i PRINSES BEATRIX SCHOOT LEIDSE UNIVISIE OPEN Na expositie te hebben bewonderd Vanavond oranje-hal in,Damme' Ook zonder champagne verliep opening van „Damme" gesmeerd LSC„ zeer verheugd" PERSCOMMENTAREN Gelukwensen niet reserves LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 28 JUNT Tijd ens kort bezoek aan de Sleutelstad: Prinses Beatrix hield zaterdagmiddag in Leiden een zeer scheiden generale repetitie voor wat haar in de vandaag be nnen week te wachten zou staan: vriendelijk lachend, wij zou- haast zeggen zich van de prins geen kwaad bewust, onderging het vuur van een ploeg fotografen voor het Rijksmuseum van Ikenkunde waar zij met evenveel vuur en een donderende al de Leidse universitaire lustrumtentoonstelling ..Univisie 65" tnde. l^oor deze plaatselijke plechtigheid was een ongebruikelijk aan- fotografen, filmoperateurs en mensen van radio- en televisie nen opdagen, onder wie fotografen uit Duitsland, die gebrand ren op een charmante portretfoto duidelijk te maken wat de universi teit heden ten dage voor de maat schappij betekent. De maatschappij kan de universiteit door haar reactie op die voorlichting aan het denken zetten: de universiteit is er ontvan kelijk voor! Br. Reerink uitte voorts woorden van dank jegens de directeur van het museum die de tentoonstellings ruimte afstond, jegens de bezielende leider van de tentoonstellingscom missie prof. Lunsingh Scheurleer en de heren Broos en Baron-ner. die door hun artistieke bijdragen grote verdiensten hebben verworven. Toch nog afstand Minister Diepenhorst constateerde, dat de universiteit thans veel meer in het maatschappelijk leven staat dan vroeger. Klachten over wereld vreemdheid, zelfgenoegzaamheid en dergelijke worden minder dan voorheen. Zowel zij die de dediging van het westen Na nog enige filosofische beschou wingen over achtergronden en uitin gen van dit verschijnsel hoopte de minister tenslotte, dat de expositie zou mogen bijdragen tot een beter wederzijds begrip. knal en vlag Na de toespraken begaf het gezel schap zich naar buiten, waar Prinses Beatrix op een knop drukte waarmee zij een „bom" ontstak en met een daverende knal een vlag met het woord Univisie aan een parachute lanceerde, welk bewijs van de offi ciële opening snel door de zonnige zomerlucht wegdreef. De president-curator bood daarna Prinses Beatrix het eerste exemplaar aan van het bij de Universitaire Pers Leiden verschenen boekje „De Leidse Universiteit in heden en verleden" va>n de hand van dr. J. J. Woltjer. Terwijl de genodigden op hun f voorstanders van een' communist.- j sche ideologie begrijpen wat het is. D,""coc T*ao',-,v de academische wereld achter zich te hebben. Regering en parlement beseffen bovendien wat betrekkelijk ruim opgezette financiële schema's voor universiteiten en hogescholen betekenen. Desondanks blijft de academie een wat besloten wereld, dekken de gedachten van de gewone man niet de werkelijkheid. Hoewel het gaat om ondernemingen, waarin honderden biljoenen worden gesto ken. die als het ware terrein vreten, en wier eisen van jaar tot jaar be angstigend toenemen, blijft de af stand tussen universiteit en maat schappij bestaan. Dit is ook niet veranderd door de veranderde positie en persoon van de hoogleraar en cie student. den, nuttigde Prinses Beatrix de thee vertrekken van het zij de Sleutelstad weer verliet. Op de Morssingel en op i de Steenstraat had zich een betrek- kelijk kleine menigte Leidenarc-n verzameld, om de Prinses toe te j juichen. De plechtigheid van de opening j werd opgeluisterd <^oor de harmonie- kapel Werkmanis Wilskracht. Wangedrag van jongeren legde domper op teenagerfestival Beproeving voor de meeste deelnemers Eerder dan was verwacht Prinses was in verband met gebeurtenissen, waaronder nen van Prinses Christina, aar de Sleutelstad gekomen aanvankelijk in de bedoeling podat slechts enkelen van haar ;t bij het museum getuige Zij was in gezelschap van (particulier secretaresse mej. M. Wijnen. De Prinses droeg een mantel en een blauw tule begroeting waren bij het m aanwezig onder meer de issaris van de Koningin in^ Holland mr. J. Klaasesz. de Onderwijs en Weten- ipen prof. dr. I. A. Diepenhorst, ;emeester van Leiden mr. G. n der Willigen, de rector mag- de Leidse Universiteit dr. D. J. Kuenen, de president E. H. Reerink en vijf de organisator van de onstelling prof. Th. Lunsingh ïrleer en de directeur van het H. Pott, Bij haar omst kreeg de Prinses een t gele rozen van mej. Ter gelegenheid van de ver loving van Prinses Beatrix met de héér Von Amsberg wordt he denavond op het feestterrein ..Damme" van het universitaire lustrum, het voormalige Oud Hortuszicht aan de Witte Singel, een groots oranje-bal gegeven. Men hoopt daardoor uiting te kunnen geven aan de vreugde van burgerij en universiteit te zamen over de verloving. Mocht het feestterrein te klein blijken voor dit vreugdefestijn, dan bestaat er nog een uitwijk mogelijkheid naar de Stadsge hoorzaal. waar ook een kapcon- cours met festiviteiten aan de gang is ter gelegenheid van het lustrum. Stadhuis winnaar voetbaltoernooi Ergerlijk gedrag van het jeugdi ge publiek was er de oorzaak van, het Lustrum- Teenagerfestival, de Stadsgehoorzaal ge- de meeste deelnemers beproeving is geworden. Waren middags tijdens de voorronde de met byzonder veel flair: in de voor ronde eindigde zij als vierde en in de finale klom zij zelfs op naai- de derde plaats. De uitslag van de finale is: 1 duo Buddy Doove uit Breda «volkslied jes). 2 Tilly Fokkens uit Den Helder zang), 3. Sylvie van Nassau uit Sas- senneim (zang). 4. Tony Ricardo «zang) en 5. The Swinging Strings uit oorschoten «beatgroepi. De ju- hiervoor was samengesteld door reacties uit de zaal al zacht gezegd de platenmaatschappij Artone. hinderlijk, ronduit bar werd het in Een persjury, bestaande uit re- het begin van de avond, toen de fi- dacteuren van het Leids Universi- nale werd gehouden. Nadat er al j teits Blad en het Leidsch Dagblad. Het F et Paaltjenspad-voetbaltoer- (lruk was erfloU,„, gestld en naar el- kmde de Lustrumprus (twee uiltjes nooi, dat zaterdagmiddag als onder- kaar geschreeuwd, begon tijdens het op een stokje) toe aan het duo Bud- deel van het sportieve „verbroede- optreden van het winnende duo, dat ,jV Doove de Beatleprijs aan de rinss» gedeelte van de Sleutcldagen voortreffelijke liedjes aong. achterin I Swlng.ng strings, de pechprijs aan cp het Universitaire sportterrein is ge- de zaai een dozyn langharige jonge- Marjolein Bartelts en een zeer eer- ng op- Heden rond te hossen en te brullen. volle vermelding aan Sylvie van Nas- houden, heeft geleverd voor de sterke ploeg het Stadhuis. Door overwinningen op Augustinus, Catena en Inter. A. drong het Stad huis zonder veel moeite tot de finale door. Alleen het elftal van de Politie wist de ambtenaren een halt toe te roepen (11). In de andere afde ling was GKL oppermachtig. In de eindstrijd moest GKL echter met 0-1 haar meerdere erkennen in de Stadhuis-ploeg, die o.a. De Wit (LFC), Hoope (ASC) en Caron «Ce- leritas) in de gelederen had. Augus tinus legde door het personeel van de Universiteit na strafschoppen te verslaan op de derde plaats beslag. Na ailoop van het geslaagde toernooi reikte de voorzitter van de Universi taire Sportraad, dr. Dijkstra, de pry- zen uit. De eindstanden luidenPoule A: 1. Stadhuis 47, 2. Augustinus 4—5, 3. Politie 44. 4. Inter A. 4 -2, 5. Catena 42. Poule B: 1. GKL 47. 2. Personeel Universiteit 4—5. 3. PTT 44, 4. Wetenschap pelijke Staf 43. 5. Arena 41. Fi nale: StadhuisGKL 1—0. Om de derde en vierde plaats: Augustinus- Personeel Universiteit 22. (Augus tinus wint na strafschoppen). Op ee zelfs Begrijpelijk werkte deze „provo sfeer" nogal deprimerend op de jeug dige zangers en musici. De presta ties leden er hoorbaar onder. Uit gezonderd die van een beat-groep uit Oegstgeest, die met behulp van kasten van verst erkers zoveel lawaai produceerde, dat het rumoer van de zaal daar totaal in verloren ging. Maar zangers en zangeresjes die met bescheidener hulpmiddelen optraden werden herhaaldelijk overstemd. Een komisch incident deed zich voor tijdens het optreden van het Alkmaarse zangeresjes Marjolein Bartelts. Toen zij haar eerste num mer had gezongen, ging het doek op voor de man die haar twee volgende liedjes zou begeleiden. De man zat achter een elektronisch orgeltje, dat plotseling enorm begon te roken. De wolken dreven over het toneel, ter wijl Marjolein maar niet begreep waarom de zaal zo moest lachen. De ontdekking van de dag was Sylvie van Nassau uit Sassenheim, die eerder op de middag een vriendinne tje op de gitaar had begeleid en zich pas op het allerlaatste moment had aangemeld als deelneemster. Zij zong Enigszins beduusd ran de enorme klap die zij met een druk op de knop veroorzaakt, staat Prinses Beatrix naast de direc teur van het museum dr. P. H. Pott. (Foto L.D./Holvast) In de leer bij bedrijfsleven? Tegen half vier, andere genodigden v plechtigheid waren gaf de Prinses zich i toen ook de oor de openings- gearriveerd, be- ïaar de aula van een welkomst woord werd gesproken door de pre sident curator dr. E. H. Reerink, die zich dankbaar toonde voor dit nieuwe blijkvan belangstelling van de Kroonprinses in het wel en wee van haar alma mater. Ook sprak hy waardering uit van de bereidheid van minister Diepenhorst, de toe zegging van zijn voorganger Bot gestand te doen. deze plechtigheid bij te wonen. Dr. Reerink constateerde dat het complex van verwachtingen en er varingen dat zich onder het begrip Backer, lid van de lustrum- „imago" laat samenvatten, zoals dit i de wetenschappelijke Grote interesse releid door slechts enkele auto- maakte de Prinses een rond- 'er de tentoonstelling, waar- wij dezer dagen reeds een uit- beschouwing wijdden. Zij grote belangstelling voor el alle onderdelen en bezich- met interesse de grote maquette ie toekomstig^ uitbreidingen el deze naar ook de bouw er ir. M. L. Kalff in zijn toe- ng opmerkte niet zo heel nieuws voor haan toonde. De es heeft in haar Leidse studie- intensief genoeg met de gehele ersiteit meegeleefd om in grote i bekend te ziin met de am- fize bouwplannen voor de fende decennia. Ook voor haar het echter aanwezig is bij ,.de maatschappij" ten opzichte van „de universiteit" na gedurende lange tijd gunstig geweest te zijn reeds enige tijd bezig is ongunstiger te worden. In andere sferen van het maatschappelijk be stel, b.v. het bedrijfsleven, zijn der gelijke omstandigheden aanleiding om zich ernstig op het „imago" te gaan bezinnen. Men bemerkt dan dat de moeilijkheden gedeeltelijk berusten op verkeerde opvattingen buiten, die door betere voorlichting moeten worden gecorrigeerd, en gedeeltelijk op onjuiste toestanden intern, die men zal moeten corrige ren door de hand in eigen boezem te steken. Het is derhalve uiterst leerzaam, op objectieve wyze zijn „imago" te bestuderen. De univer siteit kan in dit opzicht beter bij het bedrijfsleven in de leer gaan dan bij een struisvogel! Deze tentoon i 'ng heeft ten doel, Bij haar aankomst bij de ten- toonstelling Univisie 65 kreeg Prinses Beatrix een bos gele ro- van mej. Bas Backer, die na mens de wetenschappelijke staf zitting heeft in de lustrumcom- lliiiilllilililllliilllliilllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Leidsch Studenten Corps Is zeer verheugd over de ver loving van Prinses Beatrix. Aldus een verklaring, die door het collegium werd uitgegeven, nadat hedenmiddag de verlo ving van de Kroonprinses met i de heer Claus von Amsberg officieel bekend was gemaakt. Twee leden van het collegium, die tevens de Algemene Sena- tenvergadering vertegenwoordi gen waarin alle erkende corpora zijn gerepresenteerd, hebben zich onmiddellijk na bekend making naar Paleis Soestdijk begeven, om het paar en de Koninklijke familie gelukwen sen aan te bieden. In Sociëteit Minerva werd de bekendmaking op in de conver satiezaal geplaatste televisie ge volgd, waarna de traditionele oranjebitter De dagbladen van vanmiddag bie den in hun hoofdartikelen prinses Beatrix en Claus von Amsberg geluk wensen aan met hun verloving. Maar de kranten tonen zich ook gereser veerd, er zijn bedenkingen tegen Claus von Amsberg als Duitser, als voormalig lid van de Hitlerjugend en Wehrmacht gebrekkige manier waarop het nieuw ties over zijn persoon, zijn daden en zyn mentaliteit is hy het waard". Het Vrije Volk (soc.) schryft oxn.: „Deze verloving is, zo mag men aan nemen. gegrondvest op de liefde, die de verloofden voor elkaar voelen. Geen staats- of dynastiek belang heeft tot dit voorgenomen huwelyk vooral ook tegen de gedreven. Ais de beide partners naar belangen hadden gekeken, zouden zij weer) tot de redacties is gekomen, wellicht niet tot hun beslissing zfjn Er zun. zo spreken sommige dagbla- gekomen. De heer Von Amsberg den zich uit, weer ernstige fouten ge- neemt geen eenvoudige taak op zich. maakt ten aanzien van de voorlich- De prinses maakt zich door dit hu- tuig. Kortom, er Ls geen onverdeelde weiyk niet extra-populair, wy hopen juichstemming. Maar wel wil men oprecht dat de prinses en haar aan- Claus von Amsberg een eerlyke kans j staande echtgenoot het geluk zullen geven om een plaats in en boven het vinden, dat zij van dit huwelijk ver- Nederlandse volk te venverven. j wachten". De N.C.R.V. geeft oxn. als com mentaar: „Aan het Nederlandse volk mag worden gevraagd met alle nuch- terheid. maar ook met alle eerlyk- De "discussie "daar- heid de verloofde van onze prinses tegemoet te treden. Hij heeft daar recht op. nu hy door de grove en fyne zeef is heengegaan, maar ook omdat hy de man hoopt te worden van prinses Beatrix". belevenis, deze de voorlichting te verbeteren De opening van het lustrum'feestterrein in het voor malige Oud Hortuszicht is zaterdagmiddag niet geheel volgens plan verlopenmaar het ging er toch erg ple zierig toe en de Leidse burgerij, die de komende dagen in dit oud-Hollandse stadje Damme" zich verstrooien kan, heeft daarvan vrijdagavond al een voorproefje kunnen nemen. De twintig-jarige dochter van de burgemeester, Suzanne van der Willigen, zou de officiële opening verrichten door een fles champagne tegen de toe gangsdeuren (de voormalige lustrumdeuren uit de oude Sociëteit Miniervate laten slaan. De deuren waren echter niet geheel gesloten, en de fles ver dween heelhuids door de kier om niet meer te voorschijn te komen. Bij inspectie aan de andere zijde bleek de fles spooi-loos verdwenen. Enfin, men heeft toen maar zonder champagne de poorten van het feestterrein opengegooiden dat ging ook gesmeerd. Op de foto begroeten Suzanne van der Willigen en mr. De Ruyter de Wildt van de „Sleutelcommissie" de met veiligheidshelmen getooide leden van de tech nische commissie, die de laatste weken enorm veel werk hebben verzet om het terrein puntgaaf te kun nen open stellen voor de duizenden, die er tijdens sleutelweek en universitaire lustrumviering ver wacht worden. (Foto L.D./Holvast De N.R.C. (lib.) schrijft onder meer: „Het zou onjuist zyn nu ter wille van de feeststemming net te doen alsof de gemengde gevoelens die vooraf onder ons volk waren gewekt niet bestonden, over is nog niet ten einde. Zij moet nu maar niet vandaag worden voort gezet. Vandaag is in de eerste plaats het menseiyk geluk van prinses Bea trix aan de orde, dat ook ons ter harte gaat; wat onze gevoelens niet minder gemengd maakt" De (r.-k.) Tyd-Maasbode: „Ook wij hebben onze bezwaren tegen de keu ze van de kroonprinses. Men mag aannemen dat deze bezwaren, die in vrijwel het gehele volk leven, door prinses Beatrix eveneens gevoeld en overwogen zyn. Het feit, dat zij door haar uiteindelyk te licht bevonden zijn. kan men al dan niet accepteren als een beslissing waarvan eerst de toekomst de juistheid bewyzen kan. Sommigen wensen dat risico niet te nemen. Wy zyn daartoe wel bereid, omdat wy menen te mogen vertrou wen op het beoordelingsvermogen van prinses Beatrix zelf en van de genen die haar in deze dagen met raad hebben bygestaan. Het Vaderland «lib.): „Het aantal fouten dat de laatste weken gemaakt is inzake de voorlichting over het Huis van Oranje is zo groot en zo ontstellend als niet voor mogelyk ge houden zou kunnen worden na al de fouten die in het verleden zyn ge maakt Hierdoor wordt het de heer Claus von Amsberg niet gemak- kelyker gemaakt. Als Duitser zou hy moeilijk hebben. Wilson: Dit jaar geen verkiezingen De Britse premier Harold Wilson heeft zaterdag duideiyk te verstaan gegeven dat hy niet van plar is nog dit jaar nieuwe verkiezingen uit te schryven. Sprekend op een byeen- komst in Glasgow tydens zyn eerste bezoek als regeringsleider aan Schot land zei Wüson: „Ik ben in het geheel niet van plan nog dit Jaar de ontbinding van het parlement aan te bevelen (aan de Koningin)". Zon der het plan tot nationalisatie van de staalindustrie met name te noe men verklaarde de Britse premier met nadruk dat zyn regering he programma van de Labourparty in zyn geheel ten uitvoer wil trachten te brengen. Hy voegde daaraan toe: „Mits wy de goedkeuring van het parlement voor dit programma kun- zal hij nen krijgen zullen er geen verkiezm- het nog moeiiyker krijgen, want vete gen komen. Ik geloof dat het wen- geruchten blijken altyd een taai le- seiyk is dit te zeggen om een einde ven te hebben Laten wy hem j te maken aan de onzekerheid en de de kans geven. Volgens de informa- speculaties".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13