Lortzings' leidde „Opernprobe' naar een ovatie kunst FLORA MOPJES Prijswinnaars Tliiemefonds Aantal lezers groter dan ooit Maria Callas zegt voorstellingen af GEESTDRIFT IN SPOLETO VOOR EDO DE WAART GAUDEAMUS Kwaliteitsorgel in de Triumfatorkerk Congresgebouw over 3 jaar klaar SCHEVENINGSE TREILERS NAAR ZUID-AFRIKA LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JULI VIERDE BLAD Helaas te weinig belangstelling Studenten Strijk Ensemble op een voornaam niveau In Leiden is dan toch de „opera" herleefd! Lortzings „Die Opernprobe", waarover wij kortgeleden, naar aanleiding van een der repetities schreven, is gisteravond met een doorslaand, opgetogen succes bekroond. Onze hoopvolle verwachtingen zijn verre overtroffen: dirigent Leo Driehuys en regisseur Frans Boerlage (beiden van de Ned. Opera) verdienen daarvoor de erepalm! Hoe hard moet er wel gerepeteerd zijn, „geploeterd" kan men gerust zeggen, om tot zulk een gaaf resultaat te komen. Vóór alles dus ons compliment aan alle medewerkenden voor hun prestaties, welke aan de grens van het „beroepswerk" stonden, al moet men vanzelfsprekend in aanmerking nemen, dat hier van de „grote opera" geen sprake was, veel meer van de sprankelende „Spiel oper", het luchtige „Singspiel", dat intussen toch hoge eisen stelt, wil men zang en actie zo beheersen, dat het auditorium er wer kelijk door geboeid wordt. Welaan, wij kunnen U verzekeren, dat dit het geval geweest is. Lortzing greep in dit laatste werkje van zyn hand (hij overleed op de dag van de wereldpremière in Ber- lyn 1851 niet hoog. Maar een man, van wie al „Zar und Zimmermann", „Der Wild- schütz", „Uudine" en „Der Waffen- schmied" verschenen waren, kende terdege het klappen van de zweep, om zijn gehoor kostelijk, gezellig en goedmoedig te amuseren. Gezelligheid viert in dit roman tische geval in één bedrijf hoogty, waarbij ook de humor om de hoek komt kyken. Hoe hier twee huwelijken, na de nodige verwarringen, tot stand ko men, legt Lortzing op een presen teerblaadje, omrankt door een frisse en opgewekte partituur, waarin zo wel solisten als ensembles ruim schoots aan him trekken komen. Driehuys legde in dit alles een vaart, die voor amateurs, waaruit zijn „Orchest" bestaat, werkelijk onge woon was, wat al onmiddellijk op viel in de inslaande ouverture, waar na het applaus reeds opklonk. Dat applaus manifesteerde zich daarna tijdens de uitvoering nog vele ma len, wel een teken, hoe sterk alles in de smaak viel. Het verhaaltje, zich afspelend in een grafelijk kasteel, waarin men met de „Opernprobe" bezig is en waar twee indringers binnen komen, laten wij verder voor wat 't is. Op de gisteren in Utrecht gehou den bijeenkomst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de „Ver eniging ter bevordering van de be langen des boekhandels" zijn een uitgever, drie nijverheidskunste naars en een hoogleraar-bibliothe caris onderscheiden. De voorzitter van de vereniging, de heer J. A. G. Kok, reikte de pre mies uit van het D. A. Thiemefonds. Dit jaar is een premie toegekend aan de uitgeverij Paul Brand N.V. in Hilversum voor haar baanbre kend werk verricht met het uitge ven van haar religieuze, theologische filosofische en algemeen culturele werken. Wat de wedstrijd voor Nederland se ontwerpers van voorwerpen op het gebied van nijverheid betreft de opdracht was het ontwerpen van een zilveren kandelaber dc 1ste, 2de en 3de prijs zijn ge wonnen door resp. mevr. A. Groe- neveld-Lukassen, mej. A. E. Holle man en mej. M. Dorant. Aan prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, bibliothecaris van de Uni versiteitsbibliotheek in Amsterdam werd de zilveren kandelaber uitge reikt. Hy heeft een wetenschappelij ke benadering van het boek en zijn geschiedenis ontwikkeld, en werd ge huldigd om zijn eminente kennis van zaken. Prof. mr. H. de la Fontaine Ver wey, bood de heer Kek het eerste exemplaar aan van het zevende deel van de catalogus van de bibliotheek van de vereniging. In dit deel zijn de nieuwe aanwinsten van 1949 tot 1964 beschreven. Prof. de la Fontai ne Verwey memoreerde dat de biblio theek van de vereniging de groot ste is in Europa op het gebied van boeken over boeken. Onderscheiding voor J. Bommel jé sr. De jubilerende „Vereniging ter be vordering van de belangen des boek handels", heeft bij acclamatie 77-jarige heer J. Bommel jé Utrecht benoemd tot erelid vai vereniging. Een dergelijke benoeming ge schiedt slechts bU uitzondering, om dat, zoals de voorzitter van de ver eniging. de heer J. A. G. Kok zei, men deze hoogste onderscheiding in de organisatie niet wil devalueren. Hy schetste de heer Bommeljé, die onlangs zyn 60-jarig jubileum heeft gevierd, als een boekenverko per-uitgever, die steeds voor de belangen van beide groepen op de bres heeft gestaan en er een sa menbindend element tussen vormde. Wy bepalen ons liever tot de charmante vertoning, met in de voor haar geknipte hoofdrol de al even charmant acterende als stralend zin gende Leny Stevens-Ridderhof als de kamerjoffer Hannchen, die zy gees tig en verleidelyk voor het voetlicht bracht. Als tweede niet-amateur had men de tenor Marius Kemler aan getrokken, die als de jeugdige baron Adolph von Reinthal speciaal vocaal een uitstekende indruk maakte. De door hem gezongen Serenade oogstte luide bijval. Die byval strekte zich ook uit naar de sopraan Fine Kens- will, voor haar melodieuze, gevoelig gezongen oud-Franse chanson. Tot hen, van wier zang men verder nog genieten kon, behoorden zeker de ba~ Oege Goslings als Graaf en zeer in het by zonder de bariton Jelle Dy- kema, in diens komische en verma kelijke presentatie van de bediende Johann. Nog vele anderen droegen by tot het vlotte verloop, waaraan Frans Boerlage zyn krachten had ge- wyd. Al met al een plezierige verto- Succes voor Z.Z. in Engeland Na een succesvol optreden van een maand in Engeland is gistermiddag de Nederlandse beatgroep „ZZ en de maskers" uit Londen teruggekeerd. De groep, die in 1962 tydens een show van Chubby Checker in Scheveningen haar debuut maakte met het num mer „Dracula", heeft tydens onge veer 20 voorstellingen in verschillen de plaatsen in Engeland en ook voor de radio en televisie onverwacht veel byval genoten. Als gevolg van dit succes heeft de groep reeds een uitnodiging ontvan gen voor een optreden van drie maanden in Engeland tegen het eind van dit jaar. Tydens haar afwezig heid werd de beatgroep, die bestaat uit vyf langharige jonge musici on der leiding van de 29-jarige Bob Bou- ber, een „Edison" toegekend in de categorie Nederlandse tienermuziek voor hun songs „Ik heb genoeg van jou". ning, met een voortvarend luidend spelend „Orchest", op de achtergrond een fleurig décor uit de Beidermeiertyd. Voor het instuderen van de solo- partyen komt Loek Stevens een com pliment toe evenals Louis van Wijn gaarden, die de koren voorbereidde. Na afloop klonk een harteiyke, wel gemeende en stellig welverdiende ovatie op. waarna de dames met bloemen gehuldigd werden. Dat diri gent en regisseur in deze betuigin gen van dankbaarheid betrokken wei-den, spreekt vanzelf. Voor de pauze kon men kennis maken met het „Studenten Strijk Ensemble", onder leiding van de pri marius Leo v.d. Putte. Wy leerden hem reeds eerder ken nen als een uitnemend violist en wat hij nu met dit groepje van vyf tien op het gebied der kamermuziek pres teerde, verdient al evenzeer bewon dering. Vooral als men bedenkt, dat zy allen aan hun eigenlijke studie al de handen vol hebben. Van de Italiaanse componist en vioolvirtuoos Fransesco Saverio Ge- wel- miniani (1679-1762) brachten zy diens byzonder stylvool gespeeld Concerto Gixeso op. 3 no. 3, van Mozart diens welbekend. verrukkelyk Diverti mento K.V. 138, met de blij-zonnige inzet en van Béla Bartok diens uit 1908 da torende „Zhen lichte Stucke". Opvallend in dit alles was de ho mogene, fijnzinnig afgewogen heldere klank, de doorzichtige speeltrant, het vergevorderde technisch kunnen en het zuivere begrpi. Het is byzonder jammer, dat een ensemble als dit gedoemd is, op den duur weer uiteen te vallen, wellicht reeds na deze eer ste auditie, welke op zulk een voor naam peil stond. Zoals het jammer is geweest, dat ook „Die Opernprobe'' slechts voor éénmaal opgevoerd kan worden. Dub- beljammer bovendien, dat slechts een nog niet eens voor de helft gevulde zaal deze avond heeft bijgewoond. De belangstelling had, zowel van univer sitaire, als „burgerlijke" zijde, on eindig veel groter moeten zyn. Dat ware men aan de optredenden die na veelvuldig en consciëntieus werken zoveel goeds geboden hebben verplicht geweest! Vorig jaar hebben de 292 openbare bibliotheken in ons land met hun 301 filialen samen 28 miljoen delen uitgeleend, 21 miljoen meer dan in 1947. Dit heeft prof. dr. L. Brummel, oud-bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek in Den Haag, verklaard op de jubileumbijeenkomst van de Ver. ter bevordering van de belangen des boekhandels in Utrecht. Hij zei, dat er ook een sterke sty- ging in de belangstelling voor het wetenschappelijke boek valt waar te nemen. Deze blykt o.m. uit de cijfers van de centrale catalogi by de Kon. Bibliotheek, waar het aantal aan vragen tussen 1938 en 1963 steeg van 26.000 tot 166.000. De boekenmarkt geeft eveneens een dergelijk beeld te zien. Tegenover een produktie van 6573 titels in 1950 staat 1964 met ruim 10.000 titels. Nog opvallender noemde prof. Brummel de aantallen in Nederland gekochte boeken: vol gens een raming 17 a 26 miljoen in 1960 en niet minder dan 50 miljoen (waarvan byna de helft pockets) in 1964. In datzelfde jaar werd voor 40 miljoen gulden schoolboeken ge kocht. Prof. Brummel trok uit deze cijfers de conclusie, dat het aantal lezers in ons land thans groter is dan ooit. In zijn rede „150 jaar lezen", gaf prof. Brummel een uitvoerig over zicht van de boeken en tydschriften. de voorkeuren van het lezerspubliek en de literaire stromingen in de af gelopen anderhalve eeuw. Advertentie het volledige voedsel voor uw hond Met GRATIS speldje. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT De Italiaanse zangeres Maria Gallas (41) heeft vier uitvoeringen in Tosca Covent Garden in Londen op advies van haar artsen geannuleerd, zo heeft een woordvoerder voor het Ro yal Opera House in de Engelse hoofd stad gisteravond meegedeeld. Zij zal alleen de volgende week maandag by een speciale galavoorstelling op treden. De prima donna had gisteren al uit Parys in Londen moeten aankomen met het Britse operagezelschap maar zij kwam niet opdagen. Tot de bekendmaking van gisteravond was er nogal wat geheimzinnigheid over het uitstel. De vorige maand trad zy ook niet op in de laatste acte van Norma in Parijs nadat zy in haar kleedkamer in elkaar was gezakt en haar artsen een maand rust voorschreven. Zy is nog steeds in Frankryk. De woordvoerder van het Royal Opera House zei niet te weten wat Maria Callas scheelt. Zy wordt be schouwd als de meest vooraanstaan de dramatische sopraan ter wereld, maar de kwaliteit van haar stem heeft, in tegenstelling tot haar ac teertalent, de laatste tyd enige kri tiek tot gevolg gehad. In de afgelopen jaren heeft zy de meer veeleisende coloratuurrollen gemeden en mezzosopraan-rollen ge zongen die minder vragen van de hoogste registers van de stem. De gala-voorstelling in Londen zal worden bijgewoond door Koningin Elizabeth. Premières tijdens int. muziekweek De Stichting Gaudeamus organi seert van 10 t.m. 17 september haar jaarlijkse internationale muziekweek. Het voorlopige programma van deze week luidt als volgt: 10 sept.: Radio Philh. Orkest o.l.v. Bruno Maderna (A'dam); 11 sept.: orgelconcert door Charles de Wolff (Zwolle): 13 sept.: elektronisch con cert (Utrecht): 14 sept.: Radio Philh. Orkest o.l.v. Bruno Maderna (Hilversum): 15 sept.: Webern-her- denking met o.a. het Gaudeamus- kwartet (Laren): 16 sept.: concert met medewerking van Siegfried Palm (cello) en Aloys Kontarsky (piano. Utrecht) en experimentele film en elektronische muziek (nacht voorstelling in Utrecht) en 17 sept. Kamermuziekconcert (Hilversum). Tijdens deze internationale mu ziekweek zullen o.m. de volgende werken, die door de Jury bestaande uit Francis Travis, Yannis Xenakis en Ton de Leeuw ter uitvoering zyn vrijgegeven, ten gehore worden ge bracht: Thumos (Girolamo Arrigo), Quodlibet (Mario Bertoncini), Capriccio Svedes (Friedrich Eyser), Serenata II (Jan van Vlymen), 22 pages (Joep Straessen) en „Pour faire le portrait d'un oiseau" (Ton de Kruyf). Yannis Xenakis zal de analyse- cursus leiden. Compositie-opdrachten Joh. Wagenaarstichting Het bestuur van de Johan Wage naarstichting heeft besloten een drie tal opdrachten aan componisten te verlenen. Piet Ketting in Rotterdam ontving een opdracht voor een groot symfonisch werk, Paul Chr. van Westeling in Bloemendaal werd uit- >digd een trio voor fluit, althobo fagot te schryven en Herman Mulder in Amsterdam werd verzocht een pianokwartet in normale bezet ting te schryven. De componisten hebben hun opdracht aanvaard. MEESTERLIJKE DIRECTIE IN STRAWINSKY EN TOSATTI (Van onze correspondent) Publiek en pers zijn eenstemmig in hun lof over de wijze waarop Edo de Waart in Spoleto de twee korte werkjes. „Histoire du Soldat" van Strawinsky en een opera in één acte van Vieri To- satti, heeft gedirigeerd. De „Histoire du soldat" is in het omvangrijke oeuvre van Strawinsky een hoogtepunt, misschien juist wel omdat de componist door de eerste wereldoorlog, toen er van toneelle ven niet veel meer overbleef, zich moest beperken om met een geimpro- Blijde aanwinst voor Katwijk De KatvAjkse Geref. Triumfatorkerk herbergt een kwaliteitsorgel, harmonie met het interieur waarin een kunstenaarshand maat en von, kleur en materiaal in een bevrijdende schepping tot elkanders compo nenten heeft bevorderd. Het bezit 1 leden als een ere-zaak gegolden, e in het spel gezet. Het lag dus in de verwachting dat men het orgel in nog uitgebreider zin dan als dienaresse van de „ere dienst in het gementeleven centraal heeft willen stellen. En ook voor de de Vergis u niet: dit is nog maar de maquette van het Haag se congresgebouw. Over drie jaar zal het er (van binnen) zo uit zien. In het najaar van 1968 zal het gebouw aan de Johan de Wittlaan zijn deuren kunnen ope nen. Dat is eerder dan werd ver wacht. Dit komt doordat de bouw sinds juni vorig jaar zeer voor spoedig verloopt. Ongeveer de helft van de 42.000 kubieke meter constructiebeton is nu gestort. Drs. J. F. H. Wijsen, voorzitter van de raad van en tevens directeur-generaal voor middenstand en toerisme van het ministerie van Economische Za ken is echter pessimistisch ge stemd over de hotelaccommodatie in Den Haag. Het welslagen van een project als dit, een congres gebouw van f 50 miljoen voor 5000 bezoekers, is afhankelijk van de capaciteit van de hotels. Maar er is geen sprake van vergroting van het aantal hotelbedden. Het be zoek aan Den Haag ivordt nu al Thans is men een jaar bezig met de bouw van het Haagse Congresgebouw. Ongeveer de helft van de benodigde 42000 kubieke meter constructiebouw is nu ge stort. Het gebouw zal vermoedelijk begin 1969 gereed zijn. Hierboven een kijkje vanaf het toneel in de zaal (maquette). anderen. Daartoe is een concert commissie met de naam „Pro organo et musica" in het leven geroepen. Leden dier commissie zyn ds. Pylman, voorz., J. Dijkstra, se< drs. C. J. Hagen, drs. L. Haasnoot, J. Klugkist, drs. J. Timmers, Jan Welmers. Deze samenstelling is terkerkelyk, aangezien drie der leden tot de Ned. Herv. Kerk behoren. Dit heeft op zich zelf als betekenis, om dat men hier de wekstem van de tijd niet weerstaat, die slechting vraagt van scheidslijnen voor zover de innerlyke noodzaak daaraan is ontvallen. Maar hier is nog iets méérs, want de Hervormden hebben immers reeds sinds vele jaren hun eigen orgelcon certenserie in de Nieuwe Kerk en de organisatoren daarvan zagen we ook als toehoorders present tydens de door ds. Pylman voorgezeten commissievergadering. Ds. Pylman memoreerde dat de keuze was gevallen op de orgelbou wer Verschueren uit het Limburgse Heythuysen, met medewerking van de organist Gerard Akkerhuis. Van het begin af aan heeft de bedoeling voorgezeten om het nieuwe orgel naast de liturgische een cultureel verrijkende functie toe te kennen, zoals al duidelyk werd: zonder enig concurrentiemotief. met leidmotief „eigen wegen gaan, maar samenwer ken in begrip voor elkaar". Voor juli en augustus staan zes concerten op de agenda, terwijl een laatste in september volgen zal. Na afloop van de commissie-ver gadering is de eigen organist Jan Welmers enige tijd bedrijvig ge weest om de mogelykheden van zijn instrument ten toon te spreiden, die geen geringe zyn. Wij waren hem dankbaar o.m. voor de imposante presentatie van Bach's kapitale Toc cata in F, waarbij speciaal een pe daalsolo ons verblufte om de tech nische rijpheid. Ook de mede aanwe zige jeugdige organist van de Nieu we Kerk, Dik van Rijn. liet zich de kans niet ontglippen om o.a. een koraalvoorspel van Kellner op voor- treffeiyke wyze uit te voeren. De concertdata zyn: 8 juli: Wim van Beek (Groningen) m.m.v. de hoboïst Jaap Stotyn; 15 juli: Bert Matter (Zutphen); 22 juli: Jan Wel mers (Katwijk)29 juli: Gerard Ak kerhuis (Den Haag); 5 augustus: Nico van den Hooven (Den Haag); 12 augustus: Jan Welmers; 30 sep- viseerd. reizend theatertje Zwitser land af te reizen. De partituur is dan ook geschreven voor slechts 7 muzikanten, 4 toneelspeler-dansers 1 danseres. Maar de tekst van Frans-Zwitserse dichter Ramuz, gebaseerd op een Russisch sprookje de muziek, soms wrang, soms sen timenteel, van Strawinsky, zyn beide even mees ter Ljk. De Waart heeft de zeer moeilyke, maar ook uiterst dankbare muziek Strawinsky op bijzonder muzi kale en verantwoorde wyze gediri geerd. Voelbaar was zijn respect de grote meester. Alleen in som mige gedeelten was het tempo mis schien iets te langzaam, maar dat moet waarschynlijk worden toege schreven aan het Nederlandse tem perament, dat nu eenmaal anders is dan het ons meer vertrouwde Ita liaanse. In de korte opera van Tosatti bleek dat wij in De Waart zeer beslist een dirigent hebben, die, wanneer hij over wat meer ervaring zal be st hikken, zal gaan uitblinken in het dirigeren van opera's. Ongehoord moeilijk Tosattl's werkje bevat maar een acte maai het is ongehoord moei- lyk. Het gaat om muziek voor een vol orkest en het is byzonder leven dige muziek met begeleiding van een immens koor en van een drietal so listen De hele opera is een vondst. Wy zien en horen een karikatuur op ce sportmaniakken van onze tyd. In een kleine openluchtbioscoop in warme buitenwyk van Rome wordt een boksmatch gehouden. Het pu bliek 'dii is dat zeer grote koor) wil met alle geweld, dat de reusachtig sterke, gespierde bokser, die de by- naam „De vleesbal" draagt, zal win nen. De tegenstander, een schriel, zwak ventje, is doosbang, roept de hulp van allerlei heiligen in en wordt door het publiek uitgejouwd. Na drie ronden is het echter juist de magere, schriele knaap, die door toe val wint en de ander knock-out s'aat De scheidsrechter moet na tuurlijk vluchten. Het publiek is woedend en de straatjongens begin - allen tegelyk op hun manier te boksen en tenslotte komt de politie, die met gummiknuppels aan de hele iak een einde maakt. Dit alles is voor Virginio Puecho. •n jong regisseur, meesterlijk op do planken gezet. Het is een vreemde zaak, maar heel moeilijk voor de di rigent. De Waart heeft het bijzonder goed gedaan. De hele pers is geest driftig over deze avond en noemt dit het belangrykste van wat ge beurd is in deze eerste dagen van heft grote festival van Spoleto. Juist de beste muziekcritici spreken hun grote waardering uit over onze jonge land genoot. Ook Menotti en de artistieke leider van dit festival, Thomas Schippers, zyn bijzonder tevreden dit eerste optreden. Dat De Waart het volgend jaar een belang rijk werk te dirigeren zal krijgen is wel zeker. Joep Strasser won „prijs voor compositie" Joep Strasser (31) uit Amsterdam, leerling van componist Ton de Leeuw aan het Amsterdamsch Conservato rium, heeft gisteravond uit handen van zijn directeur de heer J. Odé „De prijs voor de compositie" ontvangen. Deze prijs, die enige jaren geleden van Rijkswege werd ingesteld, is de jonge componist toegekend voor vier ingezonden werken: .Herfst der mu ziek voor koor a capella", „Psalmus voor mannenkoor, blazers en slag werk", „22 pages pour ochestre" en „alliages 3 voor cello en piano". In 1958 won Joep Strasser een door de gemeente Maastricht ingestelde prysvraag voor de beste compositie ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de „Maastreechter Staar". Frederik Aar jen weer naar de West Nadat de Haagse schilder Frederik Aarjen vorig jaar een succesvolle opdracht in de vorm van een groot fresco voltooide op het West-Indi sche eiland Trinidad, is hij dit jaar opnieuw uitgenodigd naar dc West te komen voor een tweede ontwerp dat hy daar zelf zal aanbrengen in de Congress-Hall van het Mary- college in Port of Spain. Tevens is Aarjen uitgenodigd om een bezoek van 10 maanden te komen brengen aan de „Staatliche Akade- mie flir Theaterkunst" in Dusseldorp om zich daar te specialiseren in het maken van theater-décors en kostuums. tember: Jan Welmers m.m.v. de alt zangeres Aafje Heynis. Het programma van het eerste concert luidt: 1. Concerto in G. Bach- Vivaldi; 2. Sonate in G, Sammartini (hobo-orgel)3. Koraalvoorspelen Bach: (aWer nur den lieben Gott lasst walten, (b) Nun danket alle Gott: 4. Noël, Daquin; 5a. Pastorale. Saint-Saëns, b. Pièce, Fauré (hobo orgel); 6. Psalm 150, Schuurman. (Van onze correspondent) De Scheveningse redery V.V.M. wil in samenwerking met de N.V. Vissersmaatschappij J. de jong een aantal treiters naar de Zuidafrikaan- se wateren sturen om daar te gaan vissen op hake, een kabeljauwachtige vis waar in dat gebied een zeer grote vraag naar bestaat. In de VVM verwacht byzonder veel van ait experiment, omdat het zowel voor de redery als voor de bemanningen gunstiger perspectie ven opent dan de Nederlandse vis serij op het ogenblik kan bieden. De opvarende van de SCH. 8 hebben al een aanbod gekregen om in princi pe voor de duur van een jaar in Zuidalrika te gaan werken., zowel de schipper als de bemanning houdt dit nog in beraad. De VVM heeft voolopige overeen komst gesloten met een zeer groot 1 lieer-er» diepvriesbedryf in dc om geving van Kaapstad, dat een on beperkte afneming tegen een vaste Drijs heeft gegarandeerd, een volle dige andere situatie dan in ons land, waar een grote aanvoer vrywel al- tyd een lage prys tot gevolg heeft. De redery heeft het plan om de spinternieuwe treler SCH. 35 naar Zuld-Afrika te sturen, terwyi even eens de mogelykheid bestaat, dat de bemanning van de SCH 250 een soortgeiyke aanbieding zal krijgen. Als voorbeeld mogen overigens de Spaanse. Belgische. Russische en Foolse schepen gelden, die al gerui me tyd met succes de ryke viswa teren voor de Zuidafrikaanse kust bevissen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7