EIDSCH DAGBLAD jVog meer Amerikanen (zo jfiodig) naar Zuid-Vietnam Drs. D. Roemers riep Meany op het matje President Johnson over de strijd van (El'"- S. tegen agressie Dochter (9 pond) voor Griekse koningspaar VRIJSTELLING VOOR POLITIE (9uc/ Qlteuwo jgericht 1 maart 1860 2ATERDAG 10 JULI 196S No. 31618 jcteur: E. 4 vao Dlshoeck Ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Witte Singel l. Leiden Giro no 67055 3dil ij ;tvrij ipen, de u ze 230|)e vervanging van ambassadeur Taylor door Cabot Lodge ekent geen verandering van de Amerikaanse politiek in Viet- o, aldus verklaarde president Johnson gisteren op een pers- iferentie in Washington. De Amerikaanse president deelde fder mede, dat zijn regering aan alle verzoeken van generaal jj,«stmoreland om meer manschappen zal voldoen. Het aantal rljerikaanse militairen in Vietnam zal het vastgestelde aantal lagen" 75.000 overschrijden. Op het ogenblik zijn er 60.000 in Viet- >verli. De president voorspelde, dat de verliezen aan beide zijden ïlle groter zullen worden. rcr,0e Thant wil de jconferentie-1954 Oe Thant zei dat naar zijn me ning het akkoord van Genève zeer redelijk en realistisch is en dat het, na elf jaar, nog steeds van kracht is. Byeenroeping van de conferentie van Genève is het enige middel om tot een vreedzame oplossing te ko men, zo zei hij. De secretaris-generaal ging niet in op de vraag of hy het niet betreurt dat een lid van de Britse regering en niet een afgezant van de V.N. naar Hanoi is gereisd om te trach ten besprekingen op gang te bren gen. Wel zei hy, dat China en Noord- Vietnam steeds hebben beweerd dat er reeds een internationaal lichaam bestaat dat de kwestie-Vietnam moet regelen. Naar hun inzicht kunnen en mogen de Verenigde Naties niet bemiddelen en ik denk niet dat er kans is op een tussenkomst van V.N.-zyde in de nabije toekomst, al dus Oe Thant, die z(jn besprekingen met premier Wilson en minister Ste wart „zeer nuttig" noemde. Hij zei ook nog gesproken te hebben met eerste-minister Williams van Trini dad en met de regeringsvertegen woordigers van Ghana en Nigerië. bijeenroepen president zei, dat de Verenigde •n sinds de tweede wereldoorlog "0 levens hebben geofferd bij de iding van agressie over de ge- I wereld. Zy kunnen niet toestaan Griekenland, Turkije, Perzië, mosa of andere landen door vSadofessors worden overmeesterd. „Wy I niet van plan er mee op te hou- '61 voordat de agressie is geëindigd", is Johnson. '61 #er de verliezen in Vietnam gaf '62 president de volgende cijfers: in neriode van 15 juni tot 3 juli zyn ft Vieteong-rebellen gesneuveld. l)CstJ Zuidvietnamese zyde vielen 0 doden, terwyl voorts 40 Ame- '60-'»nen het leven lieten. Hij deelde mee dat de communistische Idkrachten aanzienlijke verster- tigm^en hadden ontvangen. I tot. 'igenendertig Amerikaanse straal- ïmenwerpers voerden gisteren ival uit op een munitiedepot, dat deveer honderd kilometer van de Tnese grens verwijderd lag. Zij én dertig ton bommen vallen, die I aantal barakken met de grond Ijk maakten. Alle toestellen keer- J terug. De aangevallen plaats by Jen Bal, 120 kilometer ten jrdwesten van Hanoi. Jen Bai is I belangryk bestuurscentrum aan spoorwegverbinding tussen Hanoi de Chinese provincie Joennan. )e grote operatie in de omgeving Bien Hoa is gisteren beëindigd. SJlTERBERICHT flkL 1 eimperatuur stijgt gunstige wyziging in de iitdrukverdeling wordt het juli- beter, maar nog niet geheel 1. De zwakke tot matige wind laar zuid tot zuidwest gedraaid, irdoor de middagtemperatuur drie vier graden hoger gaat worden tot nu toe in de hooimaand, ïeheel zonder regen zal het week- de niet verlopen. Omstreeks zon- [morgen passeert er nog een sto- Ssfront van de oceaan met tijde- enkele buien, opnieuw gevolgd zonnige perioden. >e eerste tien julidagen bleven zes graden te koud met in De een tekort van 12 uren zon. de vakantiegangers zien de «•uitzichten er voor de komende ek vooral wat de temperatuur be ft heel wat gunstiger uit. Wel nt de paraplu er nu en dan aan want met de meer Zuidwes- ijke luchtstroom zal er af en toe oceaanstoring passeren. Warm zomerweer staat nog niet de stoep te dringen. STRANDVEKW ACHTING De zuidwestelijke luchtstroom gaat Inder koude lucht aanvoeren. Mor- n in de ochtenduren passeert een iringsfront met enige regen in de Iddag gevolgd door zonniger weer. Wige, later vry krachtige zuidwes- H)ke wind. Ovf dag 17 a 18 graden, tel later 15 graden. VooruitzichtenDe temperatuur Ordt wel iets aangenamer, maar blijft wisselvallig. 11 JULI tl op 04.33 uur; onder 20.57 uur. aan op 19.40 uur; onder 02.23 uur. oogwater te Katwijk 1.39 uur en De Zuidvietnamezen zouden hier 157 doden tellen; tien Amerikanen ei Australiër zyn gedood en 36 Ameri kanen gewond. Aan de operatie heb ben twee bataljons Amerikaanse en één bataljon Australische parachu tisten deelgenomen. Aanval op eiland Voor het eerst hebben de Ameri kaanse mariniers gisteren hun dedigende houding laten varen i stryd tegen de Vietcong. Zij gingen aan land op een eilandje nabij Tsjoe Lai, 560 km ten noorden van Saigon, nadat dit door opstandelingen wa bezet. Op het eiland is het hoofd kwartier gevestigd van jonkvloot 15, een vloot van Zuidvietnamese sche pen die de kust tegen communisti sche infiltraties bewaakt. Volgens een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon zijn 200 guerrillastrijders om singeld. Sommigen trachtten in jon ken te ontkomen doch zij werden door Vietnamese marinevaartuigen naar het eiland teruggedreven. Voor zover bekend heeft de actie tot nu toe aan vyf Amerikanen het leven gekost terwyl er 14 gewonden vielen. Aan Vietcong-zyde vielen vier doden en 51 gevangenen. De Amerikaanse torpedoboot jager Black dekte de landing van de mariniers, terwyl kustbatterjjen eveneens het eiland onder vuur namen. Oe Thant in Londen Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft gisteravond een oproep gedaan tot beëindiging van alle vij andelijkheden in Vietnam en tot het opnieuw bijeenroepen van de confe rentie inzake Indo-China van 1954. Hij deed dit op .London Airport' by zyn vertrek naar New York, nadat hij met eerste-minister Wilson en minister van Buitenlandse Zaken Stewart de toestand in Vietnam had besproken. HOERA Bij de aankomst van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg aan de gemeentegrens van Rot terdam ivist een oude dame de Prinses een stuk papier in de hand te drukken. Later kreeg de Prinses de gelegenheid het te le- Daarop stond simpel „Hoe- De achttienjarige Koningin Anne Marie van Griekenland heeft van ochtend om tien minuten over ze; Ned. tyd in het kasteel „Mon Repos' op het eiland Korfoe een dochter ter wereld gebracht. Het gewicht va baby Is 4.4 kg. Van de berg Lecabetus in Athene werd de geboorte met 21 kanonscho ten bekendgemaakt. Hoffunctiona rissen zeiden dat de koningin en kind het uitstekend maken. Koning Constantyn heeft bekend gemaakt dat alle kinderen die in zyn koninkryk op dezelfde tyd geboren zyn op kosten van de koninklyke familie zullen worden opgevoed. Vol gens traditie worden alle Griekse strijdkrachten peet van de koninkiy ke baby. De koning is opperbevelhebber vai de strijdkrachten. Premier Papandreoe en de Griekse minister van Justitie, Bakopoelos, GEEN INSIGNE VOOR EDESE RAADSLEDEN (Van onze Arnhemse correspondent) B. en W. van Ede zyn niet van plan een officieel antwoord te geven op een door het WD-raadslid M. van Gestel gedane suggestie in de gemeente Ede insignes te verstrek- als onderscheidingsteken voor raadsleden. Die insignes zouden als achtergrond de politieke kleur van de raadsleden moeten tonen. en W. hebben de suggestie als grap gezien. Voor de gemeente Ede, waar vrijwel iedereen iedereen kent, zou het trouwens ook tamelijk overbodig zyn, vinden B. en W. Overigens is het idee nog niet zo gek, zo werd eraan toegevoegd, om- er enkele gemeenten schynen te zyn, waar de raadsleden reeds over dergelijk insigne beschikken of met een legitimatiebewijs zijn uitge rust. len. De Griekse regering heeft opdracht gegeven de ministeries en openbare diensten vandaag te sluiten om het personeel gelegenheid te geven de gebeurtenis te vieren. Prinses Anne-Marie was nog op school toen haar verloving met kroonprins Constantijn in Athene en Kopenhagen op 23 januari 1963 werd bekendgemaakt. Zy trouwden vorig jaar 18 september in de Griek se hoofdstad. De jonge koningin is overgegaan tot de Grieks-orthodoxe kerk en alle kinderen van het Griek se koninklijke paar zullen in dit geloof worden opgevoed. Twee procent in schildersbedrijf Werkgevers en werknemers in het schildersbedrijf hebben besloten de uitkering van twee procent te reali seren via het vakantiebonnenfonds. Op 15 augustus en op 1 december zul len de werknemers in de gelegenheid wonden gesteld vier weekzegels te verzilveren. Met ingang van 30 augus tus zullen nieuwe bonnen worden uit gegeven. waarin de twee procent is verwerkt. Ambtenaren, die bij de rijks- en gemeentepolitie in een politie- rang zijn aangesteld, en die voor de dienstplicht zijn of worden ingeschreven voor de lichtingen 1966, 1967 en 1968 (in het alge meen geboren in de jaren '46, '47 en '48) kunnen van militaire dienst worden vrijgesteld. Dit heeft de minister van Defen sie. in overleg met zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en Justitie besloten. Later zal worden beslist of Vuile was buiten gehangen (Van onze Amsterdamse correspondent) Tijdens het congres van het ..Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen" heeft men zich gisteren in een welles- nietes-sfeer uitvoerig bezigge houden met zoals voorzitter Arne Geyer, het noemde: ,,Het buitenhangen van de vuile vas" Aanleiding was de kritiek die de Amerikaanse vakbondsleider, George Meany, op het IVW heeft geuit. Hij werd hiervoor op het matje geroepen door NVV-voorzitter drs. Roemers die „Ik zou als gastheer graag vrien delijk geweest zijn voor al myn gas ten, maar ik voel me verantwoordelijk voor het beeld van het IVVV en voor Koningin Juliana. Prins Bemhard en het verloofde paar maakten gistermiddag een rond vaart door de winderige Rotter damse haven. 407 wgwater te Katwyk Bankinstelling De kritiek van Meany was gericht tegen het financiële beleid van het IWV met name met betrekking tot de ontwikkelingslanden. De 70-jarige Amerikaanse vakbondsleider herhaal de ten overstaan van het congres zyn opmerking dat het IVW-secretariaat meer lykt op een bankinstelling dan op het secretariaat van een vakbond. Van zyn felle kritiek sleep hy wat scherpe kantjes af, met name ont kende hij gezegd te hebben, dat 2,5 miljoen dollar van het internationaal solidariteitsfonds gestort was in fondsen met onjuiste namen. Moeite Hy blijft er echter bij dat het on juist is het geld ongebruikt te laten liggen. Hiermee stelde hy zich tegen over de dit jaar aftredende voorzitter Geyer. Verder schetste Meany uitvoe rig na hoeveel moeite hy pas achter het bestaan van de 2,5 miljoen dollar Corrector verzond repu blikeinsen telexberichten Een twintigjarige corrector van een Rotterdams krantenbedryf is de au teur geweest van de uitvoerige „Re publikeinse" boodschappen, die de dagen voor het bezoek van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg via de locale telexverbindingen een aantal bedryven en kranten in de Maasstad heeft bereikt. De jongeman verzond zyn telexberichten midden in de nacht namens het ..Republikeinse co mité Nederland". Er is geen arrestatie verricht, de jongeman kan wel reke nen op spoedig ontslag. De boodschap van het „Republikeins comité Rotterdam" werd maandag ochtend omstreeks zes uur voor het eerst verzonden. De stadsredactie van een in Rotterdam verschynend dag blad was de eerste ontvanger. De da gen daarop kwam het verhaal op de telexen van enige andere dagbladen en een groot aantal Rotterdamse be dryven. De corrector werd. drie dagen na dat het eerste bericht was verspreid, door collega's betrapt toen hy woens dagnacht opnieuw achter de telex had plaatsgenomen om zyn mededelingen te verspreiden. was gekomen. In dit verband liet hy de suggestie vallen, dat het hoofd van de financiële afdeling van het IWV F. Straus, ontslagen zou zyn omdat hy hem de nodige inlichtingen had verschaft. Secretaris-generaal Omer Becu, die ontkende dat bestuursleden niet volledig worden voorgelicht over de financiële gang van zaken, zei over dit ontslag dat het noodzakelijk was, omdat Straus geld had belegd in een zaak die voor het IWV werkt. Becu wees er ook op dat het Amerikaanse aandeel in de 2,5 mijoen dollar was terugbetaald en dat Meany zich te vreden had betoond. De Belgische vakbondsleider Louis Major verweet Meany eenzydig geïn formeerd te zyn en te veel te probe ren van het IWV een politieke orga nisatie te maken. Twee doden bij verkeersongeluk By een verkeersongeluk by Raalte, op de ryksweg Raalte-Heino, zyn gis teren de 46-jarige W. A. Davina, de 20-jarige mej. W. M. L. Hendriks uit Enschede, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de per sonenauto, waarin zy zaten, in een flauwe bocht in botsing kwam met een vrachtauto, vermoedeiyk doordat de personenauto op het door de regen glad geworden wegdek is gaan slip pen. De 21-jarige mej. M. H. Heine, eveneens uit Enschede, die ook in de personenauto zat, werd zwaar ge wond. de regeling tot de lichtingen na 1968 zal worden uitgebreid. De vrystelllng wordt verleend voor twee jaar en kan, als de dienstplichtige nog steeds politie-ambtenaar is, telkens worden verlengd. De vrijstelling wordt voor goed verleend op 1 januari van het kalenderjaar, waarin de politie-amb tenaar 26 jaar wordt. Geboortegolf De minister van Defensie kon thans tot deze maatregel besluiten door het beschikbaar komen van grotere aantallen dienstplichtigen dan in voorgaande jaren. Dit komt door de zogenaamde geboortegolf van 1946. Het aantal politie-ambtenaren dat van de vrystellingsmogelijkheden ge bruik zal maken, wordt voor de lich tingen '66 en '67 geschat op 450 man. advertentie ZOMERPRIJZEN B REESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van v 12 Julij 1865: J De inwoners van het dorp Burradon in Engeland heb ben besloten om zich eenpa rig te onthouden van het ge- bruik van vleesch, totdat de t prijs tot op 30 cents per pond gedaald zal wezen. Zondagmorgen ten 10 ure arriveerde te R'dam het be- stuur van het Metalen Kruis 2de sectie van Leiden. Na het middagmaal in het Hotel de f la Hollande keerden de Leid- J sche heeren terug.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1