urnen Wassenaar is meer dagjes waard ZIEN WE ELKAAR VOOR VOL AAN? wy dacjjeómenóen Middelbare leeftijd „kan leuk zijn" Voor het vakantie is moet U beslist eerst Motor en remmen eens proef rijden.dan van de auto goed la. kunt U de wegligging ten kontroleren. een en het remvermogen caravan vraagt dub. beoordelen. Een week. bel werk v. Uw auto end de caravan proberen?] Na het aanhaken van de caravan de lichten van de caravan kontroleren.de veiligheid- ketting nazien en de buitenspiegel van Uw auto stellen!!! Bij het thuis bepalen van de route, op de Kaart, reeds aandacht schenken aan moei lijke passen en aan betgstijgingen Gaat U rijden.dan na 20 km stoppen en alles nog eens kontroleren. Meertje in de duinkommen an de boswachter^ Wasse- aar. Foto Staatsbosbeheer. ïSRÜ! hammammUB v y mm 1ICHT BIJ ZEE wonen heeft, toeristisch gesproken, zo zijn II voordelen, óók als het weer niet meewerkt. Dank zij de 7i/nen namelijk, die niet alleen onze natuurlijkee zeewering vor- maar ook een uniek recreatiegebied, waarvan de Randstad- woners echter nog veel te weinig profiteren. Tallozen weten 011nwelijks wat de duinen aan natuurschoon te bieden hebben; de grote wegen trekken zij er op warme dagen haastig erheen om een goede „ligplaats" op het strand te veroveren, ouwens, als men de duinen alleen maar beschouwt als een ver- \gstuk van het strand, als een uitwijkplaats om rustig te zonne- \den, komt men niet veel meer aan de weet. De duinen moeten '.rkend worden, per fiets en vooral te voet (vaak verdient het \te\nbeveling beide te combineren)dan pas ontdekt men, dat ze llnjte/ wat meer te bieden hebben dan louter zand en helm. Dit bil voorbeeld: grillig gevorm- meertjes in lage duinkommen, ïeiéringd door riet, met in de naaste »og geving een begroeiing van strui- en boompjes die men normaal in duingebieden aantreft, itallen van dergelijke waterpar- m vindt men in de boswachterjj 1SSENAAR, 1317 hectare duin tussen Scheveningen en Katwijk. Die meertjes zijn er niet altijd geweest. Ze hebben hun ontstaan te danken aan water uit de rivier de Lek. Op een gegeven moment hadden d e waterleidingbedrijven van Den Haag en Leiden zoveel zoet water uit de duinen gepompt, dat dit funest dreigde te worden voor het achterliggende land met zijn land- en tuinbouw. Om het zogenoemde zoetwaterscherm on der de duinen weer op peil te bren gen. is men toen begonnen Lek wa ter via een buisleiding naar de dui nen te transporteren. Dit is zo royaal gebeurd, dat zich in de laagste duinpannen meertjes vorm den, wat prompt een weelderige be groeiing tot gevolg had. Sindsdien zijn er ook veel meer vogels: man telmeeuwen. meerkoeten. wilde eenden, kieviten en futen om er enkele te noemen. Heel wat van die prachtige waterpartijen krijgt men te zien, als men het fietspad afrijdt, dat vanaf hotel Duinoord bij de Wassenaarse Slag dwars door de duinen naar Scheveningen leidt. ET is ideaal strandweer en de familie Jan sen, altijd optimistisch, neemt zich voor morgen naar zee te gaan. Er wor den broodjes gekocht en badpakken klaargelegd, waarna de familie vroeg naar bed gaat ten einde bij het krieken van de dag fit op de fiets te kunnen klimmen. Maar in de loop van de nacht laat het wispelturige Neder landse klimaat zich weer eens van een minder sym pathieke kant kennen: de lucht betrekt, het kwik daalt en dan status quo. Zodat 's ochtends de Jansens niet door de war me kriebel van zonne stralen. maar door de kille ratel van hun wek ker wakker worden. En goed wakker: de wolken die langs de hemel trek ken, lijken schaduwen te werpen op hun gezichten. Niet naar zee? Een ver knoeide dag? Twee vra gen, waarop één ant woord past: onzin. De Jansens behoren beter te weten. Waarom wordt ..naar zee gaan" vrijwel altijd per sé geas socieerd met strandge- noegens? Men vindt bij zee nog wel iets anders dan die vlakke zand strook. Juist, de duinen. (LEIDSCH DAGBLAD Wassenaar is benijdenswaardig rijk aan natuurschoon en recre atieoorden. Het strand van het Wassenaarse Slag en het -prach tige duingebied in de boswach- terij zijn slechts enkele van de vele troeven. Om te beginnen liggen aan de Rijksstraatweg (rechts als men uit de richting Leiden komt) een viertal parken en landgoederen, waarvan door het publiek zo schaars gebruik wordt gemaakt, dat het er heer lijk rustig wandelen is voor de enkeling die wel komt. Direct na de kruising met de weg naar Voorschoten (Papeweg) vindt men De Paauw (15 ha). Dan vol gen De Hartekamp en De Wilt- zanck, samen 19 hectare groot. Achter De Hartekamp, aan de Prinsenweg, kan men zich desge wenst verfrissen in een open of overdekt zwembad naar keuze. Ver volgens kan men naar Rus* en Vreugd <43 ha) gaan, een bosach tig wandelpark, afgewisseld door weiden. Hiervoor dient men ech ter wel in het bezit te zijn van een jaarkaart (adres: Rijksstraatweg 544). Weer vrij toegankelijk is, met uitzondering van het kasteeltje, het park Wittenburg (12 ha). Links van de Rijksstraatweg, di- recht achter de Papeweg. strekt zich het koninklijke landgoed De Horsten uit, vierhonderd hectare bossen met waterpartijen. Vanaf de Seringenberg heeft men een prachtig uitzicht op het polderge bied. Dagjesmensen kunnen er op dagkaarten alleen 's woensdags te recht (ingang Rijksstraatweg 557). Houders van jaarkaarten zijn er de hele week welkom. Naast De Horsten een van da grootste attracties van Wassenaar: het Dierenpark. In een ruime mooie omgeving (14 ha) zijn meer dan vierduizend dieren onderge bracht. Internationaal bekend is de vogelcollectie in de LouisehaL Verder zijn er o.a. een tropisch zee-aquarium, een apenhuis en iets voor de kinderen een speel tuin. Een heerlijk oord voor de jeugd is ook het landgoed Duinrell (11 ha) aan de Storm van 's-Graven- zandsewegeen speeltuin, trampo lines, een kanovijver, een uitzicht toren (hoogste punt van Zuid-Hol land), schapen, herten, exotische vogels enzovoorts. Een en ander uiteraard tegen enige vergoeding. Gratis toegankelijk en eveneens zeer gezocht is het recreatiegebied Meyendel (100 ha) in de duinen. De pluriforme samenleving waarin u en ik leven legt ons een veelheid van rol len op. Want wij leven in di verse leefsferen. In het gezin verwacht men iets anders van u, dan in het bedrijf, en deze rol is weer een andere dan die van u verwacht wordt, wanneer u zich tydens de spitsuren in het verkeer bevindt. Bij een ver keersovertreding interesseert het de agent dan ook helemaal niet, dat u zojuist een conflict hebt gehad, of dat u aan de universiteit een beroemdheid befit. Wij worden gedwongen te spelen in vele beperkte rollen, van ons wordt een func tioneel gedrag verwacht. Dit functionele gedrag is de olie i maatschappij, zo wordt ons gezegd. We behoeven dit niet abso luut te ontkennen, maar mogen misschien toch wel een vraagteken achter zetten. De Hamburger hoogleraar in de ethiek, Prof. Helmut Thielicke, gebruikt in dit verband de sim pele, maar veelzeggende uit drukking, dat op deze manier niet voor vol aange- tien wordt. In allerlei verhoudingen doet in belangrijk deel van mijn mens-zijn er niet toe. Leidt dit niet tot een bescha diging van ons mens-zijn? Gaat het er niet om, dat we het volle mens-zijn van elkaar in het vi zier krijgen? In de rechtspraak zien we dit tegenwoordig heel wat explicieter dan voorheen. De beschuldigde wordt serieus genomen als partner, die tot de zelfde rechtsgemeenschap be hoort. Terecht maken de meeste rechtsgeleerde bezwaar tegen het gebruik van een leugende tector of van narcose in het strafproces. Want op deze ma nier zou de beschuldigde van partner tot object (lijdend voor werp) worden verlaagd. Het komt er juist op aan dat de be klaagde zelf erkent, zich niet als partner te hebben gedragen binnen de rechtsgemeenschap. Deze partner-gedachte is een belangrijk gegeven. Een bijbels gegeven. Bron van inspiratie, Uitgangspunt voor bezinning met betrekking tot alle leefsfe ren. waarin wij leven. Ook de leefsfeer bijvoorbeeld van het bedrijfsleven. Allen die bij een onderneming betrokken zijn, zijn partners van elkaar binnen deze bedrijfsgemeen- schap. Zij moeten en mogen el kaar voor vol aanzien. En mo gen elkaar niet „gebruiken". Natuurlijk gebeurt dit volop over en weer. Zowel wanneer te lage lonen worden uitbetaald als wanneer er gedagdiefd wordt, om het bij deze eenvoudigste voorbeelden duidelijkheidshalve maar te laten. Of deze partner-gedachte ïeen problemen met zich mee brengt? Ik dacht, bijzon der veel problemen en niet van de eenvoudigste soort. Maar we zijn toch voor geen kleintje ver vaard? WOORD VAN BEZINNING Ik noem enkele zaken: de band van de ondernemer met de onderneming is vaak veel stevi ger dan die van de werknemer tot de onderneming. Medezeg genschap of mede-verantwoor delijkheid van de werknemer mag niet eenzijdig betekenen gelijke rechten met betrekking tot de resultaten van de onder neming, maar moet evenzeer inhouden gelijk-op delen in de Laat niemand komen met het argument dat de meeste werk nemers schuw zijn voor het dra gen van mede-verantwoorde lijkheid. Dat behoeft ons waar achtig niet te verwonderen na ae geschiedenis van de laatste paar honderd jaar. Er is na tuurlijk veel wantrouwen. En zelfs tot op vandaag toe wordt er soms met ondernemingsra den gesold op een manier, die dit wantrouwen wel kan gaan de houden. In hoeverre de vakbonden betrokken moeten zijn bij het mede-verantwoordelijkheid dra gen van de werknemers is niet het kleinste probleem. Ik kan me goed indenken dat er zijn die de vakbonden een wezens vreemd element vinden in de onderneming. Oorspronkelijk behartigden de vakbonden de belangen van de arbeiders tegenover het kapitalistische systeem. Partnerschap veronderstelt een relatie binnen de onderne ming. In principe wordt hier door het interesse dualisme op geheven. Het gaat niet meer om tegenstrijdige belangen. Het delegeren van de mede verantwoordelijkheid van de werknemers in een onderne ming naar de vakbonden is een wat riskante zaak. Zo kan echte mondigheid nog een illusie blij ven. Dat zonder de ruggesteun van de vakbeweging deze mon digheid ook niet te realiseren valt is mijns inziens ook duide lijk. De vakbeweging kan de werknemers toerusten voor hun nieuwe verantwoordelijkheden. Mogelijk kunnen we in een aantal proefbedrijven, wat mij betreft met subsidie van de re gering, intensief gaan experi menteren. Voor mij is het - ook tegen deze achtergrond nog zeer de vraag of het absoluut nodig is dat functioneel met elkaar om gaan ons dwingt elkaar niet voor vol aan te zien. Van de andere kant uit den kend zou ik willen zeggen: het behoort tot de inhoud van het partner-zijn met je hart te zijn bij die beperkte rol van het mo ment. De beroemde voetballer zal dan bijvoorbeeld, juist als partner, niet op het bedrijf urenlang napraten over zijn voetbalprestatie. Is het vlot, zakelijk helpen van een reiziger aan een loket van de spoorwegen alleen maar een zaak van functioneel ge drag dat ten koste gaat van het partner-zijn, of ben ik juist vol op partner van die ene reizi ger en de velen die mogelijk in de rij staan, door hen vlot van dienst te zijn? Dit is voor deze keer de stof voor uw bezinning, die ik van uit het evangelie, zonder het te citeren, u heb aangedragen met de bedoeling, dat we elkaar In samenwerking met de Konink lijke Nederlandsche Toeristenbond heeft Staatsbosbeheer in de bos- vachterij Wassenaar een vijftal wandelroutes uitgezet, twee in de buurt van Scheveningen en drie bij het Wassenaarse Slag. De interes santste van de laatste drie is naar onze smaak de Ganzenhoekwande- ling, waarvan het beginpunt even eens tegenover hotel Duinoord ligt. De Ganzenhoek is een sterk be bost duingebied. De route, aange geven door paaltjes met gekleurde koppen, voert de wandelaar over pittoreske zandpaadjes door een „wildernis" van dennen en loofbo men. Er zijn meer soorten vogels dan elders in de duinen: ook nach tegalen, vinken, roodborstjes, hout snippen en een enkele wielewaal. Er zijn voorts veel eekhoorns. Op deze drie kilometer lange tocht komt de wandelaar ook nog een uitzichtduin en picnicbanken tegen. Uiteraard kunnen wij in dit be stek niet volledig zijn. Wie zich terdege wil oriënteren in de bos- wachterij Wassenaar (waar in ver band met de waterwinning en na tuurbescherming grote terrei nen niet of beperkt toegankelijk zijn), doet er het beste aan zich de uitgave „Voetspoor no. 13" aan te schaffen, een zeer gedetailleerde plattegrond met beschrijving, ver krijgbaar bij de ANWB en de VW W Op de grens tussen Wassenaar en Katwijk ligt het recreatiegebied Berkheide, een belangrijk onder deel van het wón gebied van de Leidsche Duinwaterleiding. In Berkheide vindt men ook een tien tal van die merkwaardige meertjes, waarover wij daarnet schreven. Vooral na 1 juli, als het broedge bied, dat een paar fraaie duinpar tijen rijk is, eveneens mag worden VEILIG ZWEMMEN IN ZEE bestreden, is dit oord een zwerf tocht ten volle waard. Berkheide is te bereiken vanuit het Wassenaarse Slag (ingang achter Duinoord) en Katwijk (ingangen by Sportlaan en aan Cantineweg». Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij de LDM te Leiden, de Katwijkse po litie (elke werkdag tussen 9 en 12 uur) en hotel Duinoord. Tussen Katwijk en Noordwjjk ligt een 65 ha groot natuurreser vaat van Staatsdomeinen, waarvoor men in het bezit moet zijn van een persoonsjaarkaart, te verkrijgen bij de Noordwijkse politie. Weer vrij toegankelijk is de bos- wachtery Noordwyk (690 ha), die zich over een lengte van maar liefst negen kilometer ten noorden van deze badplaats uitstrekt. De verschillen met de boswachters Wassenaar zijn in het oog springend. De Noord wij kse duinen zijn opvallend smal en hoog, en dat heeft ook zijn charme: vanaf diverse paden heeft men een frap pant uitzicht over het achterliggen de viakke land. Een belangrijk deel bestaat uit bos (voornamelijk loof hout, want vooral ten zuiden van 't Duindamse Slag heeft de denne- scheerder danig huisgehouden). Voor wandelaars is dit gebied een waar dorado, want duin en bos worden doorsneden door tientallen paadjes. Om beginners wegwijs te maken heeft Staatsbosbeheer hier wandelroutes u itgezet drie stuks. De meeste variatie biedt de Houwaardenduinwandeling (waarvoor men als beginpunt het parkeerterrein aan het eind van de Duindamseweg kan nemen)bos sen, duin, een grote recreatieplaats met zandduinen voor de jeugd, picknlckbanken en zelfs een schuil hut. Het is een ruim vyf kilometer lange wandeling, die ook nog langs de rand van duin en veld voert, met inbegrip van een fantastisch gelegen uitzichtduin. Het gemakkelijkst komt men in dit recreatiegebied door Noordwij k links te laten liggen en via Noord- wiikerhout te reizen. Meer bijzon derheden over deze boswachterij vindt men in de Staatsbosbeheer- uitgave „Voetspoor no. 14", ver krijgbaar bij de ANWB en VW Noord wijk. Wie vooral de stilte zoekt, kan vanuit Noordwykerhout het enor me duin waterwingebied van de ge meente Amsterdam (3600 ha!) binnentrekken. Ingang Lange- veiderslag. Kaarten zijn in Noord- wijkerhout verkrijgbaar bij de vol gende adressen: Zilkerduinweg 91. Heerenweg 444 en Langeveldersiag 2. Tenslotte nog een dagtrip-tip voor inwoners van Hillegom en Lis- se. Niet al te ver van hun huis ligt het landgoed 't Huis Vogelen zang (230 ha) ten westen van het gelijknamige dorp, een binnenduin met prachtig loofhout en beuken. VOLGENDE WEEK DE PLASSEN HET HUIS OP WIELEN het rijden n De Engelse huwelijksraad heeft een boekje gepubliceerd over de problemen van de mid delbare leeftijd. Het zegt tegen de mensen die onwillig deze periode in hun leven binnen treden: „Vecht er niet tegen: het kan even leuk zijn als de puberteit". Tegen de mannen zegt het advies: nieuwe interesses en ontdekkingen wachten op u, die een nieuwe ani mo om te leven tot gevolg zullen hebben. Voor de vrouwen geldt de bood schap: „Wees niet bang voor de middelbare leeftijd. Denk eens aan de nieuwe vrijheid als de kinderen getrouwd zijn". Al deze adviezen staan in het boekje „Middle Aged Marriage", geschreven door Angela Reed, zelf een huisvrouw van middelbare leef tijd, met behulp van een psychiater en twee raadgevers van de huwe- Het boekje zegt: het kan een periode met problemen zijn, maar ook een tijd van herontdekking als zij Juist benaderd wordt. „Hoe merkwaardig het ook lijkt", aldus het boek, „de middelbare leef tijd heeft wat van de puberteit, uiteraard zonder puistjes en blozen" Het boek noemt drie voorwaarden wil iemand van zijn middelbare leeftijd die ongekende mogelijkhe den biedt, iets maken: de erkenning dat de kinderen in staat zijn hun eigen weg te gaan; het nuchter bezien van het eigen huwelijk: „overspel is vaker het gevolg dan de oorzaak van het mislukken van een huwelijk"; de noodzaak een diepere beteke nis in het leven te vinden. Wat betreft de achteruitgang in sek suele verlangens zegt het ge schrift dat uit onderzoekingen gebleken is dat de terugslag vier Jaar later komt dan de vorige eeuw het geval was en dat veel mannen hun verlangens blijven behouden tot ze in de 70 of in de 80 zijn. Zaterdag 19 juni 1965 Pagina 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7