Ondanks karigheid idealisme EEN SPORTIEVE PELTENBURG van 1793 OP REIS DOOR OOST-DUITSLAND (III) Enorm vertraagd umtmm Wettelijke regeling autorijschoolwezen is dringend gewenst Twintig jaar geëist tegen Italiaan INLEVERING HANDWAPENEN (adjunct-) laborante of adjunct-analiste CARAVAN Neem een „Aristona portable" mee op vakantie! LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JULI (Van onze correspondent) In Karl-Marxstadt, vroeger Chemnitz geheten, is men met de wederopbouw evenals in bijna alle Oostduitse steden jaren achter op West-Duitsland .Het stadhuis ligt midden in een maan landschap, waarin arbeiders ijverig bezig zijn straten aan te leggen en de fundamenten voor de woonblokken. De wederopbouw is in het land van Ulbricht enorm vertraagd door de Russische eisen tot herstelbetalingen, die neerkwamen op een complete ontmanteling van de Oostduitse industrie. Om huizen te kunnen bouwen moesten dan ook eerst de fabrieken worden gebouwd waarin de materia len voor deze huizenbouw konden worden vervaardigd. Een tweede handicap was de grote vlucht naar het Westen, die het land met leeg bloeden bedreigde. De rigoreuze maatregel daartegen was het oprich ten van de Berljjnse muur en het verscherpen van de bewaking langs I woonkamer, de grenzen. En een derde factor is badkamer Op de begane grond Is de ge meenschapszaal, waar „gemeen schappelijke problemen" worden be sproken. Het kamertje ls versierd met portretten van Ulbricht, de Volksar mee op manoeuvre en partij-insig- De flat bestaat uit een redelijke en slaapkamer, een in de gang een groot ongetwijfeld de aard van het regime aantal bergkasten. De baby moet in dat bij een snelle opbouw zich zelf de slaapkamer van de ouders slapen, voortdurend in de weg loopt. In de Het echtpaar zoekt dan ookj raadskelder van het stadhuis is maaltijd aangericht met een afge vaardigde van het stadsbestuur en de chef van de stadsplanning. Lonen en wonen Het gesprek gaat over lonen en wonen. Een arbeidersgezin verdient in de DDR ongeveer 6000 DM per jaar. Aan sociale voorzieningen en loonbelasting gaat hier eerst onge veer 15pct. af, voor de huur moet met een gezin van 4 personen in de nieuwbouw op 70 tot 120 Mark ge rekend worden. Oude huizen zijn aanzienlijk goedkoper, tot 35 Maxk in de maand. Meer dan 150 Mark mag de huur in geen enkel huis ooit zijn. Van het bedrag dat overblijft kan de huisvrouw met overleg alle noodzakelijke etenswa ren inslaan. Aan boter kan zij zich niet rijk kopen, want die is op de bon (een pakje in de week per persoon), waar bij moet worden opgemerkt dat de margarine niet, als in Nederland, ook op het brood kan worden ge bruikt De situatie wordt beter als ook de vrouw werkt, wat in de DDR (en al le andere Oosteuropese landen) heel normaal is. Het financiële voordeel is govendien nog dat de kinderen dan naar de „crash" worden ge bracht, waar zij voor enkele pfen- n in gen per dag worden gevoed en bezig gehouden. Voor kinderen van niet-werkende vrouwen is in de „crash" geen plaats. Trots Op mijn verzoek belt de stadsbe stuurder bjj een willekeurige flat in de nieuwbouw aan. De deur wordt opengedaan door een jonge vrouw, die ons, na van de eerste schrik be komen te zijn, met trots haar huis laat zien. Voor haar huwelijk had zij, als kleuteronderwijzeres, bij haar moeder ingewoond en een centje op zij kunnen leggen. Haar man is in genieur. HU verdient 1300 DM in de maand. De huur van de flat bedraagt 35 Mark. Omdat het een zogenaam de „Genossenschafstwohunung" be- groters. De wachttijd bedraagt zeker vijf jaar, even lang als voor de auto die men wil kopen en waarvoor het geld al bijeen is gespaard. Ook een televisie bezit het echtpaar. De prijs van een tv bedraagt minimum 1200 Mark. De ingenieur is geen lid van de SED. Kleding en schoeisel zijn duur, slecht en schaars. De snit van de dameskleding is van een uitgespro ken treurigheid, de kleur grauw of vals en hard. De ex-kleuteronder wijzeres kan echter met haar ge spaarde geld inkopen doen in de zo genaamde „exquisite-winkels", waar betere waar geboden wordt tegen nog aanzienlijk hogere prijzen. Een naar Westerse maatstaven goedzittend, maar onopvallend mantelpakje kost bijvoorbeeld 400 Mark. Zuidvruchten ir klagen is de kwaliteit en de prijs van de rook waren. waar de vrouwen over klagen is het ontbreken van zuidvruchten, zodat de dis te weinig vitaminen bevat en het gezin zich vol moet proppen met aardappelen, wat wei nig berordelijk is voor de slanke lijn. Alleen met Kerstmis zijn er si naasappelen en citroenen. Voor de groentetoevoer is men afhankelijk van de grillen van het lot. De rook bare sigaretten kosten 6 Mark de twintig. Een man op straat bekende, dat hij behalve naar de Alpen (waar hij niet meer heen kon) grote heim wee had naar gerookte paling. Schaarse produkten als deze zijn voor de „export" bestemd, wat men daar ook onder verstaan mag. De leider van een „volkseigen" paling rokerij, lid van de SED en vroeger eigenaar van het bedrijf, had mijn zegsman onthuld dat na deze „ex port" Ulbricht en omgeving werden bediend, dat de rest naar de groot handel ging en wat erna deze strijk stok nog over bleef, als kleine nietige hoopjes een kort ogenblik in de Oostberlijnse winkels te zien was. Iiitershop De ook voor Oostduitse koopkrach- tigen bijna onbereikbare top Ernstige droogte en honger in zuidelijk Afrika De regering van Zuid-Afrika heeft levensmiddelen en voedsel voor die ren ter waarde van ruim 15 mil joen gulden laten verdelen onder de Natoebevolking in gebieden, waar door het uitblijven van de regen tijd en de daardoor ontstane droogte hongersnood is ontstaan. Ook in Rhodesië, Zambia en in de len van Mozambique heeft men met dit vraagstuk te kampen. In Rhodesië werden de laatste maan den meei dan 5000 mensen in zie kenhuizen opgenomen. Meer dan de helft van de patiënten waren kin deren beneden de leeftijd van vijf jaar, van wie veertig procent stier ven. In het district Gatooma vie len 500 slachtoffers, onder wie 325 kinderen jonger dan drie jaqp De autoriteiten in Beetsjoeana- land (Brits protectoraat» schatten dat voor het eind van dit jaar on- Loop der bevolking Visfront IJMUIOEN, l Juli Pry zen per 1 kg.: heilbot 4,50, gr. tong 6/14-5.79, Kiin. 5.1^-0,51. kim. ',..>4-11,01. kl. I 8.4J- 7,69. kl. II 4.56-5.36. tarbot Ö.ÜU-Ü.HO. Per 50 kg.: tongschar 64-62, gr. schol 60. grm. 61, kim. 61-55. kl. I &-58. kl. ">1-33, v. haring 60-42, makreel 28- 0. gr. schelvis 26-20, grm. 26-19, 21-18, M. I 21-15, kl. II 21-15. wtj- 30-10, gr. gul 43-22. mid. 36-25. ting 30-10, gr. gul kl. 22-15, kl. leng 16-o.ou, ju. wou oo- 37, kl. koolvls zw. 16-15. wit 28. kl. rode II 37-30. Per 125 kg.: gr. kabel poon lauw 272-72, gr. koolvls wit 44, gr. leng 51-37,50, gr. wolf 94-90. TotaaI 6.530 kisten. Vangsten: UM 222 - 5850 kantjes, 51 - 8340 ka., 1)16 - 4940 ka 54 - 6900 ka., 24 - 8400 ka., 213 - 8060 ka. VLAARDINGEN, 1 juli Aanvoer: VI. 110 - 171. Prijzen maatjesharing: klein f 80 - t 109, groot f 111 - f 120. volle haring i 80 - f 100, KATWIJK AAN ZEE, 1 Juli geveer een kwart miljoen runderen gestorven zal zijn aan voedselge brek, wat twintig procent van de nationale veestapel betekent. Oost-Duitsland. Cognac Martell prijkt er naast oudei overvloed vormt de zogenaamde „in- tershop". Deze intershops zijn in enige internationale hotels Ingericht. Jenever van Bols, camel-sigaretten Stuyvesant en Craven a, Zweedse chocolade naast witte wijn van de Loire, nylon-overhemden naast Nescafé. Deze voor de Oost- onbereikbare goederen zijn alleen tegen Westelijke munt te koop. In een hotel in een grote stad was zo'n intershop juist geopend. Toen ik weigerde 6 Mark voor een pakje sigaretten bij de garderobe-juffrouw te tellen, voerde deze me plot seling geheimzinnig door de gang, de trappen af in een richting die naar de heren-toiletten wees. Daar lag de intershop. Een opvallend Wes ters geklede dame nam er de hon ours waar. Woede Een jonge Oostduitser, die ik naar de intershop mee nam om hem si garetten uit te laten zoeken, kreeg later aan de tafel in het restaurant tranen in zijn ogen van woede. Het voortrekken van de „Westerlingen" en het verborgen houden van deze schatten voor de arbeiders en boeren in Ulbrichts rijk bracht hem in een staat van de grootste opwinding. Openlijker gaat het met de ben zine. Een lifter moest de vernede rende scène meemaken, dat mijn auto bij een overvol tankstation voorrang kreeg en volgetankt werd aan een pomp met de begeerde su per-benzine, die alleen met Westelijk geld te koop is. Nadat mijn tank met een kleine dertig liter was ge vuld wees de prijsmeter 15 DM aan. Met mijn aan de grens en by het resibureau van de DDR verkrijgbare Onze correspondent in Bonn heeft van de Oostduitse au toriteiten toestemming ge kregen een reis te maken door de DDR zonder dat hem daarbij beperkende bepalin gen waren opgelegd. Tijdens deze reis, die acht dagen in beslag nam, heeft hij gespro ken met tal van personen in verscheidene plaatsen. „On danks karigheid idealisme" is zijn derde bijdrage in een se rie van vijf artikelen. benzinebonnen betaalde Ik echter niet. meer dan 44 pfennig per liter Het is dan ook niet verbazingwek kend. als op de verlaten wegen en de enkele tegemoet komende en met slechte benzine gevulde Wartburg in grote walmen gehuld is en slechts langzaam vooruit komt. Irrelevant Volgens de ware partij broeders is het echter irrelevant om over deze dingen te klagen. Ze zijn immers van voorbijgaande aard en het offer dat de boeren en arbeiders brengen in hun heldhaftige strijd op weg naar de communistische ideaal-staat. Ontegenzeggelijk is er in bepaalde kringen in de DDR veel meer idea lisme dan in het Westen. Met de gegeven mogelijkheden doet men wat men kan én is dan trots en tevre den over het bereikte resultaat. De grote middenmoot van de bevolking heeft zich bij de omstandigheden neergelegd, zich er aan gewend en een zekere vrede gevonden. De klach ten van deze groep gaan over de ge rookte paling, de sigaretten, de si naasappelen. Onder de intellectuelen zijn er die het regime hebben omhelsd en op hoge posten evengoed aan manager ziekten leiden als hun soortgenoten in het Westen. Tenslotte zijn er de intellectuelen, die zich niet met de lectuur van Neues Deutschland, de spandoeken, de „literatuur" en de Oostduitse film verzoenen. Zy blijven thuis en wach ten op betere tijden. In het commu nistische systeem is hun aanwezig heid niet van betekenis. Iedere re volutie eist zijn slachtoffers, en deze groep is de kleinste groep, zo rede neert men. (Van onze Haagse correspondent) „Een wettelijke regeling van het rijschoolwezen roept in Neder land merkwaardige moeilijkheden op door de vrijheid van onder wijs, die in de grondwet is gewaarborgd. Het is dus helemaal de vraag of er een regeling getroffen zou kunnen worden". Minister J. G. Suurhoff van Ver keer en Waterstaat zei dit gisteren by de opening van het tiende congres van het „Internationaler Verband für Verkehrschulung ubd Verkehrs- erziehung", dat in het Kurhaus in Scheveningen wordt gehouden. De taak van de rijschoolhouders is m. het bevorderen van de veilig heid van het verkeer. Het rijexamen is min of meer de toetssteen voor de kundigheid van de instructeur. Deze heeft dan ook veel belang bij goede resultaten. Met ontzetting heeft een 23-jari- twintig jaar gevangenisstraf. Hij 'wordt ervan verdacht op 10 febru ari zijn kostbaas, de 7l-jarige P. van Dijk, in diens woning in Gronnin- gen te hebben vermoord. De officier van justitie by de rechtbank in Gro ningen, mr. J. Muntendam, kwam tot zyn eis aan het eind van een zit ting, die zes uur heeft geduurd. Hij achtte moord bewezen. Verdachte, afkomstig uit Ruoti en werkzaam in Groningen als machi nebankwerker, heeft vanaf het be gin en ook tijdens de gerechtzitting, pertinent ontkend. Hij stelt, dat hij die namiddag thuis was gekomen om zijn kostbaas ter verantwoording te roepen, die slechte dingen over hem had gezegd tegenover een vriendin netje, dat hem even tevoren de bons had gegeven. De heer Van Dijk zou toen aan tafel hebben gezeten en een mes hebben gegrepen. Er zou een worsteling zijn ontstaan, waarbij verdachte zou hebben geprobeerd om Van Dijk het mes te ontfutselen en daarbij zou het slachtoffer gewond zijn geraakt. Verdachte is daarna re gelrecht naar het politiebureau gegaan om te melden, wat er ge beurd was. Het slachtoffer was ern stig getroffen door een zestal ste ken aan hals en borst. Hij liep naar buiten en is aan de andere kanfc van de straat in elkaar gezakt en kort daarop overleden. Er werden veertien getuigen ge hoord. De als tolk fungerende Gro ninger ijsfabrikant A.I.Talamini zet te de uitvoerige getuigen-verhoren over in voor verdachte begrijpbare taal. De officier van Justitie hechtte geen geloof aan de verhalen van verdach te en was van oordeel, dat deze naar huis was gegaan met een mes op zak en de vooropgezette bedoe ling om wraak te nemen en met Van Dijk af te rekenen. Hij achtte moord bewezen en kwam tot zijn op de opleiding van rij-instructeurs toch mogelijk zal zijn, maar vakbe kwaamheid is voor hen een eerste vereiste. Harmonisatie in de rij-op- leiding vond de minister in interna tionaal verband zeker nodig, hoewel een uniform lespatroon volgens hem onmogelijk is. De heer C. L. Leenders, voorzitter van de afdeling rijscholen van de F.N.O.P., zei dat er in Nederland on geveer 5500 rijscholen zyn, een aan tal dat de laatste jaren sterk geste gen is door het ontbreken van een wettelijke regeling. Hij achtte zulk een regeling dringend nodig. De raadsman mr. W. van Vloten concludeerde tot vrijspraak subsi diair ontslag van rechtsvervolging op grond van noodweer. Gemeente ALKEMADE De loco-burgemeester van Alkemade brengt het volgen de ter openbare kennis. Op 1 juli a.s. treedt in werking de Wet tot wering van onge wenste handwapenen. Inge volge het Koninklijk besluit, dat ter uitvoering van deze wet is vastgesteld, is het van af 1 juli vertx>den de volgen de handwapenen voorhanden te hebben, in te voeren, te vervaardigen of af te leveren stiletto's, valmessen, boks beugels, ploertendoders, hand wapenen, bestemd voor het verspreiden van vergiftige, verstikkende of weerloosma- kende stoffen, niet zijnde gas sen, geheime handwapenen, alsmede losse onderdelen van stiletto's, valmessen en ge heime handwapenen. Al deze wapenen dienen te worden ingeleverd bij de plaatselijke politie van de gemeente, waarin degene, die tot inle vering is verplicht, woont of verblijf houdt. Voor Alkemade is als plaats van inlevering aangewezen het politiebureau, Populierenstraat 5, op werk dagen behalve zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Aan degenen, die hun wa pen inleveren binnen het tildvak van 1 tot en met 14 juli a.s. zal door het Minis terie van Justitie een vergoe ding worden uitgekeerd, waar voor bepaalde tarieven zijn vastgesteld. Op verzoek van belanghebbende keert het ministerie een hogere ver goeding uit in de gevallen, waarin de billilkheid dit ver eist.. Nadere inlichtingen over deze regeling zullen desge wenst worden verstrekt bil de Inlevering van de wapenen. Voor doeleinden van we tenschap en onderwiis als mede voor verzameldoelein- den kan door de minister van Justitie ontheffing wor den verleend van het ver bod tot. het voorhanden heb ben e.d. van bovengenoemde handwapenen en van de in- leverincsplicht. Alkemade. 29 juni 1965. De loco-burgemeester van Alkemade, H. P. VAN DER POEL. Aristona 7222 T 'Nice' 209.- Aristona 7230 T 'Las Palmas' 2S9.- Aristona 7243 T 'Miami' 298.- Veelzijdige FM-portable. 3 Golfberel- Luxueuze FM-portable met AFC. Allround radio met 10 transistors, ken. Met AFC rautomatic frequency Handige druktoetsbedlenlng en voor- Met druktoetsbediening, toonregeling, control' voor fijnafstemming op FM. keuze op 1 AM- en 1 FM-statlon. ferrlet-antenne en schaalverlichting. NERGENS VINDT U ZO'N SORTERING ALS BIJ: Breestraat 109 Telefoon 20802 LEIDEN BU het Laboratorium voor Celbiologie en Histologie is De werkzaamheden zullen bestaan uit assistentie bij researchwerk op het gebied van de weefselkweek en het voorbereiden van de gekweekte weefsels voor mi croscopisch onderzoek. Vereisten: tenminste mulo-B diploma. Salaris volgens Rijksregeling, afhankelijk van oplei ding en ervaring. Sollicitaties te richten aan de Hoogleraar-Directeur van bovengenoemd laboratorium Prof. dr. P. J. Gaillard, p/a Academisch Ziekenhuis, Rijnsburgerweg 10, Leiden. Te huur gevraagd Aanbiedingen F. NAGTEGAAL Sieboldstraat 14 - Leiden Telefoon 21603 KOLEN- OLIE FLESSENGAS Tevens alle apparatuur voor butaan- en propaangas, ook voor kampeerdoeleinden vullen van Uw glasflessen. Fa. H. E. v. Haasteren Zn. Brandstoffen- en Oliehandel Stadhouderslaan 2. Leiden - Telefon 22163 Aristona 6223 T 'Majorca' 109.- Handlge, compacte reisportable voor ontvangst van lange- en middengolf. Polystyreen kast met kunstleder. Aristona 6219 T 'Valencia' 129.- Gemakkelijk te bedienen 5-translstor- portable voor lange- en middengolf. Aansluiting voor buitenantenne. Aristona 7228 T 'Hellikon' 198.- Moderne FM-portable met ongekende selectiviteit 3 Golfbereiken. Met uit- schuifbare FM-telescoopantenne. Uit voorraad leverbaar: Wieldoppen met spaken; Wielsier- ringen; Hele chroom bumpers; Spie gels; Cocosmatten; Imperials; Zon- nekappen; Chroomstrippen; Enkele en dubbel uitlaten; Elektrische- en pneumatische hoorns, en nog een hele serie toeristische auto benodigdheden m verschillende prijsklas sen. Voor eportlef autorijden naar het hult met de grootste collectie accessoires THUIS HEEFT U ER BOVENDIEN OOK VEEL PLEZIER VAN ALS TWEEDE RADIO-TOESTEL. ZEER GOEDKOOP IN BATTERIJ VERBRUIK. VOLOP MUZIEK VOOR NOG GEEN CENT PER UUR. Da droom van Iedere automobilist Met onze hulp wordt die droom nu waar. Met een keuze uit ons grote assortiment auto-accessoires wordt ook Uw auto een droomauto.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4