RIK VAN LOOY GEEN schokkende wijzigingen De Roo vergiste zicli TOUR IN CIJFERS Krantenbezorger Gevallen Peter Post laatste in Luik DE KEIZERVAN HERENTHALS Pellenaars-ploeg deed liet goed Voor het loopbaan eerst in zijn rijke in de gele trui Onaangedaan Hoe ivreed Westeuropese Goed humeur CIJFERS VAN KLEINE TOUR lransfernieuws DE TOUR IN KILOMETERS DESILLUSIE VOOR JOOP ZOETEMELK In Ronde van de Toekomst: Duitser Peffgen blijft leider Uit de bocht LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 JUNI 1965 VIERDE BLAD (door Fred Racké) één mocht er maar winnen: Rik van Looy. En er gebeurde iets bijzonders. Voor het eerste in zijn rijke loopbaan als beroepswielrenner droeg de kleine man uit Herenthals, die leeft als een vorst en het predikaat „wie- lerkeizer" draagt, voor het eerst trok Rik van Loov de gele leiderstrui van de Tour de France aan. „Kont naar de Maas. Naar Luik. Er zai wat bijzonders gebeuren". Rik had het gezegd en de mooie, blonde mevrouw Nini van Looy was naar Luik gekomen. Ze stond er tussen de duizenden dolle Belgen, die de eerste etappe van de Tour de France in een wilde, massale eindsprint zagen ein digen. Eén kon er maar winnen, Onaangedaan, schijnbaar stond hij daar op het ere-podium. In de regen en in de wind, die door de Maasvallei bulderde. België huldigde hem, zoals zo vaak. De man, die geprezen en verguisd werd, die in jaren harde beroepssport bijna alle toppen beklom, om dan weer terug te vallen tot het onderwerp van obscure geruchten, die man, die steeds weer terug kwamglimlachte vaag. Totdat er beweging kwam in de menigte aan zijn voeten. Er werd doortocht verleend aan een man, die een shirt droeg, dat fel oplichtte in het grauw van regen en verregende mensen. Toen pas lachte Rik van Loop voluit er was een doel bereikt. In het prach tige landhuis in Herenthals heeft Nini van Looy gisteravond een gele trui binnengebracht. ¥1 menselijke inspanningen nog maar r. Francois Mahe. de Franse ve- t teraan, die voor de laatste maal de tour rijdt, kreeg voor zijn im- f mer opgewekte humeur de Prix J Orange. j Peter Post kreeg de prijs voor t f de ongelukkigste renner. J Hoe mooi. hoe wreed tegelijk kan een Tour de France zijn. Hoe rijgen de geschiedenissen, die spreken van sportief pogen en falen, van glorieuze prestaties en wrede tegenslag, zich aaneen. Ook als dat wonderbaarlijke geheel van luidruchtige reclame en Na een valpartij in de buurt van Eupen zit Peter Post mis troostig langs de kant van de wegen rolt. Toen Rik van Looy glorie vergaarde, degradeerde het lot van een andere wielrenner tot figurant: Peter Post. Elf minuten na Van Looy's superieure sprint, duwde een geknakte renner met een pijnlijk vertrokken gezicht zijn fiets over de eindstreep. Als laatste van allemaal eindigde hy en de regen sloeg on barmhartig op hem neer, toen hij, onbeschermd, zijn weg zocht over het leeggestroomde terrein van aan komst. Voor Peter Post is 1965 een rampjaar geworden. In Bachen Het gebeurde in Bachen, een klein Ardeens dorpje, dat de meute, streng gecontroleerd door de kopmannen, stormenderhand nam na de eerste 95 kilometer van deze Tour. Te gre tig wellicht stortten de coureurs zich in een lange afdaling. Het kostte Pe ter Post een Tour de France. Een Italiaan, midden in het peloton ver woed pogend de voorste rangen te bereiken, stuurde in het publiek, viel. „Kijk uit Arie!" heeft Post nog ge roepen tegen Arie den Hartog, die voor hem reed. Te laat. Den Hartog viel. Maar ook Peter Post, geschoold in scherp sturen door talloze zes daagsen op kleine winterbanen, ont moette het noodlot dat op elke wiel renner wacht. De lange Amstelvener kon onmo gelijk de vallende renners meer ont wijken, stortte er binnen in. En toen Arie den Hartog twee verbogen wie len door nieuwe had vervangen en als een razende terug sprintte naar het peloton, krabbelde Peter Post moeizaam overeind: een bloeduit storting in het rechterdijbeen en een beschadigde rechterschouder. Als ge baar tegenover de man, die gedwon- De uitslag van de eerste helft van de eerste etappe luidt: 1. Van Looy (België, Marien) de 149 km in 4 uur 6 min. 49 sec. met bon.: 4.05,49; 2. Van den Berghe (België, Driessens) 4.06.49 met bon.: 4.06,19; 3. Seis (België, Marien); 4. De Roo (Ned., Pellenaars)5. Van de Kerkhove (België, Marien), 6. Beheyt (België, De Kimpe), 7. Mota (Italië, Albani), 8. Haelterman (België, Driessens), 9. Reybroeck (België, Driessens), 10. Janssen (Ned., De Muer), 11. Sweerts (België, Driessens), 13. Karstens (Ned., Pellenaars), 14. Verhaegen (België, De Kimpe), 15. Durante (Italië, Albani), 16. Van ConingSloo (België, Deledda), 17. Wouters (Ned., Pellenaars), 18. Den Hartog (Ned., Geminiani), 19. Nydam (Ned.. Pelle naars), 20. Darrigade (Fr., Rémy», 21. Simpson (G.B., Deledda) allen in zelfde tijd als de winnaar; 34. Harings (Pellenaars), 55. Maliepaard (Pellenaars), 61. Geldermans (Ré- my), 78. Haast (Pellenaars), 90. Cees Lute (Louviot), 95. Van Dongen (Pellenaars) allen in 4.06,49, 109. De Haan (Pellenaars) 4'.10,17, 130. Post (Driessens) 4.12.20. De uitslag van de ploegentijdrit over 22,5 kilometer luidt: 1. ploeg Geminiani-Louviot: (Lute (Ned.). Martin (Fr.), Denson (G.B.). Novak (Fr.), Aimar (Fr.), Den Hartog (Ned.), Rostollan (Fr.), Lebaube (Fr.), Everaert (Fr.), Grain (Fr.) allen in 29 min. 24 sec.: totaaltijd eerste 3 coureurs: 1.28.12; 2. ploeg Plaud, 1.28,15; 3. ploeg Marien, 1.28,30; 4. ploeg De Muer, 1.28,54; 5. ploeg Pellenaars, 1,29.09 (De Roo, Van Dongen, Haast; 6. ploeg Pezzi, 1.29,39; 7. ploeg Magne, 1.29,45; 8. ploeg De Kimpe. 1.30,24; 9. ploeg Rémy, 1.31*87; 10. ploeg Driessen, 1.33,12; 1. ploeg Pla Sanchis 1.34.36; 12. ploeg Albani-Baldini 1.35,06; 13. ploeg Langarica 1.37,12. Klassementen Na de eerste etappe luidt het alge mene klassement: 1. Van Looy (Belg.) 4.35,19; 2. ex aequo Arie den Hartog (Ned.), Aimar, Everaert, Grain, Lebaube. Martin, Rostollan, Novak (allen Fr.), 4,36.16 op 54 sec; 23. ex aequo Jan Janssen op 1.08; 31. ex aequo Karstens, De Roo, Haast op 1.13; 34. ex aequo Maliepaard op 1.14, Van Espen z.t.; 36. Lute op 1.22; 59. ex aequo Geldermans op 1.59; 67. Van Dongen op 2.13; 78. ex aequo Nijdam, Wouters en Harings op 2.43; 111. De Haan op 6.11; 125. ex aequo op 13.48. Na de eerste etappe luidt het alge mene ploegenklassement: 1. ploeg Geminiani 13.48.39; 2. ploeg Plaud 13.48,42; 3. ploeg Marien 13.48,57; 4. ploeg De Muer 13.49,21; 5. ploeg Pellenaars 13.49,36: 6. ploeg Pezzi 13.50,06. gen was een Tour de France te rij den, die hij niet wilde, liet ploeglei der Romme Driessens een Belgische helper achter. Maar het geknakte moreel van Peter Post woog zwaar- John van Ton- gerloo. Peter Post werd in Luik de laatste tourrenner. Voor hem was er nog slechts de prys voor de onge lukkigste Favorieten Tussen Van Looy en Post streden 128 coureurs. Een van hen Raymond Poulidor. een andere Jan Janssen. Twee favorieten voor de tour. twee mannen die daarvoor Rik van Looy moeten verslaan. Dat probeerden ze, na de eerste rit. in een gevecht waar voor ze nu nog hun ploegen konden roepen. Een ploegentijdrit (21 kilo- j moeite meter» langs de oevers van de Maas j vergde veel, bijna alles. Rik van Looy wenste zijn minuut bonificatie na melijk niet prys te geven. Hij zweep te zijn team op tot een razende start. In de wagen van oud-coureur Fred Debruyne zag ik de solo-ploeg verbe ten vechten tegen de storm, die de grootste vijand van de renners was. „Zie", zei Debruyne, „hoe hij zijn ploeg leidt. Hoe hij zelf het werk doet". Er sprak ontzag uit De Bruy- ne's woorden. Eerlijke bewondering, van een die weet. hoe zwaar dit vak an Loog wordt met enige n de Gele Trui geholpen. van vandaag 1 De uitslag van de derde etappe (Eupen-Luik, 130 km) luidt: 1. Mon ti (It.) 3.36.37 (met bon. 3.36.07); 2. Van Vreckom (Belg.) z.t. (met bon. 3.36.22)3. Bernard Guyot (Fr.)4. Anni (It.); 5. Beker (Polen); 6. Va- lensic Joeg-Slavië»7. Delvael «Bel gië); 8. Gowley (G.-B.) allen in de zelfde tijd als de winnaar; 9. Inthaler (Oost.) 3.36.56; 10. Peffgen (Did.) 3.36.58: 11. Claude Guyot (Fr.); 12. Van Cauwenberghe (B.); 13. Gross- k09t (Fr.); 14. Bayssiere (Fr.); 15. Bodart (Belg.); 16. Desvages (Fr); 17. Hoogland (Ned.); 18. Criel (B.) 19. Schepers (Ned.)20. Zollinger (Zwits.)21. Steevens (Ned.)22. Beugels (Ned.); 23. Catieau (Fr.); 24. Albonetti (It.)allen in dezelfde tijd: 3.36.58; 51 Leyten 3.36.58; 60. Nico Lute z.t.; 95. Ottenbros 3.43.06; 101. Schouten 3.43.38. Het algemene klassement na de derde etappe luidt: 1. Peffgen 10.44.43; 2. Claude Gyot 10.44.58 op 15 sec.; 3. ex aequo Grosskost, Rodri guez (Sp.) en Perurena (Sp.) allen 10.45.13 op 30 sec.; 6. Diaz (Sp.) 10.46.53 op 2.10; 7. Leyten (Ned.) 10.47.47 op 3.04; 8. Desvages, Suria (Sp.) en De Locht (Belg.) 10.48.02 op 3.19; 11. Zollinger 10.48.07 op 3.24; 12. Kirilof (Buig.) 10.48.19 op 3.31; 13. Bernard Gyot 10.48.26 op 3.43: 14. Gowley, Beker en Delvael z.t.; 17. ex Tussen de besturen van Feijen- oord en Anderlecht is overeenstem ming bereikt over de transfer van international Gerard Bergholtz naai de Belgische kampioen. Over de grootte van de transfersom wilden de vertegenwoordigers van beide verenigingen zich niet uitlaten. Sparta heeft zijn eerste aankoop gedaan. De rechtsbuiten van Hel- mondia '55, Gerard van de Kerkhof is voor twee jaar gecontracteerd. Het transferbedrag is niet bekend. Gerard van de Kerkhof is 22 jaar en geniet grote bekendheid in het Limburgse land door zijn snelheid. is. De equipe van Van Looy vocht op de formatie van Poulidor nog eens belangrijke seconden winst rond de gele trui. Maar niet de Solo-ren ners waren de sterks ten. De Ford- ploeg van Geminiani, geschaard rond die oersterke Zuidlander Arie den Hartog bleek een machtige een heid, die zijn kopman op een tweede plaats achter Van Looy bracht. Toen daarna de equipe van Pellenaars zich naar een uitermate verdienste lijke tijd had gereden en Jan Jans- sens ploeg wat seconden op Van Looy had gewonnen, kon de balans van één dag Tour worden opgemaakt. De Fransen zagen verbijsterd, hoe Raymond Poulidor de verliezer van het eerste uur was geworden. De winnende ploeg in de tijd rit. van rechts naar links: Ros tollanArie den Hartog en Le baube. (Van onze speciale verslaggever) De Televizier-ploeg van Kees Pel lenaars heeft de eerste toerdag uit stekend volbracht. In de massale eindsprint na de eerste rit. reed Jo de Roo zich naar een vierde plaats en Gerben Karstens werd 13de. De Leidenaar, die bijzonder veel zin in deze Tour heeft en dat ook duide lijk laat merken, zou wellicht nog wat dichter bij de eersten zijn ge weest. als hy niet het laatste „gaatje" pal voor de finish gesloten hao gevonden. Jo de Roo wilde trou wens voor Karstens de sprint aan trekken. maar vergiste zich. Niet zijn poegmakker zat aan zijn wiel, maar de Belg Haelterman. Uit een onvoordelige positie heeft De Roo er toen maar het beste van gemaakt en dat bleek een vierde plaats. In de tijdrit reed Televizier uitstekend. De eeiste kilometers werden zelfs door de Nederlanders het snelst af gelegd. later moesten zy slechts aan 4 ploegen secondenwinst toestaan. De geest in de ploeg is goed. „Schrijf maar eens," zei Jo de Roo" aan de Nederlanders die met vakan tie zijn in de bergen, dat zy ons een duwtje moeten komen geven en wat te drinken brengen. Dat doen de Fr«nsen en Spanjaarden tenslotte ook". Een wens. die wij hierbij gaar ne overbrengen. Feiten uit de eerste etappe van Keulen naar Luik (149 kilometer) voor een gedeelte door het Eifel-ge- bergte en voorts over een zwaar cours door de Ardennen. de eerste die pech krijgt in deze Tour is de Spanjaard Sucheen lekke band na 7 kilometer; 67 kilometer: de eerste vermel denswaardige ontsnapping. Bij de 7 coureurs die het wagen, bevindt zich ook de Nederlander Harings; 72 kilometer: een nieuwe ont snapping van 5 man, nu met o.a. Seis, de Spanjaard Garcia en de Ita liaan Gimondi. 95 kilometer: een ernstige val partij, waarvan Den Hartog en in het bijzonder Post het slachtoffer wor den; de eerste berg (vierde categorie) wordt door de Belg Brandts het eerst bedwongen, de volgende (derde cate gorie door Henk Nijdam; 118 kilometer: de Engelsman Simpson valt aan, maar Poulidor, de Spanjaard Jiminez en Seis reageren onmiddellijk en het peloton staat ook hen geen winst toe; eindsprint in Luik: Rik van Looy verslaat een grote groep Bel gen, tussen wie De Roo en de Ita liaan Motta de eerste buitenlanders zijn. <afat ROfJDEv FRAN KR. 3e eh 240knv24junT Het stayersveld voor Prijs van Amsterdam, avond, is tot negen breid. Toegevoegd zijn achter Joop Stakenburg, Jan aequo een grote groep renners met o.a. de Nederlanders Steevens en Beu gels in 10.48.47 op 4.04; 35. Lute 10.49.04 op 4.21; 47. Schepers 10.52.35 op 7.52; 48. Hoogland 10.52.46 op 8.03; 72. Schouten 10.55.27 op 16.44; 94. Ot tenbros 11.01.34 op 16.51. In de derde etappe staakte de Oos tenrijker Hiebl de strijd. Molldoveanu (Roem.) werd geëlimineerd wegens tij dsoverschrij ding In Ossendrecht (Van onze wielermedewerker) Joop Zoetemelk heeft in de gister avond verreden Ronde van Ossen drecht bij de nieuwelingen naast de bloemen gegrepen. De 18-jarige Rijp- weteringer, die in de slotfase met de Helmonder Croese aan zijn wiel uit het peloton was ontsnapt en al het zware werk had gedaan, liet zich op de streep verrassen door Rob Croese. De Voorschotenaar Van der Valk eindigde bij de amateurs als zesde. In de straten van Ossendrecht hebben zes renners de strijd by da amateurs volledig beheerst. Nauwe lijks tien van de negentig af te leg gen ronden waren onder de wieltjes door gedraaid, toen Harrie van Piere, Renée Pynen, Henk Peters, Ton van der Valk, Jaap Hoogland en Wim Brouwer met een felle demarrage het langgerekte peloton achter zich lieten. Goed samenwerkend liep de voorsprong van de zes sterke kop lopers steeds verder op en na ruim acht kilometer lag de groep reeds op een halve ronde. Wel probeerden de grote mannen in het peloton nog de vluchters te achterhalen, maar toen Van Piere, Peters en Pijnen het tem po aan de kop nog iets opvoerden, was de beslissing gevallen. Halver wege de 100 km lange wedstrijd „lap te" de kopgroep het veld. In de eind sprint zegevierde de snelle Hoogland vóór Pynen en Peters. De Voorscho tenaar Van der Valk ging als zesde over de streep. Bij de nieuwelingen was Joop Zoe temelk oppermachtig. Na in het be gin de kat rustig uit de boom te hebben gekeken, ging de sterk rijden de Rijpweteringer er negen ronden voor het eind van door en alleen de Helmonder Rob Croese zag kans zijn wiel te pakken. Zoetemelk, die in de resterende kilometer het zware kop- werk alleen deed en dacht dat Croese zich met de tweede plaats tevreden zou stellen, beleefde op de streep een grote desillusie. Met een verrassende sprint gritste de lange Helmonder de I bloemen voor zijn neus weg De I Leidenaar Brand eindigde op de der- I tiende plaats. Leeftijd 1650 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden (Van een speciale verslaggever) Bijna had op het marktterrein van Luik ook de Ronde van de Toekomst een Belgische ritwinnaar gekregen. Verbeten spurtend bleef de 22-jarige Remy van Vreckom tot vlak voor de meet een serieuze kandidaat voor de eerste plaats, maar tenslotte moest hij toch de rappe Italiaan Battista Monti voor laten gaan en bijna was ook de Fransman Bernard Gyot, een oudere broer van groene trui drager Claude, de Belg nog gepasseerd. Zover kwam het echter juist niet. vluchters de best geklasseerden (Gyot, de Brit Gowley, de Belg De- vael en Beker) meer dan vier mi nuten op leider Peffgen achterston den, deden zich geen schokkende wij zigingen voor in het klassement. Wü- fried Peffgen zal na België ook Franrijk ingaan als drager van de gele trui met de witte banden Clau de Gyot rydt ook de vierde etappe in de groene trui en de Spanjaarden behouden hun gele petjes als lei ders in het ploegenklassement. Van Vreckom. Monti en Guyot be ëindigden met nog vyf andere ren ners, onder wie de sterke Pool Jo seph Beker, na een reeds voor de Cote de la Bouquette '90,5 km) in gezette aanval, de 130 km lange der de etappe van Eupen naar Luik met een voorsprong van slechts 21 secon den op het grote peloton met nage noeg alle favorieten en vyf van de acht Nederlanders. Aangezien van de „Kapot" t Tijdens de afdaling van de voorlaatste col in de rit naar f t Luik raakte Harm Ottenbros r even zijn gevoel voor de juiste f richting kwijt. Hij reeds recht- door waar hij een bocht had f moeten nemen en vloog in volle f f vaart van de weg af. Gelukkig f voor de Alkmaarder belandde hij f midden in een grote hoop zand, f f zodat zyn val geen ernstige bles- f sures ten gevolge had. Harm was f f echter wel wat duizelig en nadat t Jefke Janssen, snel ter plaatse, hem weer op de fiets had gehol- t pen, draaide hij niet meer zo vlot als te voren. Hij arriveerde 4 i dan ook in Luik met behoorlijke 4 i achterstand. (f t t ry Steevens, Wim Schepers en als beste man op de zevende plaats in 't klassement staande Karei Leyten zich in het voorste gelid. Nico Lute „Ik zat kapot op het eind" kon de laatste kilometers het peleton net niet meer volgen en verloor zeven tien seconden, Harm Ottenbros (door een val) en Henny Schouten (door peeh) raakten respectievelijk 6 min 08 sec en 6 min 40 sec. achterop. De professionals mochten dan in hun tour weinig hinder ondervin den van de onstakels, die ie rit naar Luik bo<xi, voor de amateurs en on- afhankelijken, die vanaf Eupen een iets afwijkend parkoers volgden, was de opgave zwaar genoeg. Ondanks de betrekkelijk korte afstand van 130 km verloren talrijke coureurs het contact met het peloton definitief en bekenden als de Poolse klimgeit Gawliczek, de Zweed Gosta Petter- son, de Roemeen Dumitrescu (dit jaar vijfde in het eindklassement van de Vredeskoers) en een andere Pool. de geroutineerde Stanislaw Gadza, eindigden na de hoofdmacht. Voor hen leverde, evenals als trou wens voor veel anderen, de drie co tes in de rit, de Baraque Michel (3e categorie voor het bergklassement), de Cote de la Bouquette (2e cate gorie) en de twintig kilometer voor RONDE vd TOEKOMST 1 5eeh186km.26]uni de aankomst gelegen Cote des For ges (2e categorie) teveel moeilijkhe den op.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7