ELFRANKE FIETSJES <n»§iter Julio Jimenez wint grote slijtageslag Nederland blijft overeind Krantenbezorger Trieste oogst van de eerste bergetappe Tour in cijfers COSTER COSTER's VIEUX Felice Gimondi in gele trui LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JULI VIJFDE BLAD Negende etappe: 1. Jimenz (Spanje Langarica) de 226,5 m in 6.49,19 met (on. 6.48,19; 2. Foucher (Frankrijk, De Muer) 6.52,07 met bon. 6.51,37; 3. Motta (It., Albani) 6.52,19 met bon. 151,37; 4. Zimmermann (Fr., Plaud) .52,19; 5. Lebaube (Fr., Geminiani) Lt.; 6. Gimondi (It., Pezzi) 6.53,24; De Rosso (It., Pezzi) z.t.; 8. pteban Martin (Sp., Pla Sanchis) (.53,25; 9. Poulidor (Fr., Magne) z.t.; !0. Simpson (G.-B., Plaud) 6 54,19; 11. Kunde (Did, De Kimpe) z.t.; 12. perez-Frances (Sp., Pla Sanchis) (.55,34; 13. Delisle (Fr., Plaud) (35,36; 14. Haast (Ned., Pelienaars) (.55.58; 15. Pambianco (It., Pezzi) (.56,16; 32. Janssen (Ned., De Muer) (.58,22 44. Harings (Ned., Pelie naars) 7.03,3; 55. Wouters (Ned., Fel- enaars) 7.05,10; 61. Nijdam (Ned., Pelienaars) 7.06,29; 89. De Haan (Ned., Pelienaars) 7.13,23; 99 Kar- Itens (Ned., Pelienaars) 7.14,14; 102. 9e Roo (Ned., Pelienaars) 7.16,22; 05. Maliepaard (Ned., Pelienaars) '.17,56108. Van Espen (Ned., Pelle- (aars) 7.19,47; 109. Van Dongen Ned., Pelienaars) z.t.; 112. Gelder- jans (Ned., Rémy) 7.23,19; 113. jute (Ned., Louviot) 7.23,51. Er zijn nog 117 renners in de koers. Klassementen Algemeen klassement: 1. Gimondi (It., Pezzi) 49.40,57 2. Poulidor (Fr., Wagne) 49.44,09; 3. ex aequo: Lebau- je (Fr., Geminiani) en Foucher (Fr., De Muer) 49.45,20; 5. Motta (Italië, ^aldini) 49.45,29; 6. Simpson (G.-B., ■laud) 49.46,56; 7. Kunde (D!d), De :impe) 49.47.13; 8. Haast (Ned., Pel 49.47,25 op 6.28; 9. De Rosso It., Baldini) 49.47,37; 10. Zimmer- (Fr„ Plaud) 49.48,18; 11. De- sle (Fr., Plaud) 49.48,55; 12. Janssen Ned.. De Muer) 49.49,29 op 8.32; 13. inglade (Fr., De Muer) 49.49,29; 14. 'an Loo.v (Belg., Marien) 49.49,38; 5. Pingeon (Fr., Plaud) 49.50,10; 40. Vouters (Ned,, Pelienaars) 49.59,20; Harings (Ned., Pelienaars) 1.59,43 51. Nijdam (Ned., Pelle- aars) 50.01,00; 68. Karstens (Ned., ellenaars) 50.06,00 69. Van Espen Ned., Pelienaars) 50.06.16; 74. De (Ned., Pelienaars) 50.08 18; 90. laliepaard (Nederl., Pelienaars) 1.12,13; 92. De Haan (Ned., Pelle- aars) 50.13,49; 95. Geldernians Rémy) 50.16,30; 103. Van ongen (Ned., Pelienaars) 50.18,40; 14. Lute (Ned., Louviot) 50.19,03. Dagploegenklassement: 1. Plaud Zimmermann, Simpson, Delisle) 0.42,142. Albani (Motta, De Rosso, 'ontona) 20.43.00; 3. Langarica 43.014. De Muer 20.47.46; 5. Pla anchis 20.49,45; 11. Pelienaars .04,11. [Algemeen ploegenklassement: 1. [laud 149.15,49; 2. De Muer 149,17,22; l Langarica 149,20,31; 4. Pezzi K9.22.48; 5. Marien 149.24,03; 6. Al- (ani-Baldini 149.30,00. i Puntenklassement: 1. Gimondi It.) 68 pnt; 2. De Roo (Ned.) 60; l Reybroeck (Belg.) 54; 4. Janssen fed.) 49; 5. Seis «Belg.) 49; 6. pelterman (Belg.) 47; 7. Boucciuet Belg.) 36; 8. Van den Berghe (Belg.) P: 9. Nijdam (Ned.) 32; 10. Motta Kt.) 32; 11. Van Loov (Be\g32; |2. Van Espen (Ned.) 32. Bergklassement: 1. Jimenez (Sp.) iji pnt; 2. Brands (Belg.) 25 pnt; 3. foucher (Fr.) 20 pnt; 4. A. Desmet n Gimondi (It.) 12 pnt; 6. iteban Martin (Sp.) en Anglade 10 pnt; 8. Motta (It.) 9 pnt; 9. tube (Fr.) 8 pnt; 10. Van den irghe (Belg.) 6 pnt. (door Fred Racké) De dikke man met het blauwe voorschoot deed de achterdeuren van de vrachtwagen open. De menigte zweeg. In de wagen lag een stapel fietsen en de man begon ze zorgvuldig uit te laden. Vergeefs Julio Jimenez merkte dat allemaal niet. Die gebruinde, tengere jongen klom tussen de bomen uit naar het kale gedeelte van de berg en hij maalde niet om de mannen achter zich. Om Vittorio Adorni, de win naar van de Italiaanse ronde, die toch sneeuw in de Dolomieten had getrotseerd. Vittorio was misselijk. Pijnkrampen trokken over zijn ge tekende gezicht. Vittorio legde de handen op het stuur en vocht vele honderden meters vergeefs. Bijna bruut duwde hij zijn ploegmakkers van zich af: „ga naar voren. Ga Gi mondi helpen. Ik geef op". En Ador- ni stapte af, in de Ronde van Frank rijk die hij had moeten winnen. Julio Jimenez had nu alle andere renners onder zich. Op de kronke lende wegen, waar gierende auto's kraakten in hun versnellingsbak. Daar reed Rik van Looy. De Bel gische keizer zwoegde als een lijf eigene. Daar reed Poulidor. De Fransman krampte de handen rond het stuur. „Bij blijven, bij blijven". Het woord hamerde edoor zijn hoofd. Blijven bij Gimondi, de Italiaan, bij Janssen, de Hollander in de wereld trui. Daar reed Arie den Hartog. De blonde jongen van de Zuidhollandse eilanden. Ook op hem brandde de Was dit de Tour? Was dit kop- zijn van een ploeg? Arie den Hartog begon over de weg te zwal ken. Arie den Hartog verloor het contact met het steeds dunnende groepje achtervolgers van die on grijpbare Julio Jimenez. Arie den Hartog langs de kant van de weg. Hij hapte naar lucht, steunde: „Ik kan niet meer, ik kan geen lucht krijgen. Mijn borst doet zo'n pijn". Minutenlang bleef Arie den Hartog liggen, vlak onder de top van de Aubisque. Toen stond hij wankelend op, maakte een vreemd zwaaiend ge baar. Arie den Hartog staakte de strijd. Regen En de renners ploegden voort Hij pakte ze beet en keek er even nadenkend naar als hij ze zijn grote handen had. Soms glimlachte hij, alsof hij keek naar een kostbaar souvenier. Dan zette de man de rijwielen tegen een hek. Hij noteerde de num mers. die aan de fietsen waren bevestigd. Het volk van Bagner- res noteerde mee. By elk nummer hoort een naam. De menigte greep de programma's en het dreunde die namen op: „Daar de fiets van die Belg, die de gele trui droeg, van Van de Kerkhove. En daar, die van Post, van de zesdaagse koning. En die, van Adorni. En die lage fiets. Van die kleine Hollander, van Arie den Hartog". De man zette elf fietsen tegen el kaar en vouwde zorgvuldig het pa piertje met de nummers op. Dat ge beurde drie kwartier nadat Julio Ji menez over de witte streep was ge reden, waarop nu de vrachtwagen stond. Uit de bezemwagen kwam de oogst van de eerste bergetappe in de Tour de France. Zon De berg, die Aubisque heet, lag in zon, deze woensdag. Wie beneden het dal reed, zag wat wolkenslier ten rond de top. Maar je kon je niet voorstellen dat die berg zo hoog want de flanken waren groen de mensen langs de hellingen droegen zomerkledij. Er was zon op de Aubisque. Er was zon toen Julio Jimenez na 115 kilometer rijden be sloot alvast maar alleen tegen deze berg op te gaan. De tengere Span jaard gespte de riempjes van zijn pe dalen wat vaster en ging een groepje renners achterna, die wat ruimte hadden willen hebben. Er was zon op de Aubisque, toen de eerste klim mende kilometers het peloton uitrek ten. Van de Kerkhove vervloekte die zon hardgrondig. Hij richtte zich op en beduidde met een moedeloos gebaar een ploegmaat, dat hy alleen verder moest gaan. En Van de Kerkhove staakte de stryd leeg en moe. Wanhopi De bomen op de hellingen gaven wat schaduw, maar de lange Hollan der in het Belgische shirt liep het zweet tappelings langs het gezicht toen hy, het hoofd tussen de schou ders, wanhopig naar ritme zocht. En naar zyn vorm. Hoe deden ze dat, die klimmers? Peter Post vond het ritme niet. En hij vond zyn vorm evenmin terug. Voor hem schoven de wielen weg en Peter Post verloor de richtlijn. De Koning van de winterbanen" keek wanhopig om zich heen en hij staak te de strijd leeg en moe. Boven hem, enkele tientallen me ters hoger slechts, wrikten zich de lijven van de wielrenners omhoog. En allemaal zochten ze naar dat rit- e, die dans op de pedalen, die nodig om snel te stijgen. Een van hen deed het voor, uit dagend bijna: Julio Jimenez. „De leeuwerik van Castillie" noemen ze hem, omdat Spanje al een „Adelaar Toledo" bezit. Ja, renners kun- in bloemrijke termen toegespro ken worden. Maar de vlucht van de Adelaar duurde kort. Toen Frederico Baha- montes om zich heen keek, besefte hij, dat de 52ste Tour de France hem geen zege zou brengen. Een meedogenloze zon brandde hem op de rug. hem en de anderen, die alle maal over de weg slingerden in hun knarsetandende inspanning om toch vooral bij te blijven. Om toch vooral in die zinderende helling te be dwingen. Maar op de Aubisque telt mwerking niet. Slechts kracht regeert. En steeds langzamer maal den de pedalen, van Frederico Ba- hamontes. die 37 jaren meevoelde >en helse ballast. En van Jo de Roo, die op de dijken van Zeeland ind trotseert, maar dijken heb ben geen brandende hellingen. En al die anderen, die geen klim mers zijn. Julio Jimenez stortte zich intussen naar beneden en gretig zetten zich tien, twintig anderen in zijn spoor. De Spanjaard moest toch te achter halen zijn? Rik van Looy, de be roemde Rik van Looy, de kostbare wielrenner, riskeerde alles. Zaterdag: vijfde Hillegomse ronde Aan de Ronde van Hillegom, die zaterdagmiddag voor de vijfde keer door de ren- en tourvereniging „De Bollenstreek" op het parcours aan de Tweede Loosterweg wordt gehou den, zullen 179 amateurs, nieuwe lingen en adspiranten deelnemen. De adspiranten starten om 1 uur, de nieuwelingen om twee i hun 50 km beginnen (Advertentie) Poulidor en Janssen suisden naar omlaag, hellend in de bochten als motorduivels in een TT-race. Simp son, de Brit, smakte tegen de grond, stond op en raasde verder, het dal tegemoet. En in het dal wachtte de regen, aan de voet van de Tourma- let. Luttele kilometers liggen er tussen Aubisque en Tourmalet. En een we reld, op deze woensdag. Kil en koud rezen de kale flanken van de im mense laatste hindernis op. Er ligt nog sneeuw in de kloven van de Tourmalet. Tussen die sneeuw dans te weer Julio Jimenez juichend naar boven. Hier was het terrein, dat klimmers nodig hebben. Hier zou hij de laatste weerstand breken. Af toe keek Julio maar weer eens Die auto's beneden hem, reden daar de achtervolgers? Maar dat wa ren er nog maar weinig. Werd de Tourmalet hen toch te veel? De Tourmalet brak het laatste verzet van Jan Janssen, en van Rik Van Looy. En van Pambianco en An glade. Dat kleine groepje renners dat achter Julio Jimenez omhoog kroop naar de kilte van de bergtop herbergde nog slechts de allersterk- sten: Gimondi en Poulidor. En Gianni Motta en Quido de Rosso. En die merkwaardige Franse klimmer Foucher. Julio Jimenez was tevre den. Hij was koning van de bergen, sou het blijven. Intocht Kwartieren later zag Bagnerres de intocht van de geteisterden. Drie mi nuten na Jimenez reed Foucher de tweede plaats, die een groter victorie was dan welke eerste ook. Na Foucher kwamen ze, uitgeput. Gimondi. de Italiaan, met in het spoor zijn landgenoten Motta en Poulidor, die geen meter winst op Gimondi hadden kunnen boeken. Jan Janssen, die minuten had moe ten prijsgeven. Rik van Looy, die alles had geriskeerd maar slechts had verloren. De intocht duurde voort. Daar was die kleine Haast, de eerste TeleVizierrenner, rukkend en duwend, maar toch voorin, by de groten. Daar was Simpson, gevallen, opgestaan, weer gevallen en nu in een shirt dat nog slechts bestond uit repen gescheurd goed haastig infor- de omvang de i Kwartieren Daar waren ze, tenslotte stuk voor stuk, toen de minuten kwartieren waren geworden. De kleintjes, de zwoegers, die zich hadden mogen uit leven in de aanloop van de Tour, die acht dagen duurde. Een groepje renners op weg naar de top van de Tourmalet. Van links naar rechts: Jan Jans sen, Gabica, Uriona, Martin, Zim merman, Poulidor en Gimondo. De TeleVizieren, die in Harings een formidabel talent hadden ont dekt in de afdalingen, maar die uit geblust finishten, zonder de allure van welke vrijbuiter dan ook. En dan vlak voor de bezemwagen, arri veerde Frederico Bahamontes. Zijn 37 jaren waren teveel voor een Aubisque in de zon en een Tourma let in de regen. Na hem kwam nog een renner over de streep. En elf fietsen werden in een vrachtwagen bezorgd. De Tour heeft zijn eerste bergetappe gehad. Er komen er nog COSTER'S VIEUX met Seven-Up een voortreffelijke longdrink! per Kter 8,50 e i d c (Van onze speciale verslaggever) Felice Gimondi heeft zich in een tumultueuze negende etappe van de Tour de France, waarin na een vlakke aanloop van ruim 100 kilometer als sluitsukken de bergreuzen Aubisque en Tour malet waren opgenomen, opnieuw in de gele trui gereden. De Ita liaan is meteen kopman geworden van zijn ploeg, want Vittorio Adorni, de winnaar van de „Giro", was één van de elf renners die de strijd staakten. Offensief De Spaanse klimmer Julio Jimenez, tweede in het bergklassement van vorig jaar, die tot nu toe slechts de grootste moeite had gehad in het pe loton te blijven, regeerde in deze rit. Jimenez wil trouwens niet anders dan de bergprijs winnen. Aan de voet van de Aubisque zette hij een offensief in, dat eerst een groep van tien renners, die nog op het vlakke gedeelte waren weggesprongen (ook de Nederlander De eHaan was daar bij) velde en tenslotte passeerde Ji- Harry Steevens behoudt met hulp van TVim Schepers zijn groene trui Nederland stortte niet ineen op de Aubisque en Tourmalet, de twee reuzen onder de pyreneeëncols. In de eerste echte bergetappe van de Tour de l'Avenir, door de Spanjaard Mariano Diaz benut om een geslaagde greep te doen naar de gele trui van de Belg Julien de Locht. bleven van de Oranjeploeg drie coureurs over eind: groene truidrager Harry Steevens, Karei Leyten en Wim Schepers. Van de twee cols in de 226,5 km lange etappe kon de Aubisque geen scheiding teweeg brengen. Natuur lijk kwamen de coureurs wel met kleine onderlinge verschillen boven, maar in de afdaling en ook daarna kwam voorin bijna alles weer bij el- Leeftijd IS50 jaar. ftanmelden; Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden zy Diaz verovert eerste plaats De sterkste klimmers konden zij niet helemaal volgen, al werd Leyten dan op de Tourmalet door pech van een bcteie plaats afgehouden dan de 22ste, die hem ten deel viel. Het voornaamste was echter, dat de ach terstand binnen de perken bleef. De overige vyf leden van de ploeg leden meer verlies, al klasseerden ook de behoorhjk klimmende Harm Ottenbros en Nico Lute zich rede lijk. Beugels, Schouten en Hoogland eindigde in de achterhoede. Ongrijpbaar De ongrijpbare Spanjaard Maria na Diaz boekte in Bagneres de Bi- gorre zyn tweede ritzege in deze onde, evenals de eerste maal (ter Eupen) met voorsprong. De winst was nu echter veel groter en Diaz is met een voorsprong van precies drie minuten op de als tweede ge klasseerde Zwitser Herger ineens een sterke leider geworden. Twee renners leken tot dicht on der de kop van de Tourmalet, ruim twintig kilometer van Bagneres ge legen, de Spanjaard van de zege te zullen gaan afhouden. Het waren twee Fransen: Andre Bayssiere en Charly Grosskost. Voor beiden liep de aanval echter op een drama uit. het opgeven '(KLEINE TOUR: kaar en ontstond tenslotte een kop groep van zo'n 25 renners. Dat kwam mede door een tweetal vluchten, on dernomen op het vlakke gedeelte van ruim honderdtien kilometer, dat aan de Aubisque vooraf ging. Nederland was in beide vertenwoordigd en pre cies door de coureurs, die de avond tevoren van Jefke Jansen de raad hadden gekregen te trachten voor de cols vast de winst te vergaren: Ka- rel Leyten en Nico Luten. Handhaven Ook in de klim naar de top van de Tourmalet handhaafde Leyten, De drager van de groene trui, Steevens en Schepers zich het best. zelf niet zo'n beste klimmer, dankte dit vooral aan de hulp van zyn streekgenoot Wim Schepers. Deze kleine Limburger heeft zich tydens de beklimming volledig voor zyn kop man ingezet, zyn eigen kansen een voudig opofferend. Leyten deed het echter nog be ter dan het Limburgse duo en be reikte de top van de Tourmalet zelfs als één van de eersten. Toen stond oelke Jansen voor een dillema: moest hy met zyn wagen achter Leyten aanryden, of achter de beide an dere, die op korte afstand volgden? Met het oog op de kans in het ploe genklassement besloot Jansen na en- nige kilometers daling tot het laat ste. Gevallen De Spanjaard Mariano Diaz, winnaar van de tiende etappe van de Ronde van de Toekomst, trekt in Bagneres de Bigorre de gele leiderstrui aan. ander Aanvankelijk leek het kige keuze, want Schepers kreeg lekke band en kon dus meteen wor den geholpen. Tot zyn ontsteltenis trof Jansen echter kort na deze on- derbrek'ng aan de kant van de weg de gevallen Leyten aan met een fiets, Weg was de kans op een plaats by de eersten tien, al kwam Stee vens, die zich als een steen laat val len en zodoende veel verlies goed maakt nog aardig in de buurt van geluk- 1 de twaalfde plaats, die hem puntenklassement weer wat winst bezorgde. Door zyn achterstand van meer dan zeven minuten zakte de Limburger echter toch van de derde naar de achtste plaats in het ai gemeen klassement. menez vlak voor de top van de Au bisque ook de Belg Armond Desmet, die het langst verzet had geboden. Groepje Achter Jimenez vormde zich op de Aubisque een groep renners, die dicht bij elkaar en voorin het alge meen klassement stonden. Van Looy, Gimondi, en Poulidor waren erby en ook de Nederlanders Janssen, Den Hartog en de verrassend goed klim mende Haast. Den Hartog en Post geven op Den Hartog gaf de strijd op, vlak nadat Jimenez met ruime voor sprong als eerste aan de afdeling naar de voet van de Tourmalet was begonnen. In diezelfde afdeling be reikte nog een groep, met o.a de verrassend gedurfd dalende Limbur ger Harings de groep, die achter Jimenez jaagde, maar op de hel lingen van de Tourmalet werd het stel definitief uiteengeslagen. Jimenez was ook hier ongenaak baar. Op de top van de Tourmalet had hy drie minuten voorsprong, die hy in de lange afdaling naar Bag neres met succes verdedigde. Op de eindstreep had hy drie minuten winst op de Fransman Foucher, wat secon den meer op diens landgenoten Le Baube en Zimmerman en de Italiaan Motta. Een minuut later arriveerde een groepje van vier met de Ita lianen Gimondi en De Rosso, de Spanjaard Martin en Raymond Poulidor.. Gimondi veroverde de gele trui op Van de Kerkhove, die lang tevoren al had op gegeven. Poulidor was er niet in ge slaagd de jonge, opmerkeiyk frisse Italiaan enige achterstand te be zorgen. Van Looy en Janssen moes ten resp. zes en negen minuten prijs geven. Nederlanders Van de Nederlanders reed vooral Haast (veertiende) uitstekend. De TeleVizierploeg arriveerde compleet aan de finish, maar het moest vele minuten achterstand boeken, waar door de tweede plaats in het alge meen ploegenklassement moest wor den verwisseld voor een negende. Bo vendien tuimelde Van Espen, die tweede had gestaan, meer dan zes tig plaatsen in het algemeen klasse ment. ,By de elf renners, die opgaven behoorden verder nog Peter Post, de Spanjaarden Gomez del Moral en Such de Belgen Stevens en Gilbert Desmet, de Duitser Puschel en de Fransen Aimar en Martin. Zie elders voor klassementen van Kleine Tour

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9