'Skuijtevaert' heeft nieuw paviljoen RUSK waarschuwt vrienden van Noord - Vietnam Boskopers protesteren tegen inrijd ver bod LEIDSCH m DAGBLAD Gezellig feest in Katwijk Het zag er bijzonder feestelijk uit op het terrein bezuiden de Zuid-Boulevard in Katwijk, waar de Katwijkse watersportver eniging ..Schuytevaert" haar domein heeft op de jongste ,,Schuy- tevaert"-dag. Burgemeester H. Duikerer opende namelijkhet nieuwe paviljoen van de vereniging. Dit was wel nodig, want de bestaande ,,keet" voldeed al lang niet meer aan de eisen welke deze sterk gegroeide vereniging stelt. stellen. Toen het instrument een sig naal gaf kwam er vanaf het strand een viertal in oliepakken gestoken zeelui met op uit zee opgevis ven welke aan de voeten van de bur gemeester werd neergelegd. Na deze unieke opening begaf het gezelschap zich naar het strand om de „vloot" in ogenschouw te nemen. Intussen maakte men de boten ge reed om zee te kiezen, wat gezien de aanrollende golven, een sport op zioh- zelf was. De heer Bloot, secretaris der ver eniging dankte voor de woorden van de burgemeester. Ook de heer Bloot gewaagde van een fijne samenwer king tussen gemeentebestuur, politie en vereniging. Gedragen door vier stoere Skuijtevaerders wordt zeemeer- min Ans van Rijn aan land ge bracht. Haar schubbenkostuum is rechtstreeks afkomstig uit de bekende tv-show van Rudi Ca- rell, die zo welwillend bleek te zijn de staart beschikbaar te stellen. (Foto L.D. J. v. Duyn, Katwijk/Zee) OECUMENE IN ACHTERHOEK De inwoners van het dorpje Joppe in de Gelderse Achterhoek vinden, dat een priesterfeest in 1965 een zaak is, die protestanten en r.-katho- lieken gelijkelijk aangaat. Daarom versierden zij samen de straten, maakten muziek en zorgden er sa men voor, dat er een feestavond en een receptie kwamen. Alles voor hun streekgenoot, Quierien de Leeuw uit Epse, die gisteren in de kerk van Joppe zijn eerste plechtige mis op- Tijdens deze mis vrceg de pastoor of iemand van de aanwezigen het woord wenste. Twee personen maak ten van de uitnodiging gebruik. De één bood de jonge priester uit naam van de protestante en r.-katholieke buurtgenoten een spaarbankboekje aan, de ander, dominee Schakel zei en hij sprak daarbij als verte genwoordiger van zijn gemeente „dat het de mensen in de kerk van de reformatie verheugt als de we- Represailles bij inmenging in de strijd" De vereniging telt thans (na ruim 2 jaar) 175 leden, terwijl circa 50 bo ten van verschillende vorm en afme ting bij de vereniging 9taan inge schreven. Om 3 uur arriveerde burgemeester en mevr. Duiker, vergezeld door ge meentesecretaris J. C. Teel em an, de wethouders H. P. Bloot, C. v. d. Plas en H. Haasnoot; de hoofdinspecteur van politie, de directeur van de Vis- serijschool, de heer Varkevisser, de voorzitter van de K.R.B., de heer E. Wouda en de directeur van de Ohr. Techn. School in Leiden, de heer Th. v. d. Stoep. Dichter Voorzitter B. J. Verdoes voerde als eerste spreker het woord. Hij noemde onder meer de vooral in Katwijk be kende dichter Simon Skuijtevaert. „Simon is een echter Katwijker en eigenlijk pas de laatste jaren bekend geworden". Over deze dichter vertelde voorzitter Verdoes een en ander, on der meer dat hem het zeilen op het lijf geschreven was en dat de voor zitter eigenlijk namens hem, (eigen lijk zijn vrouw, want vereniging is vrouwelijk), burgemeester en mevr. Duiker welkom heette. Mevr. Duiker werd in verband met haar kort ge leden gevierde verjaardag bloemen aangeboden door een junior lid, com- J pleet in oliepak. Dit lokte een harte lijk applaus uit. Begroeting Na de lange inleiding op de be groetingstoespraak ging de heer Ver does verder met de begroeting van al le gasten, het bedanken van allen die hebben meegewerkt dit mooie pa viljoen te helpen voltooien. Na op geestige wijze het reilen en zeilen van Struij tevaert geschetst te hebben, verzocht voorzitter Verdoes de burgemeester het paviljoen te wil len openen. Burgemeester Duiker zei onder meer: „Is er niet een groot verschil tussen een bejaardencentrum en een zeilsportvereniging Toch is er ook overeenkomst: oud en jong behoren beiden tot de gemeenschap. Uw ac tiviteit," aldus de burgemeester, „is door my gevolgd vanaf de tijd van De harde wind veroorzaakte nogal wat moeilijkheden bij het verlaten van het strand. (Foto L.D. J. v. Duyn, Katwijk/Zee) de oprichting van uw vereniging in april 1963. En het is goed geweest". Zeemeerm in Na deze met humor doorspekte toe spraak begaf men zich buiten het paviljoen waar de burgemeester een zeilschip-misthoorn in werking moest De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft de vrienden van Noord-Vietnam gewaarschuwd, dat zij te maken krijgen met Amerikaanse represailles indien zij zich in de strijd in Zuid-Vietnam zouden mengen. Andere functionarissen ver klaarden, dat Peking al op de hoogte is gebracht van dit Ameri kaanse standpunt. Men wilde echter niet zeggen wanneer dit was gebeurd. Rusk legde zijn verklaringen af in een vraaggesprek voor radio en tv. „Het is belangrijk", aldus Rusk, dat de vrienden van Noort-Vietnam aan de weet komen, dat het hun niet wordt toegestaan tienduizenden manschappen voor aanvallen te zen den en dan verder geriefelijk thuis verder te leven". Voorts gaf Rusk te kennen, dat de luchtdoelstellingen voor Russische raketten in Noord- Vietnam voorlopig niet zullen wor den gebombardeerd. De Amerikanen hebben tot dusver vijf van deze stel lingen waargenomen. Actieve missie' Noord-Vietnam heeft intussen be kendgemaakt, dat de eerste vrijwilli gers, die zich tegen „Amerikaanse agressie" willen verzetten uit Hanoi zijn vertrokken voor een niet nader- gespecificeerde „actieve missie". De bekendmaking viel samen met een nieuwe bedreiging, uitgesproken door de Vietcong, dat op Noord-Vietnam een beroep zal worden gedaan als Amerika de oorlog blijft uitbreiden en verdere versterkingen biyft aan voeren. De vrijwilligers zouden allen Noordvietnamezen zijn. China heeft gisteren gemeld, dat vier Amerikaanse militaire vliegtui gen in de provincie Joenan zijn doorgedrongen. Volgens een be richt van het persbureau Nieuw-Chi- na hadden de toestellen een bombar dement uitgevoerd. Het persbureau sprak van „directe militaire provo- Tydens een luchtgevecht 65 km ten zuiden van Hanoi hebben Ame rikaanse straaljagers twee „commu nistische" toestellen van het type Mig-16 neergeschoten, aldus is door het Amerikaanse ministerie van Defensie meegedeeld. Ten noorden van Bien Hoa hebben Amerikaanse vliegtuigen een aanval ondernomen Schrijven gericht aan Koningin Advertentie in, oplooprem, 4 uitdraalbiri staan» BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR lLaa,g;se centrale RIJKSSTRAATWEG 179 TEL 01751-2561 op een troepenconcentratie van de Vietcong. Volgens waarnemers kwa men daarby ongeveer 350 rebellen om het leven. Geschokt By een „intensief" verhoor van 252 Vietcong-gevangenen en deser teurs is gebleken dat het ingrypen van de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam het moreel van de Vietcong heeft geschokt en dat de opstandelingen op steeds grotere moeilykheden stuiten by de aanwer ving van strijders onder de Zuid- vietnamese bevolking, zo wordt van officiële zyde in Washington meege deeld. In vele gevallen zou de be volking nu gedwongen worden mee te doen. Er worden mannen van 18 tot 35 jaar gerekruteerd, voor de tyd van drie jaar. Ongeveer zestig Zuidvietnamese parachutisten die een maand gele den by gevechten op een plantage naby Dong Xoai door de Vietcong gevangen werden genomen, zyn vry gelaten en in Dong Xoai terugge keerd. Zy verkeren in goede wel stand. Over de reden voor hun vrij lating tast men in het duister. Kosigin Premier Kosigin van de Sow jet- Unie heeft in een rede de Chinese eisen voor Russische hulp in Vietnam van de hand gewezen. „Ons land is gereed voor elk noodgeval, maar een slecht overwogen avontu- rierspolitiek is ons vreemd", aldus de premier in Wolgograd (vroeger Stalingrad). De Sowjet-Unie staat resoluut tegenover provocateurs en agressie ve imperialisten, maar vermydt te zelfdertijd het voorbeeld van dege nen die een oorlogszuchtige toon aanslaan, aldus Kosigin. Hy noemde Vietnam niet in zyn rede die een uur duurde. De Verenigde Staten hebben weer belangryke troepenversterkingen aangevoerd in Zuid-Vietnam. Het troepentransportschip „Gordon" ar riveerde maandag met 4.000 man Toen de raad de vergadering van 2 juni ak koord ging met het voorstel van het college van B. en W. inzake de definitieve afsluiting van de Nieuwstraat voor alle autover keer op werkdagen, hebben de vroede vaderen van Boskoop wellicht niet kunnen vermoeden welk een storm van protesten dit besluit zou gaan uitlokken. De dag na de raadsvergadering werden de verbodsborden reeds ge plaatst met de vermelding, dat dit verbod niet op zondagen van toepas sing is, teneinde de kerkgangers voor de Chr Geref. Kerk in de Nieuw straat niet in moeilijkheden te bren- Niet alleen, dat de neringdoenden- autobezitters door de genomen maat regel ernstig gedupeerd zyn, ook de middenstanders, die met hun bestel wagens hun klanten in deze straat bezochten, zijn ernstig door het be sluit getroffen. Vooral ook het feit, dat de raad op zondagen (waarom niet op zon- en feestdagen) ten behoeve van de kerk gangers voor de Chr. Geref. Kerk ontheffing heeft verleend noemen de bewoners van de Nieuwstraat onbe grijpelijk. Zy hebben zich in een uitvoerig schrijven tot de Koningin gericht met het verzoek het raadsbesluit nietig te verklaren en een algeheel ry verbod in te voeren voor alle zwaar rijver- keer, plus het instellen van een snel heidsbeperking, aangepast aan deze smalle straat. De Nieuwstraat. nu zonder auto's. (Foto Leidsch Dagblad) De Nieuwstraatbewoners voelen zioh met deze maatregel opnieuw be nadeeld, na de afsluiting van de krui sing B ieze n - N i eu wstraat Alle bewoners, op een enkele na, hebben het verzoekschrift aan de Ko ningin getekend en wachten nu maar af hoe de beslissing zal uitvallen. Intussen heeft de Rykspolitie reeds een flink aantal bekeuringen uitge deeld. Enkele middenstanders die in de straat wonen kregen reeds vier bonnetjes. Het gemeentebestuur heeft de raad wel toegezegd een aantal ver gunningen te willen afgeven voor ontheffing. In de Nieuwstraat zegt men echter, dat als alle autobezitters in de Nieuwstraat een vergunning krijgen er in feite niet veel aan de voor de afsluiting bestaande toestand veranderd is. In Hazerswoude Meisje overlijdt na aanrijding De vyfjarige Marja Dompeling uil Hazerswoude is zaterdag in de Dorpsstraat ter hoogte van de r.-k. kerk door een personenauto aange reden. Het kind liep hierdoor dus danige verwondingen op, dat het in de loop van de zaterdagavond aan de gevolgen hiervan is overleden. Omstreeks kwart voor vyf zater dagmiddag liep het meisje samen met de negenjarige Corrie van Veen links van de rUbaan van de Dorps straat. Op een gegeven moment ;choot door onbekende oorzaak de luto van een inwoner van Hazers woude naar links. Beide kinderen werden gegrepen. Corrie liep lichte verwondingen op, maar Marga was er zeer ernstig aan toe en werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Hier is zy in de loop van de avond overleden. De Rijkspolitie van Hazerswoude stelt een onderzoek in naar de oor zaak van dit ongeval. Dokterspraktijk wordt gesplitst Met ingang van 1 augustus zal de dokterspraktyk van de Koudekerkse arts H. A. Blaauwendraad worden gesplist. Dan zal de heer L. van den Berg, Eilderdyklaan 50 in Hazer- dyklaan 50 in Hazerswoudes uitbrei dingsplan Rhynenburch, een gedeel te van deze praktyk overnemen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Van den Berg geheel voor eigen verantwoording gaat werken, met dien verstande, dat een zeer nauwe samenwerking met dokter H. A. Blaauwendraad gehandhaafd biyft. ongeveer 300 kilometer ten noorden Saigon. Ongeveer 4000 man zul len nog in de loop van deze dag aan land worden gezet. Met de aankomst van deze troepen is de Amerikaanse militaire sterkte in Zuid-Vietnam op 71.000 man ge komen. I reldwyde kerk van Rome er een I dienstknecht Gods by krijgt. Zover zyn we de laatste jaren wel naar elkaar toegegroeid", aldus ds. Scha- cel. Hoofdkantoor van Wereldraad van Kerken ingewijd Het nieuwe gebouw in Genève, dat als hoofdkantoor van de Wereldraad van Kerken dienst zal doen, is zon dagochtend met een godsdienstplech tigheid ingewyd. Het gebouw heeft driemiljoen dol lar gekost. Het staat l>ekend als het oecumenisch centrum en het her bergt de bureaus van tien andere internationale kerkelyke instellingen. Het kantoorgedeelte is reeds sinds Pasen vorig jaar in gebruik door het personeel van de Wereldraad, de offi ciële ingebruikneming werd ver traagd. Deze viel nu samen met de halfjaarlykse byeenkomst van het 14 leden tellende bestuur van de we reldraad, die vyf dagen zal duren en het gereedkomen van de kapel. De Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad, zei tydens de in- wydingsplechtigheid in een toe spraak in de Franse taal: „Het ge vaar bestaat, dat wy halverwege bly- ven stilstaan. Nu de oecumenische beweging een zekere reputatie heeft verworven en zo vele kerken in de oecumenische organisaties samen werken, nu wy deze mooie gebouwen hebben, lopen wy gevaar te denken, dat het essentiële is verricht en dat de tyd is gekomen om datgene wat wy hebben kunnen scheppen te con solideren en te behouden. Dat zou zeer zeker verraad betekenen aan de zending die i toevertrouwd". MEE OP VAKANTIE maar alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelyks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 18 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. Niet opbellen, telefonische opdrachten worden niet in behandeling prettige vakantie, U moet ons Uw Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat:No. Woonplaats:. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: p.a. Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6