LEIDEN over op schakelt aardgas „Tijl Uilenspiegel" Diploma voor Sleutelbloemen GROOTS LUSTRUM BESLOTEN OP EN OM HET RAPENBURG Per week eirca 500 aansluitingen Zwemdiploma's voor De Watervrienden Diploma - zwemmen EXTRA VOORSTELLINGEN GEREDUCEERDE TOEGANGSPRIJS LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 JULI TWEEDE BLAD Leiden schakelt over op aardgas. Na Warmond, welke gemeente in twee weken is omgebouwd op aardgas, is thans Leiden aan de beurt. Eind vorige maand is personeel van de S.L.F. en de Gascon in Noord begonnen met de Leidse ombouw. Het werk schema, waartoe de stad in 52 sectoren is verdeeld, is er op gebaseerd dat circa 500 aansluitingen per week gereedgekomen. In totaal moeten in Leiden ruim 40.000 aansluitingen worden aangebracht. NOORD EN Z.W. HET EERST AAN DE BEERT Zodra de werkzaamheden Noord gereed zijn, komt Zuid- West aan de beurt. Indien het huidige tempo gehandhaafd kan worden en bij de S.L.F. re kent men daarop dan zijn eind van dit jaar Noord er Zuid-West geheel omgebouwd In de loop van volgend jaar komen dan de overige stadsde len aan de beurt en zal vermoe delijk ook een begin worden ge maakt met de gemeenten, welke rechtstreeks door Leiden van gas worden voorzien. Tot deze gemeenten behoren o.a. Noordwijkerhout, Rijnsburg. Valken burg, Oegstgeest, Leiderdorp. Zoeter - woude, Hazerswoude, Benthuizen. Voorhout en Koudekerk. Casloze uren Per sector 500 aansluitingen voltrekken de totale werkzaamheden zich in één week. Teneinde het on gerief gasloze uren tot een minimum te beperken begint men in Iedere sector steeds op maandag, 's Avonds om acht uur komt per soneel van de S.L.F. de hoofdkraan afsluiten en de meterstand opnemen. In de loop van de dinsdag komt dan een monteur de kookapparaten om bouwen en aansluiten. Het werkschema is zo opgesteld, dat de laatste woning in een sector middags om plm. vijf uur weer gas heeft om te koken. De overige in een woning aanwezige toestellen, zo als geisers, kachels etc.. worden in de loop van diezelfde week omgebouwd. Tot dat tijdstip kunnen deze appara ten beslist niet worden gebruikt. Teneinde een vlot verloop van deze werkzaamheden te waarborgen is het van belang, dat men bij het afsnij den van de toevoer ('s maandag avonds) en het wederom aansluiten van de leiding (in de loop van dins dag) beslist thuis is, of. zo dit niet mogelijk is, by buren de sleutel af geeft. Voorafgaande aan deze ombouw zal door personeel van de Gascon wor den nagegaan welke soorten en typen van aangesloten gasverbruikstoestel- len zich in de woning (bedryf) be vinden teneinde de ombouwmogelyk- heden vast te stellen. Voor het geval dit niet mogelijk is. kan men zich van nieuwe apparaten voorzien. Een inruilvergoeding zal dan worden ge geven. Per circulaire men ont vangt er in totaal zes krygt ieder een oproep om in de Toonwinkel van de S.L.F. aan de Hooigracht een keuze te doen uit de daar tentoonge stelde apparaten. Gratis komforen Het is nu reeds zeker, dat één- en tweevlams komforen niet worden omgebouwd. Deze worden geheel gratis vervangen door komforen uit de middenprysklasse. Wenst men echter komforen in een luxe uitvoe ring. dan moet een gering bedrag worden bybetaald. Kosten van aansluiting Het plaatsen en aansluiten van de toestellen geschiedt gratis, indien de aansluiting aan de voorschriften vol doet en verder ongewyzigd kan bhj- ven. Is daarentegen wyziging of ver nieuwing der aansluiting nodig dan zijn daaraan de volgende kosten ver bonden: eenvlams- en tweevlams- komforen f 6.drievlams- en vier vlamskomforen f 12.—. fornuizen f 24.keukengeisers f 24.badgei- sers f 48.gashaarden f 48.—. gas kachels f 48.en muurkachels f 48.- Bovengenoemde kosten hebben uit sluitend betrekking op gasaanslui- tingenschoorsteenaansluitingen en dergelijke vallen daar buiten. Voorts wordt aangenomen dat de opstel lingsplaats van het toestel ongewy- zigd is. By wyziging daarvan zullen INRUILVERGOEDING f De ervaring in plaatsen, waar f de overschakeling op aardgas f f reeds een feit is, leert, dat zeer a f velen gebruik willen maken van f de gelegenheid om zich van een f f modern apparaat of een toestel f met meer mogelijkheden te f f voorzien. In al deze gevallen a f kan men gebruik maken van i f een veiirieuwingsvergoedingf i welke er als volgt uitziet: bii f J inlevering van een viervlams f f komfoor f 69,-, sudderkomfoor a f f S.55, losse oven f 21/.50, fornuis f f 125,-, keukengeiser f 72,-, bad- f f geiser f 125,- gashaard 77.- tot a f 102,50,, gasradiator f S7.50, a f muurkachel f 125,- drievlams- f komfoor f 85.-. i f Indien van deze regeling ge- f f bruïk wordt gemaakt, dan moet f hetoude toestel evenwel dage- a f lijks in gebruik zijn, dus ten- f f minste vast aangesloten zijn. f Het bedrag van de vergoeding f f wordt niet uitbetaald, doch in j f mindering gebracht op de prijs f van het nieuwe toestel. Het a nieuwe toestel dient, voor de a overschakeling te zijn aange- f schaft zodat het. op de ombouw- f dag in de woning aanwezig is. f Leidsche Spaarbank In de maand juni werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd 3.594.879,01 gulden en terugbetaald 3.469.367.90 gulden. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 367 en het aantal afbetaalde boekjes 340. Op 6.14 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f. 227.742 bijgeschreven. Er werden 1.318 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f. 46.648.31. Het tegoed der 59.327 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 70.471.262.80. Te late bloemen Een bloemen koopman uit Leiden liep in het late avonduur nog met bloemen te venten. Dat betekende overtreding van de winkelsluitings wet. maar de koopman zei. dat hy graag zijn bloemen kwyt wilde en helemaal niet aan een overtreding had gedacht. De officier van Justitie eiste f. 50 boete, doch de rechter gaf bij wijze van waarschuwing f. 60 boete, waar van f. 40 voorwaardelyk. In Den Haag zijn geslaagd voor het examen kostumière de dames G. BcgaardsKleer en C. W. van Leeuwen. NA VROLIJKE BOOTTOCHT: Het is maar goed, dat de boot. waarmee een groot aantal Sleu telbloemcursisten gisteravond van Leiden naar De Kaag voer. een sterke was. Het enthousiasme van de meisjes was zo groot, dat de boot vaak schudde van de dansen, die op de beide dekken werden uitgevoerd. Vooral de jenka vergde heel wat van de uit 1931 stammende rondvaartboot, waarmee de traditionele tocht naar de Kaagsociëteit werd gemaakt. RECTIFICATIE In ons verslag over de schermwed- stryden is gisteren een hinderlijke fout geslopen. De chef d'equipe van de LPSV ontving uit de handen van dr. L. Th. Schonagen niet de LD- beker. maar die van de Stichting sportbevordering Leiden e.o. Ons Blad had vier medailles voor de winnende equipe beschikbaar ge steld. Voor dat enthousiasme was ook wel reden, want 25 meisjes ontvingen het diploma ter afsluiting van een 2-ja- rige cursus. Die cursus is bestemd voor werkende meisjes uit Leiden en omgeving en wordt gegeven in de huishoudschool aan het Rapenburg. De meisjes leren heel wat vakken: koken, kinderverzorging, handenar beid en vele andere nuttige zaken. De voorzitter van de „Stichting Sleu telbloem", de heer D. van Eek sprak de meisjes na de boottocht in de Kaagsociëteit toe. waarna de leidster van de cursussen, mevrouw Cramer overging tot de diploma-uitreiking. Tot de gezellige stemming droegen vooral de activiteiten van de Kat- wykse meisjes bij, die onder meer ge dichten voordroegen. De accordeon- speler aan boord was ook een van da de avond. De volgende meisjes ontvingen het diploma M. Bakkenes, N. Blos, J. van Duijn, L. van Duijn, R. van Duijn, C. Guijt, N. Griffioen. J. Hartevelt, J. Müller, S. van der Poel, A. van der Soest, L. Schoonenberg, N. Zwaan, M. Valk, M. de Mooij, J. Haasnoot, R. van Putten, R. van Toren, O. Viele, E. Philippo. IV. Bekooij, A. van Dongen, B. Belt, R. Minke en E. Kooperen. In Leidse Ov erdekte A I f A or j de Overdekte aan ae L*iase naanem- ARrCIJJRS I U.ZfJ merstraat heeft zijn vruchten deze I «i- -f ge worpen in de vorm van zwemdiploma's. week afge kubieke nieter tientaii™ g Bij een onlangs gehouden t ventarisatie, waarvoor ruim2 g negentig procent van de Leidse bevolking de gegevens ver- Q t strekte, is komen vast te staan, Y dat tenminste 86851/ toestellen moeten worden omgebouwd, 2 t t.w. sudderkomforen 321/0, 1 tot Y. 1/ vlams komforen 3209!/, fornui- -Y SP zen 17.186, bakovens 3808, keu- X ken- en douchegeisers 22.230, ,Y q badgeisers 321/0, gashaarden 2 1655 en gaskachels 31/01. 2 per Aan kleinverbruikers zal voor het aardgas f 0.25 per kubieke meter in rekening worden gebracht. Bovendien is f 1.per maand aan vastrecht verschuldigd. Thans betalen deze kleinverbruikers f0.18Vr per kubieke nieter (en geen vastrecht). Hoewel de kubieke meterprijs dus stijgt, is het grote voordeel van aardgas, dat dit gas een dubbele warmtewaarde heeft. Is momenteel het gemiddelde jaar verbruik der kleinverbruikers 600 m3., hy aardgas zal dit verbruik op circa de helft komen te liggen. Vanzelf sprekend zal bij groter jaarverbruik voor verwarming) dit rela- groter voordeel opleveren. De volgende leden van ,JDe Water- vrienden" behaalden hun A-diploma: Odillie vaan Haastrecht. Cobi El- derhorst, Dorien Niekerk, Els Verde- Aardgas uit het Westland Het aardgas, dat thans reeds be perkt wordt geleverd, komt thans nog niet uit Slochteren, doch uit het Westland. Eerst aan het einde van dit jaar zal Leiden aangesloten zijn op de „gasbel" uit het hoge noorden. Bij Zoeterwoude zal de leiding straks Leiden bereiken. (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG. 9? gaal, Arie Visser, Leny Dissevelt, Yvonne van Hynmgen, Joske Lam mer, José Mathot, Plonie Owel, Inge de Vos, Ton v. d. Bosch, Wim Gres- sie, Peter Galjaard. Bert de Jong, Rommie van Kesbergen, Mark Kiel, Martin van Veen. Ineke de Kreek, Marian Piersma, Lydia van Rooden, Yvonne Stihvenberg, Lia Schouten, Lidy van der Waals, Harry Berk. Wim Bey, Hans de Bruin, Niek Huls bos, Cornelis de Koning, Hans Kos ter, Joke van der Linden, Aad Tib- boel, Matty de Tombe. De volgende Watervrienden behaal den het B-diploma: Irene Berenfenger, Marian Jong bloed, Corrie Paardekoper, Gerda Op dam, Theo v. Gent, Lia Arts, Cora Bekooy, Tineke Biever, Willy Blom, Betty Buys, Willy Breedeveld, Aly Gressie, Mieke Jacobs, Henny Kin kelaar, Mary Lammers, Truus Lam mens, Juultje Musser, Anneke v. d. Made, Heieen Monsma, Linda Pronk, Beppie Roefstra, Wilma Schoenma ker, Tanny Schats, Ineke Verstraten, Tiny Wasenaar, Jan Berk. Pim v. d. Bosch, Dik Neuteboom. Jan Nieu- wenburg. Ton Siebert, Herman Splun- ter, Gerrit Vink, Ronnie v. d. Woerd. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit slaagd voor de volgende doctoraal Ned. recht de he;;en J. N. Kanters (Rotterdam), K. Kooistra (Den Haag), R. van Liefland (Lei den), R. G. H. Cassuto (Den Haag) en P. J. L. van Hoek (Leiden); doctoraal wiskunde de heer L. G. Barendrecht, cum laude (Leiden); kandidaats geneeskunde II mej. S. M. de Jongh (Waalre) en de heren C. Veels (Den Haag» en J. W. Mawer (Den Haag). Mulo-examens Voor het Mulo-diploma A slaagden in Leiden: de dames H. M. Laman in Leiden: T. Reyneveld in Leiderdorp; J. M. Vercouteren in Leiden; S. R. Roosing in Leiden: H. Brouwer in Katwyk D. Duijts in Katwijk J. J. M. Hasenoot in Noordwijk; en de heren J. L. van Dijk in Leiden: R. Fallaux in Leiden: N. Labordus in Leiden; H. van Ryn in Zoeter woude: C. L. Helmich in Leiden; L. Holl in Leiden: R. J. Flemming in Noordwijk K. W. van den Haak in Noordwijk J. van Os in Noord- wyk: G. M. J. van Duyn in Katwyk; J. C. Haasnoot in Katwijk D. P van der Zwan in Noordwijk De kandidaten met een achter de naam behaalden tevens het Middenstandsdiploma. Tevens geslaagd voor diploma A; de dames C. A. v. Duijvenvoorde in Katwijk aan Zee; W. v. Egmond in Katwijk aan Zee; J. J. Grootjans in Katwyk aan Zee; Y. M. v. Eijbergen in Katwijk; C. Kulk in Katwijk; C. Durieux in Katwijk: C. Martens in Bodegraven S. F. Verboom ln Bodegraven; A. A. van der Gugten in Rijnsburg: E. den Haan in Ryns- burg M. C. Heemskerk in Oegst geest: H. E. Devilee in Leiden: de heren M. A. Gravekamp in Valken burg Z.-H.; K. v. Roon in Katwijk; P. de Jong in Katwyk; C. G. M. Brussee in Katwijk aan Zee; S. P. Burgerhout in Katwijk: H. v. Rijn in Bodegraven H. M. v. Gorkom in Rynsburg W. C. H. J. de Koning in Ryrtsburg D. C. Krom hout in Rijnsburg R. Braggaar in Leiden. Afgewezen 6 kandidaten; tevens geslaagd voor Middenstandsdiploma. Stap voor stap Prof. Albert Norden. leider van de Oostduitse propaganda dienst, heeft gisteren verklaard dat Oost-Duisland van plan is zich stap voor stap los te maken van de „verouderde overeen komsten van de bezettingsperiode". Wy willen op deze wyze onze volle dige soevereiniteit veroveren, aldus Norden. Vele jongens en meisjes hebben inI Brugman; C. Boelee; S. Byieveld; I het Zweilandbad by de Louise de Co- K. Bon; C Brooshooft; N. Chris- ligny-h.b^. onder auspiciën van dejtiaanse; T. Dykman; R. Driessen; A. I Stichting ter bevordering van het i DriessenM. Doderer; A. v. d. Eijn- j zwemonderwijs in Leiden en omstre- den; V. Gerbrands; C. de Graaf; E. I ken gezwommen voor het diploma A Groenveld; D. de Rooy; E. Hamer - j of B. Van de 102 kandidaten behoef- ling; R. Koomans; P. KruifM. Kla- den er geen te worden afgewezen. zes; A. Kluivers D. v. d. Kolk; H. v. De geslaagden zyn: Diploma A:d. Kooy; A. de la Rie; J. v. d. Lelie; S. Bergman; M. Borsje; H. Borsje; j M. de Ligny; A. Meester; M. Mole- A. Boom: J. Brugman; J. v. Duuren; j IJ. Fasel; S. Flippo; D. Galama; H. v. Gelderen; F. Geertsma; M. Hamer; G. Harmsen; M. Hoes; C. v. Heerin- gen; P. Jansen; A. Jansen; J. Jonk; I H. v. Kampenhout; J. v. d. Meulen; R. Moratanus: W. Muylwyk; H. Nau- ta; M. Overdyk; H. v. d. Plas; L. v. d. Plas; C. v. d. Plas; T. Prins; I. v. Riet; M. Ris; T. Schaap: A. Schelks; J. v. Strater; J. Tuinhof de Moed; T. Verbeek: J. Verhoeven; A. v. Vliet: M. de Vroom; J. de Waard; G. Ma- ryt: B. Marijt; A. Ie Mair: C. v. d. Hoek; G. v. Zandwijk; N. Stoop; A. i Ruygrok; A. Bodry; M. Meyer; C. Nardten. Diploma B: S. A. Belman; B Beef- tink; L. v. Bemmelen; R. Blok; R. C. Nardten: E, Poldervaart; J. Poels; M. Schakel; P. v. Stralen; H. Tammel; F. v. Ulden; M. Verhoeven; W. Verdonk; N. de Vos; E. IJe; L. Zandvliet; H. Zwart.; H. Zwanenburg; J. de Leeuw; A. Kips; S. Roman; B. Stranks; T. Brinks; Ph. Jasselin de Jong; H. Barebty; A. v. d. Mey. Echtpaar Bontje i 50 jaar getrouwd Slechts met moeite kan de heer H. Bontje, Aarstraat 21 in Leiden zich losrukken uit zijn „strijd met de slak ken". Dat slaat dan op zijn hobby: tuinieren. Maar goed, hij weet zich dan toch wel een ogenblikje vrij te maken om ons te woord te staan, want daar is een bijzondere reden voor. Op 8 juli 1915 stapte hy naar het Leidse Stad huis om daar te kennen te geven, dat hij in het huwelijk wenste te treden met mejufrouw E. Beij. Dat huwelijk werd voltrokken op 21 Juli van dat jaar en daarom is het deze maand feest in het knusse huisje aan de Aarstraat, waar het echtpaar Bontje dertien jaar woont, na vele jaren in de Oosterstraat te hebben doorge bracht. Al op dertienjarige leeftyd koos de heer Bontje (80) zyn vak: metselaar. Tot op 65-jarige leeftijd heeft hy dat vak beoefend, vaak als onderaannemer van metselwerken. Zo heeft hij zijn steentje(s) bijgedragen in de bouw van de sluizen van IJmui- den en wat dichter by huis de school aan de Kaasmarkt. „Maar heb metselen van toen is niet meer het metselen van nu", is het oordeel van deze „oude rot" in het vak. die onder meer in Duitsland, België en Limburg werkzaam was. Hoewel de gezondheid niet meer 100% is, heeft het gouden paar daarover toch weinig reden tot klagen. Mevrouw Bontje-Beij kan nog steeds de hele huishouding alleen doen. Het echtpaar Bontje heeft drie kinderen, tien kleinkinderen en is al meer dan vijftig jaar geabonneerd op het Leidsch Dagblad. Louise «le Coligny-hbsi EINDEXAMEN H.B.S.-B De volgende leerlingen van de Louise de Coligny^h.b.s. zyn geslaagd voor het eindexamen h.bs.-B: Pienk Deurloo, Leiden; Loes Engelen, Lei* den; Mar ja Herfst. Leiden; Joke Ni- caise, Leiden; Willy van Royen, Lei den; Thea Sterk, Leiderdorp; Aleid van Tilburg, Noordwyk aan Zee; Ma rian Wieriks. Leiden. Eindexamens Rembrandt-lyeeum Aan het Rembrandt-lyceum zijn geslaagd voor het eindexamen gym nasium Piet Smit a; Dick Koopman a; Jasques van Egmond a; afdeling B: Jan Marius Bongers, Voorscho ten: Robert van Caubergh; Wout Hollander. Leiderdorp; Peter Lince- wicz; Freddy Majolée; Flip Schoon- heim; Antoon Slothouwer. Daar waar geen plaatsnaam by vermeld is, Is dat Leiden. De zon, die vanochtend tevergeefs probeerde op een fatsoenlijke manier op te komen, maakte een einde aan de viering van het 78ste lustrum van de Leidse Universiteit: door het miezerige vroege daglicht en de bijzonder onwelkome regen trokken de feestgan gers weg van het slotbal, dat. gisteravond op en om het verlichte en in feesttooi gestoken Rapenburg begonnen was. Een fanfare begeleidde de intocht van de duizenden feestvierende studenten en andere leden van de uni versitaire gemeenschap, die om kwart over tien het voor verkeer en overig publiek afgezette Rapenburg kwamen bezetten. De opzet was, het Rapenburg van Gijzelaarsbank tot Kaiserstraat tot balzaal" te pro moveren, maar men had daarnaast mede met het oog op het wat wisselvallige weer waaronder Holland gebukt pleegt te gaan. vrijwel alle gebouwen, die iets mei de universiteit te maken hebben, gechar terd voor een overdekt feestterreinOverbodig bleek dit in de loop van de nacht beslist niet. De feestvierenden werden bij hun aankomst gehuld in een effen kleed waarmee iets van destijl van „Damme" anno 1500 opgeroepen werd, maar nodig voor de feestelijke sfeer was dit niet, want die sfeer werd reeds op vele wijzen opgeroepen door de stem ming van de lustrumgangers, de inrichting van de vele lokaliteiten langs het feestterrein en de verlich ting, onder meer door fakkels langs de waterkant. Men kon zich te goed doen aan warme hapjes en ver warmende drankjes, genieten van talloze bands en strijkjes die in musea. Academie, VVSL, Prytaneum en waar niet al Ie vinden uwen, en dansend op een van de vele vloeren, de laatste uien van de gran dioze lustrumweek uitbundig vieren. Het werk in fabrieken en kantoren in de Sleutelstad was reeds lang begonnen, toen vanochtend de laatste enthou siastelingen van het slotfeest huiswaarts keerden. De rust, keert nu weer om het Rapenburg en het voormalige Oud Hortuszicht en waarschijnlijk zullen de plannen om een nieuwe organisatie bescherming burgerbevolking" op te zetten waarover wat vage geruchten de ronde deden) verder niet meer worden uitgewerkt. (Foto L.D,/Holvast) Sigaretten 'geleend' j Een 43-jarige winkelier uit Leiden had er geen bezwaar tegen om een caféhoudster een pakje sigaretten te „lenen". Het was des avonds na acht uur toen zy om sigaretten kwam vragen, omdat ze zonder zat. En de winkelier gaf haar een pakje sigaretten. „Het was geen verkopen," zo be toogde hij voor de Haagse economi sche politierechter. „Maar het was wel afleveren aan publiek", constateerde deze „en dat is strafbaar na sluitingstyd." „Ik kan de winkeldeur toch niet de hele avond op slot houden, want de kinderen spelen ook buiten," zei verdachte. De officier van Justitie vorderde f. 15 boete en de rechter veroordeel de conform die eis. „Waar moet het heen, als we des avonds niet eens meer rust in het zakenleven hebben", luidde zyn oor deel. van Hugo Claus Regie: Anne Marie Prins PIETERSKERKPLEIN, LEIDEN 9 10 on 11 juli I Aanvang 20.30 uur. Normale toegangsprijs f 7,50 (TEGEN INLEVERING VAN ONDERSTAANDE BON) 4.75 Kaartverkoop: VW Leiden Telefoon 23459 Firma Servaas. Telefoon 22660 Boot in het Rapenburg (bij de Hoksteeg) Tel. 23965 Tegen inlevering van deze BON worden plaatsbewijzen voor -.Tijl Uilenspiegel" op 9, 10 en 11 juli verkrijgbaar gesteld tegen de gereduceerde prijs van f 4,75.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3