Speldjes verzamelen De voeding van de aanstaande moeder Zaterdag 10 juli 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld (W)ETENS WAARD Het voorlichtingsbureau voor de voeding geeft een folder uit over de voeding voor de aanstaande en de jonge moeder. We weten nu alle maal wel hoe belangrijk de voeding tijdens de zwangerschap is. In deze folder kunt u lezen, hoe het nu pre cies moet. U leest er o.a. in: Tijdens de zwangerschap moet wel „voor twee" gegeten worden, maar „nummer twee" heeft vooral in het begin nog maar heel weinig nodig. De eerste tijd is de groei van het ongeboren kind nog zeer gering; pas in de laatste drie maanden heeft een snelle groei plaats. Vooral in die eerste periode behoeft u dus geen extra grote porties te eten. Het is niet alleen onnodig voor u om dikker te worden, maar zelfs ongewenst, omdat dikte kortademig maakt en het lopen bemoeilijkt, terwijl juist lichaamsbeweging zo nodig is. Lichaamsbeweging in de buiten lucht kunnen wij niet genoeg aanbevelen. Wat nu de voeding betreft: het gaat erom dat die gedurende de ge hele zwangerschap goed van sa menstelling is. Maar ook reeds daarvóór moet de voeding van de Jonge vrouw steeds goed worden sa mengesteld. De reden hiervan is, dat tekorten ln de tijd vóór de zwangerschap gedurende de periode van verwachting zeer moeilijk zijn in te halen. Ons voedsel moet ons altijd ver schaffen: brandstoffen, bouwstof fen en beschermende stoffen voor ons lichaam. De brandstoffen leve ren ons arbeidskracht en houden onze lichaamstemperatuur op peil. De bouwstoffen moeten het lichaam opbouwen zolang wij nog groeien en het in stand houden gedurende on ze volwassenheid. De beschermende stoffen zijn nodig om vele verrich tingen in ons lichaam (b.v. de stof wisseling en de werking van de klieren) goed te doen verlopen, zo dat wij een goede weerstand hebben tegen infecties en ziekten en beter opgewassen zijn tegen vermoeid heid en extra inspanning. Nu behoeven wij ons in de regel over een tekort aan brand stoffen in onze voeding geen zorgen te maken. Dit komt bijna niet voor, eerder een teveel en dat merken we dan aan een te grote stijging van het lichaamsgewicht. Anders is het gesteld met de bouwstoffen en beschermende stoffen, van nog wel eens te weinig wordt opgenomen. Het spreekt vanzelf dat u, daar het hier gaat om het opbouwen van een kindje, bijzonder veel bouwstof fen nodig hebt, terwijl ook uw behoefte aan beschermende stoffen sterk is vergroot. Daar entegen heeft u naar verhou ding niet zo'n grote portie brandstoffen méér nodig dan vóór de zwangerschap. Dit wil zeggen, dat u in het begin van de zwangerschap niet méér vet ten, meel- en suikerstoffen behoeft te gebruiken dan vóór de zwanger schap. De hoeveelheden brood, aardap pelen, suiker, vet en boter of mar garine moeten dus niet worden ver meerderd, om te voorkomen, dat het lichaamsgewicht te sterk toe neemt. Regelmatige controle van het lichaamsgewicht door arts of vroedvrouw gedurende de gehele zwangerschap is wel erg belangrijk. Het komt er daarentegen voor 'n aanstaande moeder dubbel op aan om elke dag voldoende voedsel te gebruiken, dat rijk is aan opbou wende en beschermende stoffen (dat zijn eiwitten, verschillende vi tamines en voedingszouten zoals kalk, ijzer en fosfor). Dat betekent, dat de voeding voldoende melk, kaas, vlees of vis, groente, fruit en bruin brood dient te bevatten. In de tweede helft van de zwangerschap is nog een extra hoeveelheid melk en kaas nodig. Verder vindt u in de folder o.a. een overzicht van de voedings stoffen die een zwangere vrouw dagelijks nodig heeft, tips voor het verwerken van melk, een voorbeeld van een goed menu, al gemene wenken, iets over een zoutarm dieet en over „verboden" spijzen en dranken. Moederlijke Lang geleden spaarde Henk suikerzakjes. Tot hij ontdekte dat het verzamelen van suiker zakjes uitgroeide tot een ware rage, dat de commercie er een slaatje uit ging slaan en toen vond hij dat de aardigheid er af was. Hij gaf de dozen aan een vriendje en zag om naar een andere hobby. LucifersmerkenJa, dót was een tamelijk exclusieve liefhebberij, de Koningin deed het ook. Toen hil enige vellen had volgeplakt met allerhande merken ontdekte hij dat het sparen van lucifersmerken tot een rage uitgroeide en dat de fa brikanten en kruideniers er een complete reclame-campagne op bouwden. Toen vond hij er niets meer aan en hij gaf de opplakvel- len weg. Hij zat niet lang verlegen om een nieuwe verzamel-hobby, want origineel blééf htf. Speldjes! Dat was leuk, een speldje was toch altijd iets waar devoller dan een vodje papier met-opdruk, het was van metaal, het stelde iets voor, Je kon er duizend op een kussen prikken, je moest veel moeite doen om ze te bemachtigen.Ja, Henk spaarde speldjes, met hartstocht, al vier jaren vóór het mode werd Elke aanwinst, met list, moeite of door de aankoop van een nieuwe auto veroverd, werd met gejuich begroet. De verzameling groeide ge staag, soms kon hij er drie in een week aan toevoegen. We openden met man en macht een klopjacht op „het speldje". Geen souvenir- winkeltje was veilig voor ons en zelfs de vakantie-reizen werden er door beïnvloed. En nu Ik heb Henk al een paar keer met boze blikken naar zijn verza meling zien kijken. Hij heeft vele mooie speldjes, daterend uit de tijd dat ze nog niet met miljoenen tege lijk van de persen rolden. Insig nes van voetbalclubs, van automer ken, van bonden en verenigingen, speldjes waarvoor we moesten lópen, dreigen, vleien en ons offers moesten getroosten om ze los te peuteren! Mooie stijlvolle speldjes, die iets symboliseren waarin een jong mens kan geloven: sport, snel heid, reizen. Maar daarnaast, bij tientallen, steken de metalen vodjes: vlak, lelijk, kleurloos, de reclamedin getjes waarvoor je alleen maar beschuit-met-hagelslag behoeft te etenof pindakaas moet sme ren, of zes knotten wol opbreien, of wat vaker je haar wassen om ze te krijgen. De commercie rook een hobby en bultte dat uit. Dat mogen we de commercie eigen lijk niet kwalijk nemen maar ook voor Henk is de pret er nu wel af. Want wat iedereen spaart in teresseert hem niet. Een verzame ling die afhangt van de koopkracht van je moeder is niet aantrekkelijk. Waar is de mooie tyd gebleven dat elk speldje een verovering beteken de en met trots aan de hele fami lie kon worden getoond? Dat anderen dit bezwaar ook voelen is duidelijk; voor speldjes bestaat al een zekere notering. In de speldjes-branche vind Je rangen en standen, maar de grenzen zijn nog niet duidelijk vastgesteld. Wie en wat bepaalt of 'n speldje waard is verzameld te worden, waaraan kun je het zien, of ruiken, of proe ven? In de automerken-speldjes zit al danig de klad, in de club-insig nes eveneens, want het is een arti kel dat aftrek vindt en vele clubs tobben met een schrale kas. Er gens, op eenzame hoogte prijken de gouden speldjes. Maar wat daar onder komt is een hopeloos alle gaartje, variërend van *n echt in signe van de Schaatsbond tot 't in massa gefabriceerde speldje dat moeder bij de pudding cadeau krijgt Zelfs de doorgewinterde ver zamelaar kan er geen touw meer aan vastknopen, hoe moet een kind er dan uit wijs worden? En alsof dat alles nog niet ge noeg was om zijn hobby de dood steek te geven, werd ook zijn zusje door de koorts aangegrepen en be gon eveneens speldjes te verzame len. Een kind van tien! Het inte resseerde haar niet of het een ori gineel clubinsigne was of een stukje massablik, éls het maar op geprikt kon worden! Doch bij de zeldzame keren dat ik er ln geslaagd was, tijdens een speurtocht door de stad een écht speldje te veroveren, volgens de oude. beproefde tactiek van zeuren, vleien, dreigen en smeken, stonden er twee spruiten om mij heen. die beiden 't bezit van dat kostbare dingetje opeisten „Ik spaar ze al Jaren". „Nou Joh, ik spaar ze nu toch ook!" „Ik heb er het meeste recht op". „Waarom geef Je dat ding nu aan Henk? HU heeft er toch al veel meer dan ik". Enfin, de beer is los en de eens zo aardige hobby is een bron van ruzie en narigheid gewor den. Ik wou dat de reclame jongens met hun vingers van die speldjes waren afgebleven THEA BECKMAN Hollandse sla 100 g belegen kaas, 4 hard ge kookte eieren. 1 lepel sjalotjes, 1 zure haring. 1 grote augurk, 250 g gekookte aardappelen. SnUd alle ingrediënten fUn en vermeng ze met wat mayonaise, fUn gehakte peterselie, bieslook en zout. Garneer de sla met reepjes zure haring, sjalotjes, peterselie en tomaten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11