kalwijks Drumbandconcours' trok matige belangstelling kunst kalei öoscqqp 568ste STAATSLOTERIJ Is La Callas uit de gratie in Engeland?... Prins Philip spreekt zijn mond voorbij Regen een lelijke spelbreker Moeder gedood, vader en dochters gewond Rassenvraagstuk ter discussie in Bied LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 JULI strijd, Arti et Religion! uit Haarlem ontving de beker voor de beste drum band, terwijl de Federatie Band CJV uit Den Haag de wisselbeker voor niet-aangesloten korpsen thans moest afstaan aan Soli Deo Gloria uit Heer- de. V. Deelnemerslijst en toegekende pun ten: UINJ.,, Katwijk, (korps) afd. middel: 100 pnt., Ie prijs. Politie- drumiband, Katwijk, 3e afd.: 100,5 p., Ie pr. Jeugddrumband, Ridderkerk. 4« afd. 99,5 p., Ie pr. Crescendo, 's-Gra- venmoer, ere-afd.: 96 p., Ie pr. Harpe Davids, Zoetermeer, (tamboers), 3e afd.: 92,5 p., 2de pr. D.V.S., Katwijk: 98 p., Ie pr. Soli Deo Gloria, Heerde: 106,5 p., Ie pr. Soli Deo Gloria, Al- blasserd&m: 95 p., 2de pr. Harpe Da vids .Zoetermeer (korps), afd. licht: 93 p., 2de pr. De Bazuin, Leerdam: 89,5 p., 2de pr. Drumband Valken burg: 88,5 p., 2de pr. Oranje Harmo nie Kapel, Hilversum: 100 p., Ie pr. Federatieband C.J.V., Den Haag: 102,5 p.. Ie pr. Arti et Religioni, Haarlem: 101 p., Ie pr. Voorzitter Edinburg- Festival in ons land Op uitnodiging van de leiding van het Holland Festival is de Lord Pro- vost van Edinburg, Sir Duncan Wea thers tone, die tevens voorzitter is van het Edinburgh-Festival, gister middag op Schiphol gearriveerd voor een bezoek van een paar dagen aan ons land. Hij zal hier enkele voor stellingen bijwonen, die worden ge houden in het kader van het Hol land Festival. De heer Peter Dia mand, die de algemene leiding heeft van het festival was op Schiphol ter begroeting aanwezig. Edna Steinberg - 56 - overleden De vroegere actrice mevrouw Ed na Steinberg is zaterdag na een spoedoperatie in een ziekenhuis in Los Angelos overleden. Zij is 56 jaar oud geworden. Zij begon in 1924 toneel te spe len onder de naam Edna Gregory. Haar grootste rol was als tegenspeel ster van Erich von Stroheim in „The great Gorbo" van 1929. Haar man, de filmproduktie-direc- teur Abe Steinberg, die 36 jaar voor 20th Century-Fox heeft gewerkt, overleed op 31 mei jl. Maandag 5 Juli 1965 DERDE KLASSE Prijzen van: f. 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 694 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 575 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 656 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 379* f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0124 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 083444 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 087965 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 032552 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 058366 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 024724 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 097432 de prijs van f. 30000 is gevallen op het nummer: 009185 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. De jaarlijkse mars- en drlmbandconcoursen van de Bond van Chr. Muziekverenigingen in Nederland zijn een vaste Katwijkse aangelegenheid geworden. Het befaamde Carré op de Boulevard biedt er een uitgezochte beoordelingsplaats voor. Traditioneel pleegt na afloop van ,,de examens" een receptie te volgen in het gemeentehuis, waar burgemeester Duiker in kwaliteit van bonds voorzitter. dus ook thans de toepasselijke dankwoorden uitsprak in verband met dit concours. Het bleek het negende in de rij, een feit, dat na de toespraken, een gretig gespreksstof verschafte voor de vraag, hoe aan het tiende extra luister bij te zetten. Herinnerd werd aan het eerste con- oours van 1956 in Alblasserdam, waarna steeds Katwijk volgde. In het bijzonder richtte de burge meester zich tot de jury, dit jaar be staande uit de heren J. H. Jansen uit Zaltbommel (instructeur van het Jachthoornkorps in Schaarsbergen) en W. Peters uit Den Haag (een K.M.K.-man, instructeur van het tamboerkorps der Grenadiers). Een apart woord ging naar de heer Hoek als UNI-voorzitter, waarvan het bestuur steeds als gastvrouwe fun geert. Verder oogstte UNI dank voor Ihet opvullen van de openvallende concourspauzes met muziek in de kiosk, die voor het eerst op het feest- j terrein was opgesteld. De heer Vogel, concoursleider en bondsbestuurslid, dankte ook zyner- zijdis alle instanties voor hun werk, inzonderheid WV en politie. En als toelichting op de aan te bieden ver versingen. gedachtig aan de ...haring vrouw, verzekerde Katwijk's eerste burger: „haring uit Katwijk is altijd verantwoord"! Katwijk was er bij vertegenwoor digd, voor de marsbeoordeling, door de UNI (korps) en door de kersverse Politie-drumband, die ziöh voorlopig nog bescheiden, in de 3de afdeling had geklasseerd en fraai van houding de melodie van .Hop Marjanneke" wegblies. Een bijzonder aardig con- ic De U.N.I. uit Katwijk trekt langs de Noordzee (Foto L.D. J. v. Duyn, Katwijk/Zee) trast met deze mannen der wet le verde na hen de Ridderkerkse jeugd drumband, die op een afstand meer leek op een kleuterband of een Jo chies-band, héél leuk Dan valt nog een derde Katwijks ensemble te noemen dat zich, door de onverdroten ernst waarmee het de zaken aanpakt, een heel grote sym pathie heeft weten op te bouwen: de geheel groen geüniformeerde drum band D.V.S. die uit echte „kerels" 's Avonds is er nog een gezamen lijk optreden geweest in het carré van een achttal ensembles. Dat werd drummen en klaroenen met inacht neming van een zeker protocol, waarna burgemeester Duiker maitres, dirigenten en voorzitters voor zich ontbood en de prijsuitslagen bekend maakte. UNI wen weer (en behoudt thans) de beker voor de marswed- Groot succes voor De belangstelling op de Boulevard was matig, vergeleken bij voorgaande Jaren. Die belangstelling kon, volgens politiesohattingoplopen tot 20 25 duizend, als het weer mee zit. Dit maal was het echter bedenkelijk koel. Nadat bovendien een fikse regenbui ook ons naar binnen joeg, raakten we tel, draad en gewijzigde volgorde kwijt, zodat we van eigen apprecia ties over de verschijning van de 14 deelnemende korpsen liever afzien. Première symfonie van Lex van Delden Ilet Ned. Kamerorkest heeft zater dagavond in de Kurzaal in Seheve- ningen voor het eerst de Symfonie no 8 van Lex van Delden uitge voerd, tfjdens een concert onder lei ding van David Zinman. Het concert werd gegeven in het kader van het Holland festival. De componist woon de de eerste uitvoering van dit werk bü- De symfonie voltooide van Delden eind december 1964. Het was een op dracht van het ministerie van O. K. en W. Het Ned. Kamerorkest speelde voor de pauze het concert „Dumbar ton Oaks" van Strawinsky, en een concert voor piano en orkest in d. kleine terts van W.A. Mozart, waar bij Annie Fisher soliste was. Na de uitvoering van de symfonie van Van Delden werden tot besluit Mozarts 12 dansen gespeeld. Beiaarchvedstrijd in Ticl Uitgaande van de Ned. Klokken spel Vereniging Is zaterdag een wed strijd gehouden op de beiaard van de St. Maartenstoren In Tlel. In de afdeling A ging de 1ste prUs, de gouden beiaard van Hengelo, een wisselprijs. plus een geldbedrag naar Arie Abbenes (Hilversum)de tweede en derde prijs, belde geldbedragen, waren resp. voor Daan van Hoecke (Arnhem) en Mar Bruynzeel. beiaar diers van Naaldwijk en Zwtjndrecht. In de afdeling B won J. van Root- selaar (Nijkerk) de Dr. van der Elst- wisselklok en een geldbedrag: 2de en 3de prUs. geldbedragen, gingen reps, naar Bruynzeel en Bertus Oomen, vetaardier van Valkenswaard en Geldrop. zingende huisvrouw t De Londense critici hebben zaterdag de zingende huis- J l vrouw, marie Collier, moeder J l van vier kinderen, de hoogste i l lof toegezwaaid voor de wijze, i t waarop zij op zeer korte ter- a mijn in het Royal Opera a f House is opgetreden in de rol i t van Tosca ter vervanging van i Maria Callas, die wegens f ziekte verstek liet gaan. j f Zij prezen zowel haar stem t als haar zangtechniek en f acteertalent. Hun mening f werd geheel gedeeld door het f f publiek van 2100 toehoorders, i J dat de zaal tot de uiterste J hoeken vulde. f Mevr. Collier stond op het J toneel temidden van bergen a bloemen. Telkens en telkens J weer moest worden gehaald, f De Australische zangeres deelde haar succes met de bariton Tito Gobbi en de te- i nor Renato Cioni, die beiden door de critici eveneens hoog j werden geprezen. f Over de Franse dirigent, i f Georges Prêtre, waren de cri- f tici minder goed te spreken. 9 f Zij vonden dat hij niet ge- f J noeg aandacht aan de zan- J f gers schonk. f Margaret Rutherford ziek Opheldering gevraagd Volgens de muziekcriticus van de ..Evening Standard", Sydney Edwards, schijnt de voorheen vriendelijke en toegenegen hou'- ding" van het Royal Opera House ten opzichte van Maria Callas de laatste dagen een ge duchte klap te hebben gekregen. Edwards schrijft, dat de plotse linge ziekte van de diva en het feit, dat zij ,,La Tosca" niet heeft gezonden ..oppervlakking leek op een lelijke instorting". Hij vervolgt evenwel: ..Maar was het dat? Vermoedelijk was het helemaal niet zo erg, omdat Cal las nog kon bekend maken, dat zij de Koningin niet wilde teleur stellen en op de galavoorstelling wel zou zingen. „Er zou een volledig, door medici ondertekend bulletin nodig zijn, waarin de juiste aard van de ziekte van de zangeres zou worden ge noemd en zou worden uitgelegd, waarom zfj op een (koninklijke) voorstelling wel en op drie andere niet kon zingen". Edwards zegt, dat het feit dat zij niet zong een teleurstelling beteken de voor al haar vereerders, haar eminente medesterren ongerief heeft veroorzaakt en in bijna elke afde ling van de opera van kleedkamer Schatten van Vlaanderen naar Antwerpen (Van onze correspondent). De tentoonstelling „Schatten van Vlaanderen", die enige tijd geleden in Kampen (België) te zien ls ge weest, is thans overgebracht naar het Nautiluscentrum aan de Schelde bfj de ingang van de Boudewynsluis in Antwerpen, zy werd vrydagavond met enig feestelijk vertoon, in het byzyn van vele autoriteiten, waarby o.a. de gouverneur van de provincie en de heer Delwaide, de Antwerpse wethouder voor de havens, geopend. Laatstgenoemde heeft by die ge legenheid ook enige abstracte sculp tures onthuld. Het ligt in de bedoe ling zulk soort beelden langs de oevers van de Schelde tot aan de monding te plaatsen. Eugène Calkoenprijs voor Edo de Waart De bekende Engelse actrice Mar garet Rutherford, (73), is overwerkt en heeft af moeten zien van verder optreden in het toneelstuk „The so lid gold Cadillac", zo heeft haar ctnddTploüia "solospel I tot kassa, beroering heeft gewekt. „Dat alles zou slechts kunnen wor den gerechtvaardigd door een ern stige ziekte, maar wat was het ge val?" Edwards vertelt dat Callas vry dagavond op het Rothschildbal in Parys is gefografeerd. ..terwijl zy vrolyk lachte en er buitengewoon goed uitzag". Hy laat hierop volgen, dat zy gezond genoeg was om met ingang van maandag een hotelsuite te bestellen en een vliegbiljet naar Londen te kopen. Maar woensdag kwamen de dok toren tot de conclusie, dat zy niet gezond genoeg was om te komen", vervolgt Edwards en hy voegt hier aan toe: „De opera heeft in deze aangelegenheid ook geen goed figuur geslagen". Toen Callas maandag niet, zoals werd verwacht, in Londen aankwam, had zy een verklaring en, zo nodig, een doktersattest moeten eisen. Dindsdag had zij moeten weten wat in Parijs aan de hand was". Edwards merkte op, dat de hele zaak nog in een „zeker waas van geheimzinnigheid was gehuld. „Ofschoon men eerbied heeft voor de grootste dramatische sopraan ter wereld, meeleeft met de nerveuze spanning, die haar werk meebrengt en genegenheid koesters voor de har telijke, vriendelijke vrouw, die zy kan zijn, zfjn er sommige omstan digheden, die verdere opheldering eisen". (Van onze correspondent), j Prins Philip heeft in Engeland een politieke storm veroorzaakt door een vrijdag voor studenten I in Edinburg gehouden rede waar- in hij geduld bepleitte bij het zoe ken naar een oplossing voor het probleem Rhodesië. Labours lin kervleugel is onmiddellijk in pro test overeind gaan staan, maar ook door de pers is de Prins op zijn vingers getikt, omdat hij zich buiten zijn boekje heeft begeven. Rhodesië is n.l. een uiterst explo sieve politieke kwestie waarover, zo luidt de klacht, een lid van de koninklijke familie zich beter niet in het openbaar kan uitlaten. Wat de prins zei, blykbaar zonder advies en onvoorbereid, was op zich zelf beschouwd onschuldig en iets dat door minister en anderen el ve le malen is gezegd. Hy waarschuwde nl. bU de pogingen tot oplossing van het Rhodesische geschil toch vooral het tempo niet te forceren, omdat hierdoor een bloedbad en ve le andere onvoorziene gevolgen zou den kunnen worden geriskeerd. Be- Prijs voor Nederlander op int. orgelfestival Op het internationaal orgelfesti val, dat van 29 Juni tot en met 3 juli in St. Albans in Engeland is ge houden heeft de organist Kees van Houten uit Helmond de tweede prys gewonnen in de improvisatiewed strijd. Eerste werd de Fransman An dre Isoir. echtgenoot Davis meegedeeld. Schilders uit Israël PYimtprpn ',n IV ft ..,.1,1,.,. E"«éne Calkoenprijs toegekend, „me- exposeren in InU» poicier 1 naar aanleiding van de opvallende wyze waarop hij zich als dirigent hoofdvak hobo verwierf, is, op voor stel van directeur en vele leerkrach- ten door het bestuur der Vereniging ..Muzieklyceum" ln Amsterdam, Van 16 juni15 augustus zal in het prof. Ter Veen-lyceum in Em- meloord (N.O.-polder) een tentoon stelling „schilders uit Israel" worden gehouden. De tentoonstelling omvat schil derijen, gouaches, grafisch werk van ongeveer 20 hedendaagse schilders, deels figuratief, deels non-figuratief en wordt samengesteld door mevr. S. Gumprecht-Linke in Amsterdam. De opening zal op 15 juli as. geschie- heefl onderscheiden". Deze prys (f 1000) voor uitzonderlijke presta ties is ingesteld en genoemd naar de oprichter van genoemd lyceum. Edo de Waart is per 1 september 1966 benoemd tot assistent-dirigent van het Concertgebouworkest. Gezin verongelukt ter is het daarom de zaak nog een paar jaar te rekken zei hy. Hy voeg de er aan toe dat iedereen het er tenslotte over eens is dat het eind resultaat (van een meerderheidsre gime, red.) onvermydeiyk is. De algemene mening is dat de prins technisch gesproken zich niet, aan een cc-nstituonele onoirbare uit spraak heeft schuldig gemaakt, om dat hij tenslotte een particulier per- soon is. Maar als prinsgemaal is vaf hy een heel byzondere persoon wiens positie gemakkeiyk kan wor- ZlJ' den verward met die van het staats- Fri hoofd dat zich nooit over politieke kwesties uitlaat zonder medeweten en goedkeuring van de regering. Hy 1 zou de toch al zo delicate onderhan delingen met Rhodesië kunnen scha den als de indruk was gewekt dat prins Philip namens de regering heeft gesproken. Van prins Philip is men overi- 1. gens openhartigheid gewend. Zyn 6.07 speeches op wetenschappelyk, tech- (Be nologisch, sociaal of algemeen ge- 6.07 bied zyn bijna altyd oorspronkelyk, Gill stimulerend en geestig. Als erkend '5. i enfant terrible vervult prins Philip (Sp Wat Rhodesië betreft heeft de p6r Britse regering inderdaad groot be- lang bü het uitspinnen van de on- derhandelingen, maar hardop mag ,J!J dit niet worden gezegd, omdat het p rechtstreeks indruist tegen de da- i dendrang onder de inheemsen in p Afrika en tegen de collectieve me- pp] ning van het Britse Gemenebest. Oppe. de pas geëindigde Gemenebestconfe- rentie in Londen overheerste dan ook (jg< het standpunt dat er ten opzichte paa van Rhodesië de grootst mogelyke (je haast moet worden gemaakt om te gte, voorkomen dat de Europeaan se re- j|a; gering de band met Engeland door- snüdt om haar minderheidsregime voort te zetten. Het Labour-hogerhuislid, lord 1 P.rockway, heeft prins Philip er van dor beschuldigd dat hy door zyn onge- 69 gelukkige uitlating in de kaart speelt 1x11 van premier Smith van Rhodesië en ,Sl de eenheid van het gemenebest in gevaar heeft gebracht. 9- 5 Het Labour-lid Jenkins zou van- daag trachten by het lagerhuis een 69 resolutie ln te dienen, waarin tot 69 4 uitdrukking wordt gebracht dat een 14' voorwaarde van de constitutionele An' monarchie is dat leden van de ko- 69-; ninklyke familie zich niet in het ^,ai openbaar uitlaten over tegenstrij- „v! dige politieke meningen. 70.: van het Mauritshuis ln Den Haag in tegenwoordigheid van de heer S. Yaari, raad van de Israëlische am- den door dr. A. B. de Vries, directeur bassade. Tijdens Peneongres Zaterdag is in Bied in Joego-Slavië het 33e Peneongres (de internatio nale organisatie van schrijvers) ge opend, voor het eerst in een commu nistisch land. Er nemen 500 afge vaardigden uit 50 landen aan deel. Nadat het Sloweense Filharmonische Orkest een symfonisch gedicht had uitgevoerd, volgden enige welkomst toespraken, o.a. van de afgetreden voorzitter Victor van Vriesland. Onderwerpen van het congres zUn o.m.: „Het belang van de heden daagse litteratuur", Massacommu nicatie: de kunst van het volk en de smaak van het volk" en „De nieuwe Mfl" Breyner Andresen heeft geen beweeglijkheid van de litteratuur" band met de afgestemde motie van de Pencentra Johannesburg en Kaapstad waarin de beëindiging werd geëist van de boycott van Zuid- Afrikaanse theaters door leden van de Penclub. Miller zei: „Ik heb het opvoeren van myn werken in Zuid-Afrika niet verboden. Ik heb wel, wat ik ook in Amerika heb gedaan, myn toestem ming voor opvoering onthouden aan theaters waar mensen van een be paald ras of een bepaalde huid kleur niet mogen komen. Ik doe dit al tien jaar. De Portugese dichteres Sophie de Het congres duurt tot 7 juli. Arthur Miller, de bekende Ameri kaanse toneelschryver en de nieuwe president van de Penclub, heeft op- nieuwe verklaard dat hij gekant is tegen het opvoeren van zyn stukken in theaters waarin negers geen toe gang hebben. Op een persconferentie in het Joe goslavische Bied werd hem gevraagd zyn standpunt uiteen te zetten het verbod van de opvoering zyn werken in Zuid-Afrika, in toestemming gekregen haar land te verlaten om het Peneongres in Bied by le wonen. Zy werd op het vlieg veld van Lissabon door de politie teruggestuurd. Mevrouw Breyer was lid van de recent opgeheven Portugese schrij- versvereniging en een van degenen die een petitie ondertekenden waar in tegen de ontbinding geprotesteerd werd. Deze ontbinding geschiedde nadat de vereniging een letterkun dige prijs had toegekend kaanse huwelijk - Angolese schrijver Luandino Vieira. 1 Tsjand aanwezig*! In Nyeveen (Drente) is zater dagmorgen by een verkeersongeval de 30-jarlge mevrouw Van Veen- Spin uit Emmen zo ernstig gewond geraakt, dat zy later op de dag in het ziekenhuis ln Zwolle is over leden. Haar echtgenoot en één van de drie dochtertjes werden in zorgwek kende toestand opgenomen in het diaconessenhuis in Meppel. De twee andere kleine meisjes werden licht gewond. Een uit Tilburg afkomstige en uit de richting Eindhoven komende personenauto is zaterdagnacht in het Wilhelminakanaal in Oirschot gere den. De 24-jarige echtgenote van de bestuurder mevrouw J. de Vries- Nieuwe liederencyclus van Benjamin Britten Op het Aldeburgh Festival is de eerste uitvoering gegeven van Ben jamin Britten's nieuwe liederen-cy clus. Hiervoor is de componist terug gekeerd tot de dichter William Blake, die de tekst voor een van de mooiste liederen van Britten leverde, nl. „Se renade" een Jeugdwerk. De nieuwe „Songs end Proverbs", die speciaal voor Dietrich Fischer-Dieskau wer den geschreven omvatten zeven spreekwoorden gevolgd door zeven gedichten die worden verbonden door een pianoparty die even belangrijk is als de zangstem. De geslaagdste liederen van deze cyclus zyn „The Chimney Sweeper" en „The Fly". De dramatische best geslaagde zyn waarschyniyk „Tyger, tyger", „Ah", Sunflower" en „To see the World in a grain of sand". lluweiyk In Parijs is de Gull la urne Houghouet-Boigny, presl- Ivoorkust, ln het huwelijk getreden met de nicht van de Togö- president. Groenltaky. By dit Am- i uweiyk waren de staatshoof- Nlger, Opper-Volta, Gabon en Tak kon nog uit de auto worden bevrijd, doch het gelukte niet de le vensgeesten op te wekken. De be stuurder zelf wist zich te redden. Zaterdagmiddag is in Heeze de 14-jarige R. Adriaans onder de ach terwielen van een ln een bouwput achteruitrijdende vrachtauto met zand geraakt, overreden en gedood. De Jongen reed wel meer met de vrachtauto mee en is by het aohter- uitryden vermoedeiyk van de tree plank gevallen. De chauffeur zou volgens de politie geen schuld treffen. Op de rijksweg Vught-Boxtel in Vught is de 31-Jarige bromfietser J. M. Voets uit Boxtel by een verkeers ongeluk gedood. De man werd by het oversteken tweemaal aangereden, eerst door een personen- en daarna door een bestelauto. In Utrecht is zaterdagnacht een 27-jarige veemarbeider, de heer I. Milderd, met zyn bromfiets tegen de laadbak van een stilstaande vracht auto gereden. Hy viel en liep zwaar schedelletsel op. Hy werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar hy later overleed. Maleisisch dorp beschoten Het dorp Biawak in Serawak, (Noord-Bomeo) ls zondagavond be stookt door mortiervuur uit Indone sisch gebied. Een onderwyzer werd hierdoor gedood, een dorpsbewoner gewond, aldus een woordvoerder van de Maleisische strijdkrachten. Ty- dens het wee.keinde hebben de In donesiërs kleine mortiervuuraanual- len uitgevoerd op Serawak. Opnieuw joodse grafstenen besmeurd Op de joodse begraafplaats In Ein- a gelheim, nabij Mainz, zyn zaterdag verscheidene grafstenen met haken kruisen en de leuze „Heil Hitier" be smeurd. Mn 20S Het valt nog niet te zeggen of er 20£ verband bestaat tussen dit gebeuren en soortgeiyke acties in andere Duit se steden. In Bamberg (Beieren) werd in de ja nacht van zaterdag op zondag op- kruisen en SS-tekens beklad. Dit was het achtste geval in deze stad sinds 13 Juni. t De Nederlandse regering heeft ge protesteerd tegen het feit dat de Westduitse president Lubke een deco ratie heeft toegekend aan het lid van de Bondsdag. Hermann Conring. Conrlng kreeg het Federale Groot kruis voor diensten bewezen aan de Bondsrepubliek. In het Nederlandse protest wordt gezegd dat Conrlng tydens de oor log als gevolmachtigde by de Duitse militaire gouverneur ln Groningen verantwoordeiyk ls geweest voor het afvoeren van de joden. In het handboek behorende by de derde Bondsdag, staat by Conrings personalia nog vermeld, „gedurende tweede wereldoorlog provinciaal ge machtigde voor de provincie Gronin gen" In het handboek voor de vierde „en deze week zyn zitting beëindig de" Bondsdag komt deze vermelding niet meer toot. Conring was van ochtend niet zelf voor commentaar bereikbaar. Zyn secretaris wilde slechts zeggen dat „zyn chef zich niet persoonlyk schuldig aan nazi-misda den". Alls wat hy heeft gedaan valt onder de verantwoordelykheid van de rijkscommissaris Seys Iquart. „Van het lot der joden zou Conring niets hebben afgeweten".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6