LEIDSCH ilSfe DAGBLAD IK KAN U VERZEKEREN: HET IS GOED Koningin maakt voor radio en televisie verloving bekend: BEZWAREN MOGEN NIET OPWEGEN TEGEN HUN LIEFDE ■WFFRBFRÏCHT Overwegend droog weer VERLOOFD PAAR NAAR LEIDEN? Tv morgen (§ud &/7ei/wo Een vrije middag Nooit gedaehl aan afstand Opgericht 1 maart 18G0 MAANDAG 28 JUNI 1965 No. 31601 Directeur: e; A. el vao Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HoofdredacteurJ. Brouwer f 10.70 per kwartaal, f 3.55 per maand, f0.83 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 Koningin Juliana heeft 9 vanmiddag voor radio en tii televisie het Nedelandse "volk offcieel in kennis .'•gesteld van de verloving van prinses Beatrix met "de heer Claus von Am s- berg. De landsvrouwe deed dit met de tolgende woorden: ..Het is voor mijn man en mij 11 '.en grote vreugde u nu zelf - de verloving aan te kondigen - ian onze dochter Beatrix met de - ieer Claus von Amsberg. Wij zijn heel gelukkig, dat zij leze keus heeft gedaan, die de eus van haar hart is. In mense lijk opzicht menen wij, dat die '.en uitstekende is. De keus van haar hart was. we- ierkerig, vrij gauw gemaakt. Bei- \en hebben die evenwel zorgvul- lig getoetst met het verstand en iet geweten en dit heeft hun eel tijd gekost. u Hoeivei Claus, zoals ook zijn v amilie volstrekt tegen het nazi- i egime gekant is geweest, waren leide jonge mensen, evenals wij „e//. zich heel duidelijk de twijfels o, n zelfs de weerstanden bewust, ie hun "-verloving bij menigeen onden oproepen, in het bijzonder then, die de oorlog hebben orleefd. Toch hebben zij uit- indelijk gemeend de bezwaren iet te mogen laten opwegen te en hun liefde. Zij weten immers, oor uit te moeten zien. Zij zijn ich bewust van de opdracht te treven naar een toekomst van egrip en samenwerking. Zij wil- m hun leven richten op een sa- ienleving, die steeds positiever aar een Europees en een wereld erband toe groeit. Wij verwachten, dat onze aan- taande schoonzoon, door zijn ersoonlijkheid, voor Beatrix een rote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven ook dan, anneer zij eens geroepen wordt *1 ij op te volgen - naar ivij hopen, 'ns in verre toekomst. c Dat het voor Claus een heel ai loeilijke beslissing was, zijn zelf- ekozen werk en zijn levensbe- emming te gaan aanpassen aan lte levensopdracht van Beatrix, il iedereen begrijpen, en ook dat et een diepgaand besluit vergde. ic/i om te schakelen op ons land 1 i ons ivel en wee. Ik verwacht at hij spoedig nuttig en boeiend erk zal vinden in ons midden. ei Kortom, als ouders hebben wij \zcht 't vertrouwen dat de verbin- 0! mis van deze twee mensen in Ale opzichten gelukkig zal zijn. kan u verzekeren: het is g o e d 'Z Laten wij het jonge paar alle 'luk toewensen in hun verdere I ven". Mr. Cals Onmiddellijk daarna nam de mi nister-president mr J. M. L. Th. Cals lö it woord voor het uitspreken van ,a^ :n gelukwens. Hij richtte zich in de irste plaats tot Koningin Juliana. [Jw woorden bewijzen andermaal op elk een gelukkige wijze in u samen- te lan de moeder, wier vreugde bestaat i het geluk van haar eigen gezin De Bilt verwacht tot dinsdagavond rond: Overwegend droog weer met u en dan wolkenvelden, zwakke tot latige, langs de Wadden tijdelijk vrij rachtige westelijke wind. Weinig erandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur aan op: 4.13 uur; onder: 21.53 uur Hoogwater te Katwijk te 2.50 en i.22 uur, laagwater te 11.04 en 23.29 ir. Vandaag: „de kaartjes zijn er" en de vorstin, wier zorgen zich uit strekken tot heel haar volk". Weest ervan overtuigd, dat de volken van ons koninkrijk van harte in deze vreugde delen", zo verzekerde mr. Cals. Ook hij sprak over de verschei denheid van gevoelens. „Die verschei denheid is temeer begrijpelijk, omdat verreweg de meeste Nederlanders nog met de gelegenheid hebben gehad de verloofde van uw dochter te leren kennen. Ik had die gelegenheid wèl en het verheugd mij te kunnen ver klaren, dat het kabinet, evenals uw majesteit en uw koninglijke hoog heid. ook vanuit het landsbelang ge zien de komende verbintenis van uw dochter met groot vertrouwen tege moet zien". Verantwoordelijkheid Tot de kroonprinses zei de minis ter-president o.m. „Uw verantwoor delijkheidsgevoel heeft u geleid bij de beslissing de stem van uw hart te volgen en u te verloven met de heer Von Amsberg. Verheugd over de lief de. die u is ten deel gevallen, wensen wij u oprecht en van ganser harte geluk". Ook tot Claus von Amsberg richtte mr .Cals zich in het Nederlands. „Ik weet, dat u mij verstaat en wat meer is begrijpt. In de afgelopen weken ben ik onder de indruk geko men van de ernst en de nauwgezet heid, waarmee gij u verdiept hebt in Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg /uilen vrijdag een bezoek brengen aan het West- duitse Hitzacker en aan Uien. De prinses en Claus zullen daar de moe der van Von Amsberg bezoeken die in net ziekenhuis van Uien ligt als gevolg van een verkeersongeluk.. Koningin Juliana zal donderdag op het Pieterskerkhof in Leiden de be werking door Hugo Claus van het toneelspel „Tijl Uylenspiegel" bijwo nen int stuk wordt opgevoerd in het kader van de lustrumfeesten van de Leidse universiteit. Het is waarschijnlijk, dat deze voorstelling zal worden bijgewoond door prinses Beatrix en Claus von Amsberg. De Rijksvoorlichtingsdienst kon ons dit laatste echter niet bevestigen. P ecies een week geleden moch ten wij op deze plaats de verloving aankondigen van Ii.K.H. Prinses Beatrix. Vandaag is het zover: hedenmiddag om 1 uur heeft Hare Majesteit via ra dio en televisie het Nederlandse volk kennis gesteld van het voorgenomen huwelijk van haar oudste dochter met de Westduitse diplomaat Claus von Amsberg. Ga oen wij in ons vorige hoofd artikel ons standpunt weer ten aanzien van deze toekomstige verbintenis, het is interessant om onze motieven en conclusies van er» v eek geleden te toetsen aan reaches van andere zijde en aan heren sindsdien van officiële j zijde is bekend gemaakt. Wij her- \inncren eraan dat de bezwaren, welke tegen deze verloving wer- I den ingebracht, drieërlei waren: \le. de toekomstige echtgenoot is Dn tier van geboorte2e. hij maakte deel uit van de Hitier 1 Jvgend en 3e. hij diende in de tweede wereldoorlog in de Duitse Wehrmacht. Geen van deze bezwaren is voor tegenspraak vatbaar en wij hebben er ook niet de minste be hoefte aan daartoe een poging te ondernemen. De gedachte evenwel, dat iemand alleen al op grond van zijv nationaliteit niet in aanmer king zou komen als huwelijks kandidaat. is dermate absurd, dat wij ons niet kunnen voorstel len. dat enig weldenkend mens dit standpunt bij nader inzien zou durven handhaven, gesteld al da* hij het in een spontane op welling en in een sfeer van emo tionaliteit aanvankelijk zou heb ben ingenomen. Een dergelijke discriminatie ware eenvoudig on denkbaar. Z! oals officieel is bekend ge maakt. heeft de regering een diepgaand onderzoek inge steld naar de antecedenten van de heer Von Amsberg. Niet alleen beueffende de omstandigheden waaronder de 13-jarige Claus zijn lidmaatschap van de Hitier Ju- gend vervulde en op 16-jarige leeftijd in militaire dienst trad, maar naar alles wat op zijn privé- leyen, milieu en relaties betrek king had. Dit onderzoek werd r.iet gevoerd langs de weg van ambassades of autoriteiten, doch door gebruikmaking van tal van persoonlijke contacten. Het bracht aan het licht, dat de heer Von Amsberg geen en kele politieke activiteit heeft ont wikkeld noch aan enige gevechts handeling heeft deelgenomen. Dit laatste mede als gevolg van het feit. dat hij eerst in een zeer laat stadium van de oorlog aan het Italiaanse front werd ingezet, n.l. in april '45, waarna hij in mei krijgsgevangene werd gemaakt. Dit onderzoek leverde derhalve voor de regering geen enkele aanwijzing op, welke voor haar een reden zou kunnen zijn om niet mede te werken aan de tot standkoming van een goedkeu ringswet voor het huwelijk van Prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Integendeel, de ver schalende rapporten en informa ties gaven een uitermate gunstig beeld te zien, een beeld dat nog versterkt werd door de uitsteken de indruk, welke gesprekken met Von Amsberg bij diverse over- heidsfiguren en vooraanstaande Nederlanders achterlieten. Gesteld voor de primaire vraag: Zijn er redenen van gewichtig staatsbelang, welke een beletsel vormen voor dit huwelijk?" heeft de ministerraad deze vraag una niem ontkennend beantwoord. De vertrouwelijke voorlichting van het Seniorenconvent von on ze volksvertegenwoordiging door de minister-president had tot re sultaat dat van de tien politieke partijen acht fractievoorzitters zich uitspraken ten gunste van een goedkeuringswet en tenslotte besloot de Rijksministerraad in gelijke zin. Spraken wij reeds de vorige week de oprechte hoop uit, dat de ontwikkeling zou zijn, zoals ze tot dus verre geweest is en dat deze zou leiden tot een gelukkig en harmonisch huwelijk, de afgelopen weken hebben toch wel bewezen, dat de instemming niet onverdeeld is. Velen blijven het een moeilijk verteerbare zaak vinden, dat straks, wanneer het De Koningin en Prins Bern- tard met het verloofde paar tij lens het interview, dat door elevisie en radio vanmiddag verd uitgezonden. huwelijk voltrokken zal zijn, op nationale plechtigheden rondom ae Bevrijdingsdag, naast Prinses Beatrix een man zal staan, die eens hetzelfde uniform droeg als ae armee, welke 25 jaar geleden ons land verraderlijk overviel en het Nederlandse volk tot de rand van de afgrond bracht. Moeilijk inderdaad, maar niet alleen voor ons. als Nederlanders. Wanneer Von Amsberg inderdaad de man is zoals hij door tot oor delen bevoegde instanties en per sonen wordt geschetst en wan neer hij inderdaad de karakter- tigenschappen bezit, welke hem worden toegeschreven dan zullen deze momenten voor hem min stens even pijnlijk zijn als voor ons. Hij zal zich dan ongetwijfeld bewust zijn, dat het niet alleen zijn plicht is zijn echtgenote tot steun te zijn en haar gelukkig te maken, maar dat hij ook heel veel heeft goed te maken jegens het Nederlandse volk. waartoe hij sinds kort is gaan behoren. Hij zal zich zijn plaats als Prins-Gemaal door zijn gedrag en optreden waardig moeten be tonen. zoals ook zijn aanstaande schoonvader dat heeft gedaan. Hij zal zich zijn plaats temidden van ons volk moeten veroveren, maar hij heeft er dan ook recht op, dat dit volk. na het uiterst serieuze onderzoek dat omtrent zijn ver leden is ingesteld hem met ver- iro twen L egemoet treedt. Zijn gedrag zal van beslissende bete kenis zijn voor het herstel van de eenheid onder het Nederlandse tolk, welke eenheid ontegenzegge lijk onder deze gang van zaken heeft geleden. Van hem zal een grote mate van tact en beschei denheid worden gevraagd, begrip voor de houding, welke een aantal Nederlanders tegenover hem in neemt en het geduld en het door zettingsvermogen om deze men sen niet tegenover zich te laten staan, maar naast zich te krijgen. Wij hopen van harte dat Claus von Amsberg over al deze kwali teiten zal blijken te beschikken. In dat geval zien wij met ver trouwen de toekomst tegemoet. Moge dat voor het aanstaande bruidspaar (naar wij vernamen niet vóór 1966) een heel gelukkige toekomst zijn... De gebeurtenissen in Den Haag op morgen, dinsdag, zullen vanaf 14.15 uur door de televisie worden uitgezon den. De uitzending begint met op namen van de tweede-kamerzitting. Om ongeveer kwart voor drie be gint een rechtstreekse reportage van de ontvangst door de regering ln de Treveszaal. De ontvangst door de Staten-Gene- raal en het grootste deel van de ry- tour door Den Haag inclusief de ontvangst op het stadhuis worden eveneens door de tv gevolgd. i Uit het Leidsch Dagblad van t J 29 Junij 1865: f Te N.-York hebben de da- f mes een allerliefste mode in f zwang gebragt. Zij dragen f kleine ronde hoedjes van wit 4 f kant, die den naam dragen 1 van sneeuwvlokken. i(Advertentie) Zomerzorg Vrijdag 30 junij 1865. Het. vierde der zomer concerten onder Directie van den Heer 4 H. Völlmar. Aanvang 's avonds ten half zeven ure. Voor de scholen De verloving van prinses Beatrix ls voor de staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen en de minister van Landbouw en Visserij aanleiding de leerlingen van de Rijksscholen morgen, dinsdagmiddag, met ingang van 12.00 uur vrij te geven. De bewindslieden verzoeken de be sturen van de gemeentelijke en bij zondere scholen eveneens hun leer lingen op die middag vrij te geven. De eindexamens moeten echter normaal doorgaan. onze kroonprinses gelukkig maakt, kan immers geen enkele Nederlander onberoerd laten". In het laatst van zijn toespraak zei mr. Cals „God geve u, prinses Bea trix. dat gij tezamen met uw verloof de mede moog werken aan een toe komst, die ons allen de kwade scha duwen, van het verleden met een ge rust hart kan doen vergeten". Toen mr. Cals op het scherm ver scheen liet de techniek even afweten. Er was een geluidsstoring. Na 2Vt mi nuut was het euvel verholpen, waar op de minister-president adrem rea geerde. Nadat mr. Cals zijn gelukwens had uitgesproken en prins Bernhard een warm pleidooi voor zyn aanstaande schoonzoon had gehouden, sprak Claus in opvallend goed Nederlands een kennelijk tevoren ingestudeerd woord tot het Nederlandse volk. Daarna had Herman Felderhof een zeer openhartig gesprek met de ver loofden, dat in feite een herhaling was van het interview, dat zij in de ochtenduren aan de binnen- en bui tenlandse pers hadden toegestaan. Een humoristische noot ontbrak er niet aan, want toen aan Beatrix werd gevraagd, waar zü na het hu welijk zou gaan wonen, antwoordde zij lachend: „In Drakesteyn, maar dan laat ik de tuin wel wat dichter beplanten (men zie elders) Prinses Beatrix en haar ver loofde Claus von Amsberg. Deze officiële verlovingsfoto werd ge maakt door de fotograaf Max Koot. In een interview met de BBC-tele visie, dat ook op het Nederlandse beeldscherm verscheen, vroeg een verslaggever, of de verloving ook er gens samenhing met de wens van de Koningin om afstand van de troon te doen. Hij zei, dat dergelijke be richten in buitenlandse dagbladen waren verschenen. De Koningin antwoordde hierop, dat ze zich niet kan voorstellen hoe dergelijke berichten in de wereld zijn gekomen. Het is nonsens. Hare ma jesteit zei, dat ze er nooit van ge droomd heeft afstand van de troon te doen. Ze zei dat ze zich fit voelt en dat ze haar taak bijzonder inte ressant vindt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1