Rik van Looy was er niet bij Nederlanders ontwaken te laat ,Den Hartog favoriet Krantenbezorger TOUR IN CIJFERS DE STRIJD VAN EEN TEGEN ALLEN TEVEEL Van de Kerkhove in de gele trui de kust Duitser Peffgen blijft leider in de Ronde ran de Toekomst LE1DSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 JUNI 1965 VIJFDE BLAD Bernard, van de Kerkhove - na ritzege in de gele trui Cornelisse wint De Amsterdamse Tele Vizierrijder Henk Cornelisse heeft gisteren op fraaie wijze een wedstrijd in het Bel gische Diepenbeek op zyn naam ge bracht. De rappe Amsterdammer sloeg in de massaprint alle bekende Belgische wegspurters, van wie voor al J os Haeseldonckx en Rik Luyten (tweede en derde) hem *ot aan de eindstreep het vuur na aan de schoenen legden. Het grote Neder landse contingent legde overigens voorts nog beslag op enkele ereplaat sen: Michel Stolker (4), Jaap Kersten (5) en de dit jaar verrassend sterke Leo Knops (7). Cornelisse leg de de 150 km af in 3 uur en 53 min. ATLETIEK Een titel voor Jan van Heek Jan van Heek heeft tijdens de na- onale militaire atletiekkampioen- schappen, die gisteren in Doorn zijn gehouden, zijn dubbele triomf van de vorige week niet kunnen prolongeren. De Leidse atleet moest bij het hoog springen zün meerdere erkennen in de Limburger De Waide. die tot 1.90 kwam. Van Heek werd tweede met 1.85 meter. Het speerwerpen le verde daarentegen wel een zege op de Holland-atleet. Met 60.40 me- ter bleef hü zijn naaste belager. Van Her ode, ruim twee meter de baas (58,24). (door Frecl Racké) Waarom glimlachte Van Looy? Waarom keek hij uitermate vriendelijk naar allerlei mensen, die hem vragend kwamen omringen? 'Ach', zei hij later, 'zoveel is er toch niet gebeurd? En men kan toch niet 21 dagen lang in een gele trui rijden?' Ook Poulidor Maar inmiddels wond de tour caravan zich op. Want tenslotte raakte Rik van Looy die kost bare gele trui kwijt. Tenslotte slopen Arie den Hartog, Vittorio Adorni en Jan Janssen seconden naderbij en brak de jonge Ita liaan Felice Gimondi door naar de rijen der toprenners. Natuurlijk: Bernard van de Kerk hove, ploeggenoot van Van Looy, rijdt vandaag in het geel naar Rouaan. Maar is dat voldoende compensatie voor het scherm, dat alle andere favorieten nu rond Van Looy hebben opgetrokken? „Kijk", zei Rik van Looy. „er is er één, die er ook vandaag niet bij was Raymond Poulidor. Als ik moet werken, moet hij het ook. Als hü gaat aanvallen, doe ik het ook. Als hij in de buurt is, ben ik er ook", het is een andere Van Looy, die dat zegt. Niet meer de norse poten taat van weleer. Raymond, die maar één dung wilde de zege. et lijkt of hü zün aanvalsdrift eindehjk heeft inge toomd. Het lükt alsof hü kan wach ten. Trouwens, waarom zou Rik J Grootste sprong j werd gisteren in de tweede f 1 etappe van de Tour de France f geen prijs voor de ongelukkig- ste renner uitgereikt. Gilbert Desmet 1, die van de 50ste f plaats naar de negende opklom, f kreeg de prijs voor de grootste f sprong in het algemeen klasse- r ment. De „Prix Orange" voor f de meest beminnelijke coureur f was voor de jonge Italiaan Gi- f mondi, die, als animator van f de beslissende ontsnapping, in f de spurt niettemin werd ge- f klopt. Hij toonde echter na af- f loop een uitstekende verliezer f te zijn. Gimondi kreeg even- eens de meeste „sterren", na- f melijk Hf, voor zijn intelligente f en goed uitgevoerde actie. Onze J landgenoot Jan Janssen kreeg f er negen. f Doornik, vlakbij naam. Hü stond op de weg gekalkt, hü was geschil derd op borden en spandoeken, ge- niet wachten? Hugo Mar,en ploegleider m naam, maar zwager en vazal van het idool der Belgen, bracht het onder woorden: „Dit maal maar secondensp i nauwelüks begonnen". Hulde Jacques Anquetil: de laadbakken van de geparkeerde vrachtwagens. En hü ging van mond tot mond langs de tienduizenden die, soms rüen dik, de Tour zagen. Bel- lemaal maar secondenspel. De Tour ié wielerland, vierde een Tour h™n™ de France-feest als gold het een vorst en ver jaardag. En de koning heette Rik van Looy. Maar in de Franse grensstrijd verstomden het Rik van Looy verspeelde het lei- gejuich. Toen de tweede etappe van dersgewaad van de Tour pas nadat j de ronde eindelük strüd bracht, ont glipte Van Looy het aureool. In een wilde ren naar de finish over de beukende keistenen, reden brutale, gretige zoekers weg van de gelau- die hen geen winst had mogen toestaan, omdat België maar één leider wilde zien. (Van onze speciale verslaggever) Peter Post heeft het in de tweede ttappe van de Tour de France enorm waar gehad. De lange Amstelvener ifeft zich, geblesseerd na een onge- lnkkige val, echter prachtig door de noeilükheden heen gebeten. Op de wielerbaan van Roubaix irriveerde hü als laatste van het I0NDE v.FRANKR'JK4eef227km25juni Z1 grote peloton, maar nog voor een groot aantal achterblüvers, onder wie de Spanjaarden Jiminez en Gomez del Moral. De jury gaf Post nog een presentje, toen zij hem op de 23ste plaats klasseerde. Trots Arie den Hartog is de trots van de Ford-ploeg. Op het middenterrein van de baan verklaarde Jacques Anquetil onomwonden, dat hü in de Zuidlander een grote favoriet voor de Tour ziet. Den Hartog heeft nog wel last van een ernstige kniewond, die hü bü een valpartü op de eerste dag dezelfde als die van Post opliep. Maar als de eerste kilometers maar voorbij zün, kan ook Den Har tog uitstekend „draaien". Dergelijke zaken en nog veel meer deelt de Jonge renner van de Zuidhollandse eilanden graag onomwonden mee aan de journalisten, voor wie hü een gewild object is. want zün woorden rijkdom is groot. Goed De Tele Vizier-ploeg heeft het al gisteren uitstekend gedaan. Haast en Wouters eindigden in de voorste gelederen, De Roo won de sprint van het peloton, hetgeen meer pun ten voor de groene trui opleverde. In het ploegenklassement staan de „TeleVizieren" nu zelfs op de derde plaats, en dat had ook Kees Pelle- naars niet gedacht. Ondanks vage en sterk overdreven geruchten over hartklachten, rijdt Jan Janssen zeer goed. Gisteren g hij kort voor de finish een lekke band, herstelde die snel, be reikte het peloton en ging meteen in de aanval. Dat leverde een zesde plaats op. plus belangrüke winst op Rik van Looy. „Let op mij", zei Jan Janssen na afloop van de etappe met z'n oude bravoure, „ik ben er nog lang niet. Er komen nog heel veel dagen". GEVRAAGD. Leeftijd 1650 jaar. mmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden Teveel Dat heeft Rik van Looy gebroken in de laatste kilometers: zün popula riteit. Zelf wilde hü de wedstrüd con troleren. De generaal stuurde zün soldaten met avontuurlüke escapades mee, maar nooit verloor hü het over zicht. Steeds weer bracht Rik van Looy het peloton naar uitlopers, want hü wilde leider zün, een leider in alle opzichten. Maar hoe ver gaan de krachten. Ook van een Rik van Looy? Waar was hij, toen de goed lachse Arie den Hartog, frivool spe lend in de voorste rüen, grimmig een paar „onbelangrüke" uitlopers nazette? Toen Roubaix al daagde en de laatste kilometers zo enorm zwaar gingen wagen? „Rik was er niet', zei Den Hartog, comfortabel op de derde plaats van de rang- scli'kking en zorgvuldig omringd DETOUR IN KILOMETERS Feiten uit de tweede etappe van Luik naar Roubaix ter 200 kilome- i klein stukje voornamelijk de Belgische z nijdige klim. door ploegleider Geminiani en de be roemde Italiaanse masseur Vergani. „Rik was er niet, want ik denk dat hü teveel had gedaan". Van Looy was er ook niet. toen Vittorio Adorni en Jan Janssen wegrenden achter brutale „TeleVizieren" Haast en Wouters aan. Van Looy kon de kracht voor de laatste slag niet meer opbrengen. Herhaald Bernard van de Kerkhove draagt de vlag van de Tour naar Rouaan. Voor de jonge Belg uit het kust- plaatsje De Panne heeft de geschie denis zich herhaald. Vorig jaar greep hij de gele trui ook al in de tweede etappe en ook toen moest een ploeg genoot het leidersgewaad aan hem afstaan: Ward Seis. Van de Kerkhove is de man. die op v/acht staat. De soldaat, die de terreinwinst moet consolideren als de leider dat zelf niet kan doen. Veer tig kilometer voor het einde van de etappe begon zün werk. Joseph Groussard, Gilbert Desmet en Vic van Schil ondernamen de zoveelste poging om aan het regime van Van Looy te ontsnappen. Van de Kerk hove ging mee als bewaker, deed geen meter kop werk, maar werd toch meegesleurd door de anderen. De ontsnapping begon allure te krügen en dat merkte ook Gimondi, de win naar van de toekomstronde 1964. Sa men met de Fransman Foucher doorbrak de jonge Italiaan het front van de Solorüders, die op dat mo ment andere zorgen hadden: Ward Seis was gevallen. Gimondi etaleer de op de bonkige wegen van de grens streek breeduit zün talent. Hü be reikte de vier voorop en ging door. Weer moest Van de Kerkhove als zyn bewaker mee, maar nu lagen de kaarten anders. Slechts Van Schil kon nog aanhaken en op de ploegge noot van Van Looy rustte nu de taak de gele trui over te nemen. De drie voorop waren ver genoeg weg geraakt van het peloton om op een ritzege te kunnen mikken. Aldus won Van de Kerkhove. die een leeggere- Buigen Achter hen faalde Van Looy. Toen een groep van negen met maar liefst vier Nederlanders was ge smeed en daarin de machtige stuw kracht van Den Hartog, Janssen en Adorni was opgenomen, moest de lei der het hoofd buigen. Ruim een mi nuut na de negen finishte hü, glim lachend. midden in een peloton, waarvan Jo de Roo de sprint won. De strüd van één tegen allen was te veel geweest. Maar de overwinning van allen was maar heel klein. Een kopgroepje in c etappe van de Ronde v< rijk. Van rechts naar mondiGroussard. Desmet en Van Schil. Frankrij k. Parcours vlak, maar met ir münstreek soms ee: De eerste aanvaller is Denson. Hy sprint al na 4 kilometer weg, maar wordt snel weer teruggehaald. Daarna wordt voortdurend ge probeerd weg te komen, maar steeds controleert de equipe-Van Looy de ontsnappingen uitstekend, o.a. als na 68 kilometer Anglade, Van Conings- loo en enkele anderen een sterke groep vormen. Op 92 kilometer sprint de we reldkampioen der achtervolgers. Fer dinand Bracke, weg. Hü neemt 200 meter voorsprong, omhelst in Marci- nelle zün ouders en laat zich terug zakken. Rond 110 kilometer probeert Van Looy het, samen met ploegge noot Dewolf en landgenoot Desmet, zelf. Het peloton reageert onmiddel- Ujk. 9 Na 147 kilometer valt Seis. Zün ploeggenoten brengen de nogal ernstig geblesseerde sprinter bü, maar moeten Groussard, Desmet en Van Schil voorsprong toestaan. Slechts Van de Kerkhove kan meekomen Na 170 kilometer bereiken Gi mondi en Foucher de kopgroep. Gi mondi zet door en slechts Van Schil Van de Kerkhove kunnen volgen. I Na 175 kilometer onitstaat een Jachtgroep met vier Nederlanders: Haast. Wouters, Janssen en Den Har- Verder sluiten de Belgen Rey- broeck, Boucquet en Gilbert Desmet an. alsmede Adorni en de Frans- Ma hé Groussard, Fouchet en Gilbert Desmet (2) worden ingelo pen. Op de wielerbaan van Roubaix wint Van de Kerkhove de sprint en daarmee de gele trui. De negen ach ter hem en het peloton daarna heb ben slechts geringe achterstand. Het Italiaanse voetbalelftal heeft woensdag in Helsinki Finland met 20 verslagen. De ontmoeting telde voor het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap. De stand in groep acht luidt thans: 1. Italië 35; 2. Schotland 35; 3. Polen 22; 4. Finland 40. De uitslag van de tweede etappe luidt: 1. Van de Kerkhove (België, Marien) 5.27,45 met boni 5.26,45; 2. Gimondi (Italië, Pezzi) z.t. met boni 5.27,15; 3. Van Schil (België, Magna) z.t.; 4. Reybroeck (België, Driessens) 5.27,59; 5. Adorni (Italië, Pezzi), 6. Janssen (Ned., De Muer) z.t.; 7. Ste vens (België. Marien), 8. Boucquet (België, Driessens». 9. Wouters (Ned. Pellenaars), 10. Den Hartog (Ned., Geminiani). 11. Gilbert Desmet 1 (België, De Kimpe), 12. Haast (Ned., Pellenaars), 13. Mahé (Fr., De Muer) allen z.t. 5.27.59; 14. De Roo (Ned., Pellenaars) 5.29,04; 15. Staf Desmet (België, De Kimpe), 16. Karstens (Ned., Pellenaars), 21. Van Dongen (Ned., Pellenaars), 23. Post (Ned., Driessen), 25. Nijdam (Ned.. Pelle naars), 43. Geldermans (Ned., Ré- my), 65. Lute (Ned., Geminiani), 69. Van Espen (Ned., Pellenaars) alle Z.t. als De Roo; 83. Jo de Haan 5.29.04, 89. Huub Harings z.t., 98. Bas Maliepaard z.t. Algemeen klassement: 1. Van de Kerkhove (Belgë) 10.03,04 2. Gimon di (It.) 10.03,57; 3. Den Hartog (Ned.) 10.04,12; 4. Stevens (Belg van vandaag 1 10.04,18; 5. Van Looy (Belg.) 10.04,23; 6. Janssen (Ned.) 10.04.26; 7. Haast (Ned.) 10.04,31; 8. Adorni (Italië) 10.04,41; 9. G. Desmet (België) 10.04,56; 10. Aimar (Fr.) 10.05,17; 11. ex aequo Everaert, Grain, Lebaube, Martin, Rostollan en Novak (allen Fr.) in dezelfde tüd als Aimar: 10.05,17; 33. Karstens en De Roo (beiden Ned.) 10.05,36: 35. Malie paard en Van Espen (Ned.) 10.05,37; 37. Lute (Ned.) 10.05,45; 49. ex aequo Wouters (Ned.) 10.06,01; 59. ex aequo Geldermans (Ned.), Bahamontes (Sp.) en Junkermann (Did) 10.06,22; 66. Van Dongen (Ned.) 10.06,36; 76. ex aequo: Nijdam en Harings (bei den Ned.) 10.07,06; 103. De Haan (Ned.) 10.10,34; 121. Post (Ned.) 10.18,11. Het ploegenklassement van de tweede etappe is als volgt: 1. Marien 16.24.48; 2. Pezzi z.t.; 3. Driessens 16.25,02 4. Pellenaars z.t.; 5. De Muer z.t. Het ploegenklassement na de twee de etappe luidt: 1. Marien 30.13,45; 2. De Muer 30.14,23; 3. Pellenaars 30.14,38; 4. Geminiani 30.14,46; Pezzi en Plaud 30.14,54. Puntenklassement: 1. Van de Kerkhove 37 punten; 2. Van Looy 25 pnt; 3. Reybroekc 21 pnt; 4. Van den Berghe en Gimondi beiden 20 pnt: 6. Van Schil, Seis, Janssen en Dt Roo allen 17 pnt. Woensdag werd in de competitie de KNZB slechts één waterpolo- wedstrijd gespeeld in de hoogste herenklasse. Neptunus Arnhem zege vierde in eigen bad met 31 over DZV. CIJFERS VAN KLEINE TOUR VIERDE ETAPPE: Uitsla* t 1. Chisman (GB) de 147.5 km in 3.49.17 (met bon. 3.48.47), 2. Albo- netti (It.) 3.49.40 (bon. 3.49.25), 3 Furian (Oostenr)4 De Locht (Belg), 5 Carasco (Sp.-, 6. Staron (Pol.-, 7. Beker (Pol.), 8. Bayssiere 9. Herger (Zwits.) 3.49.40, 10 Desvages (Fr.) 3.5240, 11 Claude Guyot (Fr.) z.t., 12. Ziellnski (Pol.) 3.52.47, 13. Peffgen (Did.), 14 Gross- kost (FY.), 15. Harrv Steevens (Ned.), 16. Hojlund (Den.), 17. Criel (Belg), 18. Bernard Guyot (Fr.), 19. Catieau (Fr.), 20 Goletz (Did.), 35. Johan Hoogland (Ned.), 4L Nico Lu- (Ned.), 79. Karei Leyten (Ned.), 83. Harry Beugels (Ned.), 84. Henny Schouten (N«d.) allen dezelfde tüd als Ziellnski: 352.47, 93. Wim Sche pers (Ned.) 3.56.33, 94. Harm Otten- bros (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1 Peffgen (Did. i 14.37.30, 2. De Locht (Belg) 14.37.42, 3. Claude Guyot (Fr.) 14.37.45, 4. Grosskost (Fr), Rodri guez (Sp en Perurenna (Sp.) al len 14.38.00, 7. Beker (Pol.) 14.38.06, 8 Bayssiere (Fr.) en Herger (Zwi.) 14.38.27, 10. Furian (Oost) 14.38..44, 11. Diaz (Sp.) 14.40.01, 12. Desvages (Fr) 14.40.42, 13. Surla (Sp.) 14.40.49, 14. Rudi Zollinger (Zwits.) 14.40.54, 15. Leijten (Ned) 14.40.55, 16. Kirilok (Buig.) 14.41.06, 17. Ber nard Guyot (Fr.) en Delvael (Belg.) 14.41.13, 19. Carasco (Sp.) 14.41.31, 20 ex aequo o.a.: Steevens (Ned.), 14.41.34, 32. Lute (Ned.) 14.41.51, 34. Beugels (Ned.) 14.41.55, 49. Hoog land (Ned.) 14.45.33, 68. Schouten (Ned.) 14.48.14, 74. Schepers (Ned.), 14.49.08, 92. Ottenbroe (Ned.) 14.56.08. Ploegenklassement: 1. Spanje 43.52.18, 2. Frankrijk 43.53.14, 3. Po len 43.58.17, 4. België 43 59.57, 5. Italië 44.00.23, 6. Zwitserland 44 00.55, 8. Nederland 44.03.46. Puntenklassement: 1. Cl. Gauyofc (Fr.) 37 pnt., 2 Peffgen (Did.) 34, 3. Anni (It.) 28. 4. Diaz (Sp.) 25, 5. Monti (It.) 25. (Van een speciale verslaggever) Oranje ontwaakte juist iets te laat. Acht Nederlandse renners zagen tijdens de vierde etappe Jambes—Roubaix van de Tour de l'Avenir aanvankelijk niets in een vroege vluchtpoging, door negen renners na 48 kilometer ondernomen. Hoe fout die veronderstelling was, bleek al snel. Onbegrijpelijk De negen liepen binnen 10 kilo meter een minuut uit en ook toen volgde er nog geen reactie van het peloton, waarin de landen, die een er voorin hadden het tempo zo veel mogelijk drukten. Wim Schepers F.ddy Beugels zagen het gevaar. Zij liepen op hun beurt de hoofd macht achter zich en begonnen aan achtervolging, die hen dicht bü de kopgroep bracht. De twee Lim burgers haalden het echter juist niet lieten zich terugvallen in het pe loton. Oranje had de slag grandioos gemist. Kansrijk In de eerste plaats had de best geklasseerde van de aanval, de Bel gische onafhankelijk Julien de Locht, in het klassement een ach terstand van nog altüd 3.19 secon den op leider Peffgen. Voorts had den de beide grote rivalen in het ploegenklassement, Spanje en Frank- rük, een minder gevaarlüke coureur voorin. Voor Frankrük was dat An- dré Bayssieres, van wie de tricolo res in de Pyreneen nog wel iets verwachten, voor Spanje Rafacle Ca- .rasco, een door een rij':e oom ge- eigenlük onbegrijpehjk steunde 24-jarige onafhankelijk uit mannen van Janssen .Toledo, die in Federico Bahamontes aarzelden, toen het negetal met een voortreffelijk leermeester had. nog 100 kilometer voor de boeg ten Het negental werd gecomple- aanval toog. Verscheidene factoren menteerd door een Engelasman: Pe- Het FONDMTOEKOMST-Se et227ta.25juni ter Chisman, die in Roubaix voor de eerste maal in de gescheidenis van de T2 zün land een ritover- winning zou bezorgen. Hans Furian (de winnaar van de Ronde van Oos- tenrük 1965), de Polen Staron en Be ker, de Italiaan Albobetti en de Zwitser Herger. In gevaar Voor leider Wilfried Peffgen nam de ontwikkeling van de strijd al snel een minder gunstige wending. De Duitser beschikt nu eenmaal op enkele uitzonderingen Goletz, Loschke en Johnk) niet over al te sterke co-equipiers en daar Span jaarden, Fransen en Polen zich eensgezind beüveren het tempo zo laag mogelük te houden, liepen de vluchters in een onrustbarend hoog tempo verder uit. Met wat geluk be hield Peffgen tenslotte toch zün trui. Onfortuinlijk Voor Nederland eindigde de etap pe nog onfortuinhjk. Slechts Steevens Hoogland en Lute eindigden in het grote peloton met alle favorieten, terwül Beugels, Leüten en Schou ten, die elkaar na pech büstonden, in een vrü uitgebreide groep 28 se conden later arriveerden. Veel meer verlies leden Schepers en Ottenbros, die gisteren niet de indduk maken deze vüfde Tour de l'Avenir tot een goed einde te zullen gaan brengen. Van zorgen bevrijd.... De 24-jarige Peter Chisman, die als eerste Brit een rit heeft gewonnen in de Ronde van de Toekomst, heeft in 1963 de Ron de van Engeland met 5H minuut voorsprong op zün naam ge schreven. Hij veroverde toen op de eerste dag de leiding en stond die niet meer af. Nadien liepen de prestaties van Chisman, die In het noord- Engelse plaatsje Howghton woont, wat terug, voornameiQk omdat hij voor zijn beroep (hü heeft een technische functie op het gebied van wegen- en brug genbouw) veel moest studeren. Drie weken geleden kwam Peter met glans door zijn laatste exa men en bevrüd van alle zorgen kon hü zich daarna voorbereiden op de Tour de 'Avenir. Het re sultaat hiervan bleek in Rou baix.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9