Algemene Bank Nederland kunst OPVOERING „DON GIOVANNI" BRACHT MOEILIJKHEDEN 'M/26:jy70 Jean Paul Sartre: 60 Erlander in Moskou niet wijzer geworden over Wallenbergs lot blijf jong, blijf fit fiets I Callas voelt zich weer prima EXPOSITIE KAREL APPEL Geen staking in San Domingo ISRAEL WENST ANDERE DUITSE AMBASSADEUR Hij voetbalde te goed... Dertig blanken in Kongo omsingeld LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JUNI 1965 Regisseur en décor ontwerper: geen verantwoordelijkheid In aanwezigheid van o.a. mi nister Vrolijk (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk) en de voorzitter van het bestuur van het Holland Festival, mr. H. J. Reinink, is gisteravond de ope ra ,,Don Giovanni" van W. A. Mozart in de Kon. Schouwburg in Den Haag in première gegaan als onderdeel van het Holland Festival. Medewerking aan de opera werd verleend door het Residentie Orkest en het Ned. Kamerkoor. De opera werd ge dirigeerd door Carlo Maria Giu- lini. De hoofdrol van Don Gio vanni werd gespeeld door Re- nato Capecchi. Naast hem speelde Louise Bosa Balian de rol van Donna Anna. Ook vele vertegenwoordigers van het corps diplomatique en de leider van het Festival van Edinburgh, die bin nenkort door de leider van het Hol land Festival, de heer P. Diamand, zal worden opgevolgd, Lord Herwood, waren aanwezig. Na afloop van de voorstelling werd in het Kurhaus in Scheveningen een ontvangst gehou den door het bestuur van de Stich ting Holland Festival en de directie Maatschappij Zeebad Scheveningen. Het tot stand komen van de voor stelling van „Don Giovanni" is niet geheel zonder strubbelingen verlopen. Op het laatste ogenblik zagen de Italiaanse regisseur en de décoront werper af van hun verantwoordelijk heid. Het publiek vond een inlegvel in het programma, waarop de volgende verklaring stonden afgedrukt: Mededeling van Virginio Pulcher en Luciano Damiani: „Onoverkomelijke problemen van technisch-organisatorische aard heb ben Virginio Pücher en Luciano Da miani, resp. regisseur en décoront werper van „Don Giovanni", belet de voorstelling geheel volgens hun in tenties te verwezenlijken. Zij kunnen derhalve de artistieke verantwoorde lijkheid voor deze voorstelling niet op zich nemen. Desondanks hebben zij, ten einde aan de belangen van het Holland Festival geen schade te be rokkenen ,tot het laatste ertoe bijge dragen dat de voorstelling onder de best mogelijke omstandigheden ten tonele wordt gebracht. Het artikel van Virginio Pücher, opgenomen in het programma, is, gezien het boven staande, slechts van theoretische be tekenis". De operazangeres Maria Callas arriveerde gisteren uit Athene in Parijs. Zij zeide, dat zij zich volledig in orde voelt. De boot tocht van drie weken over de Middellandse Zee die zij ge maakt heeft, heeft haar volledige rust gegeven zodat zij zich nu weer prima voelt. Als bij een medisch onderzoek geen nieuwe problemen blijken, zal Callas volgens plan op 4 juli in Londen zingen. „Bestuur en directie van het, Hol land Festival betreuren het ten zeer ste dat de heren Pücher en Damiani, na weken van intensieve voorberei ding, op de vooravond van de pre mière gemeend hebben hun artistieke verantwoordelijkheid te moeten neer leggen. Het Holland Festival getuigt gaar ne van zijn grote erkentelijkheid je gens de directeur van de Kon. Schouwburg, de heer Van Leer sum, het technisch personeel van de Kon. Schouwburg, alsmede alle overige toneeltechnici die het tot stand ko men van deze voorstelling onder zeer moeilijke omstandigheden hebben mogelijk gemaakt. Bovenal gaat de oprechte erkente lijkheid van het Holland Festival uit naar .maestro Giulini, wiens toewij ding aan Mozarts opera uiteindelijk alle moeilijkheden heeft helpen over- Gerard Lemaitre kreeg voetblessure Gerard Lemaitre van het Ned. Dans Theater zal in het Holland Festival niet kunnen optreden. Hij heeft zijn voet geblesseerd tijdens het optreden van het Ned. Dans Theater in Parijs, vanwaar het ge zelschap zondagavond in ons land is teruggekeerd. Het Ned. Dans Thea ter heeft daar drie avondvoorstellin gen gegeven. In het Holland Festival zal Ge rard Lemaitre worden vervangen door Jaap Flier, in „De Onaf schei delijken" door Ger Thomas in „En- trata" en door Job Sanders in ,S>mphonie in three movements". Winnaars orgelconcoursen concerteren in Den Haag O Het tweede nationaal orgelcon cours voor amateurs, dat van 25 tot 28 augustus in de Haagse Goede Vrijdagkerk door de stichting Pro Organo wordt georganiseerd, zal worden ingeleid met een concert door de winnaars van vier Neder landse orgelconcoursen, t.w. Arnhem 1964: René Rakiex, Utrecht 1965: Charles de Wolff, Bolsward 1965: Jacques van den Dool en Haarlem 1965: thans nog niet bekend. Voor selecties zullen worden gehouden op 16 en 17 juli en 13 en 14 augustus. Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.100 is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk Een nieuwe, voordelige spaarmethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. Nieuwe directeur van schouwburg Eindhoven -jt Moeder uit Pirchiuppic" is de naam voor dit oorlogsmo nument van de beeldhouwer Ge- deminas Ickubonis. Architect Kay Fisker overleden Kay Fisker, een Deense architect van internationale faam, is gister avond in de ouderdom van 72 jaar te Kopenhagen overleden. Fisker was een briljant docent en gaf lessen aan verschillende archi tectencursussen in binnen- en bui tenland. Hij heeft woningbouwprojecten gemaakt voor Glasgow, West-Berlijn (Interbau) en Gotenborg. Verder heeft hij de moderne universiteit in Aarhus ontworpen. Dominerende literaire figuur De beroemde, door tallozen gelezen, doch ook door tallozen .onbegrepen" Franse schrijver Jean Paul Sartre is gisteren zestig jaar geworden. Hij werd op 21 juni 1905 te Parijs geboren, waar zijn vader ingenieur was. Na zijn studies werd Sartre in 1928 leraar in de wijsbegeerte in Le Havre. Hij schreef zijn beschouwende roman: ,,La Naussé" (,.De Walging"), die in 1938 verscheen. Tijdens de tweede wereldoorlog raakte Sartre in gevangenschap, pu bliceerde enige filosofische werken, nam deel aan het verzet, regisseerde voor de soldaten een paar toneel stukken en werd, kort na de bevrij ding al spoedig een „populaire" per soonlijkheid, zeker tegen wil en dank. Van toen af is er telkens sensatie rond hem geweest. Zo raakte om streeks 1950 de literaire wereld in beroering, toen Sartre het communis me in zijn boeken betrok. In 1964 weigerde hij de hem toege kende Nobelprijs voor letterkunde, omdat htj „vrU" wilde blijven van in vloeden en bewonderaars. Sartre heeft tal van problemen van de hedendaagse mens behandeld, o.a. de begrippen „eenzaamheid, vrijheid en verantwoordelijkheid". Hij ziet het bestaan als een wisselvallig avontuur en wijst alle vaste beschikking af. Met de „verantwoordelijkheid" schakelt hij zich bewust in bij de mo ralisten. Al is er dan geen kosmisch verband, er is een wereld van het be wustzijn, waarvoor iedereen op zijn manier verantwoordelijk is. Alles wat Sartre geschreven heeft, zijn interpretaties van deze filosofie. Er is beslist scholing nodig om het literaire werk van Sartre in zijn diepste bedoelingen te kunnen volgen maar er is alleen maar een goede li teraire smaak nodig, om zijn werken te bewonderen. Sartre is o.a. nog beroemd gewor den door het toneelstuk „Huisclos" (Met gesloten deuren) en de verha lenbundel „La Mur" (De Muur). Sartre bleef, ondanks zijn vriend schap met de vermaarde schrijfster Simone de Beauvoir, ongehuwd. Zij veelal dominerende rol in de hedendaagse wereldliteratuur lijkt nog lang niet ten einde. Het is geplaatst ter herden king van de slachtoffers van het fascisme in het dorp Pirchiupic in Lithauen. .Laten wij niet ver geten" schijnt zij te zéggen Josephine v. Gasteren naar Griekenland en Rusland De actrice Josephine van Gasteren is gisteren van Schiphol naar Athene vertrokken om in opdracht van Te- leac een televisiecursus van 15 afle veringen voor te bereiden over het Griekse Theater. Het zullen geen reportages worden maar wetenschap pelijke uitzendingen waarbij de ac trice de vertelster is en de discussie leidt. De opzet van de cursus is het huidige publiek erop te wijzen dat de oude Grieken geen stukken hebben geschreven die alleen voor hun tijd golden. De behandeling van alge meen menselijke problemen maken de toneelstukken hedendaags. Josephine van Gasteren zal in deze televisieproduktie worden bijgestaan door een aantal classici en deskun digen in de dramaturgie, de kostuum- kunde en vertalers. De opnamen zul len worden gemaakt door camera man John van Rheden. In Epidaurus, het mekka van het klassieke Griekse toneel, zal Jose phine van Gasteren interviews heb ben met regisseurs, acteurs en actri ces en choreografen. De Teleac-serie zal worden afgesloten met een scène uit een Griekse tragedie in de ver taling van P. C. Boutens en daarna in de vertalingen van Evert Straat. Daarna volgt een discussie, waaraan o.a. Ton Lutz en Erik Vos zullen deel nemen. De scène uit de Griekse tra gedie zal door Nederlandse jongeren worden gespeeld. De opnamen zullen in totaal acht weken vergen. Na twee weken uit rusten op het eiland Kreta zal de ac trice naar Rusland reizen, waar zij voornamelijk in Moskou en Leningrad enkele weken zal doorbrengen om zich op de hoogte te stellen van de heden daagse toneelprodukties aldaar en conGact te leggen met verschillende Russische schrijvers. Het bestuur van de Stadsschouw burg Eindhoven heeft met ingang van 1 juli tot directeur benoemd de heer B. C. J. Ullings, thans waar nemend directeur. Per gelijke datum heeft het bestuur aan directeur G. J. Metzelaar op diens verzoek „om per soonlijke redenen" op de meest eer volle wijze ontslag verleend met dank voor diens grote verdiensten in de op bouwperiode van de schouw burg. De heer Ullings was 15 november van het vorig jaar tot waarnemend directeur benoemd. Nederlanders exposeren in Duitsland Drie Nederlandse kunstenaars: Armando. Henk Peters en Jan Schoonhoven, zullen op uitnodiging van het gemeentebestuur van de Duitse plaats Gelsenkirchen van 25 juni tot 25 juli daar een aantal van hun werken tentoonstellen. «taflJfiSPÜ Hij liep ernstige In het Stedelijk Museum in Am sterdam wordt van 25 juni tot 29 augustus een overzichtstentoonstel ling gehouden van 't werk van Karei Appel. De catalogus omvat ca. 140 nummers: een keuze uit het ge schilderde werk, tekeningen en goua ches van de laatste 20 jaar. Meer dan de helft is afkomstig uit particuliere verzamelingen in ons land en uit België, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Zwit serland. Simon Vinkenoog zal de ex positie vrijdagmiddag 25 juni openen. Van de algemene staking, die de vakbonden in de Dommicaanse re publiek hadden afgekondigd, was gisteren in de hoofdstad San Domin go niets te merken. De staking zou 's ochtends om acht uur beginnen en 72 uur duren maar de bedrijven waren geopend en het openbaar ver voer functioneerde normaal. Wel wa ren enkele fabrieken gesloten. De vakbonden hadden op deze wijze steun willen verlenen aan het be wind van kolonel Caamano. De beruchte affaire-Wallenberg is nog steeds niet tot een oplossing ge komen, ondanks het feit, dat de Zueedse premier Erlander die zaak tijdens zijn bezoek aan Moskou van vorige week nadrukkelijk heeft be sproken. Raoul Wallenberg, lid van een vooraanstaande familie van Zweedse industriëlen, verdween na dat hij door Russische troepen uit de Hongaarse hoofdstad Boedapest was weggevoerd. Wallenberg had zich in Boedapest zeer helfdhaftig gedragen door grote aantallen joden met valse Zweedse passen uit handen van de nazi's en de Hongaarse fas cisten te houden. Waarom de Rus sen Wallenberg wegvoerden werd nooit bekend en evenmin de ver blijfplaats van de dappere Zweed. Naar aanleiding van de vele Zweed se nota's over de zaak- Wallenberg die lange tijd een schaduw over de betrekkingen tussen Stockholm en Moskou heeft geworpen heeft de Sowjet-Unie verscheidene elkaar toesprekende verklaringen afgelegd over het lot van Wallenberg. Pre mier Erlander heeft thans, na zijn bezoek aan het Kremlin, de moeder van de vermiste diplomaat medege deeld. dat zij het lot van haar zoon vermoedelijk nimmer aan de weet zal komen. Erlander bezocht haar nog voordat hij met de minister van zijn kabinet over zijn bevin dingen in Moskou sprak. De nieu' Kosingin Advertentie Dat is pas vakantie de fiets mee Vrijdagavond zullen twee I sterdam al druk gerepeteerd Russische gastsolisten bij het door Violetta Bovt en Arkady Nationaal Ballet dansen in ..Het Nikolaew. het kader van Violetta Bovt is prima balle- I rina van het Stanilavski Theater. Gistermiddag werd er in Am- zij danst de dubbelrol van Odet te en Odile. Ook Arkady Ni- colaew is aan het Stanilavsky Theater verbonden en zal de rol van Siegfried dansen. degedeeld, dat Wallenberg volgens een onderzoek in 1947 in een Sow- jetrussische gevangenis om het le ven gekomen moet zyn. Volgens de oorspronkelijke lezing van de Rus sen, verleden jaar gegeven door oud premier Chroesjtsjow, was „Wallen berg niet in de Sowjet-Unie". Van betrouwbare zegslieden heeft de Zweedse regering berichten ont vangen volgens welke Wallenberg i 19'Sl nog in leven zou zijn geweest. Dit geheime materiaal zal thans wel licht in een witboek gepubliceerd werden. Erlander heeft echter klaard, dat de zaak niet meer op geringsniveau behandeld zal worden. Hij heeft Kosigin voor een tegen bezoek aan Stockholm uitgenodigd. (Van onze correspondent in Jeruzalem) In Israëlische kringen is enige kri tiek te horen op dr. Rolf Pauls, die op de nominatie staat West-Duits- lands eerste ambassadeur in Israël te worden en die de steun geniet van bondskanselier Ludwig Erhard, Israëls tegenzin is voornamelijk ge baseerd op dr. Pauls verleden als of ficier bij de Duitse weermacht tijdens de Hitlerperiode en zijn aanvaarding van het ridderkruis na zijn dienst aan het oostfront, waarbij hij een van zijn armen verloor. Pauls, die dr. Kurt Birrenbach ge durende zijn recente onderhandelin gen met de Israëlische autoriteiten over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen vergezelde, is thans hoofd van de afdeling hulp aan het buitenland bij het ministerie Buitenlandse Zaken in Bonn. Ofschoon wordt toegegeven dat dr. Pauls nooit lid is geweest van de NSDAP, gaat de voorkeur van de Israëlische regering toch uit nai uitgesproken anti-nazi, hoewel Pauls duidelijke sympathie voor de joodse staat in Jeruzalem bekend is. Hoe men in Westduitse kringen over deze kritiek denkt is niet be kend, maar berichten die in de Is raëlische hoofdstad zijn ontvangen, wijzen op toenemende verontwaar diging over de druk, die Israël uit oefent op Bonn over het zenden vaL een geschikter diplomaat dan dr. Pauls. In Livingstone (Zambia, het v gere Noord-Rhodesië) is gisteren een Afrikaanse schooljongen gelyncht omdat hij te goed voetbalde. Zijn tegenstanders vielen hem aan en hij raakte zo ernstig gewond dat hij twee uur later in het ziekenhuis over leed. De jongen had al twee fraaie doelpunten gemaakt. Een vliegtuig van de Kongolese luchtmacht is gisteren op zoek ge gaan naar ongeveer dertig blanken, die. volgens waarnemingen van een verkeersvlieger, door opstandelingen zijn omsingeld in Nioki, op 320 kilo meter ten noordoosten van Leopold- stad. De groep zou zich ophouden en houthakkerskamp aan de oe- van de rivier de Loekenie, du door Nioki stroomt. De omsingelden beschikken over geweren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4