optreden de heer H. Kramer uit Den Haag. Dit deelde de heer G. R. de Boer, voorzitter van de Vereniging van handelaren in oude kunst in Neder land mede op de bijeenkomst van deelnemers aan de 17de beurs, die gistermiddag in de aanwezigheid van de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor en directeur van het museum drs. D. H. G. Bolten werd gesloten. De voorzitter van de Stich ting Oude Kunst en Antiekbeurs, (welke door 25.600 personen 1.000 meer dan vorig jaar werd bezocht, en gunstig is verlopen), dankte de burgemeester voor de genoten gast vrijheid en overhandigde hem een oud-Hollandse zilveren geboortelepel en een boek. De heer Bolten mocht een zilveren schaaltje in ontvangst nemen. ■fa Prof. Anton Heilierdie vanavond het orgel in de Pieters- J kerk bespeelt tijdens het eerste I concert van de serie, welke dit seizoen gegeven wordt. (Foto Jan Schippers. Llsse) biedt in zijn prijsklasse veruit het meest! Reeds voor 117.50 een camera met ingebouwde belichtingsmeter, sneltransport, blokkeerinrlchting, gecoate 2,8 lens, heldere lijnkaderzoeker, „all-metal"- constructie, bliksemsnelle fllmwisseling, uitgebalanceerde handligging, schokvrije druk knopsluiter. J Sportsman L 117.50 Sportsman SL met zelfontspanner 135.- Sportsman Auto met gekoppelde bellchtmgsrneter 147.50 Sportsman Auto RF met bovendien gekoppelde afstandsmeter 192.50. Natuurlijk in iedere camera een FP3, de fameuze ILFORD fijnkorrelfilm. londen neemt aan ,l Vm onze Londense correspondent) Gisteravond is Dovies van zyn reis 9 iruggekeerd. Vanmiddag zou premier filson in het Lagerhuis verslag doen diens bevindingen. De kleine temperamentvolle man it Wales is een bekend lid van La- m »urs linkervleugel en had reeds Ja- m geleden bezoeken aan Noord- letnam gebracht. Samen met an- iJfe tot de linkse groep behorende irhuisleden heeft hij in 1959 een gesprek met president Ho Tsji- toh gevoerd. Hij behoorde in elk tval tot de groep van de linkervleu- pin die altyd met open armen wordt ntvangen op de communistische am- tósades in Londen. Bij elke wereld crisis kan men er van op aan dat zij het Lagerhuis anti-Amerikaanse Sluiden laten horen. Of Davies harom wel de geschikte figuur was jkt *n naar Hanoi te gaan werd. vooral ■loor de oppositie, sterk betwijfeld. Kritiek doel is de conferentie van 1954 op nieuw te laten bijeenkomen. Enge land en de Sowjet-Unie zyn daar- gezamenlijk voorzitters, maar Russen blokkeerden de Britse po ging tot een nieuwe beraadslaging Ger.ève. Hanoi was ook volgens de Russen de enige plaats waar men terecht kon. Maar daar gaf Ho Tsji- minh zelfs voor de bevriende Davies niet thuis. Hij kreeg een regerings- villa toegewezen maar slaagde er niet in een lid van de regering te spreken te krijgen. Het moet vernederend voor Davies geweest zyn dat hy in Hanoi voor een gesloten deur kwam, terwijl de voortreffelijk Engelssprekende presi dent Ho Tsji-minh hy wasten eens borden in een Londens hotel een dag voor Davies aankomst wel een Engelse dame, mevr. Perl, Ca- nadeze van geboorte, als enig Brits lid van de delegatie van de wereld raad voor de vrede, heeft ontvangen. J Wilson kreeg veel kritiek te horen n hy Davies zulk een delicate di plomatieke missie had toevertrouwd, 'oewel zijn instructies van uiterst «perkte aard waren. Het ging ten- 01 'lotte niet om onderhandelingen te toeren maar had tot taak de bedoe- van de Gemenebest-vredes missie uit te leggen, wiens hoofd- Bezuiniging in West-Duitsland De Westduitse regering heeft gis teren besloten tot een krachtige be zuinigingscampagne om de stabili teit van de mark en van de prijzen te waarborgen ondanks de recente verhoging van de overheidsuitgaven. Zowel op de lopende begroting als op die voor het volgend jaar, die thans in de maak is, zal worden be snoeid, zo heeft de Westduitse mi nister van Financiën na afloop van de kabinetszitting van gisteren mee gedeeld. Op de lopende begroting hoopt de Westduitse regering onge veer een miljard markt te besparen. Om de stijging van het begrotings totaal dat voor dit jaar 63.9 mil jard mark bedroeg in overeen stemming te houden met de groei van het bruto nationaal produkt heeft de Westduitse regering de staatsuitgaven verleden jaar reeds met zeven procent verminderd en de uitgaven voor bouwwerken met twintig procent. Thans is besloten de overheidsuitgaven nog eens met drie procent te verminderen. Advertentie Edgar Hoover (FBI) „Communistische ambassade-leden spioneren in VS" Edgar Hoover, het hoofd van de Amerikaanse federale recherche (FBI), zegt in zyn jaarverslag over de FBI-aotiviteit dat de meesten van de 800 personeelsleden op de ambassades van communistische landen in de Verenigde Staten spio nage bedrijven. zy Strijken kan nog gemakkelijker cr stoom Atü strijkijzer j U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter is een Koninklijk genoegen jinn in een Koninklijk formaat. King Size f. 1.25 Aanvaring in Het Kanaal In het Engels kanaal ter hoogte van Beachy Head heeft zich van nacht in dichte mist een aanvaring voorgedaan tussen het Griekse vrachtschip Nymfea van 7.000 ton en het 17.000 ton metende Liberi aanse vrachtschip Franceses, Het Britse schip Vestal heeft alle opva renden gered. De Nymfea is zinken de, maar men zal een poging doen het schip op sleeptouw te nemen. De Franceses heeft laten weten zyn reis naar Rotterdam te zullen voort zetten. Tachtigjarige leidt de Lucia di Lammermoor WILLEM LOHOFF in Hilversum is gisteren 80 jaar geworden. De jeugd kent zijn naam niet meer, maar er zullen ongetwijfeld nog mensen zijn, die bij het horen van de naam Lohoff het hele muziekleven in ons land gedurende de eerste helft van de twintigste eeuw aan zich voorbij zien trekken. Willem Lohoff heeft in zijn leven veel, zo niet alles meegemaaktVan schnabbels" in café's als violist tot directies van opera's met solisten als Jo Vincent. Willem RaveUi, Cornelis van Munster en Suze Lug er. In de eerste wereldoorlog verzorgde hij met Louis Davids het amusement onder de soldaten. Hij was verbonden aan operagezelschappen in Italië en België, hij maakte de opkomst van Mengelberg mee en deed omstreeks 1983 zijn intrede bij de radio, nu weer als violist. Na de oorlog heeft hij tal van opera's voor de radio gedirigeerd en vijf jaar na zijn pensionering dirigeerde hij het Amsterdamse Operakoor met uitvoeringen in het Concertgebouw, op welke plaats hij op zijn 75ste ver jaardag op grootse wijze werd gehuldigd. Vanavond dirigeert de nog immer vitale Lohoff voor Hüversum II van 0.0522.80 uur, «en radioproduktie van de opera Lucia di Lammermoor van Domizettin, met als solisten o.m. Lucy Tilly, Luigi Infantine, Johan van Resteren en Am."1* m" MW Sig^n uit2°ni der' goe( gevaarlijke bedrei ging voor 's lands veiligheid, aldus Hoover die voorts meedeelt dat sinds juli vorig jaar vijf Russische diplo maten tot ongewenste vreemdelingen werden verklaard. Tevens werd een aantal „niet gewenste of gevaariyke vreemdeling" het land uitgezet. In genoemde periode werden drie personen wegens spionage door Amerikaanse rechtbanken tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Twee anderen wachten nog op hun straf. De Amerikaanse communistische party en haar leden hebben volgens het verslag een belangryke scheu rende invloed. In het bijzonder trachten zy jongeren op te zetten tegen de buitenlandse politiek van de regering. Verder pogen zy munt te slaan uit het doorkruisen van de campagne voor gelyke burger rechten. Hoover zegt dat de FBI sinds vo rig jaar zomer meer dan 500 mel dingen van gepleegde rassendiscri minatie in openbare gelegenheden en op onderwysinstellingen heeft onder zocht. Ben Goerion c.s. nu afzonderlijke parlementsfractie De tegen premier Esj kol rebelle rende leden van de Israëlische so cialistische Mapai-partij zyn giste ren erkend als afzonderlijke parle mentsfractie. Aan het hoofd van de „rebellen" staat Ben -Goerion, die de Mapai vyfendertig jaar heeft geleid. De regeringscoalitie beschinkt in het parlement nu nog maar over 60 van de 120 zetels. Claudio Abbado met Residentie-Orkest De jonge Italiaanse dirigent Clau dio Abbado, die opgang maakte in enkele van de belangrijkste Europese muziekcentra en die sedert vorig jaar assistent-dirigent is van The New York Philharmonio maakt op 29 juli zijn debuut in ons land met het Residentie-Orkest tydens een concert in de Kurzaal in Schevenin- gen. Abbado, die tijdens de muzlek- weken in Wenen veel byval oogstte met zijn Mozart- en Beethoven ver tolkingen, heeft voor zijn eerste op treden in ons land zijn aandacht bepaald op Beethoven. Het uit te voeren programma bestaat uit het Vioolconcert in D gr. t., solist Yehudi Menuhin, de Zevende Symfonie ln A gr. t., en de ouverture tot „Die Geschöpfe des Prometheus". Claudio Abbado dirigeert ook het Residentie Orkest op 2 augustus in de Kurzaal met als soliste pianiste Toos Onderdenwijngaard. Uitgevoerd zullen worden Tsjaikowski's Ouver ture-Fantasie Romeo en Julia, Schu- manns pianoconcert in A kl. t. en de Eerste Symfonie in C kl. t van Brahms. Advertentie Paul Cammermans regiseert in België «Van onze Brusselse correspondent) De Belgische acteur Paul Cam- mermans, die enige jaren geleden naar Nederland emigreerde, zal het volgend seizoen weer verscheidene malen in België komen werken, zo wel als acteur en als regisseur. In eerstgenoemde hoedanigheid zal hy optreden in de hoofdrol van Lope de Vega's „Mirakelridder", dat j in de Kon. Vlaamse Schouwburg in i Brussel zal worden gespeeld. Hy zal ook de regie voeren van een Ned er- lands-Vlaamse t.v. coproductie van I de regenmaker van Nash.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15