Monumentale Aaron" van „Mozes - en Schonberg [9 Het Jeugdkamer Orkest speelt op hoog niveau BRUCKNERS' NEGENDE': GEEN INNERLIJKE SPANNING kunst kAleiOOSCQQP Overtuigend spel van Onbeschoft PIET VAN EGMOND ASPI RIN BAYER Ontaarding schaadt de artisticiteit Veel succes, ook de solisten voor LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG JULI VIERDE BLAD TEMIDDEN VAN DE BIKINI'S Molendagen Kinderdijk Alle zater- Juli en augustus zul- Klnderdijk aogenaamde dagen, georganiseerd door de provin ciale WV Zuid-Holland. (Advertentie) I ongebruikelijk ook. verveelt nooit. Orkest en solisten hebben 18 maan den lang gerepeteerd en de gehele bezetting zes weken en dat voor voor lopig slechts zes voorstellingen! i opengesteld. De 2 Blok weer zullen bezichtigd kan rtpwateri werking zijn. wipwatermolen zyn.^ bied van Kinderdijk Is 1 autobusdiensten en per flets of vanaf de zelfwerkende sluizen tu Kinderdijk en Nieuw Lekkerland. Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT dirigeerde moeilijk werk Het werk dat tot deze eeuw be- hoort het werd nog juist vóór Hitier geschreven is eigenlyk meer verwant aan de periode van het ex- j \oor dit onderwerp leent zich het I 12- tonige systeem uitstekend, vooral wegens de directe uitdrukking van datgene wat achter het beschrijvende ligt, maar het geweld op het toneel achtergrondgeluid Bernard Haitink Schiieiderlian in vlakke Mozarl (Van onze kunstredactie) schijnt. Richard Lewis (Aaron) en For bes Robinson (Mozes) in de slot scène na de (vilde uitspattingen voor een volk dat door Mozes' af wezigheid op de berg Sinai spiri tuele leiding ontberen moest. Eerste druk van Alice in Wonderland" voor 42.000 gulden Een eerste druk van „Alice in Wonderland" van Lewis Carroll bracht gisteren op de veiling van Christie in Londen 4200 pond (42.000 gulden) op. Het boek dateerde uit 1865 en maakte deel collectie van de graaf De collectie bracht i pond op. Het exemplaar van Alice wis ge illustreerd door Tenniel. Het kwan in Londen van een particulier. het Concert- nq van Bruck- het kader van het Holland Festival bracht ii dien aard, dat de muziek gebouw in Amsterdam Bernard Haitink een vertolk; ner's Negende Symfonie. Het is een moeilijke opgave voor iedere dirigent, ongeacht of hij nog jong is en voornamelijk op de vitaliteit van zijn musice rende driften werkt, dan wel voor de oudere orkestleider, die met de componist meer achter de noten van de partituur heeft mogen kijken. Het is bijna niet te realiseren een symfonie als deze van Bruckner in te zetten met een pianissimo-toon en deze bij de be ëindiging. na bijna een uur. even zacht van klank te sluiten en daarbij de innerlijke spanning aan de toehoorders als muzikale boodschap mee te geven. Een boodschap van verstilling van !n man die het na acht symfonieën in Haréwood' nauwelijks aandurfde zijn negende totaal 42.360 te schrijven. Het was piëteit van I Bruckner omdat grote toondichters j als Beethoven en Schubert het vóór J hem zover hadden gebracht. Het was bü hem ook innerlijke zorg. dat (Van onze correspondent) Arnold Schönbergs opera „Mozes en Aaron", beschreven als het grootste muziekdrama van deze eeuw, welke gelijk kort gemeld in Covent Gar den zijn Engelse première be leefde, is door de componist, die ook het libretto schreef, niet al leen bedoeld als een stuk bijbel se historie en theologie, maar vooral als een filosofische be schouwing over het centrale pro bleem van het onverzoenlijke conflict tussen idee en daad. Mozes vertegenwoordigt de su blieme gedachte, Aaron de on volmaakte actie. Aan de ene kant is het ongrijp baar spirituele en daartegenover de menselijke behoefte aan iets tast baars, dat, zoals het gouden kalf, ondanks Aarons geredeneer, volko men los staat van de goddelijke idee en in het tegendeel daarvan verkeert. Mozes gaat ten onder omdat hij, on danks zijn verheven inspiratie on machtig blijkt zijn diepe intensies op de aan het aardse gebonden mensheid over te brengen. Desalniettemin bewerkt Mozes in innerlijke overtuiging talrijke won- l deren, maar tijdens zijn afwezigheid j kan ook de welbespraakte en orga- j nisatorisch begaafde Aaron niets uit- richten. Het wordt in het kamp der Israëlieten een vreselijke janboel en I jammerlijke ontaarding, zodra zij de j verkeerde God aanbidden. Na deze orgie van moord en doodslag en sek suele uitspattingen gaat hij aan deze I aanblik van de morele ondergang van zijn volk ten gronde. Schonberg wilde in deze opera ook j iet- „eeuwige-zoeken" naar de waarheid uitdrukken. Dat is een van de redenen waarom hij de derde ac- die hU als een synthese had be doeld, nooit heeft voltooid. Men kan het stuk ook „De epos van de on volmaaktheid" noemen, van toepas sing op elk levensgebied. Machtige opening Machtig is de openingsscène met de strenge Mozes (Forbes Robinsbn) slaande tegenover het brandende braambos. Muzikaal is zijn rol, gro tendeels uit zingend spreken be staande, minder aantrekkelijk dan van de lyrische Aaron (Richard Lewis). Adembenemend is de mag nifieke massaregie van Peter Hall, Klank- en lichtspel Wijk bij Duurstede Rond Francois Villon Van gisteren af is het klank- en lichtspel Wijk bij Duurstede dat door de stichting VVV en Stadsontspan- ning van deze gemeente daar ieder jaar wordt gegeven, opgebouwd rond de figuur en de balladen van de Franse rover, dichter, charmeur Francois Villon, in de vertaling van Ernst van Altena, die voor deze ver taling dit jaar de Martinus Nijhoff- prijs ontving. In het park Duurstede om en na bij de resten van het Bourgondische kasteel is gisteravond de premiere gegeven. De tekst werd gesproken door Henk van Ulsen, Kitty Cour- bois en Ramses Shaffy. Het klank en lichtspel zal tot 15 september elke avond worden gegeven. op een wijze zoals in een opera nog maar zelden is aanschouwd. Het ge hele toneel is gevuld met het volk-1 in-ketenen-, zwoegende aan de voet van de verrijzende pyramide. Deze menigte is als een gevoelig instru ment, alle heftige en tegenstrijdige gemoedsbewegingen worden intens weergegeven. Dan. wanneer zij het land der sla vernij hebben verlaten en de lage in stincten het winnen over alle spiri tualiteit, krijgen helaas de gebeurte nissen rond het gouden kalf een vul gair en drakerig karakter, omdat het er allemaal veel te dik bovenop ge legd wordt. Het bloed vloeit in stro men over het toneel, iedereen be smeurende, levende offerdieren: gei ten, schapen, paarden en een os ko men op, de kelen van vier halfnaak te maagden (met de ruggen naar de toeschouwers) worden opengereten en hun hete bloed aan de zwijme lende ma. Erotische uitspattingen De erotische uitspattingen zijn natuurlijk binnen de perken gehou den, de vrouwelijke naaktheid be paalde zich tot bikini's. Maar 20 mi nuten is wel wat lang voor deze be- dremmelende scène, waarvan de ar tisticiteit volkomen in het gedrang raakt. Maar, toch deze brute, zielloze „realiteit" was volgens de regisseur nodig om Schönbergs boodschap over te brengen. Ons inziens had men er beter aan gedaan de geslilleer- de vorm te kiezen welke bij de twee vorige produkties in 1957 in Ztirich en 1959 in Berlijn werd toegepast. Een ballet zou hier wellicht de ideale oplossing voor geweest zijn. Desondanks zal deze Mozes en kreeg het meest vurige élan de inzet van het Adagio hij zelfs ontroering verwekte. Haitink dirigeerde ter introductie de zes Adagio's van Willem Pijper die hij in 1940 schreef ter gelegen heid van zijn inwijding bij een der vrij metselaarsloge's. Hierop volgde de Weense violist Wolfgang Schnei- derhan met Mozarts Vioolconcert in G-K V 216. De solist interpreteerde dit prachtige en sprankelend gecom poneerde werk vrij vlak en wist zelfs niet aan het langzame dee' de ge voelige toets te verlenen. Het orkest begeleidde nogal plichtmatig. In Pijpers Adagio's was het Concertge bouworkest op zijn best. „Misdaad en armoe in onze gouden eeuw" hem een negende symfonie evenals by hen zijn laatste arbeid zou bete kenen. Als mens zocht hij uitstel door I andere partituren van vroegere com-1 posities aan een herziening te on derwerpen. Hij schetste moeizaam H. Levie, directeur van de Amster- een ontwerp voor de grote negende. damse speciaal der historische En tenslotte creëerde de byna 70-ja- gemeentemusea, vorm en uitvoering rige deze omdat hy zich daartoe ge- vindt, zal komend najaar in De noodzaakt voelde. Maar voor de fi- AVaag in Amsterdam een tentoon- nale vond hij geen voltooiing: hy stelling worden gearrangeerd .gewijd kon de vorm niet vinden, waarin j aan „armoede hij zyn muzikale inspiratie moest gouden misdaad Het concert van het .Jeugdkamer Orkest Leiden" in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, werd ingeleid door de heer H. A. P. de Greef als voorzitter der Sleutelcommissie van de Universitaire Lustrumcommissie. Dit concert is immers een uitvloeisel van de opzet der ..Sleuteldagen" om ook de burgerij ..een steentje te laten bijdragen". Dat de keuze vallen zou op het J.K.L.. wegens z'n prachtige staat van dienst en z'n niet geringer verdienste tegen over de burgerij, behoeft niemand te verbazen van ..deze jonge telg. 78 maal zo jong als de universiteit", om met de heer De Greef te spreken. De telg gaf zich als eerste over aar, Handel's Concerto Grosso op. 3 no. 1 een der ingrediënten van de Zwit serse tournee 1964. Niet op slag was men op dreef: er moest nog even verkend worden. Maan- in het Largo werd de baan opengezet voor een ruimere orkestrale zang. luxe. Het technisch effect resulteert in zuiverheid en nauwkeurigheid. De verstandhouding tussen diri gent en instrumentalisten is van dien aard dat door wederzijds begrip de volle fantasie, die tenslotte een kunstwerk altijd draagt, in expres siviteit gestalte krijgt. Die fantasie komt niet vrij aleer aan strenge voordrachtseisen inzake frasering, dynamiek en nuancering en meer is voldaan. Maar daarvan mist men bij dit ensemble haast niets. gieten. Reeds vyf keer had hy zyn ontwerp herzien en zei enkele dagen voor zyn dood, dat men maar zyn reeds eerder gecomponeerde Te Deum als afsluiting moest gebruiken, Dit heeft menige dirigent gedaan, maar meestentijds sluit verstillende klanken van de koper blazers en een simpele pizzicato van de strijkers van het Adagio. Zo is het ooi: gisteravond gegaan. Haitink had zich voomamelyk op de ritmische eigenschappen van deze symfonie geconcentreerd zonder daarby het Concertgebouworkest al te explosief te laten spelen. Maar de dirigent gaf niet de innerlyke span ning die men in deze muziek zo be zwaarlijk kan ontberen. Menigmaal gaf hy daartoe wel de intentie, maar de volharding ontbrak. Het Scherzo tueel, materiaal uit eigen bezit en uit binnen- zowel als buitenland wor den gebruikt. Dr. Levie maakte gewag van dit voornemen tydens een gistermiddag rechte gehouden persconferentie in het de uitvoering af met de voormalige Burgerweeshuis, de verbouwing en rest: volle gang is. doch nog wel enkele jaren zal vergen, tot het als Am sterdams Historisch Museum zal wor den geopend. De opzet en lay-out van de expo sitie. waarop dr. Levie doelde, zal z.l stellig beinvloed zyn door de erva ringen waarmee hy is verrijkt ge durende de studiereizen, die hy de laatste maanden door de Ver. Sta ten en Polen heeft gemaakt. Ned. Strijkorkest naar Ver. Staten Van Handel ging het orkest over i op de volbloed romantiek van Weber, i Onchronologisch, want Clmarosa en Mozart moesten nog volgen Maar die sprong geschiedde terwille van een klein meisje (klein, nu ja: 15!), dat klarinet kan spelen. Ook solo. En deze solo moest haar plaats vin den vóór de dubbelsolo in Cimarosa. Klarinet en Weber wil zeggen: Concertino van Weber en wat Bep Fritschi daarin deed klonk uitermate j sympathiek en onloochenbaar muzi- j kaal. In moeilijke doorgangen ver- stroefde de vlotheid wel eens. maar j dat werd nu juist eens een aardig contrast in de zee van onfeilbaar heden van het J.K.L. Die dubbelsolo kwam van Peter Dieleman en Rien de Reede in Cima- rosa's Concert in G voor twee flui ten. Nog vakleerlingen zijn zij, maar reeds is van een superieure techniek sprake (de cadensen!) en van een uiterst verfijnd muzikaal dóórden ken. En in deze Cimarosa is ook sprake van een voorbeschikking tot samendenken, zodat een afstemming van de een op de ander kon ont staan, die uniek is van homogeniteit. Met hen bewoog het orkest zich op héél hoog niveau. En in Mozart's Linzer Symfonie op het voor ama teurs hoogste niveau: Briërs troef. Zijn directie is sober, ad rem, zonder Het Ned. Strukkwartet, bestaande uit Nap de Klijn, Jaap Schroeder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen j Boomkamp, zal wederom een tournee Briër heeft alles mee, de strijkers- J maken naar de V.S., waar o.a. in 1 groepen houden elkaar uitstekend New York, Los Angeles, San Fran- in evenwicht, de blazers hebben allen cisco. Kansas City. Denver en vele hun kwaliteiten en de saniengang andere plaatsen zal worden opgetre- j van alle orkestrale „cellen" in hun den. sensibele afgewogenheid is bewon- Naast het klassieke repertoire zul- derenswaardig. len ook werken van Bartok, Pijper, i Aan huldebetoon heeft het in de Van Delden. Van Hemel, Van Eaa- aardig bezette Foyer dan ook aller- j ren, Sjostakowits e.a. worden uitge- minst ontbroken. voerd. Op 7 oktober vertrekt het V. I ensenble van Schiphol. Advertentie BLUEBIRD EUROPA 1 voor slachta vm\ f2890.- 4 openslaande ramen, oplooprem, 4 ultdraalbara steunaa volledige atahoogte BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR haakse centrale RIJKSSTRAATWEG 179 TEL 01751-2561 Driejarige opleiding tot mime-aeteur In Amsterdam is gisteren „De Stichting Bewegingstheater" opge richt. Deze stichting zal een „school voor bewegingstheater" gaan exploi teren met een 3-jarige beroepsoplei ding tot mime-acteur, met openheid naar dans, toneel en beeldende kunsten. Het Stichtingsbestuur bestaat uit de architect B. Odink (voorzitter), de heer A. M. van Ingen (secretaris penningmeester) en vier leden: drs. H. van Praag, de heer Arend Hauer. drs. Theo Vesseur en ir, W. H. Dek ker. Het ligt in de bedoeling dat de „mime" school ook met eigen pro dukties naar buiten zal treden. De sohoolleiding is in handen gelegd van Frits Vogels. Con cert in Noord wijk Suggestieve verklankingen van Admiraals dubbelkoren Onder auspiciën van stichting .Orgelcentruin" had gisteren in de Herv. Kerk in Noordwyk-B;nnen een concert plaats, waar Piet van Egmond als solist optrad en Johan Admiraal als leider van het koor gedeelte met „Cantate Domino" uit Noordwjjk en „Halleluja" uit Katwijk aan Zee. Het hoge gehalte van het geen geboden werd had groter be langstelling verdiend, temeer daar dit concert meerdere hoogtepunten rijk was. Over het aandeel, dat de koren van Joh. Admiraal hadden, zij ver meld. dat het een herhaling was van de koorwerken, die eind juni in Kat wijk reeds werden uitgevoerd en in deze kolommen uitvoerig besproken zijn. De uitvoering was ook ditmaal van gelijke verdienste, waarbij wy nog eens onderstrepen, dat deze koren met hun leider op het eigen niveau beslag weten te leggen op de belangrijkste koorcompetities. Niet altijd slaagt men natuurlyk even goed. Soms is de klankgeving van de sopranen wat te zwaar (Mozart, Bruckner) terwijl in het lastige openingsnummer Psalm 90 van Sweelinck niet alles gaaf verliep. Maar hier staan tegenover de sug gestieve vertolkingen van de merk waardige Rus Lwow in zijn „Hospodi Pomilui", dat zeer vaardig gearticu leerd werd gezongen. Scarlatti's uit bundige „Exsultate" had een stralen- klank en .O Heiland, Reiz die Him- mel auf" van Hugo Distier was overtuigend onder de bezielende leiding van Admiraal. Piet van Egmond opende het con cert met de bekende variaties van Sweelinck over „Mein Junges Leben hat ein End" als een ingetogen be gin. De g moll Fantasia en Fuga van Joh. Seb. Bach, één van de aller mooiste meesterstukken in de orgel- litteratuur werd vrij sober van klank en voornaam voorgedragen. Van Gabriel Verschraegen hoorden wij een boeiende variatie-suite over het „Veni Creator", waarin de variatiekunst van onze tyd een wezenlyk pleidooi vond. Het toch niet omvangryke orgel ln deze kerk bleek onder Van Egmonds handen niettemin een ryk kleurenpalet te bezitten. Heel overtuigend kwam dit tot uiting in Van Egmonds gebruikelijke slotimprovisatie, die bovendien in de opbouw van stemmingen zRn doel niet miste. Een soms heftige, maar bovenal virtuoze proloog voerde ten slotte naar milde rust in de bekende bede: „Blijf by ons Heer". Zo ooit, dan wist Piet van Egmond deze avond in het bijzonder van zijn grote gaven blijk te geven. De pas be gonnen concertenreeks is op een ge lukkige wijze met dit concert ver- rUkt. Ad Int. Mevr. Harriet Slater, Labourafge- vaardigde in het Lagerhuis (de Engelse Tweede Kamerheeft zich gisteren ernstig beklaagd ore rhet onbeschofte optreden van haar medeleden. Toen zij de vergaderzaal tijdens het vragenuurtje verliet, struikelde zij en viel languit op de vloer. Het Huis brulde van het lachen. Maar geen van de hoogedelgestrenge he ren bleek de nodige hoffelijkheid te kunnen opbrengen om de 61-jarige mevr. Slater de helpende hand toe te steken. ,,De hele troep", aldus mevr Slater, heeft het tijdperk van de ridderlijkheid blijkbaar al lang ach ter zich. Mij is gelukkig niets over komen. Ik bleef alleen maar met m'n hiel ergens achter hangen en heb van die val niets overgehou- j den." Grote parade in Leopoldstad 1 Kongo heeft de vyf de verjaardag van zyn onafhankelykheid gevierd met een grote parade, waaraan door duizenden militairen werd deelgeno men. De parade, waarin ook kin deren meeliepen, werd afgenomen door president Joseph Kasavoeboe- gekleed in een nieuw, blauw gene raalsuniform met gele strepen en een rode sjerp. Hy werd vergezeld door premier Tsjombe en door de le gerbevelhebber, generaal Moboetoe. Duizenden Kongolezen en buitenlan ders sloegen de manifestatie gade. Een van de drie langsmarcheren- de orkesten speelde de „onafhanke lijkheids cha-cha-cha", gecomponeerd in 1960. toen het land onafhankelyk heid verkreeg. Er waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen doch er deden zich geen incidenten voor.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7