rote spanningen in de ntowereld van Europa Afstanden op tweede dag langer dan anders MATR A-BONNET: Franse sportwagen Uffini iONIEUWTJES Sjarett: Leider in Israels eerste uur LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 JULI ft »t wegen* wagens, wieten en wat-er-zo-bij-komt Duitsland belangrijk viermanschap ;en concurrentie uit Ver, Staten en de Amerikaanse autofabrieken met hun dochterondernemingen in Duitsland, Engeland nkrijk een bedreiging voor de Europese fabrieken? vraag staat thans in het middelpunt van de belangstelling der Europese autoproducenten mgrijkste Duitse autofabrikanten zouden reeds een geheim bondgenootschap hebben ge- om krachtiger tegenover de Amerikaanse grootmachten te kunnen staan. lerikanen: vierde deel in handen de situatie op het ogenblik? Oeneral Motors, de grootste auto ter wereld, heeft twee filialen in Europa: in Engeland Vaux- Duitsland Opel. \e andere Amerikaanse grootmacht, heeft fabrieken in Dagenham d) en in Keulen (Duitsland), terwijl de derde van de grote m.se drie, Chrysler, sinds enkele jaren de financiële baas in het Umca-huis is en een belangrijke vinger in de pap heeft bij de Rootesgroep. .merikaanse satellietfabriekeh hebben ongeveer een vierde deel uropese automarkt in handen. oorlog liepen in Europa er wagens van Amerikaans Europees fabrikaat. In ons >nd het wagenpark toen uit uit de Ver. Staten geïm- auto's. De rechtstreekse Amerika, compleet of in voor assemblage in Euro- thans geen grote rol meer ale Amerikaanse invloed op ise markt is thans dan ook kleiner dan voor de oor- in het dus ook zo stellen, Ika met zijn geïntensiveerde p Europees gebied zig is wat van het verloren heroveren. Van een bedrei- de „Amerikaanse reuzen" inlandse" Europese bedrij- >lgens de heer J. van Lup- édvertentl® IJZi GGGRRR Diepvriezers als Jè p pool met 6 vrieswanden I f Koelkasten met enorm vriesvak op kastbreedte. FOHTEST (eland is een duurdere ver- _de Vauxhall Viva versche- Viva SL (Super Luxe). Tech- hij gelijk aan de Viva en de Luxe, maar het uiter- het interieur zijn verfraaid, birerd het motorgeluid afge- gelse stylist John West heeft potje voor stadsverkeer ont- dat plaats biedt aan vijf l, slechts 2.57 m. lang is, een eid van 80 km/u. heeft en 0 zal gaan kosten. Onderde len niet gerepareerd, doch by Ike blyven terstond door rervangen. Krachtbron is een er. Je grote en dure Mercedes thans 200 exemplaren ver- raarvan 50 in Duitsland. El- leordt er nu één gemaakt. ^nkfurt zal in september als een Fiat 850 Familiare wor- htroduceerd, een combinatie met vyf deuren en drie ryen len. ten jaar tijd is de verkoop hbinatiewagens in Duitsland I van ruim 34.000 tot ruim stuks per jaar. Peugeot 404 cabriolet heeft icebaan van Montlhery (Fr.) nds- en duurrecords verbe- >r 72 uur lang met een die een gemiddelde van ruim te ryden. •erden in West-Duitsland 0.000 auto's gestolen, waar- sr in 9000 gevallen de daders worden opgespoord. BHH* China wil in Europa auto's man brengen. Op een on- ehouden jaarbeurs in Parys een Chinese autofabriek on- öaam Hongki (wat rode vlag een indrukwekkende li- byna 6 meter lang, ruim breed en 2800 kg zwaar, sou dit gevaarte een snelheid km/u halen, dank zy een V8 motor van 210 pk. By igeving hebben de stylisten Ik met een scheef oog geke- de Amerikaanse modellen Wntig jaar geleden. pen, die tientallen Jaren een topfunctie by de Europese Fordbe- dryven heeft gehad, dan ook geen sprake. De Amerikaanse bedryven doen, aldus deze Ford-functionaris, niet anders dan wat elke energieke, be kwame, internationale maatschappy moet doen om in leven te- bhjven. zy hangen in belangryke mate af van htm exportmarkt. Overal 41 Ook onder de Europese autofa brieken vindt men maar weinig wer- keUJk „inlandse" bedrijven. Deze hebben eveneens vestigingen over de gehele wereld, zoals Fiat, Volkswa gen, BMC, Daimler Benz, en Ley- land. Frankrijks personen- en vrachtwagenbedryven hebben fa brieken in 26 landen. .Trouwens, hoe kan men in de Europese fabrieken van de Ameri kaanse concerns vreemde concurren tie zien", zo vroeg de heer Van Lup- pen zich af. „Deze ondernemingen werken financieel zelfstandig en moeten zichzelf kunnen bedruipen. Ze bouwen Europese prod uk ten met behulp van Europese technici en ar beiders. De produkten worden ver kocht en onderhouden door Europese zakenlui en hun personeel. Ford al leen heeft in Europa meer dan 100.000 Europeanen in dienst. Kan men ze meer Europees verlangen dan ze zijn?", aldus de heer Luppen. Geen overwicht Ook de mening, dat de maatschap py en van Amerikaanse oorsprong, met hun grote financiële middelen, een concurrerend overwicht bezitten op die maatschappyen, welke hun oorsprong in Europa hebben, acht deze Ford-man onjuist. Iemand die zich inbeeldt dat de Amerikaanse maatschappyen geld kunnen doen regenen om de concur rentie door zuiver financieel geweld onder de voet te lopen, heeft geen duideUjk inzicht in de werkeiykhe- den van het moderne industriële leven. Wanneer internationale maat schappyen geld willen verdienen kunnen zy zo niet te werk gaan. De heer Van Luppen zei beslist van mening te zyn, dat concurren tie van levensbelang is op commer cieel gebied. Een bron van winst, zo wel voor de verbruiker als voor de producent. Doch voor niemand een bedreiging. Het is niet de omvang noch de nationaliteit van de inkomstbronnen van een autobedrijf, die over de eind uitslag zullen beslissen, doch wel de kwaliteit van de produkten, de be kwaamheid van de bestuursorgani satie en de doelmatigheid van de viermanschap te hebben gevormd om met meer kracht de Amerikaanse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Dit kwartet zou bestaan uit prof. H. Nordhoff, president-directeur van de Volkswagenfabrieken, de 82-jari- ge grootfinancier F. Flick, de heer H. Abs, een topfiguur van de Deut sche Bank en de heer H. Quandt, de man, die by de BMW aan de finan ciële touwtjes trekt. Zoals men weet werd Auto Union enkele jaren geleden opgeslokt door Daimler Benz. Van nog recente da tum is het samengaan van Volkswa gen en Daimler Benz, die de Auto Union broederlyk verdeelden, maar waarby Volkswagen toch net een fractie meer dan de helft kreeg. Ruim een kwart procent meer. Een der ge volgen van dit samengaan is dat nu reeds de Volkswagens uit de DKW- fabriek in Ingolstadt rollen. Prof. Nordhoff speelt in het kwar tet dus een belangryke rol. De an dere beschikken over belangryke porties van de aandelen van Daim ler Benz. (Flick 40%, de Deutsche Bank vertegenwoordigd door Abs 27 pet. en de gebroeders Quandt 14%). Toen BMW enkele jaren geleden op de rand van een faillissement stond, dook Chrysler als gegadigde op. Ook de heer Flick deed een bod op de uitstaande aandelen, maar bei de transacties gingen niet door. De Deutsche Bank «met de heer Abs» schynt de gelden voor de we deropbloei van de BMW te hebben gefourneerd, maar het staat wel vast, dat de miljardairs Quandt de finan ciële teugels van BMW in handen hebben. De financiële belangen van deze Duitse autofabrieken zyn dus reeds door elkaar geweven en een combi natie van Volkswagen, Daimler Benz, Auto Union en BMW kan een mach tig bolwerk tegen de Amerikaanse concurrentie vormen. Sinds eind juni wordt in ons land een nieuwe Franse sportwagen ge ïmporteerd, de Matra-Bonnet. Im porteur is de heer J. van Leggelo, eigenaar van de Gruno-garage in Den Haag, die als prys voor de goed koopste uitvoering een bedrag van f 14 570 heeft vastgesteld. Ontwerper van de Matra-Bonnet is de heer René Bonnet, een con structeur. die aanvankelyk met de heer Deutsch de firma Deutsch et Bonnet vormde, maar later alleen het bedrijf voortzette onder zyn ei gen naam. Zyn specialiteit was het opvoeren van Renault-motoren en in zyn nieuwste schepping, de Djet, vmdt men deze motoren dan ook te rug. Financiële moeilykheden nood zaakten de heer Bonnet het bedryf van de hand te doen. Het werd op gekocht door een financieel krach tig concern, dat zich bezig houdt met de bouw van raketten, er een kunst stof fabriek op nahoudt en commer ciële radio- en t.v.-zenders exploi teert De dochteronderneming, die de autofabricage onder haar hoede kreeg, werd Matra-Sports gedoopt en I de door haar geproduceerde wagens j z.ch in het interieur, zodat men als kregen de naam Matra-Bonnet. De door Bonnet ontworpen wa gens ondergingen geen grote veran- I deringen. Er werden alleen wat ver- I iyningen aangebracht, zowel in de I afwerking als in het technisch ge deelte. j Er worden thans twee edities van I de Matra-Bonnet uitgebracht, een j Die; 5 mee een tot 70 pk opgevoer- I de Renault 1100-motor en de Djet 5S met een Renault Gordinimotor, waaruit 94 pk wordt gehaald. Hun topsnelheder. bedragen resp. 175 en j 196r kmu. Voorlopig wordt alleen j de Djet 5 geïmporteerd, de prijs voor de toekomstige Djet 5S zal ongeveer f 18000 belopen. Het merkwaardige van de Matra- Bounet is, dat ze de motor voor noch achter, maar ongeveer in het mid den hebben. De motorkap bevindt Laurianen begonnen met slecht weer Indonesische trucbommen in Singapore In drie woonwyken van Singapore zyn gisteravond pakketten met truc bommen, gemaakte van Indonesische handgranaten, gevonden. Een van deze pakketten lag slechts enkele honderden meters van de woning van de premier van Singapore ver- wyderd. Een ander pakket lag op het parkeerterrein van Singapore's cen trale recherchegebouw. De derde bundel handgranaten werd aange troffen in een drukke woonwyk. Na de vondsten is voor het gehele ei land Singapore de alarmtoestand af gekondigd. Bezoek mij en mijn familie in DIERENPARK WASSENAAR Naar aanleiding van hun presta ties tydens de Noord-Europese waterskikampioenschappen, zyn de Nederlanders Corrny Dane en Roe land Tops uitgenodigd voor de wed strijd om de Europabeker, die in Genève op 10 en 11 juli zullen wor den gehouden. Aan deze wedstryden worden door de beste 20 Europeanen deelgenomen. „Ik ben er helemaal niet zeker van", aldus de heer Van Luppen, dat bedrijven in Amerikaans eigendom deze hoedanigheden in een grotere mate bezitten dan maatschappyen uit enig ander land, maar dit is iets, dat door vrije en open concurrentie beslist zal worden". Tot zover deze uiteraard niet ge heel onpartydige Ford-zegsman. Kwartet Ondanks het feit. dat de weersomestandigheden gisteren bij het vertrek uit Alphen verre van aangenaam waren de re gen plensde neer bleef toch niemand van de bijna vierhon derd deelnemers aan de 18de Laura thuis. De regenkleding werd voor de dag gehaald en de stalen rossen werden bestegen. Natuurlijk ging het aanvankelijk wel wat stroef, maar toen men eenmaal Boskoop en Waddinx- veen onder de wielen door had. liep alles weer soepel. In Waddinxveen splisten de ploe gen zich. Zij die de 150 km. reden gingen de brug over en de 100 km. ryders gingen rechtdoor richting Gouda. Geert Harmsen van de Utrechtse politiegroep, die de 150 km afstand rydt, was intussen al in Bos koop niet bepaald zachtjes met de Geen lagere bandenspanning op uw vakantietocht 1 Sommige automobilisten laten, voordat ze aan hun vakantie- I tocht beginnen, wat lucht ut de banden ontsnappen, zodat ze een lagere spanning krijgen dan door de fabrikant wordt voorge- schreven. Deze lieden vrezen, dat door de hogere temperaturen in het land, dat ze gaan bezoeken en door de lange ritten erheen, de banden door de hitte te veel zullen uitzetten. Deze redenering is niet juist. Een expert van Goodyear zegt: een lagere dan de voorgeschreven spanning is het ergste wat u uw banden met warm zomerweer kunt aandoen. Een verminde ring van de spanning stelt de banden tijdens het rijden aan gro tere vervortyiing bloot. Door deze vervormingen ontstaat over matige verhitting, hetgeen bandenpech en in het ergste geval zelfs een klapband tot gevolg kan hebben. De bandenfabrikant heeft voor elke type band zorgvuldig de vereiste spanning vastgesteld. Daarbij is rekening gehouden met het optreden van een hogere spanning na een lange rit, en deze extra spanning kan de band zonder nadelige gevolgen weerstaan. In plaats van de spanning te verlagen, kan men haar beter iets verhogen, met bijv. 0.3 kg/cm2, wanneer men een lange vakantie- tocht moet maken, of als de wagen met veel bagage is belast. De auto zal dan misschien wat minder soepel rijden, maar de ban- den zullen er wat koeler bij blijven. straatklinkers in aanraking geko men doordat hij by het afryden van de helling van de brug, niet op de haarspeldbocht had gerekend. De 150 km. rijders troffen het voor Rotterdam wel met het weer, want daar brak de zon al weer door de wolken. Met de routeaanduiding lag men echter nog al eens overhoop. Tenslotte vond men toch de weg naar het Kralingseveer vanwaar het langs de dyk ging naar Krimpen aan de Lek en Bergambacht, waar weer aansluiting werd verkegen met de B-ryders. Jcnka Dezen waren intussen over Gouda en Stolwykersluis in Bergambacht aangekomen. Vervolgens werd in Schoonhoven de pont genomen naar de overkant. De wachtende doodden hier de tyd met het dansen van de „Jenka" of maakte op de tonen van de muziek van de geluidswagen een walsje. Aan de overkant van de lek ging men door Ameide en Meerkerk langs de dyk tot aan Vianen. Hier was de grote stempelplaats in hotel „Het Zwynshoofd". De langeaf- standryders maakten nog een omme tje naar Utrecht en zy die de 100 km reden gingen onder de autoweg door via IJsselstein en de Lopikker- waard naar oudewater, waar in middels ook al enkele A-groepen wa ren aangekomen. Uit het feit dat dit keer allen op het tydschema achter waren maakten men op, dat men men grotere afstanden had gereden dan was aangegeven. Dit laatste bleek ook wel uit de stand van de kilometers aan de fietsen. Het mocht de vreugde echter niet deren en luid weerklonk in het 700-jarig stadje de Laura-yell door de straat jes. Ook de Heksenwaag werd na tuur lyk bezocht. Later Door het mooie polderlandschap bereikte men tenslotte Plaszicht in Reeuwyk. Het laatste stukje van Reeuwyk ging opnieuwe over Bos- Kersen eten in de IJsselsteinse boomgaarden. Foto LeicSsch Dagblad) koop. door het Reyerskoop en het Goudse Rijpad. Veel later dan vori ge dag arriveerde men tenslotte aan Uitvalster Er was gisteren een uitvalster, na- meiyk de Boskoopse mevrouw W. Lapair- Bont, die in Vianen last kreeg van spierpynen en de terug tocht in de EHBO wagen maakte. Intussen weer voor een unieke prestatie door elke morgen eerst naar Alphen te fietsen, dan de 150 km. af te leggen en vervolgens weer terug naar Leiden te peddelen. Ook mevrouw By de Vate uit Dedems- vaart is weer van de party. Zy kwam op de fiets vanuit haar woon plaats naar Alphen, rydt elke dag de 100 km en gaat zaterdagmorgen weer terug naar Dedemsvaart. De gisteren op 70-jarige leeftijd in Jeruzalem overleden Mosje Sjarett was een van de zionis tische leiders, die in 1948 de staat Israël heeft helpen stich ten. Hij ivas voorts een voor aanstaand figuur in de arbei dersbeweging. Van 1948 tot 1956 bekleedde hij de functie van (de eerste) minister van Buiten landse Zaken van zijn land; in de periode 1953-55 is hij tevens minister-president geiveest. Hij laat zijn vrouw, twee zonen en een dochter achter. Sjarett, wiens naam „dienen" be tekent, werd in 1894 geboren in de Russische plaats Cherson. De Jiaam die hij bij zijn geboor te kreeg, luidde Mosje Sjertok. Het gezin Sjertok trok naar Palestina toen Mosje twaalf jaar was. In 1948 nam hij de naam Sjarett aan. Hij begon zijn politieke loopbaan in 1931 bij het Joods Agent schap, na hoger onderwijs te hebben genoten in Istanboel en Londen. Tijdeiis de tweede we reldoorlog pleitte Sjarett sterk voor deelneming van de Pale stijnse joden aan de geallieerde oorlogsinspanning. Hij leidde een recruteringscampagne en overreedde de Britse regering de joodse brigade op te zetten on der eigen joodse vlag. die hij persoonlijk aan een delegatie joodse militairen die in Italië vocht, overhandigde. Na de tweede wereldoorlog orga niseerde Sjarett, tot groot on genoegen van de Engelsen, de illegale immigratie van joden in Palestina. Het joodse verzet te gen de Engelsen werd hoe lan ger hoe feller tot Engeland de zaak tenslote aan de Verenigde Naties voorlegde, die zich uit spraken voor de stichting van een onafhankelijke joodse staat. Deze werd 14 mei 1948 ge proclameerd. Route Morgen is het weer de laatste dag en zit de 18de Laura er weer op. De rit gaat dan als volgt: Alphen aan den Ryn, Woubrugge, Rynsaterwoude, Langeraar, Katten- brug. Tolhuis. Vrouwenakker, De Kwakel, Uithoorn, Nes a/d Amstel Ouderkerk a/d Amstel, De Voetan gel, Stokkelaarsbrug, Vinkeveen, Wil- nis. Woerdense Verlaat, Zegveld, Meye. Zwammerdam, Alphen aan den Ryn. Groep A rydt van De Kwakel via Kudelstraat, Aalsmeer, Amstelveen, Bosbaan, Amsterdam, Duivendrecht, Dlemen, Wees perkarspel en Abcoude naar de Voetangel, waar beide groe pen elkaar weer ontmoeten. Vanaf 3 uur. Het binnenkomen op de laatste dag van Zwammerdam af gaat langs de volgende route: Kort- steek'erweg, Rynbrug over Aar kanaal. Raadhuisstraat, Jongkindt Coninckstraat, Toussaintstraat, Van Lennepstraat, Nic. Beetsstraat, Bloemhofstraat, Lysterlaan, Thor- beckeplein. In Schoonhoven maakten velen tijdens het wachten op de veer pont een dansje. (Foto Leldsch Dagblad) Het „monster van Loeh Ness" heeft vinnen Twee Schotse broers beweren het befaamde monster van Loch Ness" te hebben gezien. Het monster is pikzwart en glimmend. Het heeft de grootte van een walvis en op de rug heeft het een aantal grote driehoe kige vinnen. De getuigen zyn de 32-jarige kok William Cameron uit Glasgow en zyn vyftienjarige broer James. Zy zagen het monster toen ze bezig wa ren hun kamp op te slaan aan de oever van het meer. „Ik was myn handen aan het wassen aan de oever van het meer, toen ik golven by de wal op zag rollen. Ik keek op en daar was het monter. Ik riep naar myn broer", vertelde de oudse broer. „We zagen ongeveer zesmeter van het lichaam met een stuk of tien vinnen op de rug. De huid van het monster was pikzwart en glimmend. Het beest was zeker zo groot als een walvis, mis schien nog wel groter". James schatte de totale lengte van het monster op 15 meter. „Toen het verdween zwagen we enorme wol ken belletje in het water opstygen", zei hy. Reeds tientallen jaren wordt het monster van Loch Ness af en toe waargenomen, meestal als het toeristenseizoen begint. Enorm tekort aan onderwijzers in INDONESIË Indonesië kampt voor het in september beginnende schooljaar met een tekort van 600.000 onderwy- zers op lagere scholen, zo heeft de vice-minister van Onderwys en cul tuur, Soepardo. in Tjiandjoer gezegd. Daarnaast bestaat ook op middel bare en technische scholen en op leidingsinstituten een tekort aan on- derwyzend personeel. Siepardo ont hulde, dat zyn ministerie president Soekarno heeft verzocht, instructies uit te vaardigen voor het verplicht maken voor bepaalde categorieën personen van het geven van onder wys.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13