Wil van Bart Zoet was WET in Leimuiden. V Rondedans voor ridder IS T vavandaag 1 II 1 Nederlandse tuinbouw reageert nog te traag" K SENSATIE IN DUBBELSPEL Engeland wint ook derde testmateh DAMES LZC DEGRADEREN I AJAX WINT VAN SGS Sportsplinters Nederlandse zege bij jeugdseliakers 99 Bevordering lagere officieren voortaan per jaarklasse Kerkelijk Leven LFTOSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 JULI ZESDE BLAD Zoetemelk won bij nieuwelingen (Van onze wielermedewerker) Bart Zoet móest wel winnen De 22-jarige Sassenhei- mer dit seizoen reeds winnaar in Kuurne-Brussel-Kuurne, Ho- j boken, Schiedam, Schellebelle en €St. Niklaas was het gister avond in de Ronde van Leimui den wel aan zijn stand ver U plicht Op het bochtige parcours in df (feestelijke straten van Leimuiden hield Bart Zoet zijn reputatie hoog. J Zelfs de Toekomst-renners Henk Schouten, Jaap Hoogland den met Nol Kloosterman, Daan Holst en Jan van Amsterdam de Sassenheimse professional niet van een onbedreigde zege afhouden. De (goedige) wil van Zoet was wet In de smalle, slingerende straatjes, waar de ruim zeventig gestarte ren ners op een 1300 m. lang parcours 65 km moesten afleggen. Goedmoe dig stond hij toe, dat de Leidenaar Nol Kloosterman in het begin vele punten kon verzamelen voor de lei- dersprijs. Goedmoedig knikte hij toen ook Cock van der Hulst, Jan van Amsterdam, Henk Schouten, Jan Franssen, Ko Zomer en Henk Koop- mans van de vele premies een graantje gingen meepikken. Maar toen Daan Holst en Jan van Am- sterdam zijn gezag probeerden te ondermijnen dóór een tiental secon den voorsprong te nemen, werd hij |y even boos. er Vaster Terwijl zijn hainden wat aster lom zijn stuur grepen, kromde de li (sterke Sassenheimer een ogenblik zijn rug. Persoonlijk riep hij de twee vluchters, die kennelijk meer dan de „ene vinger" wilden hebben, binnen één ronde tot de orde Ook Schouten en Franssen moes- zich na een ontsnappingspoging lerenaan het juk van de Sassenheimer K d«onderwerpen. De enige, die er in 'im%laagde om, toen het er in de voor- tievflkktste ronde op aan kwam, de felle i8a^demarrage van Bart Zoet te atta- meerqueren, was Piet Bregman. Maar ook orende jonge Benthuizenaar moest on- dat Zoet-in-vorm niet te houden isSchouten won de hejeprint van het peloton vóór Koop- hetmans en Hoogland. in Bij de nieuwelingen, die 52 km r®"^noesten afleggen, was Joop Zoete „grote mannen" te volgen de ren ners gingen tegelijk van start en in de eindsprint boekte hij zijn zesde zege van dit seizoen. Jongkind, Buis Pennings werden met ruim ver schil verslagen. Uitslag km i 31 den; 2. op 6 seconden P. Bregman Benthuizen)3. op 20 seconden H. Schouten (Badlhoevedorp)4. H. Koopmans (Amsterdam)5. J. Hoog land (Aalsmeer)6. J. Franssen Halfweg); 7. K. Zomer (Halfweg); C. van der Hulst (Zoeterwoude) i. P. de Jong Roelofarendsveen 0. J. van Amsterdam Leiderdorp) 1. A. Kloosterman (Leiden); 12. D. Holst Amsterdam Nieuwelingen: 1. J. Zoetemelk (Rijpwetering) de 52 km in 1 uur 13 minuten en 12 seconden; 2. M. Jong kind (Aalsmeer); 3. J. Buis (Zwa nenburg) 4. M. Pennings (Nieuw Vennep)5. G. Zanthing (Ryse- ■lk de sterkste. De veelbelovende (Rijpweteringer had geen enkele bioeite om het hoge tempo vat Toernooi van Leidsche Hout De sensatie gisteravond in Leidse Hout was de Nederlaag v; het als nummer één geplaatste herendubbel B. Dick Bouman Kees Koole. De bewerkers van deze sur prise waren de Noordwij kers Broring/ Pasma. Met 62, 36, 86 stap ten zij de tweede ronde binnen na een duel dat de aandacht van de toeschouwers doorlopend gevangen hie.d. Vermeld dient by dit resul taat dat de Noordwij kse combinatie Vorig jaar bij de open Leidse kam pioenschappen op het tennis park Roomburg de finale bereikten en dus bepaald niet tot de zwakke broeders moeten worden gerekend die een uitschieter hebben gehad. In het HEB leverde de grand-old man van Unicum, Jaap Noordman, een spannende strijd tegen Artes. Na 6-2, 2—6 en 3—5, 15—40 leek hy reeds een geslagen man, maar zijn tegenstander moest nog welgeteld 8 spellen wachten alvorens als over winnaar van de baan te kunnen stappen. Een uitslag die voor het zelfde geld andersom had kunnen ,uitvallen. Moeilijk hadden het in dit nummer Jansen en Pasma en dat tegen de verwachtingen in. Eerstge noemde won van Nuis met 06, 6—3, 62 en Pasma van Vreeburg met 06, 75, 63. Een wat flegmatiek aandoende Ur- lus zag voorts geen kans om van Baarle te bedwingen, 64, 16, 2—6. Voor van Baarle een pleister op de wonde na een met de Groot als partner verloren HDB tegen het Fo- rescate-duo Madera/Swart, 36, 6—2, 64 voor de Voorschotenaren. Tenslotte dient nog te worden ver meld de keurige zege van Unicums Maureen van Gladbeek op mevr. Voorham, 36, 62, 63 en de idem zege van Els Hermans op Ag nes Reef, 6—2, 6—3. Engeland heeft gistermorgen slechts een kwartier nodig gehad cm ook de derde testmatch tegen Nieuw- Zeeland te winnen, waardoor de stand 30 is geworden. De Engelsen zegevierden ditmaal met inmings en 187 runs, nadat zij de eerste wed- strijd met negen en de tweede met f..j.zeven wickets hadden gewonnen. %|Nieuw-Zeeland, dat maandag door de regen voortijdig de vierde dag «4 afsloot met de stand 161 voor 9 II Voegde dinsdag nog vijf runs aan zijn totaal toe, voordat het laatste wicket y/j. ;Viel. Er waren slechts ongeveer vijftig m 'toeschouwers. HENGELSPORT D.V.S. hield een viswedstrijd Ringvaart. Er gevangen, met een totaal gewicht van 10.207 gram. Uitslag: 1. J. v. Loon sr. 1970 gr.; 2. W. v. Loon. 1183 gr.; 3. J. Loon jr. 1060 gr.; 4. A. Staphorst 950 gr.; 5. W. Koreman 810 gr. Jager 768 gr.; 7. L. Schuchhard 768 gr.; 8. H. W. Schuchhard jr. 9. W. v. Berkel 510 gr.; 10. L. Devilee 500 gram. Miss Leimuiden, Bets Vroon land, pakt winnaar Bart Zoet ferm om de hals. (Foto Leidsch Dagblad) hout)6. H. van Leeuwen (Halfweg) 7. S. Brandt (Leiden); 8. J. Peetoom (Vijfhuizen); 9. H. Baan (Boven kerk); 10. N. Hachmang (Halfweg). Advertentie WATERPOLO (Van onze water polomedewerker) Het damesteam van LZC heeft gisteravond de degradatie naar de j Kring niet kunnen voorkomen. De Leidse Golfbrekers versloegen in „De Vliet" de met vijf „man" spelende LZC-dames (62) en voltrokken daarmee het vonnis. Bij de rust had LGB reeds met 31 de leiding. Coby Hoogeboom, Jet Prins en Wil van der Drift scoorden de Golfbi kersdoelpunten, terwijl Jannie Kan tebeen de LZC-treffers voor haar rekening nam. In de derde klasse D wisten de AZC-dames zich voorlopig degradatie te onttrekken. Dora Velis zorgde in de streekderby tegen De Gouwe op de valreep voor de gelijk maker: 11. Marry van Ringelen- steyn scoorde het Waddinxveense doelpunt. De Gouwe 2Meeuwen 4 ging niet dooi* omdat de Amsterda-m- te laat in het bad verschenen. De traditionele wedstrijd tussen Ajax en SGS is in een ruime over winning voor Ajax geëindigd. SGS ging eerste batten, maar kon niet tot grote daden komen. Slechts J. de Bruin 31, J. Smit 27 en J. Ufkes 25 kwamen in de dubbele cijfers, de overigen werden het slachtoffer van de Leidse aanval. F. de Jongh 310, H. de Jongh 18. J. J. de Jongh ■erden 76 maatvissen 2—20 en A. de Goederen 2—34. Het SGS-totaal werd tenslotte 115 all De uitslagen van de waterpolo- wedstrijden, gespeeld voor de zomer competitie van de KNZB, luiden: Hoofdklasse: 't IJ—AZ en PEC 6—5. Eerste klasse A: UZSCDJK 45; GZC—RZC *90 4—7. De Russin Irina Press, tijdens de spelen van Rome winnares van de 80 meter horden, heeft dinsdag in Kiev dit nummer gelopen in 10.5 sec. Ze bleef daardoor slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord, dat sedert februari van dit jaar in bezit is van de Australische Pamela Kilborn. Er is opnieuw een wijziging ge komen in het deelnemersveld van de Grote Prijs van Nederland. Jack Brabham, die vorige week al in Engeland verstek liet gaan, wil zich namelijk uit de Grand Prix-sport terugtrekken. Hij heeft de N.A.V. laten weten dat hij niet in Zand- voort zal starten. De jeugdige Nieuw- zeelander Dennis Hulme, die deel uitmaakt van Brabham's rensta.l, zal hem vervangen. De Nederlander Piet Rentmees ter is in St. Niklaas (België) twee de geworden in een internationale wielerwedstrijd voor professionals over 150 km. De Belg Belangue zegevierde in 3 uur 32 minuten. Peter Post werd vierde. Holland Sport heeft enkele spe lers verkocht. Het zijn Leen de Visser, die voor Fortuna Vlaardin- gen gaat spelen en Rob Roosen daal, die voor DWS uit zal komen. De IC Nederland heeft dinsdag de tweedaagse tenniswedstrijd in Eindhoven tegen de IC Cambridge verloren met 9.12. Na de eerste dag hadden de Britten een voor sprong van 54. De tweede-divisieclub FC Zaan streek heeft de Zuidslaviër Sandor Popovic gecontracteerd. Popovic speelde het afgelopen seizoen voor Rotterdamse eredivisieclub Sparta. Voor 10.000 gulden is Arend van der Wel van Sportclub Cambuur naar Tubantia oveigegaan. Van dei- Wel kwam tien jaar geleden van Ajax Enschede. Hij speelde daar meer dan 250 wedstrijden in het eerste elftal. Tussen Sportclub Enschede en het Rotterdamse Feijenoord is overeen stemming bereikt over de transfer de 23-jarige Enschedese rechts buiten Henny Weering. Gijs Stapper, de 20-jarige voor hoedespeler van Blauw Wit zal het komend seizoen voor Heracles uit komen. Stapper werd vijfmaal in het Nederlands militair elftal gekozen. Zondag a.s. zal op de Braassemer- een wedstryd NederlandBel- wa terskiën worden gehouden. Nederlandse ploeg bestaat uit Corrie Dane, Roeland Tops, Peter Beaujean, Ben Woltering en Eddy Pim Braskamp. out. Ajax stelde daar 163 runs tegen over. J. J. d;e Jongh werd met 52 topscorer, gevolgd door R. de Nerée met 40. A. Wempe met 20 werd de derde man in de dubbele cijfers, ter wijl P. Kantebeen 10 runs in de boe ken liet noteren. De Haarlemmer W. Peschar had met 4 voor 27 de beste cijfers, terwijl L. Lobry de Bruyn 2 voor 40 noteerde. J. Smit 1 voor 25, A. M. Nolet 1 voor 21 en G. Ufkes 1 voor 21. H. Pil tenslotte 1 voor 6. Al met al een plezierige wedstrijd, waarvan wij hopen dat deze nog vele jaren mag worden gespeeld. Nederland heeft in Den Haag tot veler verbazing de Engelsen nog juist de eindzege in het jeugdlan den-schaaktoernooi kunnen ontne men, De Nederlanders wonnen in de 8ste en laatste ronde tegen het ster ke West-Duitsland verrassend met 4 -0 en de Engelsen kwamen tegen het zwakke Noorwegen niet verder dan een verdeling van de punten. Nederland en Engeland beëindig den het toernooi daardoor beide met 20 bordpunten. De matchpunten moesten derhalve de beslissing bren gen. Nederland scoorde, dank zij 6 overwinningen en een gelijk spel, 13 matchpunten. Engeland 4 maal winst en drie gelijke spelen kwam toe 11 punten. Het is de tweede maal dat Nederland dit toernooi, dat om di twee jaar wordt gehouden, wint. Eindstand 1. Nederland 20 bordpunten, 2. Engeland 20 bordpunten, 3. West- Duitsland 15 punten, 4. Denemar ken 14% punt, 5. Noorwegen 14 pun ten, 6. Zwitserland 12% punt, 7. Bel gië 8 punten, 8. Oostenryk 8 pun ten. Minister Biesheuvel op Wéhaté: De oudste ridder Militaire Willemsorde, de 87-jarige heer M. Cohen ivas gisteren het fesetelijke middelpunt van een originele muzikale hulde door het trompet terskorps van de cavalerie. Deze klankrijke gelukuens mocht, hij in ontvangst nemen, omdat het 65 jaar geleden was, dat hij zijn dapperheidsonderscheiding ontving, omdat hij in Atjeh „onder de meest gevaarvolle omstandigheden zijn gewonde commandant het leven heeft gered". 's Middags hield de vitale ridder (foto links), die in Japanse gevangen* schap een oog verloor, een receptie, waarop hondeiden hem met het zeldzame jubileum kivamen feliciteren. De chef van de generale staf, luitenant-generaal F. van der Veen, sprak vele lovende woorden. Prins Bernhard stuurde een telegram. (Van onze parlementaire redactie) gelijkheid, die de wet tot nu toe bood, handhaven. Hij diende een daartoe (Van Haagse correspondent) Minister mr. B. W. Biesheuvel van Landbouw heeft gisteren bij de opening van de „Wéhaté *65" de Nederlandse tuinbouw erns tig gewaarschuuwd, dat onvol doende snel wordt gereageerd op de technische en economische ontwikkeling. De minister wees vooral op de tra ge gang van zaken bij de verdere concentratie van veilingen. Boven dien achtte de bewindsman het noodzakelijk, de verouderde toestan- in de oude tuinbouwcentra met spoed te wijzigen. ,De organisatie van de afzet van tuinbeuwprodukten in de partner- landen van de E.E.G. is in verge lijking met de situatie van voorheen sterk", aldus mr. Biesheuvel. „Bij voortgaande ontwikkeling zal deze zeifs nog worden verbeterd. Dit be tekent, dat de in het algemeen ste vige marktpositie van de Neder landse tuinbouw relatief zwakker wordrn". De minister van Land bouw meende eerste aanwijzingen die richting te kunnen zien in de Europa „Bovendien verlenen de be trokken regeringen en b.v. ook die het Verenigd Koninkrijk, steun ter verbetering en uitbreiding van het produktie- en afzetapparaat", aldus de bewindsman. Hij hoopte overigens, dat men in de hoofdsteden van de EEG-landen ook in Parys, ook in Den Haag de politieke wysheid zal hebben, om is opgebouwd niet in één slag prijs te geven en dat die politie wijs heid het zal winnen van het extre- nalionalisme, dat in Frankrijk Bedenkelijk Hoewel ook de Nederlandse over heid het hare bijdraagt, aldus mr. Biesheuvel, reageert de tuinbouw- wereld niet snel genoeg. Zo achtte de minister het bedenkelijk, dat vele glasbedryven reeds door de slechte bPdryfsuitkomsten van een enkel jaar na een lange periode van goede resultaten in 'iquidatiemoei- hjkheden komen. „Vele van deze tuinbouwers", zo merkte de bewinds- ir Nadat minister Biesheuvel de Wéhaté had geopend, kwam Marijke Bruinsma dochter van de secretaris hem tege moet rijden met een kleine trekker volgeladen met tuin- bouwprodukten. De minister ac cepteerde dit geschenk met enthousiasme. man op „zullen zich dan ook moe ten beraden over de vraag of voort zetting van hun bedrijf wel ge-1 wenst is. Dit geldt ook voor een aan- tal kleine veilingen", De bevordering van de subalterne beroepsofficieren bij de Land- en Luchtmacht zal voortaan niet langer afhankelijk zjjn van de volgorde in kwaliteit, maar per jaarklasse tege lijk geschieden. Dat is de voornaam ste strekking van de wijziging van de zogenaamde bevorderingswet, die gisteren door de Tweede Kamer werd goedgekeurd met alleen de stemmen van de WD tegen. De nieuwe rege ling voorziet in een periodieke be vordering tot kapitein. De wyziging van de bevorderings wet voor beroepsofficieren is minis- De Jong (Defensie), naar hy gis teren zei, ingegeven door de uitbrei ding van de officiersopleiding aan de K.M.A waardoor de praktische diensttijd, die nodig is om voor be vordering in aanmerking te komen, een jaar wordt teruggebracht. Van de gelegenheid is gebruik ge maakt de reeds ingevoerde gewoonte de afgestudeerde kadetten gelyk- tydig per jaarklasse te bevorderen, te legaliseren. Vergelijking van de exa menresultaten, zoals vroeger gebrui- kelyk was, is afgeschaft. De gepro moveerden van K.M.A. en andere op leidingsinstituten krygen voortaan gelyke ouderdom in rang. Amendement De Kamer ging in meerderheid met de wyziging van de bevorde- :gsgewoonten akkoord. Alleen de liberaal Couzy voelde niets voor de veranderingen en wilde de keuzemo- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes, zn van L. va n J Boom; Edwin. G. Griffioen; Jetske H. R. Goudsmit en J. sen en E F Ubert; Wilhelmus Irlcus. zn van H. H Wltteman en J. A. Beijk; Cornelia Maria Johanna, W. H. Hogenboom Vuurpijl; Sophia, dr van J. SI W. Penthum; Monique, dr v Noppen en R. G. Wegman. OVERLEDEN A. M. S. Thelssen, 67 Jr, e.v. J. G. Henkus; L. Kralt, 46 Jr, mar M. Dompeling, 5 Jaar, dochter. strekkend amendement In, dat wel met grote meerderheid by zitten en opstaan werd verworpen, nadat minister De Jong aanvaarding had ontraden. Het amendement zou vol* gens de bewindsman de klok terug-» draaien en het wetenschappelijk on- derwys voor beroepsofficieren onmo- gelyk maken. Wel kwam minister De Jong tege moet aan het verlangen van de KVP-er Moorman om bevordering by keuze niet alleen te handhaven voor subalternen, die zich door uit stekende krijgsverrichtingen hebben onderscheiden, maar ook voor hen die zich op ander terrein, by voor beeld op wetenschappelyk gebied, verdienstelijk hebben gemaakt. De heer Moorman had in dit verband de bevordering van de Amerikaanse Gemini-bemanning ten voorbeeld ge steld, zonder overigens de illusie te koesteren, dat de Nederlandse stryd- krachten nog een echte ruimtevaar ders zullen leveren. De minister zag echter iets in die suggestie en kwam staande de zitting met een nota van wyziging, die in deze bevorderings- grond voorziet. NED. I1ERV. KERK Beroepen te Biggekerke (toez.) zuid) -(toM.) w. wijk te Doorwerth-HeelsumAangeno men het beroep van de Gen. Synode ir toez.C den uc Sliedrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Landsmeer J ter Horst Stedum M. Berg te Halli GEREF. KERKEN' (VRIJGEMAAKT) Beroepen te VoUenhove-Cadoelen S. Cnossen te Slegerswoude te Nijega- Opeinde A. Geelhoed te Zwagerveen- Zwaagwestelnde. Bedankt voor Waard huizen J. Slotman te Pernis. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetallen te Naarden en te Wer- Amstel. kand. te Mlj- kendam J. drecht en C. Bos. kand, Schiedam G. Bu' Nunspeet W. Buys te Murmer- woude en C. Bos. kand. te Nunspeet. Beroepen te Werkendam en te Zut- phen C. Bos, kand. te Nunspeet te Boskoop en te Ouderkerk a/d Amstei J. van Amstei, kand. te Mydrecht,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11