parlementariërs terng ©M! TOP Telefoneren door de lucht via Alphen Openhartig gesprek met Mikojan Prof. Mulder krijgt hoge Groningse onderscheiding Adjudant Verkerk verlaat de politie Houdt de Leidse grachten schoon Weer kladderij in BAMBERG Diploma-uitreiking bejaardenhelpster Geen Fransman bij VN-staf in Zuid-Korea BRADERIE MET .SPAANSE" SCHONEN, MELK EN SHERRY LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JULI kn A'damse correspondent) f Jfc voorlichting: in Nederland over Jwowjet-Unie en die in de Sowjct- Vt over ons land lopen achter op werkelijkheid. De Nederlanders, ir ook de Russen zien alles te •rt-wit. Dit is één van de voor- mste indrukken die vijf leden van 1 Staten-Generaal hebben opge- n tijdens een 14-daagse reis door iwjet-Unie. i gezelschap, dat bestond uit de M. H. I. Baeten (KVP) zitter, mr. J. A. W. Burger (P.v.d. Elfferich (ARP) en inge- S. Tuyrunan (WD), zijn avond per vliegtuig in ons land ;ekeerd. Van het groepje maak- deel uit de Russisch spre- uu. J. Diepenhorst, die als fungeerde kamerleden hadden tijdens hun i; geen enkele belemmering gevoeld. •\;m liet ons zelfs dingen zien, die niet fraai waren. Iedere wens ;Yj onze kant werd opgevat als een •V-k. We hebben alles gezien wat we V ten en met iedereen gesproken wie !*«tvilden. De Russische gastvrijheid zover, dat het fysiek niet mo- fcjk was op alle uitnodigingen in Groningse Universiteit |ft de Ubbo Emmius me- lle teogekend aan de Leidse Igleraar in de interne genees- f ide, prof. dr. J. Mulder. Deze je wetenschappelijke onder- (eiding werd vorig jaar inge- |d ter gelegenheid van het )-jarig bestaan van de univer- jit. Zij is thans voor de eerste '11 toegekend. Het ligt in de löloeling de medaille eenmaal vier jaar toe te kennen aan ^jiand, die zich bijzondere lenschappelijke verdiensten |ft verworven, ongeacht in Ike faculteit. Ontwapeningsdroom De grootste indruk op de groep heeft president Mikojan gemaakt, die zich tot ieders verrassing dinsdag een uur lang vrij maakte om met de Ne derlanders te praten. De heer Baeten zei over dit gesprek: „Het was geen plechtige ontvangst maar een infor mele gedachtenwisseling rond de ta fel. Mikojan had om. de vraag ge steld wat de Nederlanders in hemeis- iaam zagen in de kernbewapening van West-Duitsland. Hij zei te dro- naam zagen in de kernbewapening van oost en west. De enige bedrei- Tjjdens het gesprek met de vice- president werd van beide zijden geen blad voor de mond genomen. „U praat maar over kapitalisten, maar dat is sinds de tijd van Marx in het westen toch heus wel wat veranderd", had de heer Baeten Mikojan toege voegd. En ook: „Als vrije mensen in vrije verkiezingen hun eigen volks vertegenwoordigers mogen kiezen en deze geven een bepaalde structuur aan het maatschappelijk en econo misch leven van een land, dan is dat een zaak van de vrije mensen, waar een ander zich niet mee heeft te be moeien. Die situatie kent men in ons land in ieder opzicht". En Mikojan reageerde: „Ik ben het helemaal niet met u eens, maar ik gun u alle vrijheid er dergelijke op vattingen op na te houden. Als u om gekeerd het maar onze zaak vindt, om te doen zoals wij het doen". Gezellig afscheid in kantine van het Leidse politiebureau Als er geboren misdadigers zijn, waarom zouden er dan geen geboren politiemannen zijn?, heeft eens een schrijver verondersteld. Als die er moch ten zijn dan behoort adjudant C. Verkerk van de Leidse ge meentepolitie in ieder geval tot die categorie. Dat was de mening van hoofd inspecteur Hofstede en hij verkon digde die tijdens een afscheidsbijeen komst in de kantine van het Leidse politiebureau, waar tientallen vrien den, collega's en belangstellenden bijeen waren om afscheid te nemen van een gewaardeerd politieman. Adjudant C. Verkerk (60) gaat na melijk met pensioen. „Zonder wee moed", verkondigde de adjudant in zijn toespraak, die hij na vele loven de woorden en mooie cadeaus hield, .wantl', is zijn nuchtere oordeel „er IEF VAN B. EN W. kft college van B. en W. van Lei- y hebben de volgende brief ver- den naar de bewoners van de Irdgracht, de 1ste en 2de Looier- li de 5de en de 6de Groene- '■getwijfeld is het u uit krante- |3#hten bekend, dat het gemeente- wur zich ernstig bezorgd maakt r de vervuiling van de Waard- |ht en enkele grachten ir de om- pg. Op de Waardgracht was zelfs toestand ontstaan, die een ge- r voor de volksgezondheid kon tien genoemd. |aarom hebben wij opdracht gege- al het vuil zp spoedig mogelijk deze gracht te verwijderen. Zoals pet is dit werk nu in volle gang inmiddels reeds voltooid. Ook de lenvestgracht zal worden schoon- pschien vraagt u zich af, waar deze grachten niet meteen wor- gedempt. Dat is echter in ver ijl met de riolering van de hui- F-J °P dit moment nog niet moge- Ook kunnen de vuinisvletten de reinigingsdienst niet in deze smalle grachten komen. Een schoonmaakbeurt, zoals die nu plaatsvindt, is dus de enig mogelijke oplossing. Het is ook een oplossing, die dc gemeente Leiden veel geld gaat kosten. Daarom hopen wij, dat werk niet tevergeefs zal zyn en dat alle bewoners van het betrokken geLied eraan willen meewerken, dat de ernstige vervuiling zich niet zal herhalen. Uw medewerking kunt u geven door zoveel mogelijk gebruik te maken van de bestaande regelingen voor het ophalen van huisvuil. Hierover kan men u alle inlichtingen geven by de gemeentelijke reinigingsdienst, Noorderstraat 18, tel. 31341. Deze dienrt zal u graag behulpzaam zijn bij de oplossing van eventuele huis- vuilproblemen. Wy vertrouwen, dat u begrip hebt voor onze bezorgdheid over het voor gevallene en dat u ons in het belang van de volksgezondheid en in uw eigen belang wilt helpen de grachten in uw omgeving schoon te houden. Pausen worden ouder De pausen van de moderne tijden worden geleidelijk ouder. En ook de lengte van hun pontificaten neemt Uit een vandaag in l'Osserva- tore Delia Domenica gepubliceerde studie blijkt, dat de gemiddelde leef tijd van een Paus is gestegen van 65 jaar zes eeuwen geleden tot 81 jaar thans. De desbetreffende studie omvat 62 pausen van 1362 tot 1963 van Ur- banus V tot Johannes XXIII. Van 1362 tot 1462 was de gemid delde leeftijd, waarop een Paus gekozen werd 65 jaar. Van 1662 tot 1762 steeg die leeftijd tot 70 jaar. om in de volgende eeuw tot 62 jaar te dalen en van 1862 tot 1963 weer tot 67 jaar te stijgen. Het algemene ge middelde was 62 jaar voor de gehele periode van 600 jaar. Gemiddeld was een Paus In die zes eeuwen 9 jaar aan het bewind. Het laagtepunt lag in de periode van 1462 tot 1562 toen het slechts 7 jaar beliep. Het hoogtepunt werd bereikt van 1762 tot 1862 toen het pontificaat van elke Paus gemid deld 15 jaar bedroeg. Daarna was het tot 1963 14 jaar. Op een standbeeld in Bamberg zijn in de nacht van dinsdag op gisteren nazi-leuzen geschilderd, waaronder „naar de galg met de joden-collabo rateur Erhard", Dit was duidelijk een reactie op de toespraak, die Erhard zondag in Bamberg hield, toen hU zijn afkeer kenbaar maakte van de antisemitische uitingen ter plaatse. De antisemitische kladderijon, die gisterochtend ontdekt werden waren de vijfde keer dat zich iets dergelijks in Bamberg voordeed sinds 13 juni. Dit keer werd gebruik gemaakt van bruine verf. Onder de leuzen was ook: „Juda verrecke". Tot nu toe is het de politie van Bamberg nog niet gelukt de vandalen op te sporen. Evenmin gelukte dit aan de burger wacht. In totaal is reeds 20.000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen, die leiden tot opsporing van de schuldi gen. Onder grote belangstelling heeft de regionale commissie van de Stichting Protestantse Opleiding Bejaarden zorg, district Leiden, gisteravond in de aula van de Chr. Nijverheidsschool „Boshuizen" aan negen dames die de tweejarige cursus voor bejaarden- helpster met een succesvol examen hadden bekroond, het daaraan ver bonden diploma uitgereikt. Alvorens tot de diploma-uitreiking over te gaan, maakte mej. M. C. Vis ser, directrice van de Chr. Nijver heidsschool gewag van haar respect de Zij dit verband op, dat door het toene mende aantal bejaarden een groot gebrek aan vakkundige bejaarden helpsters bestaat. Nadat de directrice de diploma's aan de geslaagden had uitgereikt, speldde de cursusleidster, zuster A. I. Ph. Jager de dames het bijbehorende insigne op. Tweeëntwintig dames, die naar het tweede cursusjaar zijn over gegaan, ontvingen een cijferlijst. In een felicitatietoespraakje tot de pas gediplomeerden legde de heer H. Schoonderwoerd van de regionale commissie het accent op de dienende taak, die zij te vervullen krijgen. Namens de federatie voor bejaar denzorg sprak mej. E. Koning haar vreugde uit over het feit, dat dit jaar ruim 200 prot. christelijke bejaarden helpsters voor het diploma slaagden en daarnaast ruim 1000 tweedejaars cursisten zich bekwamen om volgend jaar het tekort aan helpsters mede te kunnen aanvullen. Namens de geslaagden dankte mej. B. N. Brans de docenten voor hun wijze lessen, die tot een succesvol examen hadden geleid. De negen ge slaagden brachten hierna de cursus leidster en de docenten een fraaie bloemenhulde. Het diploma werd behaald door de dames B. N. Brans, W. T. Buys <met lof), M. P. Engelen. F. M. M. van Eijk, J. van der Horst. C. Noort, M. van Rijssel, G. Verkerk en H. Voor hout. Eén kandidate moest worden afgewezen. is een tyd van komen en van gaan". Er zijn anderen die hem wel met een beetje weemoed zien vertrekken: zijn collega's, want adjudant Verkerk was een prettig mens in zijn werk, in zijn omgang met collega's en met het publiek. Voor dat de vrienden en collega's gelegenheid kregen om hun waardering voor adjudant Verkerk in woorden en daden te uiten nam de adjudant persoonlijk afscheid van commissaris Dreeuws. Prestatie Daarna werd hij toegesproken door hoofdinspecteur Hofstede, die nog eens benadrukte wat een prestatie het is om ruim 21 jaar bij de recher che werkzaam te zijn. het laatst als 1 Aanneming Maatschappij N.V. is met Frankrijk heeft zijn vertegenwoor diger bij het opperbevel van de VN. in Zuid-Korea teruggeroepen. Tot deze stap was reeds enige maanden geleden door het Franse ministe rie van Defensie besloten. Het VN- opperbevel bestond aanvankelijk uit vertegenwoordigers van zestien lan den, die strijdkrachten naar Korea gestuurd hadden. Op het ogenblik zijn nog slechts negen landen ver tegenwoordigd. Namelijk Australië. Canada, Zuid-Korea, Ethiopië, Nieuw Zeeland, de Philippijnen, Thailand, Turkije en Engeland. De reden van het besluit zou zijn het beperken van onkosten. Frank rijk zou tevens van gevoelen zijn, dat de Franse vertegenwoordigers niet langer een rol van enig belang vervult. In genoemde kringen is er de na druk op gelegd, dat dit besluit los staat van het recente Franse be sluit de militaire vertegenwoordiger uit de adviesraad van de ZOAVO te rug te trekken. Deze blend met geïmporteerde Schotse Malt Whisky heeft drie jaar in het vat liggen rijpen, liggen wachten op kenners zoals u Straalverbindingen beter dan kabels Directie Werninks Beton adjudant-wachtcommandant bij algemene dienst. Ook hoofdinspec teur Verzijden sprak waarderende woorden. Namens de Ploeg voerde de heer P. v. d. Akker het woord. Dat deed adjudant D. Beens namens het Leidsohe Muziek Gezelschap en adjudant Kroonenburg namens de reünievereniging P.T. (Politie Troe pen aanvang van de politieloop baan van adjudant Verkerk). Adju dant Harteveld vertolkte de gevoe lens van de collega's bij dit afscheid, terwijl brigadier L. Algra sprak namens de Nederlandse Politie Bond. ingang vandaag tot algemeen direc teur benoemd ir. A. Sitsen. De algemene vergadering van aan deelhouders heeft eveneens per 1 juli benoemd tot directeur, ir. W. M. van den Goorbergh. Met ingang van dezelfde datum is benoemd tct adjunct-directeur, belast met de lei ding van de afdeling verkoop, ue heer A. Warnau. gistermiddag bijna geheel in het teken van de hobby van adjudant Verkerk: vissen. Maar ook mevrouw Verkerk deelde in de hulde, getuigde de vele bloemstukken. De 18 deelnemers aan de „Braderie" waren nog niet helemaal klaar met hun kraampjes, toen het glippertje met de lustrumcommLssie van het Leids Studenten Corps, de organisa toren van de „Braderie" en enige bandleden van de „Big Band" al de Doezastraat kwam oprijden. De Lustrumcommissie maakte on der leiding van de heer De Geus een rondgang langs de vrolijk versierde kraampjes, waar men touwtje „met altijd prijs" kon trekken, sherry tegen lustrumprijs kon krijgen, door Spaan se" schonen ingelicht kon worden over vliegreizen naar het land van „hun" herkomst, goedkoop aardbeien kon eten en gratis koffie kon drin ken. De „officiële" opening verliep allesbehalve officieel. Na enige tyd klom de praeses van de lustrumcom missie op het provisorisch aange brachte toneel dat voor de „Big Band" was bestemd en opende de „Braderie" met een korte speech, waarin hij zijn tevredenheid tot uitdrukking bracht over het feit dat de Leidse studen ten en middenstand deze originele manier hadden gevonden om samen te werken. Een toost met een glas sherry of een beker melk zette zijn woorden kracht bij. De opening werd bijgewoond door de voorzitter van de Leidse Middenstandsbond, de heer J. C. J. Lambermont. De Doezastraat zal de komende dagen een trefpunt zijn voor een winkelend en feestend publiek. Naast een poppenkast voor de kmderen aan de rand van het Van der Werf- park zal een dixielandband het win kelen muzikaal opluisteren, terwyl men 's avonds tot negen uur buiten en verder in het studentencafé „Par- doeza" kan dansen op de muziek van een orkest. Tijdens een gistermorgen in de buna 80 meter boven de begane grond gelegen personeelskamer in de grote straalverbindingstoren in Alphen aan den Rijn gehouden bijeenkomst heeft ir. C. Wit van de P.T.T. één en ander verteld over het doel van het straalverbindingsnet dat de P.T.T. bezig is in ons land op te bouwen. Ir. Wit deed dit naar aanleiding van het feit. dat vorige week de telefo- ine-straalverbinding 's Gravenhage Utrecht via de toren in Alphen aan den Rijn tot stand is gekomen. Omdat men te maken heeft met nagenoeg rechtlijnige verbindingen is het nodig, dat op tal van plaatsen in ens land hoge torens worden ge bouwd, die ongeveer 40 kilometer uit elkaar staan. Omdat de aarde nu eenmaal rond is en er bovendien overal obstakels zijn is het nodig, dat teneinde deze vrij korte afstand te kunnen overbruggen toens worden gebouwd waarvan de hoogte varieert tussen de 85 en 125 meter. Daarmee kan men boven elke bebouwing uit komen. Er zijn in ons land 21 districten waarvoor een straalverbinding is ontworpen. Enkele zijn reeds in ge bruik, zfj het alleen voor districts- verkeer. Zo is vorige week de straal verbinding tussen Den Haag en Utrecht via de toren in Alphen tot stand gekomen. In september zullen Rotterdam, Den Haag en Utrecht via Alphen door de lucht gaan telefone ren, terwiil Amsterdam volgend jaar ean dit straalverbindingsnet wordt toegevoegd. Dan zullen via vier bun dels en een reservebundel duizenden gesprekken tegelijk via de Alphense toren tussen deze plaatsen worden gevoerd zonder dat er ook maar één abonnee iets van merkt of door het gesprek van een ander wordt ge stoord Momenteel kunnen er nog „maar" 300 gesprekken per bundel worden gehouden, volgend jaar zijn dat er 900. Storingsgevaren Op de vraag waarom de PTT straalverbindingen gaat opbouwen in plaats van uitbreidingen van de kabelverbindingen wees ir. Wit op de storingsgevaren bij kabels, vooral veroorzaakt door graafmachinesl die herhaaldelijk kabels beschadigen of zoals onlangs in Bilthoven, geheel stuk kunnen trekken. Ook al omdat er op moet worden gerekend, dat het aantal telefoon aansluitingen per periode van ze ven jaar telkens wordt verdubbeld, wordt, is de PTT overgegaan tot de ze straalverbindingen en het op bouwen van dit net over ons land, dat in de toekomst tevens mogelijk heden geeft voor internationale ver bindingen. Betrouwbaar De technische betrouwbaarheid van straalverbindingen is zeker zo groot als bij kabels, terwijl de kos ten van beide systemen vrijwel ge lijk zijn. De investering van kabels is wat hoger dan bij straalverbin dingstorens. Bij de laatste zyn ech ter de afstrijvingskosten weer iets hoger vanwege de dure apparatuur. Alphen aan den Rijn fungeert in het onderlingen verkeer tussen de vier grote steden in het westen van ons land als centraal relaisstation. Dat is nodig omdat in het verkeer tussen deze vier plaatsen grotere af standen dan 40 km. moeten worden overbrugd. In de randstand Holland worden de torens gebouwd buiten de oude kernen van de steden. In Amsterdam op een terrein bij de Europa-Boule vard in Rotterdam by de Waal haven, in Den Haag in het Bezul- denhout en in Utrecht aan de Focke- ma Andrealaan. In enkele distric ten wordt gebruik gemaakt van de bestaande televisietorens. De spits van de straalverbin dingstoren In Alphen aan den Rijn. Enkele van de acht parabo lische reflectoren zijn zichtbaar. (Poto Leidsoh Dagblad) Het is de bedoeling, dat het ge hele straalverbindingsnet voor ons land in 1975 geheel klaar is. Afluistermogelykheid bU straal verbindingen is vrijwel uitgesloten. Daarvoor zou men als particulier een even dure en kostbare appa ratuur moeten opbouwen als de PTT. Storingskasen zijn evenmin groot. Bovendien is er een reserve straalverbinding, die bfj toring van de een of andere bundel onmiddel lijk de verbinding overneemt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17