Kleur- en klankrijke taptoe Drie leden uit bestuur geref. schoolvereniging Niet eens J. de Boer gaat met pensioen m met gang van zaken Goed gek' AY estern - saloon" opengeschoten LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JULI TWEEDE BLAD Met een klank- en kleurrijke taptoe en een pittig vuurwerk zijn de sleutéldagen van de lustrum viering gisteravond aan de Bos- huizerkade tot een goed einde ge bracht. De taptoe op het LFC- terrein werd verzorgd door drie muziekkorpsen. De spits werd af gebeten door Kunst en Genoegen uit Leiden, dat als altijd veel suc ces oogstte met een tot in de puntjes verzorgde show. Daarna verscheen de Britse „Band of the 4th and 7th Royal Dragoon Guards" op het groene grastapijt. t Zomercursus voor Amerikaans recht Van 5 tot 31 juli wordt in het Maagdenhuis van de Universiteit van Amsterdam een zomercursus Ameri kaans recht gehouden voor juristen en gevorderde studenten. Deze cursus is het resultaat van een samen' king tussen de Columbia University in New York, de Leidse Universiteit en de Universiteit van Amsterdam. Zes hoogleraren van Columbia Uni versity zullen acht vakken, waarvan vier verplicht en vier facultatief, doceren. Er zijn 60 deelnemers toe gelaten, voornamelijk uit Europese landen, waaronder ook Oost-Europa. Prof. mr. J. van der Hoeven zal deze cursus maandagochtend openen. Zevende lustrum De Natuurvriend Op 13 juli is het 35 jaar geleden, dat tien Leidse bezitters van aquaria en terraria ten huize van de heer W. Zwart bijeenkwamen en besloten tot oprichting van een aquarium, en terrariumhoudersvereniging, die zy de toepasselijke naam van „De Na tuurvriend" gaven. Tot de eerste en ook nu nog be staande activiteiten behoorde de onderlinge uitwisseling van ervarin gen bij het kweken van bijzonder plantenmateriaal, waardoor de kwali teit op een steeds hoger peil kon worden gebracht. Tot de hoogtepunten in het verenl- gingsbestaan behoorde het feit, dat „De Natuurvriend" in 1957 de organi satie van zowel de bondsdag van „Aqua Terra" als het internationaal congres van aquariumhoudersvereni- gingen kreeg toegewezen. Ter gelegenheid van dit congres organiseerde „De Natuurvriend" in samenwerking met de vereniging „De Leidse Aquariumvrienden" een ten toonstelling in de Hortus, die het recordaantal van ruim 33000 bezoe kers trok en nog eens nadrukkelijk de faam van „De Leidse School" onderstreepte. De voorbeeldige wijze waarop de leden van „De Natuurvriend" hun door studie en ervaring verworven kennis steeds aan de openbaarheid prijs hebben gegeven, vond erkenning bij het zilveren jubileum in juli 1955. Een erkenning in de vorm van een koninklijke onderscheiding en het erelidmaatschap van „Aqua Terra" voor de voorzitter, de heer W. Zwart, die tegelijkertijd zyn zilveren jubi leum als voorzitter herdacht. De vereniging telt thans ruim 160 actieve leden welk aantal nog steeds gestadig toeneemt en heeft als erelid te boek staan ex-burge- meester Van Kinschot, zelf ook een ter zake kundig aquariaan. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren W. Zwart (voorzitter), A. de Jong (secretaris), P. Geertsma (penningmeester), A. Abcouwer (vice- voorzitter), Th. de Groot (2e secre taris), A. van Gijzen (2e penning meester), J. Visser (comm. van materiaal) en G. Vermey (bibliothe caris). Het 35-jarig verenigingsbestaan zal morgenavond in de grote zaal van „Den Burcht" worden gevierd met medewerking van „Sempre Avanti's Jong en Jolig" en „The Hot Jazz Band". In hun felrode tunieken met ge pluimde goudkleurige helmen bo den zij een aantrekkelijke aan blik. Na hun gewaardeerd optre den was het de beurt aan de Ma rinierskapel met tamboers en pij pers. Een peloton vuurpotten tor sende mariniers zorgden daarbij voor een vlammende verlichting, wat een zeer apart effect had. De grootse show van deze grote kapel werd besloten met een gevoelig geblazen taptoe, waarna nog het Britse volkslied en het Wilhelmus volgden. Tevoren hadden de 1 riniers reeds alle studentenharten gestolen met het „Io Vivat". Nauwelijks waren de laatste klanken van de taptoe in de kille avondlucht weggedreven of met een werd de stilte verstoord door de doordringende knallen van de eerste vuuriverkstukken, die de lucht ingingen. Kleurige ster regens iverden afgewisseld met het ontsteken van pyrotechnische kunststukken, die op een aan grenzend voetbalveld stonden op gesteld. Zo werden de sleutelda gen op vurige wijze naar een ein de geschoten. Op de foto de Ma rinierskapel met de vuurpotten op de achtergrond. (Foto L.D./Holvast) Christelijk onderwijs te verdeeld''' (Advertentie) ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG. Drie bestuursleden van de Gereformeerde Schoolvereni ging. onder wie de voorzitter, mr. dr. M. Teekens, hebben tus sentijds voor hun functies be dankt. Het drietal kon zich „in het algemeen niet verenigen met de gang van zaken ten opzichte van het christelijk onderwijs". Tijdens de gisteravond in het gym nastieklokaal van de Hooglandse Kerkgrachtschool gehouden jaarlijk se ledenvergadering van deze vereni ging werd in de ontstane vacatures voorzien door de benoeming van de heren M. J. Bakema, P. v. d. Perk en H. Roffel. De bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, de heren A. P. Dees, J. Meel en K. R. Veenhof, werden allen herkozen. De heer J. H. de Jong, die de ver gadering leidde, ging na deze ver kiezing wat uitvoeriger in op de recente gebeurtenissen met betrek king tot het bestuursbeleid Het kwam in feite hier op neer, dat de heren M. Teekens, C. D. van Rooden en A. J. van de Berg niet langer akkoord konden gaan met de verdeeldheid in het christelijk onder wijs in Leiden. Het drietal staat namelijk een nauwere samenwerking met de hervormde schoolvereniging >or, zonder bepaalde voorwaarden. De meerderheid in het gerefor meerde schoolbestuur echter is tot toenadering bereid, maar met hand having van het eigen beginsel, zoals in de statuten is vastgelegd. Wat het Jaarverslag van de secre taris. de heer D. de Bruyn, betreft, dit maakte onder meer melding van talrijke mutaties onder het perso neel. Het was bijzonder moeilijk om in alle vacatures te voorzien, omdat het huisvestingsprobleem hierbij weer een grote rol speelde. „En dit huisvestingsprobleem lijkt van jaar tot jaar toe te nemen", aldus de secretaris. Plus- en mintekens Op dezelfde vergadering hield drs. T. M. Gilhuis, leraar geschiedenis aan het Christelijk Lyceum in Dor drecht, een referaat over „Plus- en mintekens voor de school met de bijbel". „Een eerste minteken", aldus de heer Gilhuis, „is de veelgehoorde beschuldiging, dat de school met de bijbel niet zou bijdragen aan de een dracht van ons volk". „Dit verwijt is niet nieuw. Al in de dagen van de schoolstrijd verweet men de voorstanders van de school met de bijbel, dat hun school gezien moest worden als schadelijk gewas in de tuin van het gouvernement, waar het openbaar onderwijs gedijde. Het verwijt is ook niet juist. Geen school met de bijbel heeft ooit een volks kind de toegang geweigerd omdat het uit een niet-christelijk milieu kwam. De christelijke school wil een open school zijn voor alle kmderen van ons volk, maar vanuit het isole ment van de Boodschap. Het tweede minpunt is een bij velen, althans bij oppervlakkige be schouwing. te constateren verkilling van de liefde voor de school met de bijbel. Bij schoolbesturen, die admi nistratieve fossielen zijn geworden, die nooit eens de ouders bijeenroe pen om het hart van de school met de bijbel te spreken. Bij ouders ook, die de zaak maar al te vlot endosse ren aan de besturen en aan de on derwijzers. En die geen flauw begrip meer hebben van hetgeen eer. chris telijke school nu eigenlijk is of moet zijn". De heer Gilhuis gaf vervolgens een antwoord op de vraag wat een school met de bijbel dan precies is. „Op school wordt in de eerste plaats het Evangelie verkondigd. Eike dag. Ook nadat de klok half tien heelt geslagen. Want dan moeten die meester en juffrouw met hun vertel ling doorgaan. Stel Je voor dat ze zichzelf onder de rekenles zó verga ten, dat de kinderen hun nabijheid niet meer zouden ervaren als de nabijheid van Christus! Stel je voor! Dan was de bij bel vertelling van zoeven dood gemaakt. Gebeurt dit nooit? Natuurlijk wel: er staan géén engelen voor de klas. Maar elke dag proberen de juffrouw en de meester tóch weer opnieuw de liefde van Jezus concreet te brengen. Dat gebeurt op achtentwintighonderdzes- endertig scholen. Wie dat gezien heeft, kan weer met geestdrift ach ter de school met de bijbel staan. En wie spreken wil over plustekens voor de school met de bijbel, zal deze alleen vinden wanneer hij die school ziet tegen de achtergrond van hèt plusteken, dat in het Kruis van Christus openbaar werd. Brood voor het hart naar anderhalf miljoen De stand van de actie „Brood voor het hart" bedraagt thans f. 1.267 039. Dit bedrag bevat collecten uit 1774 gemeenten en kerken, waarvan 924 hervormde. 700 gereformeerde, 22 baptistengemeenten, 40 doopsgezinde, 36 evangelisch-lutherse en 27 vrije evangelische gemeenten. In totaal collecteerden ca. 2120 gemeenten voor deze actie; er zyn dus nog een 350 collecte-overmakingen te verwachten. Door particulieren werd op giro 500.100, Amsterdam f. 333,191 gestort, Leidse etalagewedstrijd „Goed gek" was een kwalificatie, die hoog genoeg was om een eerste prys te behalen in de etalagewed strijd, die onde het motto „Anders dan anders" werd georganiseerd in het kader van de lustrumviering van de Leidse universiteit. Dat „goed gek" had dan betrekking op de etalage ran de heer J. van Egmond, die op de Nieuwe Ryn in Leiden een bont handel dryft. Om anders dan anders te zyn had de heer Van Fgmond zyn doorgaans met nertz en andere kostbare zaken gevulde etalage herschapen in een weelderige groentetuin. Dat was namelijk de bedoeling van de etala wedstrijd voor de Ltidse middenstand: maak eens een keer een etalage met een ander artikel dan dit uit de eigen branche. En dan op een zo origineel en geestig mogelijke wijze. Dat bleek geen geringe opgave. De jury (mej. H. S. Rijnbende. de heer F. Verste gen Leidens gemeenteontvan ger en mr. P. Neleman) verkon digde bij monde van de heer Verste gen in haar motivering, dat het met die originaliteit en geestigheid niet zo denderend gesteld was. Na lang wikken en wegen werden tenslotte toch de drie prijzen toegekend. Zo als gezegd, betekende dat, een eer ste prijs voor de firma Van Egmond (een beker, „vanavond" gebuid met champagne", grapt, J. van Egmond) Feek Cloppenburg won met de creatie „student-na-lustrum" een tweede prijs, die door de heer Bloem in ontvangst werd genomen. Met een gebak etende Jams Bond won ban- banketbakkerij Van Dam uit de Steenstra at de derde prys. De prij zen werden uitgereikt door mevrouw M. C. S. Alexander -de Jager tijdens een korte bijeenkomst, die vanoch tend in het gebouw van de WSL aan het Rapenburg werd gehouden. Burgerlijke Stand Kaasjager, 21 Jr. en G. J. 20 Jr. I waarin begrepen verschillende over makingen van scholen waar op eigen initiatief een actie voor „Brood voor het hart" werd gevoerd. De commissie voor de actie ver wacht, dat de stroom van giften zal aanhouden, zodat het streefbedrag van anderhalf miljoen gulden kan worden bereikt. Aquariumvrienden bespraken problemen Op veelvuldig verzoek van de leden i hield het bestuur van de vereniging „De Leidse Aquariumvrienden" ter afsluiting van het winterseizoen gis teren in de recreatiezaal van de HCW en NEM weer een praatavond, waar voor vrij grote belangstelling bestond. Met deze praatavonden wordt be oogd in het bijzonder de nieuwe leden met hun problemen bij het inrichten en onderhoud van hun aquarium te helpen. Teneinde dit op de meest inten sieve wijze te kunnen doen, werden ook gisteravond de aanwezigen om enkele grote tafels gegroepeerd en zat aan iedere tafel tenminste één deskundige, die niet alleen de begin ners doch ook menig gevorderde waardevolle tips kon geven. Na de besprekingen in groepen werden enige algemene problemen onder leiding van vice-voorzitter A. Zuijderduin, gezamenlijk behandeld. Tot besluit van deze leerzame avond volgde de gebruikelijke verloting van enkele waardevolle planten. Afscheid bij de Ambachtsschool Op hartelijke wijze heeft de technische school ..Ambachts school" in Leiden gistermiddag afscheid genomen van een trouwe medewerker. De heer J. F. de Boer nam na een periode van 22 jaar afscheid als leraar algemene metaalbewerking aan deze lagere technische school. De heer De Boer was ook leraar aan de avond-machinistenop leiding. ULO-EXAMENS Het voorbeeld van Prinses Bea- I Crazy Owl Saloon in bedrijf te I genheid krijgen weer op krach- trix, die zaterdag de tentoonstel- stellen. Deze „western" ontspan- ten te komen met een slokje en ling Univisie 65 „open schoot", r.ingsgelegenheid is ingericht op een hapje. Op de foto prof. Kue- heeft kennelijk aanstekelijk ge- óe binnenplaats van het Rijks- nen in actie met een vervaarlijk werkt, al waren er voor de rector museum van Oudheden aan het pistool, magnificus ook wel andere motie- Rapenburg, waardoor de lustrum- ven om gisteren schietende de I vierders deze dagen nog een gele- (Foto LD./Holvast) •r het diploma A: de dames Y. Michels, J. J. Vavier, bei den Leiden; P. Boezaard, Katwijk; H. S. C. Wille, Leiderdorp. De heren W. Metselaar, A. R. Timmermans, J. P. Timmermans, J. C. de Graaff, M. Oudeman, allen Leiden; W. Oosterom, C. Koerts, J. Kramers, A. L. Nagel, allen Voorschoten. Geslaagd voor het ulo-diploma B: de dames J. K. de Jong, Noordwijk; G. A. K. v. Genderen, Katwijk a. Zee; A. de Vreugd, Katwyk. De heren P. Olivier. Leiden; L. E. C. v. Egmond, P. J. Andrik, beiden Leiderdorp; R. Kemper, Voorschoten; J. J. Donker broek, J. J. W. v. Genderen, A. Spie renburg. allen Katwyk; J. H. Berk- heij, C. Houwaard. beiden Katwyk aan Zee. (Voor diploma A en B tezamen af gewezen 4 kandidaten). Voorts zyn voor het A-diploma ge slaagd: de dames: J. A. v. Beveren. M. G. v. Haver, A. Romund, allen Leiderdorp; J. Mollevanger, Leiden; A. Maryt, Noordwijk; Y. M. M. Zweistra, Leiden. De heren: T. J. Sloots, Katwijk; K. J. de Dood, Lei derdorp; E. N. F. Hillenaar, A. C. Koekebakker, J. Laman, H. C. Kromhout, M. M. Bosselaar, allen Leiden. En voor het B-diploma: de heren: H. W. Susan, Voorschoten; J. P.Ver beek. Oegstgeest; L. B. Vreeken, Llsse; W. J. Tiemen, Oegstgeest; A. Filippo, Leiden, J. F. v. Hartingsveldt, Oegstgeest; J. B. Borreman, Leiden; G. J. Brussee, J. Brussee, beiden J Oegstgeest; J. H. Ancher. Rijnsburg. De kandidaten die een sterretje bij de naam hebben slaagden tevens I voor het middenstandsdiploma. Glunderend bekijkt de heer de Boer de moderne soldeerbout, die hij bij zijn afscheid van de Ambachtsschoolontving. (Foto LD./Holvaet) Ir. E. Ruempoll sprak in zijn func- e van voorzitter van het schoolbe stuur waarderende woorden tot de scheidende leraar, die na een nogal wisselvallig leven in 1943 als 1 eeraar near Leiden kwam. Daarvoor waa hij ondermeer als machinist bij de KNSM werkzaam geweest. „Het wordt bij ons traditie dat we jubilarissen en vertrekkenden geen cadeau kunnen aanbieden, omdat het nog niet klaar is", zei ir. Ruempoll, die de heer De Boer toch niet met lege handen liet gaan, want hij kreeg een bon voor een televisietafeltje. De heer D. Har- tog, directeur van de ..Ambachts school" prees in het bijzonder de pedagogische kwaliteiten van de heer De Boer, die doorgaans de moeilijke leerlingen in zijn klas kreeg, omdat hij er wel wat van wist te maken. Namens de collega's sprak de heer Fehse, die evenals de heer Hartog veel waardering had voor de wijze waarop de heer De Boer altijd klaar stond om Jongere collega's te helpen. Ook mevrouw De Boer deelde in de hulde, want van de geschenken wa ren er ook enkele voor haar. Bij de geschenken was onder meer een sol deerbout. IJZINGWEKKE Wat een capaciteitl Wat een vriesvak - op kastbreedte. Wat een vrieskou. Wat een koelkast. EOFITEST

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3