HET JAAR EEN NA ANQUET1L KNVB streeft afdelingen van naar 18 drie clubs Dinsdag begint Keulen Vijfmaal f IER TIEN PLOEGEN j' WIELRENNERS NAAR CANADA Dames strijden om wereldtitels CLARKE HAD GEEN GELUK Bekercompetitie ROODENBURG ASSENDELFT WATERPOLOCOMPETITIE Sleutelstad en AZC nog zonder verlies Competitie-indeling betaald voetbal LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 JUNI 1965 ui Kansen Poulidor Jacques Anquetil dit keer er niet bij - (Van onze speciale verslaggever) Dit zijn de dagen van de Grote Afwezige. Niemand ontkomt aan zijn naam. Glimlachend heeft de heer Jacques Goddet, dagbladdirecteur, rijk Fransman, hem enige tijd geleden van een lijst geschrapt. Maar hardnekkiger dan al die opgesomde namen keert hij terug. Nu West-Europa zich weer gaat vergapen aan het grootste sportspektakel dat de wereld kent is er eerst en vooral de man, die er niet hij zal zijn: Jacques Anquetil. Vijfmaal voerde een blonde jongen uit Bretagne een groep professionele wielrenners aan, die het middelpunt vormden van een circuskaravaan, die in de julimaand Frankrijk overvalt. Vijf jaar huldigden M| tr dagen voor het startsein van I 52ste Ronde van Frankrijk zijn ie) II dertien deelnemende equipes «gesteld. De samenstellingen onder voorbehoud, omdat op het ogenblik nog verenaderingen ik zijn. Keulen komen vijf Franse ploe- de start, drie Belgische, twee twee Spaanse en één krlandse. De Nederlandse equipe jPellenaars bestaat uit de vol- 5 renners: Jo de Roo, Jo de Cees Haast, Huub Harings, Karstens, Bas Maliepaard, ^Nydam, Leo van Dongen, Cees Rik Wouters. t-Gitane: Louviot, Aimar, •t, Grain, Lebaube, Martin en ;tollan (allen Frankrijk), den Hartog (Nederland), Cees Hj (Nederland) en Denson (Groot- lal mnië). bji iat, Iforth-Sauvage-Lejeune: Angla- 5tt ener, Foucher, Joseph en Geor- Iroussard, Lefebvre, Mahé (allen en). Jan Janssen (Nederland), lel 7 (België) en Schleck (Luxem- uia tier B.P.: Bodin, Cazala, Chap- k lainche, Genet, Poulidor, (allen rijk), Aerenhouts, Swerts, Van igj (allen België) en Wolfshohl 11L 76 irgnat-Paloma: Bachelot, Bel- .fci Darrigade, Le Her, Mastrotto, N< ie (allen Frankrijk), Bahamon- x Spanje), Gines Garcia (Span- \b Geldermans (Nederland) en trman (Wuitsland). Jjj igeot B.P.: Dellsle, Duez, Letort, lec, Pingeon, Zimmermann al- Frankrijk) Bracke (België), Hon (G.-B.), Soler (Sp.) en Van Hgsloo (België). 'V RONDEvd TOEKOMST ieeh162km.20juni •^Opladen Oleverkussen CjPS) RONDEvdTOEKOMST *"(2eeH27kni.2ljuhi KEULEN K oedjVj Solo Superia: Depauw, Armand Desmet, Dewolf, Planckaerts, Seis Sorgeloos, Stevens, Van Aarde, Van de Kerkhove en Van Looy (allen België) Flandria-Romeo: Bocklandt, Bouc- quet, Brands, Haltermann, Mole- naers. Reybroeck, Vandenberghe, Van de Ryse, Van Tongerloo (allen België). Wiels Groene Leeuw: Gilbert Desmet 1, Gilbert Desmet 2, Gustave Desmet, Beheyt, Pauwels, Timmer- mann, Verhaegen (allen België), Kunde (Duitsland), Puschel (Did) en Wright (G.-B.). Salvarani: Adorni, Gimondi, Maz- zacurati, Minieri, Pambianco, Par- tesotti, Ronchini, Vendemiatti (allen Italië), Blanc (Zwits.) en Zöffel (Zwits.). Ignis-Moltenl: Colombo, De Rosso, Durante. Fezzardi, Fontona, Forno- ni, Motta, Fortaluppi, Stefanoni (al len Italië) en Bingelli (Zwits.). Kas: Gabica, Galera, Gomez del Moral, Echevarria, Elorza, Jimenez, Momene, Sagarduy, Uriona en Velez (allen Spanje). Ferrys: Alomar, Bertan, Honrubia, Garcia-Such, Esteban Martin, Mas, Mendiburu, Otano, Perez-Frances en Sune (allen Spanje). Adenauer helpt De Roemeense ploeg voor Ronde van de Toekomst heeft bij aankomst in West-Duitsland nogal wal moeilijkheden onder- vonden. In Frankfort werd de 1 Roemenen de visa om het land binnen te komen, geweigerd t toen men niet tot een oplossing kivam, werd ten einde raad de Tourorganisatie opgebeld. Deze nam contact op met oud-bonds- kanselier Konrad Adenauer, die destijds toen de kandidatuur J van Keulen als startplaats van de Ronde van Frankrijk aan de orde was, had toegezegd, dat alle Oosteuropese ploegen de nodige visa zouden krijgen. De voormalige bondskanselier deed nu zijn belofte gestand, want door zijn bemiddeling j konden de Roemenen tenslotte J doch hun reis naar Keulen J voortzetten. De ploeg voor de Ronde van Cana da, die van 24 Juli tot 8 augustus wordt gehouden, ziet er als volgt uit: Ad van Kemenade (Eindhoven); Henk Peters (Heemstede), Dies Kos ten (Capelle), en Pierre Br aspen- ninkx (Rijsbergen). Ploegleider is Bram Koopmans uit Amsterdam. Voor de eerste keer in de geschie denis van de KNWU wordt morgen op het circuit van Zandvoort het na tionaal wielerkampioenschap op de weg voor dames gehouden. Achttien meisjes hebben voor deze titelstrijd ingeschreven. Ook het kampioen schap voor veteranen wordt morgen in Zandvoort verreden. De organisatie van deze kampioen schappen is door de KNWU opge dragen aan „De Kampioen" uit Haarlem, dat ber gelegenheid van het zestigj arii? begaan tevens ju bileumwedstrijden voor adspiranten, nieuwelingen en amateurs houdt. Het programma op Zandvoort begint om 10 uur. uitzinnige Fransen hem. of hoonden zij directeur Jacques Goddet. die het vanachter zijn bureau weer helemaal had be keken: ..De Tour is gemaakt voor Anquetil Bejubeld en verguisd, uitbundig geprezen om superieure kwalitei ten, gelaakt als een al te eenzijdige renner, een tijdrijder slechts maar altijd was er Jacques Anquetil. Al tijd was er rumoer rond hem: An quetil doet niet mee. Anquetil durft niet. Anquetil heeft te hoge eisen gesteld. Anquetil heeft de Tour naar zyn hand gezet". Nu. na vijf jaar, rijdt. Jacques Anquetil niet mee in de karavaan. En nu zegt Frankrijk, zegt de sportwereld: er is er maar één die deze Tour de France had kunnen winnen Jacques Anquetil. Afstand Glimlachend heeft de blonde ver legen vedette afstand van de troon gedaan. Weer zijn de geruchten op gedoken. Werd hij bij zijn vijfde ze ge niet bijna verrast door een streekgenoot? En had Goddet niet besloten het tijdrijden, het gevecht van man tegen klok. tot een mini- mun te beperken? Ziedaar: Anquetil durft niet meer. Maar even superieur als hij vijfmaal de monsterrace won, legde Anquetil aan op andere doelen. Hij vernietigde in een etapperace de man. die hem in de vorige Tour tot een duel had gedwongen. Hy stapte de legenden van de wieler sport binnen door amper enkele uren nadien winnend van Bordeaux naar Parijs te fietsen. Jacques Anquetil legde aan iedereen die maar leren wilde uit, dat hij een groot, heel groot renner is. En dat de vijfvou dige Tourwinnaar nu maar eens af zag van een zesde glorieuze aan- het Parijse Prinsenpark. komst En nu En nu? „Het jaar één na Anque til" grapte een Frans sportblad in zijn kolommenlange prognose over de Tour 1965. En Jacques Goddet glimlachte. De Tourbaas incasseer de gretig de gelden, die naar recla me hongerende firma's in zijn kas stortten. Goddet vond het best, zo. Er mocht immers belangstelling voor de Tour worden verwacht, nu de „na-Anquetil periode" was be gonnen. Anno 1965 heet de 52ste ronde van Frankrijk, dat immense gebeuren met zijn schitterende geschiedenis, met zijn dwaze, romantische en sterke verhalen van een „Walkowiak Tour". Omdat nauwelijks een gro tere favoriet valt aan te wijzen. Favoriet Natuurlijk, Frankrijk hééft er een. Een streekgenoot van Jacques An quetil is hij en de sportwereld zag de twee Bretonnen vorig jaar een grandioos duel op de flanken van de Puy de Dome uitvechten. Anquetil moest seconden prijs geven, maar hij hield er voldoende over om, wéér, te winnen in Parijs. Dus, zegt Frank rijk, zal nu Poulidor, Raymond Pou lidor de nieuwe winnaar zijn. Het is dan ook zijn naam, die boven aan het lijstje staan van alle mensen die iets van het grote spektakel den ken te begrijpen. Eén renner is er alvast, die Pouli dor te bestrijden krijgt in zijn bran dende eerzucht, gevoed door het ja renlange rijden in de schaduw van Anquetil. Eén man alvast heeft on omwonden verklaard: „Poulidor winst deze ronde per se niet". De wereld kent die vastbesloten renner. De wereld moet hem kennen, want hij draagt de trui, die hem kenbaar maakt als de kampioen van allen: Jan Janssen. eerzucht van de jongen uit Noot dorp doofde. Éénmaal sleshts, één keer maar op ruim drie weken. En in die ene dag verspeelde Jan Janssen alle kansen op een ereplaats in Parijs. De vrees dat Janssen wéér zo'n inzinking zal kennen, beheerst velen. Het kan hem dus de Tour kos ten. Jan Janssen wil winnen, denkt dat hij het kan. Er zijn er meer. Heeft niet de „keizer van Herenthals" ge sproken? Heeft niet Rik van Looy hoogstpersoonlijk in zijn fraaie land huis aan talrijke gretige Belgische journalisten verklaard: „als ik dit maal naar de Tour ga. vertrek ik alleen om te winnen". Belgen juichen om een dergelijke uitspraak, kunnen ook moeilijk anders. Lange lijst Janssen en Van Looy, twee van een lange lyst favorieten. Daar is bijvoorbeeld ook nog de „oude" Ba- hamontes, die met een zege afscheid wil nemen en van wie de Spanjaar den denken dat hy nog eenmaal alle krachten uit de taaie body zal persen. Dat hij nog eenmaal de ongrijp bare „adelaar van Toledo" zal zijn. Niet meer geplaagd ook door het af schuwelijke vooruitzicht van een by voorbaat verloren tydrit. Er is, na- tuuriyk, het Italiaanse contingent. Vittoria Adorni wordt genoemd en Gianni Motta en Felica GemondL Jonge coureurs allemaal, rappe sprinters, verdienstelijke klimmers, opgejaagd door de roem die de Az- zurri eens vergaarden met mannen als Coppi, Bartali, Magni. En dan is er de Nederlandse af vaardiging. Dient er op Televizier, de equipe van Pellenaars, te wor den gelet? De ploegleider glimlacht by die vraag. „Wij ryden voor het ploegenplassement", zegt hy. „Daar op is myn ploeg afgestemd. En op etappe-overwinningen. Ik beschik over De Roo, Maliepaard. Karstens, rappe mannen allemaal. Die moeten het doen". Het is duidehjk: geen Te- levizierryder zal Parijs in het geel halen. Er is ook niemand, die dat verwacht Den Hartos Maar er zijn, tenslotte, toch nog verwachtingen omtrent een andere Nederlander en die worden niet al leen in ons land uitgesproken. Meer malen werd, internationaal, die jon ge blonde coureurs van de Zuid hollandse eilanden, Arie den Hartog genoemd. Hy zeggen voormannen van de Ford-equipe die rond Anquetil was gegroepeerd, hy zal de grote Jacques opvolgen. De winnaar van Milaan San Remo kan ook de Tour winnen. Zei niet Gino Bartali, verrast, al eens: „Den Hartog is een groot cou reur hy kan het in ieder geval worden". Voorzichtig heeft men Den Hartog gekoesterd in de Gem in ia ni stal. Nu wordt hy als kanspaard naar voren geschoten. Een list om de aan dacht af te leiden? Wellicht rekent Ford nog méér op de jonge Fransen die hun Tourdebuut maken. Jacques Goddet glimlacht by al die beweringen. Hy. de leider van het spektakelstuk, heeft de zaken rond: er wordt meer dan ooit over de Tour gesproken. Een „Walko- waik Tour"? Maar dan toch één met een favorieteniyst zoals die nog nim mer in de geschiedenis van „le Grand Bouclé" op zyn bureau heeft gele gen. En wat nog meer zegt: al die kanshebbers hebben, elk voor zich, oneindig veel méér klasse dan die eenvoudige Roger Walkowiak in- 1956. Ron Clarke, de Australische lange afstandloper, die de laatste weken weer volop in het nieuws Is door zyn verbeteringen van de wereldrecords op de drie myi. 5000 en 10.000 meter, heeft gisteravond by zyn tweede start in Finland (Tampere) weinig geluk gehad. Clarke deed in Tampere een vergeefse aanval op zyn wereld record 5.000 meter. De Australiër, die eerder deze maand in Los Ange les op de vyf kilometer tot een tyd van 13.25.8 kwam, moest nu genoe gen nemen met 13.40.8. Roy Emerson in finale Roy Emerson, de Australische Wimbledonkampioen. is gisteren doorgedrongen tot de finale van het toernooi om het kampioenschap van Londen, dat op de Queensclub wordt gehouden. Emerson, die in de halve finales de Zuidafrikaanse kampioen Clyff Drysdale uitschakelde (36, 9—7, 6—4) ontmoet in de eindstrijd de Amerikaan Dennis Ralston, die met de Australiër Howe weinig moei te had: 6—2, 60. De finale in het dames enkelspel gaat tussen Annette van Zyl (Z.-Afr.) en Christine Tru man (GB). Het selectiebestuur betaald voetbal heeft de clubs voor de voorronde van de bekercompetitie van het komende seizoen ingedeeld in 15 groepen van vier teams. De winnaars van deze poules, die regionaal zyn samenge steld. gaan met Feyenoord, dat als houder van de beker is vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden, over naar de eindronde van het toer- Seizoenkaart DWS: f 25.- (Van onze correspondent) Hoewel de leiding van de Amster damse eredivisieclub DWS zulks nog niet wilde bevesitgen, schynt men in de hoofdstad van plan te zyn voor het komende seizoen 20.000 seizoen kaarten (onoverdekte zitplaatsen) uit te geven voor slechts 25 gulden per stuk. Daarvoor zou men alle thuis wedstrijden van DWS in het Olym pisch Station (uitgezonderd beker wedstrijden) kunnen bywonen. Advertentie Zondag a.s. 2.30 uur de vriendschappeiyke wedstrijd Sportpark NOORD. (Van onze waterpolomedewerker) De Sleutelstad en het Alphense AZC hebben gisteravond opnieuw een stap gezet op de weg naar het kampioenschap. In de streekderby tegen De Gouwe bleef De Sleutel stad ongeslagen (41). De in de derde klasse uitkomende Alphena- ren maakten ook in de vierde wed strijd tegen BZC geen fout :5—9. In „De Vliet" heeft De Sleutel stad van De Gouwe weinig hinder ondervonden. De Leidenaars namen in de eerste speeltyd door Van zyi de leiding en Bekkering voerde kort voor het verstryken van de tweede periode de voorsprong tot 20 op. Toen Van Zyl en Van Hooidonk er in het derde gedeelte 40 van maak ten. was de stryd beslist. Overdam redde op de valreep de Waddinx- De Alphenaren zegevierden met 5—9 (0—2, 2—2, 2—4 en 1—1). De Leeuw (4), Buisert (3), Kaltenecker en Verhagen scoorden de AZC-doel- punten. LZC wint LZC is er tegen Nereus in geslaagd twee kostbare punten te veroveren. Ran gaf LZC de leiding en Schoof verhoogde daarna de voorsprong tot 20. Sikma verkleinde in het laatste gedeelte de Zaandykse achterstand, toen de Leidenaars niet van een numerieke meerderheid wisten te profiteren Scheepbouwer en Stam (Nereus) en Koedoder (LZC) waren door scheidsrechter Brokke uit het water gestuurd. In de resterende speeltyd heeft LZC haar voorsprong met succes verdedigd, al moest de paal bij een schot van Weeteling redding brengen. Unicum Kan Jan Janssen de Tour winnen? Natuurlyk. De homogene Franse j equipe van het biermerk Pelforth Het bestuur staat achter hem. Een unicum in de wielerhistorie: Fransen scharen zich achter een buitenlander. Jan Janssen, zeggen zyn ploegmakkers (en daar zyn „groten" by als de broers Groussard en Anglade) ver dient dat. Hy gunt ieder het zyne er. doet zelf het meest. Janssen zal zelf het meest moeten doen, als de bergreuzen dagen in de Al- in de Pyreneëen. Daar Het sectiebestuur streeft de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft de pro motie-degradatie regeling voor het seizoen 1965/'66 vastgesteld. Zoals eigenlyk al by voorbaat vast stond houdt deze nieuwe regeling in, dat er na afloop van dat seizoen slechts drie afdelingen zullen be slaan, t.w. een ere-divisie, een eerste divisie en een tweede divisie. waar geen ploegmaker een helper de lingen hand kan toesteken als de weg mee- 1 al kaï dogenloos stygt, kilometer na kilo meter na kilometer. Jan Janssen klom vorig jaar met de besten mee aa het front waar de Tourstryd wordt uitgevochten. Maar hy deed dat niet altyd. Ook de brandende i 18 clubs. Of dit laatste orden verwezenlijkt na afloop van het komende seizoen, is echter de vraag. Dit hangt uiter aard af van de omstandigheid hoeveel semiprof clubs in 1966 wensen terug te keren tot het amateur voetbal of fusies aangaan. Wel is het zeker, dat na dit seizoen in ieder geval de ere-divisie uit 18 clubs zal bestaan. Hiertoe wordt een versterkte promotie doorgevoerd. Indien mogelijk zal ook de eerste divisie volgend jaar al uit 18 teams bestaan. Slechts als er in de tweede divisie een te groot aantal clubs zouden over blijven, wordt een eerste divisie van 20 ploegen geformeerd. In dat laatste geval zal zo spoedig mogelyk een versterkte degrada tie in die klasse worden doorge voerd om de sterkte van 18 clubs te bereiken. De nieuwe promotie-degradatie re geling voor het betaalde voetbal ziet er als volgt uit: eredivisie: nummer 16 degra deert naar de eerste divisie; eerste divisie: de nummers 1, 2 en 3 promoveren naar de ere divisie. Nummer 15 degradeert naar de tweede divisie; tweede divisie: de nummers 1, 2 en. 3 van de tweede divisie A en B promoveren naar de eerste divisie. (Indien te veel clubs in de tweede divisie overblyven, wordt een nog meer versterkte promotie in deze klassen door gevoerd) Indeling Eredivisie: ADO, Ajax, DOS, DWS, Elinkwijk, Feijennord, Fortuna '54, Go Ahead, GVAV, Heracles, MVV, PSV, Sparta, Telstar, FC Twente en Willem 2. Eerste divisie: Alkmaar, Blauw Wit, SC Cambuur, DHC, Eindhoven, HoUand Sport. NAC, NEC, RBC, Sittardla, Velox, Volendam, De Volewyckers, VVV en Xerxes. Tweede divisie A: AGOVV, Gooi land, Graafschap. Heerenveen, Hilversum, HVC, PEC, Tubantia, Veendam, Vitesse, Wageningen, Zaanstreek, ZFC, Zwartemeer en Zwolse Boys. Tweede divisie B: Baronie, FC Den Bosch/BW, DFC, EDO, Excel sior, Fortuna VI., Haarlem, Hel- mondia '55, Hermes DVS, Lint burg-ia, NOAD, RCH, Roda JC, SVV en Wilhelmina.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11