IS VALKENBURG WEL OF NIET LEVENSKRACHTIG GENOEG VADERDAG NOLET'S Minister Smallenbroek vraagt zich van Antwoord ^lj~ „Dringende noodzaak voor Leidse grenswijzigingen is duidelijk aanwezig BOOM GRATIS TIJGERSPELDJES F. WAREMAN HAAGWEG LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 JUNI 1965 TWEEDE BLAD Ook al zal Valkenburg als gevolg van uo voorgestelde weidse grenswij zigingen niet aan levenskracht inboeten, toch is de minister van Binnen landse Zaken, Smallenbroek, niet zonder twijfel ten aanzien van de vraag of deze in de Randstad Holland gelegen gemeente met haar 2400 inwoners wel voldoende krachtig kan worden genoemd. De minister lieeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verzocht hem daaromtrent nader voor te lichten. Indien zou blijken, dat voor opneming van deze kleine Zuidhollandse gemeente in een groter bestuurlijk geheel aanleiding bestaat, zal hij bevorderen, dat een daartoe strekkend voorstel in voorbereiding wordt genoemen. DU staat te lezen in de Memo van Antwoord op het voorlo og verslag aan de Tweede Kamer ier het ontwerp van wet tot wij- ging van de grenzen van de ge vente Leiden en van een aantal biggende gemeenten. Het indertijd bij de Tweede Ka ler der Staten-G ener aal inge- ende wetsontwerp beoogt onder peer toevoeging van gebiedsdelen Leiden van Zoeterwoude, J oorschoten, Wassenaar en egstgeest. Wat deze grenswijzigingen betreft, de bewindsman van mening, dat het ogenblik moet worden vol- &n met een uitbreiding van Lei- n, welke voor deze gemeente toerei- ^nd is en welke anderzijds de aan- izende gemeente niet meer dan odzakelijk aantast. Dringende noodzaak ^Minister Smallenbroek schrijft in Memorie van Antwoord onder N eer, dat de vaste commissie voor menlandse zaken in de aanhef van verslag terecht opmerkt, dat een ingende noodzaak voor een herzie- van de grenzen van de gemeen- Leiden duidelijk, aanwezig is. In een gesprek, dat de minister (Advertentie) gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. met het gemeentebestuur van Leiden heeft gevoerd, heeft het college er op gewezen, dat de ruimtenood, in het bijzonder voor de woningwet - houw, inmiddels zo hoog is gestegen, dat het contingent voor 1965 niet meer geheel binnen de grenzen van Leiden zal kunnen worden verwezen lijkt. Het gemeentebestuur heeft daarom op een spoedige aanvaarding van het voorstel, zoals het thans luidt, aangedrongen. Het vreest na melijk, dat een eventuele wijziging daarvan in die zin, dat de gemeente Leiderdorp geheel of grotendeels aan loeiden zou worden toegevoegd waarvoor uiteraard de tijdrovende procedure, die door de gemeentewet wordt geëist, alsnog ten aanzien van Leiderdorp zou moeten worden toe gepast een vertraging van de ge- 1 >iedsverruiming zou betekenen, wel ke met name voor de volkswoning- houw noodlottige gevolgen zou heb ben. Op eigen groei Het gaat bü dit wetsvoorstel, dat door de minister bü zün optreden ten departemente werd aangetroffen, vonmamelük om de vraag een vraag van principiële aard of de gebiedsuitbreiding van de gemeente Leiden alleen op de eigen bevolkings groei dan wel mede op het onder brengen van een aanzienlyk deel van de zogenaamde overloop van de Haagse agglomeratie moet worden afgestemd. Zoals uit de Memorie van Toelichting blükt, hebben achtereen volgens zowel Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland als de ambtsvoor ganger van minister Smallenbroek voor een uitbreiding van het Leidse territoir tot eerstbedoelde omvang gekozen. De minister acht deze keuze juist. Immers, de huisvesting van hen, die tot de Haagse overloop moe ten worden gerekend, is stellig niet een specifiek Leidse aangelegenheid. Voor deze personen zullen tydig en in voldoende mate woningen moeten worden gebouwd en (mede) te hun nen behoeve zullen van overheids wege de nodige andere voorzieningen rtneten worden getroffen. Een en ander speelt zich voornamelyk af op het grondgebied van Leiderdorp. Door de zorg van het terzake diligente ge meentebestuur zijn in deze gemeente Haags ove! rloop" is géén Leidse aangelegenheid plannen voor woningbouw op grote schaal in verschillende stadia van uitvoering. De verwezenlijking van deze plannen zal door overdracht van het. betreffende gebied aan Leiden niet worden bespoedigd. De minister is dan ook met Gedeputeerde Staten van oordeel, dat de opheffing van de gemeente Leiderdorp geen bijdrage zou leveren tot een versnelde oplos sing van het huisvestingsprobleem ln de Leidse agglomeratie. „Van binnen uit" Het probleem van Leiden is niet het onderbrengen van enige tiendui- eenden „Hagenaars", doch het ge brek aan ruimte voor een gezonde ontwikkeling „van binnen uit". Op basis van de natuurlijke bevolkings aanwas moet worden verwacht, dat Leiden in de periode 1980-1985 een inwonertal van ongeveer 120.000 zal bereiken. Daarnaast rekening hou dende met de noodzakelijke sanering van het huidige woningbestand en met enige gezinsverdunning, moet het aantal te bouwen woningen wor den gesteld op ruim 10.000 Binnen de bestaande grenzen van Leiden is daarvoor, als gezegd, niet voldoende ruimte beschikbaar. Uitgaande van e;n gemiddelde bezetting van 25 wo- Advertentie) WIJ MAKEN ER EEN LEUK GESCHENK VAN. WIJNHANDEL-SLIJTERIJ Kraaierstr. 1 - Leiden TELEFOON 20229 Het raadhui van Valkenburg met rechts op de voorgrond het bekende paardenmarktmonu ment. Hoe lang zal Valkenburg zijn zelfstandigheid nog behou den? (Foto LD/Holvast) nlngen per ha, zal met de bouw van 10.000 woningen een gebied van 400 ha zijn gemoeid. Het voorstel voor ziet hierin ruimschoots, waarbü overigens moet worden bedacht, dat niet het .gehele volgens het voorstel naar Leiden overgaande gebied voor woningbouw zal kunnen worden be nut. Zo zal het gebied, dat thans tot Zoeterwoude behoort, in hoofd zaak voor recreatieve doeleinden worden gebruikt, terwyl het gebied, dat thans van Oegstgeest deel uit maakt, grotendeels voor uitbreiding van de rijksuniversiteit is bestemd. De minister schenkt na de inlei dende beschouwing omtrent de strek king van het wetsvoorstel, aandacht aan enkele in het voorlopig verslag ter sprake gebrachte punten van meer algemene aard, die de opzet van het wetsvoorstel raken. Huisvestingsbelang De ln het verslag gestelde vraag, I of het huisvestingsbe^ng van Lei- I den niet als een belangrijk deel van het huisvestingsbelang van de Leidse agglomeratie moet worden gezien, beantwocfrdt de minister bevestigend. Hü voegt daar evenwel aan toe, dat omgekeerd het huisvestingsbe lang van de randgemeenten niet minde» belangrijk is. Wü hebben hier te doen met een vraagstuk, al dus de minister, dat zich bepaald niet tot de Leidse agglomeratie be perkt. Zoals bekend, is het werken en wonen, over en weer, in de stad en haar randgemeenten, een dage- lüks in omvang toenemend ver- schünsel. De minister is van oordeel, dat er weliswaar naar moet worden gestreefd, dat in principle zo veel mo gelijk elke gemeente, voor wat be treft aantallen en typen van wonin gen overeenkomstig de sociale gele ding van de bevolking, tot het tot stand brengen van een ook in maat schappelijk opzicht gezonde bevol kingsopbouw ruimtehjk in staat moet zijn en dat elke gemeente voor het onderbrengen van haar eigen be volkingsgroei binnen haar grenzen over voldoende ruimte moet kun nen beschikken, doch dat praktisch gesproken de volkshuisvesting in deze tyd veelal niet (meer) per gemeente kan worden bezien en beheerst. Daartoe heeft het forensisme overal in het land, ook in Leiden en om geving, een te grote vlucht geno men. In zo verre kan de minister instemmen met de in het verslag gesuggereerde conclusie, dat het huisvestingsbelang een agglomerati - belang vormt, dat slechts op agglo meratieniveau evenredige behariging kan vinden. Een andere kwestie is evenwel, of een zodanige behartiging van belangen uitsluitend door instel ling van een büzondere (wettelüke) bestuursvorm kan worden gewaar borgd. Naar het inzicht van de mi nister zal dat soms wel en soms niet het geval zün. In de Leidse agglo meratie bestaat tussen de gemeenten een vrü willige vorm van samenwer king voor de onderlinge verdeling en de uitvoering van het aan de ag glomeratie toegewezen woning-con tingent. Leiden, dat in afwachting van de voongestelde gebiedsuitbrei ding in ruimtenood verkeert, en Lei derdorp hebben voorts een regeling getroffen, krachtens welke uit het Leidse contingent in Leiderdorp ten behoeve van Leidse ingezetenen (wo ningwetpremie- en vrüe sector) wo ningen worden gebouwd. Bestuursvorm Blijkens een recent onderzoek van Gedeputeerde Staten acht het me rendeel van de colleges van burge meester en wethouders van de ge meenten in de agglomeratie geen re denen aanwezig tot instelling van een bijzondere bestuursvorm voor de aglomeratie. Mede daarom is ook het provinciaal bestuur van mening, dat de tijd daarvoor nog niet is ge komen. De minister, die onder meer van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland nog bericht wachtende is omtrent de door zün ambtsvoorgan ger aan de provinciale besturen ge vraagde informaties omtrent de mo gelijkheid en noodzaak van het in het leven roepen van bijzonder (wettelüke) bestuursvormen even tueel dus ook voor de Leidse agglo meratie beschikt niet over gege vens, waarop hü een tegengesteld oordeel zou kunnen doen steunen. De minister zal evenwel in het kader van de bedoelde enquete aan dit -raagstuk nog nader aandacht schenken. Niet meer dan nodig Al met al is de bewindsman van mening, dat, in overeenstemming met zün hiervoor omschreven opvat ting in algemene zin, thans moet worden volstaan met een uitbreiding van Leiden, welke voor deze gemeen te toereikend is en welke anderzüds de aangrenzende gemeenten niet meer dan noodzakelük aantast. In dien van dit beginsel zou worden af gestapt, zou zich geen ander alter natief voordoen dan een toevoeging van het (vrijwel gehele) territoir van de randgemeenten aan Leiden. Voor een grenswijziging op andere wüze dan is voorgesteld, zün name lijk geen reële mogehjkheden aan wezig. Behalve aan Oegstgeest moet daarbü niet name aan Leiderdorp worden gedacht. De woningbouw ten behoeve van de import van buiten de agglomeratie zal zich voorname- lü'k in deze gemeente voltrekken. Voorlopig moet op een groei van Lei derdorp van ongeveer 40.000 perso nen worden gerekend. Zoals reeds is gezegd zal Leiderdorp deze groei niet uitsluitend of hoofdzakelük aan ves tiging van Leidenaars te danken hebben en is deze in het büzonder een gevolg van de overloop van de Haagse agglomeratie. De daarmee verband houdende vraagstukken vor men niet een Leids probleem en bü de oplossing daarvan waarmee Leiderdorp reeds een eindweegs is gevorderd behoeft Leiden niet te worden betrokken, althans niet in die zin, dat een toevoeging van Lei derdorp aan Leiden in overweging zou moeten worden genomen. De minis ter gaat in de Memorie van Ant woord nader op de positie van Lei derdorp in en schrijft o.m., dat hü een toevoeging van Leiderdorp, ge heel of gedeeltelük, aan Lelden moet ontraden. Ernstige aderlating De voorgestelde gebiedsafstand vormt inderdaad voor Oegstgeest een ernstige aderlating. Dat betekent evenwel niet, dat de gemeente in haar bestaansmogelijkheden wordt aangetast. Na de grenswüziging zal Oegstgeest met zün inwonertal nog boven de 13.000 blüven. De opper vlakte zal groter zün dan die van ongeveer 80 andere gemeenten. Ook al zün dat merendeels wat betreft inwonertal kleine plattelandsge meenten, daarbij worden toch ook gemeenten aangetroffen als Benne- broek (ruim 5000 inwoners), S assen- heim (ruim 10.000 inwoners), Schaesberg (15.500 inwoners) en Voorburg (plm. 46.000 inwonersl, waar het forensisme, evenals in Oegsgeest, een bekend verschünsel is. Ook zouden kunnen worden ge noemd Blaricum (6400 inwoners), Bussem (42.000 inwoners) en Heem stede (26.500 inwoners), welker op pervlakte die van Oegstgeest nau- welijks overtreft. Daar komt bij, dat Oegstgeest niet tengevolge van de grenswüziging van mogelükheden voor huisvesting van de eigen be volkingsaanwas verstoken zal raken. Binnen de grenzen is (blüft- ruim te aanwezig voor een groei tot rond 20.000 inwoners. Wel zal het zo zün, dat Oegstgeest bij de huisvesting van hen, die zich, van elders komende, binnen de Leidse agglomeratie ves tigen, in de toekomst geen rol van betekenis (meer) zal kunnen spelen. Dat zou echter evenzeer het geval zün, wanneer de grenzen van de gemeente onaangetast zouden blü ven. Ook dan zouden de ingevolge het voorstel naar Leiden overgaande gebieden voor huisvesting van (thans nog) Leidse ingezetenen moeten die nen, tenzü Oegstgeest die terrei nen voor het onderbrengen van im port yan buiten de agglomeratie zou willen benutten. In beide gevallen moet het, teneinde ontwrichting van de volkshuisvesting in Leiden te voorkomen, noodzakelük worden ge acht, de betreffende gebieden bin nen de grenzen van Leiden te bren gen. F orensengemeente Toevoeging van geheel Oegstgeest aan Leiden heeft geen zin, aldus de minister. In de eerste plaats heeft Leiden niet aan het bebouwde doch van (een deel van) het onbebouwde gebied van Oegstgeest behoefte. In de tweede plaats zou er geen enkel belang mede worden gediend, indien Oegstgeest met zün straks ruim 13.000 inwoners, dat als forensenge meente een specifieke funtie vervult en kan blüven vervullen, zijn zelf standigheid zou worden ontnomen. In het voorlopig verslag waren verscheidene leden tot de uitspraak gekomen, dat het ontwerp het leven laat aan na de grenswüziging niet meer levenskrachtige gemeenten. Het is niet duidelük, waaraan dit vermeende tekort aan levenskracht zou moeten worden toegeschreven. Gebrek aan ruimte voor uitbreiding van de kernen is niet aanwezig en kan dus niet zün bedoeld. Ook de inwonertallen vormen geen indica tie. Na de grenswüziginging zullen de gemeenten aan inwoners tellen: Leiderdorp circa 10.000, Oegstgeest ruim 13.000, Rünsburg ongeveer 780, Valkenburg rond 2400, Voor schoten plm. 15.500, Wassenaar om streeks 26.000 en Zoeterwoude niet veel minder dan 5700. Voldoende krachtig Naar inwonertal is Valkenburg de kleinste. Ook al zal Valkenburg, nu het inwonertal met ongeveer 180 stügt. niet als gevolg van de grens wüziging aan kracht inboeten, toch is de minister niet zonder twijfel ten aanzien van de vraag, of deze in de Randstad Holland gelegen ge meente met haar nog geen 2500 in woners, wel voldoende krachtig kan worden genoemd. Hij heeft Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland ver zocht. hem daaromtrent nader voor te lichten. Indien zou blijken, dat voor opneming van Valkenburg in een groter bestuurlijk geheel aan leiding bestaat, zal hij bevorderen, dat een daartoe strekkend voorstel in voorbereiding wordt genomen. Definitief beloop omliggende gemeenten een defini tief beloop te geven. Inderdaad zal Leiden, aldus de bewindsman naar. aanleiding van opmerkingen in het voorlopig verslag, indien deze ge meente tot de voorgestelde omvang is uitgebreid, na verloop van tüd op nieuw „vol" raken. Dat geldt even wel evenzeer voor de randgemeen ten Oegstgeest, Voorschoten en Was senaar. Leiderdorp heeft aanzienlük meer ruimte, doch de groei zal hier, naar verwacht wordt, binnen enkele jaren dermate snel gaan, dat op de duur ook daar een tekort aan bouwruimte zal ontstaan. Dat houdt in, dat in de periode 1980-1985 de bouwmoge- lükheden in de aggloremeratie vrij wel zullen zün uitgeput. In dat geval heeft het uit een oogpunt van volkshuisvesting vanzelfsprekend geen zin, de onderlinge grenzen tus sen de agglomeratiegemeenten te wüzigen. Op welke wüze in het tegen die tüd te verwachten tekort aan ruimte voor woningbouw en bijbeho rende voorzieningen zal moeten wor den voorzien, kan thans nog niet worden gezegd. Uiteraard zal daar voor tüdig een oplossing moeten worden gevonden. Ook dit is echter weer niet een op zichzelf staand vraagstuk. Verschillende andere ag glomeraties verkeren in beginsel in dezelfde omstandigheden. Het betreft hier een probleem van nationale al lure, dat een tüdige en diepgaande- studie vereist. Niet zo somber Voor wat de Leidse agglomeratie betreft is het beeld evenwel niet zo somber, dat op korte termijn ge brek aan ruimte voor woningbouw dreigt. Naast de uitbreidingsmoge lijkheden voor ongeveer 40.000 per sonen in Leiderdorp, zal in Leiden, Oegstgeest en Voorschoten nog ruim te kunnen worden gevonden voor meer dan 30.000 personen. Bovendien zullen ook Rijnsburg, Valkenburg en Zoeterwoude nog een bijdrage kun nen leveren, al moet worden aange tekend, dat in laatstgenoemde ge meente weliswaar een uitgestrekte ruimte voor handen is, doch dat het provinciaal bestuur een beperkte uit breiding van de bebouwing ter plaat se voorstaat. Wegens enorm succes bij ESSO BENZINE STATION Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt iedere cliënt 1 GRATIS SPELDJE. ZESTIG jaar kapperswinkel Het was gisteren zestig jaar gele den, dat wülen de heer A. Smitte- naar sr. aan de Hooigracht een klein kappersbedrüf begon. Het kapperswinkeltje ls in de loop der jaren uitgegroeid tot een moder ne dameskapsalon, waar de heer A. Smittenaar jr. de leiding heeft. Sinds 19C5 is het pand achtmaal verbouwd en uitgebreid. Bovendien is met In gang van de jubileumdag aan dit kappersbedrijf een schoonheidssalon verbonden. De heer Smittenaar heeft gistermiddag tüdens de Jubileumre ceptie heel wat gelukwensen en ge schenken in ontvangst mogen ne men. Namens de Kamer van Koop handel gaf de heer C. P. Meerpoel van zün belangstelling blük. Prestatiediploma's voor leerlingen Telderskadeschool Een groot aantal leerlingen van de Pestalozzischool (Telderskade) heeft gistermiddag vaardigheidsproeven voor de prestatiediploma's afgelegd. Puim 120 meisjes en jongens pro beerden op de vier onderdelen (60 meter hardlopen, kastiebalwerpen, behendigheidsloop en hoogspringen) zo goed mogelük uit de bus te ko men. Drie meisjes behaalden het zware E-diploma (Elly van Ton geren, Ineke Vink en Ellen Tege laar). Vüftig leerlingen slaagden voer het D-diploma, 52 behaalden het C-diploma, 12 het B- en 8 het A-diploma j Botsing tussen twee brommers Op de Kanaalweg heeft zich gis terochtend omstreeks kwart over ze ven een botsing voorgedaan tussen twee bromfietsers. Een van de brom fietsers, een 54-jarige inwoner van Zoeterwoude, reed op de secundaire weg komende uit de richting van de Hoge Ründük. De andere bromfiet ser. een Voorschotenaar, naderde op het fiêtspad uit tegengestelde rich ting. Op het moment, dat de brom- fictsberijder uit Zoeterwoude de se cundaire weg verliet om het fietspad op te rijden ontstond de botsing. De Zoererwoudenaar brak daarbü zün rechterbeen op vier plaatsen. De an dere bromfietser liep geen letsel op. Beide bromfietsen werden zwaar be schadigd. Overg, angsexamens „Endegeest" Bü de overgangsexamens ln de Psychiatrische Inrichtingen Ende geest c.&., in Oegstgeest slaagden de volgende leerling-verplegenden. Voor het eerste overgangsexamen: zr. A. M. Apeldoorn, zr. J. E. Bogaard, zr. O. M. Bronsgeest, zr. M. Bnnjns, br. P. C. R. J. Dewulf, zr. B. H. Gros, zr. S. E. Jacobs, zr. A. J. Joosse, zr E. J. Kroon, zr. Y. G. J. Klein, zr. C. Lems, zr. E. C. ter Maaten, zr. J. Mandemaker, zr. M. A. Hagen. zr. G. A. C. Meilof, zr. M. B. van Meizen, zr. J. Scheffers, zr. T. C. M. Slata, br. W. U. M. Soen, zr. N. Rüsdam, zr. K. v. d. Wetering, zr. S. M. Willems. Voor het weede overgangsexamen: zr. M. C. J. Audoor, zr. J. Bolland, zr. M. L. L. Breedijk, br. C. Dibisa- ran, zr. J. L. G. Egberink, br. A. P. Guldentops, zr. A. J. Jaquemün, br. A. H. A. Kuijte. zr. G. A. Lamers, zr. R. J. van Och, zr. M. Post. br. A. G. Vandenbussche, zr T. J. A. Vorsten- bosch. (Advertentie) ZONDAG 20 JUNI DUS NAAR HERENMODEMAGAZIJNEN BOTERMARKT 8—9 Zeer grote sortering WEEKEIND- EN VAKANTIESHIRTS OVERHEMDEN Tricot nylon - Bel-O-Fast - Kerko - Fablo - Kenmore - Trenco TREVIRA DASSEN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3