Geen prikkeldraad aan Ulbrichts oostelijke grenzen Op reis door Oost-Duitsland (IV) Laura-bestuur aan het werk In Leimuideii Ritje met bus eindigt in eel r' t LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 Jl'LI DERDE BLAD jerye Re- Paardebloemen groeien in de tuinen van Cecilienhof, het vroe- ZQgere buitengoed van keizer Wilhelms wat simpele zoon Frederik de troonopvolger, die eens op Ameland gevangen zat. Hier ondertekenden de grote drie in 1945 de zogenaamde verdragen geen van Potsdam. Paardebloemen bloeien ook langs de oevers van van de Oder en de Neisse, de oostgrens van Ulbrichts boeren- en ko" arbeidersstaat, zoals die in Potsdam na een onafzienbaar gehar- ver-rewar werd vastgesteld ..vorlopig", en „tot aan de komende tslui- vredesconferentie" Jige- Oder het aardse paradijs. Het gras j i hoog en glanst in de zon Het °nze ^rresvondent m Bonn f stille water van de rivier is ver bui den zijn oevers getreden en dompelt miotwilligen, populieren en vrucht- bomen tot hun kruinen onder. De er en eerste zwaluwen scheren langs de ;rkttdaken van de boerderijtjes. Hier ien'geen prikkeldraad en mijnenvelden, pre-zoals aan Ulbrichts westelijke grens, Op het land is aan Poolse zijde van rivieren niemand te zien. De j 'Poolse wachttorens zijn al ruim vijf f dat jaar leeg. De weiden m J te~ zijde liggen braak. Poolse grens In Wilhelm-Pieckstadt, dat vroeger Guben heette, loopt de Poolse grens [over de brug die beide stadsdelen [verbindt. Het is zondag en wande- jlaars aan Duitse zyde bekijken de wandelaars op de Poolse oever. Uit de Poolse ramen hangt een enkele nieuwsgierige met een verrekijker. Een fabrieksarbeider van ongeveer 30 jaar. die met zijn zoontje langs de rivier loopt (die in Guben nog Neisse heet) vertelt dat hij op zijn 8ste voor het laatst op de andere oever is geweest. De vraag of hij als jongen met zijn vrienden, uit louter avoniurenzucht en gedreven door de geheimzinnigheid van de verboden overzyde, niet eens op een stille of doorwaadbare plaats op Pools gebied is geweest, schijnt de man niet te I begrijpen. Er zijn nauwelijks nog Duitsers in het Poolse Guben, vertelt hij hoewel de kern van de stad op nu Pools gebied ligt. Voor een bezoek aan deze schaarse familie moet de westelijke Gubenaar over Frankfort aan de Odrr reizen. Dat betekent, van de ene kant van de brug naar de andere in de praktijk een afstand van ruim hcnderd kilometer. Toch schijnt een re-s naar Polen sommige moedigen nog aan te lokken. Het is gemakke lijker om van Warschau naar Parijs te komen (voor de Ulbricht-afvallig dan van Guben naar West-Berlijn, zo verzekert men. Onze correspondent in Bonn heeft van de Oostduitse auto riteiten toestemming gekre gen een reis van acht dagen door de DDR te maken. Daarbij werden hem geen beperkende bepalingen op gelegd. Onze correspondent heeft derhalve in tal van plaatsen met verscheidene personen kunnen spreken. ..Geen prikkeldraad aan Ul brichts oostelijke grenzen ■is het vierde artikel in een de plaats waar vroeger het veer naar de overkant aanlegde. Op een kar tonnen bord staat te lezen: „grens gebied, verboden te fotograferen". De paardebloemen zijn hier groter en geler, het gras vetter, de boomkrui nen weelderiger dan waar ook. Westelijke grens Hier vloeit de Neisse in de Oder. Beide rivieren zijn Pools. Ratzdorf ligt precies aan de noordpunt van een driehoekig gebied, dat ten westen door de westelijke Neisse, ten oosten door de Oder en ten zuiden door de oostelijke Neisse wordt begrensd. Toen de geallieerde grote drie in de oorlog overeenkwamen dat Polens westelijke grens langs de Oder en de Neisse zou lopen, hadden zij zoveel andere zorgen aan hun hoofd, dat ze vergaten dat er twee rivieren zijn die Neisse heten. Churchill verzette er zich later tot het uiterste tegen dat de Poolse grens langs de weste lijke Neisse zou verlopen. De toen malige Britse premier vond het niet nodig dat de Polen zich „een indiges tie aan land zouden vreten", terwijl de in het omstreden gebied (van 13.042 km2) wonende drie miljoen Duitsers in de armen van het uitge putte Westen zouden worden gedre ven, en er een nieuwe haard van on rust zouden kunnen Toegestemd et Ratzdorf Het Duitse Guben dat nu Wilhelm- C'1 Pieckstadt heet, is ingeslapen. De grens met het verboden rijk bestaat en uit dertig meter water, en in de zo mer zandbanken. Toch overschrijdt niemand deze Rubicon, De geheim- gj zinnige overzyde heeft immers nog minder te bieden dan Ulbrichts har- :in de werkelijkheid. Tussen Guben en lit Frankfort aan de Oder voert een jji smalle asfaltweg naar het dorpje re Ratzdorf. Behalve wat kippen, een en kind en een in het zwart geklede ng oude boerenvrouw is er niemand op og! straat. Aan de oever van de rivier, die hier Oder heet, staat een een- voudig café, dat vroeger „lm Wissen ie Boss" heette en nu „Konsum Gast- ie Maar als Churchill na de voor hem zo dramatische afgelopen parle mentsverkiezingen van 1945 door de socialist Attlee is opgevolgd, krij gen dr Russen hun zin. Als hun mi nister van Buitenlandse Zaken, Molo- tov. bij de Amerikaanse president Truman en diens minister van Bui tenlandse Zaken, Byrnes, blyft aan dringen, stemmen deze er, moe en vol heimwee naar de States, in Potsdam in toe dat Polens grens langs de wes telijke Neisse en Oder zal verlopen (.voorlopig" en „tot aan de komende vredesconferentie"). Maar alle bijna drie miljoen Duitsers in het omstre den gèbied hebben dan al lang voor de aanstormende Russen de benen genomen of zijn door de Polen hard handig over de rivier gezet. Boers-diplomatiek Als ik de samenvloeiing van de ri vieren en de paardebloemen" heb be wonderd, komt uit de „Konsum Gststatte" een aangeschoten Ratz- dorfer op me af. Nadat hij me boers- diplomatiek heeft uitgehoord, kijkt hij me dreigend aan en bekent lid van de hengelaarsvereniging en voor zitter van de sportvereniging van Ratzdorf te zyn. Als ik deze stoere bekentenis voor kennisgeving wil lemen, haalt de man een in goedkoop plastic gebonden document te voorschijn, dat herinnert aan mijn vroegere padvinders-lidmaatschap- boek, waarin óók alle behaalde insig- konden worden opgetekend. De Ratzdorfer legt me dan somber uit dat de eerder gemelde functies hem verplichten „alle verdachte personen langs de staatsgrens onmiddellijk te •apporteren". Terwijl hij probeert me echt in de ogen te zien, bijt hij me oe: „Sofort weg, het is hier ge- aarlij k". Als ik geen krimp geef en doe of ik deze plotselinge wending der zaken niet begrijp, slaat hy om. Groeten „Ik zal u wat zeggen", bekent de hengelaar-spion. „Ik heb een zoon in rover wonen en ook een klein kind van anderhalf jaar. Dat heb ik neg nooit gezien. Weet u waar de eigenaar van de Konsum-Gaststat- te woont? Hier, ik geef u het adres, het is bij Hannover, doe hem myn groeten". De mannen die eerst om ons heen stonden hebben haastig de benen ge en toen mijn spionnenvanger zyn partijboek voor de dag haalde. neem daarom aan, dat hij mis- :hien toch meer narigheid kan ver oorzaken dan aangenaam is. Als ik de auto start, is de man met moeite het portier ta slaan. „Ik zal u wat zeggen", gaat hij ver der. „Daar aan de overkant is al drie keer gezaaid en nog niet één keer geoogst". Als ik de deur dichtklap voegt hy er nog vlug aan toe: „en Oplossing nabij in San Domingo In San Domingo acht men het mo- gelijk dat deze week begonnen wordt j met de vorming van een voorlopige Dominicaanse regering. Uit officieu- ze bron wordt vernomen, dat Caa- j mamsten en Imbertisten erin heb- i ben toegestemd dat de leiding van I het nieuwe kabinet wordt toever trouwd aan een van de volgende personen: de advocaat Garcia Go- doy van de hervormingspartij van oud-president Balaquer, de partijlo ze arts Goico en de advocaat Alba de Moya van de Dominicaanse re- volutienaire partij van ex-president Bosch. Godoy heeft verklaard, dat „de voorlopige oplossing" zeer nabij is en dat het enkel nog om detail kwesties gaat. De secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaan se Staten. Mora, liet zich wat gere serveerder maar toch ook optimis tisch uit. President Johnson heeft zaterdag trekking van 1400 Amerikaanse republiek bevolen. Door deze maatregel wordt het aantal Amerikaanse militairen inde Dominicaanse Republiek terugge bracht tot 10.900. WILHELM PIECKSTADT hier zijn de aardappelen nog niet g eens in de grond". g Het blijft een open vraag of hij het partijbestuur van Ratzdorf nog j 1 op de hoogte heeft gesteld. TROS vraagt nu s poedig Subsidie van Anjerfonds voor „Litteris Saerum" De Kon. Ver. „Litteris Sacrum" heeft van het Anjerfonds een sub sidie verkregen van ruim f. 1100. voor de aanschaffing van toneelgor dijnen en een regelapparatuur ter uitbreiding van de verlichting, zulks in verband met het 110-jarig bestaan. zendvergunning C C De TROS is van plan een zendver gunning voor radio- en televisie aan te vragen, zodra de plannen van mi nister Vrolijk voor een nieuw om roepbestel zijn goedgekeurd. Dat heeft ir. H. Minderop, gedelegeerd bestuurder van de uit de REM voort gekomen omroepstichting meege deeld. De TROS rekent er op door mid del van een doeltreffende propagan dacampagne binnen korte tijd de honderdduizend leden te kunnen ver zamelen, die nodig zijn om als een volwaardige omroeporganisatie in het nieuwe omroepbestel te kunnen meedraaien. Dat ledental wordt in de nota van minister Vrolijk over het omroepbestel genoemd als cri terium voor tweeëneenhalf uur zend tijd per week. Volgens de nota zal de TROS zijn leden tenminste vijf gulden contributie moeten vragen. Tot dusver betaalden de leden van de stichting slechts een gulden per jaar. De Tweede Kamer begint mor gen met de openbare behandeling van de omroepnota. Verdienstelijk AVRO-lid Tijdens de zaterdag in Maastricht gehouden algemene vergadering van de AVRO is de heer E. de Jong uit Leidschendam tot lid van verdienste benoemd. Vanaf de oprichting van de AVRO in 1924 maake de heer De Jong deel uit van de AVRO-lei- rimg en gedurende 35 jaren had hij zitt»ng in het dagelijks bestuur van de vereniging. Het nieuwe lid van verdienste was o.m. ondervoorzitter, welke functie thans wordt bekleed door mr. W. Hoekstra, burgemeester van Haskerland in Joure. 7.06 uur 9.00 uur 10.30 i 10.55 1 11.00 i Nieuws in het kort Barend de Beer Kenmerk, kerkelijke informatierubriek Huckleberry Hound Journaal en weeroverzicht Libellen, film The cold old days, film Terugkeer onmogelijk, film De Tweede Wereldoorlog, documentaire Journaal Tour de France i NEDERLAND II K.R.O. 8.00 uur 9.00 uur Nieuws in het kort Waauw, dansen De eerste eeuwen van het Christendom, doe. Muziek op kasteel Pommersfelden Onze man in Londen H RADIO HILVERSUM I 6.20 uur 9.00 uur 1 HILVERSUM II Toen de VPRO een half Jaar geleden het filmpje „Blind kind" op Nederland II had uitgezon den, heb ik er na mijn bewon dering voor te hebben uitgespro ken de smeekbede aan verbon den dit voortreffelijke filmpje zo snel mogelijk via Nederland I aan alle kijkers te vertonen. Dat is nu dus geschied, en iedereen heeft kunnen zien dat de jury die onlangs tijdens het filmfes tival in Arnhem een eervolle vermelding aan „Blind kind" toekende gelijk had met te stel len dat Joan van der Keuken zijn onderwerp op „beheerste en onsentimentele wijze" had be naderd. zonder daarbij „in de rouw van een door medelijden oewogen toeschouwer" te verval len. zodat zijn „onthullende en vaak dramatisch werkende beel den" tot een „intens doorleefde en humane film" hadden geleid. Treffend was vooral het tweede gedeelte van zijn film, waarin hij eerst de hardlopende blinde kinderen verlangzaamd op het scherm brengt en daardoor dat „accent op de geestkracht en het niet te stuiten doorzettingsver mogen" (juryrapport) op een onnavolgbare wijze weet uit te beelden, en daarna een paar kinderen op hun tastende tocht door drukke stadsstraten volgt, waarbij zijn afwisselend gebruik van pianomuziek en de cacofo- nie van geluiden zonder zicht bare bron, de beelden uiterst doeltreffend onderstreept. Museum in Israël Op Nederland I zorgden Ed en Gerda van der Elsken voor een korte reportage van de opening van het nieuwe Israëlische mu seum in Jeruzalem, waaraan jhr. Sandberg als adviseur verbon den is (zoals inderdaad bleek de doeltreffendste manier om op goedkope wyze dure kunstwer ken te verwerken. Van der Elks- sen had ook fyn aangevoeld dat na het speechen van Broadway- miljonair en grootste schenker van het museum Billy Rose een aantal militaristische beelden niet ongepast was: Rose zei im mers, dat hij had aangeraden de kunstwerken bij een eventuele overval van de aangrenzende Jordaniërs, niet te verbergen maar om te smelten tot kogels). Het Russische poppentheater viel daarna tegen. Knap van uit voering natuurlijk, maar nogal a-poëetisch en weinig origineel g van opzet. Op Nederland II zag men precies het tegenovergestel- de bij een Amerikaans teken- filmpje. Hier weer veel te veel pretentie, een overdaad van ideetjes, een surplus aan artisti- citeit, maar een warhoofdig to- taal dat zelfs geen aanspraak meer kon maken op de betiteling j| experimenteel, avantgardistisch of zoiets. Schipperend 1 Brandpunt Zaterdagavond baarde Brand- punt enig opzien met beelden van de mislukte kranslegging door énkele studenten by het j| monument op de Amsterdamse Dam. waarbij de cameraman van Brandpunt van de Dam werd weggeslagen, zodat we de aardigste beelden moesten mis- sen. Brandpunt verzette zich bij monde van Frits van der Poel krachtdadig tegen de beschuldi- =5 ging van een inspecteur van po- =1 litie, alszou Brandpunt de kranslegging georganiseerd heb- ben, een van die onjuistheden waarvan Vara-quizmaster Joop van Tyn ook ernstig te lijden j= heeft gehad. Brandpunt bereik- j| te, dat na het nogal willekeurig noemen van Van Tijns naam in EE de uitzending, het aantal boos- aardige telefoontjes naar zijn adres vervyfvoodigde. De „hou- SE ding in de tijd" die Brandpunt in deze hele affaire innam was g overigens weinig duidelijk. Men M schipperde zo'n beetje tussen gj sympathie en niet-sympathie f§ voor de demonstranten door, H maar eindigde wel met de op- merking dat het enige wat tij- 1 dens de intocht van Beatrix en g{ Claus aan de Duitse bezetter g had doen denken, het optreden g van de Amsterdamse politie was geweest Johau Heesters De televisieoperette „Die lus- H tige Witwe" van Johan Heesters in de rol van Danilo („Jij bent myn beste Danilo geweest", placht Léhar tegen Heesters te zeggen), was uiteraard een feest M voor oog en oor. Heesters ver- 1 telde in het interview vooraf dat g Léhar als gast-dirigent by zyn g eigen opera de tempi te lang- g zaam placht te nemen. Het zij g hem vergeven. In het juiste ff tempo gespeeld, blijft de weduwe een „ha rtvero verende dame". 1 1 V Een nachtelijke dronken rit met een autobus van de N.V. n Kroon is in de poli- Roelof arendsveen ge- Maar se tiecel vo eindigd. In de nacht van zaterdag op zondag hadden twee jeugdige personen, die te diep in het glaasje hadden gekeken, zich in een leegstaande autobus ge nesteld. Zoals gewoonlijk staan de autobussen Js nachts op het garageplein naast het Groene Kruis gebouw, Nachtwaker Wal let constateerde plotseling dat één van deze autobussen in be- weging kxeam en dat de rech ter richtingaanwijzer werd uit gezet. Dit wekte grote verwon dering bij de heer Wallet, om dat op een dergelijk laat tijdstip nooit een autobus vertrekt. De verwondering werd nog groter, toen de autobus in plaats van rechtsaf te slaan naar links reed. De nachtwaker sloeg on middellijk alarm. Politieman nen zetten weldra met een per sonenauto de achtervolging in. In Rijnsaterwoude strandde de bus op de brug over de Leidse Vaart. Er was een behoorlijke materiële schade. De twee praalrijders konden worden aangehouden en werden over gebracht naar de politiepost Alkemada in Roelof ar endsveen. -den- beeld. 23.40 Het Evangelie ln Esperan- 23.55-24.00 Nws. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Van harte 19.30 Voor de werkende vrouw. 19.50 Parlementair overz. 20.00 Nws. 20.05 Tour de France, nabeschouwing. 20.10 23.55-24.00 N' GRAMMOFOONPLATEN!' ROG R AM M A DRAADOMROEP Over (le 4e iyn van 18-20 uur I. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Sym- phonle nr. 33 in Bes gr. t. KV 319. Al legro assai. Andante moderato. Minuet- Ook dit jaar zullen de aan de Laura deelnemende politiegroepen, dank zij de welwillende medewerking van het gemeentebestuur, tijdens de Lauraweek worden ondergebracht in het voormalige bejaardenhuis aan de Oudshoornseweg. Doordat dit tehuis echter gedurende het gehele jaar, sinds de laatste Laurarit, leeg heeft gestaan en praktisch ook niet gelucht is, was van een verantwoorde huisvesting geen sprake. men en het gebouw van boven tot beneden een goede beurt gegeven. Ook hier had, zoals bij alle Laura- gebeurtenissen, de voorzitter, de heer P. Groenhart, weer de leiding en toen het middaguur zaterdag sloeg was er een fris gebouw te voorschijn gekomen. Het aantal inschrijvingen is inmid dels de 350 reeds gepasseerd, zodat het bestuur verwacht, dat morgen weer eenzelfde aantal als voor gaande jaren van de partij zal zijn, ondanks het afwrijven van enkele reeds jaren deelnemende groepen. Vanavond om acht uur wordt de 18de Laura officieel by het raad huis door burgemeester Bruins Slot geopend. Daarbij zal het tam boer- en pijperkorps van de Rotter damse politie een taptoe blazen. Morgen wordt er vanaf zeven uur vanaf het Thorbeckeplein bij^ het Nutsgebouw gestart voor de eerste rit. Deze gaat in westelijke rich ting, naar de kust en bollenstreek. Via Rijnsaterwoude komen de deel nemers over de Herenweg en Oranje Nassauplein weer naar het Nuts gebouw, waar zy om half vier wor den verwacht. (Foto Leidsch Dagblad) Jochum. 2. Concert i C gr. t. KV 467. Allegro 1 Mozarteum; Dirigent en solist: Geza II. Ludwlg 19. Allegro Molto allegro. Emil Gllels, plano; Or- brio. Adagio. Rondo. Allegro. Trio. Allegro molto. Kon. Phil- harmonlsch Ork. o.l.v. Sir Thomas Bee- YOOR DINSDAG 6 JULI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord, me ditatie. 7.05 Ouverture: reportages en comm.. wegeninformatie en lichte gram. (7.30-7.40 Nws.; Plm. 8 00 Over weging). 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. met toeristische tips en informatie voor de vrouw. <9.00 Weeroverz.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Sextuool. gei chansons. 13.30 Lichtbaken, lezing. (Tussen 15.30 en 17.00 kan het progr. onderbroken wor den voor reportages van de Tour de France en Tour de l'Avenir) 15.20 Mu- siësta. gevar. muz.progr. 16.00 V. d. zieken. 16.40 Onderweg, een program- de oudere luisteraars. 17.00 Henk Dennert. uit de Ned. Antillen. Spr.' AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO; 800 Nws. 8.10 Lichte door dhr. J. M. Lodewijks) ngsoliete. 12.27 de landbouw. 12.40 Licht c solist. 13.00 Nws. 13.10 Act. en gram 13225 Beursber. 13.30 't Muzikantenuur: klass. muz. 14.30 Klndermuzlek. 15.00 Logboek 1931. 15.40 Lichte gram (Om 16.00 Nws). 16.30 V. d. Jeugd.' 17.30 Lichte gram. v. d. Jeugd. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 18 30 Weekjourn r gehoorgestoorden. 19 00 Nieuws ln ding onder voorbehoud). 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal VARA: 20.20 Ach- ter het nleu vs. NTS: 20 O Sextet, amus.progr. VARA: 21.3C Doping, do- I ..Grote Beer" bracht 800 studenten Vanmorgen is de „Grote Beer" weer in Rotterdam aangekomen met aan boord 800 Amerikaanse studen ten. Deze reizen staan onder auspi ciën van het Nederlandse Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrek - kingen (NBBS). Aan boord wordt ge durende de overtocht onder meer een uiigebreid programma van lezingen en „panel discussions" verzorgd. Een staf van een tiental zorgvuldig ge selecteerde Amerikaanse en Europese sprekers belicht diverse aspecten van de beide continenten. Hiernaast zorgt een NBBS-staf, bestaande uit een klass'-eke-muziek- en een jazz-gezel- srfcap en technici ervoor, dat de ont spanning niet wordt vergeten. De stichting „Atlantisch Studen tenprogramma", opgericht door het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen en het NBBS. heeft ook dit jaar weei kans gezien het ss „Grote Beer" voor de zomermaanden te charteren. actuele sportprobleai urnaal. 22.20 Filmver ..ance. 22.30-23.00 Samt .vbuuik n.a- merdebatten (uitz. onder voorbehoud) Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Detective Bureau Lynx: Om een wagenlengte, TV-fllm NCRV: 20.25 Hoe bestaat het. 20.55 Jazz ln

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5