LEIDSCH DAGBLAD NOTA-VROLIJK AANVAARD TOSTI I Studie recht van antwoord Zwolsman wil 'Huis ter Duin' afbreken Nieuwe vredespoging van premier Wilson Jmroepdebat in Kamer ging uit als nachtkaars Man (27) overleden na mishandeling KOUD Griekse premier in grote moeilijkheden pgencht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 JULI 1963 No. 31610 «ecteur: A van Dlshoeck oofdredacteurj Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f 0.83 per week leieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, LeideD Giro no 67055 HDe voorzitters van de KRO. I H. W. van Doorn rechts en I de NCRVmr. B. Roosjen. H tevens programmacommissa- ms van de Nederlandse Radio Unie. volgden gisteren gespan nen de debatten in de Tweede Kamer op een voor hen onge bruikelijke plaats n.l. de publieke tribune. DEGETAKELD DOOR ITALIANEN Él het ziekenhuis „Ziekenzorg" in De Italianen viel al gauw ichede is gisteravond de 27-jarige Ravenshorst overleden. De Ravenshorst is in de nacht van 6 mei bewusteloos gevonden omgeving van het station in jrhcde. bleek zware verwondingen te »en opgelopen. Na behandeling in z'ekenhuis kon hij 's nachts nog een auto van de politie naar terugkeren. Zonder zijn ouders /aarschuwen kwam hij op eigen f£ht dt trap op en ging naar bed. leek erop dat hij alleen maar T- nei hoofd verwond was. Naar zeggen was hij zwaar toege- £ld door een viertel Italianen. De ^jjtie vermoedde toen reeds dat het Él«pns dezelfden konden zijn, tevoren betrokken waren geweest een rel in de Fazantstraat. gauw door de mand. De dag na de mishandeling echter klaagde de heer Ravenshorst over zware pijn in de maagstreek. De ontboden huisarts liet hem weer naar Ziekenzorg" overbrengen, waar hij diezelfde avond nog werd geopereerd, en volgende operatie in de loop van de vorige week heeft echter niet mee mogen baten. Inmiddels werden de betrokken Italianen voor de rel in de Fazant straat door de Almelose rechtbank ieder veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, terwijl één van hen voor de mishandeling van de heer Ravensbergen nog een mand extra opgelegd Deze Italiaan had zware inwendige kwetsuren veroorzaakt door een kniestoot in de onderbuik zoals ter zitting is gebleken. Autobotsing "ADER, MOEDER N DOCHTER MGEK0MEN irie personen zijn om het leven omen, toen een auto met zes in- enden gisteravond omstreeks ne- i uur op de Provinciale weg Assen (loogeveen in Spier in volle vaart en eer- tegemoetkomende vracht- 0 reed. Ie slachtoffers zijn de 51-jarige dbouwer P. Mencke uit Valther- nd, zijn even oude vrouw en hun jarige dochter. Ernstig gewond rd de 26-jarige dochter, terwijl jr tienjarig broertje licht gewond rd. Iet gezin was op de terugreis van camping in Dwingelo waar het 1 bezoek had gebracht aan een lr met vakantie verblijvende doch- WEERBERICHT Bet KNMI verwacht van heden I morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar iatselijk ook enkele buien. Matige t vrij krachtige wind tussen west noord-west. Aanhoudend koud •er. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 JULI Zon op: 04,31 u.; onder: 20.59 u. Maan op: 17.26 u.; onder: 01.29 u. Hoogwater in Katwijk te 12.24 u. Laagwater te 07.47 en 20.25 uur. STRANDBERICHTEN [Achter de regenstoring, die van- prgen snel naar het oosten weg- t»k breekt de zon weer door. Mor al op de meeste plaatsen aan het tand droog met een wisselende be- OlUng. Nog een koele matige wind issen west en noordwest. Overdag I tot 17 graden, zeewater 15 graden Ooruitzichten: de luchtdruk stijgt ^ven Frankrijk, hetgeen tegen het pide van de week iets stabieler Jull- fcer kan brengen. •f nummer bestaat uit 20 pagina's Bouwvakantie '66 18 t.m. 30 juli De „Stichting centraal orgaan voor de bouwnijverheid" deelt mee, dat zij van plan is de bouwvakvakantie-1966 vast te stellen voor de periode aan vangend op 18 juli '66 en eindigend op 30 juli. Bar slechte voorzomer Van onze weerkundige medewerker) Juli is en blijft nog ernstig ziek. Gisteren werden voornamelijk in de noordelijke provincies weer flinke regenhoeveelheden geme ten met in Appelscha en Stads kanaal 45 mm. Vanmorgen regen de het vrijwel in het gehele land. Een kleine storing, die gistermid dag bij Zuid-Engeland in activi teit toenam is met de krachtige zuidwestelijke luchtstroom in de hogere luchtlagen snel over ons land getrokken, waarbij het cen trum in de nanacht en ochtend ongeveer de lijn Vlissingen, Arn hem en Enschede volgde. Plaatse lijk werd ook omveer gemeld. De regencijfers, vanmorgen gemeten, logen er niet om. Ten zuidwesten van Utrecht nabij Benschop 54 mm. Schoonhoven 40 mm. Ouder kerk a. d. IJssel 39 mm, Soester- berg 33 mm, Apeldoorn 32 mm. Pernis en Zutphen 30 mm regen. Duizenden kampeerders en an dere vakantieqanaers. vooral aan ons strand en op de eilanden, vragen zich af of zij er niet ver standiger aan doen zo snel moge lijk naar huis, naar de kachel te gaan. De neerslag valt voorname lijk 's nachts met overdag weer zonnige perioden, hetgeen het enige voordeeltje is bij dit overi gens nog veel te koude zomer weer Gisteren leefde het even op met in zuid-Limburg 20 graden. Maar de koude noordwestelijke luchtstroom blijft ook deze twee de helft van de week te koele lucht van 13 tot 16 graden) uit het poolgebied aanvoeren. En al gaat de zon weer meedoen, toch lukt het niet deze lucht tot een aangenamer en voor juli meer zomers niveau te verwarmen Een zo slechte lente en een zo slechte voorzomer komen hoogst zelden voor. (Van onze parlemenaire redactie) Minister mr. M. Vrolijk van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, kreeg gisteravond omstreeks negen uur de handen van vele tweede-kamerleden te schudden. Hij had een zaak tot een goed einde gebracht, die meer dan veertien jaar slepende is geweest en dit jaar zelfs tot een kabinetscrisis leidde. Zijn nota over het radio- en televisiebéleid was zonder noemenswaardige wijzigingen door de Tweede Kamer aanvaard. De minister kreeg daarbij mandaat om in oktober met het nieuwe ommoepbestel te beginnen. Zo lang de omroepwet nog uitblijft, geldt de overgangsregelingzoals die in de nota is uiteengezet. iMinister Vrolijk zal op korte ter- - mijn nagaan in hoeverre het „recht van antwoord" in radio en televisie kan worden ingevoerd. De bewinds man, die zich in beginsel voorstan der van dat recht betoonde, beloofde de Tweede Kamer gisteravond de re sultaten van zijn onderzoek in een nota ter kennis van het parlement te zullen brengen. Het recht van weerwoord zal in prinripe in de om roepwet, die te zijner tijd het nieuwe omroepbestel moet regelen, worden vastgelegd. De toezegging van de bewindsman was voor de liberale fractieleider in de tweede Kamer. mr. Geertsema, aanleiding om zijn eerder op de dag samen nel de anti-revolutionair om dat .recht van antwoord" werd gevraagd, in te trekken. In eerste termijn had minister Vrolijk al aan gekondigd, dat hij van plan was in voering van dat recht in overweging te nemen Hij waarschuwde daarbij evenwel voor de consequenties en vroeg de Kamer hem de tijd te la ten voor het treffen van een wel overwogen regeling. Die tijd werd hem in tweede instantie gegeven. Met zijn toezeggingen op dit punt nam mr. Vrolijk de oppositie in het omroepdebat de laatste wind uit de zeilen Veel verve Het debat ging gisteravond als een nachtkaars uit, nadat minister Vro lijk met veel verve het nieuwe om- toepbestel tegenover de bezwaren van de oppositie had verdedigd. Uiteraard werden die bezwaren niet weggenomen, maar wel kwam de be windsman tegemoet aan enkele wen sen. die nog onder de regeringspar tijen bleken te leven. Daarmee Minister mr. vrolijk vele handdrukken smoorde hij een serie aangekondigde moties in de kiem. Voorzover hij niet in staat was aan de wensen te vol doen, verwees mr. Vrolijk naar de afspraken die bij de kabinetsforma tie zijn gemaakt en waaraan de re gering thans is gebonden. Dat was bijvoorbeeld het geval ten aanzien van de dagbladpers. De pers, die bij de exploitatie van de reclame betrokken had willen worden, vond ln de anti-revolutionair Schakel een liet ziet er naar uit, dat hotel Huis ter Duin, de wat sombere masto dont aan het Noordwijkse strand, op den duur gaat verdwijnen. Zwolsman E.M.S. heeft bij het ge meentebestuur van de badplaats plannen ingediend voor een zes tien verdiepingen tellend, 50 meter hoog, 50 meter breed flatgebouw, dat op de plaats moet komen van de tegenwoordige midgetgolf- en tennisbanen bij Huis ter Duin. Het moeilijk te exploiteren hotel zelf zou dan afgebroken moeten wor- Ujdens een geheime gemeenteraads zitting zijn deze plannen aan de hand van tekeningen en maquettes aan de orde geweest. Het gemeentebestuur van Noordwijk heeft vandaag meegedeeld niet ne gatief te staan tegenover het plan om een groot flatgebouw en een nieuw hotel te bouwen, waarvan de kosten worden geraamd op 15 mil joen gulden. Het gemeentebestuur oet er voor alles van overtuigd zijn, dat door deze bouwplannen de spe cifieke sfeer van de badplaats niet wordt aangetast. Het gemeentebe stuur zou er de voorkeur aan ge ven, dat in de benedenste verdie pingen van het flatgebouw een „Kurort" naar buitenlandse be grippen en maatstaven zal worden lijk voor de verhuur en gedeeltelijk voor de verkoop (ca. f350.000. bestemd zijn. Om het gebouw is een groot parkeerterrein geprojecteerd Als Huis ter Duin eenmaal zou zijn verdwenen, zou daarvoor in de plaats een nieuw 25 m hoog hotel gebouwd kunnen worden, volgens een opzet, die een betere exploitatie mogelijk maakt. Daarbij is bijv. te denken aan een appartementen hotel van het ,.garni"-type. Een restaurant met al zijn kostbare voorzieningen zou in die opzet kun nen ontbreken. Commentaar Flats - winkels Op de begane grond van dit flatge bouw zouden volgens de plannen van de E.M.S. winkels komen. De flatwoningen zelf zouden gedeelte-1 VVV-direcleur R. A. Dekker van Noordwijk was wel bereid tot enig commentaar. Aangenomen, dat de plannen, zoals zij in de openbaar heid zijn gekomen, juist zijn, dan wil hij zich wel achter de opvattin gen van de raad scharen. „Dit pro ject zou het beeld van Noordwijk volledig veranderen. Ik wil wel er kennen, dat wij bij de vuurtoren ook flatgebouwen hebben toegela ten, maar die zijn aan^enlijk min der hoog dan wat thans blijkbaar is voorgesteld. De charme van Noordwijk bestond toch voor een deel ook uit die open groenstroken om Huis ter Duin. Aan de andere kant kan ik ook best begrijpen, dat de EMS plannen voor verandering heeft. Huis ter Duin is lastig te ex ploiteren. Maar ik geloof toch wel, dat de raad zwaar zal nadenken, voordat hij een beslissing neemt. En hij zal voortdurend een vinger in de pap willen houden". krachtig pleitbezorger. De motie waarmee de heer Schakel in de eer ste instantie had gezwaaid, bleef ech ter achterwege, nadat minister Vro lijk had verklaard, dat in het om- roepakkoord bij de kabinetsformatie nu eenmaal is afgesproken, dat de pers het zal moeten doen met een ccmpensatieregeling voor eventuele aóvertentieverliezen. Geen springstof ..Wij willen geen springstof onder dit kabinet leggen", zo motiveerde de heer Schakel in tweede termijn het uitblijven van zijn motie. „Daarom conformeren wij ons aan hetgeen bij de kabinetsformatie is afgesproken". Toch kwam de dagbladpers er in het debat niet al te slecht af. Mevrouw Brautigam (PvdA) kreeg de toezeg ging, dat inplaats van één er twee vertegenwoordigers van de dagblad pers in rle te vormen reclamestich ting zullen worden opgenomen. De minister verklaarde voorts duidelijk, dat de eerste drie jaar 40 procent van de reclameopbrengst zal worden gereserveerd om dagbladen, die als gevolg van de etherreclame in een verliespositie komen, te compenseren. Vervolg op pag. 2 De Nederlanders, die uit het i een voorproefje van hetgeen hun warme Italië via de Sustenpas in I over enkele maanden weer te Zwitserland (ten zuiden van Lu- wachten staat: een sneeuwdek zern) op de terugweg zijn naar van een decimeter, het winterse Nederland, krijgen al I Harold Davis in geheim naar Hanoi (Van onze Londense correspondent) Premier Harold Wilson heeft besloten een nieuwe vredespo ging inzake Vietnam te wagen. Hij heeft namelijk zijn vriend Harold Davis, een onderminis ter. voor een geheime missie naar Hanoi gezonden. Davis is een van de leden van de linkse vleugel, die Wilson in zijn rege ringsploeg heeft opgenomen. Hij is een veelbereisd docent, die in het Verre Oosten en de Sowjet- Unie wordt gerespecteerd en daardoor misschien in staat is invloed te oefenen. Wilson is tot deze stap overgegaan, omdat hy niet bereid is een weigering te aanvaarden en omdat, door de bot te afwijzing van de Gemenebest-vre desmissie door de communistische hoofdsteden, zijn politiek in het slop dreigt te raken. Wilson beseft, dat hij ondanks alles in Hanoi een kans maakt, omdat het voor Noord-Vietnam steeds moeilijker wordt een middenkoers te volgen tus sen Peking en Moskou, die beiden Hanoi voortdurend onder druk zet ten. Het was trouwens Moskou, dat Wilson heeft aangeraden het in Ha noi te proberen. Van Invloed is waarschijnlijk ook geweest het advies van de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, de bezadigde Janos Peter, die by zijn recente bezoek aan Londen uitvoerig door de Britse premier over Vietnam is geraadpleegd, omdat onlangs in Boedapest vertegenwoordigers van Noord-Vietnam besprekingen hebben gevoerd. Bij een ontmoeting met Ja nos Peter een in Schotland opge leide hoge calvinistische kerkfunctio- naris kregen wy de indruk, dat hij de situatie in Vietnam, waarover hy zich uitermate bezorgd maakte, nog niet als hopeloos beschouwt. Hy merkte op. dat er waarschijnlyk al leen iets kan worden bereikt, indien er stap voor stap te werk wordt ge gaan. Het zou volgens hem verkeerd zijn, meteen al aan te sturen op een allesomvattende oplossing. De Britse premier staat dankzij de reis van Harold Davis niet helemaal met lege handen, als hy morgen Oe Thant, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, in Downing Street ontvangt. Verwacht wordt dat Davis gedurende het weekeinde rapport zal uitbrengen. Harold Wilsons eerste vr edesmissionaris. Gordon Walker, werd destijds niet door Hanoi ont vangen. De Noordvietnamese regering heeft echter via Laotiaanse vrienden van Harold Davis laten weten, dat hy welkom is. Oe Thant heeft gisteren in Genève de waarschuwing laten horen, dat een oplossing voor de Vietnamese oorlog onmogelijk zal worden als de vijande lijkheden nog veel langer voortduren. Hij herhaalde zijn oproep tot alle betrokken landen om de militaire operaties te staken en aan de con ferentietafel te gaan zitten. Maar, zo zei hij in een persconferentie, de tyd gaat dringen: hoe langer de oorlog duurt, hoe geringer de voortuitadch- ten op een vreedzame oplossing wor den. De keuze is er niet een meer tussen overwinning en nederlaag. Van totale overwinning of totale neder laag kan geen sprake meer zijn. Om vrede en stabiliteit te bereiken moe ten er onderhandelingen worden ge voerd waarbij alle betrokken partijen grote concessies moeten doen. Vervolg pagina 2 Controverse met koning <3EEF MIJ MAAR rJirmlcidethcm/c Een verrukkeli|ke chocolodedronk met slechts 1% vef. Fris en pittig von smook, lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke De 79-jarige premier van Griekenland, Papandreoe, heeft op het ogenblik met politieke moeilijkheden van uiteenlopende aard te kampen. Allereerst moet hy trachten een oplossing te vinden voor een geschil dat hy heeft met Koning Constan- tijn. De koning verzet zich name lijk tegen het voornemen van Pa- pandreoe om de minister van Defen sie, Garoefalias en de chef van de generale staf, luitenant- generaal Gennmiates van hun posten te ont- heffen Zy zouden volgens regerings- zyde dagbladen Papandreoe's poli tiek dwarsbomen met betrekking tot de democratisering van de strijd krachten Dan is er nog een aantal leden van het kabinet van Papandreoe die el kaar in de partypers bestrijden. Wat erger is, het voornaamste doel van de aanvallen van sommige minis ters in Andreas Papandreoe's, plaats vervangend minister van Econo mische Samenwerking en zoon van de eerste-minister. Hij wordt be- schuicngo van deelneming aan een onlangs ontdekt ant-monarchis- tiseh kom plot onder subalterne offi cieren, van wie er vyf zyn gearres teerd. Een van de felste tegenstan ders van Andreas Papandreoe is de min:ster van Defensie, Garoefalias. Sterk De positie van het Kanbinet-Pa- pandreoe is vry sterk. By de verkie zingen in februari 1964 won de par- ty van de eerste minister, de Unie van het centrum, 171 van de 300 zetels. Papandreoe wenst zijn ver kiezingsblos ten waar te maken. On der meer houdt dat ln de zuivering van het land en de strijdkrachten van anti-democratische en fascisti sche elementen. Op dit punt zou de jonge koning de inzichten van zijn eerste minister niet delen. Papan dreoe deelde zyn kabinet vorige week mee dat goedkeuring van Koning Constantyn wil zien te krijgen om veranderingen in de legerleiding aan te brengen. Dergeiyke veranderingen moeten elk jaar plaats hebben. Ko ning Constantyn kan zich dus ei- gznlijk niet tegen de plannen van Papandreoe verzetten. Het is echter niet bekend wanneer precies Papan- droe door de koning zal worden ont vangen. De eerste-mlnister zei gis teren dat hy niet om een audiëntie heeft verzocht. Hy zal de koning ontmoeten direct na de op handen zijnde geboorte in het koninklijk ge- (§uu ^ÏCieuivö 1 Uit het Leidsch Dagblad van N 2 10 Julij 1865: Het aantal zwemmers en J baders bedroeg gedurende de maand Junij aan de Zwem- school Rhijnzigt 6321. een stoompiano. In het hippodroma te Pa- i rijs zijn concerten aangekon- digd met medewerking van

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1