ALS DE BOLLEN NIET MEER BLOEIEN... ALLEEN WILLEN ZIJN Zaterdag 10 Juli 1965 Pagina jy ecreatie-oorden zijn dun ge- zaaid in de Rijnstreek (als men tenminste het me- ttngebied, dat gewoonlijk ook wordt gerekend tot wat wij de Rijnstreek noemenbuiten be- Ischouwing laat). In feite is \kvifauna er het enigedat r werkelijk geschikt is voor mas sarecreatie. S Handig l. komen zich des wners dan ook in het Alphense wjelpark vermaken. Vooral in de wekeinden kan het er ontstellend j druk zijn. Men doet er dus ver- doordeweekse dag te kiezen voor een bezoek aan Avifauna, dat juist voor gezinnen met kinderen veel heeft te bieden. Want hoewel Avifauna, zoals de naam al aangeeft, zyn bekendheid in de eerste plaats heeft te danken 1 zijn vogelcollectie, vindt men ook attracties van andere plui mage: een manege, een grote speeltuin en diverse vermakelijk heden in kermistrant, o.a. bots autootjes. Vlak ernaast ligt het ge- Klein Giethoorn bij Hazers- f woude. Een schilderachtig i paadje loopt naar de molen i op de achtergrond. meentelijk zwembad De Hoorn, dat met het vogelpark in verbinding staat. Voorts kan men vanaf Avi fauna rondvaarten maken over het Braassemermeer en de Kagerplas- Heel wat bescheidener van opzet is Klein Giethoorn bij Hazerswoude, een uitspanning aan de Rietveldse Vaart: een rustiek zitje aan het water, een vrij grote speeltuin en roeiboten. Hoewel erg in trek bij de Hazerswouders zelf is Klein Giet hoorn verder weinig bekend. De ligging is excentrisch, maar uniek: een paar kilometer van de weg af, omringd door weilanden, tuinde rijen en water. Achter het café be gint een pittoresk paadje langs de vaart dat men nog geen honderd meter hoeft af te lopen om de fraaie Rietveldse molen van dicht bij te bewonderen. Om Klein Giethoorn te bereiken moet men, als men van de Rijn dijk komt, in het centrum van Ha zerswoude linksaf, richting Bos koop. Direct na de laatste huizen van de dorpskern is links een fiets en wandelpad, dat dwars door het polderland rechtstreeks naar het .a Uw gelukkige bezit is van een land goed, het Vijverbosch (22 hectare), waar men voor een dubbeltje per gezin heerlijk kan wandelen. Het landgoed dat ten oosten van Breu- dijk ligt, bestaat uit bos en een waterpartij. den) - Woerdense Verlaat - Meije - Zwammerdam - Alphen. In to taal plusminus zestig kilometer. Op de fiets is men daar, met de nodige rustpauzes, wel een dag zoet mee. ook heel geschikt voor bromfietsers. Automobilisten die deze tocht willen maken dienen er wel rekening mee te houden, dat hun voertuigen te breed zijn voor het Kerkpad en het weggetje langs de Drecht. Zij doen er het beste aan om van Ter Aar naar Vrou wenakker te ryden via Langeraar en Nieuwveen. Het slechte wegdek hier en daar tussen Uithoorn en Woerdense Verlaat moeten zy, in het natuurschoon, maar Een route welke de wielrijder in een heel ander deel van de Rijn streek brengt, is de volgende: Zoe- terwoude - Zuidbuurt (als men uit de richting Leiden komt, is kort het centrum van Zoeterwoude links de Zuidbuurtsche weg, deze uitrijden en de aansluitende land weg volgen) - Zoetermeer - Ha zerswoude dorp (ANWB-borden volgen) - Hazerswoude Rijndijk - Zoeterwoude. Tussen Zoeterwoude en Zoetermeer passeert hoogte van Stompwijk twee meertjes, die, voorzover wij heb ben kunnen nagaan, alleen te be reiken zijn via een boerenerf of een karrespoor. De route is plusmi nus veertig kilometer lang. Wie veertig kilometer ook nog teveel van het goede vindt, raden we aan een keer het toeristische fietspad te rijden dat van Koude kerk (Lage Waard) naar Wou- brugge loopt. Het laatste stuk valt samen met een soortgelijk rijwiel pad dat in Leiderdorp begint. doel voert. Automobilisten moeten nog even doorrijden in de richting Boskoop, tot zij links een ophaal bruggetje zien. Als ze dat over zijn, is het nog twee kilometer hob belen over een abominabel landweg getje. Wie de moeite neemt om de Rijn na Alphen nog een dikke 25 kilo meter stroomopwaarts te volgen (een rit die op zichzelf al de moeite waard is), komt in het vriendelijke dorpje Harmeien terecht, dat in het aat me nu eens even met Lrust. Dat verlangen wordt meer of minder heftig door ieder wel een hoorbaar uitge sproken. Het is blijkbaar 'n diep gewortelde menselijke trek. Hoe zeer wij als mensen op elkaar aangewezen zijn, er zijn telken momenten dat wij alleen met ons zelf wensen te zyn. Een schoolmeisje van zeven jaar schreef in een opstel: „Het lief ste zou ik een eigen kamertje hebben". Zelfs dat kind had reeds behoefte om eens alleen te kunnen zijn. Hoe komt het dat wij niet meer alleen zijn, niet meer al leen kunnen zyn? U zult zeg gen: „Onze manier van leven en wonen maakt dat je altijd met andere samen bent, samen moet zyn. Dat' werkt vaak irri terend". Een man zei kortgele den in gezelschap van vele an deren: „Nu ja, in het huwelijk moet je zo nu en dan ook af stand nemen van elkaar. Dat heet tegenwoordig huwelijksva kantie". In ieder geval zoeken mensen in welke verhouding of omstandigheden zij ook leven bijzonder graag rust. Een andere vraag is, of wij met het zoeken van persoon lijke eenzaamheid niet ego ïstisch zijn. Het is vaak de weg WOORD VAN BEZINNING van de minste weerstand. Ik kan van mijzelf niet langer ge daan krijgen om voortdurend met andere mensen samen te zijn. Is dit alleen maar niet- kunnen of niet-willen? Het komt ook als een ziekelijke nei ging voor per sé op zichzelf te willen zyn. Nooit zal ik verge ten hoe een alleenstaande man, die wij een plezier dachten te doen door hem uit te nodigen voor een gezellige bijeenkomst, met een vriendelijk lachje en heel zelfverzekerd antwoordde: „Mag ik alstublieft thuis blij ven? Hier voel ik mij gelukkig". Gezien de hierboven genoem de voorbeelden is het wel zeer twijfelachtig of zo algemeen als tegenwoordig gebruikelijk is, aangedrongen mag worden op het zoeken van gemeenschap. Dit wordt als het ware een mo deverschijnsel. Men vindt dat niemand alleen mag zijn. Ieder moet aansluiting zoeken. Wie dat niet wenst loopt kans als sen zonderling te worden beti teld. Dit is op zijn minst een zijdig en kortzichtig. Er zijn nu eenmaal mensen die reden heb ben om alleen te zijn. In ieder geval heeft een mens recht om onder bepaalde omstandigheden zich op zichzelf en in zichzelf terug te trekken. Tenslotte, zeker niet als aan hangsel maar als sterk argu ment voor het alleen willen zijn, het alleen mogen zyn, zij verwezen naar het Psalmboek in de bijbel. In die liederen wordt menige persoonlijke worsteling alleen, tegenover God, uitge vochten. Dit brengt verdieping, versterking. Het persoonlijk geloof graaft zich als een groeiende boom diepergaande wortels. Deze geestelijke groei moge voor u en voor mij een aansporing geven dat wij welbe wust ook eens alleen willen zyn. Dr. P. L. Schoonheim, Pred. Byz. Kerkewerk, Herv. Gem. Leiden. Maar afgezien van het Vijver- bosch, dat trouwens al in de provincie Utrecht ligt, vindt men hier in de Rijnstreek geen landgoederen, bossen of natuur reservaten, geen Meyendel of Pan van Persijn. Weinig moge lijkheden dus voor dagjesmen sen? 't Is maar, hoe men het be kijkt. De Rijnstreek is één groot recreatiegebied voor ivie van landelijke dorpjes, schilderach tige boerderijen, uitgestrekte polders, strakke vaarten en gril lige watertjes houdt. Speciaal voor stoere fietsers heb ben wij een dagtocht uitgestippeld, die langs een groot aantal van de mooiste plekjes in de Rijnstreek (inclusief een deel van het meren gebied) voert. Uitgangspunt Al phen langs het Aarkanaal via Ter Aar naar Papenveer en daar linksaf het Kerkpad op (dat tussen twee van de drie Langeraar se plas sen door loopt) Langeraar - Bilderdam, direct na de brug rechtsaf en het paadje langs de Drecht volgen - Vrouwenakker - Uithoorn, ook hier direct na de brug rechtsaf en de „C"-weg langs de Amstel volgen (men passeert Amstelhoek, Kromme Mijdrecht, De 'Hoef en het veer naar Noor- Als de bollen zijn uitgebloeid tja. laten we eerlijk blijven, dan is de Bollenstreek zijn grootste attractie kwijt. Maar dat wil heus niet zeggen, dat dit gebied 's zomers niets te bieden heeft voor dagjesmensen. Integen deel. de Bollenstreek bezit en kele recreatiemogelijkheden van permanente waarde. Het is een wyd verbreid misver stand, dat het alleen in het voor jaar de moeite loont de Keuken hof te bezoeken. In de maanden april en mei is het trouwens maar een deel van het grote landgoed dat in gebruik is voor de interna tionaal bekende bloemententoon stelling. De Keukenhof is een ter- tein van maar liefst vierhonderd hectare, waar bospartyen en wei landen elkaar afwisselen, een ideaal wandeloord dus. „Vroeger was de Keukenhof vrij toegankelijk en wandelde heel Lis- se daar", vertelde ons een plaatse lijke VVV-functionaris, „maar er werd teveel vernield". Met het ge volg, dat men nu moet betalen (voor 'n heel jaar want dagkaarten worden niet verstrekt) om het fraaie landgoed te mogen betreden. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar by twee adressen: Stationsweg 51 en Keukenhof 3. Eveneens in Lisse vindt men het landgoed Wassergeest (87 hectare), hoofdzakelijk bestaande uit oud duinbos. Hiervoor zijn wel heel goedkope dagkaarten verkryg- Het adres daarvoor is Loos- eg 14. In Sassenheim vindt men de in teressante mine van Teylingen. 's Morgens van 9 tot 12 uur en rondleidingen In omgeving van Noord - wijkerhout reeds eerder ge noemd als „uitvalsbasis" voor toch ten door de boswachterij Noord wijk en zelf al een kort bezoek waard wegens het aardige centrum met het Witte Kerkje en het mooie raadhuis vindt men Het Lange- veld (75 ha) en Nieuw-Leeuwen horst (37 ha), beide eigendom van de Stichting Het Zuid-Hollandse Landschap. Dus alleen toegankelijk voor leden van de Stichting (con tributie vijf gulden per jaar). Het Langeveld is een binnenduinzoom met jonge bebossing, Nieuw-Leeu- wenhorst is een binnenduin met bomen en een grote waterpartij. Voor gezinnen met kinderen: vlakby Noordwijk vindt men aan de Gooweg een uitspanning met een speeltuin.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9