LEIDSCH DAGBLAD RUSTIG BEGIN VAN KECLAMETELE VISIE TOSTI Mariniers geland bij de kuststad Qui Nhon HOFNAR Minister Vrolijk maakt haast met het nieuwe omroepbestel „Gegadigden voldoen nog niet aan eisen EEG STAAT VOOR ERNSTIGE CRISIS pgencht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 JULI 1965 No. 31604 ftacteur: a e vac Disnoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie 25041, Kedactie. 21507 Kjfdredacteur: J Brouwer t 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Witte Singel 1. Leiden Giro oo 67055 (Van onze parlementaire redactie) Het invoeren van reclame op alle netten van radio en televisie zal zo geleidelijk mogelijk geschieden en in de aanlooptijd beneden het maximum alijven. Dit deelt minister Vrolijk mee in de Memorie van Antwoord op Je omroepnota aan de Tweede Kamer. In de aanlooptijd zal begonnen wor- 3en met een bepaald aantal minuten. Uitbreidng daarvan zal het resultaat moeten zijn van overleg met de zendgemachtigden, de reclamestichting ;n de reclameraad. Het zo geleidelijk mogelijk invoeren van reclame ge schiedt ter vermijding van een schokeffect. blad wensen, moeten aanvaarden. De I verplichting tot gezamenlijke uitga- ve van een programmablad lijkt hem een ernstige inbreuk op de vrijheid van de omroepen. Voor de toewijzing van zendtijd wil de minister alleen 1 de leden, die houder zijn van een i luister of kijkvergunning, meetel- jtoi. 9 Vervolg pagina 2l Het ligt nog steeds in de bedoeling omstreeks oktober te begin nen met het overgangsbestel in radio en televisie, waarbij onder gepaalde voorwaarden nieuwe omroeporganisaties tot de ether kunnen worden toegelaten, N.T.S. en N.R.U. worden omgevormd :ot nieuwe samenwerkingsorganen, een gezamenlijk programma jvordt gecreëerd en reclame wordt ingevoerd. Yf 1 1 de nota, die de volgende week In de Lltbrpldins Tweede Kamer zal worden gevoerd, C? uitvoering te geven aan de over- gangsmaatregelen. Hy heeft de t-VmZ61l(ltll(l N R.U. en de omroepen gemachtigd de noodzakelijke maatregelen te. treffen voor de uitzending van een derde radioprogramma over het in het najaar gereed komende F.M.- net. Een uitbreiding van televisie- zendtijd wordt overwogen in het licht van de creatieve en financiële mogelijkheden. Minister Vrolijk, die nieuwe ge gadigden zendtijd wil geven op vas te dagen en uren, schrijft nog geen organisaties te kunnen aanwezen, die aan alle criteria voldoen en die daaidoor voor zendtijd in aanmer king komen Hij laat wel blijken, dat gezien de schaarste aan zendmogelijkheden en geldmiddelen een keus zal moeten worden ge daan. Op grond van culturele over wegingen komen voorlopig alleen gekwalitiveerde organisaties, die zo- Gelukwens van Mikojan voor aardig meisje I j President Mikojan van de Sowjet-XJnie heeft ons ver- zocht om, zodra wij Prinses F Beatrix ontmoeten, haar zijn i beste wensen te willen over- j brengen voor haar verlo- f ving". Dit verklaarde de voor- J zitter van de Nederlandse in- i ter parlementaire missie, de T heer A. M. I. H. Baeten gis- 5 teravond op Schiphol, waar hij met vier andere Kamer- f leden terugkeerde van een f veertiendaags bezoek aan de Sow jet-Unie. i Tijdens een gesprek, dat de Nederlandse Kamerleden met de Russische president gehad 1 hebben had Mikojan gezegd: I Jk ken uw kroonprinses, al is het dan maar van een ont- moeting onder droevige om- j standigheden. n.l. de begra fenis van president Kennedy Prinses Beatrix was de kerk binnengekomen maar de or deregeling was niet zo best en er bleek voor haar geen stoel te zijn. De president van Griekenland en ik hebben toen plaatsgemaakt voor de Prinses. Ik wist niet hoe het in zo'n kerk precies toeging en ik heb maar een beetje gelet op het aardige meisje, dat naast me kwam zitten. Ik heb me aangesloten bij haar bij het zitten en op staan WTRPFRTCHT Jtwoel weer Het KNMI verwacht van heden- lot morgenochtend: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Vannacht Zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind in hoofdzaak tus- Ben west en noordwest Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 JULI j Zon op: 4.25 u.; onder: 2103 uur. J Maan op: 8.14 u.; onder: 23.46 u. J Hoogwater in Katwijk te 5.21 en 17.54 uur. r Laagwater te 1.08 en 13.34 uur. DU nummer bestaat uit 20 pagina's wel over artiestieke als technische en organisatorische bekwaamheid be schikken, in aanmerking. De minister kan niet inzien, zo schrijft hij, waarom één organisatie er beter in zou slagen in haar pro gramma de Nederlandse samenle ving in al haar facetten te reflecte ren dat de programma's van de ver schillende omroeporganisaties, aan gevuld door een gezamenlijk pro gramma zoals dat is voorgesteld. Hy meent dat dit gezamenlijke pro gramma dan ook niet beschouwd kan worden als het begin van een nationaal programma. Er zijn volgens de bewindsman geen redenen om de omroeporgani saties dwingend voor te schrijven dat zij ook leden, die geen programma- DOODVONNIS" RADIO VERONICA WORDT GETEKEND Dezer dagen zal door Nederland de Europese overeenkomst tot bestrijding van omroepzenders buiten nationaal territoir worden ondertekend. Minister Vrolijk heeft dit de Twee de Kamer meegedeeld in antwoord op vragen in het voorlopig verslag over de nota omroepbeleid. In het aan de Staten-Generaal aan te bie den ontwerp van wet tot goedkeuring van dit verdrag zullen de nodige be palingen ter uitvoering worden opge- Dit zou een spoedig einde kunnen etherklanken. betekenen van Radio Veronica's Aanval op Da Nang Vijfhonderd Amerikaanse ma riniers van de Zevende Vloot zijn vandaag bij de Zuidvietna- mese kuststad Qui Nhon (425 km ten noordoosten van Sai gon) geland. Hun taak is de vei ligheid van het gebied te waar borgen en gevechtssteun te ver lenen. Deze landing geschiedde op verzoek van de Zuidvietna- mese regering. Een tien man sterke sabotageploeg van de Vietcong heeft vandaag onder dekking van mortiervuur op de Ame rikaanse vliegbasis Da Nang drie vliegtuigen vernield en drie bescha digd, zo wordt in Saigon meegedeeld. Volgens het Noordvietnamese pers bureau zijn 28 Amerikaanse vliegtui gen vernield of beschadigd en wer den volgens de eerste berichten 90 Amerikanen gedood of gewond. Van Amerikaanse zijde is echter meege deeld dat één Amerikaan om het le ven kwam en zeker twee gewond wer den. De basis ligt 600 kg ten noord oosten van Saigon en wordt door 9.000 Amerikaanse mariniers verde digd. In het omliggende gebied be vinden zich veel leden van de Viet cong. Een Amerikaanse zegsman heeft meegedeeld, dat de eerste gezamen lijke Amerikaans-Australisch-Vietna mese operatie gisteren zonder veel resultaat te hebben opgeleverd, is ge ëindigd. Meer dan 1.000 militairen van de 173-ste brigade van de Ame rikaanse luchtlandingstroepen, 800 Vietnamese militairen en ongeveer 800 Australiërs waren, gesteund door meer dan 130 helikopters, bij deze ac tie betrokken. Een Amerikaan zou bij deze actie zijn omgekomen, terwijl er 13 para chutisten en vier Australiërs werden gewond. Aan de zijde van de Vietna mese regeringstroepen werden geen slachtoffers gemeld. De Zuid Vietnamese politie heeft in Saigon een communistisch complot van saboteurs en propagandisten op gerold. Zij arresteerde drieëntwintig studenten, alsmede een hoogleraar, een schooldirecteur, een typiste en twee onderwijzers. Zij nam tevens een hoeveelheid documenten, kleine wa pens en munitie in beslag. Onder de gearresteerden bevonden zich volgens de politie agenten, die waren opge leid voor sabotage en verbindingsar- beid met de Vietcong. De Amerikaanse ambassadeur in Polen, John M. Cabot, en zijn com munistisch-Chinese ambtgenoot, Wang Kwo-tsjoean, hebben gisteren hun 128-ste bespreking gehad, sinds tien jaar geleden de gesprekken tus sen de twee landen op deze wijze be gonnen. Aangenomen wordt dat Viet nam het belangrijkste onderwerp van gesprek was. Beide ambassadeurs ke ken ernstig toen, 's middags om twee uur, hun gesprek begon. Fotografen, die tot hun ontmoeting werden toe gelaten, vertelden dat zij en hun as sistenten tegen elkaar geknikt had den, maar dat er geen handen werden geschud. Het gesprek duurde twee urn en 35 minuten. De ambassadeurs zul len op 15 september opnieuw bijeen komen. Als regent van het naar hem genoemde fonds heeft Prins Bernhard vanochtend in Amster dam drie zilveren anjers uitge reikt aan personen, die zich op cultureel gebied hebben onder scheiden. V.l.n.r.: jhr. F. J. E. van Lennep. Prins Bernhard, kolonel b.d. C. J. W. v. Waning en de heer A. P. M. Lafeber. Morgenochtend arriveert in de veer drieduizend vierkante meter Amsterdamse haven het Chileen- \zeil. Het schip zal zondagmiddag •arine-opleidingsschip „Esme- tussen 2 en 6 uur bij het Stenen ralda", een viermaster met onge-1 Hoofd te bezichtigen zijn. (Van onze Brusselse correspondent) De Europese Economische Gemeenschap (EEG. de ,.Zes") is vannacht in een zeer ernstige crisis terecht gekomen: voor het eerst sedert de ondertekening van het verdrag van Rome in 1957 zijn de ministers van de EEG-raad uiteengegaan, zonder dat zij weten wanneer zij elkaar eer zullen zien. De nieuwe voorzitter, de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Fanfani. zal op voorstel van mi nister Luns langs diplomatieke weg de regeringen polsen over de mogelijkheid en de wenselijk heid van een nieuwe zitting van de ministerraad. De Nederland se bewindsman heeft laten we ten. dat onze delegatie bereid is af 8 juli a.s. opnieuw te ver gaderen. Prof. Hallstein, de voorzitter van de Europese Commisie. heeft aange kondigd, dat deze met nieuwe voor stellen zal komen. Minister Luns zei. 'Ik heb er geen idee van wat die zouden kunnen inhouden, want tot nu toe heeft de commissie haar voorstellen over de gemeenschappe lijke financiering van het landbouw beleid niet gewijzigd'. I.. de ministerraad bleek vannacht geen overeenstemming mogelijk over die gemeenschappelijke financie ring. Het leek er op. dat de Fransen de strenge gaullistisch instructie hadden, geen duimbreed van hun standpunt op tf» geven. Fiankrijl: wil, dat de gemeen schappelijke financiering eerst over vijf jaar zal ingaan en dat dienten gevolge ook dan pas de controle van het Europese parlement zal worden uitgebreid en de bevoegheden ervan vergroot. De andere landen, met na me ons land menen, dat een over gangsperiode van twee jaar voldoen de zal zijn. Minister Spaak heeft gisteren nog geprobeerd een compromisvoor stel te doen aannemen. Hij ging daarbij uit van de omstandig heid, dat hij demissionair is. „België kan", zo zei hij, reeds aangegane verplichtingen nakomen maar de afgetreden regering kan geen nieuwe verplichtingen aangaan. La ten wij daarom maar alleen spreken over hetgeen reeds in principe is be sloten". De Belgische minster wil de daarom wachten met een discussie over de uitbreiding van de bevoeg- heder van het Europese parlement tot na de dag, dat dit bij rechtstreek se verkiezingen zou zijn gekozen. Hy vond geen steun by zyn verraste B.-neluxpartners voor die gedachte. Ook de Duitse minister Schroder wilde de zaken liever thans aanpak ken en niet uitstellen. Hy had trou wens rekening te houden met een gisterochtend door de bondsdag aan genomen motie, die dezelfde strek king heeft als die, welke de Neder landse Tweede Kamer onlangs heeft aangenomen en die grotere bevoegd heid van het parlement van Straats burg eist. Vervolg op pag. 2 Pieters been nog een maand in het gips Televisiekijkend Nederland werd deze week pijnlijk getroffen., toen het bij de feestelijke gebeurtenissen in Soestdijk Pieter van Vollenhoven, de verl<<otdc van Prinses Margriet, nog steeds heel moeilyk zag lopen. Dat duurt lang", moet de algeme ne gedachten lijn geweest. Pieter van Vollenhovens been zit ru vijf maanden in het gips. Dat is inderdaad lang, maar niet veront rustend. Tydens zyn wintersportvakantie Ls de voet als het ware van het been afgedraaid. De enkel brak op drie plaatsen en alle ban den zyn gescheurd. Een dergelyke verwonding duurt aanmerkelyk lan ger dan een gewone beenbreuk, al dus de behandelende chirurg. Tydens het genezingsproces waren de ban den niet in staat de voet op zyn plaats te houden. Dat is nu sinds een week of drie wel het geval..Zo het nu gaat, zal Pieter van Vollenhoven nog ongeveer een maand met zyn been in het gips moeten lopen. Daar na zal een ïymverband worden aan gebracht. Er zullen nog wel enke len maanden mee heengaan voor hy weer normaal kan lopen. Intussen werkt Pieter hard in Leiden. Vorige week ls hy voor een van zyn ten tamens geslaagd. BROOD duurder (Van onze Haagse correspondent) Het aan huis bezorgd brood is van- j daag een cent duurder geworden. In de winkels mag men o.m. in Den Haag. A'dam, Breda en Gouda twee cent meer rekenen. Dit laatste, om dat in deze gemmenten een cent moet worden ingehaald op het verschil in afhaal- en bezorgprys, dat daar twee en iandeiyk maar één cent be droeg Een en ander vloeid voort uit de toestemming, die het departement van Economische Zaken de bakkers begin van het jaar heeft gegeven tot geleideiyke optrekking van de brood prijzen. Op 1 maart mocht de prys reeds één cent omhoog en nog een extra cent voor bezorging. Op 1 januari mag de bezorgprys nog een cent sty gen. (3u c/ z)h e leuws Uit het Leidsch Dagblad van 3 Julij 1865: <JEEF MIJ MAAR cfaocoladedimik Naar men met zekerheid verneemt, heeft Dr. H. Kern benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan de Leidsche hoogeschool zich bereid verklaard het hoogiee- raars-ambt te aanvaarden. In de gemeente Schijndel werd een vrouw door een haan aangerand en viel be wusteloos neer De haan pik te de vrouw een oog uit het hoofd; het doodvonnis werd over de haan spoedig uitge sproken en uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1