LEIDSCH DAGBLAD Politie - onderzoek bij „Televizier" BOUWVAKANTIE Grotere activiteit van V.S. in Zuid-Vietnam Notaris schiet autodief in been Moeilijke keus voor Koning Constantijn VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 JULI 1965 No. 31615 Zevenhonderdduizend gezinnen in komend tveekeinde op pad Schending auteursrechten Van het werk Naar schatting 700.000 bouwvakkers gaan vrijdag met hun gezinnen met vakantie. Dan begint de grote trek. Volgens de verwachting zullen er in het komende week einde 340.000 gezinnen met de auto op reis gaan. Velen (zo'n 140.000) trekken de grenzen over om in mildere kli maten de twee vrije bouwvakweken zo behaaglijk mogelijk door te brengen. l EXTRA HULP De A.N.W.B. baseert deze ver wachtingen op de ervaringen van het afgelopen jaar en op de re sultaten van een onderzoek naar de reisgewoonten van de Neder landse bevolking. Vrijdag en zaterdag wordt de grootste verkeersdrukte ver wacht. De A.N.W.B. zal trachten deze uittocht zo goed mogelijk op te vangen. Hiertoe zullen op de belangrijkste wegen, vooral die welke naar de grenzen leiden, veertig extra wegenwachtpa trouilles worden ingezet. Dit ge beurt ook op zondag, omdat dan in Zandvoort races worden ge houden. Dit betekent, dat op een aantal wegen de hulpmogelijk heid aan automobilisten zal zijn verdubbeld. Om vier uur vrijdagmiddag gaan de extra patrouilles al op pad, maar in het westen van ons land zal deze extra dienst al vroeg in de avond niet meer nodig zqn, zo is de verwachting, omdat de meeste vakantiegan gers dit overvolle en nijvere in dustriegebied zullen hebben ver laten. Maar dan zal het nog wel druk zjjn in het oosten en zuiden en daarom wordt daar tot mid dernacht gepatrouilleerd. De hulpverlening op zaterdag zal dezelfde zjjn als die op vrjjdag. Als op 31 juli en op 1 augustus de uitgeruste of moegespeelde vakantiegangers weer massaal terugkeren, zullen zij ook weer door de extra wegenwachtpa trouilles worden opgevangen. Dan wordt zaterdag en zondag de enorme drukte verwacht. En na de vakantie kunnen de bouwvakkers wellicht met ver dubbelde energie aan de slag gaan. de buitenlucht in PRESIDENT JOHNSON VERKLAART: De Amerikaanse president Johnson heeft gisteren verklaard dat zware infiltratie en agressie uit Noord-Vietnam het gevaar in Zuid-Vietnam heeft doen toenemen en dat een verhoging van de Amerikaanse activiteiten te land daar noodzakelijk is. In de toe zouden „nieuwe en ernstige besluiten" te verwachten zijn. Ovër het aantal troepen dat nog naar Vietnam zou worden ge zonden, wilde Johnson zich niet uitlaten. „Niemand kan zeggen hoeveel troepen er nog nodig zijn", aldus de president. SCHEPEN Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Amerikaanse reders «rzocht onmiddellijk 54 schepen ter kschikking te stellen voor het ver- toer van materieel naar Zuid-Viet- meldde vanochtend de „Bal timore Sun". Particuliere scheep vaartmaatschappijen hebben volgens het blad al 28 schepen toegezegd die op het ogenblik toch stil liggen als WEERBERICHT ONVAST WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Meest zwakke wind. De- wlfde temperaturen als vandaag of 'te lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 4.37 uur; onder: 20.54 uur. *tean op: 22.22 uur; onder: 5.52 uur. j Hoogwater te Katwijk te 4.16 en M-ti uur, laagwater te 0.07 en 12.27 STRAND VERWACHTING Ook morgen zomerstrandweer met kleine kans op onweer. Zwakke fcowlnd. Overdag ruim 20 graden Te®peratuur zeewater 16 graden. Vooruitzichten: kleine storingen freaken plaatselijk nog een bul, overigens goed zomerweer. ®it nummer bestaat uit 24 pagina's gevolg van een staking van scheeps- werktuigkundigen. De president zei tijdens de pers- fonferentie, dat nog geen beslissin gen zijn genomen wat betreft het zij het aanspreken van de Ameri kaanse reserves of het oproepen van meer dienstplichtigen. De Ameri kaanse regering zou in kwesties van deze aard beter tot handelen in staat zijn na de terugkeer uit Saigon van de minister van Defensie, McNama- ra, en de reeds benoemde maar nog niet in functie zijnde Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, die beiden naar Vietnam zün ver trokken. McNamara en Lodge zullen, aldus Johnson, zich in Saigon ook bezig houden met de politieke en economische situatie in Vietnam. Kern De kern van de moeilykheden in Zuid-Vietnam noemde Johnson „de vastberaden poging tot verovering die uit Hanoi geleid wordt". De in tensieve infiltratie van Noordvietna- mese strydkrachten had nieuwe ge varen en moeihjkheden in Zuid-Viet nam geschapen. „Een versterkte agressie uit Hanoi" zou een krach tiger Amerikaans antwoord te land in het zuiden nodig maken alsook voortzetting van de Amerikaanse luchtaanvallen op geselecteerde mi litaire doelen in Noord-Vietnam. Johnson zei dat de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, gemachtigd is de zich thans in Vietnam bevindende Amerikaanse strijdkrachten te ge bruiken waar zij naar zün mening het best gebruikt kunnen worden om weerstand te bieden aan „de com munistische agressie en terreur". Conferentie In zijn persconferentie deelde pre sident Johnson mee, dat de Sowjet- Unie de V.S. heeft doen weten, dat zü instemt met hervatting van de ontwapeningsconferentie in Geneve, die sinds september j.l. niet meer bij eengeweest is. Volgens Johnson wordt thans overlegd of de confe rentie op 27 juli kan worden her opend. De Amerikaanse president sprak de hoop uit, dat hervatting van de ontwapeningsbesprekingen een stap zou zün naar verbetering van de betrekkingen met de Sowj et- Unie. In elk geval was het Russische antwoord „een bemoedigende ont wikkeling". Jongetje geraakt door een kogel uit oud pistool (Van onze Eindhovense correspondent) Een 14-jarige jongen heeft gister avond in Geldrop met een oud pis tool de 12-jarige B. Bartels uit Gel drop per ongeluk in de borst gescho ten. De kogel drong onder het hart het lichaam binnen. Het slachtoffer werd na aankomst in het ziekenhuis onmiddellijk geopereerd, waarbjj de kogel verwijderd kon worden. De toestand van het jongetje is ernstig, maar hoopvol. De jongens hadden het oude pistool, daterend uit de vo rige eeuw, op de slaapkamer van de ouders van de oudste jongen gevon den. Het behoorde tot enkele oude erfstukken en bevond zich al 15 jaar in huis. Niemand had ooit gemerkt, dat het nog geladen was. Toen al spelend een schot werd gelost stortte de 12-jarige knaap met een kogel- wond in de borstholte neer. De vijf omroepverenigingen AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO hebben, zo deelt de N.R.U. mee, samen met het Cen traal Bureau voor de Omroep, de officier van Justitie in Den Haag gevraagd een onderzoek in te stellen in verband met een ernstig vermoeden van een bij herhaling gepleegde schending van de auteursrechten op de programmabladen door het weekblad „Televizier". De omroeporganisaties hebben de officier van Justitie verzocht bij ge bleken juistheid van deze schending tot strafvervolging over te gaan. Met het onderzoek is inmiddels een begin gemaakt. Politie zwijgt In opdracht van de officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank in Den Haag, mr. C. Dyserinck, wordt het onderzoek ingesteld door de gemeentepolitie in Leiden. Hoofd inspecteur Hofstede van deze politie ontkende, dat vandaag een inval was gedaan in de kantoren van „Televi zier". Hij wilde geen mededelingen verstrekken over de resultaten van het onderzoek en deze zullen ook van daag niet worden verstrekt, aldus de Leidse politie. (Van onze Roermondse correspondent) Bij het stelen van een auto, die toebehoorde aan de Belgische nota ris Dijben in Hamont, is een 22- jarige timmerman uit Budel getrof fen door een 9 mm-kogel uit een pistool van Belgisch makelei. De auto dief wordt in het St. Jansziekenhuis in Weert verpleegd. Zijn kameraad en medeplichtige, een 19-jarige mon teur, eveneens uit Budel, is voorlopig daar ingesloten. Het tweetal uit het Oostbrabantse grensplaatsje was die nacht in de grensstreek op stap geweest. Om twee uur forceerden zü een hek, dat toe gang gaf tot het erf van notaris Düben in de dorpskom van het Bel gische dorpje Hamont. Terwyl zü pro beerden de auto van de notaris de straat op te duwen, ontdekte notaris Düben de diefstal en riep de beide dieven toe, dat ze moesten blüven staan. Toen de twee Nederlandse jon gens toch ülings de benen namen, vuurde hü hen een salvo uit een pistool achterna. De timmerman werd door een kogel in het linkerboven been getroffen. De kogel sloeg op een bot in drie stukken uiteen en is in middels operatief verwüderd. De monteur wist veilig de grens te be reiken. De timmerman legde de 300 meter tot de Nederlandse grens strompelend af en klopte daar aan bü kennissen, die een arts in Budel waarschuwden. Noord-Vietnam gaat steeds meer groepen onder de burgers organiseren, die opgeleid worden om hun eigen stad te verdedi- gen. De inschakeling van de ge wone burger in de oorlogsvoe ring wijst er op dat men in Noord-Vietham rekent op een verscherping van de oorlog. Hier oefent een der vele zelfverdedi- gings-teams. In het bedrijf Van de züde van „Televizier" werd de juistheid van het bovenstaande bevestigd. Er is hedenmorgen inder daad door de Leidse politie een on- In garages e.d. uitkering-ineens Partüen betrokken bü de C.A.O.'s voor het automobiel- en garagebe- drüf, carrosseriebedrijf, centrale ver- warmingsbedrijf, elektrotechnisch be- bedrijf, isolatiebedrijf, loodgieters- en fittersbedrijf. metaalbewerkings- bedrüf en het rüwiel- en kleinbedrijf hebben overeenstemming bereikt over de extra uitkering van twee procent. De Vakraad voor de Metaalindus trie adviseert de betrokken bedrijven de eerste termün van deze uitkering zo spoedig mogelük, doch voor 1 september te doen uitbetalen, cp basis van het over het eerste half jaar van 1965 verdiende loon (in dit geval wordt het dus een uitkering van twee procent over het loon van deze zes maanden), en de tweede termün in december, d.w.z. twee procent van het loon van de tweede helft van het jaar. derzoek ingesteld, zowel in het re dactiekantoor aan de Stationsweg, als in de drukkerübedrijf. Er is daarbü niets in beslag genomen; wel zün enige bescheiden vrijwillig ter be schikking gesteld. Wat de actie zelve betreft, noemde men het ingrijpen van de justitie in een reeds zo lang lopende civiele pro cedure, juridisch weinig elegant. Ove rigens achtte men geen enkel gevaar voor de verdwüning van „Televizier" aanwezig. Lagerhuis keurt wet afschaffing j doodstraf goed Engeland heeft een belangrijke stap gedaan in de richting van af schaffing van de doodstraf voor moord Het Lagerhuis keurde van nacht een desbetreffend wetsontwerp in derde en laatste lezing goed met 200 tegen 98 stemmen. Volgens dit wetsvoorstel, dat nu naar het Hogerhuis gaat, zal de dood straf voor een proefperiode van vüf jaar worden afgeschaft. Op moord zal dan levenslange gevangenisstraf koinen te staan. Het wetsontwerp zal naar verwachting ook door het Ho gerhuis worden goedgekeurd, waar mee het nog deze zomer tot wet zou kunnen werden verheven. De proefperiode van vüf jaar werd tegen de zin van de opsteller van het wetsontwerp, de socialist Silverman, bij amendement ingelast. Er werd overigens van sommige zijden nogal wat kritiek op het wetsontwerp ge- gegeven als gevolg waarvan de zit ting tot in de nacht voortduurde. Zo vind de conservatief Sir John Hob- son voormalig minister van Justitie, dat de politie de bescherming in de vorm van een afschrikwekkend mid del zou verliezen. Minister weigert af te treden De Griekse premier Papan- dreoe zal Koning Constantijn een decreet voorleggen op grond waarvan de minister van De fensie, Garoufalias, als minister wordt ontslagen. Eerder op de dag had de parlementsfractie van de Verenigde Centrum Par tij besloten de bewindsman uit de partij te stoten. Als de koning tekent, zullen wij een krachtige regering hebben. Als by het niet doet, zullen wü een al machtig volk biyken te zijn", moet dc premier hebben verklaard. Waar nemer» maken hieruit op, dat de re gering in het laatste geval zal af treden en de koning zal aanraden nieuwe verkiezingen te doen houden. Garoefalias, die op vriendschappe lijke voet met de koning staat, wordt door Papandreoe onder vuur geno men, omdat hy zich verzet zou heb ben tegen het plan van de premier om officieren die zich met politiek bemoeien uit het leger te zetten. Hij verweet de premier in een explosief communiqué het Griekse leger te on- dcrniünen door communistische in filtratie:» toe te staan. De maatrege len van Papandreoe noemde hü hoogverraad. Garoefalias beëindigde zijn verklaring met te zeggen: „Ik ben niet van plan af te treden, ook al ben ik uit de partü gezet. Nie mand kan verandering brengen in mijn politieke ideologie. Alleen de Koning kan mü uit de regering zet ten". Koning Constantün heeft zün vol gende stap in deze kwestie uitgesteld. Olie op «Ie golven De verklaring van Garoefalias heeft olie geworpen op een hoog op laaiende politieke strijd, die de 25-ja- rige koning met het neteligste pro bleem in zün bewind confronteert. Naar verluidt weet Garoefalias zich zeker van de sympathie van het Paleis. De controverse draagt dan ook de kernmerken van een consti tutionele strüd, waarin de premier op zün recht staat het land te be sturen zonder koninklüke inmen ging Door de weigering van Garoefalias n ontslag te nemen staat de ko nlng voor de keuze om of met Pa- pandieut mee te gaan en Garoefa lias bü koninklük besluit te ont slaan of de premier te verzoeken ontslag te nemen en daardoor een grootscheepse regeringscrisis te ont- Sikkens autolokken (9uc/ Qïteuws f Uit het Leidsch Dagblad van i f 15 Julij 1865: f t B. en W. van Leyden doen te weten, dat zal worden A overgegaan tot de benoeming f van een leeraar voor de oude 4 talen op een jaarwedde van i J1500,—. t B. en W. voornoemd, D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester. In België had een spoor wegongeluk plaats. Een daar bij aanwezige Engelschman verloor zijn bediende, waar van de conducteur kwam vertellen aan den Engelsch- J man dat deze in tweeën ge- f sneden was. Zoek dan eens iti welke helft hij de sleutel i van mijn reiszak bewaard i heeft" kreeg de conducteur te hooren. i pirecwar: E. B. van Dtmoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 goofdredacteur: J. Brouwer f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1