LEIDSCH DAGBLAD VERLOVING 28 JUNI Volksverzekering voor langdurige ziekte Troonrede goede gelegenheid voor bekendmaken van huwelijksdatum Eerst naar Catshuis >nl;, Ben Bella's aanhang nog steeds rumoerig Cals5 beraad met fractievoorzitters nog niet afgesloten Jongetje drinkt parathion (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 JUNI 1965 No. 31596 Directeur: a fi» vao Disüoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f 3.35 per maand. f. 0.78 per weck Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 67055 (Van onze parlementaire redacteur) Prinses Beatrix zal zieli maandag 28 juni verloven met Claus von Amsberg. De volgende dag zal het verloofde paar zich voorstellen aan de hoofdstad en de residentie. Het is de verwachting dat het bezoek aan Den Haag onge veer hetzelfde karakter zal krijgen als het bezoek, dat prinses Margriet en hnnr verloofde de dag van hun verloving aan Den Haag brachten. Als de voorlopige plannen niet meer veranderd worden, zal de tzoekdag beginnen met een kennismakingsbijeenkomst in het latshuis, waar de ministers aan de heer Von Amsberg zullen vorden voorgesteld. Daarna zal het verloofde paar op het Bin- tnhof worden ontvangen door de voorzitters van de Kamers der \taten Generaal. De middag is dan gereserveerd voor een bezoek Amsterdam. Voor de verloving persconferentie Het staat vrijwel vast, dat Konin in Juliana maandag 28 juni via televisie de verloving zal lend maken. Het ligt in de bedoe- dat die dag nog vóói flciële bekendmaking het ifde paar een persconferentie zal ten zodat anders dan bij de rloving van prinses Margriet de schrijvende pers gelegenheid teft kennis te maken met de in de kroonprinses. De aanvankelijke plannen on rloving op 29 juni, de verjaardag n prins Bemhard, te vieren, heeft ■n laten vallen omdat het feest h toch eigenlijk over twee dagen at uitstrekken. Als het verloofde ar op 29 juni, de dag na de ver- Den Haag en Amsterdam at bezoeken zal er in verband met verjaardag van prins Bernhard gevlagd worden. Bezwaarden te- de verloving zullen dan niet voor moeilijke vraag gesteld worden vlag wel of niet uit te steken. WERKKRING A Z(, i t rar let motorpech Rotterdam olitiehulp voor prinses Beatrix fan onze R'damse correspondent) rinses Beatrix heeft gistermiddag hulp van de Rotterdamse politie troepen. Ze stond met motorpech het benzinestation aan de hoofd- wist niet zo gauw, hoe ze op ikesteyn moest komen. Haar bege er belde de Rotterdamse politie, prompt uitrukte met een van mooiste auto's om de prinses is af te leveren. prinses was 's morgens in haar e Volvo AA-99 in de Maasstad triveerd ter bijwoning van een Vergadering van de raad voor de lerbescherming 's Middags woon- tij een commissievergadering bij n zjj aan het eind van de middag naar Drakesteyn op weg was. de wagen kuren vertonen en ze bij een benzinestation aan ld van de stad De politie snel- haar telefoontje ijlings te hulp. folvo werd weggesleept. ^WEERBERICHT Eli et KNMI verwacht van heden- morgenavond: zwaar bewolkt met ele buien of enige regen, maar tij- Ik ook opklaringen. Matige tot thtige wind in hoofdzaak tussen en west, vannacht tijdelijk af- id Ongeveer dezelfde middag- Per a turen (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 JUNI op: 04.20 uur; onder 21.04 uur; ian op: 01.24 uur; onder: 13.58 u bgwater in Katwijk te 09.51 en iDlom uur Laagwater te 05.12 en ^47 uur. Dammer bestaut uit 14 pagina's ter goedkeuring van het huwelijk in te dienen. Waarschijnlijk zullen tij dens de ministerraadsvergadering ook adviezen opgesteld worden in verband met de toekomstige positie van de heer Von Amsberg. Het is gewenst, dat hij zich zo snel moge lijk uit de Duitse buitenlandse dienst zal terugtrekken om zich in te wer- ke in de Nederlandse verhoudin gen. Onderwijs in de Nederlandse taal en een werkkring in Nederland zullen daarbij waardevolle hulpmid delen zijn. De bekendmaking van de huwe lijksdatum zal nog geruime tijd op zich laten wachten. Een goede ge legenheid daarvoor zou de troon rede op de komende prinsjesdag kun nen zijn. Veel tijd tussen verloving en huwelijk zal er overigens niet hoe ven te verstrijken. De tot standko ming van de naturalisatiewet en d< goedkeuringswet zijn de enige belem meringen. Prinses Beatrix zal dus waarschijnlijk eerder trouwen dan haar zuster prinses Margriet, wier verloofde zijn studie nog moet vol tooien en daarna zijn militaire dienstplicht moet vervullen. TITEL De grondwet schrijft niets voor ove: een titel voor de gemaal - van de kroonprinses. De Koningin, die vol gens de grondwet adeldom kan verle nen, is dus volkomen vrij in het verlenen van een titel aan de heer Von Amsberg. Prins Bemhard reeds vóór zijn huwelijk prins Van Lippe Biesterfeld. Later kreeg hü de titel prins der Nederlanden. Men ver- (Van onze Parijse correspondent) De aanhangers van de vroe gere president van Algerije, Ben Bella, die zaterdag door diens plotselinge verwijdering eerst wat overbluft leken te zijn, be ginnen nu, schijnt het, de kop pen weer op te steken. Na stu dentenbetogingen in Algiers hebben gisteren ook in andere steden, als Constantine en Bone, manifestaties tegen de nieuwe dictator Boumedienne en vóór diens voorganger Ben Bella plaatsgevonden. De censuur is echter nog wat scherper gewor den en gisteren werden boven dien alle telefoon- en telegraaf verbindingen tussen Parijs en Algiers weer verbroken. Onder die omstandigheden is men ook in Parijs verplicht zich tot reizi gers, toeristen of emigranten te wen den om te weten te komen wat zich in Algerije afspeelt. Die bronnen spreken wel van incidenten en relle tjes. waarbij slachtoffers zouden zijn gevallen, maar van een massale te genactie van de zijde der Ben Bel listen lijkt (nog) geen sprake te zijn. Ook in het leger moeten zich hier en daar wel spanningen tussen voor- en tegenstanders van de kolonel hebben voorgedaan. Niettemin is het duidelijk, dat de voornaamste troef rover het nieuwe bewind be schikt, juist het leger is. Boumedienne is druk in de weer zowel op het binnen als op het bui tenlandse front vrienden of tenmin ste bondgenoten te verwerven. Van de buitenlandse mogendheden is gis teren Engeland, Peking-China, Indo nesië, Syrië en Egypte gevolgd door de regering-Boumedienne eveneens te erkennen. Doch ook op het buiten landse diplomatieke front zijn er voor Boumedienne nog onrustsymp tomen te ontwaren. Verscheidene Arabische landen dringen op uitstel aan van de Afro-Aziatische confe rentie, zolang de politieke situatie in Algiers niet eerst wat is opge klaard. De nieuwe machthebbers zien in die conferentie der Aziatische en Afrikaanse volkeren, waarop ook de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, aanwezig zou zijn, juist een ideale mogelijkheid om him relaties te versterken en hun inter nationale aanzien te vestigen of te verhogen. De jonge minister van Buitenland se Zaken, Bouteflika, die een belang rijke rol in de paleisrevolutie speelde, heeft gisteren enige ambassadeurs ontvangen, die kwamen informeren naar de verblijfplaats en de gezond heid van Ben Bella. Hij moet nog wel in leven zijn, maar niemand heeft hem tot dusver mogen bezoeken Ook De Gaulle, die Ben Bella binnenkort op het Elysée ontvangen zou, heeft zijr ambassadeur in Algiers opdracht gegeven bij de nieuwe machthebbers op een menslievende behandeling van de verstoten president aan te dringen. wacht, dat de heer Von Amsberg, die geen prins van den bloede is, ook de titel prins der Nederlanden zal worden verleend. Vandaag licht premier Cals de fractievoorzitters uit de beide Kamers van de Staten Generaal in over de komende verloving. Het staat vast, dat er in het parlement een ruime meerderheid gevonden zal worden voor de wet inzake de naturalisatie en de goedkeuring van het huwe lijk. De enige vraag, die men zich no. stelt is hoe groot deze meerder heid zal zijn en of bepaalde tegen standers de vergaderzaal voor de stemming zullen verlaten om geen afbreuk te doen aan de sfeer. ~7~ S.E.R.-ADVIES OVER SOCIAAL SLUITSTUK (Van onze Haagse correspondent) Er moet een volksverzekering komen voor zware geneeskun dige risico's, waaraan alle Nederlanders van 15 jaar en ouder via de belastingdienst premie betalen. Ook de gepensioneeerden. Die verzekering moet recht geven op verpleging en verzorging in in richtingen voor diegenen, die getroffen worden door langdurige lichar melijke en geestesziekten. Ziekenfondsen en ziektekosten verzekeringen dekken de kasten hiervan maar nauwelijks, en vrijwel niemand kan die grote lasten ge middeld f. 6000 per jaar zelf dra gen zonder er financieel aan gronde te gaan en bij de overheid om steun te moeten aankloppen. De premie van een volksverzekering hiervoor zou berekend naar de gegevens van vorig jaar 0,7 pro cent van het sociaal premieplichtige inkomen bedragen. Aan 65-jarigen en ouderen met lage inkomens kan een premiereductie worden gegeven. Dit .sluitstuk" op ziekenfonds en ziektekostenverzekering wordt de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. Veldkamp, aanbevo len door de Sociaal Economische Raad, die hiervoor op verzoek de bewindsman een uitvoerige studie heeft gemaakt. De SER adviseert de volgende kosten te dekken met de nieuwe volksverzekering: verpleging in erkende ziekenhui- na afloop van het eerste jaar, elk geval voor geesteszieken; behandeling, verzorging en ver pleging in andere inrichtingen, zoals verpleegtehuizen, zwakzinnigenin richtingen, inrichtingen voor licha melijk en zintuiglijk gebrekkigen en wellicht b-koloniehuizen. De SER wil hiervoor van het begin af de volksverzekering de kosten laten dekken en niet pas na het eerste jaar. Niet alleen in centraal Europa heeft men overlast van het water ook in ons land beginnen de ri vieren flink te wassen, zoals deze foto van de IJssel bij Zutphen toont. Een gedeelte van de kade is reeds overstroomd. Overheid 65 pet Van de 12 miljoen Nederlanders verblijven er ongeveer 70.000 voor dergelijke verplegingen in inrich tingen (0.6 pet.). De overheid betaal de in 1964 via de Armenwet 65 pet. van hun verpleegkosten, die in totaal f. 411 miljoen gulden bedroegen. De SER heeft aangenomen, dat de over heid dit percentage uit de algemene middelen wil blijven betalen. De bijdrage uit premies heeft de raad, daarbij rekening houdend met een vergrote toeloop van patiënten, op f. 200 miljoen geraamd. Uit de berekeningen blijkt ook, dat de volks verzekering een aantal risico's zal gaan dekken, waardoor een voor de verplichte ziekenfondsverzekering gunstige lastenverschuiving van f. 20 miljoen optreedt. Vervolg pagina 2 (Vanonze parlementaire redactie) Het beraad van de minister-president met de fractievoorzitters van de Tweede Kamer is vandaag nog niet afgesloten. Na twee uur vergaderen deelde de kamervoorzitter, mr. Van Thiel mee, dat morgen om 12 uur de bijeenkomst zal worden voortgezet. Minister-president Cals deelde afloop van de vergadering, die 01 uur eindigde mee, dat de regering het programma, dat ze zich gesteld heeft met betrekking tot de verloving prinses Beatrix, normaal zal afwer ken. Hij vond het onjuist uit de voort zetting van de bijeenkomst te conclu deren, dat er zich moeilijkheden zou den hebben voorgedaan in het overleg met de fracties. „Ik heb eerst een uit voerige uiteenzetting gegeven", aldus de minister-president, „en daarna kwamen de tien fractievoorzitters aan het woord. U kimt zich dus wel voorstellen, dat de bespreking niet twee uur afgelopen kon zijn". Niets bekend Mr. Cals wilde niets meedelen wat de fractievoorzitters hem op zijn uiteenzetting antwoordden. Mr. Cals voegde er verder aan toe, dat tevoren reeds rekening had gehouden met de mogelijkheid, dat het beraad na vandaag voortgezet zou moeten worden. Mr. Van Thiel wees er op, dat hij 't gewenst achtte, dat de Kamerver gadering vandaag om 1 uur, normale aanvangstijd, zou beginnen in verband met de zwaarte van de agenda. Aan het overleg namen alle fractie voorzitters van de partijen in de Tweede Kamer deel. De CHU werd vertegenwoordigd door de plaatsver vangende voorzitter, jkvr. Wttewaal Stoetwegen. De fractievoorzitter de CHU, mr. Beernink, verblijft in de Sowjet-Unie als lid van een parlementaire delegatie. Uiteenzetting Minister-president Cals heeft tij dens de bijeenkomst een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de per- •on van de heer Von Amsberg. Deze formaties schijnen van uitsteken de kwaliteit te zijn. t een duidelijke standpuntsbe paling zijn de meeste fraotie-voorzit ters nog niet gekomen. Enthousias- over de komende verloving is over het algemeen ver te zoeken, maar een duidelijk afwijzend stand punt schijnt tijdens de vergadering slechts door de P.S.P. vertolkt te zijn. De communisten hebben zich wat op de vlakte gehouden. De meeste fracties zullen vandaag in vergadering bijeenkomen om de kwestie te bespreken aan de hand van de informaties, die de minister president aan de fractievoorzitters heeft verstrekt. Dan zal onder meer wel blijken hoe sterk, met name in de fractie van de Partij van de Ar beid, de tegenstand zal zijn. In de socialistische fractie zijn wel enkele „dwarsliggers" te vinden. Luchtaanvallen bij de grens van Rood-China Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben vandaag lucht aanvallen ondernomen op doelwitten in Noord-Vietnam ten noordwesten van Hanoi en op nog geen 129 kilo meter afstand van de grens met communistisch-China. Dit is door Amerikaanse zegsman in Sai- go» bekendgemaakt. De Koningin brengt een twee daags werkbezoek aan stad en provincie Groningen. De Vorstin tijdens haar rond gang door het nieuwe Diacones- senhuis in de hoofdstad, waar zij grote belangstelling toonde voor de dieet-keuken. (Van onze Enschedese oorrespondent) De bijna 3-jarige Gerard Borggreve, heeft gistermiddag in de paarden stal bij de boerderij van zijn oudera in Tilligte in Overijssel, van het Insectenbestrijdingsmiddel para thion gedronken. In het ziekenhui* in Enschede is het jongetje van nacht overleden. Met zijn moeder was het kind gister middag omstreeks half vijf de paar denstal binnengegaan. De stal la altijd goed afgesloten. Het fietsje van het jongetje was kapot gegaan, de moeder wilde het zelf maken en zocht daarom in de stal enig ge reedschap. Het kind het zij even achter in de stal, toen zij het fiets je buiten repareerde. Teruggekomen zag zij Gerard met het flesje parathion in de handen staan. Ruikend aan het mondje van het jongetje merkte zij een zoete lucht op. Zij vreesde, dat het Jon getje van het vergif had gedronken en gaf hem melk te drinken. Een half uur later kreeg het kind he vige buikkramper en verloor kort daarna het bewustzijn. Ijlings werd het bewusteloze knaapje naar het ziekenhuis in Oldenzaal gebracht. Later op de avond werd hü in het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Ensche de opgenomen, waar hü vannacht om half een is overleden. REC0RDMAAND W0NINCB0UW (Van onze Haagse correspondent). In de maand mei zün 8950 wonin gen 'gereed gekomen. Dit is het hoog ste maandtotaal, dat ooit werd be reikt. Hiermee is de bouwproduktie belangrijk voorgeraakt op het sche ma, dat minister Bogaers vorig jaar oktober aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. In de eerste vüf maanden van dit jaar zün nu 41685 woningen gereed gekomen. In Arnhem angst voor Blue Angels Het Arnhemse gemeenteraadslid ïr. J Hekkelman (P.v.d.A) heeft bezwaar tegen het optreden van het Amerikaanse stuntteam Blue Angels tüdens de luchtshow op 30 Juni in Arnhem, in het kader von de NAVO-taptoe. In een advies ««n B. en W. herinnert hü aan het recente ongeval op Woensdrecht. Hü traagt het gemeentebestuur indien geen afdoende veiligheidsmaatrege len mogelük zün, dit inderdeel dan wel de hele show niet te laten door gaan. Uit het Leidsch Dagblad van 22 Junij 1865: Het verdient vermelding J dat o.a. uit R'dam aan het militaire feest te Leiden zul- j len deelnemen A Koster en j zijn vrouw Joha Wllha Schaper welke beiden den veldslag van Waterloo heb ben bijgewoond, lac itstge- melde als marketentsU 'r Illuminatie Legden Goed gevulde vetglazen ve rkrijg. J baar bi) H W Daniels en Comp. te R'dam d /9.-. per 100 met inbegrip van glés

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1