EIDSCH DAGBLAD ESLISSING BINNEN WEEK „Geef Claus kans'" simca 15001 Verdeeldheid over de uitkering-ineens ader wenst 'i lEiAND heeft 'I alles Vlieland ERHARD WENST BEATRIX GELUK MET VERLOVING Valkenburg straks van de kaart? Koersen afgelast een VERKOPER Kreymborg (d)ud Qlteuiuo (pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 JUNI 1965 No. 31593 A. B van ülsüoeclc mfdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f 3.35 per maand, f. 0.78 per week Teieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Werknemer Roemers Twee procent I gevraagd Werkgever Bosma Eén procent geboden l® Minister Veldkamp 11 #v- „Knoop snel doorhakken (Van onze Haagse correspondent) De regering zal binnen een week haar standpunt bepalen over de uit- lering-ineens. Dit zegde minister Veldkamp (Sociale Zaken) gisteren toe na ien bespreking met de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, lie in de Stichting van de Arbeid met hun overleg opnieuw niet tot resul- aten zijn gekomen. Dr. Veldkamp, die eind vorig jaar eveneens met 5 procent de knoop moest doorhakken toen de loononderhandelingen waren tigelopen, zei: „Als toen de economische gegevens beschikbaar 'en geweest, die wij thans hebben, was dit stellig van invloed ge- ist op de uitkomst van de loononderhandelingen" Om zijn voor of tegen nog in het midden te laten, voegde hij hier b toe, dat uit het gunstige laatste SER-rapport ook weer niet hagend valt af te leiden, dat er een uitkering-ineens moet komen goede samenwerking in de Stichting van de Arbeid. Het is bijzonder jam mer, dat het toch niet is gelukt een oplossing te vinden". De christelijke en katholieke werkgevers hadden wel de eis van een minimum-uit kering van f. 125 en doorwerking in de kinderbijslag afgewezen. Teleurgesteld De vakcentrales handhaven hun eis van 2 procent eventueel in tweeën te betalen met een mini mum van f. 125 en een extraatje van 8 procent bij de kinderbijslag uitbetaling in oktober. Voorzitter Roemers, namens de drie vakcentrales: „Met de confessio nele werkgevers konden wij moeilijk verder praten, omdat bij hen niet de grootste organisaties zijn aangeslo ten. Wij zjjn zeer teleurgesteld, dat het CSWV het weer op een beslissing van de regering heeft laten aanko- men. Het regeringsstandpunt zal niet I beslissend zijn voor de houding van de vakcentralen. Wjj zullen er uit beleefdheid op wachten, maar daar na zullen wij de bonden adviseren in de bedrijfstakken uitkerings-akkoor- den af te sluiten op basis van onze eisen". Werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben wel eensgezind van de ontmoeting met de minister ge bruik gemaakt om aan te dringen op een snelle formulering van het rege ringsstandpunt over een nieuw loon- beleid, zodat de SER daar eveneens snel advies over kan uitbrengen. De aanvraag van de regering is „vóór de zomervakantie" te verwachten, heeft dr. Veldkamp beloofd. akcentralen: geen uimbreed wijken Ie minister deed zijn mededelin- nadat de partijen in de Stich- gistermiddag eerst een uur met ir en daarna een uur met hem ien gepraat. De standpunten van lerkgeversorganisaties bleven erg leeld. Zo verdeeld, dat het niet slijk was een afvaardiging van Richting naar de bewindsman te en gaan, zoals was afgesproken ar dat de minister om alle me ien te horen van zijn departe- nt aan de Zeestraat naar de ver- Advertentle ^autoverhuur ''uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer UTO-BIERMAN N.V. de Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 Advertentie Een winkel vol leuke cadeaus! eikooien, tuingereedschap, 2500 b in onze vogelafdeling, honde- den- en riemen, grasmaaiers, urmaaiers, tuinkabouters te kust en te keur en al vanaf 1,65. ien al voor 9,45. Schoffels 3,20, 3.60 (met steel). Bladharken eel compleet 2.55, 2.70 en 2.85 i voor VADERS met een hobby weet heeft Iwe Rijn 50, tel. 2 08 24 (01710) WEERBERICHT KOEL et KNMI verwacht van heden- morgenavond: flvankelijk van het noordwesten ükele opklaringen. Morgen in de van de dag weer kans op plaat- i regen. Matige tot krachtige Bestelijke wind en weinig ver- ring in temperatuur. Ipgemaakt om 11.15 uur). 19 JUNI «i op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. tón p: 0.18 uur; onder: 9.11 u. togwater in Katwijk te 6.28 en J50 uur. •gwater te 2.10 en 14.27 uur. I nummer bestaat uit 24 pagina's gaderkamer aan de Bezuidenhoutse- 1 weg moest komen. Die meningen waren: Landbouw en middenstand: géén uitkering-ineens. Hun woordvoer der: „Als de economie zich gunstiger ontwikkelt, moeten de vruchten daarvan in de eerste plaats naar de kleine zelfstandigen met hun bij die van de loontrekkers achtergebleven inkomens. Wij vinden, dat er geen ruimte is. Maar als de regering dat toch vindt, laat zij dan maar de tweede belastingverlaging eerder geven". 9 Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond (ruim 60 procent van de in dustriële ondernemers vertegenwoor digend) één procent uitkering-in eens. Voorzitter ir. J. Bosma: „De beslissing is bij ons unaniem geno men. Wij vinden een uitkering uit beleidsoverwegingen verstandig, maar zij moet beperkt blijven tot 1 pro cent. In bepaalde ondernemingen is 2 procent heel wel mogelijk, maar in andere bedrijven kan het niet. En als er eenmaal een vergunning voor meer wordt gegeven, werkt dat toch uniform door". Hü noemde overigens de CSWV-oplossine „begrijpelijker wijs voor de vakbeweging niet aan vaardbaar". De christelijke en katholieke werkgeversverbonden gingen heel wat verder: 2 procent uitkering (totale kosten: f. 600 miljoen). Voorzitter Van Boven van de r.-k. werkgevers: „Bij ons bestaan dezelf de bezwaren als bij het CSWV. Maar wij zijn verder meegegaan met de werknemerseisen met het oog op de lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Boosheid in Stichting Het huidige loonsyteem, waar van het overleg over de uitke ring-ineens de slotfase lijkt te zijn, eindigt met een paar on aangenaamheden. NVV-voorzitter Roemers zei gisteren na het mislukte gesprek dat hij de aanwezigheid van boeren en middenstand niet erg bevorderlijk vond voor een vruchtbaar overleg in de Stich ting van de Arbeid. CNV-voor zitter Van Eibergen zei, naar zyn mening gevraagd: „Hun afwezigheid zou een verarming betekenen. Maar ik heb er toch moeite mee, dat zij ook de stem men bepalen". Een uitspraak, waarbij NKV-voorzitter Mertens zich aansloot. De heer Roemers voegde hier nog zijn kritiek aan toe over het feit, dat de voor zitters van de boerenorganisaties nooit zelf bij het stichtingsover- leg verschijnen. Hjj vuurde voorts namens de vakcentralen een schot op het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond af: „De CSWV-mededelIngen over het slechte loonsysteem begin nen ons zo langzamerhand te irriteren. Ook het vorige systeem deugde niet". Het CSWV was enige jaren geleden voor behoud van de geleide loonpolitiek. Kennelijk had CSWV-voorzitter Bosma ook in de bespreking met minister Veldkamp de argumen tatie gegeven, dat hij later her haalde: „Het gaat niet alleen om de uitkering, maar om het hele loonsysteem. Door factoren buiten onze wil komen wij zo wel als de vakcentrales In posi ties, waaruit wij niet kunnen ontsnappen". DR. TANS CONTRA „HET VRIJE VOLK (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. J. G. H. Tans heeft een andere mening over de verloving van Prinses Beatrix met Claus von Amsberg dan het partijorgaan Het Vrije Volk. Dr. Tans verklaarde gisteravond van mening te zyn, dat het van de manier, waarop de toekomstige ver loofden zich tegenover het Neder landse volk zullen opstellen zal af hangen, welke plaats de heer Von Amsberg in de Nederlandse samen leving zal innemen. Hij vond, dat het de heer Ven Amsberg mogelijk moet worden gemaakt het hart van het Nederlandse volk te winnen. Wanneer hem niets anders verwe ten kan worden dan dat hij verplicht aan de oorlog heeft deelgenomen, dan moeten wij het respecteren, anneer Prinses Beatrix haar per soonlijke mening volgt, aldus dr. Tans. De socialistische partijvoorzit ter vertolkt hiermee een heel andere mening dan het partijorgaan Het Vrije Volk. dat dinsdag van „een moeilijk te verteren zaak" sprak. „Te oud" Sterker nog dan het partijblad heeft gisteravond het onafhankelijk socialistische dagblad Het Parool stelling genomen tegen de verloving. In een uitvoerig hoofdartikel komt dit blad tot de conclusie, dat er twij fel bestaat over de objectieve kwali ficaties van de heer Von Amsberg. omdat hü waarschijnlük te oud is om nog in het Nederlandse denk- en leefklimaat te kunnen ingroeien en omdat hy nét niet tot de schuldloze naoorlogse Duitse generatie gerekend kan worden. Voor velen in ons land zou daarom Von Amsberg als prins gemaal een vreemd element zün. „Maar een prins-gemaal behoort niet een man te zün. die door een groot deel van het Nederlandse volk met twüfel en terughoudendheid wordt bejegend in plaats van met respect en genegenheid", aldus Het Parool. Afgezien van de uit de beide hoofdartikelen en het oordeel van dr. Tans blakende tegenstrijdige me ning in de Partij van de Arbeid, be staat er nog weinig kijk op de me ningen tiek. De meeste andere met politieke partijen verbonden dagbladen nemen een terughoudend standpunt in. Niet duidelijk Wel zün er grote bezwaren bü en kele oud-verzetsmensen, maar deze bezwaren hebben zich nog niet ge concretiseerd en zün ook nog niet duidelük gepubliceerd. Van een Claus von Amsberg tweedralht rondom de monarchie is geen sprake. Weliswaar maakt Het Parool melding van ernstige bezwa ren bü een dertigtal vooraanstaande oud-illegalen, die aan de Koningin te kennen hebben gegeven, dat de Prinses na een verloving met Von- Amsberg afstand van haar rechten op de Kroon behoort te doen, maar de Nederlandse poli- omdat deze groep zich niet nader bekend maakt en dus niemand weet wie de vooraanstaande figuren zün, gaat van hun aandrang weinig ef fect op de publieke opinie uit. Slechte indruk Het is ons overigens wel gebleken, dat het besluit om de Haagse anjer demonstratie af te gelasten, juist in de kringen van de oud verzetsmensen een büzonder slechte indruk heeft gemaakt. Niet door de demonstratie, maar wel door de afgelasting ervan, wor den nu de anti-Duitse gevoelens ge stimuleerd. zo is de veel gehoorde re denering. Dat de demonstratie we gens organisatorische bezwaren niet kon doorgaan, is een argiment dat in deze kringen niet serieus wordt genomen. Het kabinet zal vandaag in zyn wekelijkse vergadering de komende Kanselier Ludwig Erhard vat West-Duitsland heeft vandaag prin ses Beatrix en Claus von Amsberg verloving vermoedelyk bespreken. Het hartelyk gelukwenst met hun aan- valt te verwachten, dat daarna con- staande verloving. Op een persconfe- tact wordt opgenomen met de frac- rentie vroeg een Nederlandse journa- tievoorzitters uit de Tweede Kamer, list de kanselier naar zijn mening 0f met een deel van hen. de voor over de a.s. verloving. Erhard ant- I zitters van de vyf grootste fracties, woordde: „Ik geef uit'rukking aan di- samen het zogenoemde senioren- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllili mün zeer hartelyke gelukwensen". 'convent vormen. De mogelijkheid bestaat, dat de gemeente Valken burg (Z.-H.) wordt opge heven. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallenbroek, twijfelt of Valkenburg met zijn 2400 inwoners wel voldoende krachtig is om als gemeente te blijven bestaan. De bewindsman heeft Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land gevraagd hem hierover voor te lichten. Hij zegt dit in de Memorie van Antwoord over de grenswijzi gingen in de Leidse agglomeratie aan de Tweede Kamer. Als zou blijken, dat er aanleiding bestaat Valkenburg op te nemen in een groter bestuurlijk geheel, dan zal hij een voorstel daartoe bevor deren. (Van onze correspondent) In verband met de heersende in fluenza onder de paarden, zijn alle koersen in Nederland tot 2 juli afge last. Dat betekent dat o.m. de Grote Prijs der Lage Landen niet doorgaat en dat er zondag geen koersen op Mereveld worden gehouden. Vele ouden van dagen uit ver- schillende plaatsen van ons land hebben gisteren voor paleis Soestdijk gedefileerd voor Ko ningin Juliana. Stralend nam zij de hulde van de oudjes in ont vangst, op de arm de poppen dragend, welke haar werden aangeboden. Burgemeesters geschorst Twaalf burgemeesters van dorpjes In het ge west Toscane (Italië) zijn voor een maand geschorst, omdat zij zonder ver. gunning htm gemeenten hebben ver tegenwoordigd bij een anti-Amerikaan- Advertentie Boutique Stijl Yionnet DAMESMODE Jong Breestraat 112 Exclusief vraagt voor zo spoedig mogelyk voor confectie en herenmode. Vakantieregeling mogelük. MAARSMANSSTEEG 4—6 TELEFOON 21673 Na 6 uur 42716. VRIJETIJDSKLEDING! strandshorts, zwembroeken» badjassen» polo-pulls» weekenders STRAND SETS 3-delig v.a. ^\13,80 Uit het Leidsch Dagblad van f 19 Junij 1865: De eerste vergadering van J het kapittel der Militaire J Willemsorde zal binnen Lei den gehouden worden, bij gelegenheid dat aldaar de overgebleven strijders van 18131815 komen feestvieren. (Advertentie) Bij den on dergetekende zijn te bekomen bustes van Z.M. Willem III en Willem II, alsmede statues toepasselijk op het a.s. Wa- terloo-feest. A. Fuchs. Fabriek van pleisterbeelden Oude Var kenmarkt bij het Noord einde.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1