CLAUS: ONBERISPELIJK DIPLOMAAT mm* te# Veelzijdige interesse 1 GISTEREN Al EERSTE BLOEMEN Officiële biografie bevestigt de eerste gegevens LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 28 JUNI DERDE BLAD „Wie is Claus von Amsberg?" Onze speciale verslaggever heeft vorige week getracht op deze vraag een antwoord te geven. Hij deed dat aan de hand van in Duitsland ingewonnen informaties. Zijn geschreven portret moest lacunes vertonen omdat de familieleden van Claus de lippen stijf op elkaar hielden. Zij eerbiedigden het verzoek van hun zoon en broer 0111 niets te zeggen. Maar uit gesprekken met vrienden kwam Clans tevoorschijn als een zeer geziene, plichtsgetrouwe man. Ernstig, maar niet onvriendelijk. Een onberispelijk en ambitieus diplomaat die op eigen kracht de diplomatieke ladder was opgeklommen. ,Uit Mecklenburgse familie Bij de officiële bekendmaking van zijn verloving met onze kroonprinses, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst een korte biografie gegeven van Claus von Amsberg. In hoofdzaak is deze opsomming van zakelijke gegevens een bevestiging van hetgeen wij vorige week al schreven. Volledigheids halve laten wij de door de R.V.D. vei-strekte gegevens hieronder volgen. Bad Doberan in Mecklenburg en daarna die in Lushoto in Tanganjika. waar zijn ouders zich in 1928 hadden gevestigd. In 1938 werd hij naar de middelbare school van het internaat Baltenschule in Misdroy in Pomme- ren gezonden. Hier verbleef hij tot 1943. Van januari 1943 af tot juni 1944 bezocht hij de middelbare school in Bad Doberan, zij het dat hij in de periode van juni 1943 tot januari 1944 met zijn schoolkameraden werd tewerkgesteld bij de luchtdoelartille rie van de marine in Kiel-Pries, waar het schoolonderwijs naast de mili taire opleiding zoveel mogelijk werd voortgezet. Internationaal georiënteerd Claus-Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerd von Amsberg stamt uit een Mecklenburgse familie. Hü is de enige zoon uit het huwelijk van Claus von Amsberg sr. (overleden in 1953) en Gosta von Amsberg, geboren baro nesse Von dem Bussche-Haddenhau- sen. Hij is op 6 september 1926 ge boren in Dötzingen op het landgoed van de familie van zijn moeder. Döt zingen ligt bij Hitzacker aan de Elbe in de Kreis Dannenberg (Hannover) in Duitsland. Het gezin Von Amsberg telt nog zes dochters, waarvan er nu vier zijn ge huwd. Claus von Amsberg behoort tot de Evangelische Kirche. Tot aan zijn verloving was de heer Von Amsberg in dienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn. Laatstelijk was hij plaatsver vangend chef van de afdeling voor de economische betrekkingen met Afrika bezuiden de Sahara, in het directo- raat-generaal voor handelspolitiek cn ontwikkeling van het ministerie. Op 1 april 1957 kwam hij in de buiten- landse dienst. In de daarop volgende j jaren verbleef de heer Von Amsberg in verband met zijn werk in een j groot aantal landen. Zo was hij van mei 1958 tot maart 1961 in de rang j van derde secretaris werkzaam aan j de Duitse ambassade in Ciudad Tru- i jillo (thans Santo Domingo), waar| hij later eerste medewerker werd van j de ambassadeur. In april 1961 werd hij, in de rang van tweede ambassa-1 desecretaris, eerste medewerker van j de ambassadeur in Abidjan. Ivoor- j kust, die tevens was geaccrediteerd in Boven-Volta, Niger en Dahomey. Tot i juni 1963 verbleef de heer Von Ams-i berg in Afrika. In datzelfde jaar werd j n de functie, die hij tot voor kort vervulde, te werk gesteld in het I ministerie van Buitenlandse Zaken in j Bonn. In vele landen Pantserdivisie In januari 1944 werd Claus von Amsberg vcor een periode van twee maanden opgeroepen voor de Ar- beitsdienst in Köningsberg/Neumark. Daarna ging hij weer naar de mid delbare school, waar hem in juli 1944 een getuigschrift werd uitgereikt. Direct na deze schooltijd werd hij in militaire dienst geroepen. Van juli 1944 tot maart 1945 was hij ingedeeld bij de Reserve Pantser-afdeling in Neuruppin. In deze periode was Claus gedurende drie maanden bij de Pant seropleidingsschool in Viborg (Dene marken). Van maart 1945 tot mei 1945 maakte hij deel uit van de 90ste pantserdivisie in Italië. Aan gevechts handelingen heeft hij niet deelge nomen. Begin mei werd hij door de Amerikanen bij Merano krijgsgevan gen gemaakt. Hij kwam terecht in een kamp in Ghedi bij Brescia en trad daar al spoedig als chauffeur en tolk op. In september 1945 brachten de Amerikanen hem over naar het kamp Latimer bij Amershaim in En geland. Daar fungeerde hij eveneens als tolk. „Nicht betroffen" Na zijn ontslag uit krijgsgevangen schap in december 1945 vestigde Claus von Amsberg zich weer in Hitz acker op het landgoed in Dötzingen. Zoals alle jonge mannen, die kort na de oorlog wilden gaan studeren, moest hfj een, op grond van geallieerde maatregelen ingestelde, zuiverings commissie passeren. De meesten van hen waren n.l., evenals Claus, via de middelbare school automatisch lid geweest van de NSDAP-jongerenor- ganisaties Jungvolk en Hitlerjugend. Rijtoer door l)en Haag De route van de rütoer, die de jonge verloofden en Koningin en en prins morgen zullen maken na het vertrek van de Rid derzaal (17.00 uur) is: Binnen hof. Buitenhof, plaats, Kneu terdijk, Parkstraat. Alexander- straat, Plein 1813, Sophialaan, Zeestraat, Javastraat, waar een bezoek wordt gebracht aan het gebouw van de Haagse gemeen teraad. Wassenaarseweg. Jozef Israelsplein, Jozef Israelslaan, Leidsestraatweg naar paleis Huis ten Bosch. De rijtoer wordt gemaakt in open rijtuigen. 'i Gedurende zijn loopbaan in de Do- inicaanse Republiek bezocht de1 heer Von Amsberg o.m. de volgende j landen: Puerto Rico, Haïti, Jamaica, J Cuba, de Verenigde Staten, Mexico. Guatemala, San Salvador en Vene zuela. Zijn werkzaamheden in Afrika j brachten hem in de navolgende lan den: Boven-Volta, Niger, Ghana, To go, Dahomey, Nigeria, Kameroen, Kongo, de Republiek van Zuid-Afri-1 ka, Zuid-Rhodesië, Malawi, Tanzania, j Kenia. Oeganda, Rwanda, Ethiopië de Verenigde Arabische Republiek, j De heer Von Amsberg heeft grote belangstelling voor de Afrikaanse landen. In dit werelddeel heeft hij gedeelte van zijn jeugd doorge bracht. Van 1933-1937 bezocht Claus von Amsberg de lagere school, eerst in Op driejarige leeftijd met zijn moeder. Toen deze foto gemaakt werd reisde de jonge Claus naar Afrikawaar hij later als diplo maat dikwijls zou terugkeren. Nog een opname van Claus von Amsberg tijdens zijn bezoek aai lijk bijzonder belangstellende kindertjes. Rechtenstudie Aanvankelijk wilde hij werktuig bouwkunde studeren. In verband met de overbevolking van de Duitse uni versiteiten kon hij echter in 1947 niet ingeschreven worden. Hij begon daarom aan het voor die studie ver eiste praktische jaar door bij een maohinefabriek in Winsen Luhe in de buurt van Hamburg te gaan wer ken. In november 1948 besloot hij even wel zich aan de universiteit in Ham burg te laten inschrijven in de facul teit der rechten en staatsweten schappen. In oktober 1952 legde hij zijn eerste staatsexamen (Referen- lvoorkust: in gesprek met kenne- Het oordeel van deze commissie luid de ten aanzien van Claus von Ams berg .nicht betroffen". Claus moest, vóór hij tot de uni versiteit kon worden toegelaten, eerst het eindexamen van de middelbare school afleggen, daa rhet in de oor log verstrekte getuigschrift niet als einddiploma werd erkend. Hij nam daartoe deel aan een speciaal voor gedemobiliseerden ingestelde cursus. In 1947 legde hij dit met goed gevolg in Lüneburg af. Toen was het een verrassing r (Van onze Haagse correspondent) Acht september 1936, de dag waarop Koningin Juliana zich met Prins Bernhard verloofde. Toen kwam het nieuws als een volslagen verrassing. De mensen op straat stonden stil en zeiden tegen elkaar „zeg, weet je het al Spontaan gingen de vlaggen uit. Het publiek stroom de naar het paleis Noordeinde. Niet vergeefs. Om half elf arri veerde Koningin Wilhelmina. De wachtenden zongen het Wil helmus. Ook toen was de toekomstige echtgenoot van de kroonprinses een Duitser. Een echt probleem was dat echter niet in die tijd. Overweldigend enthousiasme barstte los in een ouderwetse oranje-jubel toen woensdag 9 september Koningin Juliana en haar „prins Benno" in een open twoseater bij het paleis Noord einde aankwamen. Het feest duurde eigenlijk een hele week. Zaterdag 12 september werd een grandioos hoogtepunt. Het werd een officiële „dag van nationaal herdenken". De ambtenaren hadden vrij. De kinderen gingen niet naar school. De winkels sloten en er kwam die dag geen krant uit. Kinderspelen, optoch ten, oranjebals, een défilé en een vuurwerk boden het toen uitbundige publiek meer dan voldoende gelegenheid het en thousiasme uitbundig uit te dar) af. Zijn volgend (Assessor) exa men deed hij in september 1956, na dat hij de nodige praktische juridi sche kennis had opgedaan als func tionaris bij enkele rechterlijke colle ges en als medewerker op een advo catenkantoor. In die periode maakte hij een studiereis van vier maanden naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Examen In januari 1957 nam hij met suc ces deel aan het vergelijkende selec tie-examen voor de Duitse buiten landse dienst, waarbij hij op 1 april 1957 werd aangesteld. Tot april 1958 volgde hij de opleidingscursus voor '- -- d -'-^p^eke examen, waarvoor hij in mei 1958 slaagde. viaus von Amsberg houdt veel van klassieke muziek en heeft ook belang stelling voor litteratuur. Hij verdiept zich gaarne in internationale econo mische vraagstukken. De ontwikke lingsgebieden, met name die in Afri ka, hebben zijn bijzondere aandacht. In zijn vrije tijd beoefent Claus vele takken van sport. Zo is hij een ge oefend golf- en tennisspeler. Op het gebied van de watersport heeft hij een voorliefde voor waterskiën. Zijn vader De vader van de toekomstige echt genoot van onze kroonprinses. Claus von Amsberg sr., geboren in 1890, was van Mecklenburgse afkomst. In 1928 emigreerde hij met zijn gezin naar Tanganjika in Afrika. Tot aan het uitbreken van de tweede wereldoor log was de heer Von Amsberg sr. si sal- en koffieplanter en bedrijfsleider van een Duits-Engelse plantage. Te zamen met de in Tanganjika woon achtige Duitsers werd hij in septem ber 1939 geïnterneerd. Later werd hij met enkele andere Duitsers op ere woord vrijgelaten, doch wederom ge ïnterneerd, toen Italië de zijde van Duitsland in de oorlog koos. Zijn moeder De moeder van de heer Von Ams berg is mevrouw Gosta von Amsberg geb. baronesse Von dem Bussche - Haddenhausen. zy is van Hannove- raanse afkomst en werd geboren in 1902. Haar vader was luitenant-kolo nel en eigenaar van een landgoed. Met haar in Afrika aanwezige kinde ren werd zij eveneens in 1939 ge- .Niet belast" v: - u Claus von Amsberg op tien-jarige leeftijd. Na zijn repatriëring in 1947 werd de heer Von Amsberg sr. door de be voegde Duitse zuiveringsinstantie als .nicht belastet". gekwalificeerd. De familie kon toen intrekken op het landgoed van de broer van mevrouw Von Amsberg, baron Julius von dem Bussche-Haddenhausen. De heer Von Amsberg sr. nam deel aan de werk zaamheden in het land- en bosbouw bedrijf van zijn zwager. Hij overleed in december 1953 tijdens de jacht tengevolge van een hartverlamming. Mevrouw Von Amsberg woont ook thans nog bij haar broer op het land- goed in Dötzingen. Zijn zusters De zusters van de heer Von Ams berg zijn: Sigrid, gehuwd met Bernd Jencquel, zakenman in Hamburg; Rixa, gehuwd met dr. Peter Ahrens, architect in Berlijn; Barbara, gehuwd met Ernst Gün- ther Haarhaus, journalist in Goslar; Margit, gehuwd met Eberhardt Cla mor Grubitz, journalist in Lüneburg; Theda. medisch assistente in Frankfurt, verloofd met Karl Frei- herr von Friesen, bankemployé in Frankfurt Christina, schoolgaand. De verloofde van Prinses Bea Lrix toen hij in 1964 In Addis Ab- beda in Ethiopië werd voorgesteld aan Keizer Haile Selassie. Claus von Amsberg bevindt zich al sinds vrijdagavond laat in Soest- dijk. Hij logeert bij de adjudant van de prins, ritmeester C. C. Geertsema, op diens landgoed Boswijk" op een paar honderd meter afstand van het paleis. Hij is de journalisten en fotografen, die daar de laatste dagen perma nent de wacht hebben gehouden, te slim af geweest en heeft onge zien bezoeken aan het paleis ge- bracht. Zaterdag hebben P.T.T.-ambtenaren overwerk verricht, door hotel Kasteel Hoge Vuursche" geschikt te maken voor perscentrum. Van morgen waren daar zo'n 200 jour nalisten. Om kwart over negen reden de eerste bussen met zestig bi nnenlandse pers vertegenwoordi gers naar het paleis voor de eerste ontmoeting met het verloofde paar. Een uur later volgden de buitenlandse journalisten De P.T.T. legde zaterdagmiddag in een recordtijd 20 extm telefoon lijnen aan, door 2 kabels hoog dooi de bomen over de Hilversumse- straat te voeren en nabij het ho tel, aan aan te sluiten op een in terlokale ondergrondse telefoon kabel. Een rijdend postkantoor, een enorme trekker met oplegger van de P.T.T.bevat de telefoon cellen met de 20 toestellen. De komst van prinses Irene en Carel Hugo verliep zaterdagavond bijna onopgemerktHet talrijke publiek, dat zich gisteren bij het paleis had verzameld, zwaaide uitbundig toen prinses Irene en haar man gister middag terugkwamen van de kerk dienst, die zij in Baarn St.-Nico- laaskerk) hadden bijgewoond. Bij de uitgang van de kerk hadden zich eveneens velen verzameld, die hen enthousiast toejuichten. Zaterdagmiddag kwamen 60 leden van de vereniging van alpenisten een bezoek brengen aan het ko ninklijk paar. Een bezoek dat al lang tevoren was afgespioken en dat geen verband hield met de verloving van de kroonprinses. In een andere zaal van het paleis vierde prinses Christiena feest met haar klasgenoten, omdat zij en haar vriendinnetjes waren ge slaagd voor het eindexamen h.a.v.o. van het Amersfoorts ly ceum. De prinses is sinds 2 jaar op deze school, nadat zij bijna it jaar leerlinge was van de m.in.s. op hetincrementum van het Baams lyceum. De eerste bloemen voor het ver loofde paar kwamen gistermiddag van drie dames en een heer, die zich niet bekend wilden maken. Zij meenden de bloemen aan de paleisdeuren zelf af te kunnen ge ven. De onverbiddelijke mare chaussee aan de poort zond hen naar de wachtcommandant, die het bloemstuk door een mare chaussee per fiets naar het paleis liet brengen. ,,Wij willen onbe kend blijven. Wij zijn trouwe aan hangers van het opranjehuis"zo zeiden de bloemenbrengers tot verslaggevers. Het secretariaat van het paleis heeft de laatste dagen onder hoogspan ning gewerkt aan de voorberei dingen van het verlovoingsfeest. Tot 's avonds laat is er overge werkt en ook gisteren ratelden de schrijfmachines. Een secretaresse werd zelfs gistermorgen uit een kerkdienst in Laren weggehaald om spoedwerk te verrichten op het paleis. Daar prinses 3eatrix de gehele dag in het paleis Soest- dijk was, zagen de velen, die in Lage Vuursche de ten-asjes be volkten, geen glimp van de prin ses. Haar kasteeltje kreeg giste ren al een versterking van de be waking. Dubbele wachtposten en dranghekken hielden de nieuws gierigen op grote afstand. Hoewel het er vanochtend opvallend rustig was, werd voor vanmiddag en vanavond grote drukte ver wacht rondom het paleis Soestdijk, waarbij waarschijnlijk wel ruimte gedacht t-s voor betogingen. De marechaussee van het paleis heeft 100 man versterking gekregen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5