Op Spoleto's Kan van alles Festival gebeuren kunst ugabel Vakbondsleiders vergaderen kaleiöoscQQP Elektriserende sfeer trekt duizenden Amsterdam voteert 5 miljoen voor kunst Pen-club veroordeelt Spanje en Portugal VREDE Sfü LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 JULI VIERDE BLAD ERRASSENDE PROGRAMMA'S (Van onze correspondent) Gevangen in een driehoek van gongs, tamtams, trommels en Jten dertigtal andere percussie-instrumenten, die misschien in een |)f andere taal een naam hebben, maar dan toch een naam, die ons Ijnbekend is. staat de Amerikaan Max Neuhaus. Elk der drie Ijijde'n van de driehoek heeft temidden van een woud van muziek- |ltandaards er één, waarop ,,de partituur" staat. Die partituur wij niet lezen, want dit soort muziek wordt geschreven Inet tekens, die weinig gemeen hebben met die waarvan compo nisten zich bedienden in minder opgewonden tijden. Wie is Max Neuhaus? De beste percussie-musicus van Amerika liet alleen, maar ook degene, die het meest wordt gewaardeerd joor Carl-Heinz Stockhausen. En het is zijn ..Zyklus no. 1". die Neuhaus zal gaan spelen. ntand wist waar. Drie dagen later had de „American Airways" de Stradivarius gevonden, naar het schijnt in Cairo Toen het concert was afgelopen, deelde Giancarlo Menotti. de man die dit interessantste festival van ge heel Europa organiseert, mee welke tentoonstellingen er op die dag zul len worden ingewijd (negersculptuur voor Muziek schizofrènen lez'di 'enti Dat de muziek van Stockhausen Vis erg bekoort, kunnen we niet zeg- r" Hen, maar we hebben toch wel be wondering voor de jongeman, die in jtoat is als een acrobaat te manoeu- Jreren tussen al die ongewone in- trumenten en met een tiental ver- hamertjes. Sommige niet, n qndere wel met wol omwoeld, er yejlanken aan te ontlokken, die waar- xhijnlijk toch iets te betekenen heb- jen. Wel krijgen we de indruk, dat panneer iemand een paar jaar lang ach aan dit soort muziek zou wij- [en, hij onvermijdelijk schizofreen Km worden. Neuhaus ontnam ons later tijdens [ar%n gezamenlijke lunch deze il- !nhcusie: „Om dit soort werk te doen, ielkhoet je al van tevoren schizofreen Rhjn". Onder het publiek zijn er heus lne"icrsonen, die het mooi schijnen te Zietinden. Anderen roepen na afloop op .mekende toon: „Nu een beetje „mu- fiek" als het kan". Maar de werken ^an Stockhausen hebben ook hun voordelige" kant. Een paar dagen ter speelde Nauhaus „Zyklus no. dat wil zeggen hetzelfde opus, :h:erstevoren! Onmiddellijk na deze beslist „on- ewone" ervaring hoorden wij een laar heerlijke liederen van Debussy n dan speelde het „Quartet Guar- ieri", het vorig jaar in New York it vier wereldvermaarde artiesten :evormd, een kwartet van Mendels ohn, Ravel of Smetana, of musi- eerden twee pianisten, die in New fork een grote faam genieten, Ri- ihard Goode en John Browning ;deze laatste was ook voor één con- Dij het Holland-Festival aanwe- speelden „quatre-mains", een van Mendelssohn (op. 31a), men nooit in de concert aal hoort Stradivarius terug gevonden Dit is het begin van één dag in Spoleto. Er kan van alles gebeuren! Bij de drie eerste concerten van ka mermuziek vroeg de bijna clowneske eur van die concerten, Charles Wadsworth (maar wat een pianist!) in een mengsel van Amerikaans Italiaans, na afloop van het con- t m optocht naar de Domkerk, op hetzelfde plein, te gaan om tot de H. Antonius van Padua, de heilige die zich bezighoudt met verloren voorwerpen, te bidden. De kostbare Stradivarius (50.000 dollar) van eer violist Arnold Steinhard van het irtet moest nl. „ergens in Europa" zijn, tezamen met de rest van de ba- van deze Beppie de Vries liet vermogen na Voor noodlijdende artiesten Van onze Haagse correspondent) De onlangs overleden zange res Beppie de Vries blijkt een groot deel' van haar vermogen e hebben nagelaten als fonds 'oor noodlijdende kleinkunstar- tiesten. Het bestuur van de pas opgerichte stichting, mevrouw Beppie de Vries-Fonds krijgt de beschikking over de rente van het kapitaal, dat nu reeds aan de stichting komt, later aange vuld met een erfdeel, waarvan nu de vroegere gezelschapsdame van de zangeres het vruchtge bruik heeft. De Stichting hoopt het fonds te versterken met giften van begunsti gers. Het bestuur bestaat uit J. Borg- stein voorzitter, mevrouw P. M. C. NieuwenhuyzenPolderman, secreta ris en Bart Elfrink (Daendelstraat 42, Den Haag) penningmeester. Naast een steunfonds voor noodlijdende to nelisten is er dank zij Beppie de Vries, nu ook een fonds voor klein- kunstartiesten, die in moeilijke om standigheden zijn komen te ver keren. uit de 18de Geen feest voor brave, ordelijke burgers Onvergelijkelijk Wij liel-ben vele festivals bezocht, overal in Europa. Maar Spoleto is onvergelijkelijk! Voor een groot deel ligt dit aan de stad, een vrij kleine, door-en-door middeleeuwse stad, gelegen in het mooiste deel Umbrie. dat wil zeggen in het schapsschilders uit Italië en Ame- hart van Italië. Maar voor een nog rika, naieve schilders uit West-Euro- groter aantal kunstenaars, musici, ichilders, dichters, zangers, dansers, hedendaagse land- kan veroorloven. redelijk rantsoen hij noemde de dichters, die om vijf uur hun verzen zouden lezen: Pablo Neruda uit Chili, waar schijnlijk de grootste van alle leven de dichters, de Italiaan Quasimodo, winnaar van een Nobelprijs voor let terkunde. en Evghenio Evtusjenko. In totaal kwamen ongeveer 60 gro te dichters naar Spoleto „om het programma een beetje aan te vul len". Tijdens de eerste avond dat het ballet van de Staatsopera uit Stutt gart „Romeo en Juliette" (muziek van Prokcfjew, choreographie van John Cranko) uitvoerde met twee an dere dansers in de hoofdrollen, was het theater uitverkocht. Dat gaf niets: drie dagen later kon men die tweede bezetting wéér zien, want Spoleto is een festival, dat zo veel bezoekers trekt, dat men elk programma zes. zeven keer kan her halen, iets wat noch de Milanese Scale noch de Romeinse Opera zich beeldhouwers, toneelspelers, die Me notti uit alle hoeken der wereld naar Spoleto roept, en door het ongewo ne, uiterst kunstzinnige en anticon- formistische publiek. Dit is beslist gcén festival voor brave, ordelijke burgers. Daarvoor biedt het te veel verrassingen. Er is een gedrukt pro gramma, maar dat wil nog niet zeggen, dat er ook gebeuren gaat, wat dit programma vermeldt. Door gaans gebeurt er iets veel opwinden den-! Miljonair-schrijver stierf als bedelaar De Perzische schrijver Ali Mir Drak-Vandi is acht maanden geleden als bedelaar aan opiumgebrek ge storven, zonder te weten dat hij door de royalties van zijn boek „no heaven for Gunga Din" miljonair was ge worden. Dit meldt het in Teheran verschij- GASCONVECTQR uO nende blad Ettelaat. dat de verblijfplaats van de verdwenen schrijver een onderzoek heeft inge steld. Daarbij bleek dat hij in no vember in zuidwest-Perzië is over leden. Studenten, familieleden en autoriteiten beschreven hem als „ae bedelaar die altijd Engelse boeken bij zich had". Het Perzische ministerie van Justi tie neemt stappen om de miljoenen dollars aan royalties die het boek heeft opgebracht te beschermen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag diverse subsidies en aanvullende subsidies verleend aan een reeks kunstinstellingen tot een totaal bedrag van ruim vijf mil joen gulden. De Stichting „Het Kunstmaand Or kest" kreeg voor het seizoen 1965- 1966 een bedrag van f 1.225.000. Over het afgelopen seizoen ontving dit or kest als aanvulling nog eens f 265.000. De Stichting „Nederlandse Orkest Stichting", die het Concertgebouwor kest onder haar hoede heeft, mag voor het komende seizoen rekenen op een subsidie van f 980.000. en een garantie subsidie van f815.000. Wethouder mr. R. van den Bergh merkte bij de behandeling van deze subsidie op dat, waar het hier gaat om het nationale orkest, het Rijk beter over de brug zou dienen te komen en Amsterdam niet van plan is het te laten zitten bij de huidige voor de stad onbevredigende subsi dieverhouding. De Stichting „Het nationale Ballet" kan het nieuwe seizoen tegemoet gaan in de zekerheid dat het f 654.000 zal ontvangen. De Stichting „De Nederlandse opera" kreeg over het voor dit gezelschap zo moeilijke seizoen 1963—1964 nog een aanvul ling van f70.672. De Stichting Am sterdams Toneelgezelschap „De Ne derlandse Comedie" zal tot een be drag van f 943.000 subsidie ontvan gen. Aan drie andere toneelgezel schappen Centrum, Studio en En semble werd in totaal een ton verleend. Voor de amateuristische kunstbe oefening stelde de raad f 107.500 be schikbaar. Over het algemeen ga ven als gevolg van allerlei ontwik kelingen. niet in het minst de socia le, de begrotingen van de diverse kunstinstellingen grotere tekorten te zien dan in het voorgaande jaar. „Vrijheidsgebrek voor schrijvers" De internationale Pendub heeft Spanje en Portugal veroordeeld voor wat gebrek aan vrijheid van uitdrukking en beweging voor de schrijvers in die landen" genoemd wordt. Een desbetreffende resolutie werd aangenomen op het conqres van de vereniqinq in Bied. Voormalig Duits legerofficier ambassadeur in Tel Aviv De regering van Israël heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van dr. Rolf PauLs, een offi cier bij het Duitse leger tjjdens de oorlog, als ambassadeur van de Bondsrepubliek in Tel Aviv. Omgekeerd verleende Bondspresi dent Lübke toestemming tot de be noeming van Asjer Ben-Nathan tot diplomatiek vertegenwoordiger van Israël in Bonn. In Israël was van verschillende kanten kritiek geuit op een eventuele benoeming van Pauls, omdat deze tijdens de laatste oorlog als officier e Wehrmacht had gediend. Pauls dienst in het leger kort nadat Hitier aan de macht was gekomen. Tijdens gevechten aan het oostelijk front verloor hij een arm. Na een hoge onderscheiding te hebben ge kregen voor zijn moed werd hij over geplaatst naar de Duitse generale staf. Dr. Pauls was laatstelijk hoofd van een afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor handel met ontwikkelingslanden. De 44-jarige Nathan is sinds fe bruari hoofd van het Israëlische ge zantschap in Keulen. In de tweede wereldoorlog maakte hij deel uit van de joodse strijdkrachten in het Brit se leger. Hij heeft naar verluidt een rol gespeeld bij de onderhandelingen over de geheime wapenhulp van West-Duitsland aan Israël. de arrestatie van Portugese schrijvers, de achterstelling van de Cataloni- sche taal in Spanje, de weigering van visa en paspoorten aan Spaanse schrijvers die.naar het congres wil den komen. In de resolutie werd geen melding Portugese schrijversvereniging, gemaakt van de Russische dichter Josef Brodsky, die in de gevangenis zit, hoewel zijn zaak eerder wel op het congres aan de orde was geweest. De reden daarvan zou zijn dat de Pen-club de Sowjet-Unie niet wil ir riteren nu er sprake van is dat Rus sische schrijvers lid van de vereni ging zullen worden. De vereniging concludeerde dat de zaak van de Joegoslavische schrijver Mihaljo Mihaljow, die eerder dit jaar voor wat hij geschreven heeft ge arresteerd werd, maar later werd vrijgelaten, „redelijk bevredigend af gewikkeld is". De aangenomen resolutie protes teert tegen de ontbinding van de Ifcs. V De beroemde Chileense schrijver Pablo Neruda en de Guatemalteek se schrijver Miguel Asturias die in Frankrijk woont, vroegen het con gres morele steun te geven aan Ju an Bosch, schrijver en oud-president van de Dominicaanse republiek, die in ballingschap in Porto Rico leeft. De brief van de twee schrijvers werd met applaus begroet. Het 33ste Pencongres werd giste ren gesloten. Het was voor het eerst sinds de Pen 44 jaar geleden opge richt werd, dat het in een commu nistisch land gehouden werd. Het congres werd bijgewoond door 500 schrijvers ui 50 landen. Het vol gende congres wordt in juni 1966 in New York gehouden. Dr. M. A. Kaashoek benoemd tot lector aan V.U. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is benoemd tot gewoon lector in de wiskunde, met name ook voor de verzorging van de werkgroe pen in de voortgezette M. A. Kaashoek. 4 Dr. Marinus Adriaan Kaashoek werd op 10 november 1937 in Ridder kerk geboren. Na zijn h.b.s.-b studie aan het Chr. Lyceum in Alphen aan den Rijn studeerde hij wiskunde (met bijvak natuurkunde) aan de Rijksuniversiteit in Leiden, waar hij in 1961 met lof het doctoraal examen aflegde en op 26 februari 1964, even eens cum laude, promoveerde op het proefschrift: „Closed linear operators on banach spaces". Sinds 1959 is dr. Kaashoek in ver schillende wetenschappelijke functies werkzaam geweest aan de Leidse Universiteit, laatstelijk als weten schappelijk ambtenaar 1ste klas. Kloof tussen de ontwikkelings- en industrielanden steeds breder In het internationaal congresge bouw in Amsterdam is gistermiddag het achtste wereldcongres van het „Internationaal verbond van vrije vakverenigingen" begonnen. De voor zitter van het I.V.V.V., de Zweed Ar- ne Geijer zei om. dat de kloof tussen de industrielanden en de ontwikke lingsgebieden steeds breder wordt, omdat de economische groei in Euro pa zich sneller voltrekt dan in de meeste Aziatische, Afrikaanse en La- tij nsamerikaanse landen. Als vak bondsleden moeten wij onze regerin gen op dit probleem wijzen en mee werken deze kloof te overbruggen, zei lui. Drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. was het daarmee eens. Hij zei om. dat de strijd om politieke onaf hankelijkheid in vele vroegere kolo niën veel bloed en tranen heeft doen nalyse, dr. vloeien- Maar de politieke onafhan- kelijkheid schept sleahts de voorwaar den voor sociale vooruitgang. Sociaal om-echt en armoede verdwijnen daar mee niet. Een voortdurende inspan ning is nodig om die sociale vooruit gang te verwezenlijken, al is dat mis schien minder inspirerend als de strijd om de nationale onafhankelijk heid. Toch moet dit werk worden ge daan, als we willen dat brood, vrede en vrijheid voor een ieder werkelijk heid wordt, aldus de heer Roemers. Nog diverse andere vertegenwoordi gers van vakbonden uit verschillende delen van de wereld voerden het Gisteravond ontving minister Veld kamp de congresleden in het Rijks museum in Amsterdam. Op de boven ste foto van links naar rechts de mi nister, Prins Bernhard, drs. Roemers en de heer Walter Reutiher, voorzit ter van de Amerikaanse automobielen vakvereniging. De andere foto geeft een beeld van een kleine demonstratie door enige middelbare scholieren voor de ingang van het congrescentrum. Toen enkele politiemannen hun de wenk gaven een eind aan de demonstratie te ma ken. heten de jongeren onmiddellijk de borden zakken en verdwenen. Concerten Maatschappij voor Toonkunst 1965-66 In het komende seizoen zal de Maatschappij voor Toonkunst drie kamermuziekavonden organiseren. Op dinsdag 16 november zal het gitaarduo Presti - Lagoya concerte ren in de Stadsgehoorzaal. Donder dag 16 december zal het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel een concert geven in de Zuiderkerk en donderdag 10 februari zal het Quar- tetto Italiano musiceren, eveneens in de Zuiderkerk. Voor jongelui t/m 18 Jaar bestaat gelegenheid een Jeugdaibonnement te nemen. De organisatie van de Jeugdconcer- ten vier maal 's middags loopt zoals andere jaren uitsluitend via de desbetreffende scholen. \n VIETWtf Jonathan Hague exposeert De jonge Engelse kunstschilder Jo nathan Hague, die dank zij een beurs van de Nederlandse regering sinds anderhalf jaar in Den Haag werkt, houdt, voor hij repatrieert, een expo sitie van 17 Juli tot en met 12 sep tember in het gemeentemuseum in Den Haag. Jonathan Hague genoot een oplei ding aan het Liverpool College of Art en bezocht in Den Haag de Konink lijke Academie. Hij is benoemd tot docent aan het Coventry College of Art. Ere-expositie Jan van Heel De Jacob Marisstichting heeft be sloten de driejaarlijkse ere-expositie aan te bieden aan de schilder Jan van Heel uit Den Haag De expositie wordt gehouden in het Gemeente museum in Den Haag van 24 juli t/m 9 september. Jan van Heel werkt sedert 1926 in Den Haag. Hij is er leraar geweest aan de Vrije Academie en geeft thans nog les aan het Johan de Wittly- ceum. Hij nam talrijke initiatieven op sociaal-artistiek terrein, om. tot de oprichting van de kinderwerkplaat sen van de Haagse Jeugd-actie. C. II. 's Gravesande - 83 - overleden In de ouderdom van 83 jaar is verleden week vrijdag in Bilthoven overleden de bekende journalist, cri ticus en literair-historicus G. H. 's Gravesande. Hij heeft zich o.a. bekendheid ver worven met zijn „Sprekende schrij vers" (1935) en zijn „Geschiedenis van de Nieuwe Gids" (1955). Ook dient gememoreerd zijn groot deel in de uitgave van het verzamel de werk van Menno ter Braak. Z\jn talrijke critische beschouwin gen hebben gedurende een lang reeks van jaren grote aandacht ge

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7