Haghe Sanghers zongen met afwisselend geluk amera doorziet vervalsingen kunst Woedende aanval op V.S. inzake Vietnam Exposities in „De Lakenhal" Onder Titus onbekend werk van Rembrandt kAleiöosQgo.p Faam van het koor rust op goede grond Anton Heilier morgen op orgel Pieterskerk INTERPELLATIE OVER VIETNAM IN HAVENS 2% LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 JTLÏ VIERDE BLAD Tijdens sch rijversbijeenkomst NIEUW WERK VAN OSCAR VAN HEMEL In opdracht van het toenmalige ministerie van O., K. en W. heeft Oscar van Hemel een „Divertimen to" geschreven. De componist heeft het opgedragen aan het Ned. Ka merorkest. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dit orkest. In de loop van het komende jubileum - seizoen zal dit orkest het werk voor i de eerste maal uitvoeren. John Helstone maakt tournée door de West De jonge Surinaamse violist John I Helstone. een leerling van Jo Juda. die bij zijn eindexamen aan het Am sterdamse conservatorium vier tienen en een onderscheiding behaalde, zal in het najaar een concertreis door De Amerikaanse secretaris van Lord Bertrand Russell. Walt Schoenman. heeft gisteravond in Helsinki een woedende aanval gedaan op Amerika tijdens een verwarde schrijversbijeenkomst, terwijl de president van de vergadering vergeefs probeerde hem te doen ophouden met spreken. De vergadering, belegd door het het probeert een „eigen wereldimpe- internationale congres voer nationale onafhankelijkheid en gemene ontwapening", werd chaos van geschreeuw, gefluit protesten toen Schoenman. na vredestoespraak var lezen te hebben eer de Amerikaanse rol in Vietnam. te stichten, deed SchGenman een beroep op alle landen om de diplomatieke betrekkingen met Washington te verbreken. Ame rikaanse toeristen niet in hun land Russell voorge- j toe te laten en te weigeren Ameri- aanval deed op kaanse schepen te lossen of te laden totdat alle Amerikanen uit Vietnam beschuldigend dat geëvacueerd zijn. Willem van Otterloo in Perth Onze cultuur sterft "7" ervalsing van kunstwerken is de eeuwen door een bloeiend V bedrijf geweest. Al in de tijd van keizer Augustus „besnuf- tlden" de Romeinse patriciërs eikaars beelden om er achter te omen, of deze wel van origineel Corintisch brons waren. Dit rerd namelijk hoger gewaardeerd en het zou een eigen specifieke eur hebben. Omdat de vervalsers zelf vaak bijzonder begaafd raren zijn er vele gevallen bekend, waarin de hand van de ver- plser sneller was dan het oog van kunstkenner. werkstuk wordt opgesteld 1500 Kodachrome II dia's per uur kunnen worden opge nomen. Elke gegadigde kan zo een origineel kleurendia kopen. Eén van de boeiendste studie-ob jecten in opsporingslaboratoria voor kunstzaken is de „palimpsest": een schilderij waar een tweede verflaag overheen werd gelegd. In 1937 ont dekte het Louvre, dat het een ver borgen Rembrandt bezat, verstopt onder de verflagen van Rembrandts' portret van zijn zoon Titus. Radio- grammen toonden aan. dat zich ach ter het portret een schilderij van een „gesluierde-vrouw-bij-wieg" bevond. Het radiogram (rechts) run een Italiaanse olieverfschilderij uit de Renaissance toont duidelijk een ver schil van de plaats van de linker hand van de Madonna. Verder een verandering van de linkerarm van het kind en de bijvoeging van een vogeltje, dat niet voorkomt op het origineel. De veranderingen zijn naar schatting IfOO jaar na de ver- vervaardiging van het origineel aan gebracht. Het omgekeerde nummer op het radiogramis het catalogus nummer van het Neiv York Museum aangebracht op de achterzijde van het canxas. Deze tentoonstelling bevat werken van o.a. Hendrik Avercamp, Adriaan Brouwer. Jan van Goyen, Frans Hals. Jan Davidsz. de Heem. Meindert Hobbema. Gabriël Metsu, Art van der I Neer, Adriaan van Ostade, Jacob en Otterloo. de dirigent Salomon Ruysdaal, Jan Steen, Carel Fabntius, Gerard Terborch en Rem brandt. De collectie werd in zijn eel heel I huidige samenstelling nog niet eer de eigentijdse muziek. der getoond. Gedurende dezelfde periode wordt in de Lakenhal nog de tentoonstel ling: „Leiden bestudeerd" gehouden, die de tentoonstelling „Fotografie en Wetenschap" omvat. Deze tentoon stelling geeft een inzicht van de al lernieuwste wetenschappelijke ont wikkelingen. Door de contrast wer king hiervan met de werken van de 17de ecuwse meesters, winnen beide manifestaties aan belang. 1960 organiseerde het London bseum of Art een complete ten- onstelling van vervalst werk. In collectie was onder andere een e van Julius Caesar. Een afbeel- rg daarvan had gediend als om Igillustratie voor Latijnse leerboe- fotdat in 1936 de onechtheid trd gesignaleerd. n deze eeuw zijn de objectieve tthoden voor het legaliseren van pstwerken boven het niveau van Ineustest der Romeinse bronssnuf- laars uitgestegen. Een belangrijke I by het onderzoek spelen foto- af ische middelen. De eerste rönsgeopname van olie- rf schilderij en werden in de univer- ieit van München gemaakt in 1896, jaar na Röntgens ontdekking van naar hem genoemde stralen, ndsdien hebben de opnamen met hulp van röntgenstralen, infrarode I ultraviolette stralen aanwijzingen tgeleverd over de authenticiteit, aar ook van de schildertechnieken m vele schilderijen. „De „lange" infrarode stralen zijn ihulpzaam bij het doordringen van inker geworden vernislagen en van er dunne verflagen. In musea speel jtografie een belangrijke rol bij het istleggen, identificeren en conser- Iren. Van bepaalde voorwerpen zo- 6 schilderijen die in 1958 door »nd in het Museum of Modern ft in New York werden vernietigd, Staan alleen nog maar afbeeldin- m in de vorm van foto's. Kleu- india's en -vergrotingen dienden als chtlijn bij de restauratie van de ten lie verschroeide schilderijen, die de land overleefden. In het New Yorkse Metropolitan I Art zijn sinds de opnamen van ne- Itief nummer één, in 1906 „Een lollandse Keuken" geschilderd door l oudster der Terniers) 300.000 fo- fs gemaakt. Met een batterij van Imera's voor filmformaten tot en iet 28 x 35 cm, een flinke studio- limte is de fotografische staf in laat tot het fotograferen van de fcost uiteenlopende objecten, van In minuscule Egyptische zegelring |t een wandtapijt. [Micro-opnamen lichten dikwijls de pier op, die hangt over de ouder- pi en materiaalsoort van metalen lorwerpen. Speciaal ontworpen ra- bgrafische apparatuur zorgt voor bchte" röntgenstralen met een laag Wringend vercogen, bestemd voor p onderzoeken van voorwerpen met geringe densiteit, zoals schilde- en en keramiek. Door middel van diogrammen en met behulp van ul- tvielette en infrarode stralen kun- ontdekkingen worden gedaan de werktechnieken en vroegere gingen tot wijziging of restauratie. Pij een dergelijk geval, bestudeerd de conservator van het museum, array Pease, was een 13de eeuwse rzische aardewerk schaal betrok- Een onderzoek met ultraviolette "alen toonde aan, dat de schaal itelijk uit scherven was ge- ostrueerd. Bovendien bleek dat het frendeel van de gebroken stukken s bijgewerkt om ze weer in elkaar kunnen passen, iets dat onnodig s geweest als de schaal onder nor- Me omstandigheden was gebroken weer gewoon was samengevoegd. !r waren twee mogelijkheden: óf t exemplaar was samengesteld uit onderdelen van twee authentieke identieke schalen, beide stam- ind uit dezelfde periode, óf van de feitiele schaal was veel later een plica at vervaardigd, len van de kopie, gecombineerd met fragmenten van het origineel, dien den voor het nogal frauduleuze doel om waardevolle voorwerpen van één kunstvoorwerp te creëren. Er werd een radiogram gemaakt. Het toon de aan, dat de vervangingsstukken een veel lagere densiteit bezaten dan de originele fragmenten. Het verschil was aanzienlijk groter dan kon wor den verwacht, als de twee aarde- werxvoorwerpen tegelijkertijd uit hetzelfde soort materiaal waren vervaardigd. Bovendien werden ver vangingsstukken en originele frag menten in gelijke hoeveelheden aan getroffen. De schaal was dus op zijn hoogst „half echt" en de mogelijk heid, dat ergens een pendant be staat, of heeft bestaan, is allerminst uitgesloten. In Nederlandse musea kunnen be zoekers bij de afdeling Reproductie- verkoop tegenwoordig een keus ma ken uit soms bescheiden, maar ge leidelijk groeiende collectie kleuren dia's, meestal helaas zonder verdere bescherming in kartonnen raampjes gevat. De groei van deze collecties is mede te danken aan de Stichting Openbaar Kunstbezit, die dia's heeft laten maken van de in enkele jaar gangen van de radiocursus bespro ken werken. Daarnaast bestaat in Amsterdam het Lichtbeeldeninstituut, dat tegen een kleine vergoeding dia's uitleent uit een eigen grote collectie. In de V.S., waar projectors bijna even algemeen zijn als bij ons stof zuigers, geven sommige musea een uitstekende service op dit gebied. De uiUeencollectie van het Metro politan Museum bestaat uit 60.000 5 bij 5 cm kleurendia's. Nog eens 8.200 kleurendia's (8 bij 10 emi laten kunstvoorwerpen zien die eigendom Willem van het Residentie Orkest, heeft in het Australische Perth gelaten Van Otterloo, die in Perth een aan tal gastdirecties vervult, zei er van overtuigd te zijn dat onze cultuur steeft. Er zal nooit meer een Bach, Beet hoven of Liszt geboren worden", ver klaarde hij. Toen de namen van een aantal moderne componisten vielen betrok Van Otterloo's gezicht en hij bekende weinig voor de nieuwe mu ziek te voelen, die van hemzelf niet uitgesloten. De dirigent wees er op dat zijn programma's voor de Autralische ra dio geen nieuwe werken bevatten. Volgens Van Otterloo zouden jonge mensen meer interesse voor goede muziek moeten opbrengen. Zij ge nieten vele faciliteiten op concerten, wat er toe zou moeten bijdragen hun smaak te ontwikkelen. „Maar televisie en goede concert zalen zyn niet genoeg. Ze moe ten cnderricht hebben in het leren genieten van muziek uit vroeger ty- den", besloot de dirigent. zijn schilderyen van andere musea en van particulieren. Voor studiedoeleinden kan men er kiezen uit 143.000 8 by 10 cm dia's (zwart-wit), die tegen een klein bedrag worden uitgeleend. In de National Gallery of Art in Wash ington wordt een camera gebruikt die Optreden in Katwijk: OPRUIMING karpetten In de orgelconcertenserie der Nieuwe Kerk wordt op welkome wijze aan afwisseling gedacht. Zo waren nu de „Haghe Sanghers present, aangevoerd door Jos. Vranken, zulks met medewerking van de Haagse organist Jan Schmitz. eenmaal begeleidend en tweemaal solo-concerterend. Uiteraard zoekt ook de koordirigent afwisseling van de pro gramma-opbouw en werd een groepje oude polyfonie opgevolgd door een groep liederen op een Spaanse. Engelse. Franse. Tsje chische en Itliaanse tekst, waarna nog vijf Slavische zangen ge presenteerd werden en tot besluit het Credo van Philip Loots. Eminente leiding De faam, die dit omvangrijke koor bezit, berust op goede gronden. Hier is een uitnemende technische vocale Morgenavond om kwart over acht bespeelt Anton Heiier het orgel in de Pieterskerk. Dan wordt het eerste concert gegeven in de door K. en O. en het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente georganiseerde reeks van vijf orgelbespelingen. Anton Heilier, gebor i 1923 in We- is behalve Oostenrijks organist internationale vermaardheid, ook componist, klavecinist en diri gent. Sinds 1945 is hij docent voor orgel aan de afdeling kerkmuziek in de Universiteit van Wenen. In 1952 won Anton Heilier, die zijn opleiding genoten heeft bij Rei- dinger en Seiderhofer, de orgel-im- provisatiewedstrijd te Haarlem, hy tot jury-lid gekozen werd. Sinds 1954 is hy jaarlyks te rugkerend docent aan de Zomeraca- demie voor organisten in Haarlem, aar hij een Bachcursus organiseert. Heiller treedt in alle alnden van Europa en in Ver. Staten als organist Ook in de Ver. Staten geeft hij Bachcursussen. Heillers programma omvat slechts erken van twee componisten, twee welke overigens gemeen grote betekenis zijn: B ix- tehude en Bach. Dietrich Buxtehu- de (1637-1707) werd geboren in Hel- singborg (aan de Zweedse kust). In 1668 werd hy organist in Lübeck. Zijn grote begaafdheid trok tallozen, onder wie ook Bach, naar zyn woonplaats, om kennis te nemen van zijn prachtig spel. Het scheppend werk van Buxte- hulde is niet los te maken van zijn orgel en de door hem geleide „Abendmusiken", waarvoor hy zyn orgelwerken en andere composities schreef. Heiller brengt ook de twee koraalvoorspelen uit Bachs' „18 Cho rale". Voor hen, die met het werk van de Thomascantor vertrouwd zyn. zy vermeld, dat deze „18 Chorale" in tegenstelling tot de „Sechs Schu- blerische Chorale" (zo genoemd naar - de uitgever), in manuscript zyn ge bleven. discipline voorhanden, die de toewij ding aan een veelzijdig repertoire toe laat. Een gladde trefzekerheid, vast heid in het trekken van de zang- lynen, het substantiële in de klank vorming wijzen op een hogelijk te res pecteren routine en op een eminente leiding. Bepaald fraai is het pianissimo zingen, zo aantrekkelijk dat als zich daaruit een stemuitzetting ontwikke len moet. de forte-stoten wel stoer, in alles veilig gesteld en zonder uit springers opklinken, maar verhou dingsgewijs kaler en minder edel. Kleur, sfeer, stemming worden ech ter niet onderworpen aan een be weeglijke variabiliteit, zodat niet ieder lied meekrijgt wat mogelijk zou zijn, als iedere zanger de ziel van elke tekst tot zijn geestelijk eigendom weet te maken. „Popule Meus" van Palestrina ver leidde tot een vergelijking met Ad miraals koor, dat dit Goede Vrijdags motet (Improperia) kort geleden ter zelfder plaatse uitvoerde: met véél meer contrast en reliëf in de voor dracht, lichter en vlotter. Wij von den Vranken wel eens te massief en te tragisch van allure. Het Andalusisohe Villanoico van Vazquez viel ons tegen door niet vat ten van het volksliedkarakter. Prach- i tig kwam daarentegen, als voorbeeld. I het „Come again" van Dowland over, bijna oververfijnd bedwongen, ver-1 rassend homogeen en zonder enig vlekje. Dvorak, vier maal liturgisch byzan tijns). Hier is meer van nabootsen sprake. Dat metalig resoneren van de Russische stem ontbreekt en het con tact met de bronnen van dit soort zang is totaal afwezig. Hier ontstaat dan ook gemakkelijk aanleiding voor luistermoeiheid. Zo'n onbegrepen Ninjee van Tsjerpin werkte o.i. als een inzinking. In Blazjen Moesj (Psalm 1) van Arohangelski en in Otche Nasj (On ze Vaden solieerde een koorlid, de bas Bertus Mulder. een welge- schoolde, welgeplaatste en zeer aan genaam getimbreerde stem. De orga nist had zijn keuze bepaald op Bachs' Toccata en Fuga in d en op Franck's „Pièce Héroïque". Heroïsch, als goed gewapende krijger, overmeesterde hy deze kapitale bastions der orgellite ratuur. Hij doet dat volgens de re gelen der kunst, maar dogmatiseert niet over sterktegraden bij Bach en timbres by Franck: de hoofdzaken zijn hem voldoende. Opmerkenswaard waren wel zijn zioh herhalende echo's in de fuga. MACH. SMYRNA 100% WOL 130 x 190 van 145,- voor 108,- 170x240 van 195,- voor 129,- 200 x 300 van 245,- voor 188,- 225 x 315 van 310,- voor 238,- Coupons, trap- en gangloper gordijnstoffen MACH. SMYRNA TAFELKLEDEN 140x 170 van 89.50 nL 140 cm rond voor /Ö.YU Super BOUCLÉ, 100 cm breed van 24,75 voor COL PONS MARMOLECM BULTHUIS BOTERMARKT 23 De voorzitter, de Fm Goeran von Bonsdorff, liet herhaaldelyk de bel klinken om Schoenman het spreken te beletten, maar de Amerikaan deed of hy niets hoorde en ging rustig door. Bonsdorff sprong op. graaide de microfoon voor Schoenman weg en verzocht de zaal te zingen, terwijl Schoenman nog enkele minuten doorsprak. Tenslotte kwam er een einde aan het tumult en kon Bonsdorff de zaal tot de orde roepen. Tot de aanwezige schrijvers be hoorden Ilja Ehrenburg. de Zweedse Len in-prijswinnaar Artur Lund- kvist en de Chileense schrijver Na- blo Peruda. In Tweede Kamer Schats „Labyrinth" in Holland Festival 1966 Naar vjj vernemen zal de veelbe sproken opera van Peter Schat „La- lyrinth" het volgend jaar worden uitgevoerd tijdens het congres, dat de Internationale Muziekraad het volgend jaar in Amsterdam houdt over de plaats van de hedendaagse muziek in de maatschappij. Dit congres valt dan samen met het Holland Festival 1966. De uit voering zal plaats vinden in het Theater Carré door de Ned. Opera stichting onder leiding van Bruno Madema. Expositie „Voor nuffen en fatjes" in Zuilen In de bovenzalen van het slot Zui len aan de Vecht in Utrecht wordt tot 30 september onder de tiel „Voor nuffen en fatjes" een tentoonstelling gehouden van antieke kostuums uit de collectie Canter Cremers uit Den Haag. De expositie, die ongeveer 25 kostuums en een hoeveelheid para sols, waaiers e.d. omvat, uit de pe riode 1750-1926, is gistermiddag door mevrouw E. F. Canter Cremers-Van der Does geopend. De expositie ls da gelijks. met uitzondering van de maandagen, geopend. De Tweede Kamer heeft gisteren de communist M. Bakker verlof ge geven de regering te interpelleren de oorlog in Vietnam. Hoewel niemand in de regeringsbanken aan debat over deze zaak behoefte bleek te hebben, werd de heer Bak ker conform de gewoonten van de Kamer toegestaan minister Luns nog de aanvang van het zomerre- te polsen over de houding, die de regering in de Vietnamese crisis inneemt. Afgevaardigden van KVP, LA en AR herinnerden bij de be handeling van het verzoek aan de motie, die op 18 mei door de Kamer werd aanvaard en waarin de regering werd uitgenoedigd het in ternationaal politiek overleg over Vietnam te bevorderen. Volgens drs. Schmelzer, fractieleider van de KVP is deze uitspraak van de Ka mer nog onverkort van kracht en heeft een nieuw debat weinig zin. Hy werd daarin bijgevallen door de socialisten en anti-revolutionairen. Desondanks kregen de communisten toestemming de regering vanmiddag over haar houding te polsen. Mocht minister Luns, die in de loop van vandaag uit Parys zou terugkeren, niet in de gelegenheid zyn in Kamer tc verschynen, dan zou premier Cals voor de korte interpellatie worden uitgenodigd. Partyen by de C.A.O. voor de ha ms van Amsterdam en Rotterdam hebben overeenstemming bereikt de wfjze waarop gebruik zal worden gemaakt van de vergunning van het College van Rijksbemidde- laars inzake de bijzondere uitkering Deze overeenstemming houdt in, it aan alle onder de overeenkom sten vallende werknemers een uit kering zal worden verstrekt ter hoogte van twee procent van het gemiddelde jaarloon, en wel de ene helft in het laatst van juli en de andere helft in het begin van de cember. Gistermiddag heeft de Joegoslavische dansgroep ,JBeo- grad" een demonstratie gegeven op de Dam in Amsterdam. Toe- g scheen toen de zon Meer „cultuur' dan „natuur' Dat deze mannenzang meer „cul tuur" heeft dar „natuur" zou in de Slavische zangen blyken (één maal Paus ontving GRAHAM GREENE De bekende Britse romanschrijver Graham Greene is gisteren door i Paus Paulus VI in het Vaticaan in

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7