Ook in Amsterdam groot enthousiasme GESLAAGDE GRACHTENTOCHT WINT HET VAN MAAR ENKELE "Lastige stad met lastige mensen..." LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 JULI Boumedienne aan- hoofd regering spraak je, waarin htf vooral om be grip vroeg voor Amsterdam, „een stad bevolkt door kritische individua listen". Regen Regenwolken pakten zich boven de binnenstad samen, toen het verloof de paai- zich in een open auto van het stadhuis naar de ambtswoning van de burgemeester aan de Heren gracht begaf. Op dat moment klonk ook via de politieradio de melding dat linkse elementen bij een espres sobar aan het Rokin voornemens wa ren om met tomaten naar de stoet te gooien. Het plaatsen van een over valwagen op het Rokin bleek I voldoende om het snode plan te ver ijdelen. Van een demonstratie op de I Dam hadden anderen, die wij in de ochtenduren nog geestdriftig had den zien vergaderen, inmiddels al af gezien. Niettemin was een maximale politiemacht op de been om bij in cidenten onmiddellijk te kunnen op treden. Van onze Amsterdamse correspondent „Oranje boven, Oranje boven, leve Trix en Claus!" Het gezang van de wachtende menigte drong door tot de ambts woning van de Amsterdamse burgemeester, waar zaterdagmiddag Koningin Juliana en Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Claus von Amsberg met een klein gezelschap, een hapje aten. Een van de aanwezigen zei ons hierover: „De Koningin en burgemeester Van Hall maakten zich nogal zorgen over de boot tocht van het verloofde paar door de grachten, maar toen zij dit gezang hoorden waren zij kennelijk opgelucht". Het bezoek van Prinses Beatrix en haar verloofde aan de hoofdstad mag geslaagd voorden genoemd, al was het dan niet de tocht, die de hoofdcommissaris van -politie 's avonds voor de televisie beschreef. Zijn eigen politieradiozender sprak trouwens s middags om half vier op het toppunt van de drukte, van een matige belangstelling" OMSTRENGELD Maar die matige belangstelling was beslist enthousiast. Staande op het achterdek van de „President Met een rondvaartboot werd een bijna twee uur durende tocht door de Amsterdamse grachten gemaakt. Burgemeester mr. Van Hall in de boot met het verloofde paar. John F. Kennedy", het vlaggeschip van de hoofdstedelijke rondvaartbo- tenvloot, lachtte en wuifde het el kaar verliefd-omstrengelend verloof de paar naar de duizenden op de wallekant. En als er eens weinig mensen stonden of als uit een span doek of enkele pamfletten bleek, dat niet héél Amsterdam zo enthousiast 5, zullen Beatrix en Claus wellicht hebben gedacht aan het welkomst woord, dat burgemeester Van Hall die ochtend had gesproken: „Am sterdam staat bekend als een lastige stad en Amsterdammers zijn zeker Majoor Bosshardt van het van het Leger des Heils was een van de met veel enthousiasme begroete gasten op de receptie in het Havengebouw. Natuurlijk kwam de tocht, die de Prinses Kortgeleden met haar door „don ker Amsterdammaakte, nog even ter sprake. lastige mensen, maar misschien juist hierdoor klopt het hart van Neder land in Amsterdam het felst". Het verloofde paar is evenals op de eerste dag van de verlovingsweek door „het examen" gekomen. En be slist niet met de hakken over de sloot. Individualisten Het Amsterdam van zaterdag was behalve langs de route van de rond vaart geen feestelijk Amsterdam. Op het moment dat de hof au do's 's mor gens de stad naderden, stonden er in de binnenstad nog maar weinig mensen langs de route. De ontvangst in de raadzaal van het stadhuis was ook niet feestelijk. Van de 45 raadsleden waren er slechts negentien verschenen, welke geringe opkomst deels door de va kanties, maar deels ook door het de monstratief wegblijven van de CPN- PSP-fraebies werd veroorzaakt. Burgemeester Van Hall, die voor het hoge bezoek zijn vakantie in Oostenrijk had onderbroken, feli citeerde het verloofde paar en de Koninklijke Familie in een toe water en gevolgd door twee boten met circa 150 persvertegenwoordigers, bracht de gasten eerst naar de Am- stel, waar de belangstelling niet over weldigend was. Een door „republi keins gezinden" aangekondigde op- lating van ballonnen, waaraan span doeken zouden worden bevestigd ging om „technische redenen" niet u-O.' en in de beste stemming keer de het konvooi weer terug in de Herengracht, om via een door een te hoge waterstand noodzakelijk ge wijzigde route dwars door de binnen stad te koersen. Rcnd de drukke winkelstraten Vij zelstraat, Leidsestraat en Raadhuis straat was de drukte het grootste. De bruggen werden door politie vrij gehouden, om onaangenaamheden te voorkomen. Het gejuich golfde met de boot langs de gehele Herengracht. Pamfletten mer". En Claus von Amsberg kon daaraan denken, toen aan het eind van de Herengracht, een corpulente grijsaard, breed staande voor het open raam van zijn tweede ver dieping met alle kracht waarover hij beschikte brulde: „Claus' raus" en vervolgens onschuldig rondkeek, wie er wel zo flink en brutaal was Maar deze kleine incidenten vie len toch nauwelijks op in het ge juich van het publiek, dat tussen en op de langs de grachtoever gepar keerde auto's hing. Het „Dag Sin terklaasje", dat een groep Jordaanse kinderen op de Brouwersgracht zong, was duidelijk een bewijs van sympa thie, dat door Claus vrolijk zwaaiend werd beantwoord. Toen de boot een maal op het IJ was en het konvooi uitgroeide tot een ware vloot van rondvaartboten, konden de ordebe waarders opgelucht ademhalen. De laatste hindernis, een aan de voet van het Havengebouw geschilderd hakenkruis, had men tevoren reeds ontdekt en weggewerkt. Kolonel Boumedienne, de Algerijn se minister van Defensie die op 11 juni \ia een snelle staatsgreep dt maclit aan zich trok. is benoenx tot hoofd van een nieuwe Algerijn- >e regering, aldus is gisteravond of. ficieel bekendgemaakt. Het Algerijnse ministerie van Voorlichting heeft bekendgemaakt, dat de revolutionaire raad Boume dienne opdracht heeft gegeven een kabinet te vormen. Algemeen wordt verondersteld, dat Boumedienne, dt leider van de revolutionare raad, de leden ervan zelf aangewezen heeft, De samenstelling van de raad, di< twee weken na de staatsgreep nog steeds geheim is, zou vandaag we reldkundig gemaakt worden. De betrekkingen tussen Algerijt en de Verenigde Arabische Re- I publiek zijn „geheel normaal", zo qer heeft een woordvoerder van de am- bassade van de VAR in Algiers mee-1 gedeeld. onc De woordvoerder zei dat er geen var oificiële erkenning door de VAR vat de het nieuwe militaire bewind van ko- arj, lonel Boumedienne is geweest. „Dat was niet nodig daar de ver- rev andoring in de regering een uitslui-vre tend binnenlandse Algerijnse aange legenheid was", aldus de woordvoer- 0> der. Toch scheen deze chicheverkla- joa ring een gebrek aan enthousiasmt stac voor Boumedienne in Cairo te weerstill spiegelen. ten kno bon mogelijk lange gesprekken te voeren een met iedereen. Het contact beperkte dak zich tot het uitwisselen van vrien-gee delijkheden. Claus von Amsberg preJzoai senteerde een sigaret aan de praesei Op van de Algemene Studentenverenl- de ging Amsterdam, de heer T. P. Treu-Por mann. Hij wist kennelijk niet. datjna diezelfde studentenleider de dag te*zijd voren aanwezig was bij het bloemen- leggen op de Dam als demonstratie tegen de verloving. li Gul Op de dam, waar de stoet een rondje maakte om het middenplein, de belangstelling rond kwart één aangegroeid tot enkele dui zenden mensen. Daar op de Dam begon het plot seling flink te regenen. Spontaan bood een toeschouwster haar paraplu aan Prinses Beatrix aan, overgereikt door een bereidwillige bereden-poli tieagent. Gejuich Op de Herengracht bij de Vijzel straat, naast en tegenover de ambts woning stonden duizenden Amster dammers, meest vrouwen, opeenge pakt te wachten tot de lunch bij de burgemeester was beëindigd. Het ge zongen „Oranje boven" en „Lang zullen ze leven" bracht hier een echt feestelijke sfeer. Bij -het inschepen in de rondvaartboot werd er zoveel serpentine uit het publiek geworpen, dat de Prinses door een lid van de hofhouding uit de papieren slierten moest worden bevrijd. De met bloemen opgesierde rond vaartboot, geëscorteerd door pa trouilleboten van de Rijkspolitie te pamfletten naar de rondvaartboot te werpen. Het gebeurde op de brug bij het Thorbeckeplein en bij het Ko ningsplein. De tweede maal viel een aantal exemplaren in de boot achter het verloofde paar. Het was een uitgave van de anar chistische groep „Provo", die reeds een nacht tevoren actief was ge weest met het aanplakken van de plaatjes. Nog voor het verloofde paar, de Koningin of de Prins kennis hadden kunnen nemen van de inhoud wist de eerste stalmeester, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de pamfletten te verstoppen. Geheel anders reageerde even la ter burgemeester Van Hall, die het verloofde paar al wijzende attent maakte op een spandoek met het woord „republiek", dat de bewoners van een pand aan de Herengracht demonstratief buiten zijn venster hield, tot een drietal rechercheurs op zijn voordeur begon te bonken. De burgemeester zal wel gezegd hebben: „Daar heb je nu zo'n voor beeld van een lastige Amsterdam- Recept Op de dertiende verdieping van het Havengebouw, vanwaar het zicht op deze dag zeldzaam helder was, Honderd vooraanstaande Amster- had een feestelijke receptie plaats, dammers en hun dames werden hier aan het verloofde paar voorge steld. Zij vertegenwoordigden rechtelijke macht, advocatuur, nota riaat, leger, marine en politie, het economische leven, de banken en scheepvaart, de universiteiten en studentenorganisaties, het corps con sulair, de kerken de drie joodse gemeenten hadden bedankt cul tuur en sport, de sociale organisaties, de vakbonden en de journalistiek. Het grote aantal aanwezigen maakte het het verloofde paar on- Op het balkon van de ambts woning van burgemeester mr. Van Hall zwaaiden de verloof den naar de juichende Amster dammers. Lachend bekeek het Koninklijk Paar (links) dit hul debetoon van zijn oudste doch- I ter. Na de ontvangst in het stadhuis maakten de verloofden pi| een rijtoer door de hoofdstad. p. Ook hier een regen van bloemen uii en confetti. Geen feest 'm' Om zes uur vertrokken Koningin de en Prins en het verloofde paar uit Fr Amsterdam. De hoofdstad begon aan sn een zaterdagavond als alle andere R; zij het dan dat de café's mochten open blijven. Van een feeststemming 01 was geen sprake. Toen het feest nog stl even trachtte door te breken met di een vuurwerk bij het RAI-gebouw, va joeg een plensbui tweederde van de toch al matige belangstelling weg. st In het Havengebouw maakten de plakkers aanstalten om weg te gaan. Onder hen bevon zich John de Rooy, de fotograaf, die door zijn stunt op 1 mei het verlovingsproces wist te ver snellen. Toen hij in de lift stapte autoriteit hem n dankt voor alles John. Het i wel een leuke dag". i toch

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4