LEIDSCH DAGBLAD VRIJHEID IN HUURBELEID TOSTI j TOP-TEMPO FOTO-NIEUWS l VAN HET L.D. I Huren Alleen P.S.P. vierkant tegen het huwelijk SER-advies over compensatie Verhoging in twee etappes Verschillende percentages hoger p Aflopende subsidies UID-VIETNAM BREEKT MET FRANKRIJK GEMINI-V OP 9 AUG. GEVANGENEHAKT GAT IN DE MUUR Voor studerend kind drievoudige bijslag? BAREND BEER VERDWIJNT <ÏEEF MIJ MAAR (9ud Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 JUNI 1965 No. 31598 ppecteur E, A L vac Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel I. LeideD Giro oo 57055 Huister drs P. C. W. M. Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde- ling) wil als sluitstuk van zijn progressief woningbouwbeleid niet ingang an 1967 een proef nemen met meer vrijheid in het houw- en huurbeleid enkele delen van het land. De twee zeer uiteenlopende huurverhogingen die hij per 1 januari 1966 a 1 januari 1967 wil doorvoeren, zijn een aanloop. De bewindsman heeft de Tweede Kamer thans de volgende verhogingen rgesteld: t Geen verhoging voor de woningen, die vóór 1921 zyn gebouwd en die, naar gelang de gemeenteklasse een huurprijs hebben lager dan f75,-, of f65.- per maand. Tweemaal 71 i» procent voor woningen, die zün gebouwd tussen 1 januari en 5 mei 1945 en die, al naar gelang de gemeenteklasse, een huurprijs bben lager dan f 75,-, f 70,- of f 60,- per maand. Tweemaal 15 procent voor woningen, die zün gebouwd tussen 1 januari en 5 mei 1945 en die, al naar gelang de gemeenteklasse een huur heb- die hoger ligt dan f 135,-, f 125,- en f 110,- per maand. Tweemaal 10 procent voor de overige voor 5 mei 1945 gebouwde wo gen, alsmede voor de woningwetwoningen en gesubsidiëerde particuliere nrwoningen, die zün gebouwd van 1946 tot en met 1956. Met 0 tot tweemaal 10 procent de woningen, die na 1956 tot stand zijn nmen. Het verhogingspercentage is voor deze woningen afhankelijk van huurprijs, die thans geldt. venals bij vorige huurverhogingen zal aan de Stichting van de Arbeid ies worden gevraagd over noodzakelijke looncompensaties. Zodra dit ies bekend is, zullen aan de Tweede Kamer voorstellen worden ge il over de aanpassing van de sociale uitkeringen aan de voorgenomen irverhogingen E LAATSTE IUURRONDE >t deze huurverhogingen wil mi- t Bogaers de huren van voor- #se en naoorlogse woningen in meer harmonische verhouding tikaar brengen. Het is de laatste mene huurronde, die hij zich ogen stelt Doel ervan is ver- ring van het woonpeil en een matiger bezetting van het ingbestand. Met hetzelfde doel Cdiji t regering in Zuid-Vietnam vandaag de diplomatieke ikkingen met Frankrijk ver en, aldus maakte minister Buitenlandse Zaken Tran ■do op een persconferentie nd. De betrekkingen tussen landen zullen voortaan op dair niveau worden gere- De Franse zaakgelastigde et ambassadepersoneel zul- aigon moeten verlaten. Franse regering wordt er in een ring van beschuldigd de vijand of indirect te hebben geholpen der Vietnamese strijdkrachten volk verwarring te hebben ge- Daarom wil de Vietnamese re- geen voorrechten meer ver- tn aan een land. dat voorgaf riend te zün en haar als een behandelt. „Frankryk wendt ize bondgenoot te zün, terwQl wrd-Vietnam helpt", aldus ml- Tran Van-do. EERBERICHT Bewolking KNMI verwacht van heden- rgenavond: veel bewolking met opklaringen en in hoofdzaak of vannacht plaatselük regen. Matige tot krachtige rtelijke wind Dezelfde of iets temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 JUNI 4.21 uur; onder: 21.04 uur. p: 1.55 uur; onder: 16.36 uur. iter in Katwijk te 11.59 uur; ter te 7.23 en 20.02 uur. immer jestaat uit 22 pagina's heeft hij nog een drietal andere maatregelen voorgesteld: een nieuwe subsidieregeling, nieuwe voorschrif ten voor de bouw van gesubsidieerde woningen en daadwerkelijke stimu lering van de doorstroming. De proef met grotere vrijheid in bouw- en huurbeleid moet het pro gramma van de minister dan in 1967 afronden. Subsidies De nieuwe subsidieregeling Is voor al gericht op kwaliteitsverbetering van de gesubsidieerde woningen. Om te beginnen zal de jaarlijkse bijdra ge voor woningwetwoningen, die na 1 januari 1966 gereed komen, wor den verdubbeld en van gemiddeld f 185,- op f 370,- per jaar worden gebracht. Deze verdubbeling geldt ook voor be jaar den woningen, die vallen binnen een nieuw te vormen categorie b, waarvan de jaarlijkse gedeelte van die voor woningwetwo ningen in de categorie a. bijdrage zal worden bepaald op 2/3 Voor de particuliere huurwoningen zal hef subsidie worden verhoogd in harmonisch verband met de wyzi- ging van het subsidie voor de wo- ningwetbouw. Daarbij zal de premie ineens, bü de aanvang van de be woning, komen te vervallen en zal de subsidieëring voortaan alleen plaats hebben door jaarlijkse bij dragen Hun, wie een subsidie voor te bouwen woning is toegekend zal als de woning na 1 januari 1966 tereed komt, de keus worden ge laten tussen de oude en de nieuwe regeling. Aflopend Aangezien de minister van mening is, dat de huurder op den duur de kostprüs van zün woning moet be- talen, zullen de subsidies een aflo- j pend karakter hebben. Voor bijvoor beeld woningwetwoningen en parti- j culiere gesubsidieerde huurverhogin gen in de categorie a zal het sub sidie in de loop van tien Jaar ver dwijnen. Dit betekent, dat de huren van deze na 1 januari 1966 ge reed te komen gedurende tien j8ar elk jaar met vier procent zullen worden verhoogd, te beginnen op 1 januari 1968. Voor woningwetwonin gen en particuliere huurwoningen in de categorie b zal het doel in vüf jaar bereikt zijn. In deze perioden krügt de huurder volgens minister Bogaers ruim gelegenheid om in zijn kostprüshuur in te groeien. Vervolg pagina 2 De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft besloten dat de ..Ge- mini-V" ruimte-cabine op negen augustus zal worden gelanceerd. De ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad zul len dan een week in een baan om de aarde cirkelen en talrijke ex perimenten uitvoeren, waaronder een poging tot een ontmoeting in de ruimte. Fractievoorzitters geven mening (Van onze parlementaire redacteur) Uit de verklaringen, die de fractievoorzitters van de Tweede Kamer na het beraad bij premier Cals hebben afgelegd, blijkt, dat een zeer grote meerderheid van de Kamer met meer of minder enthousiasme zal instemmen met het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Alleen de pacifistische fractievoor- VnnrllpliniirJ zitter de heer Lankhorst heeft zich fUUlUCIIUUU duidelijk tegen het huwehjk ver klaard. Zün fractie zal dan ook te gen de goedkeuringswet stemmen. De P.S.P. acht de monarchie uit de tijd. Zij wijst verder op twee objectieve feiten uit het leven van de heer Von Amsberg: het feit, dat hü op jeug dige leeftijd door zün ouders vanuit Tanganjika naar het nationaal so cialistische Duitsland werd gezonden en het feit, dat hü tot het einde toe in Duitse militaire dienst heeft gestreden ter verdediging van het nationaal socialisme. Prins BernharcL heejl vanmorgen int man. Chaplin wam zetj de prijs in het Amsterdamse Congresgebouw de\ ontvangst. Ingmar Bergman was Erasmusprijs 1965 uitgereikt aanldoor ziekte verhinderd de plechtig- Charlie Chaplin en Ingmar Berg-1 heid bij te wonen. Do socialistische fractievoorzitter drs. Nederhorst verklaarde, dat drie a vier leden van zijn fractie hun oordeel zullen voorbehouden. Voor alle leden van zün fractie noemde hij de verloving een moeilüke zaak. Maar uit de mededelingen van de heer Von Amsberg kunnen in eer en geweten geen argumenten wor den geput om tegen de goedkeuring te zfjn, aldus drs. Nederhorst. Hü voegde er aan toe, dat zün fractie door de mededelingen van de pre mier zelfs een zeker vertrouwen heeft, dat de heer Von Amsberg het voorbeeld van zün toekomstige schoonvader zal weten te volgen en een waardig representant zal kunnen zyn van ons land en ons volk. Vertrouwen Een zelfde vertrouwen bleek uit de verklaring van andere fractievoorzit ters. Voor drs. Schmelzer van de K.V.P. bleek niet alleen de persoonlijke keuze van prinses Beatrix, maar ook de mededelingen van mr. Cals door slaggevend te zün. De fractie is, zo bleek uit de verklaring van haar fractievoorzitter mr. Geertsema, op grond van nagenoeg dezelfde over wegingen tot een soortgelijke beslis sing gekomen. De heer Roolvink (ARP) meende, dat de heer Von Amsberg een faire kans moet hebben om zijn plaats in ons volks leven te verwerven. Hij was verder van oordeel, dat wij ons twintig jaar na de bevrijding niet kunnen laten voortdrijven door de gevoelens, die tijdens en kort na de oorlog beston den. Ook hem hadden de medede lingen van mr. Cals in hoge mate gerustgesteld over de persoon en de kwaliteiten van de heer Von Ams berg. Dankbaar De technische outillage, waarmee het Leidsch Dagblad zijn lezers op de snelste wijze goede voorlichting in woord en beeld tracht te geven, is gisteren uitgebreid met een apparaat, waarmee de redactie via permanente telefoonaan sluitingen foto's uit binnen- en buitenland ontvangt. Deze apparatuur levert in slechts enkele minuten een van desnoods zeer grote afstand doorgeseinde foto af. Daar door wordt het in principe mogelijk foto's in ons blad op te nemen van gebeurtenissen, welke zich nog geen uur voor het ter perse gaan van de krant op duizenden kilometers af stand hebben afgespeeld. Y Vanzelfsprekend zal het niet dagelijks voorkomen, dat dergelijk actueel fotonieuws gebracht wordt. Het nieuws in beeld" zal echter door het in gebruik nemen van deze o kostbare apparatuur in principe even snel gebracht kunnen fy worden als met nieuwsberichten reeds vele jaren geschiedt dank zij de uitgebreide telexnetten. welke ons blad ver- X1 binden met persbureaus en binnen- en buitenlandse corres- 'ij pondenten. 6 Speciale incidentele voorzieningen hebben ons indertijd in staat gesteld actuele foto's te geven van de Olympische g Spelen in Tokio en het huwelijk van Prinses Irene in Rome. Hetgeen bij die gelegenheden een bijzonderheid was in ver- a band met het belang der gebeurtenissen, hopen wij thans tot 8 een dagelijk: regelmaat te kunnen uitbouwen. <^QSöH*eSoK®c§of<sogaH3cgcfcScgcK9c§^^ baai, dat prinses Beatrix haar le venspartner heeft gevonden. Zij zei de Kennismaking met het Nederland se volk met vertrouwen tegemoet te zien en achtte het verder byzonder belangrijk, dat de heer Von Amsberg zei. heel goed begrijpt, hoe moeilijk het voor Nederland is om hem te accepteren. De communistische fractievoorzit ter, de heer Bakker, hield zich nog op de vlakte. Hij vond, dat het Nederlandse volk „niet overdonderd moet worden vraagstukken van staatsrechtelijke aard. Onze fractie is tegen iedere overhaaste besluitvor ming met betrekking tot de goed keuringswet". De fractievoorzitters van de overige kleine partijen, de heren Van Diest (SGP), Koekoek (Boerenpartij) en Jongeling (GPV) toonden evenals hun collega's van de grote fracties begrip voor de bezwaren, die bü een deel van ons volk leven. Maar ook zü hadden mede op grond van de informaties van de minister-presi dent geen reden om straks tegen de goedkeuringswet te stemmen". Ontsnapping in Enschede (Van onze Enschedese correspondent De Italiaan Alfredo Ogniboni is ontsnapt. Zondagavond half tien zat hij nog in zün cel op de eerste ver dieping in de gevangenis in Arnhem en maandagmorgen om zeven uur bü de eerste controle bleek hü te zün verdwenen. In de muur zat een gat, waardoor Alfredo naar buiten is ge komen. Even daarna was het hele politie-apparaat in Nederland ge alarmeerd. Op alle wegen wordt uit gekeken naar deze listige uitbreker. Totnutoe echter is hij nog niet ge pakt. Met zün arrestatie was een einde Amendement in Kamer (Van onze parlementaire redactie) Voor een studerend kind van 16 tot 27 jaar, dat op kosten van de ouders buitenshuis verblijft, moet niet alleen aanspraak op drievoudi ge kinderaftrek kunnen worden ge maakt. maar ook op drievoudige kinderbüslag. Dat is de strekking van een voorstel, dat gisteravond in de Tweede Kamer is gelanceerd door de christelük-historische afgevaar digde YV. Scholten. Het voorstel was vervat in een amendement op een door minister Veldkamp (Sociale Zaken) ingediend wetsontwerp, dat de aanpassing van de sociale verzekeringswetten aan de nieuwe belastingwetten -egelt. Hoe wel de bewindsman het >ordeel over het amendement aan de Kamer wil de overlaten, vond hü dat de grens in de mogelijkheden tot verstrekking van kinderbijslag wel zo langzamer hand is bereikt. Het mendement, dat de schatkist op 30 miljoen gulden komt te staan, zal alleen maar tot gevolg hebben, dat er in deze ge vallen geen studietoelagen meer worden verstrekt, zo waarschuwde de minister. De lasten van O.K. en W. worden op deze manier naar hot kinderbüslagfonds verschoven. Ondanks de stok achter de deur, waarmee minister Ve'dkamp met de ze waarschuwing zwaaide, was er in de Kamer een algemene sympathie voor het christelük- historische amendement. Tot een heslissing kwam. het evenwel niet, omdat het wetsontwerp wegens moeilijkheden op een ander (technisch) onderdeel naar de kamercommissie voor Sociale Zaken moest worden terugverwezen Wel ligt het in de bedoeling het heen geklommen. Hij kwam na deze wetsontwerp nog voor het zomer- j geslaagde klauterpartij uit op de stil- reces, dat half juli begint, in ple- le Diependaalseweg. Het is daar dat naü\ zitting af te handelen. 'alle uit braaksporen ophouden. gekomen aan een aantal inbraken in Goor en omgeving, die steeds bru taler werden uitgevoerd en büna steeds plvits hadden in het weekein de. De Italiaan heeft steeds hardnek kig ontkend iets met de inbraken te maken te hebben. Hü ontkende ove rigens alles. Maar toch werd hü tot zeven maanden veroordeeld. Over een maand zou hy vrijkomen. Het onderzoek naar deze ontsnap ping is nog in volle gang. Alfredo moet gedurende het weekeinde met een of ander hard voorwerp en gat van ongeveer 30 centimeter middel- lyn in de 25 centimeter dikke bak stenen buitenmuur van zyn cel heb ben gemaakt. Het gat zat vlak by de vloer in een hoek van de cel achter de privaatton. Daardoor heeft men het by de laatste oppervlakkige con trole zondagavond tegen half tien niet ontdekt. Alfredo heeft zich aan een touw uit het gat laten zakken, waardoor hij terecht kwam op het 3 meter lager gelegen binnenplein van dt gevangenis. Het touw had hü in de cel vastgemaakt aan de buis van de centrale verwarming. Hoe de man aan het touw la gekomen en aan het voorwerp waarmee hü de muur heeft doorboord is onbekend. Het touw hing maandagmorgen als een overtuigend bewijs uit het gat in de muur. Het voorwerp waarmee hü de muur heeft doorbroken \eeft men nog niet kunnen vinden. Alfredo was echter nog lang niet vrij toen hü op de binnenplaats was. Hij moet ech ter alle mogelijke tyd hebben gehad en hy moet ook in alle rust hebben kunnen werken. Uit een 's nachts niet afgesloten werkbarak op het gevangenisplein heeft Alfredo een blauwe »verjas van een personeelslid weggenomen, die hü over zijn manchester gevangenis pak heeft aangetrokken, bovendien heeft hü ln de barak een touw ge vonden, waarmee hij over de A meter hoge muur die het gevangeniscom plex van de buitenwereld scheidt, is (Van onze r.t.v.-medewerkster) Barend de Beer, een begrip in de kinderwereld gaat verdwijnen. Met ingang van 1 september komt hij niet langer meer tegen de Ne derlandse kijkertjes een stemmig gebromd daaaaaaagzeggen. Reden voor dit stoppen is, dat de Franse auteur van deze strip geen nieuwe afleveringen meer voorradig heeft. Barend de Beer wordt vervangen door een nieuwe strip „Het zandmannetje"een produktie van de Norddeutsche Rundfunkhier uitgebracht door de AVROVARA onder leiding van de NTS. Het zandmannetje draait sinds een half jaar met groot succes in Duitsland en is de laatste tijd ook te zien op België- Vlaams. Het bestaat uit kleine se- rietjes en wordt deels door pop pen gespeeld, deels door geteken de figuurtjes. Ad verten tl* chocoladedrank E.®" verrokkeHjke chocoladedrank met slechts 1 A vet. Fris en pittig van smook. To*£.J®** de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl teuwo i Uit het Leidsch Dagblad van i 24 Junij 1865: J 1 Dingsdagmorgen reden ZM. de Koning, Prins Alex- ander en verder gevolg naar 1 de Nieuwe Vaart van Apel doorn op Dieren om zich met de visvangst in den omtrek van Loenen te verlustigen. 1 Naar wij vernemen, heb ben H.H. Burgemeester en Wethouders verzocht Z.M den Koning te mogen ont vangen en begroeten aan de grenzen der gemeente bij Hoogstdeszelfs komst op a.s Dingsdag. maar heeft Z.M voor dat eerbewijs beleefde lijk bedankt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1